Zsa Zsa Gabor zijn is een full time job Handig op vakantie uit en thuis m Lente-Lammeren hele jaar door VOOR DE VROUW (en de geit die wat scherper van smaak is dan zijn wollig familielid) ook met minder mals gewas tevreden kan zijn, komt zijn vlees in verschillende oosterse en zuidelijke keukens cepten van de hele wereld past Zealand Lamb. KWALITEIT EN BEREIDING Dit geïmporteerde vlees is mager, mals en sappig. Dat ligt aan de groene weiden waar de lamme ren grazen en aan de keuringen die het vlees moet passeren. (Van een onzer correspondenten) LONDEN Wanneer Zsa Zsa Gabor het restaurant in Park Lane binnenkomt, staan de mannen aan de bar schielijk op als een rijtje betrapte schooljon gens. Zsa Zsa valt dankbaar voor de ontvangst reer in een ruime fauteuil, bestelt een sher ry en vraagt of haar hoed eigen lijk wel aardig is. He? is een groot witgerand geval volge- plant met alle bloemen die God heeft geschapen en nog een hoon waar Hij géén weet van heeft. Ze bestelt een biefstuk garni, verandert dat in tong met asperges en herroept die bestelling weer, alles binnen een tijdsbestek van twee minu ten. Ze steekt van wal met de mededeling dat we maar niet naar haar leeftijd moeten vra gen, omdat ze In elk geval niet de 55 jaar is die iedereen haar toeschrijft. „Jaloezie" verduide- I lijkt ze en voegt daaraan toe dat er al over haar geschreven is sinds haar vijftiende zodat ie- I dereen met het idee rond loopt dat Zsa Zsa er altijd al geweest I is. Jong of oud, ze ziet er onberispe- I lijk uit. Ze maakt de indruk als j schoonheid geboren te zijn: Op i haar zestiende had ze al een stervende Kemal Ataturk in haar ban gebracht, de Koning van Albanië zo ver gekregen dat hij haar drie rijpaarden schonk en een Turkse prins ge trouwd met wie ze in Londen de diplomatieke kringen op stelten zette, door toen al uitspraken te lanceren die ongewijzigd de rod delrubrieken in konden. Zsa Zsa mag dan een aristocrate lijken, ze is nooit huiverig geweest te zeggen wat haar op de lippen lag. „Ik was de eerste hippie" zegt ze. „Zelfs in diplomatieke kringen wilde ik me niet aan passen aan de hypocriete om gangsvormen waarbij niemand de waarheid durft te vertellen. De meeste mensen verpesten hun leven door zich zorgen te maken over de publieke opinie. Misschien doe ik mezelf er kwaad mee, maar ik ben ten minste niet schuldig aan leu- v:t en a: teri.a'.siiP.d". Zrt» Zsa Gabor zijn is duidelijk een "full time job". Mensen ko men op haar af aan tafel, ze praat dan weer met die dan weer met een ander, richt zich soms tot bezoekers over een af stand van zes tafels en geeft luide commentaar op ieder's kleding. „De mensen houden van me" onthult ze, "overal waar ilrkom. Maar ze zijn ook jaloers. Mannen ook. Omdat ik veel geld verdien, maar daar werk ik dan ook idioot hard voor". Zsa Zsa Gabor werd ont dekt toen ze naar aanleiding van een weddenschap op de te levisie verscheen in een vra- gen-programma en de mensen door haar antwoorden afblufte. Een meisje dat na een verbro ken verloving vroeg of ze haar ring nu moest terugsturen kreeg in die uitzending van Zsa Zsa als antwoord "Natuurlijk kind... de ring terugsturen maar de steen houden". Binnen een week tijd stond ze op de voorpagina van Live. Scherp Amerika had eindelijk weer een schoonheid met een scherpe tong gevonden. Er volgden der tig fi'ms en heel wat miljoenen do.lars, maar Zsa Zsa klaagt dat er w inig van hr.ar privé-le- ven overbleef. Maar het succes brengt haar andere dingen. „Veel geld. een volkomen onaf hankelijkheid en het mooiste huis van Californië. Ik heb drie bediendes, twee Rolls Royces in de garage, ik geef feesten als niemand anders in Hollywood zich kan veroorloven en alles uit m'n eigen zak. Dat is een fijn gevoel. Ik herinner me dat ik als klein meisje getrouwd was met Conrad Hilton die goed was voor een miljard en me geen geld voor een jurk gaf om dat die te duur zou zijn. Nu koop ik er zes tegelijk." We praten over godsdienst en Zsa Zsa verklaart goed Katholiek te zijn opgevoed, nogal een vreem de uitspraak voor een vrouw die vijf maal gescheiden is. „Een katholieke opvoeding blijft je bij" zegt ze. „Laten we zeggen dat ik een vriend heb. Die kan 's nachts niet bij me thuis blij ven omdat ik dan de volgende dag de bediendes niet meer on der ogen kan komen. Hij kan 's avonds komen, maar ook weer weggaan. Geen enkele man met wie ik niet getrouwd ben ge weest heeft de nacht in mijn huis doorgebracht. Daarom ben ik ook vijf keer getrouwd." Als haar all time favoriet schetst ze de playboy Porfirio Rubirosa. „Ik had met hem moeten trou wen. Hij vloog elke keer naar Las Vegas waar ik een show had. Maar hoe hou je zo'n man „Conrad Hilton was goed voor een miljard, maar hij gaf me geen geld voor een jurk omdat die te duur zou zijn. Nu koop ik er zes tegelijk". als je 'n hardwerkend actrice bent? Als hij nog zou leven, had het een prachtig huwelijk kun nen worden. Maar Moeder heeft het getorpeteerd. Ze zei dat ik niet kon omgaan met een man met zo'n verschrikkelijke repu- Mama Mama Gabor regeert haar doch ters duidelijk met ijzeren hand. Zsa Zsa bekent „We zijn alle maal voor honderd procent on der haar invloed. Ze is gewel dig. Ze is getrouwd met een Hongaarse edelman die vijftien jaar jenger is dan zij maar die sterft van liefde. Ze heeft vier huizen en ze heeft een jaar ge leden een face-lifting gehad. Ze is nu zo mooi dat alle mannen voor haar vallen als ze ergens binnen komt. Bij haar vergele ken zien wij er oud uit. Ze is erg dominerend. Ik kwam te laat op haar verjaardagsdiner omdat ik het restaurant niet kon vinden, en al had ik een ca deautje van 400 dollar bij me, ze sloeg me bijna dood. Ik was hysterisch van ellende. Ze is de enige op de wereld waar ik bang voor ben. Een kwestie van respect." Dure smaak Met haar financiële middelen moet het toch niet moeilijk zijn een man voorgoed te houden? "Goeie vraag" zucht Zsa Zsa. „Ik geloof niet dat ik nog ge trouwd kan zijn. Ik vraag veel te veel. Ik ben gewend te zeg gen wat ik wil. En ik krijg alles wat ik wil omdat ik er voor be taal." Zsa Zsa bekent slechts één keer om het geld getrouwd te zijn en dat was met hotel magnaat Hilton. En die vond haar smaak te duur. Als zij vei lingen organiseert ten bate van de dierenbescherming („Ik ge loof in dieren, het zijn de enige schepsels die me nooit in de steek hebben gelaten") weet ze van iedere ex-echtgenoot nog een duizend dollarbiljet los te krijgen. Hoe dat komt? „Ik weet 't wel, omdat ik nooit een cent alimentatie heb gevraagd. Soms vraag ik me wel eens af waarom niet, maar ik denk dat dat komt omdat ik na zo'n scheiding snel van alles af wil zijn. Van ruzie maken en wach ten op je geld word je oud. 't Kon me nooit veel schelen. Ik zou desnoods als dienstertje in een Soho-bar opnieuw kunnen beginnen omdat ik weet hoe ik er 'n carrière uit moet bouwen! Ze vertelt dat ze wel zo'n vijf miljoen dollar uit Conrad Hilton had kunnen persen, maar ze was te verliefd op de acteur George Sanders om daarop te wachten. Sanders, van wie ze overigens ook scheidde, is niet zo lang geleden in eenzaamheid overleden. Zsa Zsa gaat verder ..Hilton was zo druk bezig met zijn imperium op te bouwen dat ik hem alleen zag als hij een nieuw hotel opende. Als tege moetkoming bij m'n scheiding kreeg ik meer dan een miljoen Gideon-bijbels. We zijn zo be vriend dat ik nog steeds z'n naam op m'n handdoeken heb Iemand aan tafel suggereert dat als Zsa Zsa nog eens trouwt, ze een artiest moet nemen. Door een onverklaarbaar Freudiaans misverstand verstaat Zsa Zsa in plaats van "artiest" "Onassis". "Ja," zegt ze bedachtzaam. "Dat zegt Moeder ook steeds". macl oven Hind, gerd. giers betui MAAN! PAGINA t leuw behendigheidsspel. Band en bal Om buiten mee bezig te zijn, het nieuwe behendigheidsspel dat wij gemakshalve even vergelij ken met een fietsband en een bal, genaamd Rolling Ball. Het is de kunst die bal tegen de bin nenkant van de plastic bal te laten lopen en intussen natuur lijk toeren uit te halen met dat wiel. De knapperds kunnen het in allerlei standen houden en toch de bal aan de gang laten blijven. Trim u fit met Rolling Ball, luidt de leus. Of die aan beveling waarde heeft doet er minder toe. Voor 6,95 een poos zoet, dat mag men wel aanne men. Als de lammetjes in de wei hup pelen, wordt nog wel eens een lyrische gedachte gevrijd aan de lente. Het is een beetje hard om da., óók aan jong lamsvlees voor het menu te denken en toch moet gezegd worden dat de lief hebber juist de vroege lamme ren weet te waarderen. Zou hij daarna weer twee tot drie sei zoenen lang van dit voortreffe lijke vlees verstoken moeten blijven? Allerminst, want uit Nieuw-Zeeland, een schapenland bij u-tstek, komt het hele jaar door lamsvlees naar onze ge westen en het is te krijgen bij slagers en in supermarkten. In landen waar van oudsher de schapenteelt groot is om de wol of omdat de dieren ook wel ge noegen nemen met wat ze vin den op een arme bodem, neemt het lams- en schapenvlees een grote plaats in. Nederland is een koeienland en het schaap Hjkt er maar bij te lopen als een fraaie stoffering van het landschap. De kudden op de heide, door Mauve van de beroemde Haagsche School zo romantisch weergegeven, lijken geen andere functie te hebben gehad. Ze zijn nu met hei en al verdwenen. Het vlees heeft nooit in onze bijzondere belang stelling gestaan. Onze keuken is ook niet wereld beroemd. In Frankrijk heeft het schaap evenm.n een overheersende rol in de veeteelt gespeeld. Maar iedere Fransman, groot of klein, weet te vertellen hoe verrukke lijk de „gigot" smaakt zoals zijn vrouw of zijn moeder klaar maakt naar streekgebruik. In de tijd teen meisjes nog een echte huwelijksuitzet meekregen was daar een zilveren handvat bij, dat past om het bot van de bout (gigot), zodat de heer des huizes het vlees gemakkelijk en mooi kon voorsnijden. De bout «.n de karbonaden en de gevulde lendestukken passen in de alle daagse èn in de fijne Franse keuken. Aangezien het schaap- Voor de campingkeuken. De groeten Vanuit iiet vakantieoord gaan we de hartelijke groeten rondstu ren. Een pakje hypermodern postpapier is wellicht goedkoper en minder tijdrovend dan het kopen van briefkaarten. Zowel vorm als kleur van deze merk- Opgesierde lamsbout of „gigot". Acht keurmerken moet het dra gen om voor export in aanmer king te komen. Dan is er garan tie voor de beste kwaliteit met een maximum aan proteïnen, vitamine B, calcium, ijzer en mineralen. De prijs komt hier overeen met het gemiddelde van andere vleessoorten. Het lamsvlees komt hier bevroren aan en blijft in de diepvries be waard. De huisvrouw moet het ontdooien vóór de bereiding be gint. Dat kan vlug, of langzaam gebeuren. In het eerste geval op een schaal, afgedekt met een doek of aluminiumfolie, op ka mertemperatuur; in het tweede ge-al door het twee dagen afge dekt in de koelkast te laten lig gen. Ais het dikste deel zacht aanvoelt, is dat proces klaar. De braadtijd is voor lamsvlees een zaak van belang: te kort is even schadelijk voor de smaak ais tc lang. De tijden wisselen van 30 - 35 minuten per halve kilo (voor bout) tot een kleine twee uur voor een geheel len destuk. Er zijn uitstekende re ceptenboekjes in omloop, waar in de tijden voor elk soort lams vlees zjn aangegeven, naast an dere belangrijke informatie. Wat voor vele lekkere gerechten een wet is, geldt voor lamsvlees dubbel: serveer het gloeiend hsei of koud, maar nooit lauw. want dan gaat het lekkerste verloren. Pikante spies met lamsvlees uit de Nieuw-Zeelandse keuken. acht, plat, plastic popje. Vestzakpopje Er is al bagage genoeg mee te nemen. Dus kinderen, geen overbodig speelgoed meeslepen en niet op het laatste nippertje met een lievelingsbeest of - pop aan komen dragen! Kijk dan eens uit naar METTI. een zacht, plat, plastic popje. Hoofd, armen en benen zijn in een wip aan het lijf te clippen en bewe gen in alle standen, maar wor den weer gemakkelijk opgebor gen in het doorschijnend plat plastic doosje van 9 x 13 cm, waarin het te koop is voor 6,95. Een zalig speeltje in auto, tent en overal elders. Voor modieus aangelegde meisjes (wie herinnert zich de barbie- rage niet-) een geduldig object: Metti is erg gemakkelijk aan te kleden, want ze heeft geen „fi guur" en het is een plezier wil lekeurige lapjes tot kleertjes voer haar om te toveren. Kaartspel Voor wie ervan houdt in de vrije tijd een kaartje te leggen, is nu het eigen en persoonlijk kaart spel van de Fcanse Koning Lode- wijk XV te krijger. Niet het au thentieke natuurlijk, wel het uitstekend gereproduceerde, voor slechts 5,95. De kledij van koning, dame en dienaar (Franse kaarters hebben het nooit over heer, vrouw of boer!) zijn costuumhistorisch volkomen juist. Wat een wonder, spel van de koning zelf. waardige schrijfblokken bijbehorende enveloppen zijn hoogst origineel: zo rond en bloemerig als de onderlegger van een banketbakkerstaart, en zo kleurig als psychedelische dromen. Een bloc van 35 vel met omslagen voor 8,75. Roomkloppertje Voor moeder gemakkelijk in haar campingkeuken: het wonder- kloppertje van Prestige. Met één hand vast te houden, met één duim in te drukken en plastic bladen van de kleine klopper draaien rond zodat de slagroom in een wip stijf is. (Ook voor alleenwonenden die een elektrische klopper niet lo nend vinden, en voor bejaarden die dingen met snoeren niet prettig vinden, is het apparaatje dat maar 4,95 kost, gemakke lijk.) Veiligheidslaars Iedereen is we', wat gelegen aan veiligheid. W;j hebben fel oranje fluoriserende laarzen gezien 39,50 (met bijbehorende inleg zool van touw) tot maat 47, olie- en smeerbestendig. Voeten zulke laarzen zijn nagenoeg lichtgevend en dus wel in ooglopend op de weg! Zelfgebreide sokken zijn stevigei als u aan hiel en teen gewoon stopgaren uiteraard passende kleur meebreit. THUIS IN ALLE KEUKENS Links en rechts rondneuzend wor den wij geuren gewaar, die thuishoren in praktisch alle keu kens van de wereld: lamsvlees in rode wijn, met bier, als gou lash, met maïs, met sinaasap pel, met kerrie, met druiven, op de wijze van Scandinavië, Caraï- Elektrische kookplaten worden gauw lelijk" en mat, ook al worden ze regelmatig ge- toen reinigd. Indien u ze echter na Hind( het schoonmaken krachtig met ntole< aluminiumfolie wrijft, worden was naam ze weer mooi blonk. bedo, terug bische eilanden, Chili, Ceylon en minis natuurlijk van Nieuw-Zeeland. p|aat Allemaal specialités. Maar in grst dezelfde keukens en in alle an dere niet genoemde windstreken wordt dit vlees gewoon, zonder aparte snufjes, uitstekend ge braden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6