Prof. Rood moet subsidies van Amerikaanse leger teruggeven Olympische gedachte zegt mij niets „Groenoord": door lustrumfeest buurt bij werk betrekken Onderzoek kankerbestrijding loopt gevaar Kees Uittenhout: Bewoners V erver- straat kunnen aan de slag Volgende week heslist raad over begrotings strategie DINSDAG 13 JUNI 1972 LEIDSE COURANT LEIDEN B. en w. waren liet gisteravond helemaal met de heer Jonker (PvdA) eens, dat het met de narig heid in de Ververstraat alle maal te lang had geduurd. „Twee jaar duurt het n voordat een plan verwan- lijkt kan worden om de leef baarheid te bevorderen", zei Jonker, die een motie indien de om met spoed in de situa tie verandering te brengen De motie werd door het col lege overgenomen. ,.We heb ben een klein bedrag (25 mille) losgemaakt om iets te doen voor de Pieterskerk- gracht en de Ververstraat", aldus wethouder mevrouw Den Haan-Groen. De Verver straat stond twee jaar gele den al als een van de eerste plaatsen in de binnenstad die om speelvoorzieningen' vroe gen op de nominatie, maar Binnenlandse Zaken heeft nog steeds geen goedkeuring verleend. Er kan echter niet meer worden gewacht daarom wordt nu al vast met weinig geld op beperkte schaal iets gedaan, waarbij de zelfwerkzaamheid der be woners bijzonder welkom is. Als de Ververstraat speel straat is geworden, staan nog 15^ andere plannen te dringen' „We zullen daarvan de meest urgente uitzoeken", aldus mevrouw Den Haan. De heer Driessen (KVP), die waarschijnlijk had gedacht, dat alle vertraging voo kening van de gemeente kwam, had eerder gesteld, dat het gemeentebestuur blijkbaar toch snel kan rea geren: bij het openbreken van een straat legt de ge meente er meteen de klin kers weer in". Ook de heren Hoeven (CPN) en Gerkema (PSP) sneden het onderwerp speelstraat aan. De heer Wiebenga had de lachers op zijn hand toen hij te kennen gaf, dat de VVD-fractie het Ververstraatcom'ité ook 'n brief had gehad: „Wij z'ijn daar bijzonder verheugd over en zullen daar binnen kort op reageren". De raad-stelde voor de aanleg van de Piesmanlaan aanvullend krediet van 270.000 beschikbaar, verder 246.000 voor openbare ver lichting aldaar, 45.000 vooi -bewegwijzering en 280.000 voor het plaatsen van twee verkeerslichtinstallaties het kruispunt Plesmanlaan- Vondellaan en Plesmanlaan- Haagse Schouwweg. De heer Jonker (PvdA) wilde in de kredieten ook de beplanting langs de nieuwe weg betrek ken, maar wethouder Kret legde hem uit, dat een extra krediet daarvoor de goedkeu ring zou kunnen dwarsbo men. Binnenkort komt hier over een preadvies. De heer Kuyper (D'66) wilde geen steun aan het voorstel van b. en w. verlenen, zo lang er niets was gedaan aan de gevaarlijke situatie vóór he,t station, waar twee onbeveiligde zebra's liggen in de parallelweg, waarover het verkeer maar heenjak- kert. Aan deze „sluipweg" gaat wat gedaan worden, be loofde de heer Kret. De heer Kuyper was niet tevreden gesteld. De heer Amptmdjer (PSP) noemde de Piesman laan „een zware bajonet op het hart van Leiden, een zin loze concessie aan het ruim te vreten cle automonster". Hij •vroeg de helft van de weg te bestemmen als vrije bus baan. Voorts betwijfelde hij ,de functie van de Piesman laan als ontlasting van de Riinsburgerweg. „Dat argu ment heb ik al eens eerder van de wethouder gehoord. Toen de weg langs het Heempark aangelegd was, zou de Rijnsburgerweg even eens worden ontlast. Het re sultaat ziet u dagelijks. 'Straks zijn het drie invals wegen aan die kant en daar zal nog wel wat bijkomen". Hij stemde niet voor het voor stel, dat tenslotte met vier •aantekeningen tegen werd aangenomen. De PSP-fractie was ook gekant tegen het voorstel tot het plaatsen van Itransparante wegwijzers met verlichting op de kruisingen Slationsplein-Schuttersveld- weg-Oegstgeesterweg- Rijnsburgerweg en Stations plein-Stationsweg. „Daar kan wel even 22 mille voor wor den uitgetrokken en voor speelgelegenheden is er met moeite geld los te krijgen. Laten die auto's maar op el kaar inrammen, dan zijn we er weer een paar kwijt". De raad kon zijn zienswijze niet delen en stelde het krediet ter beschikking. Dé ergadering werd geschorst tót volgende week maandag avond half acht. LEIDEN De speeltuinvereni ging „Groenoord" bestaat op 7 september 1972 vijfendertig jaar. Er is alle reden om deze heuglijke datum te vieren. Niet alleen omdat het speeltuinbe- stuur per traditie veel aandacht heeft besteed aan de lustrum vieringen van de speeltuin. De tuin heeft meer dan ooit de aan dacht van de buurt nodig. De laatste jaren is de belangstel ling van de leden - dat zijn de ouders; niet de kinderen! - voor de speeltuin „Groenoord" wat verslapt. De verflauwde aan dacht had onnodige vernielingen en dus extra reparatiekosten tot gevolg. Het bestuur heeft er daarom aanvankelijk tegenop gezien om het zevende lustrum een feestelijk karakter te geven. Het wijkcomité „Plan Noord", dat van de moeilijkheden op de hoogte was, bood het speeltuin- bestuur zijn hulp aan om de tuin weer in de belangstelling van de ouders te brengen. Het overleg hierover - waarbij ook het buurt- en clubhuis „De Boei" was betrokken - had een vierdaags feestprogramma tot resultaat, voor alle kinderen van de hele buurt „Groenoord". Het buurtfeest wordt gehouden van woensdag 21 juni tot en met zaterdag 24 juni a.s. Elke avond, woensdag, donderdag en vrijdag, zijn er kinderspelen, die zo gepland zijn, dat ze pas sen in het kader van de „Leidse Jeugd Olympiade 1972", die door buurt en wijkcomité's in vier hoeken van de stad tegelijk wordt georganiseerd. Op zater dagmorgen 24 juni, is een grote viswedstrijd voor de kinderen uitgeschreven, waarna om twee uur 's middags de finale wordt gehouden in de vorm van een speeltuinkermis, die in de tuin georganiseerd wordt door het clubhuis „De Boei". Een werkcomité heeft deze activi teiten in voorbereiding. Maar wil alles slagen, dan zullen ook de ouders uit de buurt de han den uit de mouwen moeten ste ken. Zij kunnen meewerken als jurylid bij de kinderspelen of als standhouder op de kermis. Ook kunnen ze de jongens hel pen, een zeepkistwagen te ma ken. Daartoe wordt zaterdag 17 juni de hele dag de gelegenheid geboden in de speeltuin. Een andere vorm van medewer king is het bewaren van oude kranten en die alleen aan de op halers van „Groenoord" mee te geven. De ouders kunnen ten- LEIDEN Gisteren vertrok vanaf de Zijl de Henri Dunant, de grote ziekenboeg van het Rode Kruis, voor een lange tocht voor invaliden en chronisch zieken. Velen uit Leiden en omgeving zullen door de hulp van het Rode Kruis, vrijwilligers en goede gevers genieten van een echte va kantie. slotte ook nog lid of donateur van de speeltuin worden, wan neer ze dat nog niet zijn. Als alle bewoners van „Groenoord" aan deze oproep gehoor geven, kan het bestuur de speeltuin niet alleen in oude staat herstel len maar hem misschien ook moderniseren. Zo kan hij ook voor de wat grotere jeugd zo aantrekkelijk worden dat vernielingen zullen afnemen. Universiteitsraad „Er wordt misbruik gemaakt van weten schappelijke kennis" LEIDEN De Leidse universi teitsraad wil het contract dat het Amerikaanse leger met het College van Bestuur ten behoe ve van wetenschappelijk onder zoek van prof. Van Rood heeft gesloten laten annuleren. Dit besluit werd gisteravond na drie uren van vaak felle discus sie genomen met vierentwintig stemmen vóór en acht tegen. Voorts is besloten, dat het bedrag, dat prof. Van Rood nu tekort komt, uit de post voor onvoor ziene uitgaven van de universi taire begroting zal worden ge- Prof. Van Rood had aanvankelijk twintigduizend dollar aange vraagd voor zijn onderzoek naar weefseltransplantatie. Eind vorig jaar had het Amerikaanse leger 14.500 dollar ter beschik king gesteld, dat in principe voor een jaar zou worden gege ven, maar naar alle verwach ting ook voor maximaal vier op volgende jaren zou worden ge fourneerd. In haar afwijzing van de leger- subsidie overweegt de universi teitsraad, „dat het Amerikaanse leger bij .voortduring misbruik maakt van wetenschappelijke kennis en ontwikkelingen voor raad stelt, „dat bovendien aan raad steldt, „dat bovendien aan vele Amerikaanse universiteiten in toenemende mate protesten worden geuit tegen de grote in vloed, die het Amerikaanse le ger via subsidies uitoefent op het wetenschappelijk onderzoek, en dat het weigeren van een dergelijke subsidie van de zijde van het Amerikaanse leger door de Leidse universiteit moet wor den gezien als een daad van so lidariteit met deze protesten". Voorafgaand aan de besluitvor ming hadden de hoogleraren Van Duyn en Quispel, weten schappelijk medewerker Gevers en de student Bonarius hun ge zamenlijke afwijzing van de subsidie verdedigd. Prof. Van Duyn stelde, dat de raad zelfs maar de schijn moest pen, om het Amerikaanse leger ook maar enige respektabiliteit te verlenen. Wetenschappelijke hulpmiddelen spelen in de Viet namese oorlogvoering een voor aanstaande rol. „Amerikaans legergeld is besmet geld", con cludeerde hij. Prof. Quispel stelde met nadruk, dat het onderzoek van prof. Van Rood medisch volledig verant woord was. De ethisch-humani- taire aspekten bleven bij hem primair. De grens van oorlogs voering is echter volkerenmoord en de vernietiging van het mi lieu. Er is in Vietnam sprake van een ongekend misbruik van wetenschappelijke gegevens over de totale linie van de we tenschap. Dr. Dolman, lid van de Tweede Kamer voor de PvdA vroeg zich af of de annulering van het con tract wel voldoende gewicht had als signaal voor het Amerikaan se leger. Moet er geen onder scheid gemaakt worden in rege- rings- en legersubsidies? Hij be nadrukte wel de betekenis van aktiegroepen als korrektie op de besluitvorming in het parle ment. Prof. Muntendam, de voorzitter van het college van Bestuur, bracht naar voren, dat een dis cussie over militaire subsidies ook op het laagste niveau van de universiteit moet worden ge voerd. Hij deelde mee, dat het Nederlands Ministerie van De fensie op dit moment geen di- rekte subsidies voor universitair onderzoek verschaft. Prof. Van Rood gebruikte zijn spreektijd in de raad door te stellen, dat ook hij de Vietnam- oorlog een afzichtelijke zaak vond. Zijn er geen andere aktie- mogelijkheden?, vroeg hij. Nu zijn een aantal leden van de technische en administratieve staf de dupe naast een aantal patiënten. Er wordt door de na tionale overheid onvoldoende on derzoeksgeld ter beschikking ge steld. De onderzoekers zijn steeds meer bezig met geld verzamelen. Toch zullen er nu meer richtlijnen nodig zijn, om deze „enorme frustratie" niet opnieuw mee te maken. Hij deelde mee, dat de afgelopen ja ren de Amerikaanse regering via het National Institute for Health meer dan een miljoen gulden aan zijn afdeling heeft gegeven, waaruit o.a. de organi satie Eurotransplant is gefinan cierd. Ook de nu in de VS be staande plannen om in samen werking met Nederlandse insti tuten een grootscheeps onder zoek naar kankerbestrijding te beginnen zouden kunnen worden geschaad. De principiële standpuntbepaling van de meerderheid der leden kon door dit betoog niet worden gewijzigd. Prof. Van Rood krijgt zijn subsidie, alleen via essenfieel andere kanalen. Michaël van der Putten, Kees Uittenhout: niet alles opofferen voor het zwemmen" LEIDEN Alleen een inderhaast gekochte bos chrysanten met een kaartje, waarop een ere schavotje getekend, vestigt in huize Uittenhout de aandacht op de onverwachte recordtocht van zoon Kees. De 1.10.9., die boven de hoogste trede van het ere- platform is aangebracht, heeft het Olympisch vuur bij de Lei- denaar niet doen aanwakkeren. Integendeel. Niet alleen gelooft Kees Uittenhout niet meer in de idealen van Pierre de Couber- tin, maar daarnaast preveleert bij hem nuchterheid boven eer zucht: „Ik ben nu 26 jaar. Men kan van mij moeilijk verwachten dat ik nog drie jaar meedraai. Zwemmen is trouwens bij mij niet meer nummer één. Bij de Zijl/LGB kan ik 8 9 keer trai nen, maar ik ga maar vier of vijf maal. Bovendien gaat wer ken (banketbakker), studie (maatschappelijkwerker) en zwemmen niet samen. Dat wordt te veel van het goede". Daarnaast ziet Kees Uittenhout ook wel in dat het omlaaghalen van liet uit 1963 daterende record van Wieger Mensonides (op de 100 meter schoolslag noteerde Wieger 1.11.3) veel ie veel tijd heeft gevergd. Eerst negen jaar later, afgelopen zaterdag in het zwembad de Vliet, werd Menso nides in de recordannalen ver drongen en moest het oudste Ne:.<- landse zwemrecord er aan gek; .De prestatie van Kees Uit. uut krijgt echter nog wel het i.oaige reliëf als daarbij wordt verdisconteerd het feit dat hij cie trainingsintensiteit aanmer kelijk heeft verminderd. „Ik heb me bijveorbeedl voor de wed strijden van zaterdag bepaald niet optimaal voorbereid. Ik ben banketbakker en dat houdt in aat je op zaterdagmorgen om vijf uur moet beginnen. Dus om vier upr je bed uit moet". Hoe verklaart Uittenhout, die vorig jaar overigens al het schoolslag record van Mensonides op de 100 meter evenaarde, dan zijn prestatie? „Misschien ben ik nu wat rustiger. Het is allemaal gelijkmatiger voor me gewor den. Tot voor een jaar geleden moest ik steeds op en neer rei zen naar Heemstede waar ik lid was van HPC. Vaak was ik dan pas om 11 uur 's avonds thuis. Nu gebeurt het door mijn studie voor maatschappelijk werker ook nog wel eens dat ik om 2, 3 uur 's nachts pas in bed kruip, maar ik ben toch meer ontspan nen. De druk van het moeten winnen is er niet meer. Als ik het studeren zat ben ga ik er een uurtje tussenuit. Relaxen in het water". MUnchen zal de Lei- denaar dan ook niet zien. Te meer niet daar de limiet voor de 100 meter schoo's'ag gesteld is op 1.08. „Misschien zou ik wel een kans krijgen als ik 1.09 zwem, maar wat zou ik er moe ten doen? De eerste vijftig me ter zou ik mijn tegenstanders nog wel kunnen bijhouden. Za terdag ging ik bijvoorbeeld af op 31.5 voor de eerste vijftig meter, maar toen kwamen de vermoeidheidsverschijnselen weer. Je gaat 't forceren. Je gat niet meer op je siag letten. Denken is er niet meer bij. Al les wordt zwaarder. Natuurlijk, uitzending naar Munchcn zou een leuke bekroning zijn van mijn carrière. Vroeger zou ik er vreselijk van onder de indruk zijn geweest. Nu zegt het me Die instelling bepaalt thans voor een groot deel d" sfeer in leuze Uittenhout, waar tot voor enkele jaren iedere halve spconde winst van Kees een injectie be tekende voor meer enthousias me. Nu zegt moeder Uittenhout; die zich voor het overige niet mengt in de conversatie: „Je went er aan. Je vindt het zoiets bijzonders niet meer dat Kees een nationaal record zwemt. Dat is geen opschepperij. Be slist niet. Als vroeger Ada Kok of Marian Heemskerk hier in de Zijl kwamen zwemmen dan dacht je. als mijn zoon of doch ter nou zoiets zou bereiken don zou ik van hoogmoed naast mijn schoenen lopen. Maar het gaat allemaal geleidelijk.Het gnat niet van de ene op de an dere dag". Zoals ook Kees zijn mening over de nalatenschap van de Franse baron De Couberiln niet na aen vluchtige* analyse geeft: „De Olympische gedachte zegt mij niets. Bij HPC was ik mede door het reizen zo'n twee dui zend gulden per |r.ar kwijt. Ik kon die hoge kosten niet meer opbrengen. Als je dan ziet hoe anderen spotten met de nmn- teurstatus en dat er officials met de ploegen meegaan louter en alleen om eens rond te kij ken in het buitenland dan hoeft het voor mij niet meer. Waar om stuurt men in plaats van die officials niet wat aankomende talenten. Maar afgezien daarvan ben ik gewoon tegen die enorme geldverspilling". Een van die Uittenhouts JAN PREENEN (Van onze raadsverslaggever) LEIDEN „Neè," zei Ioco-burge- meester wethouder Harmsen als voorzitter van de Leidse raad gisteravond namens het college tegen PSP-er Amptmcijer c.s, die een voorstel hadden Inge diend tot het voeren van een openbaar debat over de vraag of de te volgen strategie m.b.t. de realiseringsmogelijkheden van de begroting '72 al of niet geheim moet zijn. „B. en W. hebben hier geen behoefte aan". Niettemin was dc raad er tot na middernacht bijna twee uur mee bezig en KVP-er Driessen constateerde dan ook met recht, dat Amptmeijer z'n debat toch had gehad. Rond de „openbare strategie" als zwaartepunt bouwde de raad een hecht weef sel \an voorstellen, schorsingen en tegenvoorstellen, naneen ge vlochten In een sfeer van harte lijke verwarring. Gerkema kwam het op de perstribune nog even tussen neus en lippen zeg gen: „Het publiek aan de over kant heeft het weer goed van avond: het enige echte gratis politieke cabaret, eens in de week. Waar vind je dat elders in ons land?" Na het van de hand gewezen debat dat toch een debat werd zonder het door Amptmeijer ge wenste resultaat overigens, bak te de PSP-voorman een nieuw voorstel: openbare strategie met name waar het de pos- 'en in de welzijnssector betreft. B. en w. staken de neuzen bij een en voorzitter Harmsen kwam triomfantelijk met een te genvoorstel, dat „veel verder reikte". „Nietes", stoof Ampt meijer op: „mijn voorstel gaat veel verder". Nu ging het erom, wat de raad daar van dacht. Dan mag je in de Leidse raad zaal wel een scheiding der gees ten verwachten. Om twaalf uur liep de zaak de heer Harmsen (wie de ambtsketen echt niet gek staat) uil de hand. Dan maar eerst Amptmeijers voor stel, dat met 26 tegen 5 stem men werd verworpen. De conceptie zoaN gewenst door b. en w. kreeg stevige steun. Do raad ging er met 29 tegen 2 stemmen mee akkoord, dat de komende debatten over de reali sering van de begroting '72, voor zover mogelijk, openba11' zullen zijn. De raadsleden Zui?' dermun, Elngeest, Van Dam en Van Aken (met als plaatsver vanger.. mevrouw Geelkerken, Comclissens, In 't Veld en Waal) werden benoemd in de bijzondere commissie die B. en W. terzijde zal staan met advie zen bij de komende onderhande lingen met de hogere overheid. Voorlopig zal geheimhouding worden betracht. Volgende week maandagavond om 7 uur komt de raad in besloten zitting bij een om uit te maken welke de len van de strategie-nota ge heim moeten blijven en welke niet. Bij zijn verdediging van de aver sie van het college tegen een debut over het debat" had dc heer Harmsen gesteld, dat de begroting '72 voor B. en W. nog steeds maatgevend is, „al zou den we wel eens een enkele veer moeten laten, zonder dat we ons bij bepaalde discutabele posten hebben neergelegd. De strategie-nota leent zich werke lijk met voor behandeling in het openbaar, unders bestaat de kans dat alle initiatief ons in Den Haag uit handen wordt ge nomen". De wethouder stelde, dat sommige punten wel, ande re niet in het openbaar aan de orde kunnen worden gesteld. Een vertrouwenscommissie van vier man zal moeten nagaan, welke punten dit kan betreffen. Amptmeijer verweet het college, dat hel met het voorstel tot vor ming van een vertrouwenscom missie uitschakeling van de raad, althans in elk geval vun dc kleine raadsfracties, op het oog had. Hij herinnerde wethou der Harmsen eraun, dat deze nog niet zo lung geleden had ge zegd. dat Lelden een „kale kik' ker" wus, waurvan je geen veren kon plukken. „Nu is uw kale kikker plots veranderd in een moo.e vogel, die best wat veren kan missen" Met deze begro ting, aldus Amptmeijer, zit de raad cp het absolute minimum, wanr niets af kan, zek^r geen posten op het muutHchappelijk- welzijnsvlak. „Ik wil, dat die begroting integraal wordt uitge voerd. Geen spel van loven en bieden in het geheim". De heer Hoeven (CPN) wenste in elk geval openheid bij punten die het maatschappelijk welzijn betreffen en de heer Van Dam (PvdA), die liever sprak van ten realiseringsstratcg.e dan van een haaibaarheidsst ategic, zei dat de vertrouwe.ijkheid slechts enkele punten betreft ten aanzien van de rijksover heid. „Wut het laten van veren betreft", zd dc heer Harmsen nog, „wc hebben te maken met een opgedrongen situatie. En dan heb ik liever 96 pet. dan he lemaal niets, maar er geen sprake van dat we ook maar één post al hebben laten schie ten. De posten die het maat schappelijk welzijn aangaan zul len zeker in een openbare zit ting worden behandeld", DS'70-er Zundcrman voelde bij al het geharrewar weinig voor vier wijze mannen: „onderhandel dan eerst zelf maar", voegde hij het college toe.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3