Peddelen met Louis v. d. Meer lagëifr Oude Noord wij ker leefde onder barre omstandigheden Middenstandsavond KVP wekte wrevel Welli. Lij ten niet verwijt overladen H. Kortman voorzitter parochieraad «s-»" weten Wat u OOK moet 1972 «DONDERDAG 15 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDEN De heer J. Werter, voorzitter van de KVP-Leiden, zat gisteravond in de nesten. Hij had alle endernemers uit Leiden en omgeving uitgenodigd ,,van gedachten te komen wisse len over de penibele situatie in het midden en kleinbedrijf. Bij na veertig van hen hadden aan de uitnodiging gevolg gegeven. ,,Maar daar ze nieuwe gezichts punten hoopten te krijgen op de specifieke Leidse problemen, 'kwamen ze bedrogen uit. Wet houder Lijten bleek op vakantie en de heer Kret, wegens ver en de heer Kret kwam wegens verplichtingen elders, pas om verontwaardiging van enige ge nodigden. Ze wilden geen vra- '■"gen meer stellen, zolang tenmin- -ste niet de heer Kret aanwezig was. Maar toen hij eenmaal kwam klonken de vragen alle maal zo vooringenomen, dat de ant .voorden bij voorbaat al onbe- ouvredigend moesten zijn. Niet alleen de aangekondigde wet- houders lieten verstek gaan: van de kamercommissie voor het Midden- en Kleinbedrijf was Nieuw hotel aan Rijndijk wordt morgen officieel geopend HAZERSWOL'DE Wanneer morgenmiddag de fraaie nieuwbouw van Hotel-restau- rat Groenendijk" officieel zal worden geopend, dan is weer een periode van voor spoedige groei van een inten sief bedrijf achter de rug. De basis voor dit bedrijf werd gelegd toen de vader van de huidige firmanten A. en C. v. d. Voort, de heer D. van d. Voort het winkelpand en de uitspanning overnam van de gezusters Van Dam. In 1914 volgde de eerste uit breiding toen een vleugel aan het pand werd gebouwd waarin een biljart werd ge plaatst. Na het overlijden van de heer D. C. v. d. Voort en zijn echtgenote •werd het bedrijf overgeno men door de huidige firman ten. Dit was in 1953. "Er volg de weer enige verbouwing en in 1961 werd besloten tot de bouw van een hotel achter de oude panden. Deze eerste verbouwing werd ook in 1961 voltooid en door wijlen burge meester A Smit officieel ge opend. Men had toen de be schikking over 7 hotelkamers. Deze groei bevorderde de loename van het aantal gas ten zodat weer tot reglmati- ge verbouwing moest worden besloten. De staande winkel zou worden opgeruimd en het oude pand afgebroken en op de plaats van de oude ponden wilde men een nieuw restaurant laten verrijzen. Deze plannen zijn in de loop van dit jaar gerealiseerd en thans heeft men de beschik king over een fraai en ruim restaurant gelegen aan de Hoge Rijndijk. De huidige hotelaccommodatie omvat 28 kamers met een capaciteit van 60 bedden. De totale op pervlakte van hotel etc. om vat 4500 m2. De nieuw aange bouwde afdeling omvat 250 m2. Men heeft de beschik king over een parkeergele genheid voor ongeveer 50 au to's. Voorts bevat het bedrijf twee grote zalen voor brui loften en partijen. Morgen avond tussen 7 en 9 uur ge ven de firmanten een recep- maar één lid present. De heer Perquin, voorzitter van het Ne derlands Katholiek Verbond voor Ondernemers, die gekomen was om eventuele vragen te beantwoorden, moest een inlei ding improviseren. Ook dat gaf kennelijk enige spanning aan de bestuurstafel. Het werd een zeer specialistische analyse van de noodsituatie waarvan de conclu sie was, dat het Midden- en Kleinbedrijf van de overheid verlangt, dat die rekening met haar houdt en van de politieke partijen dat ze de regering voe den en kritisch volgen. Het ka merlid Hazenkamp liet zich ook niet onbetuigd. Tot slot van een ellenlang antwoord op de vraag in welk opzicht de regering zou moeten ingrijpen om meer evenwicht te krijgen tussen lo nen en prijzen, sprak hij als zijn overtuiging uit, dat de pro blemen van midden- en kleinbe drijf uiteindelijk is te herleiden tot een zaak van ruimtelijke or dening. waarin ook internatio nale afspraken zouden moeten meespelen. Toen enkelen van de hoorders hun irritatie luchtten over de absen tie van de aangekondigde wet houders. waarbij met name de heer Lijten verweten werd, dat hij wel meer wegblijft in bijeen komsten, waar de zaak van het bedrijfsleven dient, sprak wet-1 houder Ham de wens uit dat 1 ook het midden- en kleinbedrijf een grotere inbreng zou leveren als zijn belangen ter sprake kwamen. Maar dat was hele maal mis want er werd verwe zen naar een recente bijeen komst met de Raadscommissie voor economische zaken (die negen leden telt) van wie drie (PAK-)leden belangstelling toon den terwijl alle Leidse midden standsgroeperingen met een vol ledige deputatie aanwezig wa ren. En opnieuw moest wethou der Lijten het ontgelden. De onvrede werd evenwel afgerea geerd op wethouder Kret, die juist binnenkwam en die meteen voor de vraag werd geplaatst of hij wel bereid is, een onderzoek te doen instellen naar de koop gewoonten van het publiek, ten einde er mede de beslissing over al dan niet afsluiten van de Breestraat op te baseren. En ogenschijnlijk onberoerd door de verwijten dat hij „opportuun handelend", alleen zijn eigen zin doordrijft, begon de hear Kret opnieuw de uitgangspunten van zijn beleid te verklaren. Dat is echt niet zonder plan. Het vloeit voort uit het beleid dat vorige collega's van B en W hebben uitgestippeld en uit de besluiten die de raad eerder heeft genomen. Een onderzoek naar het consumentengedrag zou hem even welkom zijn als welk ander onderzoek ook ter completering van het overzicht van het totale probleem. Maar het mag nooit bepalend zijn voor wat men met de binnen stad doet. En ook dat antwoord bevredigde niet. ZOETERWOUDE Erg aardig onderdeel van de tweede dag van het Ziekentriduüm was het optreden van de leerlingen van de Sjaloom- school uit Zoeterwoude. Deze kinderen voerden gistermiddag een musical op. De mensen in de kerk vonden het prachtig. Ook de man die gisteren in deze krant zei dat hij liever met de bruidjes van vroeger te doen had. ZOETERWOUDE De vernieuw- de parochieraad heeft op de maandelijkse bijeenkomst een dagelijks bestuur gekozen. Dit is nu als volgt samengesteld: voorzitter H. W. Kortman, se cretaresse mej. B. v. d. Salm, penningmeester N. v. d. Akker. j Op 28 juni organiseert de begelei dingscommissie van de Toerus ting een bijeenkomst met de Kerkeraad en parochieraad. In het verslag van de werkgroep Communicatie werd er melding van gemaakt, dat de gezamen lijk verwelkoning van nieuwe inwoners inmiddels is aangevan gen. De nieuwe indeling van de werkgroepen zal plaatsvinden tijdens de volgende vergade ring. De nieuwe Kerkgids, een gezamenlijke uitgave van her vormden en katholieken, is uit gekomen en zal op korte ter mijn worden aangeboden. Aan het slot werd afscheid geno men van zeven leden, vijf die aan de beurt zijn voor periodie ke aftreding en twee welke om drukke werkzaamheden hebben bedankt. Deken A. Lamot sprak een dankwoord, waarbij hij zich in het bijzonder richtte tot de scheidende voorzitter, de heer J. W. Vink. e nieuw gekozenen maakten deze laatste bijeenkomst van hun voorgangers reeds mee. LEIDERDORP In het gemeente-1 huis installeerde burgemeester Ten Have gisteravond het Anjer-\ comité, dat zorg draagt voor de jaarlijkse collecte voor het Prins Bernhard Fonds. In het comité zitten vertegenwoordigers vanj plaatselijke culturele verenigin gen en instellingen, met name: B. Vogel, waarnemend directeur van de muziekschool; G. Hoogen- boom, leider van de padvinders; J. Neuteboom, Christelijke zang-1 vereniging „Excelsior"; mevr. F. d'Angremont-Pols, stichting Kin- derspeelzalen; M. A. Korswagen, Ned. Herv. Kerkkoor „Hart en Stem". De collecte wordt dit jaar gehouden van 26 juni tot 8 juli. j De opbrengst komt ten goede aan culturele instellingen. Als Leider- dorp voldoende geld binnen haalt heeft men kans op een extra pre- mie uit het Prins Bernhard Fonds. L EXAMENS NOORDWIJK De stoel In het stamkroegje waar hij elke dag weer present was om zijn dage lijkse neut naar binnen te slaan en zijn sigaartje te roken, bleef vorige week plotseling leeg. Het oude baasje van 78 kwam niet opdagen en dat bevreemdde vele stamgasten omdat hij nooit eon dag oversloeg. In de loop vr«n de jaren was hij als het ware een niet meer weg te den ken onderdeel geworden in dat kleine gezellige hoekcafeetje. „Wat zal er met hem gebeurd zijn", vroeg men zich zorgelijk af temeer omdat er zo dikwijls verhalen in de krant staan over oude alleenstaande mensen, die al wekenlang dood in hun huisje liggen zonder dat iemand hen mist. De kastelein besloot daar om ook polshoogte te gaan ne men. Onder aan de trap vond hij hem. Met een van pijn ver trokken gezicht, de handen om de trapleuning geklemd. Hij lag er waarschijnlijk al meer dan een dag_ „Laat me hier maar liggen" 'zei hij. „Ik lig hier best" Uiteindelijk kreeg men hem dan toch zo ver dat hij met behulp van een rechercheur van politie op een stoel werd gezet. Een arts constateerde een groot aantal schaafwonden die hij waarschijnlijk ten gevolge van een val van de trap had opgelo pen. Wat de verwondingen betreft viel het dus nog al mee, maar waar de diverse helpers veel meer van geschrokken waren was de bijna niet te beschrijven omstan digheden waarin deze bejaarde Noordwijker lange tijd heeft ge woond. linnenshuis heerste er een com plete chaos. De vloer lag be zaaid met oude kranten, kleren, ondergoed en vlak naast de ka chel stonden emmers met as en vuil. De knoppen van het licht zaten va? geroest en In de keu ken sto 'Jen tientallen lege blik- ROELOFARENDSVEEN Veel 'jbngsren uit Rcniofarendsveen 'hebben zich de afgelopen dagen staan vergapen voor het tralie- Werk bij het parlevinksrsbedrijf van Louis v.d. Meer. Wat ze op de binnenplaats zagen waren drie prachtige kano's in de kleuren rood, geel en wit, die bij v. d. Meer lagen te schitte ren in de zon. Wat zc niet wis ten was dat deze drie kano's niet voor de kinderen van Louis waren bestemd maar voor hen zelf. be Roelofarendsveender, in de af gelopen jaren zo bekend gewor den door de organisatie van het paalzitten, heeft de pronkju- Weeltjes ter beschikking gekre gen van de Nederlandse kano- bond met het doel de kanosport op de Braassem leven in te bla zen. Een buitenkansje dat hij met beide handen heeft aange pakt want v. d. Meer staat hele maal achter het idee om de kleine watersport voor de min der draagkrachtigen verder uit te bouwen. In eerste instantie zijn de kano's bestemd voor jongelui, die juist de lagere school achter zich hebben gela ten. Zij kunnen vanaf vrijdag avond deel gaan nemen aan de kanosport. Daarna zal elke avond instructie worden gege ten door v. d. Meer met enkele helpers. ,Het is een erg leuke sport", zegt hij, „vooral voor de jongeren. In het begin zullen er wei wat moeilijkheden zijn met het zoe ken naar de juiste cadans (zelf sloeg hij ook om toen hij het voor de eerste maal probeerde) maar heb je het juiste even wicht eenmaal te pakken dan is het een lust" De kanosport staat vooral in deze omgeving nog in de kinder schoenen. Voor zover bekend bestaat er tot nu toe alleen in Leiden een kanovereniging van de studenten. Van der Meer, die alleen de eerste zet wil geven tot de nieuwe vereniging in Roe- lofarendveen (ook buiten deze plaats mag men zich aanmel den), zal later de organisatie in andere handen laten overgaan. Als de vereniging goed gaat draaien, dan stelt de Kanobond duizend gulden beschikbaar voor een gedeelte van de bouw- ken. De wanden en muren zaten j dik onder het vuil en op sommi- I ge plaatsen waren de kapotte I ramen vervangen door grote houten schotten. Een van de mensen die de bejaar de man eerste hulp heeft ver leend zegt over de situatie ter plaatse: „Ik heb nooit geweten dat zoiets in Noordwljk anno 1972 mogelijk zou kunnen zijn. Het Is onbegrijpelijk dat zoiets beeft kunnen plaatsvinden in een huis dat op nog geen hon derd meter afstand van het ge meentehuls staat." Deze onmenselijke situatie moet voor de gemeente geen'onbe kende zaak zijn geweest. Een j half jaar geleden nog klaagde een van de buren over de niet i te harden stank die uit het huis je kwam. De bejaarde Noordwijker vertoeft op het ogenblik in het bejaar denhuis in Sassenheim. Aanvan kelijk zou hij in Noordwijk wor den ondergebracht, maar daar liet men weten (nadat eerst wel j toestemming was gegeven) dat cr geen plaats meer was. In Sassenheim is hij weer hele- j manl opgeknapt maar toch I voelt hij zich, gewassen en ge- schoren en op tijd goed ver zorgd eten, niet op zijn gemak. Hij mist zijn hond en zijn huisje en het liefst zou hij weer zo snel mogelijk naar Noordwijk terugkeren. Een sociaal werk ster van de gemeente Noord wijk heeft inmiddels de zaak in handen genomen en gezien de situatie zal er van terugkeer niet zo snel sprake zijn. ,.Maar ik wil beslist weer t^rug. Het is n tg een knap huisje", aldus de 78-jarige. kosten voor een vast kano-on derkomen. Tevend kunnen er dan kano's tegen inkooopprijs worden aangekocht. Later kun nen ook kinderen die nog niet de lagere school hebben verla ten. zich aanmelden. Belangstel lenden, een zwemdiploma is vereist, kunnen zich in verbin ding stellen met Louis v d. I Meer. Westmeerloan 18, Roelofa- rendsveen, lel. 01713-3150. 9 LEIDEN Aanstaande zon dag za' de jongerengroep var. de gereformeerde kerk, het Petra jeugdkoor, een eu- charistie-viering verzorgen in de Bijkerk Leiden-Noord (aula van dft Alphons Ariëns- sehool aan de Timorstraat). i Als thema voor de dienst is gekozen: „De tuin vun he- uen". Aan de hand tan tek sten en liederen rondom het verhaal „De suikerbaron" uit het boek „Het is toch mo gelijk" van Zuid-Amerika- deskundige Jan Rutgers, zal nader ingegaan worden op het verschil tussen de tuin van heden en de tuin van Eden. De dienst wordt geleid dcor pater C. van Vliet, aan- vaag 11 uur. LEIDEN Aan dc Leidse universiteit is de heer F. Roelsema uit Den Haag ge promoveerd tot doctor in de geneeskunde op een proef schrift over botverkalkings- verschijnselen. Promotors waren prof. D. Smeenk en dr. J. van der Sluys Veer; hoogleraar resp. lector in do inwendige geneeskunde met een bijzonder opdracht voor stofwisselingsziekten. LEIDSCHENDAM We gens asfaltering zal de Oost- vlietweg ter hoogte van de Kniplaan. van 19 tot 24 juni over 1200 meter voor auto- verkeer zijn afgesloten. Ver- j keer per fiets blijft mogelijk. ZOETERWOUDE Bij de in januari gehouden algemene I beschouwingen t.g.v. de be grotingsbehandeling heeft de heer A. J. Eversteijn uitvoe- I rig gesproken over verkeers zaken. Speciaal de situatie op het Watertje benauwde hem en hij kondigde ann om met voorstellen te komen ter verbetering. Dezer dagen heeft hij zijn plannen voorge legd aan een vergadering van winkeliers van deze straat, als de meest direct betrokkenen. Hoewel de voorgestelde verkeersvoorzie- nlngen nogal ingrijpend zijn. kregen zij de steun van alle aanwezigen. Men hoopt door de te nemen maatregelen te bereiken dat er belangrijk meer ruimte komt voor dc voetgangers en dat het aan tal auto's wat gebruik maakt van het Watertje zonder daar te moeten zijn dras tisch zal verminderen. Bij zonder prettig voor dc daar wonende gezinnen, In het bij zonder voor de veiligheid van de kinderen, en voor het winkelende publiek. Nog voor de vakantietijd aan breekt zal een hearing wor den gehouden waarvoor op de eerste plaats de bewoners van het betrokken gebied zullen worden uitgenodigd maar waar daarnaast allen die hierin geïnteresseerd zijn van harte welkom zullen zijn. •nzerswoude Voor het diploma schoolzwemmen slaagden voor het diploma A van de Joh. Postschool 11 leerlingen en voor het diplo ma B 21 leerlingen. Bij dc Mlchaelschool waren deze getallen resp. 10 en 24, van de Stevaerlschool 6 en 8, Rhynenburch 9 en 15. HAZERSWOUDE - Het Nederlands Comité Vluchte lingenhulp doet zondag een beroep op het Nederlandse volk. Bijdragen kunnen ge stort worden in do kerken van Hazerswoude Dorp van 20.30 uur tot 22 uur. LEIDEN Aan de Leidse universiteit Is de heer P. Ree kers uit Nijmegen gepromo veerd op een proefschrift dot experimenten beschrijft met koelen betreffende stollings procedures van het bloed door toevoeging of remming van vitamine K. Promotor was dr. H. C. Remker, lector in de Inwendige geneeskunde met een bijzondere opdracht voor de biochemie vun hart en vaatziekten. assennar Het ge meentebestuur van Wasse naar heeft geen keus kunnen doen uit de inzendingen die binnenkwamen op de vraag of men een naam voor de sporthal zou kunnen beden ken. B. en W. vinden dot de hal dan maar gewoon „Sporthal Wassenaar" moet heten. assenaar Wassenaar geeft geen subsidie aan het In Den Haagte bouwen schaatscentrum „De Uithof". Het schaatscentrum ligt te ver van Wassenaar af en bo vendien verkeert de gemeen te ln te slechte financiële po sitie. •sennar Door het afbreken van het pand Ach terweg 8 ls de aansluiting Van Hogendorpstraat-Lnng- strant mogelijk geworden. De kosten van deze recon structie bedragen 26.000. De kosten voor het aanpas sen van kabel- en leidingnet ten wordtn 27.350,— ge schat. •wassenaar De NV F.uropabuuw heeft met de gemeente Wassenaar nog een schuld te vereffenen van ruim 27.000. Omdat de fi nanciële positie van de NV precair is, stellen B. en W. de raad voor, van Europa- bouw twee garages aan de I Twlckelstraat te kopen voor I 10.000.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5