Fonatiek Rohda verraste in finale Ons Eibernest MOORDEND ETMAAL ZONDER ONGELUKKEN Eerste winst Jan Bruins faster crosszege lubbers-Notten CARLOS MONZON mm TITEL Tweede plaats Van Lennep PECH VOOR DE VRIES Wereldtitel voor Cees van de Velde Engelse zege in GP waterskiërs Gelderland won jeugddamtitel MAANDAG 19 JUNI 1972 A 5 SPORTBIJLAGE STERDAM De supre matie van het Nederlandse korfbal is tijdens het Euro pacup-toernooi voor club teams, dat dit weekend iu Amsterdam werd gespeeld, weer eens overduidelijk bewezen. Na de voorronden stond het al vast dat ook ditmaal een Nederlandse ploeg de hoogste eer voor zich zou opeisen, omdat in de series zowel Rohda als Ons Eibernest geen tegen stand ondervonden van hun Belgische en Engelse oppo nenten. De enige verras sing van het toernooi bleek, dat niet het favorie te Ons Eibernest de cup won maar Rohda. In de fi nale wonnen de fanatieke Amsterdammers ten slotte verdiend met 42. Ons Eibernest heeft het verspelen van de beker, zij wonnen de cup al eerder in 1967, '70 en '71, helemaal aan zichzelf te wijten. Belangrijke factor was het con stant missen van de toegekende strafworpen. Ir» totaal mochten de Hagenaars tien maal op de viermeterstip gaan staan, maar slechts een maal schoot Ron Regeer raak. Rohda ging direct fel van start. Vooral dankzij gned middenvak- spel werd Ons Eibernest con stant in de verdediging gedron gen en Anton Poelstra gaf Roh da met een doorloopbal en een schot van halve afstand al vrij spoedig een voorsprong van 2— 0. Voor rust kon Ron Regeer Ons Eibernest nog langszij bren gen. Een afstandschot en een goed genomen strafworp gaven het aangeslagen Ons Eibernest, dat eerder dit seizoen de natio nale veld- en micro-titel behaal de, toch weer enige hoop. Hoop Dat kleine sprankje hoop resul teerde al snel in een doelpunt, LEICESTER - G. v. Lennep is gis teren op Mallory Park bij Lei- cester met zijn Surtees tweede geworden in een wedstrijd voor de Europese competitie formule 5000. De Nederlandse coureur ging in beide manches achter de Britse Surtees-rijder Steve Thompson over de streep. Toine Hezemans is gisteren op het circuit van Silversione met zijn Abarth 200 derde geworden in een wedstrijd voor het Europese kampioenschap sportrenwagens en prototypen. De zege ging naar de jonge Italiaan Merza- dat echter om onbegrijpelijke re denen door de zwak leidende Belgische scheidsrechter J. van Maroey werd afgekeurd. Hierna miste Ons Eibernest helemaal de kracht om door te gaan. Aanvoerder Theo van Zee, die in het middenvak een enorm sterke wedstrijd speelde, groei de uit tot een van de beste spe lers bij de Hagenaars. Pim Na gel en Wim de Vries stelden de overwinning voor Rohda veilig. (4-2). Voor Wim de Vries, de 33-jarige aanvoerder van Rohda, beteken de deze finale tevens zijn af- scheidswedstrijd. Later, in de kantine van Blauw Wit, zei hij nog eens nadenkend. „Wij heb ben deze overwinning te danken aan onze inzet. Ons Eibernest was zeker de meest technische ploeg, maar misschien hebben ze ons ook wel een beetje onder schat. Als je een paar uur gele den overigens had gevraagd wie zou winnen, had ik ook geant woord „Ons Eibernest". Er was geloof ik niemand, die ons een echte kans gaf". Dat was ook de mening van de heer Duns, de voorzitter van de Koninklijke Nederlandse Korf bal Bond. Bij de prijsuitreiking zei hij: „Voor aanvang had ik geen stuiver voor jullie kansen gegeven, maar naarmate de wedstrijd vorderde raakte ik hoe langer hoa meer van het te gendeel overtuigd". Propaganda Eerder had de heer Duns al ge zegd dit toernooi als een enor me propaganda voor de KNKB te beschouwen. „Om het toer nooi hoef je dit natuurlijk niet te houden. De uitslag staat bij voorbaat al vast; een Neder landse ploeg wint. De KNKB wil echter het korfbal in het buitenland een stimulans geven. Dit is ook de enige reden, dat wij als Bond bereid zijn steeds opnieuw grote bedragen voor dergelijke aangelegenheden be schikbaar te stellen". De heer Blake, bestuurslid van de Engelse ploeg BEC, zag zich tij dens dit toernooi weer gecon fronteerd met do enorme ach terstand die zijn land op dit ge bied heeft. „Bij ons is korfbal nog helemaal in ontwikkeling, er zijn nog maar weinig mensen die de sport kennen. Een goedo accommodatie hebben wij ook niet. Wij gaan gewoon in een park spelen. De verenigingen hier hebben voldoende geld en kunnen hun jeugd opvangen", en hoofdschuddend loopt Jack Blake weg. Het volgende Europa Cuptoernooi zal op 6 en 7 oktober 1973 in Londen worden gehouden. Men is er toe overgegaan het toer nooi naar oktober- te verplaat sen, omdat de huidige datum op veel weerstanden bij de vereni gingen stuit. De heer Duns: „De competitie ligt al zo'n acht weken stil en sommige clubs zijn al gestopt met trainen. In oktober zit iedereen midden in de competitie en zijn er boven dien geen mensen met vakan tie". Dan kan het ook niet meer voor komen dat ee.i ploeg, zoals nu de Belgische kampioen Mercu- rius, met zeven invallers moet spelen. De eindstand luidde: 1. Rohda, 2. Ons Eibernes', 3. AKC, 4. Mit- cham, 5. Mercurius en 6. BEC. PAUL HOVIUS i Rohda de bal te bemachtigen, daarbij fel op de huid gezeten Gijs van Lennep kon ditmaal niet zegevieren, hij moest genoegen nemen met de tweede plaats. TOLLESE De Nederlandse en Europese kampioenen motorcross in de zijspanklasse, Rinus Lubbers en Bart Notten, hebben op grootse wijze kans gezien de overwinning in de Grand Prix van Denemar ken te behalen. Op de Sophienholmbanen nabij het Deense Holdaek duelleerden de mannen uit het Gelderse Lochem met het Zwitserse kampioensduo Robert Grogg en Gerhard Martinez. Beide duo's won nen een manche, Grogg de eerste en Lubbers de tweede, maar Lub bers'? snellere totaaltijd bracht hem de zege. Na vijf wedstrijden bezet Lubbers met 32 punten nu de tweede plaats in het klassement van de strijd om de Europese titel, achter onze landgenoten Ton van Heugten en Sjaak Wery, die een totaal van 44 punten hebben. die positie hardnekkig. Dat deze Japanse machine snel is, was voor I de insiders niet onbekend. Dat de Kawasaki zolang in voorste gele- 1 deren zou meedraaien, had niemand verwacht, 's Nachts kort na drie uur waagde Bout van Duimen iets te veel en ging onderuit. I Enkele kleine reparaties brachten toen voldoende oponthoud om de latere winnaars Tonny van Schijndel en Harrie van de Kruys aan l de leiding te brengen. Verbeten joegen „Den Bout" en zijn teamge- noot achter de nieuwe koploper aan en zagen een zeven uur duren- 1 jagen over het Maashaven-circcuit konden de Osse cou- de ac^tervo-Sin8 tenslotte bekroond. IJL „o„ c.hlinHol Hirrio „a„ Ha Itn.v. Tlrh D,rect daarna ^am de grote desillusie. Van Duimen stopte aan de pits na de mededeling, dat de Kawasaki zijn derde versnelling mis- i te. Toen reparatie onmogelijk bleek, kapte „Den Bout" er resoluut mee: „De motor draait weliswaar nog uitstekend, maar je loopt het risico dat de hele versnellingsbak blokkeert en daarvoor staan me teveel bomen langs dit circuit Van Duimen na mdus geen enkel risico, iets wat niet van iedeceeen ge zegd kon worden. Ondanks alle goede voornemens bleek de NMB de OSS Honda heeft na twee jaar de Laverda-suprematie in de 24 uur-race van Oss eindelijk aan flarden gereden. Twee machtige CB 750-machines, uitstekend geprepa reerd door plaatselijke motorhandelaren, overleefden als enige van de favorieten het moordende etmaal, dat voor zowel Laverda als de onverwacht goed draaiende Kawa saki onoverkomenlijke problemen bracht. Na 24 uur lang jagen over het Maashaven-circcuit konden de Osse cou reur Tonny van Schijndel en Harrie van de Kruys zich uitbundig laten bejubelen. Zij hadden getriomfeerd in de belangrijkste race, die de Nederlandse motorsportbond elk seizoen organiseert. Van Heugten was in Denemarken zo onfortuinlijk in £le eerste ron de van de eerste manche over de kop te slaan en daarbij zijn been te blesseren. Hij startte nog wel in de tweede manche, waarin hij als zesde eindigde, maar door het uitvallen in de eerste manche werd hij niet ge klasseerd in de totaaluitslag. Het derde Nederlandse duo, de gebroeders Jan en Theo ten Thije, deed het beter. Zij eindig den tweemaal als derde achter Lubbers en Grogg, de plaats die zij ook in de einduitslag bezet- het wereldkampioenschap mo- 1 torcross in de 250 cc-klasse, die j gisteren te KIsjinev werd gehou- j den, gewonnen. Op de tweede en derde plaats eindigden de Zweed l'no Palm en de Rus Alexei Kibrin. Door deze over winning werd de positie van Ro bert aan het hoofd van het klas sement voor de wereldtitel nog onaantastbaarder. De stand voor het wereldkam pioenschap: 1. Joël Robert, 102 pnt., 2. Palm 50 pnt., 3. Silvain Geboers (Belg) 47 pnt., 4. Kibi- i, 44 pnt., 5. Anderson, 38 pnt. Hierdoor-bereikten zij ook Tijdens de motorraces op het de derde plaats in het klasse ment om de Europese titel, zo dat na vijf van de negen wed strijden drie Nederlandse ploe gen het klassement aanvoeren. De Belg Joël Robert heeft op Su zuki de Grote Prijs van Rus land, de achtste wedstrijd voor cuit van Drente heeft de Hage naar Geysendorpher een derde plaats veroverd in de 250 cc- klasse internationaal. Winnaar werd de Braziliaan Santos voor A. van der Broeke uit Middel burg. Alle drie coureurs reden op Yamaha. Laverda kon zijn hoop op het voltooien van de trilogie al vroeg opge ven. Een pitsstop van Hans Hutten vorig jaar winnaar na een onschuldige valpartij betekende een voorbode van de onprettige ge beurtenissen, die het team rond de Oranje-race-monsters nog te wachten stonden. In de vroege avonduren sukkelden de beide fa- brieks-Laverda's kort achter elkaar futloos de pits binnen. De diag nose liet niet lang op zich wachten: gebroken nokkenassen. En toen kwam de aap uit de mouw. Mecanicien van de firma uit het Ita liaanse Bregenza waren in Nederland gearriveerd met speciaal voor lange afstandsraces geconstrueerde nokkenassen. maar „ver gaten" te vertellen, dat deze onderdelen nog niet voldoende uitgetest waren. Een kwade Nederlandse Laverda-monteur: „Ik kan me voorstellen, dat de fabriek graag weet of deze nokkenassen voldoen, maar laten de Italianen dat wel op een andere manier doen. Zo is onze hele 24 uurrace naar de knoppen". Op aandringen van Hutten, stuurde im porteur Raymakers een mannetje naar Veldhoven om een nieuwe cilinderkop te halen. Bijna 2,5 uur later konden Hutten en zijn Italiaanse Augusto Finatti de strijd hervatten om gistermiddag in de achterhoede te finishen. Uitslag: 1. Van Schijndel/Van de Kruys (Oss/Oisterwijk) Honda ,j0 Favoriet Hutten tilde niet zwaar aan zijn nederlaag: „Och, een 24 CC 891 ronden is 2851,2 km (118,8 km/uur); 2. Spiermgs/Wagema- uurrace uitrijden is al een prestatie op zichzelf". Het sneuvelen van kers (Oss) Honda 750 CC 883 r.; 3. Van de Wal/Van de Biggelaar de Laverda-equipe betekende niet de enige sensatie van deze 24 uur (Vianen/Oisterwijk) Yamaha 0,r race Tot ieders verbazing nestelde de Kawasaki van het duo Bout Honda 8G4 r.; 5. Muyen/Wienen (Borculo/Wdld) BMW van DuimenJos van Schijndel zich aan de leiding en handhaafde Schijndel/Heesen (Oss/Den Dungen) Honda 849. Jan de Vries redde het deze keer niet. Drie kilometer voor de finish lijn moest hij met motorpech de strijd staken. selectie van de rijders onvoldoende te hebben aangepakt, want toen de Zwitser Eddy Scharer anderhalf uur voor het einde van de race door een blokkerende rem met een snelheid van zo'n 180 km nor uur in de strobalen vloog, bleek deze coureur evenals zijn team genoot Meienberg in Oss zijn eerste race te rijden. Het liep ge lukkig nog goed af (twee gebroken ribben en een shock) zodat de 24 uurrace in Oss dit jaar niet de last van een dodelijk ongeluk te tor sen kreeg. Op dat moment eigenlijk al vanaf het uitvallen van de Kawasaki RIJEKA Tijdens de motorroces om de Grote Prijs van Joegosla- twijfelde niemand meer aan de zege van de combinatie Tonny vië is de zege In de 50 cc-klasse verrassend terechtgekomen bij de van Schljndel/Van de Kruys. In de laatste uren geen enkel risico Nedeilander Jan Bruins. Hij bleef op zijn Kreidler ex-wereltlkam- meer nemend reden de Brabanders een gewonnen race. Het Osse pioen Nleto voor, die tweede werd. De „regerend" wereldkampioen, duo Jan Spierings-Jon Wagemakers, qua snelheid zeker de mindere ünze landgenoot Jan de Vries, die het veld gedurende tweederde van de andere kanshebbers, zag zijn regelmaat beloond met een j van <]c rncc ha(j aangevoerd, kreeg pech en moest opgeven, tweede plaats, daarmeer de Honda-triomf compleet makend. BERT WILLEMSEN Ook Nieto kreeg pech, mnnr zijn de 250 cc-klnsse op zijn naam machine was snel weer rijvaar- bracht, dig. In do klassering om de we- De volledige uitslag vnn de 500 PARIJS De Argentijn Carlos Monzon heeft in Pa- lvci„, rijs zijn wereldtitel in het pS"™'* tiende ronde, nadai moedig doorvechten maar zag zijn achterstand in punten groeien. middengewicht met succes tegen de Fransman Jean Claude Bouttier verdedigd. Bouttier, Europees kam pioen, staakte de strijd na het beginsignaal van de dertiende ronde. ïedurende dit gevecht in het sta dion van Colombes. waar 30.000 toeschouwers, onder wie de oud-kampioenen Georges Car- pentier en Nino Benvenuti en filmster Yul Brunner, prijzen hadden betaald oplopend tot ruim 300 gu'den. heeft Bouttier de wereldkampioen nauwelijks in moeilijkheden kunnen bren gen. Monzon nam van het begin af het initiatief en haalde Bout tier in de zesde ronde met een rechtse voor acht tellen neer. De Fransman bleef voorlopig Monzon zijn linkeroog had ge- 1 troffen, begon Bouttier tekenen van vermoeidheid te vertonen. Toch zag het er niet naar uit, da: hij niet meer voor de der tiende ronde uit zijn hoek zou kernen. Hij stond weliswaar ver achter op punten maar had de indruk gegeven de volle vijftien ronden u.t te kunnen boksen. Het ./as dan ook een volslagen verrassing toen Bouttier na de gongslag op zijn stoeltje bleef ntten en Monzon tot winnaar moest worden uilgeroepen. SYRACUSE. De Amerikaan Hedne- i,ii.ii Lewis heeft In Syracuse de we reldtitel New Yor de versie >verd t de 7.ljn landgenoot Billy Backus. De stoat New York i heeft de Mexicaan Jose Napoles het w ereldkampioenschap afgenomen daar hij r tegen Bacl i'clRerde uit te V rcldtitel leidt Nieto nu met 36 punten, voor Jan de Vries (30). Jan Bruins staat vierde met 15 punten. Opzienbarend was ook het uitval len van wereldkampioen Giaco- mo Agostini in de race In de 350 cc-klasse. Hij leidde tot aan de tWHalfdo ronde, maar kreeg toen pech. Zijn grootste concur rent, de Fin Jarno Saerlnen, overkwam hetzelfde lot. De Hongaar Drapal woi: de race. Agostini leidt weer in het klas sement voor de wereldtitel In de 350 cc- en 500 cc-klasse. De zege in de 125 cc-klasse ging naar de Zweed Anderssen, ter wijl de Italiaan Renzo Pusolini Bruins (Nod.) op Kreidler, de 90 km In 44 min. 28.8 sec. (gem. van 121,4 km/u.); 2. Nieto (Sp.) op Dor- bi; 3. Buscherlnl (H.) op Malan- ca; 4. Carlsson (Zw.) op Mo- nark en 5. Bemotlc (Joeg.) op Tom os. HARDERWIJK. Op het noorde lijk Veluwe-Meer bij Harderwijk is gisteren de Grote Prijs van Nederland voor waterskiërs houden. Er ploegen deel uit Engeland, Bel gië en Nederland. Winnaar werd de Brit Neals, die de 25 ronden aflegde in 1 uur 26 min. en 58 sec. De Nederlander Bet- tonville werd tweede in 1.28,55 en de Belg De Vos derde op twee ronden. UPPSALA. De Nederlander Cees v. d. Velde is gisteren in Uppsala wereldkampioen speed boat in de ON-klassc (1600 cc) geworden. V. d. Volde, dio ook Nederlands kampioen is, dnnkte zijn overwinning aan zijn eer ste plaats in de tweede manche wuurin hij als enige deelnemcr geen valse start maakte. In de eerste manche werd v. d. Velde tweede achter de titelhouder Molinari (It.) In de derde en laatste wedstrijd bezette v. d. Velde de vierde plants. vYertfeniDe einduitslag is: 1. Cees v. d. - I Volde (Ned.). 2. Bon Spolding (Gr.-Br.). 3. Tom Parclval (Gr.-Br.). - Het Gelderse jeugd- teom is zaterdag In Arnhem winnaar geworden van hel dam- toernooi om het Nederlands kampioenschap voor provinciale jeugdtientallen. Scheyndel, naast hem Van de de deelnemers erg moeilijk. Bij j geen van de met twee buiten boordmotoren van 125 of 140 pk uitgeruste boten bleek de voor- I ruit tegen het geweld van de elementen bestand. Zes boten keerden met aanzienlijke overij I Uitslag: 1 Gelderland 17 punten, in de haven van Harderwijk tc- I 2. Zuid-Holland 11 punten, 3. rug. De Grand Prix van Neder- j Limburg 11 punten. 4, Drente 10 land was de tweede in de serie j punten. 5. Noord-Holland 10 om de Grand Prix van Europa. punten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13