Andere opzet programma's op zondagmiddag van NOS Vluehtelingenactie zondagavond op tv Luciano Berio in eigen program op KRO- radio Uitvinders in vernieuwd program Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DINSDAG 13 JUNI 1972 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM - De NOS heeft een nieuwe op zet in voorbereiding van het zondagtnid- dagprogramma, dat ook in het komende winterseizoen gehandhaafd blijft. Journaal, weekjoumaal en Openbaar Kunstbezit blij ven, maar verder zoekt men naar een an dere aanpak, waarvan de details later be kend zullen worden. Enige programma's die tot nu toe op een laat tijdstip stonden, zullen verhuizen naar de zondagmiddag. Het gaat om Toonbeeld, Ter visie en Inter pellatie. Deze programma's komen elke vier weken terug. Voorts zal de film op woensdag eenmaal per maand plaats moe ten maken voor een (Nederlandstalig) to neelstuk. Het zondagavondprogramma begint - evenals alle andere avonden - met een nieuwe kleuterserie, die afkomstig is van Max Ap pelboom Producties. Hoofdvertolkers in deze serie, waarvan de naam nog moet worden vastgesteld zijn Ton Lensink, Maroesja en Toto de Aap. Wat de jeugdserie betreft, de keus voor het eerste kwartaal van het winterseizoen is gevallen op de BRT-productie "Het zwaard van Ardoewaan", een verhaal dat zich af speelt in de tijd van de kruisridders. Wij schreven daar al over. Op de zondagavond kunnen gedurende het winterseizoen acht documentaires worden uitgezonden. Voor oktober komt gereed een 90 minuten durende reportage over de verschillen in kansen op levensgeluk tussen kinderen in de arme en in de rijke wereld, te maken door de cineast Erwin Leiser met wie de N.O.S. een coproductie-contract heeft afgsloten. Voor november staat ge pland ee nprogramma t.g.v. het 50-jarig be staan van de BBC. Voor december wordt gedacht aan een documentaire terugblik op een nieuwsgebeuren in 1972. Over in 1973 uit te zenden documentaires worden o.m. besprekingen gevoerd met Louis van Gas teren en Piet Windmeijer. Voorts bestaan er plannen voor een tweede experiment inzake het actualiseren van historische gebeurtenissen en is contact op genomen met de Amerikaanse tv-maat- schappij CBS voor een nieuwsreportage over het leven van Jezus. Meer Den Haag Teneinde de veelheid van informatie over het parlement en andere belangrijke orga nen en adviescolleges beter te kunnen ver werken wordt de wederom driemaal per week uit te zenden rubriek Den Haag van daag met vijf minuten uitgebreid. Deze uit breiding biedt enerzijds de mogelijkheid meer informatie te visualiseren, maar noopt anderzijds tot een vermindering van de frequentie van Ter visie van eenmaal per week tot eenmaal per maand (op zon dagmiddag). Den Haag Vandaag wordt op dinsdag- en donderdagavond uitgezonden na afloop van het programma op Neder land II en in het N.O.S.-programma op woensdagavond na de speelfilm. Europa, een programma over de rol van de vrouw in de maatschappij, Kijken naar Kin deren en Nederlands-talig toneel zijn de vier nieuwe elementen van het N.O.S.-pro- gramma op woensdagavond. Europa is de voorlopige titel van een rubriek waarin de aandacht wordt gevestigd op en informatie wordt verstrekt over belangrijke bestuurlij ke en economische ontwikkelingen en maatregelen op Europees niveau, die voor het Nederlands publiek van betekenis zul- De vrouw Het programma over de rol van de vrouw wordt een signalerend programma, dat aandacht besteedt aan de taakverdeling in onze maatschappij tussen man en vrouw. Uitzending eenmaal in de vier weken. De nieuwe afleveringen van de serie kijken naar kinderen zullen gericht zijn op een aantal wisselvalligheden, die een normaal kind in zijn vroegste ontwikkelingsperiode kan overkomen. In tien programma's zal het proces gevolgd worden van een aantal kinderen, dat leed ondervindt ten gevolge van traumatische gebeurtenissen (stress-si tuaties), die frequent in onze samenleving voorkomen. Aangezien zowel de Conferentie der Neder landse Letteren als de werkgroep Drama hebben aangedrongen op grotere aandacht voor het Nederlandstalig toneel in de tele visie worden in samenwerking met de om roeporganisaties de mogelijkheden onder zocht voor producties van Nederlands dra ma, die ongeveer eenmaal per maand in de plaats zouden kunnen komen van de speelfilm. De uitvoering van deze plannen zal lange tijd in beslag nemen, zodat niet aan te ne men is dat zij reeds in het nieuwe seizoen zullen kunnen worden verwezenlijkt. Voor afgaande aan deze Nederlandse producties zal ter versterking van de woensdagavond in het nieuwe seizoen ongeveer eenmaal per maand een buitenlandse toneelproduc tie worden uitgezonden. De woensdagavond zal voorts naast de hoofdfilm plaats bieden aan reeds bekende programma's als Van gewest tot gewest, Stroming (de rubriek over de verschillende maatschappelijke stromingen, waarvan de frequentie nu wordt opgevoerd tot eenmaal per vier weken en Studio Sport. Uit de kunst De rubriek Uit de kunst blijft gehandhaafd en wordt weer uitgezonden aan het einde van het avondprogramma op Nederland II. De wekelijkse frequentie zal echter voor een nog nader te bepalen aantal malen worden onderbroken voor een uitzending van Eigentijds. Voorlopig wordt rekening gehouden met vier of vijf uitzendingen van dit programma, waarin weer eigentijdse stromingen in diverse facetten van de kunst tot uiting komen. In Uit de kunst zal geen aandacht meer worden besteed aan filmpremières. TELEVISIE NEDERLAND 1 18.45 uu r De Fabeltjeskrant 18.55 uu r Journaal VARA 19.05 uu ir Zo maar 'n zomer avond 20.00 uu r Journaal 20.20 uur Zo maar 'n zomer- avond 2 21.00 uu r McCloud 22.05 uu r Achter het Nieuws 22.45 uu r Journaal 22.50 uu r Graven naar het ver leden (Teleac) NEDERLAND II 18.45 uur De Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal NCRV 19.05 uur Follyfoot 19.30 uur Mijn idee 20.00 uur Journaal 20.21 uur Please Sir 20.45 uur Hier en nu 21.25 uur Lang leve de Operette 22.25 uur Het nieuwe kerklied 22.35 uur Journaal 22.40 uur Den Haag vandaag (Nos) MORGEN 17.00 uur Trumpton (Nieuwe kinderserie) 17.15 uur Bullocky 18.45 uur De Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal KRO 19.05 uur Tekenfilm 19.10 uur Pebbles en Bamm- Bamm 19.30 uur Nationaal Koreaans Kinderballet 20.00 uur Journaal 20.21 uur Zendtijd Politieke Partijen Stichting Socutera Paul Vlaanderen St. Kilda (Engelse natuurfilm) ,,De smokkelaars" (Zomertheater) Journaal Den Haag vandaag 20.31 u 20.36 u I 21.26 li I 21.50 i NEDERLAND II Ton Lensink in kleuterserie op zondagavond Vluchtelingen moeten weer op gang geholpen worden (Van onze radio, en tv-redactie) AMSTERDAM Vorig jaar deed de Stichting Nederlands Comité Vluchtelingenhulp een beroep om mee te werken aan een na tionale actie ten behoeve van naar India uitgeweken vluchte lingen. De actie bracht 22 mil joen op, welk bedrag groten deels werd besteed aan het in leven houden van deze vluchte lingen. Een kleiner gedeelte werd besteed voor hulpverlening aan vluchtelingen, die naar Bangladesj repatrieerden. Hoewel deze vluchtelingen geluk kig naar hun eigen omgeving konden terugkeren, zijn hun problemen hiermee niet opge lost. Ongeveer de helft van de 10 miljoen vluchtelingen vond hun huis verbrand en hun vee geroofd. Zij moeten geheel op nieuw beginnen, terwijl de over heid niet hij machte is hulp te bieden. De particuliere organi saties daarentegen hebben reeds VA miljoen rampslachtoffers kunnen helpen vóór het invallen van het regenseizoen. Er moe ten echter nog 3'/£ miljoen men sen worden geholpen waarvoor de fondsen ontbreken. Zondag a.s. om 20.25 uur zal in een speciale tv-uitzending aan dacht worden gewijd aan een nieuwe actie met als doel de ge repatrieerde vluchtelingen te helpen een nieuw onderdak en een nieuwe bestaansmogelijk heid te vinden. Van onze radio- en tv-redactie HILVERSUM Onder de titel Muziek en muziek is twee" zendt de KRO-radio van avond een bijna drie uur du rend programma uit, dat naar inhoud en uitwerking vrijwel helemaal in overeen stemming is met wat de Ita liaanse komponist Luciano Berio van een radioprogram ma verwacht. Dit program ma, dat de KRO-radio als extra-bijdrage aan het Hol- land-Fesfival 1972 laat horen bevat materiaal, dat op elke dinsdagavond van de KRO- radio aan bod komt: Litera tuur, Voer voor vogels, en muziek van o.a. Haydn, Mil- haud, Couperin, Beethoven, de Beatles, Bob Dylan, Pete Seeger, Verdi, Puccini en Luciano Berio zelf, van wie tijdens het Holland Festival 1972 22 werken ten gehore worden gebracht. Dit programma, ciano Berio zeven dagen heeft gewerkt, kan worden gezien ais zijn laatste com positie en tevens als een uniek feit, waarbij de radio een originle radiofonische bijdrage levert aan het Hol land Festival. De compositie van Berio is enerzijds afgesteld op het tempo dat het medium radio met zich meebrengt, ander zijds op het tempo van de avonduren èn van de onder werpen, die daarin aangesne den worden. Muziek is componeren van tijd (tempo), meent Luciano Be rio, waarbij hij het spreken de menselijke stem heel duidelijk als muziekkaal middel wil zien. Naar de vorm is de avondvul- hel duidelijk als muzikaal muziek is twee één lange va riatie op het thema variatie. Met dit programma wil Be rio laten horen, hoe men een tevoren vastgesteld schema tegelijk kan respekteren èn op muzikale manier kan doorbreken, zodat het gebruikelijke stramien nu en dan te herkennen valt. Een paar concrete onderwer pen zijn: Het Holland Festi val 1972, de mogelijkheden van het fenomeen stem en eigen program op de KRO- het fenomeen Variatie, dat in het programma ter sprake komt aan de hand van Beet- hovens Diabelli-variaties. Daarnaast zijn van de kom ponist zelf zijn werken Sinfo- nia, Visage en Passagio inge vlochten. Luciano Beria praat het pro gramma zelf aan elkaar en geeft tekst en uitleg, waarbij voor simultaanvertaling is gezorgd. Een wereldpremiè re in dubbele zin, omdat de komponist voor het eerst een radiofonisch werk maakt in andere dan de gebruikelijke muzikale zin en de radio voor het eerst zich niet be perkt tot de funktie van ver slaggevend of informatief medium, maar nu een krea- tieve bijdrage levert aan het Holland Festival. Over Berio zelf schreven wij eerder al uitvoerig. Produktie: Frans van Rossum. Hilversum I 20.00 uur. Vanavond begint de NCRV weer met het programma ,.Mijn Idee", waaraan men een nieuw aanzien heeft gegeven. Deze uit zending wijkt nogal af van de voorgaande programma's uit deze reeks. De uitvinders wor den nu beoordeeld door een pa nel van deskundigen in plaats van bekende Nederlanders en in plaats van geldbedragen worden nu punten toegekend waardoor aan het eind van de serie de hoogst scorende als winnaar uit de bus zal komen, leder idee wordt ais geheel ge- 'waaideerd en gehonoreerd. Die waardering wordt tot uitdruk king gebracht in het toekennen van punten door de publiekjury. rada: eerst een jury van des kundigen de ideeënlanceerders al duchtig aan de tand heeft ge voeld over hun vinding. De publiek-jury bestaat uit vijf personen die in elke uitzending terugkomen. Het zijn mevr. A. Bouma, de heren C. A. Meyer. Kees Buurman, M. Burggraaf en J. van Lingen. In deze uit zending neemt Aad van den Heuvel de plaats in van Kees Buurman die voor deze uitzen ding verhinderd was. De des kundige jury bestaat uit me vrouw Mr. J. M. Klomp-Verhoe ven van de Consumentenbond en de heer A. C. Verbeek, werk tuigbouwkundige. De NCRV heeft voor ,,Mijn Idee" van de minister de erkenning als tentoonstelling in de zin van artikei 8 van de Rijksoctrooiwet gekregen. De uitvinder wordt geacht op de dag van uitzending reeds octrooi te hebben aange vraagd. In de/p eerste uitzending van de nieuwe serie kan men kennis maken met de uitvindingen van de heer C. Visser uit Vreeswijk pater Amedeus van de Staay uit Tegelen en de heer S. Sanders uit Den Haag. De winnaar of winnares van de hele serie - die duurt tot 5 sep tember - wordt aan het eind van de uitzendingenreeks eige- naar(es) van een gouden Archi medes. Presentatie Hans Zoet. Ned II 19.30 uur. Zomeravond Tonny Huurdeman, Frits Lam- brechts, Lydia Oosthoek en The Secrets maken vanavond hun opwachting in Zomaar een Zo meravond. Dit programma biedt voorts de winnende foto, een filmpje over kinderen en de gast van de week Jelle de Vries, componist. Presentatie Letty Kosterman en Herman Stok, die vooral de kinderen be zig houden met boeken en goo chelen. Ned. I 19.05 uur. McCloud Lichtgelovige filmsterren geven grif geld voor toekomstvoorspel lingen. McCloud gaat er zich in mengen. Ned. i 21.00 uur. Het verleden Er wordt ditmaal weer gegraven in de ijstijd van de lage landen. Ned. I. 22.50 uur. Folly floot Dora krijgt te maken met het paard van een zigeuner, welk paard een minder prettige beje gening ten deel valt Ned. II 19.05 uur. Please sir Er wordt getrouwd, maar om het dan zo te houen Ned. II 20.21 uur. De operette De NCRV-televisie brengt deze zo mer opnieuw het programma Lang leve de Operette op het scherm. Vanavond kan men de eerste aflevering zien van een serie van vier. Samensteller van dit programma, Didier van Koekcnberg, zal trachten zoveel mogelijk aan de verzoeken te voldoen van de kijkers, maar het levert wel eens moeilijkhe den op, omdat heit materiaal niet altijd voorhanden is. In deze uitzending zijn fragmen ten te horen en te zien uit Ope rettes als Orpheus in die Unter- welt van Offenbach, Die Fleder- maus van Strauss, Der Bettel- student van Millöcker, Die Un- gatrische Hochzeit, Der Vogel- h&ndler en Die Lustige Witwe, van Léhar. De presentatie is in handen van Jan van der Waart. Ned. II 21.25 uur. Trumpton Trumpton is een Brits stadje met een hele mooie markt en een nog mooiere stadhuisklok. Woensdag Ned. I. 17 00 uur. Bullocky Een man uit Australië heeft geen tractor nodig om bomen te ver sjouwen. Hij gebruikt een daar- voor afgerichte os. Daar kan geen tractor tegen op. Woensdag Ned. I 17.15 uur. i KR O-medewerker Hans Bik heeft een reportagestijl die uitmunt door nuchterheid. Bij hem geen moraliseer-toontje, geen gewich tigdoenerij, maar gewoon de fei ten (en de cijfers) op een rijtje zetten. Omdat hij zijn „huis werk" vooraf goed doet vallen die reportages meestal erg goed uit. Dat was gisteren het geval met „Kamperen". Aan de orde wa ren de zeer velen die soms maanden lang hun woning in de steek laten en hun vertier zoe ken op een camping. Sommigen zullen dat gek vinden. Die men sen offeren heel veel comfort op om tegen een fikse prijs in een „stad in de vrije natuur" te gaan zitten, dichter op elkaar dan zij het thuis doen meestal. Hans Bik ging kijken en luisteren voor ons. Het bleek helemaal niet gek ,want alle ondervraag den vonden het zalig, voelden zich ontspannen en vrij. Benij denswaardig ontspannen en vrij. Dat was goede informatie voor kijkers die een beetje vreemd aankijken tegen dat ..kampeer- gedoe". Ook goede informatie voor aspirant-kampeerders, want Bik verwerkte er losjes weg heel veel zakelijke gege vens in, maakte er bovendien gezellig kijkwerk van. In de vooravond bij de AVRO: Corry, voor het laatst met De Rekels. Merkwaardig fenomeen die Corry. Op haar repertoire lijkt maar één liedje te staan: „Je bleef niet trouw" en dat in vele variaties. Ze zingt dat lied je huiselijk, met zwaar accent en met (bewust?) falende stern- middelen. Kortom, ze is geen zangeres, maar een doodgewoon meisje dat er leuk uitziet en dat heel simpele liedjes zingt over meestal treurige liefdes. Genre waar kennelijk een goede markt voor is. Overigens: De Rekels leken ideaal afgestemd op genre en stem. Het is voor Corry te hopen dat het verbreken van deze wederzijdse trouw haar marktwaarde niet zal doen da len. AVRO's Televizier had een goede aflevering met o.m. een eigen, verschrikkelijke, reportage uit Boeroendi van Jan Scholtens.. Ook een gesprek met Leeuwar der J. A. Schalekamp, de man rich graag wil verrijken ten 18.45 uur De Fabeltjeskrant t 18.55 uur Journaal AVRO 19.05 uur Tarzan 19.55 uur Voetbal België—West- Duitsland 21.40 uur Televizier-Supplement 22.05 uur Kenmerk (IKOR-RKK) 1 22.30 uur Journaal 22.40 uur Filosofie (Teleac) RADIO gramma. Potttleke Partijen de Nederlandse Mid- i 19.00 Musicerende Harmonie-orkest, 19.30 De zingende i kerk; nieuwere liturgische gezangen. I 20.00 Holland Festival 1972: Muziek! ging; 2 HILVERSUM II. gevarieerd gramma. (20,00—20,05 Nieuws) 22.00 Trefpunt: Beschouwingen over okJ tuele zaken. 22.20 (S) Vanavonc laat: licht programma met nktiiall- teiten, waarin om 22.65 'ededelln- gen: 23.00 Nieuws en 23 i Radio journaal. 23.55—24.00 Nieuws. MORGEN TROS: 7.00 Nieuw bijt ziek. reportages en berichten. (7.30 Nieuws: 7.41—8.00 AktuallteitenS.30 Nieuws; 8 41—S.50 Aktuallteiten); 10.00 (S) Voor de vrouw. (10.30— 10.32 Nieuws), 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 (S) Van twaalf tot twee; gevarieerd programma. (12.26 Mededelingen t.b.v. land. en tuin bouw; 12.30 Nieuws. 12.41—12.50 Echo: 13.00—13.05 Raden maar..). NOS: 14.10 Van Ta-ta tol totale taal: een rubriek over het leven ln de taal. 14.20 (S) Aspecten van de kamermuziek: moderne en oude kamermuziek. 14.50 Jazz uit het his torisch archief. 15.10 Meer over minder: De slem van de sprekende minderheid 1',.30—15.32 Nieuws) NCRV: 16.45 Kom met Je boek: lite raire jeugduitzending: 17.00 (S) NCRV-Vocaal Ensemble: moderne madrigalen. Overheid! 17.20 Tekst en uitleg, e lijkse rubriek van lie X lchtlng: zorgir i drleweke- I HHH wetenschappen. I opleiding kinder- en .ieugd- I spreekt Ad Hazewinkel I lej. drs. F. A. Egginl Paedacogisr Amsterdnn 17.32 Hier e HILVERSUM II muziek en Informatie (Om 7.25 Vai de voorpagina). VPRO: 7.54 Dez dag. VARA: VOO Nieuws. 8.11 AL standen Voor de 11.03 Op teiten en muziek ws). 17.00 (S) Geef iekpl atenprogramma Nieuws en I (S) VARA I 16.00—16.M ne de vilt: 17.55 Me- HILVERSUM III AVRO: 7,00 Nieuws. 7.02 Steeva (8.00 Nieuws; 8.02—8.05 Radlojoi al). 9.00 ,N[eu' beldsvlti 9.03 Dl 10 00 Nieuw*, in o:; Ar- nlnen (11.00 Nieuws) 1200 12.03 Radiojournaal. 12.06 (16 00 Nieuws) 17.00 koste van postzegelverzame laars door hun waardeloos be drukt papier voor goed geld te verkopen. Die man smeekt om een proces-verbaal wegens wetsovertreding om zó In de pu bliciteit te komen. Publiciteits media, inclusief Televizier, be hoorden hem eigenlijk dood te z wilgen. Interessant was de visie die dr. van Praag in „Teleac" ontwik kelde over de „éducation per manente" en de rol die Teleac daarbij kan hebben. Als er ooit een derde t.v.-net komt zou dat wellicht exclusief voor dat doel gereserveerd moeten wordem Waarmee we niet willen zeggen dat de t.v.-taak op dit terrein een exclusieve Teleac-aangele- genheid zou moeten zijn. Vg.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2