MIDDELBARE AGRARISCHE SCHOOL C. Schaafsma in Noordwijkse raad Werk van Voorschotense clubs geïnventariseerd PAGINA 6 LEIDSF. COURANT VRIJDAG 16 juni wl. BIEDT VEEL MEER DAN EEN TOEKOMST IN DE AGRARISCHE WERELD (Van een onzer redacteuren) VOORHOUT Het onderwijs in ons land heeft er weer een jaar gang opzitten. De schooldeuren zijn of gaan dicht en duizenden jongelui komen uit de geborgen heid voor een onontgonnen le vensveld te staan. Vaak wordt na de zomervakantie doorgelo pen naar een verdergrijpende onderwijsmogelijkheid, maar niet zelden staan de jongen en het meisje èn de ouders voor het probleem: wat nu? Het kan ook zijn, dat men een bepaalde opleiding heeft beëindigd en dat gaandeweg om een of andere reden aan een andere studie richting wordt gedacht. Wie, bij wijze van spreken, met de han den in het haar zit omdat on danks alle voorlichting die in ons goede vaderland voorhan den is een beslissing nemen zo uitermate moeilijk is, mag wellicht troost putten uit de om standigheid, dat hij of zij niet alleen staat. In deze tijd van het jaar staan zeer velen voor de noodzaak, de knoop door te hakken. !n alle geledingen van het onder wijs zijn vernieuwingen aan de orde van de dag. Het onderwijs probeert meer aan te sluiten aan de capaciteiten en de inte ressesfeer van de leerling. Dat is verheugend. Maar we zien ook andere veranderingen om ons heen zich voltrekken. Het aantal mensen dat betrokken is bij de levende natuur is gering in vergelijking met andere sec toren in onze maatschappij. Ons leefmilieu wordt echter bedreigd en de functie van hen die met milieufactoren werken wordt met het jaar belangrijker, emand die met deskundigheid over deze dingen kan spreken is ir. P. P. J Buck, directeur van de Katholieke Middelbare Landbouwschool te Voorhout. Niet iedereen mag met stoom trein mee KATWIJK In de stoomtrein die zaterdagmiddag door de Katwijkse duinen gaat rijden mogen alleen genodigden Uit het artikel in onze krant van woensdag is misschien de indruk gewekt dat als men er maar op tijd bij is - iederen mee mag. Dat is echter niet het geval. De or ganisatoren van de rit, de Nederlandse Smalsspoorweg- süidht'ing heeft oirca 200 man voor de drie ritten uit genodigd. De heer Smildiger van de NSS: „Er mogen niet zo verschrikkelijk veel men sen mee want anders loopt de natuur ter plaatse ge vaar". Iedereen kan weten, dat nume riek het aantal agrariërs in Ne derland afneemt. De spoeling wordt dun. Vele nazaten van hen die zich eens met trots en zelfbewust boer noemden zien het niet meer zo zitten. Op het platteland licht men bij hoopjes de hielen. „Ofschoon er een kentering in zit, dacht ik ten minste", zegt de heer Buck voorzichtig: „relatief gezien komt het in onze landbouw iets gunstiger te liggen". Minder boeren dus, „maar", aldus ir. Buck, „er zijn echter ook mensen nodig voor voorlichting, de afzet en de verwerking van agrarische produkten. Behalve dat zijn er ook mensen nodig voor het behoud van het land schap, de bescherming van het leefmilieu en de recreatie van alle overige mensen. Er is be hoefte aan onderwijs en voor lichting op het brede terrein van de levende natuur. De meest aangewezen vorm van onderwijs hiervoor is juist het middelbaar agrarisch onderwijs. Het is niet alleen, zoals velen denken, de school van de toe komstige boer, maar de oplei ding biedt heel wat andere mo gelijkheden voor de toekomst". Degenen die boer willen worden vinden hun weg wel hierheen. Dat is duidelijk geen probleem. Ook niet voor de jongelui, die straks betrekkingen willen zoeken in de periferie van die land bouw. Het verwondert de heer Buck echter wel eens, als hij zo bij voorlichtende instanties komt, dat men op dit onderwijs gebied weinig inzicht in de mo gelijkheden heeft. „Het komt erop aan. dat we verder kijken. Ook het landbouwonderwijs maakt een zekere ontwikkeling door, aangepast aan deze tijd, aan de leerling, dat die erin mee kan spelen. We zullen ook het landbouwonderwijs op een ander facet moeten gaan bena deren in de toekomst: vakken, waarin de leerling nauwer ken nismaakt met de natuur en met wat daarmee te maken heeft". De heer Buck denkt daarbij op de eerste plaats aan milièu- en landschapsbeheer, of (ook bij de stadsjongen) aan verzorging van een gezonde veestapel, aan instituten ook waarin ze met van alles bezig zijn. „De jeugd is nog nauwelijks op dit spoor gezet, zodat de jonge mensen er nog nauwelijks iets van weten". En toch zijn er toekomstmoge lijkheden plenty, met een diplo ma van een middelbare land bouwschool op zak. Ga maar eens na: ondernemer of mede werker in land- en tuinbouw; functies in organisaties, coöpe raties bedrijven en onderne mingen op het gebied van pro- duktie, handel en afzet; functies bij rijks- provinciale en ge meentelijke diensten; functies in de sector milieuhygiëne, be heer en technologie; functies bij proefstations en instituten; voortgezette studie aan andere agrarische opleidingen (Hoger Agrarisch Onderwijs, Wagenin- gen, de Veeartsenijschool te Utrecht, de Hogere Landbouw school voor de tropen te Deven ter, de Bosbouw en Cultuur technische school te Arnhem enz.). Denk ook eens aan de mogelijkhe den tegenwoordig in het ontwik kelingswerk. Hoeveel jongelui worden niet voor een jaar of langer naar een ontwikkelings land uitgezonden? De heer Buck vestigt er bovendien de aan dacht op, dat het diploma geldt als bewijs van voldoende han delskennis en in bepaalde geval len als bewijs van vakbe kwaamheid in de zin van de vestigingswetten. Hij dacht, dat er ook onder de stadsjeugd ve len zijn die iets dergelijks zoe ken: „Lager en middelbaar be roepsonderwijs is gewoon erg belangrijk", is zijn vaste over tuiging; „Mavo, Havo en Athe neum gaan steeds meer jeugd leveren, als de jongens maar weten wat ze willen gaan doen". Voor de middelbare agrarische scholen is de vereiste vooroplei ding (uitgaande van een 3-jarig programma): het diploma van met gunstig gevolg afgelegd eindexamen Mavo 4 (het ver dient aanbeveling, dat in twee van de vakken wiskunde, na tuurkunde, scheikunde en biolo gie examen is afgelegd. Wiskun de verdient hierbij de voor keur); verder: getuigschi ift van een gelijkwaardige ooleiding, b.v. 3 jaar Havo of een andere opleiding die hiermee gelijk te stellen is, daarover kan nader HAZERSWOUDE De Kastanjelaan te Hazerswoude-dorp voldoet niet aan de eisen die het verkeer stelt. Behalve dat de straat veel te smal is (vier meter) en niet goed onder profiel ligt, is er ook geen vol doende parkeergelegenheid. Voordat het bejaardencentrum De Driehof in september officieel zal worden *geopend, zal zo snel mogelijk worden gestart met de reconstructie. Deze houdt onder meer een verbre ding tot vijf meter in, terwijl tevens de hele straat zal worden opgehoogd. Daardoor kan er ook geen grondwater meer in de wegfundering komen. overleg worden gepleegd met de directie: het dioloma lagere agrarische school, A-opleiding; diploma 4-jarige lagere beroeps- school, T-richting. De vereiste vooropleiding voor een 2-jarige Middelb. Agr. School (MAS)-opleiding is: di ploma Mavo-3 met wiskunde en een der vakken biologie, natuur- of scheikunde; getuigschrift van een hieraan gelijkwaardige op leiding (waarover eveneens na der over leg kan worden ge pleegd); diploma lagere agrari sche school (LAS) en tenslotte het diploma van een andere la gere beroepsopleiding. Milieu hygiëne, landschaps beheer en ontwikkelings werk vragen steeds meer deskundige krachten Het programma van de MAS is gericht op een tweeërlei doel: maatschappelijke vorming, ge dragen door een aantal vakken zoals maatschappijleer, Neder landse taal, moderne talen en creativiteit; vaktechnische vor ming, gebouwd op de basisvak ken wiskunde, natuurkunde, scheikunde en biologie en de specifieke vakken, ontleend aan vakrichtingen zoals akkerbouw, veehouderij, dierveredeling en dierverzorging. In het derde leerjaar, dat het vorig jaar te Voorhout van start is gegaan, wordt de kennis meer uitgediept en komen er meer specialisatie mogelijkheden, b.v. landschaps beheer, milieuhygiëne enz. Zo'n 15 jaar geleden, heette de 65-jarige Voorhoutse school nog Landbouw Winterschool, met 26 lesweken in het jaar. Thans worden er 35 lesweken gevuld en zijn er bovendien nog 10 praktijkweken, die de jongens een flinke stap verder brengen. „We hebben op het moment 40 leerlingen in twee klassen. Vroeger hebben we er weieens 60 of 70 gehad, maar méér ook niet", vertelt de heer Buck. Het grote voordeel van een dergelijk klein leerlingental is evident. Het onderwijs wint eraan door kwaliteit. Je mag hier van elite-opleiding spreken, waarbij de leerling alle aandacht kan krijgen; een oase in een onder wijswereld met zijn „schoolfa- brieken". „Je kent ze hier alle maal van a tot z", aldus direc teur Buck, bij wie men over de opleiding meer bijzonderheden kan verkrijgen. Ook voor het aanvragen van een rijksstudie toelage kan men bij hem te recht: Leidsevaart 4, te Voor hout, telefoon 02522-11473. Verhoging tarieven .EIDSCHENDAM Als de ge meenteraad akkoord gaat met een desbetreffend voorstel van B. en W. zullen de tarieven voor de gymnastieklokalen, die sinds 1966 niet zijn gewijzigd, belang rijk worden verhoogd. eugd-, sport- en culturele vereni gingen, die aangesloten zijn bij een landelijke organisatie, zul len in plaats van de huidige 140 gulden, per wekelijks uur per jaar 250 gulden moeten gaan be talen voor een enkel uur 6,25 in plaats van f 3,50. Voor de overige gebruikers wordt het ta rief wekelijks uur per jaar 360 gulden in plaats van 200 en per enkel uur 9 gulden, vroeger 5. Bejaarden keken naar Woesteling BODEGRAVEN De spelgroep uit Dronenwijk, bestaande uit jonge mensen, heeft gisteravond in het Dienstencentrum een avond verzorgd voor de bejaar den. Men voerde eerst De Woesteling van Tsjechow op. Hoewel de groep onder leiding van de heer Mechelse nog niet veel ervaring heeft slaagde men er toch in de mensen te boeien. Na de pauze kregen aanwzigen de kans ac tief mee te doen met hetgeen op het toneel gebeurde. De bejaar den konden inproviseren naar aanleiding van een voorgelezen verhaal, een tekening of een poppenkast. Er werden liedjes van vroeger gezongen en de avond werd afgerond met een VOORHOUT In de voormalige NNS werd gisteren de openbare eindles voor de leerlingen van de 2e klas gehouden. Vooral de ouders wa ren in groten getale gekomen om te luisteren zie foto) naar het exposé van leerling Chr. Wijsman uit Zoeterwoude over de verbetering van de veestapel en Th. Miltenburg over de omschakeling van een veehoudersbedrijf. Ze wisten de deskundige vragen goed te beantwoor den. Ook van officiële zijde was de belangstelling groot. Voor een uitgebreid verhaal zie boven. Geen hoofdrol voor Leidse LEIDEN De 38-jarige Linda Spaans krijgt wel een rol in My Fair Lady, maar zal niet de hoofdrol (Elisa) spelen, zoals wij woensdag abusieve lijk meldden. Linda Spaans, de zangeres van Sempre Avandi: „Al krijg ik irfiet de hoofdrol, ik ben ook met een andere rol bijzonder blij. Wellicht word ik boven dien de stand-In van Elisia". Aansluiting NS en PTT op de riolering LEIDSCHENDAM Voor aan sluiting van de lijnwerkplaats van NS en het Centraal Maga zijn van de PTT op het riole- ringsnet van de gemeente wordt de gemeenteraad een krediet van 158.000 gulden gevraagd. Het gehele bedrag zal t.z.t. door de beide bedrijven worden te rugbetaald: 124.500 gulden door NS en 33.500 gulden door de PTT. Wegens het ontbreken van een riolering in de Westvlietweg wordt het riool- en afvalwater al sinds jaar en dag op de pol der geloosd, een uit het oogpunt van milieu-hygiëne onaanvaard bare zaak die vooral bij het Hoogheemraadschap Delf-land bezwaren ontmoet, maar waar van verbetering op korte ter mijn niet mogelijk was. De be drijven zullen nu worden aange sloten op het rioleringsnet van de Zeeheldenwijk, waarbij de afvoerleidingen de Hofplein- Spoorbaan en de Boezemsloot zullen moeten kruisen. Het een voudigst zou het zijn de leidin gen daar in de Westvlietweg te leggen maar daar wil de provin cie niets van weten. De leidin gen zullen nu met een mantel buis door de spoorbaan moeten en door zinkers door de sloot. Deze persleidingen liggen dan op particulier terrein en zullen door NS en PTT zelf worden aangelegd en betaald. In de Zeeheldenwijk moet echter in de Vlietweg een groter riool komen en in de Ruyterstraat een extra riool. NS en PTT hebben toege zegd dat zij ook aeze kosten zul len vergoeden. Universiteit onderzoekt vernietiging afvalstoffen LETDFN Naar aanleiding va- de verontrustende artikele over de afvalstoffenlozing va: het Gorlaeuslaboratorium (niev we chemiecomplex aan de Wai senaarseweg) heeft de Leid* universiteit meegedeeld dat r nu vereiste voorzorgsmaatregel* met betrekking tot de verniet ging van de afvalstoffen in ach. neemt. e gevaarlijke stoffen waar h- om gaat zijn chloroform, peic ne, oplosmiddelen, olieresten zware metalen. De stoffen van verse laboratoria worden ven meld bij het Gorlaeuslabora* rium, waarvandaan zij vervoe worden naar een gespecia seerd bedrijf dat zorgt voor i vernietiging ervan. Het bedr, heeft de Leidse universiteit ve zekerd, dat het de vereiste v« gunning daarvoor bezit. Door publiciteit die thans om dt kwestie is ontstaan, heeft universiteit het noodzakeli geacht zich nog nader ervan vergewissen dat de vernietig: van de afvalstoffen op even ve antwoorde wijze gebeurt als 1 opslag door de universiteit het vervoer. Er wordt door universiteit op gewezen, dat volstrekt niet participeert in 1 vern i et i gin gsb edri j f G. Pouw wint viswedstrijd BODEGRAVEN De heer Pouw heeft gisteren tijdens c door Andrelon georganiseei buitendag de in Nieuwkoop i houden viswedstrijd gewonn Tweede en derde werden mej. Schouten en C. van Peperst: ten. Voor een ander gedee van de 100 deelnemers was autopuzzel ritgeschreven. Woerden, en Oudewater gi men naa Boskoop waar ir. een derde groep, wandelaa mee moest nemen. De rit gewonnen door de heer J, Brero. Tweede en derde werd de heren P. de Hoog Broekhuizen. NOORDWIJK De heer C. P. haafsma maakt dinsdag a.s. zijn intreden in de Noordwijkse raad. Hij volgt op de heer N. C. Hese, die onlangs het raadslid maatschap heeft neergelegd. Volgens de kandidatenlijst zou mevr. H. van de Poll-Vermeer OORSCHOTEN De Voorscho- subsidiegelden op de meest juis- tense culturele commissie hield te wijze gebruikt worden, gisteravond onder voorzitter- Aanlcicl-ng tot deze hearing schap van wethouder T. Esse- laar een hearing in het Cultu reel Centrum om te komen tot een inventarisatie van de werk zaamheden van de vele Voor- tchotense verenigingen de door de gemeenteraad vast gestelde subsidieregeling voor het vorming?- en ontwikkelings werk, waarmede Voorschoten behoort tot een van de eerste gemeenten ir. Nederland. 1973/74 omdat de programma's van de grote verenigingen zoals 't Nut reeds vast staan voor 1972/73. Voorzitter Boom van 't Nut wees op de 103-jarige erva ring van 't Nut en ook op de reeds dr.or samenwerking tot stand gekomen avonden zoals cursussen lueel Ie komen lol een mogelij. Vele verenigingen hadden daarom Algemeen kwam .1e wens naar ke vorm van samenwerking bij net vast stellen van de jaarpro gramma's, waardoor doublures voorkomen worden en eventuele een afvaardiging gestuurd zijn algemeenheid was er de wil om te komen tot een nauwere samenwerking. In de praktijk is dit »erst mogelijk in het seizoen dat door een nauwere sa menwerking wordt voorkomen dat binnen enige weken tijds meerdere concerten en toneel voorstellingen plaats vinden. de' heer Van Hese moeten opvol- - gen. Zij heeft echter van het raadslidmaatschap afgezien. I In de raad van dinsdag zal beslist worden of er bij de Christus Ko- ningschool een hal annex entree gebouwd mag worden. Verder ligt het in de bedoeling een in gang te maken aan de kant waar t.z.t." een gymlokaal wordt gebouwd. Wanheer de raad akkoord gaat krijgt Noordwijk een trimbaan. De baan komt op het terrein van de oude golfbaan. De aan leg kost ongeveer 6000 gulden. Om aan de wensen van Noordwij- kers die per se ongefluorideerd drinkwater willen hebben tege moet te komen gaat de gemeen te een tankwagen aanschaffen om zo ongefluorideerd drinkwa ter te kunnen verspreiden. Aan deze tankwagen kan het water gratis worden betrokken. Kosten voor de gemeente: 16 mille per jaar. Noordwijk kan de onbewoonbaar verklaarde en onlangs ontruim- j de woning Abraham van Roven- straat 46 van de eigenaar kopen i HAZERSWOUDE De Kastanjelaan te Hazerswoude-dorp voldoet niet aan de eisen die het verkeer voor 12,5 mille. De Stichting stelt. Behalve dat de straat veel te smal is (vier meter) en niet goed onder profiel ligt, is er ook geen Sport en Recieatic Gehandicap- I voldoende parkeergelegenheid. Voordat het bejaardencentrum De Driehof in september officieel zal ten Bollenstreek krijgt van worden geopend, zal zo snel mogelijk worden gestart met de reconstructie. Deze houdt onder meer een Noordwijk over 1971 en subsidie verbreding lot vijf meter in, terwijl tevens de hele straat zal worden opgehoogd. Daardoor kan er ook van 1378 gulden. geen grondwater meer in de wegfundering komen. Rustig dagje op tennis toernooi van TEAN ALPHEN Het was gisteren el rustig dagje op het tennist», nooi van TEAN, want er wan niet veel verassende uitsta;*. te noteren. John Visbeen vuö. Voorschotense tennisvererpi?; Forescate speelde een pi eerste en derde set tegen dtï Hilversum afkomstige Bastin In de tweede set had Visbty even een terugslag door de spanningen, die hij zich I moeten getroosten om de eenj set te bemachtigen. De V» schotenaar opereerde in de ginfase en vooral in de derj set met een goed lopende tr spin-backhand, terwijl deze s' in de tweede set plotseling n meer lukte. John Visbeen 1 reikte de laatste acht met 8—6; 3—6; 6—2 overwinning. Jan Theunissen deed hetzelfde zijn partij tegen de Roomburi Har Mulder. Deze wedstr werd nogal beïnvloed door vele ballen, die beide spelers de lijnen plaatsten. De bal hadden dan namelijk de vree de eigenschap om naar alle k ten weg te schieten. In deze beide kanten zeker niet al sterk gespeelde partij trok Theunissen verdiend aan langste eind met de stand 6- 6—3, omdat hij net iets mini. punten verspeelde op de bes sende momenten. In het damesenkelspel B bereil de als als nummer twee plaatste mej. den Elzen de gende ronde door een oven ning op mevr. Huurman Noordwijk met de cijfers 6- 64. Mevr. Overtoom leve eenzelfde prestatie tegen Koe v. Leeuwen. De nummer twee van het hei enkel C., Rein de Meiji maakte met moeite zijn pk sing waar tegen de zich fel zettende Aad de Wit. In de ste set zag het er helemaal naar uit dat Rein de Meijere volgende ronde zou halen, w hij ging met 64 ten onder tweede en derde set kon het tere spel van de Meijere de Wit steeds meer in moeil heden brengen, zodat het hei enkel C voor een nieuwe satie bespaard bleef. Ook Neutigem had het allesbeha gemakkelijk tegen J. Kuyten bleef met moeite op de bt met de stand 63; 6—2. Josien Teeuw liep gisteren al d tot de finale in het dameser C door eerst een 62; 63 op Ellen Hazeboek en later de dag een overwinning me —3; 7—5 op jaar clubgen Margreet Prager. Ineke Meer klopte hier Hanneke Lai veld met 64; 9—7. Mevr.' Heutigem versloeg in een i spannende partij Marjolein Ingen met de cijfers 6—3; 10 Paul Theunissen moest giste wederom met een nederlaag noegen nemen. Nu verloor met zijn partner Aad de 1 van het duo Hage/Renke met 63: 63. Leon Blickman lijkt zonder moeite naar de finale van HE. D op te rukken, want bereikte hij de kwart fin door een overwinning met 6r 6—2 op Jan Wieten. Br< voc WASHI Willii de A aang. Lavel breng •elft politic

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6