Beeldende kracht op de Triënnale soms onthutsend DE HUIGBRUG KEERT TERUG J. Ver voorn man: achter de Leidse Jeugd Olympiade Eerste diploma's experiment Gemeenschappelijk belang bindmiddel voor Leidse wijken OOK Wat u moet weten 1972: VRIJDAG 16 JUNI 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN De drempel van de oude Waag, tot cultureel gemeentelijk bezit verheven paleisje, waar in vroeger tijden de kaas bij honderden ki lo's aan de zoldering hing, is in onze dagen laag genoeg gebleken om er enkele duizenden mensen over naar de kunst te brengen. De voortbrengse len, ontstaan uit een artistieke zienswijze van een klein aantal medebewoners uit deze regio, slaan aan. De Triënnale 1972, de ontmoeting tus sen de kunstzinnig begaafde en degene, die van de cuituurneerslag willen en kunnen genieten, is aan de laatste weken toegekomen. Vandaag is de poort geopend tot de derde inzending kunstinzen dingen uit Leiden en omstreken. Komt dat zien. Het is niet alleen een prettige confrontatie met een materie omgezette geestelijke wereld. Wat de beeldende kracht hier te zeggen heeft tot de geïnteresseerde bezoeker is soms onthutsend. De derde en laatste expositie die deze Triënnale telt (over twee weken sluit de manifestatie) werd voorafgegaan door een succesvolle kijk-periode: de tweede reeks van inzendingen werd bezocht door welgeteld - 3153 personen - naar de eerste kwamen 2436 mensen - en daar keer per dag op de Kemphanen kwamen hengsten. Op weg naar school kwamen de kinderen achter elkaar ,,even" op de knop drukken om de machinerie in wzrking te stellen en steeds meer vriendjes brachten ze De sectie Beeldende Kunst van de ingenieus ook gecomponeerd, bleven onverkocht, want ze •moesten zo ongeveer 3500 gul den per stuk opbrengen. Maar als grap waren ze geslaagd; dat Culturele Raad, die zich voor deze Triënnale mede heeft inge spannen, vindt het driejaarlijkse evenement nu al geweldig ge slaagd als opzet, in verband met het bezoekersaantal. Veel amb tenaren kwamen tussen de be drijven door aanlopen, veel markfgangers ook, die de aan pak in de Waag weer eens wat anders vonden dan het gewone woensdagse of zaterdagse marktgebeuren. ot nu toe zijn op de Triënnale acht werken door particulieren aangekocht voor tegen de 2000 gulden. De gemeentelijke aan koopcommissie was ook gisteren doende met het uitzoeken van eventuele reserveringen. Bij de Culturele Raad bestaat det in druk, dat bijvoorbeeld de Bin nenstadtentoonstelling, eveneens in de Waag gehouden, veel min der aantrekkingskracht op de mensen uitoefende. Daar was minder kleur en het „toonde" allemaal ook niet zo erg. In elk geval betekent de Triënnale een extra stimulans voor de ama teurs en ook de beroepskunste naars zijn nu onder het grote publiek geweest. Hoe het met de volgende Triënnale over drie jaar zal zijn valt nog niet te zeggen. Tegen die tijd hoopt men van de Waag een openbaar kunsthuis te hebben gemaakt, waarbinnen de eigentijdse kunst een permanente plaats heeft. Misschien za! de Triënnale dan een ander accent moeten krij gen. Men is zich er binnen de Culturele Raad van bewust, dat N. A. de Jong van Zeventer zond naar de Triënnale portretjes van drie vorstenkinderen in van de Waag in de toekomst een even grote educatieve kracht uit zal gaan als van de Lakenhal. Er is nu al een flinke winst ge boekt: de mensen die de afgelo pen weken zijn komen kijken hebben het vaak niet bij één keer gelaten. Ze zijn al aan het vergelijken, het selecteren toe gekomen na hun bezoeken aan de eerste en de tweede exposi tie. Dit is de belangrijkste func tie van de „nieuwe" Waag Bruno de Klerk van de sectie Beeldende Kust zegt: „ze begin nen nu al „opgevoed" te raken met hun onderscheidingsvermo gen. Dat is nog belangrijker dan de aankopen". Ook op de derde en laatste inzen ding van deze Triënnale hangt en staat veel bewonderenswaar digs. Bijna onbereikbaar ook, zoals de Christusfiguur (met uit stulpende bazuin op sokkel) in verchroomd gedreven koper van de Poolse artiest Dalnoki Ve- ress voor „maar" 15.000 gulden. Veel ruimtelijk, driedimensio- naai werk is er ook. Een paar prachtige voorbeeld daarvan leverde Pieter Geraedts, dre zijn creaties laat corres ponderen met het platte vlak. Broer lom Geraedts zond plooiend materiaal in. Om nog een paar andere te noemen: Bo- nies uit Wassenaar maakte zeef drukken, van Stefan Buis vollen 'n paar extravagante stoelen op en N. A. de Jong-v. Zeventer ver eeuwigde Oranje vorstenkinde ren met schreeuwende kopjes; "n „plassertje" hangt daarneven. Ook heel persoonlijk werk zijn vier kwaliteitstekeningen van Wil Sorel en de wandkleden van Albert Labordus en zijn leerlin gen zal men evenmin zomaar voorbij lopen. T. P. (ADVERTENTIE) JACHTWERF POELGEEST OEGSTGEEST Haarlemmertrekvaart 16 a Telefoon 01710-54054 Zaterdag en zondag geopend. Twee weken voor man uit Hazerswoude HAZERSWOUDE/DEN HAAG Een 38-jarige chauffeur uit Ha zerswoude is gisteren door de Haagse politierechter veroor deeld tot een gevangenisstraf van twee weken en een verbod om zelf auto te rijden van vijf maanden. Ds man veroorzaakte enige tijd geieder op de Hoge Rijndijk een serie aanrijdingen nadat hij twintig glazen bier tot zich had genomen. Het alcoholpromillage in zijn bloed was 2,35! In de toe komst wordt het maximum 0,50. Dit ter vergelijking. De man ver dedigde zich met de opmerking dat hij als ex-barkeeper geen last pleegt te hebben van twin tig biertjes. LEIDEN Er komt een schip brug op de plaats, waar tot 1964 de Huigbrug de verbinding vormde tussen Leiden-noord en binnenstad. De gemeenteraad nam destijds noodgedwongen het besluit, de uit 1925 dateren de noodbrug over de Maresingel wegens bouwvalligheid te slo pen. Tellingen van twee jaar I eerder hadden toen uitgewezen, i dat ongeveer 2.500 mensen per i dag van deze oeververbinding gebruik maakten. In ligging en aantal van de omlig gende bruggen is sedert het slo pen van de Huigbrug geen ver andering gekomen, zodat een verbinding over de Maresingel op die plaats nog 6teeds wense lijk wordt geacht. Daarom zal de gemeenteraad wel akkoord gaan met het voorstel van F W. de schipbrug te kopen, die gebruikt is tijdens de werk zaamheden aan de Singelbrug, vorig jaar. Omdat deze schip brug te kort is, moeten aan weerszijden aanbruggen van on geveer 5 meter lengte gebouwd worden. De schipbrug is alleen geschikt voor voetgangersver keer. Het ligt daarom in het voornemen de verbinding vanaf het terrein van de lichtfabrie ken tot aan de biug als voetpad aan te wijzen. De Huigstraat, die in 1964 aan het openbaar vervoer werd onttrokken, moet opnieuw voor het openbaar ver voer worden opengeseld. Daar voor moet het wegdek geheel worden gereconstrueerd, er moet verlichting komen en het i SLF-terrein moet van een be- hoorlijke afrastering voorzien i worden. De kosten, die met het herstel van deze verbinding ge- I paard gaan, worden op 67.000 geraamd. Lindebomen kwekerij in Noordwij k NOORDWIJK - Het gemeentebe stuur van Noordwijk is van plan op een perceel grond aan de Sint Jeroensweg een kwekerij voor jonge lindebomen te vesti gen. Dit om het Lindenplein en de Voor straat van het traditionele groen te kunen voorzien. Het wortelgestel van de bomen daar is ernstig aangetast door het aardgas. ZOETERWOUDE Gisteren werd het zieketriduüm in de Christus Dienaar Kerk besloten met een Middagdienst volgens het thema ,,Hij zegende hen. terwijl Hij hun de handen oplegde" (Mc. 10:16). Na de plechtige handoplegging had een grote Mariahuldc plaats. De slotpreek had als uitgangspunt „God zal wel zien, mijn jongen" (Gen. 22:1-8). De zang werd verzorgd door het dameskoor van de St. Jankerk te Zoeterwoude. De kleuters van de Heuvelhofzorg den voor een vrolijk afscheid na alle plechtigheid. VOORSCHOTEN In Voorschoten is gistermiddag een spuitloods van Englebert NV aan de Dobbeweg uitgebrand. Om kwart voor vijf werd de brandweer gealarmeerd voor een grote brand bij het auto mobielbedrijf Englebert NV. De Voorschotense brandweer rukte met groot materieel uit. Bij aankomst bleek de ijzeren spuitloods achter het hoofdgebouw in de brand te staan. De brand ging gepaard met enige ontploffingen veroorzaakt door aanwezige butagasflessen. De brandweer wist het vuur te lokalise ren en zag kans om enige flessen met licht ontvlambaar gas uit de loods weg te slepen en in de Dobbewetering te gooien. De schade bleef beperkt tot het inwendige van de loods, waaronder een we- genbouwmachine, die ernstige schade opliep en de aanwezige machines bestemd voor het lassen en uit deuken van traktoren en automobielen. De brand veroorzaakte een geweldige rookontwikkeling door de aanwezige verven en rubbermaterialen. De schade is nog niet getaxeerd maar beloopt waarschijnlijk f 10.000 tot 15.000. Het bedrijf is verzekerd. LEIDEN Aan de Noordeinde Scholengemeenschap voor LAVO en LEAO werden van daag de eerste diploma's uitge reikt aan leerlingen van de vierde klas LEAO. Dit jaar was er voor het eerst en bij wijze van proef een vierde klas aan deze onderwijsvorm verbon- Het experiment ziet er nu reeds als geslaagd uit. Het wordt de komende twee Jaar voortgezet, waarna het LEAO in 1975 defeni- tief vier-jarig zal zijn. Geslaagd zijn: Alphen: Jan van Egmond, Bert Keesmaat; Hazerswoude: Frans Postma; Katwijk: Els van Duyn, Koos van Rijn; Leiden: Betty Barthen, Alieta Dokter, Frits Duyzend, Rob Falter, Marga Hoogenkamp, Nico Huls bos, Cees v.d. Kaay, Marian Neuteboom, John Ouwerkerk, Erik Racké, Wim van Vliet. Karl Weisz, Pe er Wolter». Hen- ny van Zuuk;Lisse: Rob Bol, Kees Hoogervorst; Nieuwkoop: Frans Schreuder; Noordwijk: Freek Roelandsc; Oegstgecst: Ton Barendse; Wassenaar: Ed Vogelzang; Nieuw Vennep: Hedy Schwarz. Kringkampioen- schappen zwemmen LEIDEN De kringzwemkam- pioenschappen van de Gouwe Rijnstreek worden dit jaar ge houden op zaterdag 24 juni in Alphen a.d. Rijn, aunvang 17.00 uur, op dinsdag en woensdag 27 en 28 juni in Katwijk, aanvang 18.00 uur. en op zaterdag 1 juli in Oegstgeest. LEIDEN Grote man achter de maandag losbarstende Jeugdolym- piade (alles daarover vindt u in de Leidse Courant van afgelopen dagen) is de 56-jarige J. Vervoorn. Hij was het die een vrijblijvend praatje op de redactie in die richting omboog naar de werkelijk heid. Want Vervoorn is een „doener". Hij is één van de door de praktijk gepolijste mensen die snel en zonder veel omslag iets op poten kunnen zetten. Soms doen zulke mensen gouden zaken. Soms richten ze zich op de gemeenschap. Ook dan boeken ze vaak frap pante resultaten. Zo iemand is Vervoorn. Zijn bewogenheid geldt de minder-bedeelde wijken van deze star. Vervoorn is één met de men sen uit die wijken en verwoordt hun belangen. Daarvan getuigt hij regelmatig in deze krant. Hij is een kenner van de problematiek. ten onderdeel daarvan is volgens hem dc geringe saamhorigheid in de betrokken wijken. „Het zijn allemaal individuen. Men denkt dat men weinig dingen meer gemeenschappelijk heeft. Dat gevoel is de laatste jaren sterker geworden. Ik denk dat dat komt door het wegvallen van de religie. Min of meer dan. Vroeger bond zoiets een wijk. Men bezocht dezelfde ver enigingen, las dezelfde krant. Dat is veranderd. Men groeit uit elkaar. En nu gaat het erom de mensen weer bij elkaar te brengen. Er moet een groter so ciaal gevoel komen. En dat kan door ze een gemeenschappelijk belang te geven. Iets waar ze zich stuk voor stuk gevoelsmatig bij betrokken voelen. Dat kun nen heel verschillende dingen zijn. Soms schaart men zich massaal achter een leus als „huurverhoging geen cent". Mo menteel is er een ander belang aan de orde: het kind. ledereen schreeuwt om speelruimte voor de kinderen. Eindelijk, zou ik willen zeggen. Eindelijk begint men in te zien dat daar de kern van het probleem ligt. Want ie dereen heeft altijd wel verwij tend het hoofd geschud om statis tieken waaruit bleek dat de jeugdbaldadigheid, ja zelfs cri minaliteit. hier het hoogste was, maar men heeft zich nooit gerea liseerd hoe dat nou kwam. Of misschien wel. maar dan heeft men er nooit iets aan gedaan in ieder geval. Er is niemand ge weest die ooit een hand heeft uitgestoken om speelruimte te scheppen, gevarieerde speelruim te. Er zijn wel speeltuinen, maar wat heb je als kind van tien jaar nog te zoeken in een speeltuin die gemaakt is voor kindeicn van zes jaar? Dat is „.„„•nu f„„ J. Vervoorn: een doener een wezen,ijke foui, die dingen groeien niet mee, zijn niet flexi bel. En omdat kinderen tegen- len, vliegeren, gaat men ander woordig ook niet „echt" op vermaak zoeken. En weet een straat kunnen spelen, want waar kind waar de grens tussen ver moeten ze met al dat verkeer in maak en baldadigheid ligt?" hemelsnaam nog hoepelen, tol- In die fase zouden ze opgevangen moeten worden door de jeugd leiders. En dat gaat goed zolang men die kinderen bezighoudt in een clubhuis. Maar die zijn er te weinig en als ze er zijn zijn ze overbezet. En dat betekent dat de meeste kinderen maar 1 of twee keer in de week in zo'n clubhuis terecht kunnen. Zijn ze dus weer op de straat aangewe zen. En uitgerekend daar schiet de fantasie van de jeugdleiders tekort. Er is te weinig inventivi teit om ook buiten, als er geen spullen voorhanden zijn, de kin deren te vermaken. Men wei gert op de één of andere manier om vun de gebaande paden af te w.jken. Men gaat er vanuit dat om iets tot een succes te maken er grote toestellen nodig zijn, een omvangrijke organisa tie. En omdat dat meestal niet te rea liseren is, gebeurt er ook nfiets. Men begint er dan niet aan om dat men bang is voor misluk kingen. Wat ook een nadelige ir.v.oed op deze situatie heeft is het grote gebrek aan coördina tie .n het jeugdwerk. Op een ge geven moment doet rnc-n wel veel, maar weer ieder voor zich. Iedere instantie gaaf een etiketje plakken op een activi teit die men ontplooit. Het komt voor dat er een kamp georgani seerd wordt ergens buiten en te gelijkertijd in de wijk zelf va kantiebezigheden zijn. En dat terwijl men zich inzet voor de zelfde kinderen". „Om nu eens niet met al deze factoren te maken te hebben ko men wij met die Jeugdolympia- de. Wij willen niet zo maar spelletjes gaan doen. maar op een manier die de mensen raakt. Geen kermisachtige toe standen maar gewoon rustig, vriendelijk, voor iedereen. De mensen moeten elkaar in de ei gen wijk ontmoeten. Want zelfs dat gebeurt niet of te weinig. Een mooi voorbeeld daarvan wordt geleverd door de speel tuin in het Haagwegkwariier. Die wordt vrijwel niet gebruikt. De kinderen uit het Haagweg- kwartier komen er niet omdat er kinderen kunnen komen uit de rest van Zuid-West. Maar die kotnen er niet, want de moeders uit Zuid-Wst vinden het maa niets dat hun kinderen naar een speeltuin in het Haagwegkwar iier gaan...". ,hln daarom gaan wij met d;e Olympiade nu juist naar die speeltuin. Want als kinderen uit het 11 aegwegkwarticr eenmaal aan het spelen zijn met kinderen uit Zuid-West vinden het maar er geen moeder die daar nog iets aan kan doen. En dan kom je oe i beetje n de rteh Dg VII de eigen,ijke bedoeling: de mensen het gemeenscheppe'ijkc van hun belangen laten z.en. Fx dat z:jr. dan in dit geval toeval lig hun kinderen". Niekjam van Kestcren I r WOUBRUGGE De collec te ten bate van het Rode Kruis heeft 560 gulden opge bracht. TER AAR De postduiven vereniging „De luchtsport" hield een wedvlucht oude duiven vanaf Orléans afstand 524 km. De duiven werden gelost om 5.45 uur. Aankomst eerste duif was om 11.25.21 uur. Uitslag eer ste drie: Van Hameren 1, 5, 16; D. Hank 2, 7, 17; B. de Bogert 3. NOORDWIJK De dames Ans Duyndam. Joke Leef- lang en Jacintha Versteegc slaagden aan de Christelijke Nijverheidsschool voor n jes „Bohuizen" te Leiden voor het eindexamen voorlo pig Hoger Beroepsonderwijs. ZOETERWOUDE Zondag verlenen een koor en combo uit Temeuzen hun medewer king aan een jongerenmis in de Christus Dienaarkerk, aanvang 11.30 uur. Het nieu we eigen jongerenkoor c mevrouw M. Scheffer-van Haoster begint binnenkort aan de repetities en hoopt in sptember a.s. voor het eerst op te treden. ZOETERWOUDE Babel dat woensdagmiddag de jeugd creatief bezighield staat za terdagavond in het teken het cabaret. Dan treden een aantal eigen jongeren op t ook „Asafoetida" uit Stomp- wijk neemt een gedeelte 1 het programma voor haar rekening. Iedereen s om 8 uur welkom in de Zuidbuurt. OEGSTGEEST Bij de aanvang van de raadszitting deelde burgemeester jhr. T. A. J. van Eysinga mede dat leden van de jeugdnatuur- wacht gistermiddag urenlang zijn bezig geweest de vissen uit de vijver langs de Hnzen- boslaan te redden welke In ademnood verkeerden. 1 schepnetten vol heeft jeugd de vis overgebracht naar het Oegstgeester ka naal. In verband met het aanbrengen van een nieuwe beschoeiing is de waterstand in genoemde vijver op het ogenblik erg lang. OEGSTGEEST De fusie tussen de Groene- en Wit-Ge- le Kruisvereniging welke waarschijnlijk eind van jaar tot stand zal komen werd in de Oegslgeesterraad door enkele raadsleden harte toegejuicht In dit licht moet men ook zien de goed keuring van de wijziging van voorwaarden welke rente i aflossing garanderen van i Z.H Vereniging het Groene Kruis afd. Oegstgeest. ft WASSENAAR - MeJ. Metselaar heeft ontslag ge vraagd als onderwijzeres aan de Europaschool in dc Van Zuylen van Nijevelt- strant. Mej. D. van Meegen, mej. M. van der Veeken i de heer J. J. van Otterdijk hebben ontslag gevraagd nis onderwijzer(es) aan dc houder Huibregtseschool. Aan de raad wordt voorgesteld de ontslagen eervol te verlenen. Voor de vervulling van I vakatures aan de Wethouder Huibregtseschool worden door burgemeester en houders voorgesteld mej. J. L. de Vries, te Helmond ei mej. A. Kleiboer te Leiden. WASSENAAR Aan de Wassenaarse gemeenteraad is voorgesteld een z.g. baat belasting in te voeren in die gedeelten van de gemeente, waar de laatste jaren riole ringswerkzaamheden zijn uitgevoerd, namelijk het Kie vietsduin. aan de Schouwweg en aan de Raadhuislaan. De bedoeling van de belasting is „een billijke bijdrage te i krijgen in de kosten van aanleg van riolering". De belasting zal worden geheven tot en met 31 december van het jaar 2001. LEIDEN De hengelsport vereniging „Forel" hield haar jaarlijkse grote visdag te Hazerswoude. 21 Personen namen aan de wedstrijd deel. De vangst viel enigs zins tegen. De uitslag van de eerste drie: A. Ooijendijk 2520 grom (bekerwinnuar), F. Overdijk 1400 gram, Ooijendijk 1210 gram. TER AAR Morgen start de eerste Plas- en Polder tocht tussen 10 en 12 uur bi| het groepshuis Wapata te Aardam (achter Voshol- plein). Afstanden zijn 5, 10 en 15 km. Dc opbrengst is voor het jeugdwerk. Na af loop ontvangt men een leuke herinnering. NOORDWIJK Op zater dag 8 juli wordt de 12e Northgowandeltocht gehou den. Ook de kinderen kunnen dit jaar meelopen. Onder de goede hoede van een aantal vrouwen lopen ze 6 km. De start is bij hotel-café-restnu- rant Parasol, Kon. Wilhelm!- naboulevard 17, bij bushalte lijn 40 en 42. Voor de 40 km. is de start 10 uur. de overige afstanden om 13 uur. schrijvingen vooraf mogelijk bij C. l .G. van der Hulst, Mar- joleinstraat 13 of postbus 43, Noordwijk, tel. 01719-4197.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3