Engeland zendt meer soldaten naar N.-Ierland Kamer verdeeld over verdeling persmiljoenen 1 Energieverspilling in elektriciteits voorziening caballero filter van goeden huize Regering van Chili treedt af Barzel geen: vervroegde verkiezingen Gestolen schilderijen achterhaald Het kopen van een eigen huis. Weetudatu bijdeAmroBank een hypotheek kunt krijgen? Rrjamro bank Overladen veerboot omgeslagen Misdrijven verdovende middelen nemen toe DINSDAG 13 JUNI 1972 LEIDSE COURANT IN AMERIKA: Besloten verenigingen mogen negers uitsluiten VASHINGTON (AFP) - Het Ame rikaanse hooggerechtshof heeft met zes tegen drie stemmen de Uitspraak gedaan, dat de beslo ten clubs in de Verenigde Sta- tpn het recht hebben van het z(warte ras uit te sluiten. De leider van de meerderheid van cje Kamer van afgevaardigden van de staat Pennsylvania, de rfeger Leroy Irvis, aan wie toe gang tot de Moose Lodge" in Harrisburg (Pennsylvania) ont- zègd is, is van oordeel dat deze dlub geen negers mag uitsluiten dmdat zij een vergunning voor alcoholische dranken heeft van de staat Pennsylvania. Treinongeluk in België: een dode BRUSSEL (DPA) Bij een trein ongeluk in België is gisteren éen vrouw om het leven geko- then. Zeven mensen liepen ver wondingen op. Bij het binnenrijden in een klein Station aan het traject Luik- Charleroi botste een personen trein op een lokomotief. De twee lokomotieven en drie rij tuigen van de personentrein ont spoorden. LONDEN (RTR) De ongeveer 14.500 Britse soldaten in Noord-Ierland worden versterkt met nog eens ongeveer 550 man, de sterkte van een bataljon. Dit is meegedeeld door de Britse gevolmachtigde in Ulster, William White- law, in een toespraak in het Lagerhuis over de vaste wil van de Britse regering om rust en orde in de provincie te herstellen en te handhaven. In rijn rede waarschuwde White- law zowel de protestantse meer derheid van een miljoen men sen, als de een half miljoen zie len tellende katholieke minder heid, tegen het opzetten van ge barricadeerde wijken waar poli tie en leger geen toegang heb ben. Hij noemde dergelijke ka tholieke wijken in Londonderry, Ulsters tweede stad naaT groot te, „ontoelaatbaar". In Belfast zijn gisteren dertien voorbijgangers gewond toen in de Donegall straat een in een auto gelegde bom tot ontploffing kwam. De daders hadden geen waarschuwing-vooraf gegeven. Dat het aantal slachtoffers niet groter is, komt doordat Done gall straat geen drukke straat is. De Britse overheid in Belfast gaf opdracht tot het doorzoeken van een olietanker uit Libië, terwijl Engeland een krachtig protest liet horen bij president Gadaffi van dit land, naar aanleiding van zijn mededeling dat hij wa pens naair het Ierse Republi keinse leger had gestuurd. Aan boord van de tanker „Loida" werd mets verdachts gevonden. De geweldplegingen van zondag - die in Belfast aan vier mensen het leven kostten - duurden maandag voort. Extremisten van de IRA bliezen een nacht club in de stad Lisburn bij Bel fast op, en de 60 jaar oude „Guildhall" in Londonderry werd door twee bomontploffin gen ernstig beschadigd. i» Van een onzer verslaggevers DEN HAAG Binnen de vaste Tweede Kamercom missie voor CRM heerst verdeeldheid over de ver deelsleutel die de regering wil hanteren voor de ver deling van 30 miljoen, voor de jaren 1972 en 1973, over de dag- en nieuws bladpers. Minister Engels is gisteren in de openbare vergadering van de com missie met andere voor stellen voor die verdeel sleutel geconfronteerd. op 25/75, terwijl KVP-woord- voerder Van der Sanden een verdeelsleutel voorstelde van 40:60. Beide sleutels dus ten voordele van de gederfde adver- tenittie^mkomsten. Over deze mo ties zal de kamer in de laatste week van juni beslissen. Tegen de regeringssleutel werd het be zwaar aangevoerd dot ook de fi nancieel gezonde bedrijven gel den krijgen toegewezen, ook al omdat de aandeelhouders er I BERLIJN (AFP) Rainer Barzel, dan van profiteren. Minister Engels meende dat de maatre- j gel voor de gehele bedrijfstak- geldt en dat daarom goedlopen de ondernemingen niet kunnen worden uitgesloten. Hij ver klaarde zich evenwel te zullen neerleggen bii een motie die een andere sleutel vraagt, mits deze met te ver afwijkt van de zijne. 50/50, te weden 15 miljoen te verdelen naar het papierver- bruik en het abonnementenaan tal, en 15 miljoen voor de ach tergebleven advertentie-inkom- De heer en mevrouw Uijtendaal uit Amsterdam zijn vijfenzestig jaar I sten en invoering van de getrouwd. Voor de buurtbewoners was dat reden genoeg om er een STER-reclame. veertien dagen durend feest van te maken. Zo maakte het bejaardeNamens de oppositie diende dr. echtpaar, 85 en 84 jaar oud, gistereen met familie en buren een uit- j Roethoff (PvdA) een motie in stapje naar de Floriade, op de foto poserend voor het reuzenrad. om de verdeelsleutel te bepalen Ex-generaal verdedigt zijn bombardementen WfSHINGTOM (DPA) Di voormalige commandant van di Werikaanse luchtstrijdkrach- len in Zuidoost-Azië, generaal John D. Lavelle, heeft ten over gaan van een subcommissie ♦an het Amerikaanse huis van Ifgevaardigden, verklaard dat door hem bevolen, maar door Washington niet goedgekeurde bombardementen op Noord-Viet- nam „gerechtvaardigd" waren. Vqjgens Lavelle waren de lucht aanvallen nodig om zijn troe- ?en te beschermen, en gaf hij aarom aan de voorschriften ^een zeer vrijmoedige uitleg". Lffvelle werd in maart als com mandant afgelost en met pen sioen gestuurd. De 55-jarige ♦iersterrengeneraal behield nog Slechts de rang van driesterren- generaal. De bombardementen die hij liet «itvoeren hadden plaats van ja nuari tot maart en waren ge licht tegen vliegvelden, radar- Stations, raketinstallaties en luchtafweerstellingen. Dat was (egen de letterlijke instructies yit Washington in. WORCESTER (Rtr) Vier schil derijen, die vorige maand uit een museum in de Amerikaasne stad Worcester zijn gestolen en waarvan de waarde op meer dan een miljoen dollar wordt geschat, zijn achterhaald, aldus een bekendmaking van de poli tie. >e achterhaalde stukken, een Rembrandt, een Picasso en twee Gauguins, zijn „in redelijk goede staat". Drie mannen een een vrouw zul len in verband met de diefstal terecht staan. (ADVERTENTIE) Multi- 00 m2 ïn le- ibeno- vlees, tijd- Van men nvang ijkade t met gaat lezing n het Wa?- .MUf, R-film Viet- rtooné hande- cunneh /Wesf: mét zwart, ROUW rstens; enings- college bij dè gelaar, Plug. gr. vis Bij het kopen van een eigen huis komen ingewikkelde dingen kijken. Vragen rijzen, zoals: Kan ik hypotheek krijgen? Hoeveel procent van de koopsom? Welk bedrag kost dat dan per jriaand aan rente en aflossing? Wat is het verschil tussen k.k. en v.o.n.? Wat zijn de fiskale thee- en tegenvallers? Wat is erfpachtscanon? Weet u dat allemaal? En een handig boekje over allerhande problemen Ipij het kopen van een huis? Bon voor gratis vraagbaakje. UTRECHT (ANP) Neder land heeft momenteel 108 elektriciteitsbedrijven. Dat is veel te veel van het goe de. Via concentraties zou het op langere termijn naar hooguit vijf h twaalf elek triciteitsbedrijven toe moe ten. Dat is de mening van ir. J. Th. van der Koog, di recteur van de Provinciale Utrechtse Elektriciteits Maatschappij (PUEM). Van die 108 bedrijven zorgen er 15 voor de produktie, de rest be staat uit distributiebedrijven, waarvan er ongeveer 80 een vrij klein afzetgebied hebben en dus minder rendabel zijn. „Een en ander geeft aanleiding tot een bijvoorbeeld op het ge bied van de tarieven —ondoor zichtige situatie die letterlijk en figuurlijk tot veel energiever spilling leidt", aldus ir. Van der Koog. Landelijk stagneert de concentratie momenteel, aldus de PUEM-directeur. Voor de oorlog was Nederland overigens bijna 400 elektriciteitsbedrijven „rijk", toen was de versnippe ring dus nog veel groter. Een probleem dat de elektrici teitsbedrijven en ook andere nutsbedrijven zoals de PTT zor- gtn baart vormen de vernielin gen baart vormen de vemielin- werkzaamheden aan wegen etc. De PUEM kwam vorig jaar met 592 kapotte kabels te zitten. Landelijk lijden de nutsbedrij ven op dit punt volgens een ruwe schatting een schade van acht tot tien miljoen, zegt ir. Van der Koog. Men is nu van plan landelijk alle ondergrondse kabels, draden etc. van alle nutsbedrijven in kaart te brengen, inclusief tus sentijdse wijzigingen, zodat ze precies weten waar ze voorzich tig te werk moeten gaan. Het water in de Amerikaanse stad Rapid City (Zuid Dakota) zakt langzaam na de overstromingen van zaterdagnacht waar bij 200 personen om het leven kwamen. Verwanten zoeken op de lijsten die in verschillende delen van de stad zijn aange bracht naar slachtoffers. Stuurt u mij het handige boekje „Het kopen van een eigen huis" Naam: Invullen, uilknippen en in open envelop zonder poslzegel o I opsturen aan AMRO bank, Antwoordnummer 441, Amsterdam. ~J j Kamerlid pleit: Bij elk vonnis mogelijkheid van beroep DEN HAAG (ANP) —Het KVP- Kamerlld Van Schaik is van mening dat ter wille van de rechtszekerheid en tegelijk ter voorkoming van onjuiste rechts bedeling tegen elk rechterlijk vonnis of rechterlijke beschik king hoger beroep en cassatie moeten open staan. Hij heeft minister Van Agt (Justitie) ge vraagd om een wettelijke rege ling hiervoor. Het Kamerlid wijst er op, dat de mogelijkheid van hoger beroep en cassatie zeker moeten gelden voor die vonnissen c.q. beschikkingen, waar grote belangen mee ge moeid kunnen zijn, zoals bij voorbeeld met name bij de ont binding van arbeidsovereenkom sten wegens gewichtige rede- (ADVERTENTIE) Actie Britse spoorwegen gaat niet door LONDEN (REUTER) De lang- zaam-aan-actie van de Britse spoorwegarbeiders, die van nacht zou beginnen, gaat vrij wel zeker niet door. De directie van de Britse staats spoorwegen heeft de vakbonden een loonsverhoging voor het spoorwegpersoneel van rond 13 y2 procent aangeboden. De vakbondsleiders lieten maan dagavond weten dat de spoor wegarbeiders met dit aanbod wel akkoord zullen gaan. in het algemeen gunstig over het instellen van een bedrijfs fonds voor de pers een fords waarmee kranten in moeilijkhe den kunnen worden geholpen bij reorganisatie of herstructure ring. Maar geen eenstemmig heid bestaat over de manier waarop het fonds gevoed moet worden. De regering stelt voor de middelen te vinden in een tijdelijke opslag van 5 procent op de tarieven van de STER. De PvdA vroeg mede namens PPR en D '66 om een bestem mingsheffing op alle reclame. Een AR-motie vraagt om een propor'ioneel aandeel uit de STER-opbrengst. In de commissie zijn door opposi tie als door regeringspartijen ook moties ingediend die beogen redacties en ondernemingsraden te betrekken bij de steunaan vragen aan he» in te stellen be drijfsfonds. Minister Engels hoewel eens met de indieners van de moties meende dat de verhouding directie-redactie be ter door betrokkenen kan wor den geregeld dan door de over heid. Tenslotte werd sterk aan gedrongen op steun aan opinie bladen. voorzitter van de Westduilsê Christendemocratische partij, heeft in West-Berlljn officieel bevestigd dat zijn partij niet be reid is in een afspraak met de socinlistisch-liberale regerings coalitie op verbroegde bonds dagverkiezingen aan te sturen. Barzel, die het woord voerde op een commissievergadering van de CDU, zei dat alleen bonds kanselier Willy Brandt de weg naar zulke verkiezingen kon ef fenen. De coalitieregering in Bonn herin nerde juist gisteren aan haar aanbod om over vervroegde verkiezingen een gesprek te ope nen, hoewel ze er van overtuigd is dot ze tot het najaar van 1973 wanneer haar zittingsperiode eindigt alleen kan blijven re geren. Dit ondanks dc zetelver deling in de Bondsdag, waar coalitie en oppositie een gelijk aantal zetels bezetten. Beperking van buitenlandse werknemers DEN HAAG (ANP) Minister Boersma (Sociale Zaken) heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat zijn beleid erop gericht is het aantal buitenlandse werkne mers zoveel mogelijk te beper ken. In het overleg met verte genwoordigers van werkgevers- en werknemersorganisaties be staat geen verschil van mening over deze doelstelling, aldus de minister in antwoord op vragen van de VVD-kamerleden Berk houwer en Van Aardenne. SANTIAGO (RTR) Alle Chileense ministers zijn afgetre den om president Salvador Allende in staat te stellen een nieuwe economische politiek voor Chili te formuleren. Aan het aftreden van dc ministers zijn twee weken van in tensief overleg voorafgegaan tussen de partners van de 19 maanden oude coalitieregering over de te voeren strate gie. 25/1.75 anders dan andere filters Ed. Laurens Continental Van politieke rijde is vernomen dot 'n belangrijke groepering in president Allende's socialisti sche partij haar steun aan de regering wil intrekken, als er niet op korte termijn maatrege len worden genomen om plannen van Allende voor de vorming van een socialistische maatschappij uit te voeren. De visie van deze groepering is op een bijeenkomst van de leiders der coalitiepartijen onoer woor den gebracht door de secreta ris-generaal van Allende's socia listische partij, senator Carlos Altamirano. Altamirano zou onder meer ge zegd hebben dat drie socialisti sche ministers minister van buitenlandse zaken Clodomlro Almeyda die nu in Europa is, minister van binnenlandse za ken Hernan del Canto en minis ter van defensie Jose Toha af zullen treden als er geen ra dicalere maatregelen worden getrgffen om tot het socialisme to komen. Handelscentrum in Rotterdam op de helling ROTTERDAM (ANP) Het hui dige conjuncturele beeld, de ge ringe zeggenschap en een me ningsverschil over de verkoop prijs van de grond zijn voor de pensioenfondsen van Shell en Philips aanleiding geworden om zich als financiers van het We reldhandelscentrum in Rotter dam terug te trekken. De onder handelingen met Rotterdam zijn volgens een woordvoerder van Shell niet geheel afgekapt, maar de kans dat de pensioenfondsen alsnog geld in het project zullen steken is zeer gering. Er is wei nig hoop dat de ondernemingen het met de gemeente eens zul len worden. Deze voor Rotterdam teleurstel lende mededeling kwam gisteren aan de vooravond van do confe rentie van wereldhandelscentra, die vanochtend in De Doelen zou beginnen. In deze conferen tie zag de gemeente Juist een stimulans voor de bouw van het voorgenomen wereldhandelscen trum. dat in de Leuvehaven zal woqjgn gebouwd. CAIRO (UPI) - Een te zwnar beladen Egyptische veerboot is gisteren gekapseisd en gezon ken, aldus hebben regerings functionarissen in Cairo meege deeld. De veerboot vervoerde meer dan veertig mensen en sloeg om en zonk terwijl zij een kanaal bij Benha, 15 km. ten noorden van Cairo, overstak. Slechts tien van hen zijn gered. Dc boot mocht slechts twintig mensen vervoeren. DEN HAAG <ANP) - In 1971 zijn bijna 1700 (1970:1100) personen met de justitie in aanraking ge komen wegens het onbevoegd in bezit hebben, het gebruik en het verhandelen van verdovende middelen, zoals hasjiesj, mari huana, opium en lsd. Er zijn 593 personen (1970:469) wegens misdrijven in do zin van de opiumwet veroordeeld In 1102 gevallen werden de zaken door het openbaar ministerie geseponeerd (1970:609). In 1961 kwamen er nog maar 37 men sen in verband met verdovende middelen met de justitie in aan- raJttng.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7