Hermens bleef met record ruim onder limiet München Vraag bij Ajax: wie moet wijken voor Jan Mulder Lundquist toonde meesterschap al op eerste dag EK-Finnjollen Basketbalploeg toch niet naar Augsburg Gouden gaat niet door STERK DEBUUT VAN CHOUTTIN OP DUINDIGT VIJF KILOMETER IN 13.32.8 Sportwereld DONDERDAG 15 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 BERLIJN Jos Hermens heeft gisteren bij internationale atletiekwedstrijden in Ber lijn een Nederlands record gevestigd op de 5000 meter. Hij realiseerde een tijd van 13.32.8, waarmee hij zijn oude record dat op 13.35.6 stond, ruimschoots verbeterde en waarmee hij tevens onder de door het NOC gestelde limiet voor München, die op 13.35.0 stond, bleef. Naast Jos Hermens vestigde ook Wilma van Gooi de aandacht op zich door op de 200 meter een tijd te lopen van 23.3. Het was de tweede maal dat Wilma van Gooi de Olympische limiet evenaarde. Zij werd met deze prestatie vijfde. De race werd gewonnen door de Poolse Szewinska in 22.9. Op de 400 meter eindigde Trudy Ruth als zesde in 53.5 seconden. 0.3 seconde bo ven de Olympische eis. Dit nummer werd gewonnen door de Cu baanse Carmen Trustee in 52.1. De Bul gaarse Diana Jorgova won het verspringen met een sprong van 6.48 meter. Op deze wedstryijden werden enkele schitte rende prestaties geleverd. Dieter Fromm kwam met z'n 1.45.4 op de 800 m tot de beste seizoenprestatie en verbeterde tevens 't Oostduitse record, dat met 1.45.7 op naam stond van Manfred Matuschewski. Enigs zins teleurstellend daarentegen was de speerworp van de kersverse wereldrecord houdster Ruth Fuchs, die na de sensatione le verrichting van enkele dagen geleden, nu „slechts" tot 61.56 meter kwam. De ruim 21.000 toeschouwers zagen de Oost duitser Manfred Kokot in 10.1 de 100 meter winnen voor zijn landgenoot Schenke, even eens 10.1. Deze laatste won de 200 meter in 20.5. Bij het kogelstoten bereikte de Euro pese kampioen Briesenick een afstand van 21.13 meter, waarmee hij de Pool Pomar (20.85) ruim achter zich liet. Ook Gies (20.68 meter) en Rothenburg (20.53 meter) bleven boven de twintig meter. Een zeer snelle tijd liet de Oostduitse Er- hardt afdrukken op de 100 meter horden: 12.7. De Poolse Sukniewicz werd tweede in 12.8, een tijd die ook voor de Roemeense Bufano werd geklokt. Sterke tijden werden geregistreerd op de 800 meter dames: Gun- hilde Hoffmeister zegevierde in 2.01.0 voor de Roemeense Ileana Silai (2.01.3) en Wilma van Gooi evenaarde in Berlijn de Oostenrijkse Maria Sykora (2.01.5). de 200 meter. Een reden tot lachen. reer de Olympische limiet voor De ploeg van Rene Mol (foto) gaat toch niet naar Augsburg AMSTERDAM Het Nederlandse heren-basketbal- team zal niet deelnemen aan het voor-Olympische toernooi in Augsburg. De nationale bond heeft de in schrijving geannuleerd. Bij deze beslissing, die door de NBB na ampele over weging is genomen, heeft de bond zich laten leiden door het feit, dat een groot aantal spelers wel be schikbaar zou kunnen zijn tijdens het toernooi, maar dat er geen zekerheid kon worden verkregen dat zij de noodzakelijke voorbereidingen voor dit toernooi zouden kunnen volgen door vakanties en andere afspraken. Bovendien bleek bij een bespreking met de verenigingen, dat er van die zijde bezwaar werd gemaakt tegen het zware pro gramma. De competitie zal voor maart 1973 zijn afgewerkt in verband met de voorbereidingen voor de Europese kampioenschappen, die van 5 tot en met 13 mei 1973 in Wenen worden verspeeld. De NBB die daardoor meende, dat er niet zou kunnen worden voldaan aan de eisen die door het NOC waren gesteld een minstens gelijkwaardige prestatie te leveren als tijdens het voor-Olympisch basketbaltoernooi dat in mei in ons land is gehouden heeft daarom in overleg met trainer-coach Mol besloten de inschrijving voor het toernooi in Augsburg terug te trekken. Van onze sportredactie BRUSSEL Aiax heeft Feyenoord opnieuw een zware slag toege bracht. Na enige weken van touwtrekken zijn de Amsterdammers er gisteren in geslaagd de begeerde Jan Mulder voor het absolute i recordbedrag van 1,3 miljoen gulden voor vijf jaar aan zich te bin den. Daarmee troefde de Europese kampioen Feyenoord af dat een- zelfde bedrag op tafel had willen brengen voor de man die aan het i nog immer bestaande spitsprobleem een eind zou kunnen maken. Jan Mulder heeft er nooit een geheim van gemaakt dat hij een con tract in Amsterdam prefereerde boven een verbintenis in de Kuip. „Ik zal slechts voor Feyenoord spelen als ik met Ajax niet rond kom", riep Mulder een dezer dagen. Zijn wens is in vervulling ge gaan, maar niet eerder dan na een paar zenuwslopende dagen. Door de transfer naar Ajax is er voor Jan Mulder een eind geko men aan een langjarig verblijf in Brussel. Anderlecht haalde hem voor een schijntje van het Groningse WW naar België waar Mulder goed bleek te aar den. Tot de komst van Georg overigens gisteren voor drie jaar tekende) voor de „dure" Mulder zal moeten wijken, om dat hij reëel beschouwd de min ste van het Ajax-middenveld is, zullen door Stefan Kovacs moe ten worden ontzenuwd. Kes'sler naar de Brusselse club De "«"-eense oerenmeester zal er voorlopig nog wel geen pro bleem van maken. Maar ook de zorgeloze Kovacs zal toch moei- j lijk een investering van 1.3 I miljoen kunnen negeren zoals j Rinus Michels indertijd deed met de voor die tijd eveneens i niet goedkope Dick van Dijk. Een ding is zeker, Ajax is nog sterker geworden. En Feyen oord zal verder moeten speuren naar versterking van het zor genkind, de voorhoede. AMSTERDAM Arie Haan heeft gisteren zijn contract met Ajax verlengd. De Amsterdamse mid denvelder tekende een verbinte nis, die een looptijd heeft van vier jaar. IUSSUM - In Bussum is gister avond een oefenwedstrijd base ball gespeeld tussen het Neder lands B-team en HCAW. De B- ploeg zegevierde na acht in nings met 3-1. De winnende werpers waren Barry Eygen- daal (ADO) en De Vries (Robur ei-Velocitas). hJSSELDORP De Westduitse roeiploeg, die op 24 en 25 juni °P de bosbaan te Amsterdam deelneemt aan de drielanden- wèdstrijd met Nederland en Frankrijk, zal niet in de sterk- stK opstelling verschijnen. De top))loegen in de skiff, twee met stuurman, vier zonder stuur man, vier met stuurman en de acht, bereiden zich dan met een hoogtetraining voor op de Rot- seeregatta van Luzern. DEN HAAG Twee jeugdteams van de Bussumse honkbalclub HCAW zullen juli 1973 een trip gaan maken naar de Verenigde Staten. Deze reis wordt in het kader van een uitwisseling tus sen de stichting culturele uitwis seling het Gooi en Michigan georganiseerd. CURITIBA Het Joegoslavische voetbalelftal heeft gisteren in Curitiba (Brazilië) in het toer nooi om de mini-wereldbeker met 10-0 gewonnen van Vene zuela. Bij rust was de stand 5-0. In dezelfde groep drie won Para guay met 1-0 van Peru. Godoy scoorde in de laatste minuut. Oslo dank zij een doelpunt van Uruguay heeft gisteravond in Oslo dankzij een doelpunt van Lattuda met 1-0 gewonnen van Noorwegen. Het was de eerste overwinning van de Uruguezen tijdens hun toernee door Euro- behoorde Jan Mulder voortdu rend tot de uitblinkers van het team, maar met het arriveren van Kessier begonnen de moei lijkheden. Mulder bleek niet bij ster goed overweg te kunnen met de oud-oefenmeester van Sparta en gaf reeds tijdens het toch succesvol verlopen seizoen Anderlecht behaalde zowel beker als nationaal kampioen schap te kennen dat hij gaar ne wilde vertrekken. Bij voor keur naar een Nederlandse club. Ajax verscheen als eerste op het toneel. Anderlecht vroeg op dat moment 600.000 gulden voor zijn spitsspeler. Ajax wenste echter niet verder te gaan dan vier ton. De vraagprijs van Ander lecht voor Mulder, die afgelopen seizoen het laatste jaar van zijn contract volmaakte, steeg ech ter onmiddellijk toen ook Feyenoord op de transfermarkt opdoek. Mulder bleek weinig toe schietelijk, omdat hij vorig sei zoen eveneens in onderhande ling was geweest en Feyenoord hem toen naar zijn mening weinig elegant had behandeld. Nadat de Rotterdammers Mul der een bijzonder aantrekkelijk aanbod hadden gedaan, liet de club enige weken niets meer van zich horen. Toen Feyenoord alsnog aan de poort van het Astridpark klopte voor Mulder gaf de Groninger te kennen van verdere onderhandelingen af te zien. Verrassing Voorzitter Constant van den Stock toonde zich bijzonder ingenomen toen na Ajax ook Feyenoord en kele weken geleden opnieuw ge gadigde voor Mulder bleek. Ter wijl de onderhandelingen met Ajax in een vergevorderd sta dium waren, deelde Feyenoord mee het gevraagde bedrag zon der meer over te maken op de rekening van Anderlecht. De verwarring rond de plotseling zo zeer begeerde Mulder groei de de laatste dagen naar een climax. Ettelijke telefoontjes naar Brussel van de betrokke nen trachtten licht in de zaak te brengen, maar pas gisteroch tend kwam de definitieve wen ding. Daarmee is uiteraard Ajax het meest ingenomen. Inpassen Overigens moet worden afgewacht of de Amsterdamse Europa Cuphouder de in ons land terug gekeerde Mulder in zijn sy steem kan inpassen. Sjaak Swart, zo op het oog de eerste gegadigde voor vervanging, ver klaarde bij het horen van de ge ruchten over de mogelijke komst van Mulder dat hij wei nig concurrentie vreesde. „Waarom zou het met Jan Mul der niet net zo gaan als met Dick van Dijk", zei de Ajaxnes- tor overmoedig. Als blijk van vertrouwen over een goede toe komst bij Ajax tekende de 34-ja- rige Amsterdammer onlangs nog voor een jaar bij. Ook de speculaties dat Arie Haan (die Voor een vorstelijk bedrag ..ruilde" Jan Mulder Anderlecht voor Ajax. De brandende vraag bij de Europa Cupwinnaars is nu: Wie volgt hij FRANK WERKMAN op? Organisatie mogelijk in najaar Van onze sportredactie LEIDEN Daar de „controverse" tussen de Leidse atle tiekvereniging Holland en de Knau nog altijd voortduurt, zullen ook dit jaar de wedstrijden om de Gouden Spike waarschijnlijk niet worden gehouden. In ieder geval niet zondag 18 juni, op welke datum het atletiek-evenement was gepland. De moeilijkheden stammen uit de zomer van 1971 toen de A.V. Holland op het laatste moment moest afzien van de organisatie van de Gouden Spike omdat het aantal inschrijvingen zeer be scheiden was gebleven. Hol land-voorzitter Wim Rietbergen: „Kort voor de wedstrijden om de Gouden Spike werd de KNAU het met de NOS eens over wedstrijden op Papendal. Drie daarvan werden rond ons toernooi gehouden, zodat de at leten er niet veel meer voor voelden om ook nog eens naar Leiden te komen. Van de Knau hoorden we echter niets. Er werd geen overleg met ons ge pleegd. Wij hadden de kosten gemaakt, alles bij elkaar was er een enorme onkostenpost, waarvan we niets terugkregen. De kwestie is ook nog steeds niet goed doorgesproken". Goede hoop Omdat AV Holland verwachtte, dat het geschil snel uit de sport wereld zou worden geholpen werd de organisatie van de Gouden Spike vorig jaar nor maal aangevraagd. „Wij had den goede hoop, dat we zouden rondkomen. De aanvraag moest echter voor eind november bin nen zijn. Wij speculeerden erop, dat Hol land en de KNAU elkaar nog zouden vinden. Dat is niet ge beurd. We hopen de Gouden Spi ke nu in het najaar nog te kun nen vaststellen". zeer moeizaam. Met Juliana Silk won hij gemakkeljk. 1,00 I>l 1.20 a.oo 132.- i«t|>rijN over 2140 m: 2.40 pi. 3.20 2.70 (Van onze paardesportmedewer- ker) WASSENAAR Eindelijk was Ujulag het gisteren op Duindlgt weer Westl eens zomers weer en dat was 1.20.9 misschien de grootste verras- Ttg sing van do middag. Inca boncIiri maakte weer indruk met een tenzorir^3'Tii t re pM sterke eindsprint, waarin hij de vvinn'l.M pi' ï.'i'o 1.40 toch op 2000 meter sterke Jef- Ter u..rsi,.rij« ..ver 2 ferson gedecideerd versloeg. Bo na Carbonari werd goede derde. In de hoogste klasse startte Gudo van Bonni erg langzaam, maar zijn kracht bleek tenslotte ruim toereikend om de anderen, waarbij de nu eens goed door zettende Vigriano, vrij gemak kelijk te verslaan. Ohouttin maakte een zeer verdien- nuttendeiprij. stelijk debuut op Duindigt. Hij bleef met David in het zadel, in w een fel gevecht met Snowboy KÜjboekprija o\ juist dat minimale eindje voor, dat goed was voor de volle winst. In de tweede ren, over maar 1350 meter, leek de snel gestarte Jock onbedreigd op de- zege af te gaan, toen hij had af gerekend met Robert. Maar met een verwoede sprint ontnam Ar- tóis hem net nog de eerste plaats. Piet Zandt was gistermiddag weer best op dreef. Hij startte twee maal en won evenzoveel keer. Met Hannie Judson ging het 1-80to^lu^„J:; wat de draf betreft tenslotte 261.389.-. WO m. (nut nu- irtit Juliana Slik (P. Zandt» 8: 2. Jcrry: 8. Isabel G. 7 60 |il 2.30 3.40 1 90 kopp 34.30 HO pl 2.70 1.40 knpp. 7.00. ibosprljN over 2CW0 ni. (mot nu- •tl. Inra (P. Smit) 1.24.-; 2. 1.60 kopp 0.40 m 1. (Judo nonnl (15. Conljn» 1.23,3; 2. VI- 10; 3. Foxtrot. 2.30 pl 1.10 1.30 1.20 kopp 4.80. Ijs over 2'Xmi m. fm.-t nut.«- 1. Hunnlc Judson \V. 2. Introprlde: 3. 10 1.10 1.40 kopp 5.60 Is (15. van Dijk) 1.23.2; 2. Jock; :i.40 pl. 2.40 1.80 kopp 7.40. irtprij* over 1600 in. (mot au nt i; 1. Goodwill (W. vnn Over- 1.20.9; 3. Istanbul; 3. Franci- 3.30 pl 2.10 2.70 kopp 8.10 trio rrveprlj» 2140 m.: 1. Jojo Bul- nrK (J. van Dooyewcerd) 1.26.-; lovnnnl 3 Hovi Dady. 0 kopp 2.80 mud bedroeft MFDEMBLIK Al op de eerste dag van het Euro pees kampioenschap dat op het IJsselmeer voor Me- demblik wordt gehouden, heeft de Zweed Thomas Lundquist zijn meester schap in deFinnjollenklasse getoond. De 25-jarige Zweedse werkstudent, die vrij matig was gestart, rondde toch de eerste boei al als leider van het vijftig schepen tellende veld. Vaardig zeilend, elke draaiing van de snel wisse lende wind goed volgend, vergrootte hij zijn voor sprong. Onbedreigd voer hij dan ook al 1 minuut, 24 seconden eerder dan zijn concurrenten door de fi nish. Het was een zege, die het gezelschap van Finnjol- len bepaald niet verraste, want sinds 1969 is de Zweed eigenlijk de onbe twiste topper in deze Olym- pismche klasse. Hij bewees het al in 1969 dooi' wereldkampioen te worden. Hij bevestigde het een jaar later door de Europese titel te grij pen en vorig jaar ontging hem de Europese tiiel omdat hij zijn startnummer was vergeten in te leveren. Hij werd gediskwalifi ceerd en onze landgenoot Bou- dewijn Binkhorst uit Amsterdam kon toen in Griekenland de Eu ropese titel veroveren. Een jaar later kan Lundquist nog spijtig zeggen: „Wat was ik kwaad over de diskwalificatie. Ga maar na, ik was anders met 23 punten voorsprong kampioen Tijdens het voor de wind gaan lijkt een aanvaring onvermijdbaar. De zeilers lossen tijdens de Europese kampioenschappen in Medemblik echter ook die moeilijkheid op. geworden." Dit jaar bewees Thomas Lundquist echter, dat hij niet voor niets d& Finnkeizer wordt genoemd. Met overmacht won hij de Kieler Woche die op hetzelfde water werd gehouden, waar over enkele maanden de Olymp.sche Spelen plaats vin den en boveraien zette hij het Europese kampioenschap ijzer- sterk in met de zege in de eer ste race. Er kwam nog als voordeel bij, dat tw.ee gevaarlijke concurren ten van de Zweed, de Oostduit ser Dehmel en Schröder, die respectievelijk ais tweede en vierde eindigden in de Kieler Woche. niet in het klassement voorkwamen. Schröder moest namelijk de eerste race wegens materiaalmoeliijkheden staken en Dehmel, die keurig naar een tweede plaats was gezeild, werd na afloop gediskwalificeerd. De kop van de Oostduitse boot bleek na meting namelijk te bol te zijn en dat kostte Dehmel dus zijn eervolle klassering, want de voorschriften voor de afmetingen van de innjollFen laten afwijkingen bepaald niet toe. Direct na de meting ging Dehmel met een vijl aan de slag om zijn boot voor de race van van daag nog de juiste maat te be zorgen. Door de diskwrl'f -ritie van Dehmel eindigde de Ameri kaan Henri Spraque op de twee de plants voor de Nederlandse aannemer Ceos Douze uit Breu- kelen. Een klossering die nogal verrassend lijkt, omdat juist Douze in Kiel met zijn 29e plaats de slechtste Nederlander was van het nu deelnemende trio. Geëxperimenteerd Goed vergelijkingsmateriaal bie den de uitslagen ven de Kieler Woche echter niet zo, omdat de Nederlanders toen voor het eerst geëxperimenteerd hebben met aluminium masten en de daarbij behorende zeilen. Die aanpassingsmoeilijkheden zijn door de Nederlanders overigens nog niet geheel verholpen. Insi ders schrijven bij voorbeeld dc toch wel wat teleurstellende twintigste plaats van titelverde diger Boudcwijn Binkhorst toe aan het feit, dat hij zijn mast teveel achterover heeft gezet. Ook de 26e plaats voor de Am sterdammer Kees Kruider, in Kiel met een achtste plaats de beste Nederlander, wordt aan onwennigheid met het nieuwe materiaal geweten. Onwennig heid. die door de Fransen en Zweden bijvoorbeeld al maan den geleden is overwonnen. Het is daarom goed, dat juist met het oog op de Olympische Spe len, in Medemblik door de Ne derlanders driftig verder wordt geëxperi men teerd BERT VOSKUIL. 1. LundquUt (Zwe). 2. Henri Sprnque (VSl. 3 Douze (Ned). 4. Werends- klold (Noor). 6. F.dward üennelt (VSi, 6. Kim Weber (Fin), 7. BlazeJ VV. k .wakl (Pol). 8. Carl von Duy- ne «VS». 9, Adelbert Sturm (0»ot), in. Muuro Lciuschler (It).

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13