Huwelijkscrisis op film vast gelegd Gregory Peck, van hongerlijder tot Hollywoodster PATRIA Vanavond eerste van zeven Gregory Peck-films op tv W TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog LEIDSE COURANT WOENSDAG 28 JUNI Sinds een inventieve Hilversumse geest bedacht dat het ei genlijk best aardig zou zijn oude films op de TV te bren gen rond één thema, hebben we Jan de Hartog-films, Heinz Rühmann-films, verfilmingen van Graham Greene en Agatha Christie gehad. Vanavond start de TROS met haar versie van die succes-formule: Een serie van zeven oude bioscoopfilms met Gregory Peck in de hoofdrol. De TROS-televisie is Gregory Peck met een team gaan op zoeken tijdens zijn verblijf in Cannes en heeft daar de hoofdpersoon van hun cyclus geïnterviewd. Dat lange in terview is in stukken geknipt en vóór elke hoofdfilm die uitgezonden wordt levert Peck nu een stukje persoonlijk commentaar op die film. Een interessante formule, door de KRO eens gevolgd bij hun Jan de Hartog-serie. Jan de Hartog leverde toen saillante achter grondgegevens on van Gregory Peck mag hetzelfde verwacht worden, omdat Peck typisch een ster ds die nooit een blad voor z'n mond heeft genomen, in 't verleden al besliste en uit spraken deed over wart hij goed of slecht van zichzelf vond. Romantische held Gregory Peck werd in 1916 met de voornaam Eldred in La Jol- la, Californdë geboren. Na een als Father Chisholm in „Keys of the Kingdom" bovendien z'n eerste Oscar-nominatie. Er zou den er vele volgen, zonder dat Peck voorlopig een echte Oscar in ontvangst mocht nemen. Na een tiental nominaties riep Peck dan ook wanhopig uit: ,,Het brengt ongeluk als ze me nomi neren voor een Oscar. Dan win ik 'm nooit". Inmiddels switchte hi j van de ene soont rol naar de andere. Als ,,bad guy" in „Duel in the sun", (Oscar-nominatie) als Joodse schrijver in „Gentle man's Agreement" (1947), als briljante advocaat in z'n tweede Hitchcock-film „The Paradise len en wilde hij zich op de film komedie werpen. Maar in Holly wood liep ook nog een man als Gary Grant rond. Grant was de man van de lichtvoetige roman tische komedie. Peck was de held. En als in Hollywood de rollen eenmaal met financieel succes verdeeld zijn, verande ren ze niet zo makkelijk meer. Maar na lang aandringen gaf Paramount Peck het script van een sprookjesachtige komedie „Roman Holiday", waarin hij naast een onbekend meisje Au drey Hepburn zou moeten spe len. Peck greep de kans met beide handen aan, de film werd een onvoorstelbaar succes maar Audrey Hepburn werd de sensa tie en niet Gregory Peck. Zij kreeg de Oscar, Peck zelfs geen nominatie. Eigen proclukties Terwijl zijn eerste huwelijk in het ongerede raakte, trok Peck naar het buitenland om films te ma ken: „Night People" in West- Duif sland, „Man with a mil lion" in Engeland en „Purple Plain" in Ceylon. Hij probeerde het met een moeilijke karakter- aanloop tot de studie in de me dicijnen trok hij naar het Oos ten van de Verenigde Staten waar hij op Broadway z'n geluk ging zoeken. Daar ging het alle maal niet zo florissant voor de jonge Peck, maar een rol in „Morning glory" leverde hem een filmcontract op. In 1944 kwam dan zijn Hollywood-de- buut met „Days of Glory", een film die een financiële flop werd maar Peck's carrière al meteen markeerde. Hij werd als acteur zo goed ontvangen in een •tijd dat men zat te springen om een nieuwe romantische manlij ke held dat hij dn Hollywood bleef. Z'n volgende rol werd nog in dat zelfde jaar met „The keys of the kingdom" (ook hier op televisie vertoond) naar het boek van Cronin, en vóórdat de film uit was lagen de contracten voor „Valley of Decision" en Hitchcock's „Spellbound" al ge reed. Ongeluk pregory Peck kreeg voor z'n rol Case" (ook op de Nederlandse tv vertoond) als Russische schrijver in „The Great sin ner". Niet alles kwam even goed over. Peck zelf: „Ik heb altijd geprobeerd zo verschil lend mogelijke rollen te spelen, maar daardoor ben ik wel 'ns op m'n gezicht gevallen. Kijk bijvoorbeeld eens naar wat ik van Dostojevsky maakte in „The great sinner". Die rol van Russische schrijver had nooit mogen gebeuren". Daar waren de critici het wel volkomen mee eens, maar een jaar later had Peck weer een Oscar-nominatie met „Twelve O'clock high". Roman Holiday Maar Gregory Peck wilde meer. Een goede rol was hem op zich zelf niet genoeg. Hij was zich bijzonder goed bewust van het verschil tussen goede rollen en films die geld opleverden en hij probeerde beide te combineren. In 1953 had hij schoon genoeg van z'n dramatische heldenrol- rol als Kapitein Ahab in de ver filming van Herman Melville's standaardwerk van de Ameri kaanse literatuur, „Moby Dick". Maar het publiek wei gerde de duistere, bijna mono mane kapitein in z'n jacht op de walvis te accepteren. Pas na z'n tweede huwelijk met Veroni- que Passani kwam het grote succes weer. Gesterkt door de ontvangst van de komedie „The designing woman" met Lauren Bacall en „Bravados", een wes tern, begon Gregory Peck te denken aan de produktie van z'n eigen films. Net zoals zovele Hollywoodsterren die het finan cieel „gemaakt" hadden, wilde hij een persoonlijk stempel op z'n werk drukken. Eerste resul taat „The big Country", een western met een hoop sterren waaronder Charlton Heston. Maar als tweede film „Pork Chop Hill" spelend tijdens de Koreaanse oorlog (1959) was In teressant maar haalde bij lange na niet het succes dat PeOk ge hoopt had. Voorlopig zou Peck Oscar Acteur Gregory Peck ging op de oude voet door. Met Fred Astai- re en Ava Gardner speelde hij de laatste overlevenden in een atoomoorlog in Nevil Shüte's „On the beach", hij kon bij lan ge na de rol van F. Scott Fitz gerald niet waarmaken in „Be lovend Infidel", en kwam weer op de lijst van Hollywood favo rieten terug door zijn rol in Alistair MacLean's „Guns of Navarone". In 1961 liet hij z'n eigen produktie-maatschappij weer warm lopen met „Cape Fear", een tergend sp&nnende thriller. Hij gaf de grootste rol echter weg aan Robert Mitchum die er een ontvluchte psycho paat in mocht spelen. Peck's ei gen rol was secundair, het werd DE film van Robert Mitchem. Maar in 1962 kwam dan zijn film: „oT kill a mocking bird". Gregory Peck speelde er een advocaat uit de zuidelijke staten van Amerika in die een neger verdedigt, en daarmee zelfs bij na de dood van een van z'n ei gen kinderen riskeert. Dit is Peck, dit is z'n film, riep de pers en het publiek reageerde enthousiast ondanks het toch niet zo makkelijk liggende the ma rond rassenongelijkheid. De film (regisseur Robert Mulli gan) won in Europa de prijs van het Cannes-festival en in Amerika kreeg Gregory Peck dan eindelijk de Oscar die hem achttien jaar lang ontglipte. ,To kiU a mocking bird" werd 't hoogtepunt in de carrière van Gregory Peck, ondanks de vele films die volgden („Marooned", „McKenna's Gold", „Arabes que") en nog steeds volgen. Al staat Gregory Peck dan niet meer aan de absolute top, in Hollywood, de 55-jarige acteur kan terug zien op een aantrek kelijk fi'lmbestaan sinds hij dn 1940 als hongerlijdend acteur in de provincie begon en blij was met boter, kaas en eieren a'ls eerste honorarium. BERT JANSMA Gregory Peck-films: Vandaag „The gunfighter". 27 juli „The big country" 10 augustus „Duel in tl 23 augustus „Bravados" 7 september „Cape Fear" Van „Zomaar een zomeravond" zagen we het gedeelte vóór ach ten: lekker veel onderwerpen, erg goed gepresenteerd door het paar dat alleen voor t.v. echt een paar is. Eén onderwerp kwam bij ons als iets onthutsends over. De Tour de France werd „voorbe- schouwd" en in dat gesprek vertelde Kees Pellenaars hoe de Regenboogtrui voor de prof-weg renner vooraf „verkocht" werd aan de meestbiedende. Sterk verhaal, dat in de sportpers wel zal narommelen, dachten we. In die zomeravond zaten ook de gebroeders Bever uit het beste kinderprogramma dat ooit voor volwassenen werd gemaakt. Het leuke was dat de vrouwen ach ter de schermen voor het voet licht kwamen. A propos, bij vorige Fabeltjes krant-vakanties werd vaak een echte kinderserie uitgezonden. De botte „Brigadier Dog" past niet voor de leeftijdsgroep die rond zeven uur naar bed moet. Dat doet de Fabeltjeskrant ook niet, maar die zorgt er tenmin ste voor dat de kijkdichtheid groot is als de STER gaat zen den. „Haal het doek maar op" is een oud NCRV-programma onder een andere naam. De presenta tie is liever, maar duidelijk „buitenlands". Want Louis naar ons verdict, al te duidelijk over-de-grens komen. De inhoud van het programma viel ons niet mee. De meestbe- kroonde pop-groep had verdien ste, evenals de niet in de prij zen vallende opera-zanger. De rest was ondermaats, wat te duidelijker opviel omdat de be geleiding (dirigent-arrangeur Harry van Hoof) superieur was aan de eigen prestatie. De nieuwsrubrieken van de om roepen zijn duidelijk in vakan tie-stemming. Getuige het aan tal onderwerpen dat niet echt aan de actualiteit gebonden was. Hier en Nu zocht het in al ternatieve sightseeing In Am sterdam, Achter het Nieuws in „stoppers" als het kind in de auto, een invalidenhotel en de problemen van binnenvaart schippers. Hier en Nu had het geluk actueel te schijnen door een gesprek van Kees van Bemmelen met Allard Olof vóór zijn arrestatie in Spanje. Achter het Nieuws had geluk met het fèit dat ene Harry v. d. Berg Mevrouw Gol- da Meir in Wenen bereid vond om te praten over actuele za ken. Die Harry was overigens een on handig interviewer. Een vent die tegen de premier van Israel zegt dat ze misschien op de hoogte zou kunnen zijn van het iait dat vandaag de Veiligheids- Honsels Harmonie op de radio HILVERSUM In de NCRV-pro- gramma Tijd vrij voor muziek in vrije tijd zijn donderdag om 18.50 uur dn stereo opnamen te beluisteren van de christelijke muziekvereniging Honsels Har monie uit Honselersdijk o.l.v. J. J. Koops. Holland Festival op de radio Vanavond Holland Festival op ra dio van 20.00 tot 22.25 uur, Hil versum 1: Concertgebouw Am sterdam. Berliner Philharmoni- ker o.l.v. Herbert von Karajan. ADVERTENTIE raad de kwestie Israël-Libanon behandelt, is naar onze smaak journalistiek iets verschrikke lijks onbenulligs. Vg. breken met het misdadige le ven, maar dar te maken krijgt met mindere goden, die de eer voor zich willen opeisen hem in het stof te hebben doen bijten. Hierbij vallen nogal wat slacht offers, want The Gunfighter is bepaald geen.kleine jongen. Ned. I 20.31 uur Rajko De KRO-televisie zendt vanavond onder de t iel Een echtpaar een ruim anderhaif uur durende do- kumentaire uit van de Canadese filmer Allan King, die geduren de tien weken het doen en laten gevolgd heeft van een Canadees echtpaar, dat op dat moment in een crisis in hun huwelijk was. Het echtpaar Billy Edwards (42) en zijn vrouw Antoinette (30) vader en moeder van één zoontje, Bogart (3), en eigenaar van de hond Merton, gaf Allan King en cameraman Richard Letterman toestemming alle vertrekken ongevraagd te betre den en er te filmen. In de lange periode, dat het ca merateam in hun huis vertoef de, raaikte het echtpaar Ed wards, dat op dat moment 6 jaar' getrouwd was, zo aan de kamera gewend, dat deze op het laatst niet meer voor hen be stond. De echtelijke twisten, de ruzies, twijfels, hun betrokken heid en liefde, komen in deze documentaire onverbloemd naar voren. Aan de handelingen van de familie Edwards werd niets toegevoegd, er was tevoren ook niets afgesproken, zodat in de loop van de tien weken een waarheidsgetrouw beeld ont stond van het huwelijksleven van het echtpaar. De cameraploeg verbroederde zich niet met de familie: er werd bijv. apart gegeten. Hoe wel wellicht de kijker zich een voyeur zal gaan voelen, kan worden vastgesteld, dat de bei de hoofdfiguren ook niet ach teraf geen moment spijt heb ben gehad van hun toestemming dit oeel van hun leven te fil- Het huwelijk van de Edwards is overigens in stand gebleven en inmiddels werd een tweede kind geboren. Van het leven van het echtpaar gedurende de tien we ken werd 70 uur film opgeno men, waarvan op de montageta fel 97 minuten voor uitzending overbleef. Van Allan King zond de KRO-tele visie in het verleden de be kroonde documentaire Warren- dale uit, die veel stof deed op waaien. Samenstelling: Allan werden opnamen gemaakt, die al eerder ten dele werden uitge zonden, maar waarvan van avond het tweede deel volgt. Ned. I 19.05 uur Nancy King. Camera: Richard Leiter- man. Montage: Aria Saare. Ge luid: Christian Wangier. Mu ziek: Zal Yanofsky. Ned. II 20.21 uur Flying Brothers De 'country rockformatie The Flying Burrito Brothers uit Amerika maakten onlangs een tournee door ons land. Hiervan In het achtste deel van deze serie komt de bruidegom zijn op wachting maken. Ned, I 19.30 uur Gunfighter Gregory Peck, zie ook elders, op deze pagina, is van nu af zeven weken achtereen op woensdag avond te bewonderen in films, waarin hij een hoofdrol speelt. Vanavond de eerste, getiteld The Gunfighter. In deze film zien we Gregory als spitsboef, die wil Verleden jaar was het Boedapes- ter Staatszigeunerorkest in ons land. Vanavond enkele opnamen van dit optreden. Ned. I 22.05 uur Minstrel-shoiv Evenals in het vorige zomersei zoen zendit de KRO-televisie op de vierwekel'ijkse woensdag avond, te beginnen vanavond in de vooravond weer een Black and White Minstrel show uit. In dit programma vele evergeens, die worden gezonden en gedanst door Dai Francis, John Boulter, Margaret Savage, Andy Cole, Peter Kaye en d'e Mitchell Min strels en Television Toppers. Muzikale leiding George Mit chell. Regie George Inns. Een BBC-produktie, waarin in deze aflevering o.a. One o'clock Jump, Happy days are here again, Knock, knock, who's there Paper doll. Ned. II 19.10 uur TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I ILEIDE Olym I derwi -j lukt. KRO genei 17.00 Felix de kat het 17.10 Wop en Flop in Wonderlajj aanki TROS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 The Flying Burrito Brothers (show) 19.30 Nancy 20.00 Journaal 20.21 Politieke Partij PPR 20.30 Gregory Peck-cyclus (film) 22.00 Het Boedapester Staats zigeunerorkest „Rajko" 22.25 Socutera 22.40 Journaal 22.45 Den Haag Vandaag NEDERLAND II zwee; temp toen bij d gen ware: orgai komr de koek- achti De jeu KRO 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Lippy de leeuw 19.10 The Black and White Minstrel-show 20.00 Journaal 20.21 Een echtpaar (doe. (ilm)j IKOR/RKK 22.00 Kenmerk 22.25 Journaal 22.30 Filosofie MORGEN NEDERLAND I NOS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Van gewest tot gewest VPRO 19.30 Laurel en Hardy 20.00 Journaal 20.21 Berichten uit de samen leving 20.35 Disappearing world (dot 21.40 Super girl (show) 21.55 Nell en Fred (doc.) 22.25 Journaal NEDERLAND II Koleng piadt TROS 18.45 Brigadier Dog 18.55 Journaal 19.05 Calimero 19.10 Zorro 19.35 Zomer-omnibus (show) i 20.00 Journaal 20.21 De dief van Washington 21.15 De Dave Allen-show 1 22.00 De koopvaardij in de branding (doc.) 22.40 Ter visie 23.05 Journaal The Flying Burrito Brothers. RADIO HEDEN HILVERSUM I 18.00 CS) Aperitief: licht muzlekpr tramraa. 18.30 Nieuws. 18.41 Ve gevraagde gewijde muzlel 19.00 De kerk vandaag nl kommentaar. NOS: 19.10 Progra: ma voor blinden en slecht-zicii' 19.20 Openbaar Kunstbezit. 19.30 Lichte grammofoonmuziek. 20.00 Holland Festival 1972magazï met reportages. Interviews en Into matles, met om: 20.15 uur: Die Bt liner Philharmoniker: Moderne ziek. Bond zonder Naam: 22.25 Wi om Spanje.' gesprek. NOS: 2-^ Niews. 22.40 Den Haag vandaai 22.50 Zin-Tuig nr. SO: kunstkronli builen liet Nederlandse taalgebie 23.20 (S) Rostrum ol Compose: 1971: moderne muziek. 23.55—2L, HILVERSUM II 18.00 Nieuws. 18.11 Actualiteiten. Po ticke Partijen: 1S.20 Uitzending vi de Partij van de Arbeid. VARA 18.30 (S) Klink Klaar zonder sens. 19.30 (S) Licht orkest zangsolisten. 20.00 Nieuws. 20.05 Musical-fragmenten. 20.25 Wim het zeggen: gesprek met lichte ziek. 21.00 (S) Popsmuk. 21.45 Koloriet: een veelkleurig muziekpn gramma. 22.30 (S) Aceordeonmuzlel 22.55 Mededelingen. 23.00 Nir 3.10 MORGEN HILVERSUM I NCRV: 7.00 Nieuw muziek. 7.30 Nieuw: 8.30 Nieu\ *s. 8.41 (S) Podlui 9.10 Klassieke orkostwe; en (gr.) 9.40 (S) Klassieke en s< ii-klassleke muziek (opn.) 10.3 ieuws. 10.33 (S) Voor de ziek* 11.05 (S) Inspraak verzoekpn 1 1 muzls 11.55 M ,12.1012. .„..ark; 12.26 Meded land- en tulnboud -12.50 Hier Keer ik van ver naar u weer: Inter view. 14.05 Het Dave Brubeck quSi tet. 14.25 (S) Klassieke kamerlij ziek (Opn.) 15.00 Gereformeerd middag,liensl. 15.30 Nieuws. 15.* Lichte orgelklanken. 15.45 <5 NCRV-Klnderkoor met De Spec groep: vrolijke liedjes. 16.00 (f Poptater: Jeugdprogramma. 17 P (S) Popmuziek. 17.30 Nieuws 17. HILVERSUM n AVRO: 7.00 Gelukwens ver. ZKH Prins Bernhard. 7.02 Nieuw 7.13 Ochtendgymnastiek. 7.: Dag met een gaatje: lichte <8.00 Nieuws. 8.11 Radlojov 8 50 Morgenwijding. 9 00 Toppef van toen igr(9.35—9.10 Waterstag den), in nn Voor de kleuters. 10.1 Arbeidsvitaminen: populair verzod platenprogramma. (11.00—UJ Nieuws) 11.30 Rondom 12: progra* ma voor de vrouw r 11.55 Eeursl» richten). 12.30 Sportrevue. Nieuws. 13.11 Radiojournaal. <S> Moderne kamermuziek. 14 00 'I Tombola lichte platen van Ned* lardse artiesten. 15.00 Palet: pf« gramma voor de zieken. Nieuws. 16.03 Aspecten: ki gramma. 17.00 Mobiel: een I lijk programma voor bew mensen. (17.55 Mededelingen) HILVERSUM III 9 03 Take 10 03 Robbie Dale on Radto 11.00 Nieuw ;,s R.* tJA

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2