Voorlopig geen katholiek godsdienstonderwijs op BTS GEEN NOODZAAK TOT VERDER GESPREK EERSTE PAAL VOOR R.K. SCHOOL AARDAM W aterspeelplaats in Houtkamp open ID Van Stuyvenberg: Warmond stelt vuil ophaaldienst Kaag in Wat u ook moet weten 19] ZATERDAG 24 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 3 taal, VI ieei) (Vervolg van voorpagina het kin<prs stuyvenberg, die in het ge- sprek uitvoerig inging op de werking van het aanvullende bijdragenregiem en de werking van de Financiële Verhoudings- j wet bleek weinig oog te hebben voor de specifieke positie van Leiden en wil zich ook niet ter la valléj plaatse op de hoogte komen stellen van de problemen, egels C^)Het enige lichtpuntje tijdens de audentie was. dat de staatsse- 1 cretaris liet doorschemeren dat men bij de vaststelling van de aanvullende uitkering in de ko mende drie jaar enigermate re- ge Fami lurlijke Afrika n de Mi (shot LEIDEN In de Marijke- school aan de Pasteurstraat was het gistermiddag pront feest, als je dat tenminste nog zo mag noemen cuts er iemand afscheid neemt. Mejuffrouw G. R. L. Steenwin kel heeft dit jaar voor het laatët voor de klas gestaan. Nu goat ze met pensioen en heerlijk genieten van haar vrije tijd. De kinderen had den een prachtig lied in el kaar gezet op de wijs van ..Mijn opa Door een groep je meisjes werd in echte Ha- waii-stijl gedanst en als ca deau kreeg ze een prachtige klok aangeboden. Aan het eind van de middag kwamen tijdens een druk be zochte receptie nog velen be kenden en oud-leerlingen, mejuffrouw Steenwinkel een prettige tijd toewensen en bedanken voor haar goede zorgen. Metroj Klnssl 20.30 (S) erzockplnt Lukraak, 9.02 Van 1 Dokter Kwint gaat weg uit Sassenheim Sassenhcim Dokter Kwint, haast 26 jaar huisarts in Sassen heim, gaat eind juli z'n praktijk neerleggen en zich elders vesti gen. Natuurlijk is er een comité gevormd dat c-.e dokter een af scheidsreceptie en een passend geschenk wil aanbieden. De receptie wordt op zaterdag 29 juli van vier tot zes uur 's mid dags gehouden in „Ontmoeting". Om dit te kunnen bekostigen heeft het comité „Afscheid dok ter Kwint" een rekening ge opend bij de Coöp. Raiffeisen- bank onder nummer 3572-04336. Het comité bestaat uit de vol gende mensen: D. van Biezen, C. Boogerd, H. Haalink, mevr. Kapteyn-Arentshorst, L. Meyl, P. de Rennie, N. Scholl, J. Schatte-Olievier, Mevr. Verde- gaal, mevr. Van der Wees-Lalle- kening zou houden met de opge lopen achterstanden en enige ruimte zou scheppen voor hoogst noodzakelijke werken, die de afgelopen drie jaar, in de tijd van het regiem van de aan vullende bijdrage niet mochten uitgevoerd vanwege de gedwon gen bevriezing van het taken- j pakket. Leiden moest echter I niet de illusie koesteren dat het hier om hoge bedragen zou gaan en diende er niet op te re kenen, dat zij in staat zou wor den gesteld zonder meer de meerjarenprogramma's uit te voeren welke zij in het belang van de stad nodig achtte. Aan het slot van de audentie scherpte de staatssecretaris het gemeentebestuur nog in. dat het zich dit jaar, het laatste jaar van de aanvullende bijdrage heeft te houden aan de voor schriften en voorwaarden: geen nieuwe activiteiten en geen ver dere uitbreiding van personeel. In het gesprek liet drs. Van Stuy venberg weten, dat hij tegen stander is van meer openheid bij de toekenning van aanvul lende bijdragen en uitkeringen. De betrokken gemeenten weten niet hoe hun bijdragen en uitke ringen worden vastgesteld en volgens welke normen. Achter gesloten deuren kunnen vaak ge makkelijker bepaalde zaken ten gunste van de desbetreffende gemeenten worden beslist, zo meende de minister, die derhal ve ook tegen de instelling van een beroepmogelijkheid was. Hoewel de agenda niet kon wor den afgehandeld er kon niet worden gesproken over de mi nisteriële weigering, dat Leiden zelf een bestemming geeft aan de oude Schouwburg-pot liet drs. Van Stuyvenberg weten, dat hij nauwelijks de noodzaak ziet van voortzetting van het ge- Slotconclusie van het gemeentebe stuur na de vruchteloze demar che: Het is duidelijk, dat de Vragen over Boot jesha ven WARMOND Het comité Boot jeshaven begint tekenen van on rust te tonen. Men wil weten waar men met de realisering van deze haven aan toe is, nu bekend geworden is dat hier voor gebruik zal worden ge maakt van de speelweide. De heren Naber en Ter Haar van het comité hebben B. en W. dan ook enkele vragen gesteld die in de vergadering van aanstaande dinsdag aan dc orde zullen ko men. De heren van het comité willen weten welk plan en hoe de financiële opzet is in ver band met de exploitaitiekosten en welke vorm van beheer men denkt te. kiezen, een stichting of een vereniging. volstrekt afwijzende houding van de staatssecretaris het ge meentebestuur voor uitzonder lijk grote problemen plaatst. Het is ook duidelijk, dat hier voor diepgaande bezinning en overleg met de commissies en raad dient plaats te vinden. Burgemeester Vis deelde ons mede, dat voor het overleg tijd nodig is. „We zijn nu nog niet in staat aan te geven welke stappen we verder denken te ondernemen?" WARMOND Warmond gaat werk maken met de bestrijding van de vervuiling van de Kagerplassen. Nadat enige tijd geleden plastic zakken verstrekt waren met het opschrift: „Houdt de Ka gerplassen schoon", heeft men nu besloten een vuilophaaldienst te water in te stellen. De man die als zodanig gaat fungeren is de heer J. Koek die aan het water woont zal eenmaal per week het vuil ophalen bij een aantal verzamelpunten. Deze verzamelolaatsen worde i gevormd door een betegeld vloertje afgezet met gaas ter hoogte van vijf tig centimeter. Op plaatsen waar veel dagjesmensen komen kun nen standaards met grote plasticzakken worden geplaatst. LEIDEN De Agnes-scholengemeenschap heeft gisteren een drietal prominente figuren uitgeluid. Er werd afscheid genpmen van rector drs. Zonneveld, die inspecteur van het onderwijs in Limburg wordt, conrector Sanders, die eveneens van functie verandert' en de heer Floor, directeur van de Maria-mavo die deel uitmaakt van de scholengemeenschap. De heer Floor gaat met pensioen. Leidse bioscopen CAMERA: „De Tien Geboden" a.l. dag. 20.00 u. en do., vr., ma en dl. 14.00 u. Matinee: „Dertig jaar vro lijkheid", za.. ma., wo. 14.30 u. en zo. 14.00 en 16.15 u. Nachtv. vr. en za. 23.30 u. „Performance". LIDO: „Valdez". 18 jr.. dag. 14.30 u.. 19.00 u. en 21.15 u. zo. 14.30 u„ 16.45 u.. 19.00 u. en 21.15 u. LUXOR: „De Cowboys", 14 Jr. elke 19.00 u. en 21.15 i u.. 16.45 u.. 19.00 u en Nachtv. vr. en za. 23.30 .vild Angels". Brigadiertjes bedankt dooi de politie ALPHEN aan den RIJN Rond de 200 verkeershrigadiertjes wa ren gistermiddag in de zaal van gebouw Nabij bijeen waar zij door de voorzitter van de V.V.V. de heer Van der Veen Meerstadt werden bedankt voor hun bijzonder nuttig werk ln de afgelopen jaren verricht. ,,Op tal van gevaarlijke over steekplaatsen in de gemeente is door jullie op bijzonder verdien stelijke wijze meegeholpen aan het beveiligen van het verkeer in het bijzondc; wat betreft de schoolgaande jeugd", aldus de heer Van der Veen Meerstadt. Het lid van het Alphens politie korps mevrojw Van den Bosch heeft vervolgens op uitnod:ging van de heer Van der Veen Meerstadt aan de klasseoudsten de oorkondes uitgereikt, die ver volgens door hen aan hun klas genoten werden overhandigd. De middag werd nog opgeluisterd met het draaien van enkele leu ke films, waarbij men zich gelet op de reacties uit de zaal uitste kend vermaakte. TER AAR In aanwezigheid van de leerlingen van de r.-k. school en het personeel van deze school heeft Ook de inspecteur van het lager burgemeester mr. Van der Poel gistermorgen in Aardam-West de eerste paal geslagen voor de daar onderwiis de heer Vonhof woon- te bouwen r.-k. basisschool. De leerlingen van de school zongen daarbij een toepasselijk lied met daar- de dit festijn voor de kinderen bij geproduceerde geluiden van een heimachine. bij. HAZERSWOUDE Arjen van Dorp, leerling van de Johannes Postschool in Ha- zerswoude is een van de win naars van de kleurwedstrijd die werd gehouden ter gele genheid van het veertigjarig bestaan van het dierenpark Ouwenhand. Arjen kreeg een fiets en een vrijkaart voor het dierenpark. HAZERSWOUDE De Ha- zerswoudenaar D. Plaizier heeft twee bronzen medailles gewonnen op het kampioen schap van de Kon. Onder Of ficiers Schermbond. Hij viel in de prijzen bij floret en sa bel. HAZERSWOUDE De le den van Avanti zullen op 2 juli weer een papieractie houden. Men dient de pakken langs de weg te zetten. •LEIDEN Het Petruskoor „The Lord Folke" gaat zon dag 25 juni een dagje uit. Als afsluiting van het seizoen wordt zaterdag om 19.00 u. een Eucharistieviering in de Jozefkerk gehouden. Het zeer toepasselijke thema van de Eucharistieviering is „Va kantie". LEIDEN De vereniging van Belangstellenden in de Lakenhal heeft besloten ook het volgend seizoen weer de aandacht te vestigen op be paalde delen uit de museum collectie. De eerste keus is gevallen op de zilvercollec tie. De inleider van de ten toonstelling, die van af dins dag 20.00 u. in de Lakenhal gehouden wordt, is drs. J. R. Ter Helen. I ALKEMADE Op donder dag 29 juni zullen de diplo ma's worden uitgereikt aan de leerlingen die geslaagd zijn voor de dagopleiding aan de LTS voor de Veen- streek. De diploma's worden overhandigd om zeven uur 's avonds in de aula van de school. Juf v. Fulpen nam afscheid ZEVENHOVEN Mejuffrouw M. van Fulpen heeft gisteren afscheid genomen als onder wijzeres van de Johannes de Doperschool In Zevenhoven waar zij vierenveertig jaar lang werkzaam geweest Is. De dag werd begonnen met een eucharistieviering in de parochiekerk die geselec teerd werd door pastoor Ko ning uit Alphen (waarne mend pastoor in Zevenho ven), geassisteerd door pas toor Velzeboer (die voor deze gelegenheid uit het re validatiecentrum te Wijk aan Zee was overgekomen) en kapelaan Van Mastwijk uit De Zilk, een oud-leerling van mej. Van Fulpen. De kinde ren van de lagere school verzorgden de feestmis. De toespraak ter ere van mej. Van Fulpen werd gehouden door kapelaan Van Mastwijk, d e onder meer zei blij te zijn juffrouw Van Fulpen als onderwijzeres te hebben ge had. Na deze kerkelijke viering werd het feest voortgezet in de versierde gymzaal. Weer later op de dag werd in het Ontmoetingscentrum een re ceptie gegeven, waar onder anderen loco-burgemeester Kool. wethouder Balvert en de inspecteur van het basis onderwijs, dc heer Vonhof uit Alphen aanwezig was. Foto: Inspecteur Vonhof dankt mej. Van Fulpen voor haar werk voor óe Zcvenhovense jeugd. J LEIDERDORP Morgen zal de vermelde tijden: waterspeelplaats in het park de Houtkamp worden geopend. Zondag 14.00 uur-18.00 uur. Maan- Voor het toezicht houden op de dag en dinsdag 16.00 uur-18.00 kinderen is een beheerder aan- uur, woensdag 14.00 uur-18,00 uur, gesteld en wel op de hieronder donderdag en vrijdag 16.00 18.00 u ur, zaterdag 10.00 uur-12.00 uur cn 14.00 18.00 uur. In de zomervakantie van de ba- j sisscholen zal de beheerder ex- j tra uren aanwezig zijn en wel 1 van 10.00 12.00 en van 14.00 j -18.00 uur dagelijks met uit zondering van de zondag; op die dag blijven de normale uren gelden. De waterspeelplaats is altijd geopend, maar er is slechts toezicht op de aangege ven lijden. In het vervolg zal de speelplaats geopend zijn van 15 april 15 oktober. Uiteraard indien de weersomstandigheden redelijk zijn. 34 ontslagen bij Wernink LEIDEN Wernink Industrie en Handelsonderneming N.V. is door de conjuncturele teruggang genoodzaakt voor totaul 34 werknemers ontslag aan te vra gen. Hierdoor zal de productie in belangrijke mutc kunnen wor den beperkt. Wernink moest hiertoe overgaan omdat de afzet terugliep. Door het ontslag van de 34 werkne mers kan de werkgelegenheid voor het overige personeel ver zekerd blijven. s. 16.03 Show. Hugo LEIDEN Na 1 juli a.s. zal aan de Bedrijfstechnische School (Individueel Technisch Onder wijs ITO) geen rooms-katholiek godsdienstonderricht meer wor den gegeven. Deze kant gaat het tenminste heel hard uit. Op die datum zal kapelaan F. P. A. Verlaan van de Herensingelpa rochie zich als moderator terug trekken, omdat hij meer tijd wil besteden aan het pastoraal werk. Een opvolger voor hem is nog steeds niet gevonden. De compromisgeriachte, waarop deze onderwijsinrichting in 1957 is gaan draaien (op initiatief vooral van destijds wethouder Van Schaik) en waarin zowel katholieken, protestanten als „neutralen" het volle pond werd toegedacht, zal dan een lelijke knauw te pakken hebben. Een groep van maximaal 16 jongens - meestal zijn het er minder - zal 10 uur godsdienstonderwijs moeten missen. De jongens zelf zullen er niet van wakker lig gen, maar de ouders en dege nen die in dit onderwijs verant woordelijkheid dragen denken Rond 1967 werd de structuur van de gemeentelijke bedrijfstechni sche school veranderd. De school kreeg een eigen bestuur, waarin de katholieken (een af gevaardigde van het Don Bosco- bestuur, die tevens voorzitter is), de school aan de Haagweg en een toegevoegd partner (al leen op administratief gebied als adj. secretaris om de relatie tussen het bestuur en de ge meente te onderhouden) partici peerden. De prot. christelijken alleen stonden niet achter de compromisgedachte en brachten geen bestuurslid in. Al 15 jaar wordt vanuit de Heren singelparochie getracht richting te geven aan het geloofsleven van de katholieke leerlingen die deze school (met een „bevol king" van ca. 320) bezoeken. In die tijd zijn er drie moderatoren geweest: het dekenaat vulde aan. als een godsdienstleraar vertrok. Kapelaan Verlaan is voorlopig de laatste geweest. Het vacuum voor het nieuwe seizoen is per 1 juli een feit. Van de zijde van het onderwij zend personeel heeft men geen Geen nieuwe moderator te vinden vrede met deze situatie. Met name de heer Sj. de Mik, leraar theoretische vakken, heeft zich ingespannen om een oplossing te vinden. Tot nog toe tever geefs. De heer De Mik is zelf Doopsgezind, „maar ik zou bij na een stoomcursus katholieke geloofsleer willen volgen om de leemte te kunnen opvullen. Het lijkt me gewoon een vak, dat fijn is om te geven. Als je een geloof hebt, moet dat een be paalde basis voor je leven zijn. En die valt voor een aantal van onze jongens nu weg." De scholieren van protestantse huize kennen in dit opzicht geen probleem. Ze krijgen godsdienst onderricht van een van de le raren die daartoe bevoegd is. Voor de roomse jongens is er niemand die deze bevoegdheid heeft op school. „In de oprich tingsstatuten van de school staat vast, dat er onderwijs in de katholieke geloofsleer gege ven wordt. Dat is het funda ment waarop de compromistoe stand tot stand is gekomen. Dit impliceert, dat wij straks aan die voorwaarde niet meer kun-- nen voldoen", aldus de heer De Mik. „De katholieke ouders zou den nu kunnen zeggen: we heb ben bezwaar tegen deze school, want er wordt geen godsdienst meer gegeven. Een nog verder doorgevoerde consequentie zou kunnen zijn, dat het bestuur van de r.k. Don Boscoschool be zwaar teg§n ons maakt. Deze school heeft aan ons leerlingen afgestaan, jongens met leer moeilijkheden, die bij ons speci fiek individuele begeleiding krij gen." „Don Bosco" zou eventueel over kunnen gaan tot het vestigen van een eigen individuele tech nische afdeling. De Mik: „De leersituatie zou dan ongunstiger worden, omdat de betrokken leerlingen begeleid zouden moe ten worden door leraren die zo wel individueel als gewoon la ger technisch onderwijs moeten geven. Dat is praktisch onmoge lijk. Dan moet je als leraar een duizendpoot zijn. Het terugscha kelen naar een ander niveau roept spanningen op bij onder wijzend personeel. Overigens zal „Don Bosco" deze stap niet wagen, want de huidige compro- missit'iatle berust op een gentle man's agreement." Van de Bedrijfstechnische School uit zijn tal van contacten gelegd die op niets zijn uitgelopen. De argumenten waren doorgaans: geen tijd. Er is gesproken met deken Van N'oort. met de Kruis heren te Zoeterwoude, met prof. dr. H. Goddijn van de Theologi sche Hogeschool in Amsterdam, met alle moderatoren in Leiden. Er zijn advertenties in de L.C. geplaatst. Niets heeft geholpen. Ook aan de kant van waar de hulp verwacht mag worden staat men in deze tijden van „professionele schaarste" vaak machteloos. „Ik zie het niet meer met die oplossing. Mij raakt het niet, maar het treft de jongens. Ik vind het een trieste affaire," zegt de heer De Mik. Die „jongens" van de heer De Mik cn zijn collega's zijn niet dc gemakkelijkste. „Bij ITO- leerlingen is het ordeprobleem verdraaid lastig, maar als je ze eenmaal onder de knie hebt is het een fijn stel kerels, die sta pelgek zijn op verhalen: „Me neer, vertel 'ns wat", hoor je de hele dag. Daar pak je ze alle maal mee. Dan krijg je ze óók geïnteresseerd voor het gods dienstige. Dat houden we zonder meer op ons lesrooster, maar het zal wel blanco worden." De heer De Mik kon zich niet aan de indruk onttrekken, dat het materialisme ook terrein heeft gewonnen op het religieuze vlak. „Ik kan het niet helpen, maar ik heb de overtuiging, dat wanneer je 2000 gulden per maand op tafel zou leggen de moderatoren bij bosjes Voor de deur zouden staan. Waar stoelt het godsdienstonderwijs don op?, vraag ik me op een gege ven moment af. Denkt men mis schien, dat dc missionaris in de rimboe met twee mille naar huis gaat? Zou alleen dü&r Idea lisme bestaan? Het is trouwens geen liefdewerk oud papier, die deelbetrekking van tien uur les geven. Er vult zonder meer een redelijk salaris mee te verdie- TON PIETERS

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3