RobotvoetbaS van Russen geen preSeesn veer superieure Duitsers GOETHALS: „WE VOELEN ONS MOREEL TWEEDE" Protesten tegen straf Rangers OOK RUSSEN ONEENS Algerije wil Spelen 1224 Fles wodka voor Fischer Dope-geruchten in toernooi om mini-wereldcup „Reclamestunt" van Belgische voetbalbond DUITSE LOTTO Kanosucces Monika Pflug bij ongeluk gewond Krsjgh naar PSV Hist naar AZ '67 Sportwereld SPORTBIJLAGE MAANDAG 19 JUNI 1972 A 2 BRUSSEL. Europa heeft de voetbalkampioen gekre gen, die de titel als enige verdient. Het Westduitse elf tal, de laatste maanden sterker dan ooit, deed dn de te Brussel gespeelde finale met Rusland wat het wilde en vergat niet zijn superioriteit met de forse score 3—0 gestalte te geven. Zoals zo vaak in de afgelopen maan den presenteerden de Duitsers zich ook gistermiddag als een schitterend geheel. Uitstekend geleid door de geniale Beckenbauer hielden zij de zeker niet beneden hun kunnen spelende Russen constant onder contro le en pas nadat een marge van drie doelpunten was bereikt, ont stonden enige gevaarlijke momenten voor het doel van Maier. Dat zowel aan het eerste als aan het derde doelpunt beide gescoord door Müller een luchtje kleefde (alvorens het eerste te scoren maakte Müller hands en de derde treffer werd door onder andere de buitenspel staande Schwarzenbeck voorbereid) deed niets af aan de glans en de prestatie van hot elftal zonder zwakke plekken. Een jong elftal bovendien de 29-jarige rechts achter Höttges is veruit de oudste speler dat nog jaren op dit niveau meekan. Robotten Snelheid, inzet en voor alles grote technische kwaliteiten (Beckenbauer, Netzer, Wimmer, Breitner) vormden de pijlers waarop de Duitsers hun succes konden bouwen. De Russische verrichtingen staken er schril tegen af. Weliswaar combineerden de Russen vaardig en demonstreerden zij een onverwoestbare conditie, maar als het erop aankwam het tempo op te voeren of hun tegenstander onder druk te zetten, kwamen hun tekortko- HHM voor de eerste maal mingen duidelijk aan het licht. De Russen toonden zich opnieuw De Russische onmacht was er de oorzaak van, dat de finale een voetballende robotten, die vlekkeloos volgens een vooraf bepaald onbevredigend slot kreeg, want in de 57e minuut scoorde Müller stramien kunnen spelen, maar het vermogen missen om te im- het derde doelpunt en vanaf dat moment hielden de beide ploe- proviseren. gen de zaak voor gezien. De enige die nog een beetje fleur gaf aan de laatste fase, was de corpulente, maar uiterst moeilijk te passeren aanvoerder en cen trale verdediger Koertsilava. Met enige ziedende afstandschoten liet hij merken zich niet zonder meer bij de royale nederlaag te willen neerleggen. Twintig minuten voor het einde had hij zo waar bijna succes toen een formidabel schot de lat boven doel man Maier deed trillen. Voor de rust had Ruslands slungelachtige laatste man Roedakov het geluk twee keer op identieke wijze aan zijn zijde gehad. Eerst in de veertiende minuut bij een knappe kopbal van Hoeness en dertien minuten later bij het verwoestende schot, waarmee Netzer een door Beckenbauer en Müller ingeleide aan val afrondde. De terugspringende bal werd door Heynckes direct geretourneerd en Roedakov bracht stompend redding, maar sloeg de bal in de richting van Müller. Alvorens in te schieten maakte Europa's beste schutter hands en dat was de Oostenrijkse scheidsrechter Marschall ontgaan, met als gevolg dat de Russische protesten vooral Roedakov maakte zich erg kwaad niets uithaalden: 10. Deze score onderging tijdens de eerste helft geen wijziging meer, wat vooral de verdienste was van Roedakov, die in de vijfender tigste minuut een miraculeuze redding verrichtte op een kopbal van Heynckes. Waardig De finale werd in feite reeds beslist, toen de Russische defensie zich verkeek op de snelheid van de door Heynckes gelanceerde Wimmer, wiens hard schot voor Roedakov wel bereikbaar maar niet te stoppen bleek. Dat gebeurde in de zesde minuut van de tweede helft. De Russen na de rust met de aanvallende mid denvelder Dolmatov als vervanger van de defensief ingestelde Konkov leken rijp voor een geweldig pak slaag. Nadat Müller, uiterst actief en royaal de sterkste in de vaak bik kelharde duels met zijn „schaduw" Kaplitsjni (hij kreeg als eni ge een officiële waarschuwing) het derde doelpunt had gescoord en de Russen weer terecht maar vergeefs hadden geprotesteerd was de spanning gebroken. De dertigduizend Duitse supporters, die er vooral verantwoordelijk voor waren dat het Heyselstadion ondanks entreeprijzen van ge middeld 25,- en een rechtstreekse televisieuitzending zeer goed was bezet, konden zich gaan opmaken voor de huldiging van hun favorieten. West-Duitsland is een waardige Europese kampioen en na de imponerende prestaties van de laatste tijd een grote favoriet voor het wereldkampioenschap 1974. TON VAN DALEN Real Madrids spitsspeler Santillana (no. 3) kopt „om het hoek je". Hij komt hoger van de grond dan Ochos van Espanol dat met 3-0 de bekerwedstrijd verloor. GLASGOW De Schotse voetbalclub Glasgow Rangers heeft protest aangetekend tegen de beslissing van de strafcommissie van de Europese voetbalbond, dat de Rangers voor twee jaar zijn uitgesloten van deelname in Europese competities. De Schotten hadden dit te danken aan het gedrag van de duizenden landgenoten, die tijdens en na de i Barcelona gespeelde halve fina le van het toernooi om Europa Cup II liet veld over stroomden. De Schotten wonnen die wedstrijd met 3—2 van Dynamo Moskou. BUITENLANDS VOETBAL Ook de Russen hebben prompt protest aangetekend tegen de be slissing van de UEFA, omdat zij willen dat de wedstrijd overge speeld wordt, daarbij verwijzend naar de wedstrijd Borussia Mönchengladbach—Inter Milan, die vanwege het beruchte „bierblikjesincident" ook werd overgespeeld. Dynamo wil in plaats van Glasgow Rangers volgend jaar in het Europa Cup II- toernooi uitkomen. Door de overwinning van 40 op VFL Osnabrück, is Wuppertaler SV zaterdag zeker geworden van promotie naar de Bundesliga. In de andere promotlegroep hebben alleen Rot Weiss Essen en Kickers Offenbach nog kans op een plaafs in de hoogste afde ling. Rot Weiss heeft twee punten meer veroverd met nog een wedstrijd te spelen) dan de Kickersdie nog twee duels voor de boeg heb ben. Rot Weiss versloeg zaterdag FC St. Pauli met 6—1. Kickers speelde niet. Oostenrijk Wacker Innsbruck is zaterdag voor de tweede achtereenvolgende keer kampioen van Oostenrijk geworden. Op de tweede plaats eindigde Austria Wien met éën punt achterstand. De laatste wed strijd van Wacker tegen Voest Linz eindigde in 1—1. Spanje FC Barcelona heeft zaterdag in de eerste wedstrijd in de kwartfi nales van het toernooi om de Spaanse beker met 20 verloren van Atletico Madrid. Real Madrid versloeg Espanol met 3—0, Valencia won met 1—0 van Celta en Real Sociedad speelde met 11 gelijk tegn Atletico Bilbao.. De Joegoslavische beker ging gisteren naar Hajduk Split dat in de finale tegen Dynamo Zagreb met 2—1 won. Een vriendschappelijke interland tussen Italië en Roemenië, die in Boekarest werd gespeeld, is zaterdag geëindigd in een gelijk spel 33. ALGIERS Algerije zal zijn kandidatuur stellen voor de organi satie van de Olympi sche Spelen 1984. Dit heeft de Algerijnse mi nister voor jeugd en sport, Abdellah Fadhel, gisteren bekendge maakt bij de opening van het Olympisch sta dion te Algiers in aan wezigheid van president Boumedienne. Dit stadion, dat 75.000 plaatsen bevat, is een onderdeel van een groot sportcomplex, dat in 1975 zal zijn voltooid. Wanneer er de derde Middellandse zee spelen tullen worden gehou- dtn. levens wil men er in 1978 de Afrikaanse spelen organiseren. BELGRADO „Wij zijn Bobby Fisher veel dank verschuldigd'', aldus we reldkampioen schaken Bo- ris Spassky, „want feite lijk heeft mijn gezin min I of meer door zijn toedoen j een prachtige nieuwe flat toegewezen gekregen. Wij BRUSSEL vinden dan ock dat we hem een flinke fles wodka ver schuldigd zijn". CAMPO GRANDE Er doen in de Braziliaanse plaats Campo Grande hardenkkig geruchten de ronde die willen dat de spe lers van Paraguay woensdag tijdens de met 1—0 gewonnen wedstrijd tegen Peru voor het voetbaltoernooi om de „mini- wereldbeker" dope hebben ge bruikt. Tijdens een persconfe rentie heeft Aurelio Gonzalez, technisch directeur van de Pa- raguese ploeg, verklaard, dat er slechts vitaminen waren toege diend. Hij toonde de journalis ten enkele pastilles met als op schrift „vitaminen", terwijl hij zei: ,,De spelers van onze selec tie hebben het gebruik van ver boden stimulerende middelen in het geheel niet nodig". De delegatie van Peru wenst geen genoegen te nemen met de uit leg van Gonzalez. Een woord voerder zei dat het om een „ui terst delicate kwestie gaat". Hij voegde er aan toe bereid te zijn meer commentaar te geven „'in dien ik voldoende bewijzen in handen heb". Het Franse voetbalelftal heeft gis- I teren in Salvador de Bahia de wedstrijd tegen Columbia in het 'toernooi om de kleine wereldbe ker met 3—2 gewonnen. Andere uilslagen: Groep I: ArgentiniëMidden-A- j merikeanse selectie 7—0. i Greep II: IerlandEcuador 32, i Portugal-Chili 4—1. I Groep III: Joegoslavië—Bolivia PeruVenezuela 10. De 35-jarige Rus voegde er aan toe dat zijn reputatie in Rusland zo was gestegen door de verwik kelingen rondom de wereldstrijd Burgemeester en wethouders van Brussel zijn be zweken voor het dreigement van de Belgische Voetbalbond, dat er geen internationale voet balwedstrijden meer in het Hey selstadion gespeeld zouden wor den als er bij de finale van het Europees 'kampioenschap tussen dat hij een appartement kreeg j West Duitsland en Rusland geen in Moskou's exclusieve voorstad I 1Ju' Podmoskovje. Spassky spreekt de geruchten, dat J hij Fisher niet kan uitstaan, j pertinent tegen. „Hij is een erg i aardige jongen. Zijn populariteit I heeft niets met politiek te ma ken. Dat is zuiver en alleen een kwestie van bewondering. Zo langzamerhand is iedereen het beu dat Rusland de schaaksport i overheerst, zelfs in dit land.". ITl~ j Spassky. die op 2 Juli in IJ.,and HAMBERG - D.i-mndnd. ge,a tra reclameborden mochten worden aangebracht. Toen B en W van Brussel deze extra recla me verboden, deed de Belgische voetbalbond zi'jn tegenzet. Daar op kwamen B. en W. van Brussel op hun besluit terug. voor de eerste maal achter het schaakbord wordt geconfron teerd met Fisher in de uitda gingstweekamp, heeft al ver scheidene weken van voorberei ding achter de rug in een bad hotel aan de Zwarte Zee. „Ik sta om acht uur op en ga om streeks middernacht naar bed. De hele dag wordt min of meer gevuld met schaakstudies. Ik München. besteed ook veel aandacht aan conditietraining", zo zei Spass ky. de Duitse Lotto zijn: 2, 14, 27, 30, 34, 36. Reservegetal 21. Ulympianummer: 3493. NOTTINGHAM De Nederland- se dames hebben op de eerste dag van de internationale kano- regatta in Nottingham in de k-1 5.000 meter overheerst. dag zijn: Lagrand (Ned). en Jacobs (Ned). i Belg)3. Spoel- Westduitse schaatsenrijdster Monika Pflug, Olympisch kampioene op de duizend meter, heeft gisteren een ernstig auto-ongeluk gehad. Op een snelweg bij München raakte zij bij een uitwijkma noeuvre van de rijbaan en bot ste hard op de vangrail. De achterkant van haar nieuwe auto werd totaal vernield. Monika Pflug. die pas na Sapporo haar rijbewijs haalde werd met een hefschroefvliegtuig naar een ziekenhuis gebracht. Zij had inwendige kneuzingen en een gebroken arm. De twee an dere inzittenden werden licht gewond. LUIK Voor Raymond Goet- hals betekende de overwinning (2—1) van Bel gië op Honga rije meer dan alleen het ver overen van de derde plaats in het toernooi om het Europees kampioen schap voor lan denploegen. „Ik geloof", zei de man die al zo'n zes jaar verant woordelijk is voor de samen stelling van de Belgische ploeg „dat deze winst alleen maar be vestigt, dat wij het slecht had den getroffen met West-Duits land als tegen stander in de halve finales. Moreel voelen wij ons tweede na deze overwin ning. Ik mag toch wel zeggen, dat de finale woensdag al werd gespeeld. Tegen Honga rije of Rusland zouden wij de eindstrijd zeker hebben bereikt". De woorden van Goet- hals lijken mis schien veel op grootspraak, maar dat zijn ze nauwe lijks. België won namelijk dik ver diend van de Hon garen en kon erop bogen het de Duit sers woensdag moeilijker te heb ben gemaakt dan de Russen gister middag in de finale deden. België is, de Nederlandse bonds coach dr. Fadrhonc ken het zaterdag avond in het slecht bezette Sclessin-Sta- dion in Luik op nieuw zelf constate ren, een niet te on derschatten tegen stander. Het heeft in Van Himst en Lambert twee aan vallers, die elkaar goed kunnen vinden en iedere defensie voor problemen kunnen plaatsen. Bovendien speelt de ploeg enthousiast. Spelers als Dcnckx evenals tegen West-Duitsland een van de beste Bel gen Heylens, Thissen, Lambert en de overigens zwakke linksachter Delmans zijn toon beelden van ener gie. Ofschoon de teleur stelling over de eli minatie door de Duitsers groot moet zijn geweest, deed de door de weer in tens meelevende Goethals gecoachte ploeg er alles aan om tegen de Hon garen nog een keer goed voor de dag te komen. Dat er desondanks in Luik geen grote wedstrijd werd ge speeld, kwam -voor namelijk door de behoudende speel wijze van Honga rije, dat echter de voorzichtigheid overdreef en als loon van de angst twee vermijdbare treffers moest in casseren. Beide Belgische .doel punten het eer ste van Lambert na 24 minuten en het tweede vier minu ten later van Van Himst (hij speelde zijn 68ste interland en overtrof Vic Mees als recordin ternational) vloei den voort uit enor me defensiefouten, dit moet worden toegeschreven aan de angst om te blunderen. Dat Hongarije na de rust uit een door Semmeüng veroor zaakte en door Ku benutte strafschop (De voorgaande vier strafschoppen in dit seizoen wer den door de Honga ren alle gemist) nog tot 21 kon te rugkomen en de Belgen ook nog in moeilijkheden bracht, voerde Goet hals achteraf terug op vermoeidheid. Goethals: „Het sei zoen is zwaar ge weest en de wed strijd tegen de Duitsers ook. Dan is het toch begrij pelijk, dat er op een gegeven mo ment een terugslag komt. Ik ben echter erg tevreden met onze prestatie. De derde plaats is eer vol". Semmeling (links) in duel met Juhasz in de strijd om de derde plaats Den Bosch naoj DEN HAAG De Eindhovens' eredivisieclub PSV heeft zater dagavond een driejarig contrac geoioien met Kees Krijgh (22) die het afgelopen seizoen bij F( Den Bosch speelde. Kees Kist jr. van de eerste div sieciub Heerenveen, heeft contract getekend bij het n de eredvisie gepromoveerd AZ"S7. De verbintenis is aangf gaan voor twee jaar. De Nijmeegse eredivisievereir ging NEC heeft de 25-jarig spiisspeler van De Graafscha[ Guus Hcevenberg. aangetrol '.;cp. Hcevenberg heeft een cor trs:t voor twee jaar. Hij kwan eerder uit voor Heracles. KOPENHAGE Daniel Moreloi heeft voor de zevende keer i zijn loopbaan de grote prijs va Kopenhagen voor sprinters g< wonnen. De 27-jarige Fran; amateurrijder versloeg Ped< Pedersen (Den) in twee final< ritten. Quentin (Fra) werd de de en Cardi (Ital.) vierde.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 10