Bouw Churchilibrug' om verkeer niet naar binnenstad te lokken Kijken naar in kapel K. Abstracte kunst als straatmeubilair n Leidse groep werk- houdt congres over gastarbeiders Bj Henk Krouwersbeeldhouwer op Triënnale PLANNEN VOOR SERVICEFLAT IN WASSENAAR Werkgroep Binnenstad waarschuwt: Leidse Jeugd Olympiade ooi in J Zuid-West .De overheid: stelletje patateters' Markten 1972 DONDERDAG 15 JUNI 1972LEIDSE COURANT PAGINA 3 LEIDEN De werkgroep Bin nenstad voorziet dat het bij voorrang aanleggen van de brug over het Galgenwater - tussen Noordeindseplein en Van der Tasstraat geen verlichting tot gevolg zal hebben van het verkeer in de binnenstad. De werkgroep verwacht dat het aanleggen van de Galgenwaterbrug, voordat de burg in het ver lengde van de Churchilllaan is gebouwd, een toenemend autoverkeer in en om de bin nenstad zal veroorzaken. De werkgroep heeft daarover zijn bezorgdheid uitgespro ken in een schrijven aan de ministre van Verkeer en Waterstaat, aan de directeur van de PPD en aan de leden van Provinciale Staten. De groep gaat ervan uit dat voor de komende jaren als elgemene doelstelling zal - moeten gelden dat het we gennet wordt uitgebreid, ter wijl een maximaal deel van het autoverkeer zover moge lijk van de binnenstad wordt opgevangen, respectievelijk omgeleid. Uiteraard - aldus de werkgroep - dient dit te geschieden in combinatie met een vergroting van de raak van het openbaar ver voer en bevordering van het rijwielgebruik. Uitgaande van deze doelstel ling, dringt de werkgroep met klem aan op uitstel - nog beter afstel - van de bouw van de Galgenwater brug met aansluitende door braken naar Morssingel, Trekvliet, Witte Singel etc. De bouw van de Churchill- brug dient daarentegen de hoogste prioriteit te krijgen; desnoods kan vooreerst met een noodbrug volstaan wor den Uitstel van de bouw van de Churchilibrug zal veel auto verkeer dat nu nog van de route Rijndijk - Haagweg - Churchilllaan gebruik maakt, na voltooiing van Pies man laan en Galgewaterbrug naar de binnenstad leiden: komende van Rijksweg 44 volgt het Plesmanlaan, ver brede Morssingel, Galgewa terbrug, Noordeindseplein, Trekvliet, Witte Singel of Drie Octoberstraat - omge ving Lammenschansweg v.v. De aanleg van de Galgewa terbrug houdt volgens de werkgroep in feite in, dat de „gemakkelijkste" verbinding tussen Rijksweg 44 en de Rijnstreek dwars door de stad zal voeren. Alleen het leggen van de Chur chilibrug kan de te verwach ten grote verkeersdruk, die na de voltooiing van de Ples- manbrug in de omgeving van het Stationsplein zal op treden, afleiden naar een route die verder van de bin nenstad ligt, t.w. Lelylaan, Churchilibrug, Churchilllaan. Dt aansluiting van de Lely laan op dc Plesmanlaan dient zó te worden aange legd, meent de werkgroep Binnenstad, dat het van de rijksweg komend verkeer eerder geneigd is de zuide- l.jkste route via de Lelylaan te kiezen, dan de richting Stationsplein via de Ples manlaan. Wanneer de Lely laan en de verbindingsweg tussen de Lelylaan en de P'esmanlaan eveneens snel worden voltooid dan kan het binnenüggende stadsgebied voor lange tijd tegen een on aanvaardbare verkeersdruk worden beschermd. Boven dien krijgen Morskwartier en Leiden Zuidwest op deze wijze een rechtstreekse ver binding via de Churchilibrug. De genoemde wegen in het Morskwartier kunnen - zeker voorshands als tweestrook- weg worden aangelegd. (De gemeentelijke plannen gaan int van vier rijstroken.) Voor de Plesmanlaan kan worden gedacht aan twee rijstroken voor het autoverkeer, ge scheiden van een vrije bus baan ten behoeve van snelle busverbindingen tussen kust streek en Leiden N.S. Hierbij wordt voortdurend voortge bouwd op de suggestie van de Werkgroep Stedebouwkun digen (rapport van 23 de- cemder 1971, gericht aan het dagelijks bestuur van het ge west Leiden) betreffende de verbindingen met de kust- stieek. De ringweg om de binnenstad wordt in de gedachten van de werkgroep voor het wes- tehjk gedeelte dus als volgt: Willem de Zwijgerlaan - weg over Schuttersveld - Stations plein - Plesmanlaan - verbin dingsweg Lelylaan - Chur- LEIDEN In nog een deel van Leiden zal de jeugd kunnen meedoen aan de Jeugd Olym piade '72, die onder auspiciën van de Leidse Courant de ko mende weken wordt gehouden. Op woensdag 28 en donderdag 29 juni wordt op de speelweide ach ter het clubhuis De Tamboerijn aan de Valeriusstraat in Leiden Zuid-West diverse spelen geor ganiseerd. Woensdagmiddag 28 juni is er van 3 tot 5 uur 's mid dags een aardappelrace en zak- lopen voor zes- en achtjarigen. Voor kinderen tussen de 9 en 14 jaar zijn er wedstrijden hinder- nisfietsen. Donderdagavond 29 \vw\\ is er een skelterrace voor jongens van 9 tot en met 41 jaar. Voor de meisjes van 9 tot en* jnet 14 jaar is er die avond een Jtinderwagenrace. Jeugdwater- polotoernooi in De Zijl LEIDEN Voor de waterpoloërs staan er vrijdagavond moeilijke wedstrijden op het programma. BZPC zal om 20.00 uur in het -combibad te Dordrecht uitko men tegen de ploeg van Merwe- jde. De Rotterdammers hebben in de loop van de competitie bewezen tegen teams uit de kopgroep van de tweede klasse A goede resultaten te kunnen behalen (gelijke spelen tegen de Gouwe en DAW) Voor de BZPC-ers zal het dus niet gemakkelijk wor den om de 1 punt voorsprong op de Gouwe fe behouden. LZ'86 zal om 19.15 uur in de Vliet spe len tegen de Walvisch. In het eerste duel in deze competitie verloren de spelers van LZ'86 inet 3—2 van de Walvisch. Na een protest van de Leidenaars mocht de wedstrijd overge speeld worden. In dé tweede ontmoeting won de Walvisch NleuwS ?chter weer met 3—2. Hieruit blijkt dus duidelijk, dat het vrij dagavond een zware wedstrijd zal worden voor de ploeg van coach Cock van de Wilk. Zondagmiddag zal in zwembad „De 2ïjl" het traditionele jeugdwater- polotoernooi worden gehouden. Dit evenement, dat wordt geor ganiseerd door de ZIJL/LBG - begint om 12.00 uur. Zèterdag worden in Sliedrecht de provinciale zwemkampioen- echappen gehouden. Na de jeugd zullen nu de allerkleinste "Pan de start komen. Zondag zal een gedeelte van de zwemploeg Wn de ZIJL/LBG deelnemen aan zwemwedstrijden in de Vliegermolen te Voorburg. LEIDEN Het was verschrikke lijk druk gisteren in de kapel van K en O de grote werk plaats van KIKi-kollektief en in dividueel. kreëren. Vorige week schreven we wat KIK wilde: sa men en alleen bezig zijn met kreatieve materialen en je ex pressie-mogelijkheden ontdek ken en ontwikkelen. De resulta ten van het eerste KIK-jaar wa ren verrassend. Werkelijk hele fraaie kunststukjes stonden er. plastieken, schilderijen, druk werk, sieraden, wandkleden van applicatie, borduurwerk of ma- cramé, poppen, enzovoort. Tus sen die expositie demonstreer den begeleidens en deelnemers hoe je tot dar resultaat kunt ko men. Ergens in een hoekje een kleine bioscoop waar een cineac van KIK draait een kleurenfilm met vooral geestige shots van KIK-kers die ingespannen bezig zijn en daarbij soms dolle pret hebben. Een levensgrote poppenkast en een exotisch schimmenspel geven bijna door lopend voorstellingen. Ademloos zit het kleine volkje te kijken, ademloos ook de groten, getuige Het krioelt de verzuchting van een grijze dame: Laten ze nou stil zijn, anders kan ik het niet horen". Er is een speciale slaat jes- maak-hoek. Een jongetje zit trots achter de draaischijf een nog wat scheef potje te draaien, waarbij hij triomfantelijk naar het omringende publiek kijkt, wanneer de eerste duidelijk vor men uit de klei ontstaan. i de kinderen die lekker alles mogen en een ijsje krijgen. Bij dc informatiestand is het ook aardig druk. Ver schillende mensen zijn aange stoken door wat ze gezien en gedaan hebben en geven zich op voor het komend seizoen. De organisatoren lopen tevreden rond. Dat is nou wat ze hadden bedoeld met een KIK-ki/kdag. Dat Cs kolleklief en individueel kreëren. LEIDEN De Werkgroep Buitenlandse Werknemers Leiden houdt het komende weekend een congres over de problematiek van de gastarbeiders. De Leidse werkgroep heeft alle actiegroepen, die zich bekommeren om het lot van de gastarbeiders, uitgenodigd deel te nemen aan het congres, dat gehouden wordt In het Krca- tief Sentrum. Omdat een congres over gastarbeiders maar zon der gastarbeiders zinloos wordt geacht, is de belangstellende groepen verzocht zoveel mogelijk buitenlandse arbeiders uit hun omgeving mee te nemen. Ze kunnen in ,,'t Kreatief" overnach ten. De leiding van het congres is in banden van Dick Tesselaar, dlsputor van de Leidse universiteit. Tijdens het congres komen onderwerpen aan de orde als huisves ting, werving, organisatievorming en de wenselijkheid van een internationaal secretariaat. De Leidse werkgroep die zich twee jaar geleden intensief heeft beziggehouden met de huisves ting van buitenlanders in Leiden zal tijdens het congres in het bijzonder de technische opleiding als vorm van ontwikkelings hulp aanhangig maken. Het is verkeerd te veronderstellen dat de gastarbeider er na zijn te rugkeer in eigen land beter aan toe is dan voor zijn vertrek naar den vreemde. Zijn „welstand" duurt maar kort. De gastar beider gaat terug naar zijn dorp de meeste komen van het platteland waar het gespaarde geld in korte tijd opraakt. Hij begint een taxibedrijfje, een winkeltje of een koffiehuis. Dcor overbezetting in die branches en door de kleine winstmarges die hij daarin maar maken kan, zit hij binnen een paar jaar op nieuw zonder werk en zonder geld De uitspraken, gedaan in internationale verdragen, over de moge lijkheden die er op het vlak van de technische scholing voor gast arbeiders moeten en zullen zijn. staan in schrille tegenstelling tot wat er in werkelijkheid geboden of beter gezegd niet gebo den wordt. Officieel is in Nederland op dit gebied nog niets ondernomen. De werkgroep Leiden en de stichting Bijstand Buitenlandse Werkne mers „Rijn en Lek" te Alphen a/d Rijn, hebben over zo'n oplei ding contact opgenomen met het Centrum Vakopleiding Volwas senen. De doelstelling van het CVV is: een beroepsopleiding te geven, gericht op de behoefte van de Nederlandse arbeidsmarkt; het geeft bovendien alleen individuele opleidingen. De behoefte wordt regionaal bepaald door de directeur van het GAB. Op grond van deze doelstelling is de kans op het volgen van een cursus bij het CVV al zeer gering. Om taalproblemen te voorko men, zou er bovendien onderwijs gegeven moeten worden in groepjes met een tolk en intensieve begeleiding door de werk groep. Omdat het CVV alleen individueel onderwijs geeft, is ook deze mogelijkheid uitgesloten. De mogelijkheden van vaktechnische scholing op avond- en week endcursussen van de lts liggen iets gunstiger: in Schoonhoven. Oss en Soest werden al resultaten geboekt. Ervan uitgaande dat een technische opleiding gericht moet zijn op de terugkeer van de gastarbeider naar zijn land, is het van het grootste belang dat ze gekoppeld wordt aan of valt onder een bepaald ontwikke lingsproject. dat zich richt op da situatie in het gebied, waar heen de gastarbeider terugkeert Daardoor kan de gastarbeider zeker zijn van een behoorlijk bestaan na zijn terugkeer in eigen land, terwijl dat land door zijn arbeid een redelijke kans heeft op economische vooruitgang. Concluderend kan men stellen dat het verblijf van de gastarbeider In Nederland voor hemzelf en zijn thuisland meer profijt kan afwerpen, wanneer wij, gasthe ren, ook ontwikkelingshulp dicht bij huis willen geven. Omdat ge bleken is dat de verantwoordelijke instanties sociale zaken, be drijfsleven e.a. onwillig zijn om 'n gericht beleid te voeren en enige vorm van technische scholing (e financieren en te begelei den, gelooft de Leidse werkgroep, dat hier een taak ligt voor alle werkgroepen, die zich met de problemen van gastarbeiders bezig houden. Mede omdat sommige maatregelen van de rege ring pas onder druk van samenwerkende belangengroepen ge troffen worden, is zo meent de organiserende Leidse werk groep het belang van een congres, zoals op zaterdag 17 en zondag 18 juni gehouden wordt, niet te onderschatten. LEIDEN Op 21 juni wordt in het Centrum Rcho- both, Rapenburg 10, een con gresdag van de Chr. Bond van Oranjeverenigingen in Nederland gehouden, aan vang 9 uur. De organisatie is in handen van de Leidse Oranjevereniging. Op het programma staan ondermeer een kranslegging bij het mo nument voor de gevallenen bij molen „De Valk" om 12.15 uur, rondvaart per boot door de singels, een bezoek nnn de Lakenhal en ont vangst ten stadhuize. r (gr. ).10 A OO-lUl 1: 123 Siïiï Mul 5J KANTOORMEUBELEN DIREKTIEKAMERS MAGAZIJNKASTEN KANTINEMEUBELEN TOONZALEN Geopend v.-in 9-17 uur uir LEIDEN „Kunst heeft geen contact met de bevolking. De mensen hebben een aangeboren agressie naar abstractie daar moeten ze vanaf. Je moet ze naar de waardering van de vorm op zich brengen, spelen derwijs". Dat zijn zo een paar uitspraken van kunstenaar Henk Krouwers. Op de derde Triënnale tentoon stelling (morgen open) staat rechts achterin een kleurig speelbeeld van hem. Het lijkt van karton, maar is van polyes ter, een moderne materie „waarmee alles kan" en waarin Krouwers helemaal thuis is. Ruim tien jaar speelt hij nu al met vorm. kleur en materiaal en maakt de meest fantastische figuren. Hij wil ze een functio nele plaats in de samenleving geven, geen eigen leven laten leiden ergens in een museum. Maar aan dergelijke ideeën moeten mensen nog wel wen nen. Meestal werkt hij samen met zijn zwager, nok beeldhou wer, Bleute, die tegelijk een soort manager-functie lijkt te vervullen. Bij het interviewtje is hij duidelijk aanwezig, praat, vertolkt de gedachten van de veel stillere Krouwers. "'.e over Krouwers: „Hij weet alles van polyester. Ik ben er s't r.i e bezig, maar ik ver- :i n g een hoop materiaal. j heeft er een speciale oplei- d'ng voor gehad bij Aviodiepen. j mcit een werkruimte in Voor schoten. maar die is niet zo gr >t. Vaak werkt h'j bij mij in het atelier in Wassenaar. We hebben wel vaker geëxposeerd hier in de buurt in Nieuwkoop bijvoorbeeld en bij de katholie ke kleuterschool in Oud Ade staat een erg goed speelbeeld vso Vier kubussen op een paar pijpen. „In twee dikke plakboeken zien we een klein geschiedenisje in beelden. Onge veer tien jaar geleden exposeer de Krouwers samen met Bleute en nog een paar Zuidhollandse kunstenaars in Den Haag. De noemer van de tentoonstelling was „Beeldhouwers-eynthese-ar- chitectuur". „Dat is niet gelukt, dat samen gaan met de architectuur. Je komt er niet tussen, het is zo'n besloten groepje. Ze zien ge woon niet wat wij willen. De kunst toepasbaar maken. We zijn daarom maar op ons eigen houtje verder gegaan. Binnen kort gaan we boten op een rare manier maken, soort vliegdek schepen. waar een gezin van 8 in kan. door het model en de scherpe kiel enorm wendbaar. Over een week of vijf komt mis schien de eerste. 7-e worden nog betaalbaar ook". De betaalbaarheid is voor Krou wers wel een moeilijk punt. Zijn beelden zijn uiteraard niet goed koop. De vorm zodanig dat het nog gemeengeld moet worden. „Er zit veel tijd in, het mate riaal is erg duur, je moet je ateiierhuur betalen. Eigenlijk ben je net een klein fabriekje. 'Je steekt vortdurend geld in je product. Alleen bij een fabriekje komt het ergens weer terug. Bij mij niet. De overheid zou die beelden moeten kopen, particu lieren kunnen het niet betalen. Maar de overheid is een stelle tje patat-eters. Aliemaal flauwe kul zeggen ze. En dan zetten ze alle pleintjes vol met afschuwe lijke klimrekken, die nog le vensgevaarlijk zijn ook. Dat kost toch ook geld. Aan een goed speelbeeld heb je veel meer. Het ziet er heter uit en de kinderen hebben er plezier Er komt een foto voor de dag van een paar stralende kinderen op een van de beelden. Op een an dere prent zien we mensen in een zwembad kroelen met een „ding om in het water te gooien". Verder wat forse klok ken, een logge fontein en een grappige zonnewijzer van Bleu te. ..Abstracte kunst als straat- meubilair. Maar ja. zolang de overheid niet mee wil, gebeurt niet wat wij willen. Nee. er is nsg maar weinig veranderd in die tien jaar". Op de Triënnale hoopt Henk Krouwers opnieuw contact te leggen nTet het publiek, mis schien met architecten. Hij hoopt weer een stapje verder te komen op de weg van de toege paste kunst. Het beeld in goud, rood en donkerblauw/groen is een voorbeeld daarvan: een kunstwerk, waarmee je iets kunt doen. Er in zitten bijvoor beeld (zie foto). „Het spul is erg sterk. Na een tijdje zul je misschien de kleur wat moeten bijwerken, maar dat moet met gewone klimrekken ook. Dat kan met polyester vrij eenvou dig volgens mij". Bleute en Krouwers fantaseren door. Ze willen de wereld her vormen en liefst op korte ter mijn. De ellende moet worden vergeten en er moet louter ge speeld worden met vorm en kleur. De overheid en het pu bliek moet vergeten dat kunst niet mag worden aangeraakt. „Maar ja, wat wil je. Als je 's avonds op de televisie al die el lende ziet en drie stammen el kaar ergens uitmoorden. En jij komt vertellen dat een beeld zo helangrijk is Over het hele leven staat een schaduw". WASSENAAR Het bestuur van «Ie Stichting „Zomerland" te 's Gravenhage heeft plannen ont wikkeld voor de bouw van een serviceflat voor bejaarden aan de Rijksstraatweg op het ter rein, waarop zich op het ogen blik het gebouw van de stich ting „Dorestad" bevindt. Het bestaande gebouw zou dan moe'en worden afgebroken. Het flatgebouw zal een T-vorm krij gen en vijf verdiepingen tellen. Er zullen in totaal 123 woningen in ondergebracht worden, ver der een centrale keuken, een winkel, een bankkantoor, ruim ten voor directie en administra tie, een ziekenboeg, recreatie ruimten. personeelskamers en- (servieëkosten en verzorging in begrepen). Het bestuur van de stichting heeft dc gemeente Wassenaar een ga rantie gevraagd voor te sluiten geldleningen. Aan de raad wordt voorgesteld deze garantie te verlenen. Met het bestuur van de stichting is overeengekomen, dat aan de huisvesting van Wassenaarse gezinnen voorrang zal worden verleend. Doordat elk van de flats over een eigen keukentje zal beschikken, kunnen de flats zelfstandig wor den bewoond, terwijl daarnaast de bewoners zullen kunnen pro fiteren van diverse voorzienin gen, zoals warme maaltijden, hulpverlening en verpleging in noodgevallen. De totale stichtingskostcn worden geraamd op ƒ11,1 miljoen. De huurprijs van de flats zal onge veer 800 per maand bedragen llnemcnvelllnic KIJntburic. II Juni - Anjer» Sim Roic 12-ifi. Sim Rood IS 2\ Sim WH 13 - 17. Sim Keefer 13 - 22. Sim Arthur 16 - 17. All. c 36 - 26. Revo 28 - 29. Una 16 - 20. Y.-llow 23 - 31. Eaperrnre 19 - 34. Rozen Gemotte, Carol Faberge 9 - 13. SpenUh Sun. Zorlna, Kvergold. S innru. Tawn Old. ('arlnn. Ron landtn 11 - 17. Carta. Either Oti viniii. Prccll Beltnd •n. Po 36 - 12. Mot 2«. Coral Princess 17 - 22. Le ts 23 - M, Alslroemerla 33 - 30. prbera'i 28 - 20. Violieren 16 - 33. in.iiirwen 13 - 21 p,M. Trnsanjern ther Read 1,06 per bos.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3