NOORDWIJK WIL HET GEMEENTELIJKE SPORTPARK MET HECTARE UITBREIDEN Ingang wordt verplaatst naar de Duin wetering Driemanschap achter Bona Stars Trimbanen wellicht op oude golfbaan „TOPBASKETBAL TERUG IN LEIDEN" Met een been in het water Met i beide benen op de grond PAGINA 6 LEIDSF. COURANT DONDERDAG 15 JUNI 1972 NOORDWIJK Het gemeentebestuur van Noordwijk heeft plannen het gemeentelijke sportpark aan de Van Panhuysstraat uit te brei den met een hectare. De voetbalvereniging Noordwijk zou daardoor aan een vierde veld geholpen kunnen worden, de accommodatie van korfbalvereniging MSV zou dan wellicht kunnen verhuizen naar het middengedeelte van de ijsbaan aan de Gooweg. Na de uitbreiding zal het sportpark beschikken over vier voetbalvelden, drie hockey velden, twee korfbalvelden en een oefenhoek. Ook heeft het Noord wij kse gemeentebestuur plannen om de huidige entree te verplaat sen naar de Duinwetering. Daarmee zal ook het parkeerprobleem aan de Van Panhuysstraat opgelost worden want bij de sporthal is parkeerruimte voldoende. Gedacht wordt aan een brug over de parkeerruimte voldoende. Gedacht wordt aan een brug over de We tering met twee toegangspaden, een voor de voetbalvelden waar entree wordt geheven en een voor hockey en korfbal waar men niet hoeft te betalen. CDGXHTELIJXE Deze plannen van het Noordwij k- se gemeentebestuur staan in de deze week uitgekomen Sportno- ta, die dinsdag aanstaande door de raad behandeld zal worden. In de nota signaleert het ge meentebestuur het verschijnsel dat de accommodaties niet lan ger door uitsluitend sportvereni gingen gebruikt worden maar ook door particulieren in groepsverband. Men verwacht een sterke groei van deze vorm van sportbeoefening. De nota erkent dat de binnensport in een moeilijke situatie verkeert. De beschikbare ruimte is volle dig bezet. Veel aanvragen kun nen niet gehonoreerd worden, li Er bestaat directe behoefte aan twee gymnastieklokalen en aan een derde binnen enkele jaren, i Voetbalvelden zijn er eveneens te weinig. Noordwijk heeft een voetbalveld te weinig, terwijl de behoefte van SJC getaxeerd wordt op vier velden en een oe fenhoek. Deze vereniging heeft momenteel de beschikking over een hoofdveld en twee bijvel- den. Met SJC gaat men in overleg in hoeverre de gemeente kan hel- pen bij het realiseren van een vierde voetbalveld en een ge- schikte oefenhoel. 'Een gunstige uitzondering vormt de Noordwijkse Hockeyclub. Zij beschikt over drie velden en i een zelf gebouwd kleedgebouw annex kantine. De accommoda tie laat zelfs nog uitbreiding van het aantal teams toe. De Northogohal heeft een ontwik keling in gang gezet die verre gaande gevolgen heeft. De komst van de hal deed een aan tal goed in de smaak vallende sporten ontstaan. Nu reeds blijkt dat er meer speelruimte gevraagd wordt dan er te bie den is. B. en W. is er dan ook voor een gedeelte van de activi teiten, bijvoorbeeld de trainin gen, te verschuiven naar gym zalen. De tennisbanen in Noord wijk in totaal 16 voorzien in een behoefte. Voor indoor- tennis ziet men weinig mogelijk heden. In het voorjaar van het volgend jaar hoopt men de eerste paal Nortligolial biedt binnen sporten te weinig ruimte te slaan voor een volwaardige zwemaccommodatie. Een com- binaliebad. Daarin zullen te vinden zijn een overdekt bassin van 20 bij 15 meter, een over dekt instructiebassin van 10 bij en een speelweide. Overwogen 50 bij 21 meter en een van 50 bij 20 m. speciaal voor niet geoefende zwemmers, een kleu terbassin van ongeveer 200 m2 en een speelweide. Overwogen wordt een sauna en een sola rium op te nemen. Men rekent jaarlijks op 482.490 baden. De jhr. Geversijsbaan en de on dergespoten tennisbanen bieden 's winters voldoende soelaas aan schaatsers. De Noordwijkse Golfclub krijgt de beschikking over een unieke accommodatie bij Radio Nora. Ook de schiet sport hoeft niet te klagen over haar onderkomen op de zolder van de RK Mavo. Het ledental van de Zeilvereniging Noord wijk is sterk uitgebreid en daar door is het clubhuis van de ZVN overvol geworden. De vereni ging onderhandelt met de Mij. Zeebad om het strandgedeelte te vergroten in zuidelijke rich ting. B. en W. zijn van plan enkele trimbanen aan te leggen. Men denkt aan een loopbaan van 1100 meter lengte, afgewisseld door verschillende stations waar men oefeningen kan verrichten die op een bord staan aangege ven. De plaats waar een trim baan moet komen is nog niet bekend. De gedachten gaan uit naar de oude golfbanen, die in het najaar door de golfclub ver laten zullen worden. Met het oog op de bewoners van Boeren- burg voelt men er echter ook wel iets voor de baan aan te leggen in de buurt van Leu- wenhorst. De kosten van zo'n parcours worden geschat op 5000. Men onderkent het gebrek aan speelruimte voor de jeugd in de meeste woonwijken. Vandaar dat men kinderspeelplaatsen wil gaan creëren in de wijken. Het voornaamste attribuut zou de zandbak moeten worden. Merk waardig is de scheiding die men voor meisjes en jongens van 8 tot 12 jaar maakt. Beide catego rieën krijgen speciale speel plaatsen. Aandacht wordt ook geschonken aan de denksporten. De beoefe naren van dit vertier zullen zich voorlopig nog moeten houden bij de bestaande zaaltjes. Maar gezien de ook hier aanwezige groei hoopt men in de toekomst dat een aanvulling op de Sport- nota komt die voor een deel ge wijd zal zijn aan de denkspor ten. Een apart hoofdstuk wordt be steed aan de subsidiëring. Men wil een subsidieplan dat een evenwichtige besteding van de gemeenschapsgelden waarborgt. Als maatstaven worden aange legd: een vast bedrag per ver eniging, een uitkering per spe lend lid, een bepaalde percenta ges (10% van de contributieop brengst, 10% van de donaties en ring van 202,608,75 opleveren. 15% van de kosten van deskun- Wat betreft het contact tussen de dige leiding). Voor buitengewone sportverenigingen en het ge- uitgaven wordt gedacht aan de meentebestuur wordt gesteld instelling van een sportfonds. dat men tevreden is met de wij- Dit plan gaat een kostenverzwa- ze waarop dat nu geschiedt: Vergaderingen over sport worden openbaar men kan of rechtstreeks ot vi* de sportraad bij het gemeen^a- bestuur terecht. Om de invloed van het sportleven toch nog te vergroten wil men de instelling van een beheerscommissie over wegen. Een nadeel vindt men, w dat deze organisatievorm een afzonderlijk apparaat met een eigen financiële verantwoorde lijkheid vraagt. Afgeraden wordt de ambtenaar van sport zaken te laten optreden als se cretaris van de Sportraad, maar meer als coördinator. Deze functionaris krijgt echter ook dan veel invloed binnen de sportraad. Het begrip .open heid" wordt toegelaten in de sportwereld. Geadviseerd wordt de vergaderingen van de Sport raad en de raadscommissie voor sport- en recreatie openbaar te maken. LEIDEN Bona Stars heeft zijn driemanschap. De zakenlieden v. d. Klugt, v. Zijp en Menken hebben zich bereid verklaard middels het „slijten" van recla meborden, Bona Stars in finan cieel opzicht weer de nodige draagkracht te bieden. Als eer ste succes kan genoemd worden het behoorlijk intact blijven van de hoofdmacht van Bona Stars, dat alleen Pieter van Tuyll van Serooskerke en Paul Ruysenaars heeft zien verdwijnen. Zich afvragend of zij ook in de toekomst als het ware als toele veringsbedrijf zouden moeten fungeren van de topbasketbal- clubs van Nederland, hebben de Leidenaren na het verwerken van de nodige emotionaliteit binnen de vereniging, dankbaar ingehaakt op de voorstellen van het zakentrio. Voorzitter André de Jong: „We hebben rond Kerstmis een principiële omme zwaai gemaakt. Vooral ook om dat onze begroting een tekort dreigde op te leveren van zes zevenduizend gulden. Gedeelte lijk hebben we dat gat kunnen opvullen met de donaties, die we van Lions en Punch kregen voor v. Tuyll en Ruysenaars. Tezamen drieduizend gulden. Een andere oorzaak van het dreigende tekort was het ver minderen van de belangstelling. Ten opzichte van voorgaande seizoenen kwam er f 4700,— minder binnen". Met de wetenschap ook in het ko mende seizoen gesteund te wor den door het medisch team be staande uit de heren Hassel- bach, Meyer en Legaay (Has- selbach: „Omdat er anders ge woon teveel tijd in gaat zitten blijft de begeleiding beperkt tot de selectie, waarbij we de huis artsen niet tegen de schenen willen schoppen") hoopt Bona Stars de weg naar de top weer in te slaan. De Jong: „Dat neemt niet weg dat wij het af gelopen seizoen een prachtige prestatie hebben geleverd. Wij tobden met blessures, zagen onze trainer Toth plotseling ver dwijnen en kregen de kwestie v. Tuyll, Ruysenaars. Dat wij toch bijna de kampioenspoule nog bereikten, getuigt van het nodi ge talent". Dat talent zal samen met nieuwkomers als Wim P«- trici en Rudi van Eyck teven „Leiden" weer basketbalminded moeten maken. Zeven spelers zijn tot nu toe zeker van hun plaats in het eerste team: Rob Wallaart, geholpen aan een voetbalknietjè, maar inmiddels weer volledig hersteld, Jaap Maassen, in het jongste seizoen als vriend finishend op de top- scorerslijst, Har Stol, Wim Petri- ci, overgekomen van Agon, Pe ter de Jong. Rudi van Eyck en „eigen kweek" Aad v. d. Nieu- wendijk, vaste keus voor het nationale jeugdteam. Kallen berg: „In het afgelopen seizoen heb ik moeten werken met een team, dat bestond uit enkele topspelers en jongens, die hun best deden, maar eenvoudig minder waren". ,Bona Stars-topteam", dat is het ideaal dat het komende seizoen wordt nagestreefd. De entoura ge is er in ieder geval naar. De spelers krijgen in het vervolg hun reiskosten vergoed en ge zocht wordt naar een onderne ming, wier naam vermeld zal worden op de trainingspakken. De naam Bona Stars zal echter ongewijzigd blijven. Ook aan de speelgelegenheid, de Vijfmeihal, zal het nodige gedaan worden. De Jong: „De Sportstichting hebben wij reeds twee maanden geleden geïnformeerd, omdat zij nu eenmaal het overkoepelend sportlichaam in Leiden is. Zij heeft ons toegezegd de baskets te zullen beveiligen, het score bord te verbeteren, evenals de toegang tot de hoofdtribune. ,,Het al deze veranderingen ho pen wij de gunst van het Leidse publiek te herwinnen. De zater dagavond meet weer basketbal avond worden". Water duurder in Wassenaar WASSENAAR Burgemeester en wethouders van Wassenaar zijn van plan de watertarieven met ingang van 1 juli a.s. te verho gen met 10 cent per kubieke meter. In de begroting van het waterbe drijf voor 1972 werd uitgegaan van een winst van 26.000. Reeds nu kan echter worden be cijferd, dat dit resultaat met de thans geldende tarieven niet be reikt zal kunnen worden. Om een vermeerdering van bedrijfs lasten op te kunnen vangen zou een tariefsverhoging met 10 cent per 1 september a.s. nodig zijn. Omdat echter verwacht kan worden, dat ook in de ko mende maanden nog kostenver hogingen zullen optreden, stel len burgemeester en wethouders voor, de verhoging op 1 juli a.s. te laten ingaan. Milieu Goed bekeken De kinderen van de duisternis zijn slimmer dan die van het licht maar de kinderen van het Haagwegkwartier in Leiden dachten als slimmers de kroon te spannen. Tot de heer P. W van Niel, hoofd van de Korte Vlietschool voor gehandicapte kinderen aan de Da Co9tastraat ze de wind uit de zeilen nam. Dat gebeurde toen de organisatoren van de Leidse Jeugd Olympiade bij de voorbereiding van de zeepkistenrace van onverwachte zijde medewerking kregen. De vraag was: hoe kom je op zo korte termijn aan voldoende race wagens? Jongens uit de buurt wisten grote trapskelters te staan. In de loods op de speelplaats van de Korte Vlietschool. Zij naar het schoolhoofd. De heer Van Niel zegde toe, dat de karren voor de Olympiade gebruikt mochten worden, wanneer één van de organisa toren zich ervoor garant stelde. Toen de garant contact met hem opnam, kwam de aap uit de mcuw. Vier van de acht normaal gespro ken onverwoestbare karren waren defect. En dat niet alleen als ge volg van het gebruik door leerlingen van de school. Want de jeugd uit de omgeving speelt, niettegenstaande het stevige hek dat de school omgeeft, in de weekends op het schoolplein en gebruikt daar bij ook het speeltuig uit de loods. De kinderen wisten dus precies wat er stond. Schoolhoofd Van Niel wilde de acht skelters graag be schikbaar stellen opdat de toeschouwers bij de zeepkistenrace, maar vooral de ouders uit de omgeving, het mooie materiaal eens zouden kunnen zien. Hij hoopt, dat ze dan inzien, dat het zonde is dat het zinloos vernield wordt. Waarmee het (katten-)kwaad ten goede zou kunnen keren. Er zijn vrouwen die denken dat milieuverontreiniging de schuld is van mannen. In sommige kringen ontaardt dat zelfs in de stelling dat mannen voortaan dan ook maar met hun poten van het milieu af moeten blij ven. In Oegstgeest is ook een groepje van die dames die het milieu beheren. U kent ze wel. Nogal emancipatieërig, in hun hart een beetje jaloers op Ger- maine Greer. Maar actief zijn ze. Men is met allerlei werkgroe pen gezig. Er is een groep die zich bezighoudt met het „pa pier" in deze samenleving, en één die zich meer vastpint op glas. Dit laatste gezelschap gaat binnenkort een kleine excursie maken naar 'n fabriek waar glas geproduceerd wordt. Op de bij eenkomst waar dit bekend werd gemaakt riep de voorzitster te gen de zaal: „Het zou wel pret tig wezen als er iemand mee ging met kennis van zaken. Is er soms een chemische dame in de zaal". Waarop een heer (hoe hij binnengekomen is is nog niet bekend) vroeg: „Mag het ook een chemische man zijn?" Hij mocht niet mee. NS-filosofie Een klok - een symbool, meer niet. Een kastje met wat rade ren en asjes en een veer, die op vernuftige wijze dooreen ge strengeld zijn. De buitenzijde wordt gekenmerkt door twee stripjes, wijzers genaamd. En waar gewezen wordt, daar hoort men beleefdheidshalve te kij ken. Een klok is dus om op te kijken. Maar het blijft een sym bool. Een symbool van zeker heid. Want is hij te laat, dan voelt de luiaard zich na een blik op de klok gerust ge steld. Eenzelfde blik evenwel, zet de ijverige tot een galop aan. Is hij te vroeg, dan be treurt de ijverige de verloren tijd: de luie daarentegen maakt opgewekt het voornemen een volgende keer niet zo vroeg van Titels Over de tong huis te gaan. Want ieder voor zich wéét het juiste uur. Anders kon hij niet te vroeg of te laat zijn. Zo gezien, is het helemaal niet nodig, dat een klok de juis te tijd aangeeft. Want iedereen die kan klok kijken is wel eens luiof ijverig. Bij de gratie van dat fenomeen is een klok in staat iedereen op elk uur van de dag gerust te stellen. Wat maakt het dan nog, welk uur een klok aanwijst: het is maar een symbool. De Nederlandse Spoorwegen, mer kend dat hun activiteiten de mensen zo ere.veerden, dat ze er hun horloge op gelijk gingen zetten, hebben nu besloten voor de rust van hun passagiers de stationsklok te Leiden op twaalf uur te zetten. Geijkte tijd. Saters De leden van het ontmoetingscen trum voor ongeorganiseerde jongeren „Sater" in Leidschen- dam, blijken hun naam eer aan te doen. Omwonenden aan de Koningin Julianaweg en de Voorburgseweg hebben in een brief aan B. en W. meegedeeld ernstig verontrust te zijn over de voortdurende overlast die zij tot op heden nog steeds onder vinden van het ontmoetingscen trum. Vorig jaar augustus hebben zij, vóór de opening van het cen trum, de moeilijkheden al voor zien en het gemeentebestuur ge wezen op te verwachten over last door geluidshinder en van dalisme. Zij hebben toen geen antwoord gekregen. Daarna hebben ze verschillende malen de wethouder van jeugdzaken benaderd en in april van dit jaar een aantal ergerlijke feiten genoemd. De omwonenden zijn het nu waar schijnlijk beu, want ze vragen de vergunning voor de sociëteit uiterlijk 15 juni in te trekken. Hun wens: wijs aan „Sater" een pki ts toe waar niemand last van hen ondervindt. Terwijl Leiden zo graag wat meer graden, titels en rangen onder zijn bevolking zou mengen, ne geert het gemeentebestuur van het belendende Leiderdorp sinds enige tijd alle titels op de lijst van ingezetenen. In Leidse ver houdingen is zoiets onvoorstel baar. Want het enige, waarin deze stad onderhand nog aan zien kan hebben, is de titula tuur van zijn raad: mr. H. E. A. Driessen mr. dr. J. A. M. Cornelissens mevr. ir. I. Geelkerken A. Leeuwenburgh ing. Ir. M. Houtman. Dr. J. P. Duyverman Mr. F. Portheine Mej. mr. A. Kappeyne van de Coppello Drs. M. de Jong Mr. J. G. C. Wiebenga ir. W. Kuyper Mr. R. J. In 't Veld Tinus van Aken Mr. C. J. D. Waal Drs. D. C. J. van Peype. Stel je voor, dat de franje werd weggelaten. Bleef er alleen een Tinus over! - De stadsredacteur van de Nieuwe Leidse Courant, de heer Leo Verkaik gaat zijn functie die hij vele jaren vervulde verwisselen voor het voorlichtersambt n Ridderkerk. Het zal sti worden in Leiden. Dag Leo. - Rijnsburger-weg? - Inbraak bij wereldwinkel: of Unctad III nog niet mooi genoeg was. - Spelers uittocht bij UVS: heeft UVS zijn kruit ver-Schooten i wethouder Vindt Wiebenga speeltuinen nu al niet belangrijk meer? We horen niets meer van Ham tegenwoordig. Brandiveer In een jaarverslag kom je nog wel eens interessante dingen te gen. Wat bijvoorbeeld te zeggen van een mededeling in het jaar verslag van de vrijwillige brandweer in Leidschendam dat er uitgerukt is voor een brand- blusapparaat. In een, in de Ve nestraat geparkeerde auto, ex plodeerde namelijk een brand blusser. De oorzaak: de hoge buitentemperatuur. Schade aan het interieur en de achterruit was het gevolg. Toch was, zo meldt de brandweer, het appa raat van gen rijkskeur voorzien. Het verdient dus aanbeveling bij parkeren in de brandende zon de brandblusser buiten de wagen te zetten. Of het rijks- keur er af te halen...

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6