Atletiekploeg slaat een slecht figuur in Athene Vierdaagse in trek Pellenaars hoopt sponsor in Tour mild te stemmen Gerard Dijkstra koploper Sportwereld WOENSDAG 28 JUNI 1972 LEIDSE COURANT (Van onze sportredactie) SCHEVENINGEN Kees Pellenaars staat voor een beslissende Tour de France. Met de ploeg, die de Pel gisteren in Scheveningen presenteerde, moet de veelbesproken ploegleider zich waarmaken tegen over de sponsor Goudsmit-Hoff. De prestaties van Tino Tabak, Rini Wagtmans, Jos van der Vleuten en de anderen uit het team van Kees Pellenaars zullen doorslaggevend zijn voor het handhaven van een Nederlandse profploeg, maar ook voor het gehele beroepswielrennen in Nederland. Zelden heeft Kees Pelle naars zo weinig proble men gekend als dit sei zoen. Jos van Beers wil de niet naar de ronde van Frankrijk tecwijl Karei Delnoy onvoldoen de vorm had voor het zware werk in het wie- Iercircus van Felix Le- vitan. Twee uitvallers bij een ploeg van 13 contractrenners beteken de voor Kees Pelle naars, dat hij met de overige 11 naar de Tour de France moet, want in Angers wordt niet an ders verwacht. Daarom was het niet vreemd dat de Pel op de top van de Cauberg nog heeft ge probeerd' Fedor den Hertog bij zijn ploeg te krijgen. De 11 renners, die zaterdag in Angers aan de start komen voor de tijdrit zijn: Tino Ta bak, Rini Wagtmans, Jan Krekels, Ger Ha- rlngs, Leo Duyndam, Gerard Vianen, Jos van der Vleuten, Wim Prin sen, Harrie van Leeu wen, Kees Koeken, en Jan van Katwijk. Minder problemen dus bij de samenstelling van de Nederlandse tourploeg. Toch is Kees Pellenaars niet zonder zorgen. Het contract met Goudsmit- Hoff loopt dit jaar af en de direktie van de be- hangfabriek heeft zich nog niet uitgelaten over doorgaan of stoppen. Pellenaars wil zekerheid. Hij wil geen onrust bij de Nederlandse profs en heeft daarom zijn jon gens mentaal voorbereid op het zware tourwerk. Pellenaars wil gelau werd terugkeren uit Pa rijs. Goudsmit-Hoff wil prestaties zien omdat daar de publiciteit van moet komen. De presta ties zijn de laatste tijd minder geworden. De ploeg van Kees Pelle naars heeft in de ko mende Tour de France iets goed te maken. De Goudsmit-Hoff-ploeg heeft in de afgelopen weken op twee gedach ten gehinkt. Als voorbe reiding op de Tour de France was het noodza kelijk dat de ploeg etap pewedstrijden zou rij den. Pellenaars startte in de Ronde van Spanje en de ronde van Zwit serland. Uit reklameoog- punt moesten de renners echter in Nederland ook hun gezicht laten zien. Pellenaars koos niette min voor het eerste en niet zonder succes. Jan Krekels en Gerard Via nen reden een sterke ronde van Andalusië, terwijl Gerard Vianen, Jos van der Vleuten en Kees Koeken enkele etappe-overwinningen behaalden in de ronde van Spanje. De laatste zware ronde was die van Zwitserland. De prestaties vielen terug en dat heeft Kees Pelle naars dwars gezeten. Vuisten Aan de vooravond van de nationale wielerkam pioenschappen inValken- burg sloeg de Pel enkele malen met zijn vuisten op tafel. De renners sprongen het afgelopen weekend geladen op hun racefiets. Resultaten bleven ook nu weer niet uit. Tino Tabak, de 26-jarige Egmonder, greep het nationale tricot, terwijl Rini Wagtmans over zijn inzinking heen was en verrassend als derde eindigde achter de strijdlustige Joop Zoete melk. Vijf anderen van Voor een grapje is de commercieel ingestelde renner altijd in. Toen er gisteren dan ook een tandem tevoorschijn kwam was iedereen er rap bij om deze stunt tot een succes te maken. De mensen in de haven van Scheveningen keken echter met verbaasde blikken naar deze spontaniteit. Goudsmit-Hoff eindigden bij de eerste 10 geklas- seerden, Pellenaars had weer reden tot lachen. Toch blijft Rini Wagt mans, die in de ploeg van Eddie Merckx „ka pot" ging het proble- menkind van Pelle naars. De bikkelharde ploeglei der heeft in het contract van Rini Wagtmans een clausule laten opnemen dat hij als hij Parijs niet haalt, ontslagen kan worden. De felle cou reur uit St. Willibrord is door zijn baas de wacht aangezegd. Pellenaars zei gisteren: „Tino Ta bak zal samen met Rini Wagtmans de bescherm de renner in mijn ploeg worden". Wagtmans, die gelukkig over zijn inzinking heen is, krijgt de eerste da gen een paar renners mee en zal niet aan zijn lot worden overgelaten. Ook Tino Tabak mag voor zijn eigen kansen rijden. Beide renners hebben in het voorsei zoen veel pech gehad (Tabak een hersen schudding en Wagtmans maagklachten). Ze moe ten de eerste dagen doorkomen en dan heb Tempobeul Jos van der Vleuten .de „tempobeul" uit Mierlo- hout voelt zich sterk ge noeg om de zware Tour de France in te gaan. „Ik heb de ronde van Zwitserland niet gere den, omdat de ronde van Spanje als voorbe reiding al zwaar genoeg was geweest. Door de etappeoverwin ningen in Spanje heb ik veel moraal gekregen en ik zal proberen Pa rijs te halen. De extra premie, die onze spon sor daarvoor beschik baar heeft gesteld, kan ik echt wel gebruiken". Jos van der Vleuten (30) is de oudste renner van Kees Pellenaars. Toen in 1960 de broer van Jos van der Vleuten naar de opleiding voor politie agent vertrok, verkocht hij zijn racefiets aan de op dat moment 17-jarige Jos, die als electricien aan de kost kwam. Jos van der Vleuten hield zich dat jaar uitsluitend in clubverband met de wielersport bezig en was na afloop van het eerste De presentatie van de Ne derlandse Tourploeg. Straks, als het wieler spektakel in Angers van start gaat. zal de glim lach van de renners wel veranderen in grimmig heid. Voor ieder van hen komt het er dan op aan zich veilig te stellen voor de toekomst door hun sponsor niet teleur te stellen. seizoen (1960) winnaar van de clubcompetitie. Daarna is het erg snel gegaan met de „Vleut". Anderhalf seizoen bleef hij nieuweling, en iets langer dan twee en een half jaar reed hij ama teur. Teleurgesteld om dat hij niet gekozen werd voor de Olympische ploeg van Tokio werd hij daarna beroepsren ner. In Nederland is er slechts een renner die langer dan Van der Vleuten in het bezit is van een proflicentie: Jan Janssen. De Vleut is steeds een renner geweest die zorg de voor nieuws. Soms ook voor minder prettig nieuws wanneer hij al dan niet met doping werd geconfronteerd. In middels zijn bij Jos van der Vleuten de wilde ha ren verdwenen. Van de huidige Goudsmit- Hoff ploeg is hij de eni ge coureur die voordien ook onder leiding van Kees Pellenaars heeft gereden. Hij heeft de Pel steeds gezien als een knappe ploegleider en was in 1971 dan ook bijzonder dankbaar toen hij, na ontslag bij zijn vorige ploeg Willem II- Gazelle, via een achter deurtje bij Pellenaars kon binnenkomen. Aanvalsdrift Van der Vleuten heeft de naam een renner met tomeloze aanvalsdrift te zijn. Velen zullen zich nog de tv-uitzending herinneren van het we reldkampioenschap in Heerlen. Met de Neder landse favoriet Jan Janssen in het wiel sleurde Jos van der Vleuten zich in een ruk naar de kop en bracht J;ui .Lmsscn dicht bij Eddie Merckx. De erelijst van Van der Vleuten is lang. Hij is jaar in, jaar uit goed voor een aantal zegepra len geweest en meestal behaalde hij deze uitsla gen in zware wedstrij den. Van der Vleuten begint langzamerhand bij de oudere profs te behoren. Met zijn bijna 30 jaren weet hij dat de tijd van afstappen niet zo ver meer is. Hij is daarom van plan in de rest van het seizoen zich nog eens te doen gelden. In de Tour de France, die zaterdag in Angers begint, zal hij zijn waarde ongetwijfeld willen bevestigen. Ook Tino Tabak, de nieu we wegkampioen van Nederland, gaat optimis tisch naar Frankrijk toe. ,,ln het voorseizoen heb ik sterk gekoerst. Na het ongeluk (24 april) had ik vormver- lies. maar de laatste weken gaat het weer be ter. De ronde van Zwit serland was een marte ling voor mij. Het was echter een goede voor bereiding op de Tour de France. Mijn grote vorm heb ik nog niet. De eerste dagen zullen de moeilijkste zijn. Ik hoop echter bij de eer ste 20 renners in Parijs aan te komen. ATHENE (ANP) Zonder Jos Hermens, Bram Was senaar en Haico Scharn is Nederland op de eerste dag van de drielandenwedstrijd tegen Griekenland en Groot-Britannië gedoemd geweest om een zeer on dergeschikte rol te spelen. In het Karaiskekisstadion van Athene waar 3 jaar ge leden de Europese kam pioenschappen werden ge houden, was het soms ver nederend om te zien hoe onze landgenoten afgingen. Na de eerste dag is de stand: 1. Engeland 105 punten, 2. Griekenland 85 punten, 3. Nederland 43 punten. De stand in de ont moeting Engeland—Neder land is 75—42 en Engeland —Griekenland 65—52. e derde plaats van Hans van 'Enkhuizen, de enige Olympische kandidaat die dinsdag in actie kwam op de 110 meter horden, was het beste resultaat. De AAC-er, die onlangs in Potsdam het Nederlandse record op 13.8 seconden bracht, bleef echter opnieuw ver verwijderd van de eis (13.7) die het NOC voor uit- kendir.g naar Mllnchen heeft ge- field. t vraag werpt zich op of Bram Wassenaar en Haico Scharn er Verstandig aan hebben gedaan om een tournee door Scandina- Vië te maken om daar te probe ren aan de Olympische limiet op de 1500 meter (3.39.5) te vol doen. In Athene had het tweetal in elk geval kunnen rekenen op goed weer. Bovendien bleek de l8-° angst dat ook in het Olympisch laar de tactiek in landenwed- llrijden prevaleert boven een Donna Murray, een zeventienjarige Britse, won in Athene de 100 meter in 11.6 sec. Tweede werd Delia Pascoe, ook een Engelse. goede tijd, ongegrond. Immers ook in andere landen grijpt men elke gelegenheid aan prestaties te leveren, die recht geven op uitzending naar München. De Engelrman Jim Douglas had een ideale sparringpartner kun nen zijn. Nadat Henk Tiebosch de eerste 400 meter van de 1500 had aanga trokken in 58 secon den rond, nam Douglas de lei ding over en ging daarna kei hard door. De Brit kwam uit op 3.38.7 en sleepte de Griek Za- charapoulos mee naar een nieuw nationaal record (3.40.2). Wijnand Bladt en Henk Tie bosch. die tot de laatste ronde nog goed hadden kunnen meeko men. plukten de vruchten van het werk van Douglas. Bladt no teerde 3.44.6 Tiebosch finishte 0.2 secondei later. Voor beiden betekende het een aanmerkelij ke verbetering van hun beste seizoenprestatie. David Jenkins, de 20-jarige Brit, die in Helsinki volkomen ver rassend Europees kampioen op de 400 meter werd, liep een im ponerende race. Jenkins zal in München ongetwijfeld 'n ernstige bedreiging kunnen worden voor de Amerikaanse specialisten. In zijn eerste 400 meter van het seizoen bracht de Engelse stu dent. die enkele maanden in Amerika heeft getraind en 10.1 en 20.8 op de respectievelijk 100 en 200 meter liep. het Britse re cord terug tot 45.3 sec. Jenkins raasde de eerste 200 meter af in 21 sec. Door dat hoge tempo was de wedstrijd halverwege beslist. Fred van Herpen was met 47.8 sec (vierde) de beste Nederlander Even imponerend als dat van Jenkins was het op treden van de Griek Papcorgo- poulos, met 10 sec. rond Euro pees recordhouder op de 10Ö m. Tot groot enthousiasme van de ruim 25.000 toeschouwers won „Papa'" in 10.1. Sammy Mon- sels, die afgelopen zondag in Brussel 10.4 liep, startte slecht en zag zijn hoop op een betere tijd vervliegen. De Surinamer moest met 10.8 sec. zelfs 0,3 toegeven op Bert de Jager. In de 4 x 100 estafette had Monsels pech omdat zijn startblok los schoot. Coach Servee Wijsen la ter daarover: „Monsels z'n blokken waren niet goed. En dat te weten dait Van Enkhuizen de zijne aan een Engelsman had uitgeleend. Ier: 1 Popeorgopoulos ('-) Green (GB) 10.4, 3. Plggut 10.4. 4. De Jager (N) 10.6. 3. Monsels (N) 10.8, 6. Mlkelldls (G) ter horden: 1. Pascoe (GB) 13.7. 2. Wilson (GB) 14 0. x. Van Enkhulzen (N) 14.1. 4. BtrblllU <G) teeple-chase: 1. Kondosso. ros (G) 8.31 2 (Grieks record). 2. Holllngs (GB) 8.34.x, 3. Blcourl (GB) 8.38.4, 4. Nlcopoulos (O) 8.45.0. 5. Veld (N) 8.53.8. 6. DcnU Lesterhuls (N) 2.00. 6. 5. Bnbamotls (Gi 40.1 sec 2. Grlekenlai Nederland (Monsels. Van Wilgen en De Ja Daar liggen ze dan, de zeiljachten, waar in september in Kiel alles om zal draaien. De jachthaven, op de foto zichtbaar, kost tachtig miljoen gulden. Als de Spelen voorbij zijn, zal het centrum beschikbaar zijn voor jeugd- en sportorganisaties. NUNSPEET De organisatoren van de Nijmeeg se wandelvierdaagse (18 t/m 21 juli) verwachten dat er dit jaar circa 5.000 Nederlandse militairen zullen meelopen. Vorig jaar telde het evenement ruim 3.000 militaire deelnemers. Het Buitenlandse contingent militairen zal eveneens hoog zijn. Vol gens de marsleider van de Nijmeegse vierdaag se. majoor B. D. A. van Dongen, komen 1500 En gelsen, 5U0 Amerikanen, 5Q0 Denen, 500 Zwit sers, 250 Belgen, 250 Zweden en een nog onbe kend aantal Duitsers, Italianen en Oostenrijkers. Ook in 1972 zal het civiele aantal deelnemers aan de vierdaagse veel groter zijn dan het militaire. Majoor van Dongen schat het totale aantal deelnemers op circa 15.000, dat is ongeveer 10 procent meer dan in 1971. Er komen burgers naar Nijmegen uit alle delen van de wereld, al dus majoor Van Dongen op een persconferentie in Nunspeet. Zo komt uit St. John (Canada) de burgemeester van die stad. maa ook hebben ingeschreven inwoners van onder meer Pakistan, India. Lichtenstein, Italië cn Zwitserland. Alleen de Israëlische militairen zullen dit jaar in Nijme gen niet te zien zijn. Dat houdt verband met de Joodse rouwdag ter herdenking van dc verwoes ting van Jeruzalem op 20 juli, maar ook speelt de bezuiniging binnen het Israëlische leger een woordje mee. Er komen wel 100 scholieren naar Nijmegen. Dc 53-jarige brigade-generaal Th. van Bcsouw. commandant van de twaalfde Pantser Infanterie brigade. vertelde op de persconferentie, dat hij vorig jaar is geschrokken van het grote aantal ultvallera (30 procent) onder de Nederlandse mi litairen. Volgens hem was de oorzaak óf onvol doende training of te weinig doorzettingsvermo* gen. Hij heeft zijn onder-commandanten laten weten „dat hij het nu anders zal doen". „Het is mij niet uiteen om de vierdaagse te doen, maar ik wil dat mijn jongens meer lopen om hen fy siek te harden. Autorijden kan bijna iedereen, maar je meet uitkijken als je weinig loopt, want je loopt dc kans na een hartaanval onverhoeds de pijp uit te gaan". Generaal Besouw - voor de vierde maal vierdaagsewandelaar - zal dan ook op de vierde en laatste marsdag aan het hoofd van zijn troepen Nijmegen binnen marcheren. PLYMOUTH. Sir Francis Chichester, de zeventigjarige zeilvetcraan, is op weg naar huis. Althans, dat maakt men op uit de koers die hij momenteel aanhoudt. De Brit bevindt zich ongeveer zeshonderd mijl ten zuidwesten van Zuid-Engcland. Verscheidene peilingen wezen uit dat sir Francis Chichester, die tegen het advies van zijn artsen toch aan deze marathon begon, in de richting van het Kanaal Volgens de organisatoren heeft de Nederlander Gerard Dijkstra met het schip „Second Life", momenteel de leiding. Hij zou op korte afstand worden gevolgd door de Britten Martin Minler met „Strongbow" en Brian Cook met „British Steel". De favoriet, de Fransman Jenn-Yves Teriain, heeft sinds de start niets meer van zich laten horen. Het Is mogelijk dnt Teriain met de reusachtige „Vendredi Treize" nog voor Dijkstra uitvaart, maar moeilijkheden heeft met zijn radio. GELDROP De Geldropse vol leybalvereniging EVV zal in dien de ledenvergadering daar mee instemt volgend seizoen spelen onder de naam Hofnar- Geldorpcombinatie. Uitdrukke lijk is gesteld dat dc overeen komst alleen van kracht is als het eerste team in de eredivisie blijft spelen. Sportprogramma

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13