i F ederatievoorstel NKV aanvaard Kapucijnen geven 'winst' aan ontwikkelingswerk Moeilijke identificatie slachtoffers vliegramp Progressieve concentratie zou nu winnen Gereformeerden en katholieken samen in Sao Paulo ACU MOET KANTOOR IN ROME UIT Ook ISederlandse verongelukt firiflQriade Het kopen van een eigen huis. Weet u dat u bijdeAmroBank een hypotheek kunt krijgen? ftnamrobank 197PINSDAG 20 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Pal .°5S 7 miljoen voor Bangladesj DEN HAAG (ANP) De actie voor hulpverlening in Bangladesj heeft zon dagavond ongeveer zeven miljoen gulden opge bracht. De stichting „Ne derlands Comité Vluchte lingenhulp 1971" heeft dit onder het nodige voorbe houd geconcludeerd aan de hand van een aantal steekproeven, die gister ochtend op verschillende plaatsen in het land zijn opgenomen. Hoewel het zondagavond zeer slecht weer was, hebben na de oproep via de televisie toch vele Ne derlanders giften ge bracht naar kerkgebou wen of geld in een enve loppe met het nummer S99 in een brievenbus ge deponeerd. Het blijft voorlopig moge lijk giften te storten op giro 999 ten name van „Vluchtelingenhulp Am sterdam." Wollln Wassj- Strenge eisen vestiging industrieën in Rijnmond ■PEN HAAG (ANP) - Aan elke industrie, die zich in Rijnmond wil vestigen zullen zeer strenge eisen met betrekking tot de mi lieuhygiëne worden gesteld. De totale milieubelasting mag in geen geval toenemen. De minis ter Stuyt (Volksgezondheid) en Langman (Economische Zaken) hebben dit standpunt neergelegd in het antwoord op vragen van de PvdA-kamerleden Lamberts, .Leins, de Ruiter en Mej, Baren- iregt. dat antwoord zeggen de be windslieden, dat sanering van bedrijven, die thans een ernsti ge milieubelasting veroorzaken, enige ruimte kan geven voor andere bedrijven, die o.m. door de opgelegde voorwaarden als „schoon" mogen worden be schouwd. Het woord „schoon" moet, zo zeggen de ministers, worden vertaald als „nauwelijks milieuverontreiniging veroorza kend". UTRECHT (ANP) De verbondsraadsvergadering van het NKV heeft gistermiddag na een discussie van vier en een half uur het voorstel van het verbondsbestuur aanvaard om op 1 januari te beginnen met de verwezenlijking van een zware" federatie van vakcentrales. Het besluit werd genomen met 201 stemmen voor, 24 tegen en 12 blanco. In de federatie zullen de centrales niet alleen gezamenlijk hun beleid voorbereiden, maar ook gezamenlijk tot be sluitvorming komen. Als het CNV niet voor het eind van het jaar beslist, ook mee te doen, gaat het NKV verder met alleen het NW. De katholieke bond van overheids personeel (45.000 leden) stemde voor, maar tekende daarbij aan dat men he1: voorstel opnieuw aan de wetgevende vergadering van de KABO zal voorleggen, als blijkt dat het CNV uit de boot valt. Ook andere bonden drongen aan op nieuwe pogin gen om het CNV tot deelneming aan de federatie te bewegen. Voorzitter P. Brussel van de In dustriebond NKV was een van degenen die zich zeer nadrukke lijk in die richting uitliet en daarbij wees op de huidige, slechte verhouding met de indu striebond NW. Het CNV zal zijn definitieve Vrouw gooit man kokend vet over hoofd BEVERWIJK (ANP) De rige Italiaanse C. M. heeft zon dagmorgen een al jaren sluime rende vete tussen haar en haar echtgenoot, eveneens uit Italië afkomstig, trachten te beslech ten door hem In zijn slaap een pan met kokend vet over het hoofd cn het bovenlijf uit te gie ten. Na haar wanhoopsdaad vluchtte de vrouw de straat op, maar kon later door de politie worden aangehouden. Het slachtoffer dat nog de tegenwoordigheid van geest had de buren te alar meren, is met zeer ernstige brandwonden in het Rode Kruis- ziekenhuis in Beverwijk opgeno- meh. Gistermorgen was hij bui ten levensgevaar. „Verkeersbord" gehandicapten DEN HAAG (ANP) Acht l«n- den van de Raad van Europa, w. o. Nederland, hebben beslo ten gebouwen met voorzieningen voor gehandicapten aan te dui- - den met een speciaal bord, dat iemand in een rolstoel voorstelt. (Een witte figuur op blauwe achtergrond). Dergelijke gebouwen hebben geen trappen bij de hoofdingang, doorgangen van tenminstt 80 cm oreedte. liften die ook ge schikt zijn voor personen in rol stoelen, en speciale toiletten. Doel van de borden is de aan dacht te vestigen op obstakels die het gehandicapten moeilijk maken zich door openbare ge bouwen te bewegen, en deze ob stakels te doen verwijderen standpunt over het voorstel be gin oktober bepalen op een - be sloten - studieconferentie over de samenwerking tussen de vakcentrales. NKV-voorzitter P. J. J. Mertens beloofde de verga dering, dat NKV zowel als NW alles in het werk zullen blijven stellen om het CNV mee te krij gen. Ook als dat niet voor 1 ja nuari lukt blijft de federatiedeur' voor net CNV open staan, zij het dat dan aan de toetreding van dit verbord voorwaarden zullen worden verbonden. Samkalden geen voorzitter AMSTERDAM (ANP) Burge- meester Samkalder van Am sterdam heeft meegedeeld, dat het noemen van zijn naam in verband met het vice-voorzitter- schap van de Raad van State volstrekt ten onrechte is. Giste ren deelde hij mee dat „zijn enige ambitie - voor wat zijn werkkring aangaat - het burge meesterschap van de hoofdstad is". Voorafgegaan door koningin Elizabeth II van Engeland, de koningin moeder en keizer Haile Selassie van Ethiopië trekt een stoet van Kousebandridders naar de St.-Georgekapel in het kasteel Windsor. Daar werden drie nieuwe ridders door koningin Elizabeth geinstal leerd. Keizer Haile Selassie bevindt zich als gast van de koningin Engeland. (Van onze correspondent) LONDEN Bloedverwan ten van meer dan tachtig slachtoffers van de lucht- ramp nabij Heathrow Air- port worden naar de Britse hoofdstad gevlogen om er het stoffelijk overschot van hun familieleden te komen identificeren. De lijken van de 118 slachtoffers zijn on dergebracht in het doden huis van Heathrow. Een zegsman van de Britse Eu ropese luchtvaartmaatschappij BEA verklaarde gisteren, dat het nog wel even zou duren eer al de licha en geïdentificeerd waren, omdat sommige nabe staanden moeten overkomen uit Amerika en Afrika. In Londen was men gisteren van oordeel, dat het niet ,lang zou duren om de oorzaak van de j ramp met de Trident Papa In dia te achterhalen. De wrak stukken van het vliegtuig dat zondagmiddag terecht kwam op braakliggende grond te Staines bij Heathrow, worden overge bracht naar de luchthavenlabo ratoria van Farnborough, waar men ze opnieuw zal assemble ren. Vooral de cockpit is van belang, omdat van de stand van bepaalde instrumenten en wij zerplaten afgeleid kan worden welke manoeuvres de gezagvoer der, kapitein Stanley Key (51) uitgevoerd heeft of wilde uit voeren. Op Heathrow beluisterden specia listen gisteren twee identieke opnamen, afkomstig uit beide zogenaamde zwarte kastjes van het verongelukte vliegtuig, die in feite rood geschilderd zijn en door de redders gevonden wer den ln het wrak. Beide opna men, die zorgvuldig geïnterpre teerd moeten worden, bevatten al de technische inlichtingen, geregistreerd van het ogenblik dat d eTrident opsteeg met be stemming Brussel, tot aan het moment dat hij plotseling neer stortte. De onderzoekers hebben vastgesteld dat de Trident Papa India neergekomen is op z'n staart. Het voorste gedeelte van de romp lag ongeveer vijftig meter verwijderd van de ach terkant. Volgens minister Heseltime (luchtvaart) was niet alleen de snelheid van de stijgende Trident te gering, maar bovendien wer den de voorste vleugelkleppen, die dienen om een vliegtuig meer opwaartse stuwkracht te geven, te vroeg omgetrokken. Dit was ofwel te wijten aan me chanische pech, ofwel aan een vergissing van de gezagvoerder of z'n co-piloot. Dc voorste vleu gelkleppen mogen na de start niet ingetrokken worden zolang het toestel niet een bepaalde minimum-snelheid bereikt heeft. BEA heeft gisteren bekendge maakt, dat mevrouw Benja mins, die de nederlandse natio naliteit bezat, is omgekomen bij het ongeluk met de Trident. Aanvankelijk was zij vermeld bij de Amerikaanse slachtoffers. (ADVERTENTIE) HILVERSUM (ANP) Als er vandaag in Nederland ver kiezingen zouden zijn gehouden, zou de progressieve concentratie een aanzienlijke stemmenwinst hebben geboekt. Dit dan vooropgesteld dat de kiezers een keuze zouden hebben kunnen maken tussen een christelijke en een progressieve concentratie. Een 1 oktober Amsterdam SBW een droom in kleuren 70 ha parken en kassen In glinsterende schoonheid bovendien: 9 30-22.30 uur in de (Voorhof) JjC Amstelhal-RAI de orchideeën trein/toegangskaart NS-»tation* 10,4 6.8 ander blijkt uit de resulta- De uitslag luidde: ten van een enquête van het Am- sterdamse marktonderzoekbureau Interview, uitgevoerd in opdracht christelijke drie van AVRO s Televizier Magazi- p 3 ne, gisteren uitgezonden. De VVD steekproef werd zondag en gis- D,6g teren gehouden. Dg 7Q Aan de mensen die zeiden te gaan ^PN 3^9 stemmen werd allereerst ge- ppR vraagd: stel dat de KVP, ARP pgp 5 4 en CHU tesamen een christelijke Boeren Partij 1,1 partij zouden gaan vormen en Overigen 7,8 stel dat u vandaag zou moeten - gaan stemmen, op welke partij Vraag 2: Stel dat KVP, ARP zou u dan stemmen? CHU tesamen een christelijke Overigen partij zouden gaan vormen en dat tevens PvdA, D'66 en PPR tesamen een progressieve partij zouden vormen en u zou nu'moe- ten gaan stemmen, op welke par tij zou u dan stemmen? 13,3 9.7 3 9 - 2*6 Christelijke drie 2*8 Progressieve drie 3,1 WD DS 70 3.8 CPN PSP Boeren Partij Geen datum huurverhoging vastgesteld DEN HAAG (ANP) Minister Udink (Volkshuisvesting) heelt de Tweede Kamer meegedeeld dat nog geen beslissing is geno- i men voor dc datum van de een malige huurverhoging met twin tig procent, waarover in de nota „volkshuisvesting" is gespro ken. In deze nota wordt hier over gesteld, dat deze huurver hoging zou moeten plaats.vin den tussen 1 januari 1973 en 1 januari 1975. In antwoord od vragen van het kamerlid S. Keuning (DS'7Ü) zegt minister Udink, dat ook over het tijdstip van invoering van het nieuwe huur- en subsi diebeleid nog geen beslissing is genomen. Duitse ambassa deur overgeplaatst DEN HAAG (ANP) - De ambas- sadeur van de Duitse bondsre publiek in ons land dr. Hans Ar nold zal in de loop van de zo mer een andere functie krijgen. Het Duitse ministerie van buiten landse zaken heeft al de instem ming van de Nederlandse rege ring - het zgn. agreement ge vraagd - voor een opvolger. Dr. Arnold is in J968 in Den Haag benoemd. Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveei procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per maand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn de fiskale mee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En een handig boekje over allerhande problemen bij het kopen van een huis? Bon voor gratis vraagbaakje. I Stuurt u mij hel handige boekje „Hel kopen van j Naam: eigen huis" I Adres: Plaats: P Invullen, uitknippen en in open envelop zonder postzegel LC opsturen aan AMRO bank, Antwoordnummer 441, Amsterdam. had op pollti ro rmidd ze he Officii 'l'IMUll' - Ds. ?rdag- dien- larden lezing Rome k ni et- nd bij- Nadat onder- idswa- do lgende Berg trail- Zuid taraat: Th. woude loeven a bloc Ben aarde- In Santo André, een van de voorsteden van Sao Paulo in Brazilië, zijn katholieken en gereformeerden samen be gonnen met jeugd- en buurt werk. Tegen Santo André is een wijk aangeslibd, waarin ongeveer veertigduizend men sen leven in uiterst moeilijke omstandigheden. Bij de slachtoffers horen de kinderen. Zij worden aan hun lot overgelaten, omdat beide ouders moeten trach ten werk te vinden. Het we- reiddiakonaat van de gere formeerde kerken in Neder land kwam via de gerefor meerde kerk in Brazilië in aanraking met het probleem. Het zond het echtpaar Van Bentum uit om de mogelijk heden voor jeugdwerk te on derzoeken en al doende kwam men in Santo André vijf Nederlandse zusters te- en een Nederlandse pa ter, die enkele jaren geleden in Nederland bekendheid kreeg door een t.v. program ma: de uit Den Haag afkom stige pater Adriaan van der Zwaan. Besloten werd de stichting waarbinnen de rooms-katho- lieken werkten interkerkelijk te maken. En zo Is men nu samen bezig. Er is een goed wijkcentrum nu van waaruit het sociale werk in de wijk kan gebeuren. Er is een aan tal vrijwilligers, onder wie Nederlanders die in Sao Pau lo werken en ook komen er studenten van de school voor maatschappelijk werk, die hier een jaar stage lopen. Op de duur zullen zij, als Brazi lianen, het werk moeten overnemen. In het sociale centrum worden niet alleen tweehonderd kin deren verzorgd en vooruitge holpen in de tijd dat de moe der niet thuis is, maar we melt het van de activiteiten voor kinderen, vaders en moeders: vrijetijdsbesteding, jeugdclubs, cursussen enz. Het werk levert voor Santo André nu al resultaten op. Kinderen kunnen weer op school mee, ziekten worden voorkomen of sneller verhol pen en ook een betere voeding bevordert de gezondheid. Ook krijgen ouders en kinde ren meer gevoel van eigen waarde. Met dit werk wil men ook een voorbeeld stellen, zodat er soortgelijke mogelijkheden komen voor de vele andere wijken in de steden. Aldus is het uiterst belangrijk werk, waarvoor in Nederland sa menwerken de katholieke stichting Sao Paul®, te Den Haag (die gironummer 552370 heeft) en het Alge meen Diakonaal Bureau van de Gereformeerde Kerken. R Op de achtergrond het pas gereedgekomen wijkcentrum in Santo André, waarin ge reformeerden en katholieken samenwerken ten behoeve van degenen die leven in de krotten op de voorgrond. De katholieke Italiaanse arbeidersbeweging (ACLI), wnnrvan dc linkse oriëntering aanleiding is geweest voor de Italiaanse bis schoppen zich crvi*n te distanciören, zal haar zetel in Rome moeten ontruimen. De Heilige Stoel heeft het hoofdbestuur namelijk gesommeerd de gebouwen in de binnenstad, eigendom van het Vaticaan, op korte termijn te verlaten. Men acht het niet onmogelijk, dut de twee groepen van katholie ke arbeiders (Federacli en Mocli), die zich van de Acli hebben afgescheiden de ruimten ter beschikking zullen krijgen, mnnr doorvoor is nodig, dat de Italiaanse bisschoppen deze groepen zullen erkennen. Het is overigens niet waurschijnlijk, dat zij als dc officiële vertegenwoordigingen van de Italiaanse arbeidera kunnen optreden, vnnwegc hun geringe ledental. Het Vaticnan heeft pertinent ontkend, dat er geheime dag boeken van Pius XII be staan. In een recente publi- katie van de hand van mgr. Roche, een Franse prelaat, waren stukken geciteerd uit zg. persoonlijke aantekenin gen van de overleden paus. Dc schrijver beweerde, dat deze aantekeningen wel de gelijk bestaan, dat ze in het bezit zijn van zuster Pasqua- lina (Lenhart), die jarenlang de huishouding van Pius XII heeft verzorgd. Ook verze kerde mgr. Roche deze aan tekeningen persoonlijk te hebben mogen inzien. KORTE METTEN Ds. J. Drost, tot voor kort hoofdlegerpredikant, heeft zich ter beschikking gesteld van het gereformeerde we- relddiakonaat. Hij zal zich vooral bezighouden met hulp verleningszaken. onder meer betreffende vluchtelingen in Afrika. Ds. Drost (56) is ge reformeerd predikant ge weest in De Lier en in Ede. Voorts werkte hij in West Irian (Hollandia) en Para maribo. Prof. mag. dr. J. P. M. v.d. Ploeg O. P. zal zondag 2 juli zijn veertigjarig priesterfeest vieren. Prof. v.d. Ploeg ver bondon aan de katholieke universiteit van Nijmegen is ook bekend vanwege zijn pu- blikaties in „Confrontatie". Het jubileum wordt gevierd met een eucharistieviering volgens de oosterse ritus in de Cenakelkerk op het ter rein van de H. Landstich ting, m.m.v. het Tilburgs By zantijns koor. Na de mis, die om half een begint is er ge legenheid tot gelukwensen in het naast de kerk gelegen pelgrimshuis Casa Nova. Pater Münninghof bisschop van Hollandia De paus heeft het verzoek van mgr. R..J Staverman o.f.m. om ontslag als bisschop van Djajapura (Hollandia, West- Irian) aanvaard. Tot opvol ger van mgr. Staverman is benoemd pater H.F.M. Mün ninghof o.f.m., tot nu toe al gemeen plaatsvervunger. De nieuwe bisschop van Djaja pura is eenenvijftig jaar en afkomstig uit Woerden. Hij werd in 1953 priester gewijd en is achttien jaar in de mis sie werkzaam. Het bisdom telt 450.00 inwoners, van wie er 29.000 katholiek zijn. Het kapittel van dc Minder broeders-kapucijnen in Uden- hout bijeen, heeft dr. Alfred van de Weijer (50 jaar) her kozen tot provinciale overste. Pater v.d. Weijer studeerde politieke en sociale weten schappen te LeuVen. In 1955 promoveerde hij op een proefschrift over de gods dienstige situatie in Tilburg. Van 1955 tot 1962 was hij vormingsleider van de KAB in het bisdom Haarlem en Rotterdam en van 1962 tot 1969 redacteur afdeling gods dienst van ons blad. Als bestuursleden werden ge kozen: dr. Joachim Schee pers (40 jaar), hoofd pasto rale dienst van het psychia trisch ziekenhuis Etten-Leur. Hij zal tevens vicaris-provin ciaal zijn. Verder werden be stuursleden pater Gentilus van Loon. hoofdredacteur van het blad met „Kop en Koord": dr. Albcwinus Leen houwers (43 jaar) weten schappelijk medewerker, theologische faculteit, Til burg. En tenslotte drs. We- renfried van Venrooy (36 jaar), docent ethiek van de natuurwetenschappen te Nij megen. Het kapittel van de Kapucij nen heeft grote aandacht be steed aan de bejaarde me de-broeders, voor wie een pensioenfonds is opgebouwd. Het boekenbezit der orde wordt ondergebracht in een bewaarbibliotheek te Tilburg en te zijner tijd verkocht. De opbrengst gaat naar een goe de studiebibliotheek in de ka pucijnenmissies. Het kapittel besloot in het na jaar 1972 weer bijeen te ko men om samen met geïnter esseerde kapucijnen en niet-kapucijnen zich bezig te houden met de mogelijkhe- den en moeilijkheden van KERK EN WERELD meditatie en gebod in onze tijd. Dc financiële toestand van de orde Is na de reorga nisatie zonder meer gezond. Het exploitatie-overschot van de laatste jaren (500.000 gul den) zal besteed worden aan projecten in ontwikkelings landen. Aan uittredende mede-broeders zullen uitkeringen worden gedaan voor hun kosten van levensonderhoud en huisves ting, Inrichtingskosten, oude dagsvoorziening en ziektekos tenverzekering. Het kapittel heeft ten slotte het bestuur opgedragen, de zeer gebrekkige communicatie tussen de verschillende groe pen en leeftijden te verbete-

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7