£cidóe Souoant Milieuconf. proeven met veroordeelt kernwapens Diocesane raad kiest afvaardiging L.P.R. Universiteit tegen selectie op cijfers van eindexamen Kerk Nederland deelt lot van astronauten" Leden en personeel wijzen nu zelf bestuursledenaan Gascxplosie in Miinchen Meningsverschillen Roosevelt-Churchill Sheriff trapt neger dood Uw Mening LEIDSE COURANT PAGINA 9 (Van een onzer verslaggevers) DELFT De Diocesane Pastorale Raad in het bisdom Rotterdam heeft in zijn vergadering van gisteravond de afgevaardigden uit het bisdom naar de Landelijke Pastorale Raad aangewezen en wel drie afkomstig uit de DPR zelf en vijf van daarbuiten. De afgevaardigden uit de DPR zijn mevrouw drs. T. van Gennip-Horsten, ir. H. V. P. Heukensfeldt Jansen en J. Zuidgeest (pr.). Van buiten de DPR worden afgevaardigd mr. J. J. R. Bakker uit Den Haag, mej. W. J. M. Beugeisdijk uit Lei den, mej. drs. R. de Jonge uit Leidschendam, drs. W. A. A. M. de Roos uit Rotterdam en M. v. d. Winkel (pr.) uit Hazerswoude. Plaatsvervan- ger in de eerste groep is de heer G. Bongers en in de tweede groep drs. P. C. M. Pex uit Rotter- dam. 'Als gevolg van de criteria, die de commissie van voorbereiding bij de kandidaatsstelling had aan gelegd - waarbij in het bijzonder was gelet op re- presentativiteit in die zin. dat iedere gelovige i zijn geluid kan herkennen was de representivi- i teit naar sociale geleding niet tot haar recht ge komen. Met name het ontbreken van de groep werknemers in de delegatie viel de DPR zwaar. De oplossing werd gevonden in een motie, die met grote meerderheid werd aanvaard. Hierin werd aan de vertegenwoordiger van de raad in het lande'ijk kiescollege opgedragen ervoor te ijve ren, d't bij het verdelen van de restzetels in de Landelijke Pastorale Raad grote prioriteit aan ver tegenwoordiging van de werknemers zou worden gegeven. De raad zag af van een of andere uitspraak over de situatie in het bisdom Roermond in de over weging, dat nu bemiddeling is gevraagd in Rome en de zaak als „sub judice" moet worden be schouwd, het niet mogelijk Is om een constructie ve bijdrage te leveren. Tevoren had de raad uitvoerig aandacht besteed aan de situatie, die overal in het bisdom ontstaat of zal ontstaan als gevolg van het teruglopen van het aantal priesters. In een motie beval de raad het Diocesaan Bestuurs Kollege dringend aan priesters en gelovigen van het diocees de situatie duidelijk te maken en de positieve (werkzaamheid van de leek) en moge lijk negatieve elementen in de ontwikkleing voor te leggen aan de gelovigen en pastores van het bisdom. )e in Frankrijk geboren Franqois Mattei (midden) wordt naar del verdachtenbank in de rechtszaal in Keulen geleid. Hij wordt met zijn landgenoot Charles Donadio I beschuldigd van bankroof, kid- napping en afpersing in verband met de overval op een filiaal van I de Deutsche Bank in december vorig jaar. Tijdens de vlucht met een gijzelaar werd de Oosten rijkse bendeleider Kurt Vicenic neergeschoten. 55 Leiden: voor studierichtingen waarvoor een studentenstop geldt. Een j motie van deze strekking werd i gisteravond met 18 stemmen voor, 9 tegen en 4 onthoudingen door de universiteitsraad aange- nomen. fezwaren zijn onder meer dat een goed eindexamen geen waarborg is voor een succesvolle studie aan een universiteit en door toe valligheden als spanning beïn vloed kan worden. Bovendien zijn de aankomende studenten niet berekend op dezn studiese lectie omdat de eindexamencij- fers te laat bekend worden. Als .er geselecteerd moet worden, is men in Leiden voorstander van loting, zolang er geen betrouw bare selectiemiddelen zijn. .LEIDEN (ANP) teitsraad van de Leidse i siteit protesteert scherp tegen het plan van minister De Brauw om aanstaande eerstejaarsstu- denten opbasis van hun eind- examencijfers te selecteren De weduwe van Marten Luther King heeft zich ingezet verkiezingscampagne Govern in New York. Tesamen met McGovern bezocht zij gisteren ziekenhuizen in Harlem. Kamervragen over Evangelische Omroep Den Haag (ANP) De PvdA-Ka- merleden mevr. Padt-Jansen en de heren Meijer en Voogd heb ben minister Engels (CRM) ge vraagd, of de bij de toekenning van de C-status aan de Evange lische Omroep toegepaste tel lingmethode exact dezelfde is geweest als die, welke voorheen bij andere omroeporganisaties werd toegepast. Ook hebben zij de minister ge vraagd op welke wijze hij con sequenties denkt te trekken uit zijn uitspraak dat „als er nu te veel kleine omroeporganisaties I verschijnen, komen de belangen van de kijkers en luisteraars en de belangen van de werknemers j bij de omroep in het gedrang". Ook willen de drie Kamerleden weten, op grond waarvan minis ter Engels verwacht dat de Evangelische Omroep een toa al-program ma in de zin van de cnrroepwet zal brengen. KRO wijzigt bestuur MüNCHEN (DPA) Bij een zware gasexplosie die gisteren een woonhuis >-in de Miinchense wijk Schwabing bijna geheel verwoestte zijn vier mensen ge dood en een groot aantal ge wond, waarvan een aantal ern stig. Onmiddellijk na het ongeluk werd het lijk van een 25-jarige Zuid- slavische gastarbeidster gebor gen. De vrouw, die chemisch analyste was, had in de kelder van het huis gewerkt waar een elektrische kortsluiting waar schijnlijk de ontploffing veroor zaakt heeft. Bij de ontploffing werd de gevel van het huis over een lengte van twiptig meter naar buiten gedrukt, waarbij alleen de bo venste van de vier verdiepingen van het pand enigszins intakt bleef. Het puin bedolf enkele auto's. In dezelfde stad heeft een bom aanslag op het Spaanse consu laat-generaal een schade van ongeveer 10.000 gulden aange richt. De bom was voor de deur gelegd. Niemand raakte ge wond. Cor respondentie onthult: NEW YORK (AFP) Uit de geheime correspondentie tussen de vroege re Amerikaanse president Frank- Om lin D. Roosevelt te en de Britse pre mier Winston Chuchill tijdens de tweede wereld oorlog, die de Roosevelt-biblio- theek in New York openbaar heeft gemaakt, blijkt dat er wel eens belangrijke politieke menings- deerd die ter be- tairen in Europa schikking van de zouden blijven, historici zijn ge- Daf beiden niet weg steld. voorbeeld ;n, Roose velt verzette zich fel tegen de eer ste ontmoeting tussen Churchill en Stalin, welke ontmoeting in ok tober 1944 in Mos kou plaatsvond. Churchill deed in zijn memoir s het tegenovergestelde gelcven. bestonden. Dit schrijft de New York Times waarvan de mede werkers geduren de een maand de 1700 documenten hebben bestu- de Amerikaanse president na de ondertekening van de akkoorden van Jalta niet voorzag dat i de i liepen Gaulle, bleek uit een brief die Churchill op 21 juni 1943 schreef. Daarin stond: „Zoals u weet was ik altijd van mening dat men De Gaulle moest verplichten zich te beperken tot werk in groeps verband. Ik ben evenmin als u dol op hem, maar ik zou hem nog lie ver in het comité (nationaal bevrij- Lingscomité van Algerije) zien dan hem als een pauw te zien rondstap pen als een Jean ne d'Arc of Cle- menceau". Hilversum (KNP) In het komende nummer van het KRO-program- mablad „Studio" zal mr. H. W. van Doorn, voorzitter van de KRO, een reeks belangrijke wijzigingen in de bestuursstructuur van deze omroep bekend maken: 1. De KRO-Ieden oftewel begunstigers zullen voortaan zelf 14 be stuursleden aanwijzen. 2. Het gezamenlijke KRO-personeel zal eenzelfde aantal bestuursleden aanwijzen. 3. De 15 katholieke organisaties, genoemd in de KRO-statuten, blijven in het uitgebreide bestuur haar vertrouwensman benoemen. 4. De diocesane contactgroepen, de zogenaamde DCC's, zullen voor taan op geheel democratische wijze worden samengesteld door rechtstreekse verkiezing door de leden. Deze besluiten heeft het bestuur van de KRO, in overleg met de me dewerkers en de achterban eind mei reeds genomen. De komende tijd zullen de uitvoeringsmaatregelen worden ontworpen, om deze hele nieuwe bestuursopzet - hopelijk in het najaar - gestalte te geven. In zijn nieuwe opzet zal het KRO-bestuur, met de door het bestuur gekozen voorzitter, vierenveertig leden gaan tellen, tegen nu drieën twintig. UDENHOUT (K.N.P.) Pascal Rywalski, generaal der paters Kapucijnen te Rome, heeft bij de opening van het provinciaal kapittel van de orde in Uden- hout zijn hoge waardering uitge sproken voor het pionierswerk, dat door de Nederlandse kerk provincie wordt verricht in dienst van de wereldkerk. „De Nederlandse kerkprovincie deelt ergens het lot van astronauten, die ten bate van degenen die thuis rustig aan de televisie het waagstuk in de ruimte gadeslaan, het risico op zich nemen voor de mensheid een nieuwe horizon open te leg gen", aldus pater Rywalski. Hij zei, dat de Nederlandse Kapu cijnen aan do vernieuwing bin nen de Nederlandse kerkprovin cie actief moeten deelnemen. „Het vertrouwen op de leiding van Gods geest, die in de huidi ge wereld en kerk waarschijn lijk meer werkt en geschiedenis maakt dan ooit, geeft ons zeker heid in deze onzekere experi menten". Het provinciaal kapittel der Kapu cijnen duurt tot vrijdag. Dan zal het ook een nieuw bestuur kiezen voor de Nederlandse pro vincie, d'e nu wordt geleid door pater dr. Alfred van de Weyer. PLAATSJE VOOR DE ORTHODOXIE /Xp de hoofdredacteur van De Tijd heeft de samenkomst van pater Kotte c.s. in Utrecht kennelijk enige indruk gemaakt: in de commentaar-kolom van zijn krant pleit hij tenminste voor het van de grond komen van een nieuwe r.k. partij, een dito weekblad en een r.k. zender „terwille van de duidelijkheid op godsdienstig en po litiek eebied". I Argument? Er zijn te veel orthodox-denkende katholieken die zich in het veranderende klimaat van bestaande katholieke media en orga nisaties niet meer thuis voelen. De Tijd ziet liever geen orthodoxe „underground" en legendevorming: dan maar liever een „kleine verzuiling". FXe theorie van De Tijd hebben we in onze krant al eens eerder be- leden: dezelfde katholieken, die eens op hun kruistocht voor het open katholicisme de pluriformiteit in hun banier schreven, begin nen eenmaal op drift vaak zo voor polarisatie te voelen, dat ze pluriformiteit omzetten in een eigen uniformiteit. K.V.P., semi-offlciële kerkinstanties en katholieke media moeten tegen over de katholieken van rechts met hetzelfde open vizier staan als tegenover de katholieken van links en niet een pluriformiteit belei-*' den, als men die slechts aanvaardt als tactisch middel om polarisa-1 tie te dienen. fyfae.: de realiteit wil, dat een vrije kans voor de ..kleine verzui- ling" betekent steun aan het behoud van levenskansen voor i kleine Kamerfracties, voor miniomroepen, voor andere media, die in de concurrentie niet reeds bij voorhoedegevechten sneuvelen. J In de praktijk betekent dat nogal wat. Voor ons blijft het danrom een j vraag of op de duur zo'n „kleine verzuiling" niet zal leiden tot een' „grote verbittering". Het lijkt ons beter dat alle instanties en orga-' nen die pluriform kunnen zijn, meer ernst maken met hun pogingen I om het te worden. TAVARES (AP) De sheriff van Lake County In Florida Is maandag gearresteerd en ervan beschuldigd een negergevange ne te hebben doodgetrapt. Sheriff Willis McCall (62) werd in staat van beschuldiging gesteld door een grand jury wegens moord. Het slachtoffer Timmy Vickers stierf op 23 april. Vickers werd gevangen gezet om dat hij de borgtocht van 26 dol lar niet kon opbrengen nadat hij een verkeersovertreding had be gaan. Hij stierf in een zieken huis elf dagen later. Volgens de grand jury was Vic kers getrapt en geslagen en daarna zes dagen in een kleine cel opgesloten geweest zonder raam. Pastoor van Schagen moet pastorie uit r dr. Alfred van de Weyer. SCHAGEN (ANP) Mgr. Zwartkruis van Haarlem heeft pastoor J. Rijkers, die reeds meer dan zes maanden de St. Christofo- ruskerk en de pastorie te Schagen bezet houdt, ge last om donderdag de sleutels van kerk en sa cristie en de administra tieve bescheiden van de parochie over te dragen aan de deken van Scha gen. Zoals gemeld gaat pastoor Rijkers niet akkoord met zijn ontslag op 22 novem ber van het vorig jaar. Het beroep, dat hij tegen het ontslag bij de Heilige Stoel had ingediend is evenwel verworpen, zodat het ontslag rechtsgeldig e vicaris-generaal van het bisdom dr. H. W, J. Kui pers heeft dit gisteravond namens de bisschop mee gedeeld op een parochie bijeenkomst in Schagen. Mocht pastoor Rijkers geen gevolg geven aan de oproep van mgr. Zwart kruis dan is het volgens vicaris Kuipers niet on mogelijk dat gerechtelijke stappen zullen worden on dernomen. Gastarbeiders tussen wal en schip TVevengevolg van de groeiende werkloosheid in Nederland is, dat in de publieke opinie aan de orde is of het geen tijd wordt de' gastarbeiders - met of zonder zilveren handdruk - weer te laten ver-1 lrekken. Hierover wordt heel verschillend gedacht. Van een hoofd-' ambtenaar van Sociale Zaken is de kreet, dat het zeer gezond zou' zijn. als de kraan welke de toevloed van buitenlandse werknemers' regelt, elk jaar weer een stukje wordt dichtgedraaid. Maar In weck-1 geverskringen vreest men vooralsnog, dat uit het drastisch dicht-' draaien van de kraan produktieverminderlng. onderbezetting en1 misschien zelfs gedeeltelijk sluiten van bedrijven zou kunnen voort-1 vloeien. i IJoe valt dit te rijmen met het relatief hoge aantal werklozen en de met name snel groeiende jeugdwerkloosheid? Een aantal bui-| tenlandse arbeiders is een goed-geschoolde arbeidskracht geworden die qua kundigheid en zeker qua werktempo niet onderdoet voor Nederlandse collega's; daarnaast is het een feit, dat buitenlandse arbeiders bereid zijn werkzaamheden te verrichten waarvoor Ne-' derlanders alleen te winnen zouden zijn bij een drastische verho ging van het voor dit werk uit te betalen loon. Dan is er ook nog het afgelopen voorjaar uitgebrachte rapport van het Centraal Planbureau, waaruit blijken zou dat in zekere zin de nationale economie gespreid profiteert van de bijdrage der gastar beiders aan onze produktie. En dit gebeurt dan gepaard aan 'n aan tal sociale nevenverschijnselen waarvoor tot dusverre geen sluiten de oplossing gevonden is: vaak beroerde sociale omstandigheden waaronder de gastarbeiders moeten leven en soms zelfs toenemende spanning in stadswijken met een hoog percentage buitenlandse in-, woners. Te vrezen valt dat naar gelang in Nederland het eigen werkloos heidscijfer groeit, die spanning nog gaat toenemen, terwijl dan de inspanning voor een beter sociaal leefmilieu der gastarbeiders zal afnemen. TXan zullen deze mensen tussen de wal en het schip terecht komen. Want op zulke momenten vergeet het grootste deel van de Neder-» landse gemeenschap graag conventies en leuzen waarmee gewerkt werd op het moment dat we enige groei van ons menselijk produk- tieapparaat best konden gebruiken. Intussen wordt het dan wel tijd om bij beroepskeuze, omscholing en verbetering van het werkmilieu vooral te denken aan de bedrijfs sectoren waar afgelopen jaren gastarbeiders in groten getale werden ingezet. Want op de keper beschouwd kan Nederland het geld dat anders aan werkloosheidsuitkeringen en sociale bijstand moet wor den betaald beter uitgeven aan hulp voor investeringen in ontwikke lingslanden zelf, dan hier in dubbele mate sociale problemen schep pen. Dat is niet een kwestie van alleen maar kranen dicht draaien maar van hier wat krapper stellen en daar meer openen. Toon betaalt muzikanten 500 gidden (Van onze showredactie) HILVERSUM Toon Her mans heeft voorzien in de moeilijkheden, die tussen hem en begeleidende mu zikanten waren ontstaan n.a.v. de samenvattende tv-show van zijn verschil lende programma's. De musioi stelden, dat zij evenzeer als Toon in aan merking kwamen voor een honorarium. Toon Hermars en zijn impres- sario Dick Binnendijk hebben deze zaak met de musici doorgepraat. Over eengekomen werd, dat Toon aan elke meewer kende musicus een be drag van 500 gulden zal - betalen. Examens ROTTERDAM - Geslaagd voor I het examen Vervoerswezen: B. Leeuwsnburgh te Leiden, (werk- I zaam bij Provinciale Waterstaat Z.H. te Den Haag) P. v.d. Wel te De Lier, (werkzaam bij fir ma van Daalen en Zn. te Naald wijk) In een Zweedse kinderfilm zal een varkentje de hoofdrol spelen. Het beest wordt al drie maanden op zijn rol voorbereid door de Deen se dierentemmer Ernst Schnack. Studenten in Johannesburg voor rechter JOHANNESBURG (REUTER) Zeve.nenrestlg studenten en twee verslaggevers zijn maan- dag in Johannesburg voor de rechtbank verschenen op be- schuldiging van overtreding van de wet inzake samenscholing. Zij waren vrijdag gearresteerd bij een botsing met de politie. Voor een koopje tv-ki jken HILVERSUM In 't verle-' den week ook door ons gepubliceerde meerjaren plan van de NOS, be stemd voor de minister van CRM. komt een bere kening voor van de kop ten van het kijken naar de tv. Volgens die becijfe ring kan men op ren koopje terecht voor het kastje. De kosten per werkelijk ge keken uur bedroegen in 1970/1971 ongeveer drie cent per uur. De kosten van een uur radio luiste ren waren in dezelfde pe riode niet veel meer dan een cent per uur. De hos ten van een uur tv-ki/ken bedroegen ongeveer een half tot één procent van de kosten van het bezoek can bioscoop, toneel of voetbalwedstrijd. De kosten van afschrijving van de benodigde radio- en tv-toe8tellen zijn niet hoger dan de kosten, die men besteden moet voor vervoer bij het be zoek aan genoemde eve nementen. Concluderend iegt het rapport dan ook, dat ook In absolute zin de hosten van de omroep in vergelijking met andere ontspannings- en ontwik kelingsmogelijkheden zeer laag zijn. Hen werden tegen betaling een borgsom van 400 gulden j vrijgelaten. De zaak werd ver- i daagd tot 27 juni. STOCKHOLM (DPA/AFP) - Op de Stockholmse milieuconferentie is gisteren met grote meerderheid een resolutie aanvaard waarin proeven met kernwapens, in het bijzonder die in de atmosfeer worden veroor deeld. Tegenstemmers waren Frankrjjk en de Chinese Volksrepu bliek Frankrijk heeft laten weten zich door de resolutie niet gebonden te a< hlen. Ook China heeft ver klaard niet te kunnen afzien van zelfverdedigingsmiddelen. Behalve de veroordeling van kernproeven doet de resolutie een beroep op lan den die nog kernproeven houden daarmee te stoppen. De EEG landen onthielden zich van stemming. Staatssecretaris Westerterp van buitenlandse zaken betreurt het dat politieke onderwer pen in de plenaire vergadering van de mi lieuconferentie ter sprake komen. Hij vroeg zich af of dergelijke controversiële verklaringen een bijdrage zijn tot de ver betering van het leefmilieu. Zuivere politie ke discussie horen thuis in de algemene vergadering van dc VN of in de Veilig heidsraad, aldus drs. Westerterp gister avond na afloop vun de zitting van de mi lieuconferentie. De afgevaardigde van de Verenigde Staten. Russell Truin, is gisteren ingegaan op de aanval die China zaterdag deed op Ameri- ka's oorlogsmethoden in Vietnam. Hij deed de Chinese aanval af in een gematigd ant woord van twee peragrafen als „ntrot terza ke doende", en „een ordinaire scheldpartij die politiek en ideologisch geladen is". O.M.O.-kateehese "erklaring in uw krant gepu bliceerd over de OMO Kateche- se is een in onschuldige woor den verpakte leugen, die wat de werkelijke uitleg van het evan gelie betreft, alle geloofwaardig heid mist. De Omo-katechese neemt niet eens de Openbaring ais openbaring serieus. Maar het OMO-bestuur weet van Den Haag. H.R.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9