TTERFLIES| ~J|Oude garde in Amerikaanse show I- Ombudsman gebruikt het medium tv op nieuwe manier TERUGBLIK 01 Zi KBsyi Hou het scherm in 't oog Haags aandeel Holland Festival op de radio PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 15 JUNI 1972 VARA-voorzitter André KIoos staat bekend als een man die vindt, dat de tv een spiegel nvoet zijn van de maatschappij. Niet meer et niet minder. De VARA moet misstanden signaleren. De poli tiek moet dan maar zien wat ze ermee doet. Dit is een heel ander standpunt dan: wij als omroep vereniging zullen ervoor zorgen, dat de politiek er iets aan dcet. Ombudsman Marcel van Dam was geneigd bij voorbaat de heer Kloos te zien als een struikelblok voor het ontwikkelen van zijn activiteiten door middel van het scherm. Schoorvoetend begaf hij zich voor een gesprek naar zijn voorzitter. Hii verwachtte er niet veel van. Het is hem alleszins meegevallen. Hij vond begrip, aldus schrijft hij in zijn boekje, een pa perback, getiteld De Ombudsman. Mede daar door was hij in staat deze rubriek die betekenis te geven, die dezo intussen terecht gekregen heeft. Hij schreef dit boekje, omdat het medium tv ook zijn beperkingen kent. Voor te tv kun nen van een bepaald probleem maar een paar facetten worden belicht. De program mamaker mag er niet te diep op ingaan. Dan krijgt de kijker teveel ineens te verwerken en wordt het program ma als moeilijk of ge compliceerd ervaren. Op de tweede plaats schreef hij dit boekje, omdat het aant.al van meer dan 80.000 bin nengekomen brieven een ijsberg vormt, waarvan men voor de tv niet meer dan het topje kan tonen. Stuk voor stuk zijn het nochtans brieven die ons vertellen wat er mis is in onze samen leving. In een grote greep samengevat stelt Marcel van Dam, dat 30 tot 40 pet. van ons volk onvoldoende deelt in de welvaart en dat het met het welzijn nog slechter gesteld is. Wat dit laatste betreft daar spelen menselijke relaties een belangrij ke rol in. Het onver mijdelijke menselijke tekort schept ontzet tend veel ellende. De ombudsman gelooft niet dat die problemen ooit uit te bannen zijn. lei den, dat de slachtof fers niet op eigen kracht verder kunnen, dan moet de overheid bijspringen. Hiervoor heeft de overheid in stanties ingesteld en die falen nogal eens naar de bevindingen van de ombudsman. Deze constatering is niet nieuw, leidde al langer een sluimerend be staan, alleen heeft de ombudsman ze op nieuw en helder in het licht gezet. Hij ge bruikte hiervoor het medium tv op een nieuwe manier. Hij koesterde de pretentie de macht van de tv te gebruiken ten behoeve van de machtelozen in onze samenleving. In het beglin is dat wiet gemakkelijk geweest. Er bleek een muur overeind te staan van onwil en onbegrip. Ka merleden vroegen wat hebt u ermee te ma ken? Het is onze taak overheidsfalen aan de kaak te stellen. Daar naast bleken de uitvoe renden van de sociale wetten en anderszins gefrustreerd te raken door de bureaucrati sche insluipsels in hun werk. De auteur van dit boekje, dat bij de Arbeiderspers is uitge geven, stelt dat het ge lukkig steeds vaker voorkomt, dat ambte naren zelf contact met hem zoeken om te ver nemen wat de burgers nu eigenlijk als een probleem ervaren. Boekdelen Zou Marcel van Dam alle brieven gebundeld hebben, dan zou hij boekdelen moeten heb ben vullen. Ook nu doet hij dus een selec tie zoals voor dc tv. Hij stelt aan de orde zaken als kinderbe scherming, kindermis handeling, woningnood, gebroken gezinnen, be jaarden, sociale uitke ringen en nog wat aangrenzende gebie den. Hij verontschul digt zich binnen het bestek van dit boek de wetenschappelijke aan pak te hebben moeten laten varen. Wij geloven zelfs, dat als hij daarvoor wel kans had gezien en dus wetenschap had willen bedrijven hij als ombudsman gefaald zou hebben. Een om budsman is de be springer van directe nood, die zich noodza kelijkerwijs ook in dit boek eenzijdig opstelt. Hij drukt in dit boek brieven af zonder na der commentaar, brie ven die dit boek hoogst leesbaar ma ken, omdat zij aan spreken om de nood die er in beschreven wordt, maar deskundi gen op de verschillen de terreinen zullen de onjuistheden in de brieven niet zo gemak kelijk slikken als de ombudsman in dit ge val heeft gedaan. Eerst wat brieven: „We hebben drie kinderen, mijn vrouw is wel eens ziek. de kinderen raakten in een kinder tehuis. Wij hebben wel eens geprobeerd de kinderen weer thuis te krijgen, maar het mocht niet, zei de kin derrechter. Later wer den wij gedwongen tot ontheffing uit de ou derlijke macht.". Kindermishandeling: „Een stuk rem- slang, daar zit canvas omheen, daar sloeg hij het liefst mee. Want zei hij, daar sla je geen blauwe plekken mee. Dat hielp het beste zonder dat het zichtbaar was. En hij deed het ook altijd zo. hij sloot ie eerst een uur op. Dan zei hij van tevoren ik kom over een uur wel bij je. Dat is wat ver schrikkelijks. Als je slaag kreeg kon het je niet meer schelen. Dan sloeg hij je tot je niet meer gilde, want hij moest slaan tot je gal er uit was, want dat waren ondeugden en die ondeugden moesten eruit". Gebroken gezin: „Ik ben een moeder van drie kinderen word 24 jaar. Mijn huwelijk heeft vijf jaar geduurd. Het zijn vijf jaren van el lende en mishandeling geweest. Veertien da gen na ons huwelijk begon het. Mijn man was de baas en ik had maar te gehoorzamen. Toen ik hem vertelde, dat ons eerste kindje zich aankondigde, was hij gewoon razend, bij gek af. Zo ging het steeds als ik in ver wachting was. Mijn man duldde niet dat ik naar het ziekenhuis ging. Ik was zes dagen in verwachting van ons tweede kindje toen hij mij de trap af heeft gegooid. Ik moest toen hals over kop naar het zieken huis, wat mijn buur vrouw allemaal gere geld heeft. Mijn man was op de brommer snel weggegaan en heeft zich in het zie kenhuis niet laten zien". Individuele aanpak In zijn inleiding schrijft de ombudsman, dat de individuele aanpak van de problemen van tien duizenden mensen geen sinecure is en dat hij dat als ombudsman heeft ervaren. Deze eis stelt hij aan de in stanties, die van over heidswege dan wel als particuliere instellin gen bij de hulpverle ning betrokken zijn. Met nadruk signaleert hij, dat de aanpak van de kinderbescherming tragedies blijkt te scheppen en dat deze zaak in elk geval uit de justitiële sfeer moet worden gehaald. Wij kunnen hem daarin volgen, beamen, dat elke tot systeem ge- Ombudsman Marcel van Dam: Het menselijk tekort schept ontzettend veel ellende worden hulp voorbij schiet aan haar doel, nl. die mens in die noodsituatie op die persoonlijke wijze te helpen. Hij laat een deskundige op dit ge bied zeggen: „Een maatschappelijk wer ker in de kinderbe scherming zal zijn vrienden, wier kind naar de bliksem dreigt te gaan, niet adviseren naar de kinderbescher ming te lopen". Hier maakt de ombuds man een denkfout. Geen vader die het goed meent met zijn kinderen zal de hulp van de kinderbescher ming inroepen. Die kinderbescherming speelt juist zo'n grote rol, omdat er sprake is van falende ouders. Er worden per jaar 120 kinderen doodge slagen door hun ouders. Duizenden anderen doen bijna hetzelfde, maar ontkennen hard nekkig. Duizenden ou ders latèn hun kinde ren weghalen door de kinderbescherming, maar beginnen van dat moment af te zeu ren om hiin kinderen terug te krijgen, niet omdat zij ze bij zich wensen, maar omdat zij niet durven beken nen, dat zij het zelf niet aankunnen. Aan dit aspect gaat Marcel van Dam zonder meer voorbij, ofschoon met dit probleem zowel overheidsinstanties als particuliere voogden worstelen, zelfs met erkenning van eigen tekortkomingen. Mar cel van Dam baseert zich voor zijn stand punt op artikel 16, lid 3. van de universele verklaring van de rechten van de mens: het gezin is de natuur lijke en fundamentele groepseenheid van de maatschappij en heeft recht op bescherming door de maatschappij en de staat. Wij heb ben in dit artikel altijd al de toevoeging ge mist, dat het gezin op de eerste plaats het recht op bescherming behoeft door de gezins leden zelf. Overigens een boeiend, leesbaar en leerzaam boek met overwegin gen voor oplossingen voor de omschreven problemen, die het overdenken in hoge mate waard zijn. TON OLIEMULLER De eerste uitzending van de drie delige serie De Smokkelaars van het KRO-zomertheater, overgenomen van de Deense tv, noodt er toe vrijdagavond deel 2 te bekijken. Aan het slot nl. viel er een lijk uit de kast van een Friese staanklok en daar wil je dan uiteindelijk wel meer over te weten komen, temeer omdat de vermoorde zojuist uit de ge vangenis is ontslagen en zich heilig heeft voorgenomen een beter leven te beginnen. Dit slot vergoedde overigens veel van het wegebben van de span ning in de loop van het verhaal, dat ofwel te wijdlopig ofwel te zeer uitgesponnen is. De hande ling verloopt soms net zo traag als de Denen spreken. Boven dien lijkt de logica hier en daar wat uit zijn voegen te raken. Wel komen uiteindelijk alle dra den samen, maar verwarde klu wen werken gemakkelijk in op het verlies aan concentratie bij de kijker. Voordien waren er fraaie poëti sche beelden uit St. Kilde, een befaamd Brits vogeloord, nu ba sis van defensieve radarspecia listen. Het Koreaans kinderbal let was evenzeer bekoorlijk door de fraaie folkloristische dansfi guren, sterke oosterse ritmiek en de op symbolen geënte plas tiek. De regie had er vaardige en dynamische beelden van ge vlochten. Voor het overige zal het meren deel van de kijkers het gehou den hebben bij het voetbal, de landenwedstrijd tussen België en West-Duitsland. De Belgische tv hield het vooral op Us Polle- ke, Paul van Himst, de populai re Belgische schopper, die in deze wedstrijd bezig was een in terlandrecord te evenaren en deswege uitvoerig binnen het blikveld van de camera werd gevangen. Althans voor de wed strijd, want tijdens de ontmoe ting liet hij zich zeker in de tweede helft weinig zien en had den we liever de Duitse topsco rer Gerd Miiller vaker op het scherm gehad. Deze wat bonkig gebouwde voet- bader heeft een snöl'le start, een juist gevoel voor spelsituaties en weet zonder direct aan de bal te zijn tegenstanders te mis leiden. Deze merkwaardige combinatie van eigenschappen, die hem maken tot een begena digde doelpuntenmaker, hadden we door middel van de camera graag nader geanaliseerd ge zien, zoals de Ned. tv ook alle Cruyff-trucs intussen visueel tot gemeengoed heeft gemaakt. Op een paar versprekingen na zat Ruud ter Weijden goed met zijn commentaar. Andere commen tatoren hebben we wel eens minder geslaagde analyses van het vertoonde spel horen geven. De nieuwe reclamebepalingen in de Europese tv hadden de re clamemakers weer een hoop werk bezorgd: het barstte van de extra bijgeplaatste, overwe gend Duitse reclame. Als de AVRO zich aan de NOS-regels had gehouden hadden we alweer een wedstrijd gemist, zoals de Vlamingen, omdat de Vlaamse BRT niet en de Waalse BRT wel instemde met de nieuwe recla me-afspraken. Ad Int. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS: 18.45 ui 18.55 ui EO: 19.05 ui 19.15 ui VPRO: 19.30 uu 19.47 uu 20.00 uu 20.21 uu 21.40 i 22.30 u Laurel en Hardy Popeye Journaal Berichten uit de samenleving Finse grappen Disappearing world (documentaire) Johnny Carson and hii Sun filv Smnrlalc I NEDERLAND II NOS: 18.45 uur De Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal TROS: 19.05 uur Calimero (24) 19.10 uur Nancy (7) 19.35 uur Omnibus 20.00 uur Journaal 20.21 uur De FBI (misdaadserie) 21.15 uur Wereld op wielen 21.50 uur Liefde op z'n Amerikaans 22.15 uur Podium NOS: 22.35 uur Ter visie 23.00 uur Journaal MORGEN NEDERLAND I NOS: 18.45 uur 1 18.55 uur J EO: 19.05 uur 19.30 uur 19.50 uur 20.00 uur AVRO: 20.21 uur 20.30 uur 21.00 uur 22.55 uur Com nu met sangh Nader bekeken Ten slotte Journaal Bijpraten met Biesheuvel The Goodies (t.v.-comedy) Alleen de zon was getuige (film) Journaal NEDERLAND II 18.55 KRO: 19.05 20.00 20.21 21.20 NOS: 22.50 23.20 23.25 uur Voor een briefkaart o de eerste rang uur Journaal uur Brandpunt uur „De Smokkelaars" (Zomertheater) uur Uit de kunst uur Journaal uur Den Haag Vandaag RADIO HEDEN Johnny Carson, een van de grote gastheren in de Amerikaanse tv-shows tussen Jack Paar, Da vid Frost, Dick Cavett en bij ons Willem Duys, presenteert zang en dans door de oude gar de uit de Amerikaanse showwe reld. Alleen in Amerika met zijn onuitputtelijke voorraad ar tiesten is het mogelijk een show te maken met oudere ar tiesten van nog steeds hoge kwaliteit. Maast voor Europa bekenden als Gloria Swanson en Louis Arm strong, treden op Fifi D'Orsay, Benny Rubin, Edward Everc-.t, Horton, Billy Gilbert, Julia Rooney, Whitev Robert, Wilbur Hall, Will en Gladys Ahern, The Smoothies. Een orkest, bestaan de uit Eddie Peabody, Frankie Carle, Buddy Rogers, Mannv Klein en Freddie Martin, zorgt voor de achtergrond. Ned. 1, 21.40 uur. Laurel en Hardy Stan laat zich in de huwelijksboot lokken. De dame in kwestie blijkt alras minder aardig, in het bezit van twee volwassen kinderen en alreeds ge trouwdmet een worstelaar. Reden te over om het hazepad te kiezen. Ned. I, 19.30 uur. van Granada heeft vorig jaar in Cannes de eerste prijs in de ca tegorie dokumentaires gewon nen. Medewerking van Jan Roe- lants en Niels Halbertsma. Ned. 1, 21.00 uur. Calimero Calimero gaat ditmaal genieten van een heerlijke zomerdag. Ned. II, 19.05 uur. Nancy Allitalli Gloria Swanson als oude garde Documentaire over Nederland (Van onze radio- en tv-redactiè) HILVERSUM Zoals gemeld bestaat het voornemen om In de komende maanden met mede werking van enkele deskundigen toebereidselen te treffen voor een serie documentaires over Nederland. Het is niet de bedoe ling om de geschiedenis van Ne derland en de Nederlanders chronologisch horizontaal te vol gen, maar verticaal. duidelijk verband wordt gelegd tussen het heden en het verle den, hetgeen bij een chronologi sche opzet minder goed moge lijk is. De geschiedenis, met name van dié sociaal-culturele aspecten van Nederland en de Nederlanders die ook vandaag nog ons leven beïnvloeden, kan beter in een verticale opzet wor den belicht. De eerste programma's in deze serie zullen op z'n vroegst in het seizoen 1973/1974 kunnen worden uitgezonden. Een collage van Finse grappen, vertolkt door het duo Heikki Kinnuen en Leo Lastumaki. Dit programma kreeg de bronzen roos op het Gouden Roos-Festi val te Montreux 1972. Ned. I, 20.35 uur. Nancy zit vanavond aan aan een diner, zou Toon Hermans zeggen. Dus niet: zit aan het di- Ned. II, 19.10 uur Misdaad Stuurloos is de titel van de twee de aflevering uit de serie mis daadverhalen uit de werkelijk heid, waarvoor de gegevens zijn opgediept uit de archieven van de Amerikaanse geheime dienst. Ned. II, 20.21 uur. Wereld op wielen Afgelopen zondag vond coureur Bonnier, altijd beducht op de veiligheid op de circuits, de dood in zijn racewagen. In We reld op wielen vanavond de au tomatische versnellingsbak en beelden uit de 24-uursrace van j Le Mans, nog sneller. Ned. II. 21.15 uur. at. praatje. IV rssstt 5 en^ soliste k ivond. 21.00* (Si mentsmuzlek, 21.50 "(S) Kerko concert: klassieke en moderne ziek. 22.20 Avondoverdenklng. Nieuws. 22.40 Dc-n Haag vant! 22.50 Rondom 1572, lezing. 23.10 Late Date: licht platenprogrumm» M HNiet - 1 HILVERSUM II AVRO: 20.05 (S) HollaM reportage i gitaarspel (22.55 Medede MORGEN KRO: 7.00 Nlem wil is wet; 9.40 Schoolradio: 10.00 (S Aubade: klassieke muziek <g <10.30-10.32 Nieuws). 11.00 Voor zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 Van twaalf tot twee: gevarle programma (12.22 Wij van het la 12.26 Mededolingen Lb.v. land- tulnbouw: 12.30 Nieuws: 12.41122 Echo: 13.0013.05 Raden maal. 14.05 Schoolradio. 14.30 <S) Inter!# kaal op vrijdag: muzikaal i magazine (15.30—15.32 i 16.00—17 00 Vraaggesprek n bekend Nederlander). 17.00 Voi 17.10 <S) Metropolc Orkest oor de kinderen. 17.32 Echo. HILVERSUM II AVRO: 7.00 Nieuws: 7.11 O.'htenö gymnastiek7.20 Dag ntet gaatje i gr. I (8.00 Nieuws s.ll diojournaal8.30 Ba 9 00 (S) Klasslel ziek 9.35 Water SS"v£? iTWiSr.:" .»io-A>j beids vitaminen (gr.) (11.0011-0 Nieuws)11.30 (Si Vingervlug: kir sleke en moderne kamermuzil 11.55 Beursberichten. NOS: 12,( Blik op de wereld;: een pi over ontwikkelingswerk. voorlichting: 12.30 Uitzending VOS oe landbouw. NuS: 12.40 Louis Armstrong in VPRO-show Liefde ln Liefde op zijn Amérikaans i gaat het verhaal ditmaal over een contractuele situatie. Ned. II, 21.50 uur. slecht. praatje- 13.00 Nleutn VARA: 13.11 Aktualiteiten. NOS 13 25 Toerlsm..: toeristische Inform; tic uit binnen- en buitenland. IJj Nordring '72: Impressie van amusementspark Tivoli ln Kopet gen 14.25 Spiegel van Duitsland: formatie en muziek uit de Bondft publiek. E O 14.55 Ruimte: r» magazine met gewijde muziek zingen en een korte overdenk VPRO: 16.00 VPRO-vrlJdng: II' muziek, reportage lniciA i"\\ s k Indianen In de serie over verdwijnende In dianen vanavond. Een open plek in het oerwoud, de tweede afle vering over verdwijnende sa menlevingen, die door de VPRO in de maand juni wordt uitge zonden. Drie dagen rijden vanaf Caracas, Venezuela, vind je de Panares, een Indianenstam in het noorden van het Amazone gebied. Deze leven in een soort commune, dorpjes van onge- P0(HUm veer 50 mensen, die één familie vormen. Geld en goed is voor de Panares totaal onbelangrijk. Ze verbouwen en jagen precies genoeg om te leven en gaan dan weer over tot de orde van de dag, grappen maken en wat schommelen in de hangmat. Maar ook hier kan het niet lang meer duren. De Westerse be schaving aarzelt niet haar werk te doen. Deze programmaserie Ned. II, 22.15 uur. Vanavond een balletprogramma met het zwaartepunt op de stu die ervan en de opleiding er voor. Leerlingen van het Til- burgse Conservatorium voeren Consolation van Liszt op. Ook wordt medewerking verleend door leerlingen van andere scholen en nog een aantal solis ten. rtellnger <16.00 Nieuw 17.54 NCRV: 7.00 Nlei Vanavond Holland Festival op radio Hilversum 2 om 20.05-23.55 i Schakelprogramma van de openingsmanifestatie op het Lange Voor hout in Den Haag. In het schakelprogramma zijn opgenomen de manifestaties in gebouw Diligentia (Renato Capecchi Show, Cathy Berberian en Haagse schrijvers over Den Haag), de Kloosterkerk (Syntagma Musicum en Chris Hinze Combination), de Koninklijke Schouwburg (het Residentie Orkest en Neerlands Hoop in Bange Dagen), de Jacobskerk (Slag bij Waterloo) en de Pulchri Studio (si-' tar-spel door Viliyat Khan). Verslaggevers zijn Joop van Zijl, Her man Emmink, Jaap Brand, Harmke Pijpers en Hans Zoet. Nieuws). NOS: 9 00 Nieuws. .Li n Cordu wener Show m Europees Pop Parlement Nieuws 10.0:< De Eddy Show. 11.00 Nieuws. 11.03 De V cent van Engelen Show VPI 12.00 Nieuws 12.03 The Joe O De Her o.o. Top Tien 15.03 De Hugo .ou. niet o.a. dc Nederlandstnllgo Tien. 16.00 Nieuws. 16.03—18.00 TO 30 (17.00 Nl. LEIDE staar weds BZP( .com! de. De Ro Joop 'teger provi ■scha] jeugc

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2