ATLETES LIEPEN DICHT NAAR DE OLYMPISCHE EIS I DEENSE ATLETEN 00K STERKER DAN 0RANJEPL0EG Ook veiligheidsfanaat Joakim Bonnier vond dood op het circuit Arcari blijft Wereldkampioen i lichtwelter CIJFERS UIT LONDEN 972 MAANDAG 12 JUNI 1972 LONDEN. De stelling, dat het voor zwaWkere atletieklanden weinig zin heeft om tegen toonaangevende naties uit te ko men, is zaterdagmiddag in Crystal Palace niet houdbaar gebleken. Natuurlijk wis ten de Engelse en Nederlandse atletes van tevoren, dat zij tegen Oost-Duitsland geen schijn van kans zouden hebben maar juist in een Olympisch jaar, waarin iedereen aan scherpe limieten moet vol doen om zich te plaatsen, heeft een con frontatie met een toonaangevend land bij zonder veel waarde. Het feit dat de Ne derlandse dames met 63 puhten ver ach ter Oost-Duitsland (124) en Engeland (80) eindigden, heeft alleen betekenis voor de statistiek. Het was belangrijker dat een aantal Nederlandse dames in deze eerste interlandontmoeting van het seizoen dicht in de buurt kwam van de scherpe, door het NOC gestelde, limieten. Tot dat kleine groepje behoren Trudy Ruth (400). Myrna v. d. Hoeven, Ilja Keizer (beiden 800 meter) en de 1500 meter-loop sters Berny Boxum en Joke van Gerwen. Els van Noorduyn be vestigde haar kwalificatie voor München opnieuw door drie maal over de zeventien meter te stoten met de kogel. Zorgen behoeven er evenmin te bestaan over Wilma van Gooi. Neder lands beste sprintster won met een tegenwind van bijna twee meter per seconde op overtui gende wijze de 200 meter. Trudy Ruth, die dit seizoen defini tief overschakelde naar de 400 meter, benaderde de Olympi sche eis (53,2) in Londen tot op 0,2 sec. Zij zal nog moeten leren haar krachten beter te verde len. Zij verloor op het laatste rechte eind, dat zij als tweede achter de Oostduitse Monika Zehrt was ingegaan, nog twee plaatsen. De Oostduitse even aarde het Europese record (51,7 sec.) van de Frangaises Nicole GENUA. De Italiaanse bokser jkuno Arcari heeft zijn wereld titel in het lichtweltergewicht behouden door zaterdagavond in Genua zijn Braziliaanse uitda ger Joao Henrique in de twaalf de vanhet over vijftien ronden vastgestelde gevecht knock out Ie slaan. Het was de zesde keer dat Arcari zijn titel met succes verdedigde en de 53e overwining van de Italiaan in 55 gevechten. De tï- jtelhouder was zaterdagavond in Genua geen moment in gevaar. Vanaf de eerste ronde demon streerde hij een betere techniek en vanaf de negende was het duidelijk dat er een knock out in het verschiet lag. MEXICO STAD. De Mexicaanse bokser Jose „Manteguilla" Na- poles heeft zijn wereldtitel in het weltergewicht met succes verdedigd door de Amerikaan Adolph Pruitt in de tweede ron de knock out te slaan. land-Oost Duitsland zijn: 100 meter: 1. Sonla Lannaman (Gr. Br) 11.5. 4. Wllma van Gooi 11.5. 6. Lldy Makklnje 12.1; 100 meter horden: 1. Annelie Erhardt (Odld) 13.1, 4. Mleke Sterk 13.6, 6. Mlep van Beek 14.0; 200 meter: 1. Wllma van Gooi 23.8. 6. Mle ke Sterk 24.7; 800 meter: 1. Marltta Pohllwitz (odld) Berny Boxem 4.14.2, 5. Joke van Gerwen 4.16.5: 4 x 100 meter: 1. Oost-Duitsland (Strupperd. Meyer. Strophal en Selmlcketl 44.4 sec.. 2. Nederland (Riet van den Eerg. Wllma van Gooi. Mleke Sterk en Lldy Makklnje) Hllde Kooy Myrt Hoeven en Trudy Ruth) 3.39.3 (Nederlands record) Dlscuswerpeq: 1. Gaby Hlnz- 1. Margltta Gummel (Odld) 19.60 m. 3. Els van Noorduvn 17.09. 6. Anneke de Bruin 13.S7; Speerwerpen: 1. Jacquelin Todten (Odld) 54.72 Rita Schmidt (Odld) i.. 4. Marjan Akker- Duclos en Colette Besson. Ma rian Burggraaf was, ondanks haar vijfde plaats, niet ontevre den. „Ik had opdracht gekregen zo snel mogelijk te vertrekken. Als je dan niet alleen met 24,6 sec. je persoonlijk record even aart, maar ook nog op 54,4 sec. uitkomt, mag je toch wel tevre den zijn. Die 53,2 komt er voor München nog wel tweemaal uit." De come back van Myrna v. d. Hoeven en Ilja Keizer, twee at letes die bijna twee jaar niet meer op internationale wedstrij den zijn uitgekomen, lijkt nu al geslaagd. Vooral Myrna v. d. Hoeven zal dit seizoen op de 800 meter nog een rol van betekenis gaan spelen. De Haagse heeft van nature veel snelheid, wat tot uiting kwam in de laatste 200 meter. Zij stormde achter uit het veld, dat de eerste ronde in 61,8 sec. had afgelegd, naar voren en probeerde de Oostduitse Maritta Doliwitz zelfs van de leiding te verdringen. Dat lukte op het laatste rechte stuk net niet. Het verschil bedroeg maar 0,2 sec. Ilja Keizer, die op het laatste moment in de ploeg was geko men voor de geblesseerde Anne ke de Lange en niet op deze wedstrijd was voorbereid, straalde na afloop. „Ik had alle problemen, die ik de laatste tijd met mijn gezondheid heb gehad, nooit gedacht dat ik dit al kon. Ik was naar Londen ge gaan met de idee 2.08.0 t pen. Ik kwam drie seconden sneller uit en werd daarmee derde. Over een paar weken zit ik er weer helemaal bij." Internationaal „erbij" is ook Ber ny Boxem. De Enschedese wil de vorig jaar definitief stoppen omdat zij voortdurend geplaagd werd door een hinderlijke bles sure. Toen zij echter in maart nationaal veldloopkampioene werd, keerde haar zelfvertrou wen terug. Berny Boxem liep met 4.14,2 bijna vijf sec. sneller meter. De Oostduitse Ellen Strophal rechtswerd tweede en de Britst dan ooit tevoren. Zij had zelfs de „brutaliteit" om de Oostduit se Europese kampioene en we reldrecordhoudster Karin Bur- neleit en de zilveren medaille winnares van Helsinki, Gunhild Hoffmeister, na ruim 800 meter tussentijd 2.15,1 bijna van de leiding te verdringen. Joke van Gerwen werd vijfde in een tijd, die iets meer dan een seconde boven haar persoonlijke record lag. Ook voor haar moet de eis van het NOC haalbaar zijn. In Londen is ook duidelijk gewor den, dat het mogelijk moet zijn voor de twee estafetteploegen om München te halen. Als de komende maanden veel op de wisseltechniek wordt getraind. Het kwartet Riet v. d. Berg, Wilma van Gooi, Mieke Sterk en Lidy Makkinje heeft, aangevuld met het jeugdige ta lent Joke Winkelman, voldoende mogelijkheden om aan de 44,5 sec., de eis voor München te voldoen. Hetzelfde geldt voor de 4x400 me- terploeg, die met 3.39,3 voor het enige Nederlandse record in deze wedstrijd zorgde. Marjan Burggraaf, Hilde Kooy, Myrna v. d. Hoeven en Trudy Ruth wisselden zo slecht, dat er zeker drie sec. verspeeld werden. miet (3.35,0) te voldoen. Het grote voordeel is dan, dat de helft van de ploeg niet kort te voren nog een individuele 400 meter heeft moeten lopen. Het grote verlies leed Nederland opnieuw op de technische num mers. De enige internationale meetellende atlete is Els van Noorduyn, die met 17,09, 17,09 en 17,06 meter opnieuw drie maal aan de NOC-eis (17.00) voldeed. AARHUS De Nederlandse heren-atletiek- ploeg heeft voor het eerst ftn de geschiede nis de interland tegen Denemarke verlo ren. Op de erste dag, toen de weerom standigheöen in Aarhus bijzonder slecht waren, had Nederland nog een voorsprong van twee punten: 54-52. Het verlies (93- 129) werd vooral veroorzaakt door de zwakke werpnummers van de Nederlan ders. Een extra-verliespost vormde ook de uitsluiting we gens twee valse starts van Hans van Enkhuizen op de 110 meter horden, waarmee Nederland een vrijwel zekere overwinning, die vijf punten ople verde, verspeelde. Op de tweede dug behaalde Nederland alleen door hoogspringer Peter Geelen een overwinning. De nationale recordhouder sprong, evenals de Denen Breum en Linnet, over 2.03 meter maar had daarvoor minder sprongen nodig. Op de eerste dag behaalden Bert de Jager (100 m), Egbert Nijstad (10.000 m.), Jan Struyk (400 m. horden). Steef Berghuis (verspringen) en de 4 x 100 meterploeg eerste plaatsen. De Hagenaar Berghuis, d;e tweede was geworden op de 100 meter (10,8), wen het verspringen door een betere i tweede sprong. Ook voor de Deen Toerring werd 7.45 m. gemeten. Wim Braaksma, die vorige week op Papendal het nationale record op de 400 meter horden even aarde met 51.4 sec, verloor verrassend van de Solorace Ook de tien kilometer leverde een dubbele overwin ning op. In de stromende regen liep Egbert Nij- stad een solorace, die hdj won in 29.17.0, waar mee hij zijn nationale record tot op bijna twaalf seconden benaderde. De Haagse debutant John van de Wansem kwam met 29.50.6 voor de eerste maal onder de dertig minuten. De Deen Steen Smidt-Jensen verbeterde op de tien kamp het nationale record tot 7754 punten en verdiende daarmee zijn afvaardiging naar de olympische Spelen. Hans Smeman bezette met 7103 punten de tweede plaats. De Nederlandse jeugdploegen hebben gisteren de atletiekwedstrijden tegen West-Duitsland in Utrecht met ruim verschil verloren. De West- duitse meisjes zegevierden met 93-42 en de Duitse jongens met 135,5-64,5. Bram Wassenaar, de Nederlandse recordhou der op de 1300 meter, schijnt langzaam weer in vorm te komen. De Amsterdammer, die niet ge kozen was in de Nederlandse ploeg voor de wed strijd tegen Denemarken in Aarhus, startte zater dag in Dormagen. Wassenaar eindigde op de 1500 meter als tweede in 3 minuten en 43 seconden, de beste Nederlandse seizoenprestatie. De race werd na een 500 meter lange eindsprint gewonnen door de Westduitser Bode Tümmler in 3.42.7, de snelste dit seizoen in West-Duitsland gelopen tijd, Engel (W-dld) werd derde In 3.43.1 LE MANS De Zweedse autocoureur Joakim Bonnier is zondagmorgen overleden aan de gevolgen van een ongeluk ti'dens de 24-uursrace van Le Mans. De wagen van Bonnier, een Lola T 280, kwam era kwart over acht in botsing met de Ferrari GTB 4 van de Zwitser Fiorian Vetsch. De wagens vatten vlam, be:de coureurs slaagden er!n de v.rakken te verla ten. Vetsch had slechts brandwon den aan zijn 'handen, Bonn er was er veel ernstiger aan toe. De Zweed overleed tijdens de rit naar het zie kenhuis. Met Joakim Bonnier is een sleutelfiguur uit de hedendaagse autorensport heengegaan. De Zweed, geboren op 31 januari 1930 in Stockholm, was een vooraanstaand cou reur en voorzit.er van de „Grand Prix Drivers' Association", een soort vakbond van fo mule 1-coureurs. Joakim Bonnier, die 42 jaar is geworden, was de zoon van een rijke Zweedse uitge ver. Hij v/'s zelf c recicur-hoofdredcacteur van een autob'ad. Bonnier was getrouwd met de Duitse Marianne Ar.kar Krona. Het echtpaar had een zoon, die in 1962 werd gebc.cn. Bonnier droeg de bijnaam „Bar- b'ta", wegers zijn volle baard. Joa'tim Bonnier boekte zijn eerste grote suc ces als autocoureur in de Grote Prijs van I.ederJand 1959 op het circuit van Znnd- voort. De belangrijkste prestaties van Bon- nler waren verder overwinningen in de Zes Uur ven Auvergne, de Targa Florio en de Grote Prijs van West-Duitsland voor for mule 2-wagens (1960) en de zege in de Twaalf Uursrace van Sebring in 1962. In 19S3 won Joakim Bonnier nogmaals de Targa Florio op Sicilië en in 1966 de 1000- kilometer van de NUrburgr.ng met Phill Hill. In 1964 eindigde hij als tweede in de 24 uursrace van Le Mar.s. Enige maanden geleden won de Zweed op hetzelfde circuit nog een vier-uursrace. Veiligheidsfanaat Begin 1962 had Bonnier aangekondigd niet meer in formule 1-races te zullen starten en zich geheel te wijden aan wedstrijden voor sportwagens en prototypen. Bonnier, die in 1963 de Grand Prix Drivers* Association had opgericht, stond bekend cis een veiligheidsfanaat. Vaak wendde men zich tot hem voor advies wanneer nieuwe circuits werden aangelegd of oude werden vernieuwd. Op zijn voorspraak werd in 1961 de Grote Prijs van België in Francorchamps afgelast en verplaatste men de Grote Prijs van West-Duitslnnd van de NUrburgring naar het circuit van Hockenheim. Volgens Vic Elford probeerde Bonnier zon dagmorgen de Ferrari van Vetsch binnen door te passeren in een bocht, menend dat de Zwitser hem, gezien zijn grotere snel heid, daarvoor de ruimte zou geven. Oog getuige Elford, die juist door Bonnier was gepasseerd: „Het gat was net groot ge noeg. De wagen van Joakim kwam tegen de vangrail en werd de lucht in geslingerd. Hij raakte nog wat bomen en vloog in brand". Bonniers verwondingen bleken even later dodelijk. Hij had in zijn zeven tien-jarige loopbaan deelgenomen aan 109 Grand Prixraces. Gebrek aan spanning karakterisseerde de 24-uursrit van Le Mans; Matra, gedood verfd favoriet na het terugtrekken van we reldkampioen Ferrari en Pord-Mirage, legde beslag op de eerste twee plaatsen in deze negende wedstrijd voor 't wereldkampioen schap merken. Slechts 18 van de 55 gestar te combinaties beëindigden de race, waar van de uitslag was: 1. Henri Pescarolo (Fr) en Graham Hill (Eng) in Matra-Sim- ca 4691,343 km; 2. Francois Severt (Fr) en Howden Ganley (Nw Zeel.) in Matra-Sim ca; 3. Reinhold Jost Michael Weber (W.Dld) in Porsche: 4. Nino Vaccarella Andrea/De Adamich (It) in Alfa Romeo; 5. Jean-Claüde Andruet Claude Ballo-Le- na (Fr) in Ferrari. i het enige dat overbleef van de uiteen gerukte en verbrande bolide van Joakim Bonnier Verantwoordelijk Ook het veiliger gemaakte cuit van Le Mans heeft kunnen voorkomen dat slachtoffer moet worden treurd. De „zekere," ervi Zweedse coureur Joa Bonnier, heeft het stc dunner wordende lege van topcoureurs verlaten, veilig kan een circuit zijn dat het ook garan biedt tegen botsingen, moet men zich afvragen de naam van het autonv waarvoor de coureurs moeten inzetten, zo beh rijk is dat er mensenlc. aan worden opgeofferd, snelheid wordt zodanig o| voerd dat het bijna onver woord moet worden genot in zulk een bolide plaat! nemen. De broodheren ei dat, het contract in de ha De verantwoordelijkheid de directies van de racen ken op zich laden. w( steeds groter. Het schijnt men zich er weinig van c trekt. Niet nodig De consequentie van het liezen van een boksmt om het Europees kampi( schap op de wijze zoals Lubbers overkwam, is hij weer van onder af rr beginnen. Als een Neder der een kans krijgt, is wel de enige en laatste. 1 wel Jan Lubbers moe bokste en de partij, verg ken met bijv. Urtain—B het aankijken volkor waard was, is zijn instcll verkeerd geweest. Hij meer gebiologeerd door grote gage dan door zijn j te kans. Daardoor bokste niet met de overtuiging de agressiviteit die van uitdager mag worden v wacht. Zijn simpele voor. reiding was daaraan ev eens debet. En dat was i nodig geweest indien ook Nederlandse Boks Bond belang had ingezien van presenteren van Nederli op zo hoog niveau. Eens de zoveel jaar zou best i fractie van de financiën aan het amateurbok: worden besteed door het d' nemen aan buitenlam toernooien en het organi ren van een Hollandtoern besteed mogen worden t de voorbereiding van i bokser die de boksnoam v Nederland bekender kan n ken dan tientallen amateu Partner Met het afscheid van Co Moulijn is een tijdperk afj sloten, zoals dat destijds I geval was met Abe Lensti Ook bijna niet van de vo balvelden weg te denken Iers moeten eens verdwijn* Er is hier en daar kriti geuit op de wijze waar Coen Moulijn is uitgelu zonder benefietwedstrijd, men het ermee eens is niet, Feyenoord speelt prin pieel geen benefietwedstr den en heeft dus het ret zich daaraan te houd( Voor het overige heeft Co Moulijn gekregen wat I wenste: een receptie, e (flink) geldbedrag, een scheidswedstrijd. Dat Ui guay niet bepaald de idet partner daarvoor was, k worden betreurd. Deze plo wilde niet verliezen, de s[ Iers streden voor een plat in de nationale ploeg. Mr lijn mocht dus niet, zoi destijds Uwe Seeler, vrlji spe'en en scoren. Een laat! wedstrijd met ook, als Duitsland, een flink aanl doelpunten was inderda prettiger geweest. Maar c te zeggen dat „alles ond de maat" was, lijkt overdi ven. Coen Moulijn heeft z ker kunnen merken hoeze hij is gewaardeerd. Zonder Pardon Het organisatiecomité van h tennistoernooi van Wimbl don heeft vier Nederland, dames zonder meer toegel ten tot het hoofdtoernor Met uitzondering van A( Bakker betreft het speelste die zich tot dusver op inte nationale toernooien redeli hebben gepresenteerd. Daa door kon men op deze aa wijzing geen kritiek hebbe ..Wimb'edon" heeft geen v derlandse tennisser waard gekeurd direct in het hoof- toernooi op te trede' De Neder'andse tennisbor. kan nu voor de kwalificati' ronden nog enkele spelers e speelsters inschrijven. Het te hopen dat men ditmaal voorkeur geeft aan de to« komst en desnoods gevestij de nomen zonder pardo passeert.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9