Confessionelen willen één partij Israël weigert Japanse advocaat Vier „zware jongens" uit gevangenis ontsnapt Radicale botsing in Paramaribo fieldde Souxont Opleving conjunctuur lost problemen niet op SS' MMfSi Fiscus wordt soepeler voor werkende vrouw Vader steekt zoon met mes NKV-VOORZITTER MERTENS: George Wallaee geopereerd MAANDAG 19 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 TEL AVIV (AP-Reuter) De Is- zal optreden als rechter-presl- raëlische regering heeft een Ja- dent. panse advocaat c!e toegang tot De 24-jarige Okamoto werd vrij- Drle van de vier gedetineerden, die zondag uit het Rotterdamse Huis van Bewaring wisten te ontsnappen: v.l.n.r. de 23-jarige Maarten B., de 23-jarige Ernst van O. (die vorig jaar een Rotterdamse politieman ontvoerde) en de 24-jarige Gerard V. IN ROTTERDAM ROTTERDAM (ANP) Uit het huis van bewaring aan de Bergstraat in Rotterdam zijn zondagmor gen omstreeks half twaalf vier gevangenen ont snapt. die door de politie „uitermate gevaarlijk" worden genoemd. De mannen hebben do tralies van een cel doorge zaagd en zijn via de binnenplaats verdwenen. Kort na de uitbreking sloeg de politie groot alarm. De uitvalswegen van Rotterdam werden afgezet en politie- en grensposten gewaarschuwd. Het viertal 's nog steeds spoorloos. Volgens een po litiewoordvoerder zullen de mannen het gebruik van vuurwapens niet schuwen. Een van de ont snapte gevangenen is de 23-jarige Ernst van 0„ die vorig jaar een Rotterdamse hoofd-agent ont voerde onder bedreiging van een pistool. De anderen zijn de 23-jarige Maarten B., de 24-jarige Gerard V. en de 26 jarige Evert T. Voor zover bekend, zaten van O. en V. in voorar rest. De eerste wordt verdacht van de bewuste ontvoering, een aantal inbraken in de omgeving van Zutphen en een roofoverval op eon weduwe in Eefde. V. moest oorkomen voor een dodsee in Eefde. V. moest voorkomen voor een doodslag in Den Haag. Maarten B. en Evert T. zijn onlangs voor respectievelijk een aantal overvallen en handel in vuurwapens veroordeeld. De vlucht van Ernst van O. is ronduit spectaculair. De man zat nog maar koud twee weken in een Nederlandse cel. Sinds zijn arrestatie eind fe bruari werd hij vastgehouden door de Westduit- se justitie. Veertien dagen geleden werd hij uit geleverd aan de justit» in Rotterdam. het land geweigerd. Deze advo caat, Horos]! Sjoji, was naar Is raël gekomen om de enige over gebleven terrorist van de aan slag op het vliegveld van Lod, Okamoto, te verdedigen. De 24-jarige Okamoto, die binnen kort voor een militair tribunaal terechtstaat, had eerder al de diensten geweigerd van een Is raëlische advocaat, Jacob Hag- lcr. Deze was hem aangewezen door de orde van Israëlische aid- Horosji Sjoji is voor de Israëli sche regering niet aanvaard baar vanwege zijn rood-radikaal verleden. De Israëlische chefstaf. luitenant- generaal David Elazar, heeft de leden van het driemantribunaal benoemd dat Okamoto zal be rechten. De benoemde leden van de mili taire rechtbank zijn oversten Avraham Friah, Baruch Arbel en Ram Evron. Overste Frish dag officieel in staat schuldiging gesteld. De slacht partij cp Lod had op 30 mei plaats en kostte aan 24 mensen het leven. Dood door drugs HEUSDEN (ANP) Zondagmid dag om half één werd op zijn slaapkamer de 20-jarige S. D. B. in Heusden dood aangetrof fen, door zijn ouders. Het par ket uit Den Bosch constateerde dat de knaap overleden was door overmatig druggebruik. PARAMARIBO (ANP) In Suri- I names hoofdstad Paramaribo is het vrijdagmiddag tot een korte a' raciale uitbarsting gekomen ge-i toen Creoolse demonstranten - na Hindostaanse voorbijgangers met;' molesteerden. De betoging, die .cjen r was georganiseerd door de Suri naamse Socialisten Unie, verkeer van de luchthaven langs moest komen. Onderweg stuitte men echter op de politie, omdat voor de demonstratie geen vergunning was aange vraagd. De agenten voerden en kele charges uit toen demon stranten weigerden hun borden en spandoeken af te geven. bedoeld tegen de uit Nederland Ook op de plaats van bestemming i terugkerende Surinaamse sta tenleden. De SSU vindt dat de ministers en statenleden in plaats van uit reizen te gaan terst de binnenlandse proble men moeten oplossen. De Creoolse betogers zouden met een zestal bussen naar het vliegveld Zanderij gaan, waar de statenleden aankwamen. Vol gens demonstratieleider Henk Herrenberg was op een paar honderd betogers gerekend, maar de oproep bleek bij de be- volking zo te zijn aangeslagen, dat er enkele duizenden ver schenen die allen een plaatsje in de bussen trachtten te be machtigen. De bussen raakten overvol met als gevolg dat de, Hindostaanse, chauffeurs wei gerden te vertrekken. De passa giers zager daar een sympathie betuiging met de Dolitiek van de regerende Hindoestaanse partij in en begonnen de bussen te ver nielen en Hindostaanse voorbij gangers te molesteren .waarbij flinke klappen vielen. e demonstratieleiding besloot daarop de tocht naar Zanderij af te gelasten en in plaats daar van te voet naar de ingang van Paramaribo te gaan waar het aangekomen bleef het onrustig. Verschillende Hindostaanse fiet sers, die van hun werk kwamen werden aangevallen. Een chauf feur werd uit een autobusje ge sleurd en afgeranseld. Pvd A-conferentie: Woningbouw plannen op lange termijn UTRECHT (ANP) Kritiek op de nota Udlnk over de volks huisvesting en ruimtelijke orde ning en de noodzaak zelf te ko men met «cm lange termijnplan voor de volkshuisvesting waren de hoofdthema's van een PvdA- conferentie over het wonen za terdag in Utrecht- Kernpunten in het lange termijn- plan moeten onder meer zijn een huurpolitiek die is gekoppeld aan een inkomenspolitiek, meer rechtszekerheid voor de huur der, socialisatie van de wonin gen, de grond in gemeenschaps handen en erfpacht in plaats van grondverkoop. Daarnaast zal het nodig zijn een door de opbrengst van huurverhogingen gevoed ondertioudsfonds te stichten, subsidie op de bouw van nieuwe woningen in verbe terde vorm te handhaven en de structuur van het bouwbedrijf in de ruimste zin aan een diep gaand onderzoek te onderwer pen. De 24-jarige Takao Hlmori, die on langs in Japan Is gearresteerd onder verdenking te behoren bij de groep die het Israëlische vlieg veld Lod heeft overvallen, wordt door politiemannen voor onder- vraging weggebracht. Het nieuwste succes van prof. Steenkamp I^r zal nu nog wel het een en ander moeten gebeuren vóór de C.D.U. „Nederlandse stijl" in kannen en kruiken is. maar nie mand kan de contactraad van de drie confessionele partijen de eer ontzeggen, dat ze het fundament voor zo'n unie gelegd hebben. Nie mand zal bovendien in twijfel trekken dat het hier om het nieuwste succes van prof. Steenkamp gaat. Hij slaugde ei in de klippen te omzeilen van K.V.P.-voorzitter De Zeeuw's liefde voor volkomen „openheid", maar hij ontweek tevens de zandbanken waarop protcstanten-oude-stijl het schip der integra tie hadden willen laten stranden. riearmee kunnen de parti'caden van de „christen-democratische drie" na de grote vakantie aan de slag om van hun kant voor een drastische wijziging in Nederland's politiek bestel te zorgen. Daarbij herhalen we dan graag een vorige week al gemaakte kant tekening. De grote vraag wordt dan óf en hoe de Nederlandse chris tendemocratie met één progrum, één kandidatenlijst en onherroe pelijk dus straks ook één Kamerfractie, een opening zal maken of toelaten naar het andere blok het progressief akkoord van socia listen en Van Mierlo's democraten. IVicmand zal er van opkijken wanneer, als het zover komt, prof. Steonkamp weer een rol in het spel te spelen krijgt. Trouwens, achter de schermen zal hij waarschijnlijk ook de komende maanden actief moeten blijven. Want zowel in de a-confessionele groep van de K.V.P. als bij sommige A.R.-kringen zal de teleurstelling over het compromis, dat ook dit akkoord-Steenkamp weer is, de animo om weerstand te bieden waarschijnlijk niet definitief gedoofd heb ben. Er komen achterhoedegevechten. In de politieke geschiedenis hebben die al evenzeer als op het militaire strijdtoneel soms tot merkwaar dige gevolgen geleid. Bernadette Devlin roept op tot wapenstilstand DUBLIN (API) Het Roomska- lieke lid voor Noord-Ierland van het Britse parlement Bernadette i Devlin, heeft de voorlopige vleu gel van het verboden Ierse re publikeinse leger (IRA) opge roepen, een bestand van zeven dagen af te kondigen. Tijdens dit bestand zou de voorlopige vleugel zijn eisen aan de Britse staatssecretaris voor Noord-Ier land, Whitelaw, moeten herha len. Het vredesplan van drie punten van de voorlopige vleugel is vol gens Bernadette Devlin een plan. dat elke organisatie in Noord-Ierland, die gekant is te gen het huidige bewind aldaar, heeft aanvaard. Vijf brandweerlieden zijn bij een brand in Boston (VS) om het leven1 gekomen, toen een muur van het pand onverwacht instortte. Zeven mannen werden gewond. Op de foto wordt een van de slachtoffers weggedragen. Bijensteken goed voor de ogen TEHERAN (AP- Volgens Prof. Wasili Maximenko van het Rus sische ziekenhuis te Teheran zouden steken van bijen in be paalde gevallen kunnen bijdra gen tot het verbeteren van het gezichtsvermogen. Hij heeft al proeven ondernomen me( 250 patiënten, wee hunner zeiden dat hun gezichtsvermo gen 10 percent toenam na de „bijenkuur" van prof. Maxi menko. Déze laat een patiëënt elke dag een bijensteek toedie nen in het voorhoofd en daarna drie maanden lang, vier steken .per dag. Ais alles goed gaat keert het gezichtsvermogen te rug of verdwijnen de ooginfec ties aldus een woordvoerder van het ziekenhuis. (Vervclg van de voorpagina) In het nieuwe program moet een visie wordt n geboden op de politiek in de zeventiger jaren. Uitga igspunt is hierbij dat de samenleving wordt gezien als een veelvormige gemeenschap van mensen, groe pen en volkeren die tegenover elkaar een verantwoordelijkheid heb ben en ook gezamenlijk verantwoordelijk zijn. De strategienota kiest voor vergaande decentralisatie In het bestuur, voor het mee dragen van verantwoordelijkheid door maatschappelijke organisa ties en instellingen, voor betere planning en nauwere internationale samenwerking. In de nota wordt ondermeer de bescherming van de persoonlij ke vrijheid benadrukt. Bezwaar wordt aangetekend tegen die vormen van reclame die de mens proberen te maken tot een egocentrische consumptiegenie- ter. Gepleit wordt voor onder zoek ter bevordering van de leefbaarheid en het welzijn van mens en samenleving. Gemeend wordt dat aan methoden van ge boorteregeling en -beperking voorwaarden moeten worden ge steld, opdat de ethische grenzen niet worden overschreden. Cen traal staat de persoonlijke vrij heid van de mens; dit geldt ook voor de gezinsgrootte. De nota bepleit een evenwichtige afremming van de militaire be wapeningswedloop, meer aan dacht voor de welvaartsver schillen in de wereld en voor de milieuproblemen, versterking van de Europese samenwerking, een kritische bezinning op de economische groei, het ontwer pen van een inkomensbeleid ter verkleining van de nog steeds bestaande te grote inkomens- en vermogensverschillen, een nau were samenwerking tussen werkgevers en werknemers in het bedrijfsleven en het stopzet ten van een ongebreidelde pro- duktie-uitbrelding. Revolutionaire groep claimt aanslag op bibliotheek AMSTERDAM (ANP) Het j Revo'uticnair Volksverzet Ne- 1 derland" (RVN) heeft zich aan sprakelijk gesteld voor de aan- siag op de Amerikaarso b b'io- theck van het Nederland—Ame rika ins'.ituut, zaterdagnaclr, aan het Museumplein in Am sterdam. Het gebouw werd door brand verwoest. Commando groep drie van het Volksverze', zegt in een brief de aanslag i hebber bedoeld als voorlopi waarschuwing. Het RVN schuwt de Amerikaanse rialisten dat hun system; terreur en moord schaal niet langer begroet"kun nen worden met alleen mse" leuzen, spandoeken en pevi Thieu: verlorer gebied binnen drie maanden heroverd SAIGON (Reuter) Het Noord- vietnamese offensief is volgens president Thieu van Zuid-Viet- nam afgeslagen en alle gebie den die in communistische han den zijn gel/allen zullen binnen drie maanden zijn heroverd. In een radiotoespraak ter gelegen heid van de dag van de strijd krachten zei Thieu dat de veilig heid in Zuid-Vietnam zal zijn te ruggekeerd tegen het volgende Tet-Nici/.vjaar begin februari van het volgend jaar. Het ver lies van Kwang Tri betekende riet het verlies van de hele na tie de noordelijkste pro vincie van het land die op 1 mei door de Noord-Vietnamezen werd ingenomen. i-a-Ksche /ij (Van onze parlementaire redac tie) DEN HAAG Minister Nelissen financiën) zal vandaag bil de Tweede Kamer enkele belang rijke belastingvoorstellen Indie nen tot wijziging van de tarlefs- opbouw in de loon- en inkom stenbelasting. Een van de voor stellen beoogt per 1 januari een fiscale schelding tot stond te brengen tussen de man en zijn werkende vrouw. In de toekomst zal hét Inkomen van de gehuwde werkende vrouw niet meer bij het inko men van haar man worden op geteld. zodat de progressie veel kleiner is. De nieuwe regeling maakt het werken voor de ge huwde vrouwen fiscaal veel aantrekkelijker. Minister Nelissen stelt verder voor de belastingvrije voet op te trekken eti de belastingdruk voor de lagere inkomenstrek kers ie verlichten door de pro gressie in de inkomens tot 25.000 gulden te verminderen. Levensgevaarlijk getoond SPRANG-CAPELLE (ANP) In Sprong-Capelle heeft zich zater dagmiddag on familiedrama af gespeeld In de tuin van de ou derlijke waning. Tijdens een vechtpartij stak de 81-jarlge grondwerker M. A. A. R. zijn 22-Jnrlge zoon Cor met een mes In de onderbuik. De jongen liep een slagaderlijke bloeding op en Is in levensge vaarlijke toestand overgebracht naar het St. Nicolaaszlekenhuis in Waalwijk. De vader is aange houden en in verzekerde bewa ring gesteld. Even tevoren was in een café tus sen de vader en de zoon een woordenwisseling ontstaan. Daarna werd de ruzie In de tuin voortgezet. Belden kregen toen onenigheid over een vogelkool. Op een gegeven ogenblik greep de grondwerker, een mes, waar mee hij zijn zoon stak. ins Bcrnhard, inspecteur-generaal van de Nederlandse strijdkrachten, heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan de Nederlandse troepen in het Sennelager in de Duitse Bondsrepubliek. De helikopter du als transportmiddel diende tijdens het bezoek werd door prins Bernhard gevlogen. Groot aanbod goedkope komkommers SILVER SPRING (UPl) Gou verneur George Wallaee v«n Alabama heeft gisteren in hot Holy Cross ziekenhuis In Silver Spring In Maryland een operatie van anderhalf uur voor de ver wijdering van een kogel uit zijn rug ondergaan. Neurochlrurg Dr. Rollins zei op een persconferentie dot els zich geen complicaties voordoen, Wallaee In Juli de democrati sche nationale conventie kan bijwonen. Hij zei ook dat or negentig procent kans was dat do gouverneur met behulp van hulpmiddelen weer zou kunnen lopen. De verwijderde kogel heeft dc ruggegrant van de gou verneur niet doorsneden, zei hij. Pas zestien tot achttien maun- den na de operatie zal men kun nen zeggen tot hoever het her stel in de benen van Walluce gaat. Sovjet-Unie president UTKECHT - NKV-voorrllter Mertens heeft vandaug gezegd, dat de thans voorspelde ople ving van de conjunctuur de eco nomische moeilijkheden geens zins oplost. Er dreigt zelfs het gevaar, dat men door de nieuwe economische opleving niet meer parlementaire redactie Het benauwende is. aldus de heer ten gedienstige hotelbediende houdt de paraplu op. waaronder (van links naar rechtsUschi Pacher (Miss Oostenrijk), Diana Gubler (Miss Zwitserland) en Cristina Crippa (Miss Italië) schuilen. Het drietal zal met 19 kandidaten deelnemen aan de Miss Europa-wed- strijd, morgen in Lissabon. President Nixon van Amerika heeft in een artikel in US News and World Report gezegd dat het Noordvietnamese offensief in Zuid-Vietnam politiek en mi-1 litair een mislukking is gewor- den. In het artikel zegt Nixon dat de Amerikaanse inmenging in Zuid-Oost-Azië bijna voorbij sprekende bij de ope ning van de vakbo-vu-.crgado- r.ng in Utrecht, dat bij alle ver beur ngen een spoed'ge verbe tering van de werkgelegenhe ds- s tuatie uitblijft. Dit gegeven de overheid tot onverwijld Zonder garanties voor voorzitter sprak dan ook over „de meest kwalijke ervaring die w.j in 1972 met ons bereid-1 held tot loonmatiging hebbrn opgedaun". Dit mag zich in 1973 niet herhalen, zo zei hij. handelen aanzetten, zo j i hij. ziet, wat er met de economie Een buitengewoon tegenvallend aan de hand is, zodat als overheid en bedrijfsleven geen gezamenlijk beleid voeren lo nen en prijzen extra prikkels kunrfen krijgen, waardoor de in flatiespiraal nog verder door facet van de huidige ontwikke ling is volgens de heer Mertens, dat de ondernemers doende zijn hun winstpositie te verruimen, want uH kostenfactoren alleen kan men de jongste prijsbewe ging niet verklaren. De NKV- te pr.jsstijging is de vakbewt ging niet te vinden voor loon matiging. De bereidheid, d.e de industriële werkgrt/ers op dit gebied thans tonen, is volgens de heer Mertens niet 'water dicht. Bovendien spreken zij niet voor de middenstand en de detailhandel". DEN HAAG (ANP) Bij dei wil llPFVflttlü^ meeste Nederlandse groentevcl- W11 I1C1 lingen maar vooral bij dc vel- 1 -w re ling in Delft, Is de laatste we-1 Vflll VlPtliaiTl- ken een zeer grote aanvoer van komkommers. I I Miljoenen stuks worden er elke gesprek d .g aangevoerd en vervolgens j MOSKOU (Reuter) De Sovjet- verladen naar binnen- en hui- Unie en Noord-Vietnam hebben tcnlard en vooral naar West- vnmdaag opgeroepen tot beëlndl- Du sland. De laatste tijd is de j ging van de Amerikaanse bom vraag n het buitenland duide- i bardementen op Noord-VIctnam geremd door de lage tempe- en de beschieting van en het leg- r .rtn Verder was er overal gen van mijnen In Noord-Vletna- eer. grote concurrentie vanmese havens. Voorts wensen zij komkommers uil Oost-Europa hervatting van het vredesover- cit vooral u.t Bulgarije. De pr.j- teg in Parijs, zen iagen dertig procent lager dan het vorig Jaar jn de eeis.e Dil *,aal in een bcricht van het •vekon vrn juni. persagentschap lass over een De g' s:e maten doen nog tus- bezoek van drie dagen van pre- sci 35 en 45 cent per s'uk op dc 1 s dcnt Nikolai f'odgorny aan veilingen, maar de kleine er. Hanoi vorige week. Dc president middelmaten komen meestalen zijn gevolg keerden gisteren niet boven 25 cent. Vrijdag kwa-in Moskou terug, mcr. de prijzen zelfs met hoger Het bijna geheime bezoek van dan 15 tot 16 cent. Voor de kom- Podgomy aan noord-Vietnam kommertelers is de gang van 1 was deel van een golf van diplo- zaken dan ook erg teleurstel- I matieke activiteit die doet ver- lend. Zij hopen op fraai weer, onderstellen dat ten aanzien van waardoor de vraag wel kan toe-Indochina nieuwe vredesinitia- nemen. I tieven gaande zijn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7