Leids voetbal moet gesaneerd worden' Renovatie kan stagneren door „moeilijke'' enquête fipt'o- Inv ester ingsh effing is rampzalig voor het Leids gebied LI I-voorzitter Sloos: Leids bedrijf Electra Brandt naar Rijnsburg 3 Scheidende DOCOS-voorzitter Van Teylingen: DINSDAG 20 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 rtvelda Van onze speciale medewerker LEIDEN Woningen die meer dan vijftig jaar oud zijn gaan langzamerhand gebreken verto nen. Deze gebreken kunnen door regelmatig onderhoud ver holpen worden. Maar na verloop van tijd komen ze weer terug. Meestal in grotere getale. Op een gegeven moment loopt de reparatiepost zo op, dat men er geen gat meer in ziet. Dan is het punt genaderd waarop de ver krotting een aanvang neemt. Nog jaren wonen er mensen in dergelijke woningen. Maar ten slotte ziet men het ene huis na het andere in een pakhuis ver anderen. En dan komt men er toe een dergelijke buurt of wijk te gaan „saneren". Heel dikwijls betekent dat dat de grond voor andere doeleinden wordt bestemd dan voor wo ningbouw. Tot vorig jaar was dit het normale patroon van het beheer van „oude wijken". De bewoners werden dan verkast naar afgelegen buitenwijken, waar de steeds duurder worden de woningen, velen aan de rand van de afgrond brengen. Daar de woningen in dergelijke „oude" stadswijken reeds 50 jaar of ouder zijn, zijn zij in hun opzet niet voorzien'van allerlei gerief, dat in deze tijd in nieu we woningen is aangebracht. Dit is een van de redenen. waarom deze woningen een re latief laag huurpeil hebben. Daar velen van doze woningen door gemeente en woningbouw corporaties vroeger als „volks woningen" zijn beschouwd, zijn ze via subsidies meestal, ook in huur laag gehouden Door bezui nigingen bij de bouw zijn zij soms technisch vanaf het begin onvoldoende geweest en traden daardcor eerder gebreken op dan normaal. Reeds enkele jaren terug poogde men dergelijke woonblokken via een „grote onderhoudsbeurt" weer in technisch betere staat te brengen, waardoor ze langer diens' konden doen. Men hoopte zo ook de woningnood terug te dringen. Als er immers minder woningen uitvielen was het ef fect van de nieuwbouw groter. Enkele jaren ondervinding leer den echter, dat als men zo'n „grote onderhoudsbeurt" uit voerde dit toch knap in de pa pieren liep. Pogingen om dit via huurverhogngen te laten betalen stuitten op veel bezwaar, daar men dan toch nog de gebruiks duur van de woning niet zo veel verlengde, ging men nog naar betere middelen zoeken. En zo kwam men op „renovatie" van woonblokken. Dit betekent een algeheel herstel en vernieu wing, ook in moderne zin. Men rekende uit dat dit toch altijd nog veel minder kostte, dan nieuwe woningen bouwen. Tech nisch zou het resultaat kunnen zijn, dat de woningen nog over 25 jaar mee kunnen. Dit kon men echter alleen doen met wo ningen, die technisch niet teveel gebreken vertoonden. Daarom moest men, vóór men er aan begon, de woningen door bouw- deskundigen laten onderzoeken. Om te voorkomen dat men door teveel „franje" de kosten van de renovatie zo hoog zou maken dat ze voor de bewoners niet meer «e betalen zouden zijn, worden deze ook naar hun me ning gevraagd. Het was ook nog mogelijk dat de verandering te weinig comfort zou brengen zodat de woningen nog niet aantrekkelijk genoeg zouden worden. Om hier achter te komen houdt men een enquête onder de bewoners, waaruit men dan een plan voor zo'n woningblok maakt. Van te voren kan men dan de bewo ners ventellen, wat er gaat ge beuren en wat dit in huur uitge drukt gaat kosten. Zolang er in een wijk mensen wonen, met een redelijk gemiddeld inkomen, waarbij niet al te grote ver schillen optreden is deze werk wijze niet zo gek. Als men echter in wijken als Plan Noord en Haagwegkwartier ope reert heeft men te maken met een laag gemiddeld inkomen, waarbij groepen ook nog extra uit de toon vallen. Deze mensen schrikken zo van de „mogelij ke" huurverhoging dat zij er bij voorbaat geen gat in zien. Deze mensen overwegen hard om maar niet aan de enquête deel te nemen, waardoor deze niet tot zijn recht komt. Dat is reeds gebeurt bij de eerste renovatie enquête, o.a. over de 164 wo- nit.^en rondom de Van Hoogen- dorpstraat. Er bestaat ül. de on juiste mening dat men zich er gens aan verbindt als men het formulier invult. Dit is niet Een tweede aspect van de enquê te is dat hij zeer uitgebreid en grondig is, waardoor men afge schrikt wordt en soms met de vragen geen raad weet. Een grote rol speelt ook de vraag in Hoeverre allerlei financiële tege moetkomingen, zoals „Indivi duele Huursubsidie" en „Bij standswet" soelaas kunnen bie der. in gevallen als het echt niet gaat. Ook de onzekerheid over vergoeding voor eigen gemaakte kosten om de woning in goede staat te brengen die in sommige gevallen zeer aanzienlijk zijn, spelen mee. Toch mogen deze overwegingen de mensen niet weerhouden aan de enquête deel te nemen daar anders het gevaar bestaat dat er weinig of niets aan de wonin gen gerenoveerd kan worden. het Haagwegkwartier niet met de enquête deelnemen zal hun wijk binnen tien jaar in een krottenzeè En dat zou betekenen dat over '.ion jaar een groot deel van Plan Noord en het Haagweg kwartier een grote krottenzee zal zijn. Deze woningen moe ten, indien technisch neg moge lijk, zo optimaal mogelijk gere noveerd worden om deze „volkswijken" te behouden. Daarbij moet ook duidelijk wor den in hoeverre extra steun om geldelijke gevolgen te overbrug gen noodzakelijk is. Want ook daarvoor dient de enquête. Om de bewoners stuk voor in de ge legenheid te stellen inlichtingen over eik willekeurig problee te krijgen is op verzoek van de wijkcomité's een onafhankelijk team van onderzoeksdeskundi- gen samengesteld door het Maatschappelijk Contact Ogaan. Mensen van dit team zullen zes avonden „spreekuur" houden in de wijk. zodat een optimaal voor renovatie ontstaat, wuar aan iedereen kan meedoen zon der er onderdoor te gaan. lt(Jellna.EIDEN „Rampzalig voor de Leidse regio", zo noemt de nieuwe voorzitter van de Leidse Vereeniging van Industrieelen, di. 4 de heer R. Sloos. het voorne- Ui" dlf* men van rnin'ster Langman om de investeringen in de Randstad 30 en 11 af te remmen met heffingen. -1530 4 Wat voor Rotterdam opgaat, zo 7 schrijft de heer Sloos in het rwieeree» vandaag verschenen bulletin 14 30 U,T „Industrie Rijnland", geldt niet „jj voor Leiden. mtHet is niet overdreven te stellen, dat Leiden eigenlijk in het ka- der .van het spreidingsbeleid zoals dit tot dusverre door de overheid is gevoerd, beschouwd zou kunnen worden als stimule ringsgebied. Het is voor Leiden van net grootste belang, dat op kerte termijn kwalitatief hoge arbeidsplaatsen worden gescha pen zowel in de technische als in de administratief-economi- sche sfeer. Voor een stad als Rotterdam speelt dit specifieke probleem in aanzienlijk mindere mare", aldus de heer Sloos. Hij schrijft voorts: „Het voorgestel- de wetsontwerp kent nauwelijks het verschil tussen industrie en de dienstverlenende sector. Voor Leiden, dat een vrij on evenwichtige bevolkingsopbouw heeft is een uitbreiding van het bedrijfsleven met name in de dienstensector van het grootste belang". De LVI-voorzitter wijst er verder op dat een investe ringsheffing zonder meer kata- strofaal is voor de kleinere en middelgrote ondernemingen, waaraan Leiden zo rijk is. Klei ne uitbreidingsinvesteringen zijn voor hen or mogelijk. De krachtige verwerping door de LVI van de voorgenomen selec tieve investeringheffing volgt Kort op de scherpe verklaring van de heer A. Koningsveld, voorzitter van de Leidse Kamer van Koophandel en Fabrieken. LEIDERDORP „De vraag zou ik kunnen stellen of we op de goede weg zijn als je o.a. ziet wat Lugdunum heeft neergezet. Wordt men door de eisen des tiids niet gedwongen zo'n groot complex neer te zetten? Het lijkt wel of men bang is het aanzien van de vereniging te schaden, als men hieraan niet meer beantwoordt. Ik kan*me best voorstellen dat Lugdunum dankzij de grote zelfwerkzaam heid van zijn leden dit heeft kun nen presteren, maar hoe hoog zou het bedrag we! niet zijn dat UVS gespendeerd heeft aan de verbetering van zijn complex? Straks zal Docos, als het inder daad naar het Morskwartier zou gaan ook zo'n drie ton op tafel moeten leggen. In totaal beloopt dat een bedrag van mogelijk 750.000,- a ƒ1 miljoen gere kend over deze 3 verenigingen. Is de sport daarmee gebaat? Wordt het zo langzamerhand ge zien ook het gebrek aan kader, gezien ook de zo nodige steun van de overheid, niet tijd dat er over samensmelten, over het bundelen van verenigingen ge sproken moet worden, zodat het rendement veel groter zal zijn?" Enkele uren voor zijn officiële af scheid als voorzitter van Docos (vier jaar later dan gepland) wil C.(ees) van Teylingen het stokpaardje, waarmee hij al eenmaal is opgedraafd in de vergadering van de belangen- commissie, ook >n het openbaar berijden. „I.et wel", zegt hij echter nadrukkelijk, „dat het een persoonlijke mening is. In het Docosbestuur heb ik daar nooit over gesproken. Om zijn visie kracht hij te zetten wiist de in Leiderdorp wonende Van Teylingen op de situatie o.a. bij de training: „Nu werken bij Do cos en UVS op het verharde oe- fenveld, dat be*de verenigingen moeten delen, twee betaalde trainers naast elkaar". Als voorstander van sanering in het rijke Leidse voetballeven in het algemeen lanceert hij ver volgens een idee: „Om de grote problemen, die zich onherroepe lijk zullen gaan voordoen op punten als kader, ruimte, finan ciën aan te kunnen moeten we zoeken naaar andere vormen. Begonnen zou moeten worden bij de jeugd. Terwijl de huidige verenigingen voorlopig blijven bestaan, zouden de junioren moeten opgaan in nieuwe ver enigingen. De jeugd van de Kik- kerpolderbewoners, de jeugd van de Boshuizerkade, de jeugd van de Vliet in nieuwe groepen. De oudere verenigingen zouden inmiddels als het ware dood- bloeien. Simpel gesteld natuur lijk. Zoiets zou een omvangrijke studie vereisen. Je kunt niet zo maar het oude overboord zetten. Want hoe zijn indertijd vereni gingen ontstaan? Principiële, sociale of sentimentele overwe gingen speelden hierbij een gro te rol. En daar kan je niet zo maar afstand van nemen?' Van Teylingen, die vanavond in het Ontmoetingscentrum als voorzitter uitgehamerd zal zijn, projecteert met opzet deze mo gelijkheden niet op de toekomst van Docos, omdat hij zijn opvol ger niet de wet wil voorschrij- Daarentegen belicht hij zijn ei gen, negen jaar omvattende pe riode als voorzitter. Opvallend daarbij is de openhartigheid waarmee hij dat decennium doorloopt: niet de man komt tij dens de wandeling tevoorschijn, die zich trots op de borst slaat, maar iemand, die zich bewust is van zijn „beperkte mogelijk heden op dit terrein. „Omdat ik te weinig tijd had moest ik nog al eens verzaken, waardoor een vereniging in feite geen goede voorzitter heeft. Je krijgt kort sluitingen. De viesie op de toe- komtsraak je gedeeltelijk kwijt. Op sommige punten sta je stil. Zoals wij bijvoorbeeld niet veel verder zijn gekomen met ons complex en stilstaan is voor mij in wezen een achteruitgaan. Het dilemma, waarvoor Docos staat is daar stellig debet aan. Vijf jaar geleden kreeg het de toezegging dat het binnen vijf jaar gehuisvest kon worden in Morskwartier. De termijn is verstreken, maar de Kikkerpol der herbergt Docos nog altijd. „In mijn ogen gaat Docos dood gedrukt worden tussen UVS en Lugdunum. Op korte termijn kan hier niets aan worden ge daan. De gemeente heeft naar mijn weten een urgentielijst van noodzakelijke voorzieningen ge stuurd naar Gedeputeerde Sla- ten, die aanzienlijk beknot is ge retourneerd. Kon je dan, zoals tijdens de buitengewone leden vergadering indertijd, nog spre ken van verhuizing op korte ter mijn? Inmiddels is onze accom modatie aangepast, met een tri bune, een scorebord etc. Bij el kaar is er het vorig jaar voor zo'n tienduizend gulden gesto ken in ons complex. Daarnaast is er nog een serie reklamebor- den gekomen. Is het dan ver wonderlijk dat onder de leden stemmen opgegaan zijn om toch maar hier btijven? Het fonds, dat direct na dis vergadering is gesticht, kan met moeite wor den aangevuld. Sommige acties mislukten, omdat de directe noodzaak er van niet werd ge- „Jeugd laten opgaan in nieuws clubs" op twee fronten (het verbeteren van het huidige complex en het toewerken naar het nieuwe) zal gestreefd moeten worden naar een hogere plaats in het ama teurvoetbal. Gezien de grootte van de vereniging en zijn sterke jeugd moet dut beslist mogelijk zijn. JAN PREENEN iet Docos-bestuur zegt do Sportstichting dank voor de voortvarende wijze waarop zij het herstel van de kantine ter hand heeft genomen. De Sportstichting, eigenares vun het gebouw, hoeft reeds aan een aannemer opdracht ge geven tot gedeeltelijke ver nieuwing. De aannemer heeft het gebouw reeds waterdicht gemaakt. Het interieur dat voor rekening van Docos komt, heeft zoals u weet eveneens enorme schade ge leden.Uw giften ter financie ring van het geleden verlies door de vereniging, kunt u storten op giro 573009 t.n.v. de penningmeester van Do cos met als omschrijving „uit de brand". Hoogachtend, Bestuur van Docos zien. Er waren geen concrete gegevens". Alleen dc prestatie curve volgt een duidelijke lijn opwaarts. Van Teylingen haalt er het jaarverslag bij om de oogst van jeugdige kampioenen te tonen. Vooral dc B'tjes en C'tjes en pupillen hebben zich voortreffelijk geweerd". Onze jeugdafdeling is dan ook onze grote trots". „Terwijl er intus sen gewerkt zal moeten worden De heer Van Teylingen lEIDEN/RIJNSBURG Electra Brandt, die vanaf 1926 gevestigd is geweest aan de Oude Var- kensmarkt in Leiden, gaat ver moedelijk al eind dit jaar verhui zen naar Rijnsburg. Het oude Leidse bedrijf, waarvan thans de heer N. van der Hoogt direc teur is, kon achter bet Noord einde voorlopig niet groeien, omdat op het gebied een voor- bereidingsbesluit van de gemeen te Leiden van kracht is. tlectra Brandt trekt nu in het ge- Vri bouw van de timmerfabriek De Schans aan de Langevaart en krijgt daar de beschikking over 1500 m2 bebouwd en 1500 m2 on bebouwd terrein. Electra Brandt telt 35 werknemers en is gespecialiseerd in de levering van nieuwe elektrische installa ties, de revisie van elektrische apparatuur (\eel wikkelwerk) autoelektriciteit en diesel- brandstofapparatuur. Electra Brandt, die zich vele jaren heeft moeten behelpen in naast el kaar liggende panden, heeft wel ernstig getracht elders in Lei den onderdak te vinden, maar slaagde daarin niet, terwijl men bovendien nieuwbouw, bijvoor beeld in de Grote Polder of op het Waardereiland, te duur vond. De laatste hindernis die nu nog genomen moet wo'rden, voor de verhuizing kan begin nen is het afkomen van de ver gunning in het kader van de Hinderwet.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5