Westduitse topruiters eisten uitsluitend O.S. voor W inkier Schaker Szabo imponeerde tegen overmoedige Browne ROGER ROSIERS SLOEG AANVAL IN TIJDRIT AF FINANCIËLE „STEUN" OORZAAK ANTI-WINKLERHETZE Come-back Gonzales Sportwereld Bokser Hunter niet welkom in Miinclien DINSDAG 13 JUNI 1972 PAGINA U WARENDORF Hans Günler Winkler is momenteel mis schien de eenzaamste ruiter in de internationale paarden sportwereld. De 45-jarige, immer tot in de puntjes gekle de, gebrilde Duitser, die in zijn rijk met succes beladen carrière zowel wereldkampioen als Olympisch titelhouder werd, kan in de Bondsrepubliek geen goed meer doen. De andere topruiters in zijn land, met wie hij vele jaren is opgetrokken, hebben hem tot vijand nummer één ver klaard en willen niets meer met Winkler te maken heb ben. Hans Giinther Winkler in de tijd, dat hij nog door zijn Westduitse collega's werd gewaardeerd. Later ont stond na het bekend worden van de financiële steun, die de gentleman krijgt de controverse. Een voorlopig hoogtepunt" in de feitelijk reeds jaren sluimeren de. maar sinds begin mei open lijke controverse was een brief aan de president van de „Deut sche Reiterliche Vereinigung", Dieter Graf Landsberg-Velen, waarin elf uiters vorige week verklaarden niet aan de Olym pische Spelen in München te zullen deelnemen, indien Hans Gilnter Winkler in de ploeg zou worden gekozen. Bovendien eis ten zij het aftreden van de voor zitter van het „Deutsche Olym- piade-Kom'iite für Reiiter" (DOKR), Kurt Capellmann. Dit schrijven, ondertekend door Al- win Schockemöhle, Paul Schoc kemöhle, Hairtwrg Steenken Hermann Schridde, Fritz Lig- ges, Lutz Merkel, Karl-Heinz Giebmanns, Hendrik Snoek, Mi chael Godcel, Manfred Klöss en Kurt Jarasinski, was ook ge richt aan de voorzitter van het comité voor de springsport, Otto Schulte-Frohlinde en Capell mann. Wat heeft zovelen zich doen keren ©egen Wlinikler, zo op het oog een innemende gentleman, die geen vlieg kwaad zou doen? De aantijgingen zijn niet mis: a. Winkler ontvangt sedert jaren per maand een bedrag van 2500 Mark van de Duitse organisatie voor ondersteuning van de sport (Deutsche Sporthilfe). zoge naamd voor het onderhouden van vijf paarden, die hij echter in het geheel niet bezit. b. Winkler ontvangt jaarlijks een bedrag van 4000 Mark van het DOKR. zogenaamd als tege moetkoming in de dagelijkse kosten van zijn paarden, o.a. voor voer: c. Winkler heeft via het DOKR kosteloos de beschikking over een paardenverzorger, d. Winkler verkocht zijn Olympi sche toppaard „Enigk" voor 200.000 Mark aan Italië. Dit paard was voor een bedrag van 25.000 Mark door het DOKR me- de-gefinancierd .Winkler incas seerde de gehele verkoopsom en was pas na een half jaar bereid de 25.000 Mark aan het DOKR terug te betalen, e. Het DOKR heeft voor Winkler tegen ongehoorde prijzen paar den aangekocht, die nergens voor deugden. Een voorbeeld: Sierra Nevada, een voor sprin gen ongeschikt paard, kocht men voor 45.000 Mark op een veiling. Al deze verwijten werden open baar tijdens de in mei gehouden selectiewedstrijden voor de Olympische Spelen in München. Op 5 mei wekte Winkler reeds wrevel bij zijn collega's, die men een zekere jaloersheid toch ook moet aanrekenen, toen hij tijdens het concours hippique in Balve zijn beste paard „Tor- phy" niet aan de start bracht. FC Den Haag-B uitgespeeld (Van anze sportredactie) DEN HAAG Na overleg met de KNVB en het bestuur van Vo- lendam hoeft het B-elftal van FC Den Haag de laatste wed- FC Den Haag de laatste wed strijd van het seizoen niet meer te spelen. Het zinloze duel, dat morgen tegen Volendam-B zou worden gespeeld rs geschrapt. Sparta, dat alleen nog gepasseerd kon AMSTERDAM Nederlands enige praktiserende grootmeester „Het is nog te vroeg voor dit paard" zo werd er gezegd. Maar tien dagen later zadelde Winkler wel „Torphy" in Wies- baden, welk concours niet in de Olympische voorbereiding was opgenomen. Daarna raakte Winkler bij een val met een geleend paard. „Dakota", aan een been gebles seerd, zedat h».j in de tweede se lectiewedstrijd. te Keulen, in het geheel niet aan de start ver scheen. Toen kwamen ook de geruchten in de wereld over de talrijke finan ciële ondersteuningen die Wink ler geniet. De geplaagde ruiter 1 zelf zei: „Alles is gelogen. Hoe komen de anderen erbij in een j volkomen legale zaak te willen roeren? Het geheel neemt lang- zaam vormen aan die niet meer door de beugel kunnen." De j „baas" van de Sponchilfe, Josef i Neckermann, heeft inmiddels bevestigd, dat Winkler en ook andere ruiters ondersteund wor den. „Maar ik noem geen be dragen". zo voegde hij er aan horen: „Wij zijn altijd tot een gesprek bereid. Maar deze uit nodiging komt echt ongelegen. Lang niet iedereen is beschik baar." De ruiters lieten verder nog weten, dat de commissie van onderzoek voor hen in de huidige samenstelling onaan vaardbaar is. Donderdag zullen tijdens een persconferentie te Wolfburg Neckermann en „De elf" een eventueel nieuwe ont wikkeling openbaar maken. De ironie van het lot wil Intussen, dat Winkler geen directe kandi daat meer is voor de Olympi sche ploeg. De recente resulta ten hebben In eerste Instantie Hnrtwig Steenken, Gerd Wilt- fang. Hermann Schridde en Fritz Liggcs hiervoor bepaald. Alwln Schockemöhle, die pech heeft met zijn paarden, en Wink ler staan op de wachtlijst... Jan Hein Donner heeft zich resoluut aan het hoofd gesteld groepje Nederlanders, dat in de grootmeesterrijen van het IBM-toernooi een bescheiden rol vervult. Donner won met zwart van Hartoch, die de opening niet al te sterk behandelde. Op dezelfde wijze won Jan Timman van Enklaar. Donner staat thans samen met de Hongaar Szabo op^de gedeelde vijfde plaats met 6]/2 punt, drie volle punten achter op de Russische leider Poloegajewski, die zijn partij tegen de jonge Joegoslavische grootmeester Lubojevlc in eerste instantie zag afgebroken. Grootmeestergroep gajewski Pancho Gonzales, de held van wel eer, is weer terug op Wimbledon. BECKENHAM Pancho Gonza les, eens de sterkste in het prof tennis is weer eens de oceaan overgestoken om deel te nemen aan Wimbledon. Ter voorberei ding schfeef hij in voor het Svahn kampioenschap van Beckenham, J Na vier uur spelen had de Rus een dominerende positie opgebouwd, maar in de techniek van de afwisseling liet hij een steekje vallen. Toch kon Lubojevic de nederlaag niet afwenden. Het voor de tweede plaats belangrijke duel Uhlmann —Kortsnoj eindigde na vier uur spelen in een puntendeling. Zwamt geeft op. De 56-jarige Szabo versloeg op indrukwekkende wijze de Uitslagen: overmoedige Australiër Browne. n' Diens voorspelling, dat hij dit toernooi even zou gaan winnen, blijkt bepaald niet uit te komen. Het grootste geluk van de elfde ronde had Langeweg. De Nederlander had het tegen Robatsch meerdan moeilijk, maar even voor het einde blunderde de Oostenrijker. Gisteren werd de laatste ronde gespeeld van de meestergroep. De Oostduitser Hennings, de Joegoslaaf Manovic en de Hongaar Sax eindigden op de gedeelde eerste plaats met V/2 p.unt uit elf partijen. Volgens het reglement, dat in dergelijke gevallen voorziet, zal Hennings Eind.' een uitnodiging ontvangen Wo' deel te nemen aan grootmeestergroep van 1973. 30. Pc3-d5t, Pb6xd5; 31. De6-d7t, Kc7-b6; 32. e4xd5, Th8-d8; 33. Dd7-f5, Pc6-e5; 34. Df5-f2t, Kb6-c7; 35. Tdl-d3, b7-bG; 36. Td3-c3t, Kc7-b737. Tc3-c6, Pe5xc6; 38. d5xc6t, Kb7xc6; 39. Telxe7, d6-d5; 40. Df2-d4, b6-b5; 41. b2-b4, Db8-b6; 42. Dd4-g7, Td8-h8- Enklaar—Timman SzaboBrowne 1—0. Poloegajewski 9'4 pnt. 2. Kortsnoj en C Donnei .int. 7. Timami Ree en Langeweg. b pnt.: 10. Mallch 5 pnt.: 11. Robatsch 4'j pnt.: 12 Ivkov 4'j pnt.: 13. Browne -1 pnt.: 14. Padewskl en Enklaar beiden 3V4 pnt.16. Har- Van BnarleVan Gee Hennings 7'{. 2U. pnt. 11 De Hongaarse schaker Szabo versloeg in een indrukwekkende partij Browne, die eerder had voorspeld het toernooi „even" te gaan win nen. Roddel Sinds Keulen is de anti-Winkler- hetze alleen nog maar aange wakkerd. Er kwamen steeds meer praatjes, die niet ver meer van roddel af waren, in de wereld. Zo zou Winkler ach ter de coulissen alles voor het zeggen hebben in het Ruöter- sportcentrum te Warendorf. De leidinggevende figuren zouden slechts marionetten zijn in de handen van Winkler. De gebeurtenissen volgden elkaar in snel tempo op. Er werd een commissie benoemd, bestaande uit de heren Stecken, Hansen en Hartung, die een onderzoek moest instellen. Daarna kwam de reeds beruchte brief, waarin elf ruiters zich tegen Winkler en Capellmann keerden. Men ver- v/ijt Capellmann rin een inter view gezegd te hebben, dat „de ruiters zich haarscherp langs het randje van de Olympische legaliteit bewegen" en dat „zij alle denkbare trucjes beheer sen." Overigens ontbreekt Gerd Wiltfang bij de ondertekenaars. Volgens de geruchten moest hij na dreigementen van zijn baas I Josef Kun, een voormalige zwaargewichtbokser, verstek la ten gaan. Josef Neckermann heeft reeds een - vergeefse - poging in het werk gesteld om een gesprek tussen alle betrokkenen te ar rangeren. Hi'j had 12 juni voor gesteld, maar kreeg van woord voerder Alwin Schockemöhle te Gisteren speelde hij zijn eerste partij. Hij won met 7—5 9—7 van de Japanner Kan Hirai. Deze stond in de eerste set met 5—3 voor en in de tweede met 7—6 alvorens de op het gladde gras mopperende Gonzales het tempo verhoogde. Gonzales zei later: „Ik denk, dat al mijn partijen lang en moeilijk zullen zijn. Maar ik kan de oefening goed gebruiken. Dit jaar heb ik maar aan vier toernooien deel genomen". Ia de strijd om de internationale Westduitse tennistitels in Ham burg (in de enkelspelen gewon nen door Orantes en Halga Masthoff) zijn de klassementen voor de Grand Prix 1972 als volgt: lames: 1. Billie Jean King (VS) 229 punten, 2. Ivonne Goolagong j (Aus) 205, 3. Nancy Gunter (VS) 150, 4. Helga Masthoff (WDld) 130, 5. Frangoise Durr (Fr) 96, 6. Rosemary Casals (VS) 90. Ieren: 1. Manuel Orantes (Sp.) 300 punten, 2. Ille Nastase (Roem) 225, 3. Andres Gimeno (Sp) 214, 4. Stan Smith (VS) 187, 5. Jan Kodes (Tsj) 139, 6. Patrick Proisy (Fr) 109. De partij uit de elfde ronde tussen de Hongaar Szabo en de Australiër Browne had het volgende verloop: Wit: Szabo (Hongarije) Zwart: Browne (Australië) 1. Pgl-f3, c7-c5; 2. e2-e4, d7-d6; 3. d2-d4, c5xd4; 4. Pf3xd4, Pg8-f6; 5. Pbl-c3, a7-a6; 6. Tcl-g5, e7-e6; 7. f2-f4. h7-h6; 8. Lg5-h4, Lf8-e7; 9. Ddl-f3, Pb8-d7; 10. 0-0-0, Dd8-c7; 11. Lfl-d3, g7-g5; 12. f4xg5, Pd7-e5; 13. Df3-e2, Pf6-g4; 14. h2-h3, h6xg5; 15. Lh4-g3, Pg4-fG; 16. Kcl-bl, Lc8-d7; 17. Lg3-f2, 0-0-0; 18. Pd4-b3, Th8-h5; 19. Lf2-d4, g5-g4; 20. De2-f2, Td8-h8: 21. Ld4-b6, Dc7-b8; 22. Ld3-e2, Ld7-c6; 23. Thl-el. Th5-h4; 24. Pb3-a5, g4xh3; 25. Pa5xc6. Pe5xc6; 26. g2xh3, Pf6-b7; 27. Df2xf7, Pd7xb6; 28. Df7xe6f, Kc8-c729. Le2-g4, Th4-h6; UDINE Bij het militaire we reldkampioenschap basketbal in de Italiaanse stad Udine heeft Nederland gisteren met 7847 (Ruststand 30—20) gewonnen van Jordanië. LUXEMBURG - Roger Rosiers heeft gisteren in de afsluitende in dividuele tijdrit over 7,5 kilome ter de aanval van zijn landgenoot Paul Aerts op zijn leidende posi tie in de ronde van Luxemburg afgeslagen. Van de eerste van de vijf ronden was hij sneller en hij finishte tenslotte met een voordelig verschil van veertien secon den. Gevoegd bij de twee seconden, die hij bij het begin van de laatste etappe bezat, zegevierde hij dus in het eind klassement met een voorsprong van zestien seconden. De tijdrit werd overi gens gewonnen door de wereldkampioen achtervolging Bacrt. De Belg reed met een gemiddelde van 49.451 km/uur. De Fransman Bellone won het eerste ge deelte van de vierde etappe een rit over 155,9 kilometer van Diekirch naar Esch sur Alzette in 4 uur en 35 seconden. De uitslag van het eerste gedeelte van de vierde etappe is: 1. Bellone (Fra de 155,9 km in 4.00.35., 2. Genet (Fr) 4.00.52, 3. Antheunis (Belg) zit., 4. Peel- man (Belg) 4.03.30, 5. Guimard (Fra) z.t„ 7. Schepers (Ned) z.t., 11. Jan Janssen (Ned) z.t. De uitslag van Je laatste etappe: 1. Baert (Beig) 9.06, 2. Guinard (Fr) 9.22, 3. Braeke (Belg) 9.2.3, 4. Verstraeten (Belg) 9.26. 5. Schepers (Ned) 9.31, 16. Janssen (Ned) 9.56. Eindklassement: 1. Rosiers (Belg) 19.57.37. 2. Aerts (Belg) 19.57.53, 3/ Ho- ban (GB) 19.58.22. -5. Letort (Fra) 19.58.53, 5. Demuynck (Belg) 19.58.56. 6 Junkermann (D) 19.58.59, 7/8 Marteloz zo (Fra) en Dolman (Ned) heiden 19.59.17, 9. Maingon (Fra) 19.59.31, 10. Mortensen (Den) z.t. Hassink tweede Arie Hassink is tweede geworden in de ronde van de Vogezen. In het eindklas sement eindigde Hassink in dezelfde tijd als de Fransman Nogues, die ech ter door zijn betere plaatsing in de etappes de eerste prijs kreeg. In deze ronde, die op een heuvelachtig parkoers werd gereden, eindigde wereldkampioen Ovion op de vijfde plaats. Arie Hassink won de tweede etappe, een tijdrit over 26 kilometer van Vittel naar Chatenois In 34 minuten 51.2 seconden, Nogues werd In die rit tweede in 35.13,9. Het eindklassement is: 1. Nogues 8 uur 27 minuten en 54 seconden, 2. Hassink zelf de tijd. 3. Schavy (Fra) 8.28.37. 4. Re- nard (Fra) 8.28.39, 5. Ovion (Fra) 8.28.48. De val van Piet van Katwijk in de laatste etappe van de ronde van Oostenrijk, waarmee hij een zekere ritzege uit han den gaf. heeft toch nog een prettig ver volg gekregen. Tijdens een ontvangst nodigde burgemeester Gustav Scher- baum de Nederlander bij wijze van troostprijs u' voor een verblijf van een week in deze Oostenrijkse plaats. MÜNCHEN Wanneer Bobby Lee Hunter als één van de 12.000 deelnemers aan de Olympische Spelen naar München komt, zal 1 Nu »>ok Westduits dopingschandaal? RRF.MEN Hel heelt er veel van weg dat Duitsland na dc geruchtmakende omkopings- schfndalen nu te maken zal krljgan met etm dopingschan- daal. Wcrdcr SV heeft gisteren aan de Duitse voetbuioend te kennen gegeven dut het vermoe- tien bestaat dat 1 Fc Kalsers- lautern, van welke vereniging In de Ivdve finale van de beker- competitie werd verloren, do ping heeft gebruikt. In het hotel „Zur post" in Bre inen, waar de spelers van FC Kaiserslautern waren onderge bracht, vond een kamermeisje lege capsules en verpakkings materiaal van pep-middelen, die in de Duitse sport verboden zijn. Een kelner, die teven3 jeugdleider is bij Werder, stelde het bestuur van zijn vereniging op de hoogte. Reiiinierswaal in hasebullseleetie AMSTERDAM Ron Frnser, dc Amerikaanse coach van het Ne derlandse team, dat zal deelne men aan de Haarlemse base- ballweek (30 juni - 9 juli) heelt zijn selectiegrocp met zes man uitgebreid. De zes spelers, die in de groep werden opgenomen ,zijn: Ade Fyth (Sparta), Ton Terneuzen (OVVO). Wil Remmerswaal (Storks), Tas Rasmijn. Ton de Jager en Simon Heemskerk (Ni cols). Fraser, die pas een week in Nederland is, heeft nu de be schikking over twintig spelers. het hnrtclljk welkom stel lig niet voor hem bedoeld zi in. De Amerikaanse vlieggewicht-bokscr loopt grote kans gevangen te worden gezet inplaats van te mogen deelnemen. Do reden van de ongastvrij heid van Duitse zijde is gelegen In het lelt dat Fobby Lee Hunter wegens doodslag een gevangenis straf uitzit van achttien Jaar. Dat heeft do 21-Jarl- ge Amerikaan niet belet een Imponerende ama teur-carrière als bokser op te bouwen. Zo werd hij verleden jaar zomer derde bij de Pann- mrrikaanse soclen In Call. Hij is een van de meest serieuze gegadigden voor een plaats in de Ameri kaanse ploeg. Willy Daume, voorzitter van het organisatiecomité heeft de voorzitter van het Amerikaanse Olympi sche Comité, Clifford Buck, laten weten dat Hunter niet welkom zal zijn. Een olympische at leet dient een voorbeeld voor de jeugd te zijn, al dus Daume. Daume twij felt eraan of dat het geval is bij een man. die is ver oordeeld omdat hij een medemens met een mes heeft gedood. Als Hunter zich door de kwalificatie werkt en het Amerikaanse Olympische Comité hem ondanks het Duitse protest afvaardigt, .staut he: Olympische or- ganisr.tiecomite voor de moeilijkheid voor een passende hulsvesting te moeten zorgen. Dal is het Olympisch dorp nf de Sta- delhfungevat gent* in München Volgens Daume vereisen de Olympische reglementen dat alle deel nemers in het Olympisch dorp worden onderge bracht. Maar dit voor schrift is verschillende malen overtreden. Onder meer door de winnaar van de gouden medaille bij de dressuur in Mexi co, de Westduitser Josef Neckermann, die zich tij dens de spelen pleegt op tc houden In hotels van de hoogste prijsklasse. MANCHESTER Het briljante fastbowlen van de Australiër Dennis Llllee heeft niet kunnen verhinderen dat Efvgcvsmd een stevige greep heeft gekregen op de eerste r-stm :trh tegen Australië op Old Trafford. Lillee r.nm zes voor 16, waarin begrepen drie wickets in vier ballen. Het gevolg was dat En geland na 234 voor zes geen run meer maakte en op deze stand in de tweede innings all out ging Ondanks deze dramatische ineen storting is de laak van Austra lië verre van gemakkelijk Aan het einde van de vierde dag hadden de gasten nog 342 runs nodig voor dc overwinning. Ze stonden 57 voor twee.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11