„Oud-Katwijk" in ander pand ARS-cursisten exposeren werk Windmolen in Lisse wordt gerestaureerd Residentie-Orkest met Haagse Comedie en Ned. Theater Huiselijke grafiek van Marijke de Wit SOBERE SERIE VAN VIJF CONCERTEN Invalide ook op duinpaden OOK Wat u moet weten LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JUNI 1972 KATWIJK „Hier is gevestigd het genootschap Oud-Katwijk. Jong Katwijk: houdt dit gebouw heel, s.v.p." staat op de ramen van het pand Voorstraat 81, de oude pastorie van de Ned. Her vormde kerk. Toen donderdag 25 mei in de raad tof aankoop van hetp and besloten werd, is het vrijwel onmiddellijk daarna, met toestemming van de kerk voogdij, aan Oud Katwijk ter beschikking gesteld. Zelfs voor notariële overdracht. De pastorie is 110 jaar oud en ver keert nog in uitstekende staat. Een en ander is voor o.a. Oud- Katwijk-voorzitter Van Brakel reden tot bijzondere vreude. In middels is het gebouw geheel ontruimd en schoongemaakt. Men is druk doende met de in- LEIDEN In het Duivenhuys aan het Rapenburg 94 toont Marijke de Wit een flink aantal grafische prenten overwegend vensters al of niet vergezeld van die zaken, die normaliter bij zulke licht- en luchtopeningen ho ren, als gordijnen en zonwe ringen. Huiselijker en intiemer kan het al niet. Vensters in aller lei formaten en afschermin gen: als bedekt raam, en open venster, dichtgespijkerd raam, dakraam en welke an der vormen en variaties er in dat bouwkundig objekt al voorkomen. Zelfs een portret staat geëtst in de omlijsting of tegen de ach tergrond van een venster. Slechts sporadisch hangt er op deze tentoonstelling prent met een ander motief, echter ook al even huiselijk, zoals kussens of zelfs een gehangen overhemd. Dat alles is technisch knap, zij het ietwat peuterig gedaan, maar door al die variabele herhalingen van een zelfde onderwerp ziet men op een gegeven ogenblik door de bo men het bos niet meer, in dit geval: door al die ramen niet meer het andere kunnen van Marijke de Wit. Die toch al tweemaal de Marisprijs verwierf en dus wel meer in haar mars moet hebben dan het illustreren van zoveel ge zapigheid. Frank Letterle Ook in Duivenhuys stelt Frank Letterie een aantal bronzen beeldjes ten toon. Voor het overgrote deel zijn het af beeldingen van paarden in allerlei situaties en stemmin gen, maar daarnaast geluk kig ook enkele met andere onderwerpen. Maar ook hier schaadt de dikwijls te starre herhaling en men raakt op al die paardjes op den duur wel uitgekeken Een spelende moeder met kind overigens ook al in ver schillende afmetingen her haald is wel een innig sculptuurtje. Een bronsje van twee vechtende hanen suggereert de woedende be weging en heel mooi zijn de beeldjes van een stierkalf en van een ooi met lam, alles trefzeker uitgebeeld. Maar dan zien we weee een beeldje van drie vrouwen aan het strand, dat weer opvalt door een on-artistieke burgerlijk heid. Het is alles bij elkaar een beetje bric brac. Tot 24 juni uitgezonderd op de maandagen kan men het werk van Marijke en Frank gaan zien. WILLEM PRINS richting van het ruime pand. Het gebouw krijgt een drieledige functie. Het zal worden benut als bergruimte, als werkruimte en natuurlijk als tentoonstel lingsruimte Die bergruimte komt goed van pas. De collectie materialen van het genootschap groeit weke lijks. Men heeft kleding, siera den, meubilaire goederen enz. opgeslagen op de zolder van het raadhuis. Binnenkort zal het naar de Voorstraat verhuizen. Onder leiding van de heer P. de Mol is de werkgroep scheeps modellen bezig met de vervaar diging van bomschuitmodellen. Vorig jaar is met medewerking van de Nederlandse Vereniging van Modelbouwers, waar ook het genootschap Oud Katwijk bij is aangesloten, een uitge breid onderzoek gedaan naar de modellen van bomschuiten. De werkgroep is met de gegevens aan de slag gegaan en de resul taten zijn prachtig. Tot heden moest dit door de afzonderlijke leden thuis worden gedaan, waardoor samenwerking werd bemoeilijkt. Nu zullen zij geza menlijk kunnen werken in één van de ruimten van de grote pastorie. De inmiddels flinke bibliotheek over het oude Katwijk en alles wat daarmee te maken heeft zal er ook een plaats krijgen. Een tentoonstelling zal er deze zo mer nog niet in worden gehou den. Men is hard bezig met de inrichting van de jaarlijkse zo- mertentoonstelling in de vuurto ren aan de Boulevard. Want be halve als uitkijktoren wordt de toren ook gebruikt als expositie ruimte. Deze zomer zullen daar weer scheepsmodellen, kleder drachten, sieraden, een nieuwe serie foto's etc. te bewonderen zijn. De tijd is te kort om aan de Voorstraat een tweede expo sitie op touw te zetten. De pastorie staat in het sane- ringsgebied en zal dus een keer gesloopt moeten worden. „Dat zal hopelijk nog jaren duren", zegt de heer Van Brakel. En die kans is zeer groot. Het heeft na melijk niet eerder zin het pand te slopen, dan wanneer het post kantoor, de vroegere Ned. Her vormd School 1, zal vallen. De oude pastorie, Voorstraat 181, u Voor het zover is zal er eerst een nieuw postkantoor moeten verrijzen. De grond daarvoor, aan de Baljuwstraat achter de T%r :j.jk>«jij or y. -mm het Genootschap Oud-Katwijk voorlopig vele activiteiten kan ontplooien Gereformeerde kerk, is al aan De bedoeling is aan de oostzijde PTT verkocht. Het komende van de Nieuwe kerk een gezel- jaar zal echter nog niet met de lig plein te creëren, o.a. voor bouw worden begonnen. parkeerruimte. Maar dat zijn nog toekomstplannen. Zolang zal het Genootschap oud Kat wijk gevestigd blijven aan de Voorstraat 81. Lisse De windmolen aan de Ringvaart in de Lisserpoelpol- der staat op de nominatie om gerestaureerd te worden. De kap en het krulwerk moeten op geknapt worden. De kosten wor den geraamd op ƒ17.000. Het rijk geeft een subsidie van veer tig procent, de provincie van vijftien procent. Vandaar dat het polderbestuur de gemeente gevraagd heeft het resterende bedrag van ƒ5250,- beschikbaar te stellen. B. en w. gaan daar mee akkoord en stellen de raad in de vergadering van woensdag aanstaande voor een krediet van deze grootte beschikbaar te stellen. In deze raadsvergadering komen ook weer een aantal voorstellen aan de orde die betrekking heb ben op het onderwijs. Voor de Rembrandtschool wordt een krediet gevraagd van 1985,40. Voor dit bedrag zullen nieuwe leermiddelen worden aange schaft. De gemeente gaat het gebouw van de St. Agathaschool aan de Heereweg van het schoolbestuur kopen voor de symbolische prijs van een gul den. Het bestuur wil van de school af omdat de onderhouds kosten op haar budget blijven drukken terwijl het gebouw niet meer gebruikt wordt. Van de zelfde Katholieke Onderwijs- stichting Lisse wil men een per ceel ter grootte van 225 m2 ko pen om het kruispunt Sport- laan-Oranjelaan-Nassaupark te verbeteren. Met de sloopkosten van de rijwielstalling op deze grond gaat deze transactie 3.256.62,-. Voor de inrichting van de speel tuin „Wilhelmina" aan de Ko ningstraat wordt een subsidie gevraagd van 8.755,30,-. Een krediet van 23.700 is nodig om een vuilstortsleuf te graven bij de stortplaats aan de Loos- terweg-Zuid. Bij het zwembad wil men een werkplaats maken. Kosten 32.687,-. Datsun Neder land NV wil een weg aanleggen van de Vennestraat naar haar nieuwe vestiging. De gemeente is bereid deze weg voor een gul den over te nemen. ALPHEN - „Vreugde oord" organiseert donderdag a.s. in het gebouw aan de Vorselenburgstraat de laat ste ruilbeurs van het seizoen. De beurs is toegankelijk voor verzamelaars van mun ten, postzegels, ansichtkaar ten, sigarebandjes, lucifers merken e.d. Het ruilen be gint om 19.00 uur voor jonge ren en vanaf 20,00 uur voor ouderen. Hazerswoude/Koudekerk a. d. Rijn De leerlingen van de Pius X- school uit de Hazerswoudse buurtschap de Groenendijk (foto boven) hebben gisteravond de première gegeven van de door Benny Vreden geschreven musi cal ,,'t Koffertje van mijnheer van Daalen". De bewoners van het Koudekerkse bejaardencen trum Rhijndael (foto onder) smaakten het genoegen van deze première getuige te mogen zijn. Het ligt in de bedoeling, dat de musical op 21 juni op de planken van het Groenendijkse parochie huis wordt gezet ten aanschou wen van de ouders van de Pius X-pupillen. En wellicht is het suc ces dan van dien aard, dat de scholieren in de omgeving een kleine toernee maken. LEIDEN Op 14 oktober start als van ouds een klassieke mu ziekserie door het Residentie- Orkest in de Stadsgehoorzaal. De serie omvat vijf concerten, waarvan vier op de zaterdag avond. Dit is gedaan in verband met de koopavond. Vorig jaar is gebleken, dat dit als concerta vond niet zo geslaagd is, aange zien er nauwelijks parkeerruim te in dj stad is en men genoopt wordt vroeg van huis te gaan, vanwege de drukte. Het zaterdagconcert van 17 fe bruari heeft een bijzonder ka rakter. Acteurs van de Haagse Comedie en dansers van het Ne derlands Danstheater werken daarin mee aan een scènische uitvoering van Strawinsky's „L'Histoire du soldat". Anders dan voorgaande seizoenen beginnen alle concerten om kwart over acht in plaats van acht uur. Dit is voor de bezoe kers, vooral de openbaar-ver- voer-gebruikers, een geschiktere tijd gebleken. Bij het abonnement zit dit maal een plezierig geschenk, en wel een stereo-langspeelplaat. Men kan kiezen uit twee platen. Bei de worden opgenomen in de stu dio ter gelegenheid van het af scheid van dirigent Willem van Otterloo, die in december de 65-jarige leeftijd bereikt. Op elke plaat staat een volledig concert met een aantal klassie ke meesterwerken, uiteraard ge speeld door het Residentie-Or kest onder leiding van Willem van Otterloo. De dirigent zelf laat rich op een der platen ook horen als componist van een Symphonietta. Deze LP is in zijn totaliteit meer modern ge richt (Dukas, Berlioz en R. Strauss) dan plaat 1 (Beetho ven, Haydn, Debussy en Ravel). De concertserie vertoont weinig onbekende stukken, met uitzon dering wellicht van „Le poème de l'extase" van Skriabine. Evenals vorig jaar heeft het or kest ernaar gestreefd klassiek en modern te mixen. Twee avonden staan onder leiding van de in Leiden bekende en geliefde Ja panse dirigent Hiroyuki Iwaki, twee directies komen op naam van de scheidende Willem van Otterloo. Het laatste concert in de serie wordt gespeeld onder leiding van Michale Gielen. De solistenkeur is sober gehouden. Twee pianisten, Hans Richter- Haaser en Estuko Tazaki, Jaring Walta (viool), Anner Bijlsma (cello), Philip Langridge (tenor) en Vicente Zarzo (hoorn). Alle verdere informatie, het pro gramma en een aanmeldings formulier kan men krijgen bij de firma Bender, Hogewoerd 90, tel. 20097. BOSKOOP Met ingang van deze week is het tele foonnummer van het ge meentehuis van Boskoop ge wijzigd in 01727-2950. Onder dit nummer valt de gemeente secretarie, de dienst gemeen tewerken en de Sociale Dienst. BOSKOOP De VVV in Boskoop organiseert 20 juni in Florida een propaganda- avond om meer jeugdmede- werkers aan te trekken. LEIDEN Deze week wordt in het gebouw van Ars Ae- mula Naturae aan de Pie terskerkgracht een tentoon stelling gehouden van door een aantal cursisten gemaak te werkstukken tijdens de lessen van dit oude zo niet het oudste schilder- en te- kongenootschap in den lande. Alles werk van liefhebbers die hun vrije tijd willen vul len met creatief werkzaam te zijn, ai naar hun voorkeur en capaciteiten. Een lofwaar dig streven. Maar dat behoeft natuurlijk niet te betekenen dat er ech te kunst uit de tekenstift of het penseel groeit. Al zijn er natuurlijk uitzonderingen en komen er soms onver moede talenten aan het licht, voor het merendeel be- tekent het een creatieve vrij etijdsbesteding zonder meer. Zij het dan een waardevolle vrijetijdsbesteding. Maar dat alles impliceert wel. dat men van mij geen kriti sche beschouwing van de vele werkstukken moet verwach ten. al zouden een aantal in zendingen daar toch wel ze ker aanleiding toe geven. Daarvoor zijn de werken te ongelijkwaardig (de een zal bovendien al langer bezig zijn dan een ander), hetgeen echter weer niet wegneemt dat de tentoonstelling als geheel door de getoonde re sultaten het aanzien zeker waard is. Een reden temeer om mij van kritiek te ont houden is het feit dat lang niet alles onder naam wordt geëxposeerd. Ook onder de „naamlozen" blijken er te zijn die aantrekkelijk werk hebben gemaakt. Er zijn resultaten van vrijwel alle afdelingen, schilderen in olie en aquarel, modelteke nen, algemeen tekenen, vrije cursus, grafische technieken en boetseren, alsmede naald werk en collages. Onder de inzenders zijn namen die al enige bekendheid bui ten de muren van Ars genie ten, er zijn ook totaal onbe kenden bij. Er zijn er die hun licht zeker niet onder de korenmaat hoeven te zetten, er hangt ook werk, dat wei nooit verder zal komen dan dilettantisme. Maar alles bijeengenomen is 't in het licht van 't voorgaande een aantrekkelijke tentoon stelling. Niet alleen door veel resultaten, maar ook en vooral omdat deze re sultaten het gevolg zijn van creatieve zelfwerkzaamheid. De tentoonstelling blijft tot en met 18 juni a.s. De openings uren zijn dagelijks van 19.30 tot 21.30 zaterdag en zondag van 13 tot 17 uur. WILLEM PRINS NOORDWIJK De korpschef van de Noordwijkse gemeente politie, hoofdinspecteur J. F. Basten, heeft toegezegd te gaan werken aan de mogelijkheid van het gebruik van invalidenwa gentjes op het provinciaal rij wielpad in Staatsbossen en de dujien. Dit deelde hij mee. tijdens een slotbijeenkomst van de cursus verkeersvoorlichting aan invali den in De Rank. Deze cursus telde drie avonden, waarop bri gadier C. Baljeu aan de hand van dia's de verkeersregels v->or invaliden uitlegde. Onge veer tien mensen namen aan de cursus deel. het was de eerste keer dat een dergelijke voor lichting in Noordwijk werd ge geven. Politiemannen in burger vervoer den enkele invaliden van en naar huis. Tijdens de slotavond hield de heer Baljeu een quiz, die mevrouw Van Roon won. Ze kreeg daarvoor een fruitmand. LEIDEN In het Praet- huys, Vrouwenkerkkoörsteeg nr. 9, houdt W. de Graaf, redacteur van het Vietnam Bulletin donderdag een le zing over de gebeurtenissen in Vietnam; aanvang 2.00 uur BOSKOOP De medewer kers aan de Boskoopse dag op de Floriade krijgen voor hun werk een gratis bezoek aan de Floriade aangeboden. Dit bezoek zal wellicht eind augustus plaatshebben. BODEGRAVEN De KVP afd. Bodegraven organiseert volgende week dinsdag een discussieavond in café De Halve Maan in de Meije over de provinciale caravan verordening; aanvang 20.15 Op deze discussieavond zullen onder anderen aanwezig zijn mr. H. Engelsman en A. van der Weijden, resp. lid van G,S. en lid van Prov. Staten. De nieuwe caravanverorde ning, welke in februari van kracht is geworden, heeft nog al wat stof doen opwaaien in de Meije en de toepassing van de verordening (de uit voering berust bij de provin ciale waterstaat) 1 heeft al een keer op weerstand ge-1 stuit. LEIDEN Op 18 juni zal in de Zuiderkerk, Lammen-, schansweg 15, een afscheide-,, dienst gehouden worden voor, dr. W. van der Zwaan, aan vang 19 uur. Na de dienst is er gelegenheid tot persoon lijk afscheid nemen van dr. Van der Zwaan. LEIDEN Donderdag houdt de Leidse aquarium vereniging „De Natuur vriend" een contactavond in de kantine van de Neder landse Adlerfabrieken, Roose-i veltstraat 20, aanvang 20 uur. De heer Tomey zal aan de hand van dia's het hele scala van zoet- en zoutwater- vissen behandelen. LEIDEN Op 16 juni' houdt de streekmuziekschool „Rijnakkoord-haar einduit voering in de Scheppingskerk aan de Van Poelgeestlaan, aanvang 20 uur. Klassieke werken worden uitgevoerd door de gevorderde leerlin gen. „Rijnakkoord" is werk zaam in de gemeenten Alke made, Hazerswoude. Koude kerk, Leiderdorp, Woubrugge en Zoeterwoude. LEIDEN Op 17 juni orga niseert de Kon. Ned. Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde een excursie naar het terrein van Staats bosbeheer in Noordwijk, aan vang 9 uur vanaf het par keerterrein bij café „De Duinrand" aan de Duindam- se Slag. De rondleiding staat onder leiding van de heren Passchier en Verwey. Ver trek uit Leiden per NZH-bus, lijn 60, om 8.20 uur vanaf het station. Uitstappen halte Pi- larenlaan- in Noordwijker- hout. BOSKOOP Tot nu hebben 150 man oplossingen inge stuurd voor de Rododen dron-prijsvraag die de Bos koopse VVV op de Floriade in Amsterdam in Amsterdam heeft georganiseerd. Er is daar een folder verspreid het aantal rododendronknoppen dat daarop voorkomt moet worden ingestuurd. ALPHEN De wandel groep van de speeltuin Vreugdeoord organiseert za terdag 24 juni een wandel mars over 10, 15, 25 en 40 km. Voor de allerkleinsten, en gezinnen is er een par cours uitgezet van 5 km. Dé start is die dag vanaf 10.00 uur tot 15.00 uur aan het speeltuingebouw. Inschrijfa- dressen: A. de Klerk, Lek straat 22 (tel. 01720-74823) giro 691540 en J. de Groot, Oranjestraat 54. Inschrijfgeld t/m 15 jaar 1,25, ouderen 1.50. KATWIJK Firma Digros, drankenhandel, is aan het uitbreiden. Nog aan het eind van deze maand hoopt men de poorten van Digro Multi- markt te openen. Op 1200 m2 verkoopruimte gaat men le vensmiddelen, horecabeno- digdheden, non-food, textiel, zuivelproducten, vers vlees, groenten en fruit en tijd schriften verkopen. De Van der Vegtstraat krijgt men een beeld van de omvang van het aan de Visserijkade gevestigde bedrijf, dat met veertig man personeel gaat werken. LEIDEN Aanstaande donderdag is er een lezing over de chemische oorlo'è- voering in Vietnam in het Gorlaeuslaboratorium, Wak* senaarseweg 76, zaal LMUY, vanaf 11 uur. De IKOR-film „Proefmonsters voor Viet nam" zal worden vertoond en enkele sprekers behande len de vraag „Wat kunnen chemici doen bij de hulpvt lening?". LEIDERDORP De win naars van de seizoenslotdri- ve van de Leiderdorpse brij geclub zijn: Groep Roo noord/Zuid: echtpaar Tijssefi met 208 punten: Oost/WesF: heren Bijom-Sijpesteyn, mét 213 punten; Groep zwart, Noord/Zuid: MEVROUW Van der Bijl-Heer Karstens; Oost/West: HEREN Van dw Bijl-Van Zonneveld. LEIDEN De openings wedstrijd van viscollege OASE in de Ringvaart bij dé Blauwe Beugell is plezierig verlopen. De vangst was rdé- lijk. De uitslag van de eersw drie was: 1. Gommans, 1285 gram, 9 stuks; 2. Tegelaar, 1240 punten, 4 stuks; 3. Plug, 1200 gram, 2 stuks (gr. 42 cm.). Invu.'ii opstui

Leidse Courant | 1972 | | pagina 6