Gok van John Fitzpatrick pakte erg slecht ait Wig uitse waarnemer zag fout Cees Douze wel MAANDAG 19 JUNI 1972 A I ZANDVOORT John Fitzpatrick maakte voor de start nog een onbezorgde indruk. De Br'itse coureur had zoals de meeste van zijn concurrenten slicks onder zijn wagen laten zetten in de hoop dat het droog zou blijven. De profielloze banden die 00 een kurkdroge baan een ideale greep op de weg hebben en een hogere snelheid in de bochten mogelijk maken verdienden op het moment dat het hoofd nummer zou beginnen inderdaad nog de voorkeur. .,Als het gaat regenen rijdt ie dereen onder de zelfde omstandigheden", vertelde Fitzpatrick voor het vertrek Iuchthacl'g. ,.£n als het gaat regenen zal iedereen andere banden moeten laten monteren". De gek van Fitzpatrick leek goed uit te pak ken. Na een tiental van de veertig te rij den ronden reed hij fier aan de kop. Op dat moment begon het echter zachtjes te regenen. En dat zou de Brit fataal wor den. Bij een inhaalpoging van een der achterblijvers raakte hij in de Tarzan bocht in een slip en maakte een draai van honderdtachtig graden. Voor hij zijn wa gen weer met zijn neus in de rijrichting had gemanoeuvreerd had zijn grootste belager, de Duitser Jürgen Neuhaus, hem al gepasseerd en een forse voorsprong ge nomen. Neuhaus bouwde de marge aan vankelijk gestadig op en stond zijn kop positie niet meer af. Deze spectaculaire aflossing van de wacht vormde een van de weinige hoogtepunten van de met veel tam tam aangekondigde race van de grote „kanonnen". Toen echter de deelnemers zich voor de start opstelden ontbraken de met veel spanning tegemoet geziene Tomaso's Pantera en de Ferrari Daytona, die een tegenwicht hadden moeten vormen voor de vloot Porsches. Zonder opgaaf van redenen hadden Herbert Müller, de Italiaan ..Pooky" en de Fransman Rouveyran verstek laen gaan waar door de race bij voorbaat gedevalueerd was. Van de spectaculaire inschrijvingen had slechts de Zwitser Joe Kretschi zich gemeld, maar het vuurwerk van zijn zeven liter Chevrolet Corvette bleef uit. De Zwitser bleek reeds voor de start problemen met zijn motor te hebben, maar kon nadat de vlag was gevallen toch vertrekken. Hij reed echter niet richting Tarzanbocht, maar regelrecht naar de pits. Pas nadat de hele karavaan zich al door de Tarzanbocht had gewrongen stoof Kretschi weg. Op dat moment was hij echter al kansloos voor de ereplaatsen. Hoewel de machtige Corvette na de eerste ronde de achterblijvers al vrijwel had ingehaald en een verdere opmars in het verschiet lag draaide Kretschi na zes ronden opnieuw de strip van de pits in. Ditmaal voor een nog langer ver blijf. Kretschi hervatte de race nog wel maar eindigde ver in de achterhoede. Neuhaus nam aan kop geen onnodige risico's cn stuurde zijn Porsche onbedreigd naar de bloemen. De Fransman Claude Haldi, tot giste ren leider in het klassement voor het Europese kampioenschap was de eerste die zijn droogweerbanden verwisselde voor regenbanden, mar na een halve ronde zette hij zijn wagen in het Scheivlak naast cle baan. Rob Jansen, de enige Nederlander in de zwaarste klasse, kon zich aanvankelijk redelijk meten met het buitenlandse geweld, maar ook voor hem kwam voortijdig het einde. Zijn Datsun moest na twaalf ronden met versnellingsbakproblemen achter de pits worden ge duwd. Fitzpatrick hield zonder veel moeite Claude Ballot Lena ach ter zich. Nog geen kwartier later stond Fitzpatrick opnieuw in de eerste start- rij. maar ditmaal voor de race van de toerwagens waarin hij de wagen van Toine Hezemans bestuurde. Hotwel de Brit zich op spectaculaire wijze in de Tarzanbocht ontdeed van Hans Deen en Nico Chiotakis kon hij de razendsnel gestarte Han Akersloot niet meer bedreigen. Deze kon zijn voorsprong op de vergeefs jagende Fitzpatrick zonder veel moeite vasthouden. Ook de race voor de Super Formule Vees werd een teleurstellende vertoning. Slechts Huub Vermeulen had zich een positie in het deel nemersveld kunnen verwerven en gedurende een achttal ronden weerde de Hagenaar zich uitermate sterk. Vermeulen kwam na de eerste drie ronden zelfs als eerste door. Ook voor Vermeulen sloeg het noodlot toe. Een onregelmatig lopende motor wierp hem terug en bracht hem ten slotte bq de pits van waar zijn Vee niet meer vertrok. De strijd om de eerste plaats v;erd een aar.ge'egenheid tussen de Fin Mika Arpiainen en Manfred Schurti. Beide heren joegen elkaar op, maar Arpiainen kon zorge loos naar de finish sturen nadat Schurti eveneens met een rokende motor moest opgeven. Ce Mexico's leverden het verwachte spektakel. De vloot opgevoerde Escorts met voornamelijk Britten aan het stuur haalde soms sensa tionele clinp.cn uit. Zoals de keren dat twee coureurs staart-neus het rechte eind r fstoven. De kapotte koplampen van de achtervolgende coureur bewezen dat er geen millimeter ruimte tuscn beide wagens was geweest. Fit geweld was niet weggelegd voor de enige vrouw in het gezelschap, want Micky Vandervell behoefde zelfs niet aan de opwarmronde te beginnen, want haar motor vertoonde al voor er een meier gereden was haperingen. FRANK WERKMAN VIEDEMBLIK De Oostduitser Christian Schroeder is als beste in het in meer dan een opzicht stormachtige weekend in Me- dembiik overeind gebleven. Na de vierde en vijfde race van het Europees kam pioenschap Finnjollen staat de Oostduit ser fier aan de i:op. Als hij in de slotrace bij de eerste zeven eindigt, is hij in eik geval zeker van zijn eerste plaats. Fi nisht hij later dan hangt het vooral van zijn Zweedse concurrenten Oling en Lundquist af of hij zich voor de eerste maal in zijn carrière Europees kampioen mag noemen De gerenommeerdere Thomas Lundquist durft aan een Europese titel nauwelijks meer te denken. Hij leed zaterdag met een negende plaats nauwe lijks verlies op Schreede.-. die chtcte werd, maar gisteren leek het spel voor hem definitief uit. Kort voor de start kaapte zijn houten mast. Door bemiddeling ven de Nederlandse bonds coach Jack van Hellemond wred sr.el een andere mast aangevoerd, zodat de Zweed, zij het met enkele minuten achterstand, toch nog met een geïmproviseerde mast kon starten. Hij bewees zijn kunde door in een soort inhaalrace nog het grootste gedeelte van het veld te passeren. Zijn dertier.de p Is mag dan ook zeer verdienstelijk genoemd worden. Ten opzichte van de concurren tie wss die dertiende plaats echter onvoldoen- Schroeder bewees bij de stevige wind dat hij een zeer degelijk zeiler if. Bij de eer ste boei lag hii nog tiende, maar in de laatste kruisrakken schoof hij op naar de derde plaats. Alleen de Zweedse zwaar- weer-specialist Magnus Oling en de Noor Per Werendskiold kon de Oostduitser niet meer te pakken krijgen. Oling herstelde zich met die zege van een vrij zwakke start. De winnaar van de vocv-Olympi- sche Spelen die vorig jaar in Kiel werden gehou den en van vele wedstrijden in het voorseizoen is langzaamaan in het klassement opgeklommen. Door zijn vijfde plants van zaterdag en zijn zege van zondag staat hij na aftrek van de slechtste race, tweede in het klassement met dertien pun ten achterstand op Schroeder maar met 2,3 pun ten voorsprong op zijn landgenoot Lundquist. Cees Douze. zaterdag weer voortreffelijk op dreef zakte in het klassement toch naar de vierce plaats. Dat kwam vooral doordat de zeiler uit B. cukclcn in de vijfde race een boei raakte. Hii vertelde later: „Als je zo'n bcei raakt, kun je twee dir.gen doen: omkeren en de boei wel goed ronden, wat je vril veel tijdverlies oplevert of ge woon doorgaan en hopen dat geen mens je gezien heeft". Douze koos het laatste. Aan de scherpe ogen van de Duitse waarnemer ontging het delict van Dou ze niet en dat kostte de eerste Nederlander in het klassement dus een diskwalificatie. Cok van Boudewijn Binkhorst en Kees Kruijer werd een race ongeldig verklaard. Binkhorst startte in de vierde race te vroeg en werd giste ren negende. Kees Kruiier, die zaterdag naar een verdienstelijke twaalfde plaats koerste, liet gisteren zijn boot iets te vroeg over de startlijn lopen. Hij was trouwens niet de enige, want liefst vier man werden gisteren uit de strijd genomen wegens hetzelfde feit. BERT VOSKUIL. Plymouth. Tweeënvijftig sche pen voeren zaterdagochtend de haven van Plymouth uit, op weg naar Newport. Tweeënvijf tig schepen waarop eenzame zeilers de enorme afstand willen afleggen in de Single Handed- race die eens in de vier jaar wordt georganiseerd. Onder hen bevindt zich de Amsterdammer Gerard Dijkstra die met zijn „Second Life" tot de favorieten behoort. Hij toont dan ook een optimistische blik op neven staande foto. Bij de tweeënvijfti bevonden zich ook zes zeilers die kort tevoren in Plymouth waren aangeko men. Als „straf" zal bij hun to- taaltijd een etmaal worden ge teld. Gisteren gingen er nog twee schepen van start, van de 43-jarige Poolse Teresa Remis- zewska en de 39-jarige Duitser Wolf Kirchner. Maar er keerden er ook twee terug. De Frans- man Joel Charpentier kreeg 35 mijl ten zuidoosten van de Scil- ly-eilanden te kampen met ge scheurde zeilen en de Belg Os car Debra moest terug omdat een lekkende olieleiding zijn voedselvoorraad onbruikbaar had gemaakt. Beide zeilers ho pen alsnog de race te kunnen zeilen als dc zeilen zijn hersteld en dc voedselvoorraad op peil is gebracht. T~Ae wegen, die de Europese Voetbal Unie bewandelt, zijn onnaspeurlijk. Toen des tijds de Italiaan Boninsegna in het duel met Borussia Mönchcngladbach door een bierblikje werd getroffen, werd de wedstrijd ongeldig verklaard en moest worden overgespeeld. Glasgow Ran gers Dynamo Moskou ein digde in een chaos omdat het stadion in Barcelona, waar deze finale voor Europa Cup 2 werd gespeeld, onvoldoen de beveiligd is. Straf: Glas gow Rangers is twee seizoe nen uitgesloten van alle door de UEFA te organiseren wedstrijdreeksen. Dynamo Moskou, dat overspelen claimde, kreeg nul op het re quest. Niettemin liet de UF.FA fn het toernooi voor het Europees landenkampioenschap de wedstrijd BelgiëWest-Duits- land spelen in het stokoude stadion van Antwerpen waar het voor het publiek weder om zeer eenvoudig was het terrein te betreden. Er wa ren geen ongeregeldheden maar het stadion was niet geschikt voor een dergelijke krachtmeting. Gisteren zat het publiek bij de finale West-DuitslandRusland op het veld. Overal waar be langrijke wedstrijden worden gespeeld, zijn waarnemers van de UEFA aanwezig. Het lijkt erop dat zij ook alleen maar aanwezig zijn want ais ze rapporten zouden maken, zou men op het hoofdkantoor in Zwitserland toch moeten weten welke stadions ge schikt zijn en welke niet. "Fr is geen twijfel mogelijk dat de Europese titel voor landsploegen voetbal is terecht gekomen bij de ploeg die van dc vier halve finalis ten verreweg het sterkst is. Het toernooi is „legaal" ver lopen maar als dit de sterk ste vier teams van Europa zijn, mag met trots worden geconstateerd dat Ajax als clubteam een zeer behoorlij ke kans op de finale zou heb ben gehad. Het is voor Ne derland een leerzaam toer nooi geweest met de voor ronden voor het volgende Europese toernooi In het vooruitzicht. Het louter op kracht gebaseerde spel van de Belgen behoeft voor de Oranjeploeg, met natuurlijk als kern het team van Ajax, geen onoverkomelijke hinder nis te zijn. Dan blijft het op passen voor onderwaardering van Noorwegen. In het verle den hebben erkend zwakkere ploegen ons wel meer de das omgedaan. Jan-Hein Donner een teleur stelling zijn geweest. De in het buitenland bekendste Ne derlandse schaker, die overi gens nog nimmer landskam pioen is geweest, heeft zich niet boven zijn vaderlandse collega's kunnen verheffen. Hier en daar gaan zelfs stemmen op die twijfelen aan de kracht van Donner, die lijkt te tanen. Het is voor het schaken in Nederland echter goed dat de concur rentie kennelijk steeds groter wordt. Donner zal een wa penfeit nodig hebben om aan te tonen dat ziin positie niet verzwakt, rren opzichte van het seizone 1 1970—1971 is de belang stelling voor het betaalde voetbal in de eredivisie in het afgelopen seizoen afgeno men. Ongeveer viertwnderd- duizend toeschouwers minder werden geteld. Er is vrijwel geen club, ook Feyenoord en Ajax niet, die geen verlies heeft geleden. Ook FC Den Haag behoort daartoe. Het gemiddelde per wedstrijd daalde met bijna vijfduizend kijkers. Dat is eenzelfde aan tal als Feyenoord en Ajax derfden en het hoogste in de gehele eredivisie. Een merk waardige omwikkeling dat juist ploegen die als eerste, tweede en vijfde eindigden het grootste verlies leden. Zelfs het bezit van de Euro pa Cup en het feit dat de ploeg wederom al zeer ver was gevorderd voor de „re prise" bleek niet voldoende om Ajax de teruggang in kij kers te besparen. Zou er, be- ha've van „geldnood," toch ook sprake zijn van een te veel aan voetbal?

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9