Tv-Pinocchio bracht jonge Italiaan roem maar gezin in de vernieling Pop in nieuwe KRO-rubriek Sessie Hoogtezon- dominee overleden Rollen My fair lady verdeeld TERUGBLIK Hou het scherm in 't oog s LEIDSE COURANT MAANDAG 19 JUNI 191 PAPIJS Plnocchio is een fijn Italiaans kinderver haal, in de vorige eeuw ge schreven door Collodi. Timmerman Geppetto, zo arm als een kerkrat, zit uit een ruw stuk hout een le vensgrote pop te snijden. Is de kop van de pop met de lange spitse neus klaar, dan geeft hij hem de naam van Plnocchio. Is Geppetto bezig de magere armen en benen te beitelen, dan schreeuwt Pinocchio, dat hij hem pijn doen en komt de schaaf eraan te pas, dan voelt Pinocchio zich overal gekriebeld. Is Gep petto met zijn werk klaar, dan leert hij Pinocchio met evenveel geduld lopen zoals Adam in 't Paradijs Eva het ABC heeft geleerd. Maar helaas herhaalt zich de geschiedenis. Nauwelijks had Eva het ABC onder de knie, of haar mondje stond niet meer stil. Eén spraak waterval van de vroege ochtend tot de late avond, zodat de arme Adam op de film zijn duimen in zijn oren moest steken. En nauwelijks kon Pinocchio op eigen benen staan, of hij gdng er vandoor en van dat ogenblik af begon voor vader Geppetto één lange lijdensweg. Het wordt met hem hetzelfde aan doenlijke verhaal als met de Verloren Zoon uit het Evange lie, die zó diep zinkt, dat hij zwijnenhoeder wordt en in zijn berouw zegt kom. laat ik op staan en tot mijn vader gaar en zeggen: vader, ik heb gezondigd en ben niet meer waard uw zoon genaamd te worden. Ook bij Pinocchio komt de beke ring aan het eind van het ver haal. Een goede fee, die Pinoc chio op al zijn zonderlinge avon turen overal vergezelt, maakt van de weerbarstige houten •knaap een jongen van vlees en bloed en geeft hem aan zijn dankbare vader terug. De lezer zal onderwijl wel gemerkt heb ben, dat Pinocchio niet alleen maar een kinderverhaal is. Het verhaal is ook geschreven voor grote mensen en vandaar, dat Pinocchio een wereldberoemd heid is geworden, vertaald in vele talen en zelfs uitgegeven in kostbare luxe-edities. Pinocchio begint een eigen leven te leiden Aangezien tegenwoordig alles en alles gefilmd moet worden voor de televisie, kwam natuurlijk ook Pinocchio op de Italiaanse televisie. Gezocht moest worden naar een jongen die voor Pinoc chio kon spelen en die vond men in Andrea Balestri, acht jaar oud. Het bleek een trou vaille te zijn, want Andrea speelde zijn rol zo voortref felijk, dat hij nu al, op zijn achtste jaar, een vedette wordt genoemd van de grootte van Lollobrigida. Hij maakt in zijn armzalige plunje en met de slappe hoed op het kinderhoofd geen ogenblik de indruk, dat hij voor de camera's van de tele een uit zijn hoofd geleerd lesje zit op te zeggen. Hij doet het zó natuurlijk en oprecht kinderlijk, dat de toeschouwer de handen in elkaar slaat van pure verba zing. Andrea is een geboren talent en geen wonder, dat hij nu al be gonnen is met een salaris van 300.000 lire per maand. De uitzending is een fabelachtig succes geworden In Italië. Voor al de kinderen, maar evengoed de grote mensen zitten iedere avond naar een vervolguitzen- ding te kijken. De Italiaanse ra dio en televisie heeft voor alle Italiaanse kinderen een prijs vraag uitgeschreven, wie van gedeelten uit het verhaal, naar eigen keuze, de beste tekening kan maken. Nu al zijn er meer dan 300.000 tekeningen binnenge komen, waaronder verblutlend goede. Zodra het eindresultaat bekend is, worden de beste teke ningen uitgezocht, die een rond reis gaan maken door heel Ita lië. Collodi zal wel nooit ge droomd hebben, dat zijn boek van zulk een grote pedagogi sche waarde zou worden. 3AARN (ANP) Ds. J. B. Os kamp (64), predikant van de Keerzijde hervormde kerk itl Baarn, is tij dens een vakantie in Friesland overleden. Hij kreeg o.m. be kendheid door zijn werk als hoogtezon-dominee bij de NCRV-radio. De uitzendingen trokken gemiddeld 700.000 luis teraars. (Van onze kunstredactie) NSCHEDE In tegenstelling tot eerdere berichten zal de 38- Jarige Linda Koolhaas-Spaans uit Leiden de rol van Eliza in My fair lady niet vertolken, maar een 19-jarig talent uit Tilburg, die nog niet met name genoemd kan worden. Linda Spaans krijgt volgens Opera Fo rum tc Enschede, die de pro- duktie leidt, een rol in het koor. e rol van prof. Higgins zal ver vuld worden door de Nederlan der John van Dreelen, die al ja ren succesvol als filmster in Hollywood werkt en enige tijd terug te zien was in De kleine kielen van de NCRV-televisie. Aanvankelijk zou Higgins ge stalte krijgen dogr Guus Oster. maar Opera Forum heeft hem Van zijn contractuele verplich tingen ontslagen, omdat hij het komend seizoen het Amsterdam se Toneel opnieuw op poten moet zetten. Jan Teulings, die de rol van kolonel Pickering zou 6pelen, heeft zich op doktersad vies moeten terugtrekken. Voor hem wordt op korte termijn een vervanger gezocht. Joop Dode- rer tenslotte zal de rol van Eli- ra's vader vertolken. My fair lady zal nog dit jaar in Ensche dé in landelijke première gaan, waarna een toernee door Neder land zal volgen. Maar, iedere medaille heeft ook een keerzijde en over die ande re kant is eveneens veel. heel veel door de Italiaanse bladen geschreven. De vader van An drea heet Franco Balestri, ge trouwd met Emma van 48 jaar, die samen vijl kinderen ter we reld hebben gebracht, waarvan de oudste een dochter van 22 jaar. Ongelukkigerwijs, zoals dat meer voorkomt in het leven, liep vader Franco tegen een meisje aan van zeventien jaar, Patrizia, die van hem over een paar maanden een kind ver wacht. Normaal zouden de kranten daarvan niet de minste notitie hebben genomen, want zouden de bladen op al die slak ken zout moeten leggen, dan bleef er geen ruimte meer over voor de gesprekken tussen Nixon en Brezjnjev in Moskou. Maar toen Andrea op de tele zulk een goed figuur sloeg, moest het op de draad worden uitgezocht, wat dat voor een ge zin was. Moeder Emma klaagde natuurlijk steen en been, dat haar man haar moedwillig had verlaten en met Andrea de wijk had genomen naar de studio's in Rome. Patrizia koos de wijste partijen smeet de deur van haar woning dicht voor de neus van alle verslaggevers, die van haar het naadje van de kous wilden weten. Zij krijgt een kind, zoals in de wereld zoveel kinderen worden geboren en daarmee basta. En vader Franco? Die komt er rend voor uit, dat hij tot de ont dekking is gekomen iets aan de late kant met Emma een glad verkeerd huwelijk te heb ben gesloten. Hij heeft er spijt van als haren op zijn hoofd, maar met Andrea en de 300,000 lire per maand wil hij een nieuw leven beginnen. De helft van die 300.000 lire zijn voor hem en de andere helft zet hij voor Andrea op een spaarbank boekje na eerst al zijn schulden te hebben afbetaald. Op die 150.000 lire per maand meent hij het volste recht te hebben, want heeft hij zich in het verleden niet enorme offers getroost voor dat gezin van vijf kinderen? Maar schaamt u zich niet, hebben de verslaggevers gevraagd, een kind te krijgen bij een meisje van zeventien jaar, terwijl uw oudste dochter al tweeëntwin tig is? Franco meent, dat dit zijn zaak is en dat iedereen er goed aan zou doen voor eigen deur te vegen en de balk in ei gen oog niet te vergeten. Goede fee Waarmee de zaak nog lang niet uit is, want intussen is ook de kinderbescherming in het ge weer gekomen. Andrea is nog maar pas acht en in plaats van op de schoolbanken zat hij in de studio's van Rome en daar moet gewerkt worden, soms wel tien tot twaalf uur per dag. In het verhaal komt voor het avontuur met een walvis, die Pinocchio opslokt, terwlil de jongen katte- kwaad uithaalt en aan het zwemmen is. Een geit boven op een hoge rots waarschuwt welis waar, dat Plnocchio moet ma ken, dat hij weg komt, maar walvissen zwemmen harder dan kwajongens en dus gaat Pinoc chio de arme Jonas uit bet Oude Testament achterna. Va der Geppetto komt dat door de goede fee aan de weet en brengt het offer zich eveneens te laten opslokken om bij zijn arme zoon te zijn. Pinocchio, die op alles raad weet, wacht het mo ment af. dar de walvis met open muil half boven water in het zonnetje een dutje ligt te doen, samen lopen zij op hun te nen uit de buik van de walvis, rakelings langs de vlijmscher pe tanden van bet monster. Pi nocchio neemt zijn vader, die niet kan zwemmen, op zijn schouders en weet het strand te bereiken, waar de walvis hen voor het nakijken heeft. Ook dat avontuur moest vanzelf sprekend worden gefilmd, waar voor een zwembad in de buurt van Rome werd uitgekozen. De kinderbescherming meent, dat Andrea, acht jaar oud, veel en veel te lang in het koude water heeft gelegen en dat hij om de paar uur met warme handdoe ken moest worden afgedroogd om niet te verstijven van de kou. De producers van de film krijgen een proces aan hun broek wegens kindermishande ling. Toen kon voor haar fatsoen ook de dierenbescherming niet lan ger zwijgen. De ezel, waar Pi nocchio van tijd tot tijd op rijdt, is koppig als iedere ezel er houdt de poten stokstijf als hem dat in zijn kraam te pas komt. Dan regent het stokslagen en als protest daartegen heeft dus ook de dierenbescherming de producers een proces aange daan. Misschien, er dat is maar te ho pen, is eind goed al goed. Vader Franco heeft zitten uitrekenen, hoeveel alimentatie hij moet be talen, als h'j niet naar zijn Emma terugkeert. Die becijfe ring is hem niet meegevalier, want advocaten zijn slimme en dure jongens. Het zit er dus dik in, dat vader Franco en moeder Emma het op een topconferen tie samen eens zullen worden om door het verleden een dikke streep te halen en met een schone lei te beginnen. Gelukkig hoeven de Italiaanse kinderen die minder vrolijke kant van de medaille niet te zien. Wat niet weet wat niet deert. LUCAS KLEIJN. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I Cobra in Sessie NOS 1 1S.45 uu Fabeltjeskrant 1 18.55 uu r Journaal AVRO 1 19.05 uu Vakantie in Afrika 1 (film) 19.30 uu Sèbastien en de Mi Morgane (film) 1 20.00 uu Journaal 20.21 uu New Seekers 21.15 uu r Peyton Place 22.00 uur Televlzier-magazine 22.50 uur Journaal NEDERLAND II NOS 18.30 uur Koninklijk bezoek i Frankrijk 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uu Journaal KRO 19.05 uu Lippy de Leeuw 19.10 uu Charlie als bokser 19.30 uu Sessie (pop-muziek) 20.00 uu Journaal 20.21 uu Comedy Machine, show 20.43 uur Andere stemmen (doq Vanavond start de KRO-televisie een serie van zes wekelijkse uitzendingen, waarin de popmuziek centraal staat. In iedere af levering spelen twee groepen, waarvan er één nader geanalyseerd wordt door een Nederlandse pop-criticus. In deze eerste aflevering staan de groepen Emmerson Lake Palmer met het nummer Knife Edge en Jethro Tuil met het nummer With you that will help me. Het optreden van de laatste wordt nader bekeken door pop-criticus Jim van Alphen. Verder spelen in dit programma samen de Nederlandse popgroepen Cobra, de Buf- Sebastien foons, Rob Hoeke R B Group, mr. Al- bert Show, CCC Inc. en Supersister. Zij brengen een compositie, die door een van de zes groepen is gemaakt. Presentatie Theo Stokkink. Sessie is een programma van Theo Stokkink en Fred Rombouts. Ned. II 19.30 uur Vakantie in Afrika Twee jonge Amerikanen trekken in een Landrover dwars door Afrika. Zij richten het oog van de camera op de wilde dieren en op het schitterende landschap. Ned. I. 19.05 uur MORGEN eiden gehoud< tiegroer rein va nemers bestaan ontwikl bijdrag van de ymptoni NEDERLAND 1 Begin van een nieuwe serie over Sebastien, een Frans jongetje, dat gaat logeren bij zijn oom in een buitenhuis. Sebastien voelt zich overigens niet zo op zijn gemak in dit eerste deel. Ned. I 19.30 uur New Seekers Een tijdje terug concerteerden The New Seekers in het beroemde Londense muziekhuis Royal Albert Hall. Vanavond opnamen daar van. Ned. I 20.21 uur Peyton Place Adrienne van Leyden voelt zich niet zo plezierig. Steven tobt met zijn scheiding en ook al die andere opgewonden mannetjes en vrouwtjes maken het elkaar weer knap lastig. Ned. I 21.15 uur Comedy Machine De KRO-televisie zendt vanavond The best of the Comedy Machine uit, oen amusementsprogramma van de ITV (de Britse commercië le televisie), dat op het TV-festival van Montreux dit jaar werd on derscheiden met De Gouden Roos en de prijs van de stad Mon treux. The best of the Comedy Machine is een compilatie van de beste gedeelten van dertien programma's met de Britse, in ons land al bekende komiek Marty Feldman. Het ligt in de bedoeling van de KRO deze gehele serie shows van Marty Feldman in het nieuwe sei- VARA: 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Zo maar een 2 avond 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zomaar een zomeravond 21.00 uur Mc Cloud 22.15 uur Achter het Nieuws 22.55 uur Journaal NEDERLAND II NCRV: 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Follyfoot 19.30 uur Dier en Vriend 20.00 uur Journaal 20.21 uur Olympicomediade, show 21.05 uur Spel zonder grenzen (tv-wedstrijd) 22.20 uur Ander nieuws 22.40 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag RADIO HEDEN HILVERSUM I van de AnU RevoluUonalre Part! NCRV 18.30 Nieuw* 18.41 Toeliet tliiK bij het Nieuws 18.47 (S) Ban 3.20 Klankbord 19.40 Uit het leve de Woord. NOS: 20.00 <S) HollBW Festival 1972: Magazine tages. Interviews en Informatie, ml om 20.15 uur: Amsterdam* Phllhir monisch orkest: moderne muild NCRV: 32.80 Nieuw* 22.40 Liter» recreatie" 2*3*20 Klassieke liednn 23.55—24.00 Nieuw*. HILVERSUM II WRO: 1S.00 Nieuw* 18.11 Radloja naai 18.25 Ik verbind u door. .1 praatje 18.30 <S> Combo met solist 18.50 (S) Zlgouncrorkest i Morele Herbewapening 19.10 komst - iets om te vrezen o .oriimnm" gesprek RVU: restauraties. Spreker drs. M. J. van der Berg NOS 2O0f Nieuws 20.05 Programma rond f Koninklijk Jethro Tuil wordt geanalyseerd in Sessie De NOS voerde gisteren weer ac tie voor giro 999 t.n.v. Vluchte lingenhulp Amsterdam. Vorige maal gold dat de tien miljoen die uit Oost Pakistan vluchtten. Een schrijnende zaak, maar ook een hopeloos lijkende zaak. Dit maal was de Inzet de mensen in Bangla Desj. Niet minder schrijnend, maar bepaald niet hopeloos. We vonden de NOS-reportage erg goed. Omdat ze toonde dat de giften van nu wiet dienen om stervenden in leven te houden, maar om een volk weer op po ten te zetten. Met andere woor den: Die paar gulden op 999 werker, positief, geven je het recht om echt-onbezorgd met vakantie te gaan, of, bij voor beeld, echt onbezorgd fijne tv- programma's te zien. Zo'n fijn tv-programma bood gis teren de voetbalwedstrijd Duits land—USSR. Om van te smul len. Wij zouden zeggen dat de Europese Radio Unie nu in staat is een programma te or ganiseren, die de droom van honderden miljoenen moet zijn: wedstrijd tusssn dit Duitse elf tal en ons eigen Ajax. De wed strijd van de eeuw zou het wor den Zaterdag kreeg de TROS Vicky Leandros, de winnares van het Eurovisie Song Festival, die ha.ir circuit won door alle F.uro- visielanden. De TROS maakte er een hel? toestand van, com pleet met barbecue en grijze beelden van oeroude Songfesti- valleii. Dat we toch met genoegen keken, was op de eerste plaats om Vic ky zelf, ondanks haar jonge Ja ren een groot interprete in vele genres. Ook omdat er in het grijs veel kleurig talent was In gepakt. En niet het minst om Teddy Scholten, die haar fysie ke handicap overwonnen leek tc heoben en een formidabele co- me-back maakte als tv-presen- tatrice. De NOS versloeg gisteren de ope ning van het Holland Festival dn Den Haag in vijftig minuten. Tijd die te kort bleek om meer te geven dan een proeve van sfeer. De reportage zocht het vooral in randverschijnselen, kwam nauwelijks toe aan de meer kernachtige zaken die ook op deze avond aan de orde wa- Voortreffelijk was de extra-Pano- ramlek, waarin de Franse pre sident Pompidou een interview toestond aan W. L. Brugsma, naar aanleiding vam het a.s. be zoek van onze koningin aan Frankrijk. Brugsma stelde pi kante vragen, Pompidou gaf di plomatieke antwoorden. Het ge heel was, naar onze smaak, erg veelzeggend over de positie van Frankrijk in Europa. O ja, Eenmaal andermaal van de NCRV werd afgesloten. We zagen een klein stukje van de harhu'ir.gen. o.m. met Haja van Someren Downer, die we des tijds moesten missen. Haja bieek nog formidabeler te kun nen acteren dan we al uit parle- mentsverslagen vermoedden. Vg. MORGEN HILVERSUM zoen te gaan uitzenden. The best of the Comedy Machine bevat o.a. 23.40—0.15 Voor de zeelleden, een vijftal komische beeldverhalen, waarbij praktisch geen woord gesproken wordt en enige eveneens komische balietfragmenten. Ned. II 20.21 uur 'Andere stemmen Onder de titel Andere stemmen (Other Voices) zendt de KRO-televisic een bijna twee uur durende documentaire uit. waarin een unieke methode om psychiatrische patiënten te genezen wordt behandeld. De methode wordt toegepast in een kleine particuliere psychiatri sche kliniek in Pennsylvania (Amerika), waar de patiënten niet geï soleerd met elkaar leven, maar zijn opgenomen in de gezinnen van de stafleden. Hoofd van deze kliniek is dr. Albert Honig, d'e op zijn Datiënten de z.g. confrontatie-techniek toepast, een vrij harde metho de, waarmee hij probeert de irreële wereld van deze mensen, die ge baseerd is op onwerkelijke gedachten, aan te vallen door directe confrontatie, waarmee hij dus niet de patiënt als mens aanvalt, maar diens onwerkelijke denken. „Dat veroorzaakt angst", aldus dr. Honig, „maar ze gaan hun eigen lichaam weer-voelen, en dat deden ze voordien niet. We proberen hun echte gevoelens te mobili seren. Zo bouwen we een soort kracht op, waarmee deze mensen verder kunnen". Ned II 20.45 uur muziek (gr). (7.$j Nieuws: 7.41-7.60 Echo). 8,24 Over- weging. 8.30 Nieuws. 8.41 Moedert wil is wet. 10.00 (S) Aubade: klasj sleke muziek fgram). 10.30-10 :q Nieuws. 11.00 Voor de zieken. 112'; Bejaardcnprogrnmma. NOS: 114 Koninklijk bezoek aan Frankrijk! KRO: tl.55 Mededelingen. 12.00 (SI 3.00-13.05 Raüc'i kaal middagmagazlne. Nieuws: 10.00-17.00 Vrt.. Overheidsvoorlichting: 17.00 Surt naamse luchtpost. Afzender: TJurk Petzoldt Paramaribo. Een pr» gramma over de zangvogel sport I' Suriname. KRO: 17.10 (S) Het .Mc- tropole Orkest. 17.25 Vor 17.32 Echo. New Seekers in opnamen van eigen concert

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2