Protestantse barricaden afgebroken IJMOND": GESPREK MET BISSCHOP NU WEINIG ZINVOL Besturen van ziekenhuizen autoritair De Lau ren Si is sluit Onderzoek naar ontslag van generaal La veile Industriebond NKV boos op NW-bond ISRAËL VOOR KAPINGEN GEWAARSCHUWD Dr. Hoefnagels: studio MAANDAG 12 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 Onlusten in Ulster LONDEN De para-militaire protestantse UDA vereniging (voor de verdediging van Ulster) is te middernacht begonnen met het afbreken van haar barrica den, waarmee gisteren ongeveer zeventig hoofdwegen en zijstra ten versperd werden in Belfast. De gemaskerde leden van UDA hadden gebruik van in beslag genomen autobus sen. personen- en vrachtwagens om het grootste deel van de Blinden dupe van verhoging telefoonkosten ALPHEN AAN DEN RIJN (ANP) Onder de blinden en slecht zienden heerst grote ongerust heid over de ophanden zijn de verhoging van de telefoon kosten. „Juist voor deze groep van de bevolking is een telefoon een onmisbaar hulpmiddel voor contact met de medemensen", aldus voorzitter Van Rossum van de Nederlandse Blinden- bond, zaterdag tijdens een ver gadering van de bond in Alphen aan den Rijn. De bondsvoorzitter pleitte dan ook met kracht voor een verlaging van telefoonkosten voor blinden. Hij sprak ook met teleurstelling over het uitblijven van de be loofde compensatieregeling we gens extra kosten van blindheid en over de toekomstkansen van blinden. Zij worden wel op de universiteit toegelaten, maar niet op onder meer de pedagogi sche academies en opleidingen tot fysio-therapeut. De hoofdbesturen van de Neder landse Blindenbond, de Neder landse Christelijke Blindenbond, de R.K. Blindenbond St. Odilia en het academisch genootschap Petronella Moens hebben in principe besloten tot het samen gaan in een Nationale Blinden bond. Noordierse hoofdstad af te zon deren van de buitenwereld. Voor William Whitelaw, de Brit se minister-president in Ulster, was dit een laatste waarschu wing van de militante pro testanten, dat, al» hij de katho lieken met rust zou laten in hun „verboden zones" van London derry, de protestanten in heel de provincie hun eigen afgeslo- vau ut ten 8eb'eden zouden scheppen, ninuaiif Vanmorgen was het weer rustiger 8 in dc wijken Old Park en Ar- dovne van Belfast, waar van nacht verwoed geschoten is. Dne burgers zijn er gedood. In Londonderry werd vannacht ook hard gevochten tussen troe pen en burgers. Het leger telde 450 schoten, die afgevuurd wer den tussen twee en drie uur 's morgens. De soldaten zouden drie sluipschutters onschadelijk gemaakt hebben. De burgers waren gewapend met een zv machinegeweer. Dit vuurge vecht concentreerde zich vooral in de omgeving van de Bogside. Zuid-Afrika deporteert „lastige" studenten JOHANNESBURG (AP) Bui tenlandse studenten-agitatoren zullen worden gedeporteerd en eigen militante studenten zullen door nieuwe wetten aan banden worden gelegd. Dit heeft de Zuidafrikaanse premier John Vorster vertelaard naar aanlei ding van de grootscheepse de monstraties van blanke studen ten in Zuid-Af rika. In een rede, die hij zaterdag uit sprak in Tsumeb in Zuid-Westa- frika verklaarde Vorster, dat buitenlandse studenten misbruik hebben gemaakt van de Zuid afrikaanse gastvrijheid. „Zuid- Afnka kan dergelijke studenten missen als kiespijn. Zij zullen in de eerstkomend* weken vertrek ken...". B. en W. willen straaljagers boven Utrecht kwijt UTRECHT (ANP) B. en W. van Utrecht gaan de minister van defensie vragen er bij de NAVO-autoritelten op aan te dringen militair luchtverkeer boven Utrecht zoveel mogelijk te vermijden. Het nieuwe verzoek van het ge meentebestuur bij minister de Koster betreft vliegtuigen van andere NATO-Ianden, die niet Soesterberg als thuishaven heb ben, maar wel regelmatig bo ven Utrecht het nodige lawaai maken. De commandant van de vliegbasis Soesterberg heeft herhaaldelijk meegedeeld dat de vliegers Utrecht zoveel mogelijk zullen vermijden. Krona witter burgemeester München MüNCHEN - (Reuter) De so- claal-democraat Geong Krona- witter is tot burgemeester van MUnchen gekozen. Hij volgt dr. Hans Jochen Vogel, eveneens een sociaal-democraat, op die de leiding van zijn partij ln Beieren op zich zal nemen. Centrale in N.-Vietnam gebombarbeerd SAIGON (AP) Amerikaanse straalvliegtuigen hebben zaterdag in de vallei van de Rode Rivier in Noord-Vietnam aanvallen ge daan op een waterkrachtstation. Dit is de eerste aanval op een dergelijk station ln de oorlog in Vietnam. Het station dat een capaciteit be zat die voldoende zou zijn voor ongeveer drie kwart van de behoeften aan elektriciteit van Noord-Vietnam is vernield. Volgens inlichtingen uit goede bron is de aanval op het kracht station goedgekeurd, maar de shington goedgekeurd, maar de dam mocht daarbij niet worden getroffen. Het zwaar beschadigde gebouw van de Westduitse ambassade na de ontploffing van een bom. Volgens een telefoongesprek van een onbekende zou de aanslag door een afdeling van de Baader-Meinhoffgroep zijn gepleegd. '(Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK De kritische gemeente IJmond vraagt zich af of het nog wel zin heeft een ge sprek aan te gaan met de bisschop van Haarlem. Dit naar aanleiding van het voortijdig in de pu bliciteit brengen van het standpunt van de bis schop ten aanzien van het voornemen van de ge meente IJmond zijn moderator J. Ruijter als ge huwde priester voor te laten gaan in de eucharis tieviering. Mgr. Zwartkruis had in een communiqué eon be- gaan", roep op IJmond gedaan dit voornemen niet uit te D:;t de kritische gemeente vooralsnog de uitnodi- voeren. omdat hii anders tot een afwijzing en ging aanneemt, kan alleen betekénen, dat zij dit genodigd tot een gesprek, dat op 20 juni zal plaatsvinden. IJmond ziet daarin echter niet veel heil meer nu de bisschop voorafgaande aan dit overleg zijn standpunt in de publiciteit heeft ge bracht. „Wij hebben de stellige indruk", aldus het bestuur, „dat bemoeienissen van derden en z:ker een apart gehouden vergadering van alle dekens van het bisdom over de situatie het pu bliek maken van het standpunt hebben versneld. Wij menen, dat de bisschop, gezien zijn relatie met ons ten onrechte op al deze reacties is inge- omdat hij anders tot een afwijzing en veroordeling zou moeten komen. Hij vroeg drin gend om „niet door een overschrijding van de aan ons allen gestelde grenzen een breuk in de gemeenschap der gelovigen te riskeren". Mgr. Zwartkruis heeft het bestuur van IJmond uit ging aanneemt, eerste gesprek alleen beschouwt als een evalua tie van het communiqué van de bisschop en in verband daarmee als het aftasten van de moge lijkheden om in de toekomst toch een zinvol ge sprek te kunnen aangsan. ln het winkelcentrum van de Fran se stad Rijssel is een van de straten voor voetgangers gere serveerd. Het enige voertuig dat door deze straat mag rijden is een treintje dat hoofdzakelijk dient tot vermaak van kinderen. UTRECHT (ANP) „Terwijl de specialisatie op medisch gebied het werken ln teamverband noodzekelijk maakt, blijven de bestuursstructuren in de zieken huiswereld volstrekt onaange past, autoritair en negentiende eeuws". Aldus de Tilburgse oog arts dr. K. L. J. Hoefnagels ln het NKV-blad Ruim Zicht. „Als men wil, dat een specialist met meer zelfstandig maar in een ziekenhuis gaat werken, moet er een bestuursstructuur komen, waarin de medische sta ven hun verantwoordelijkheid kunnen beleven." „De ziekenhuizen worden in het algemeen bestuurd door bonafi de hobbyisten. Zij kunnen vol strekt willekeurig optreden, om dat zij aan niemand verant woording schuldig zijn, voor het gevotrde beleid. Van enig gere geld medebeslissingsrecht voor de medische staven is geen sprake. Anders blijven de spe cialisten gedwongen zelfstandig te blijven, al was het alleen maar om aan de greep van de autoritaire ziekenhuisbesturen le ontkomen", aldus de heer Hoefnagels. Samen met zeventig andere Til burgse specialisten heeft de heer Hoefnagel* een ernstig me ningsverschil met het overkoepe lend Tilburgs ziekenhuisbestuur over de vraag of de ziekenhuis voorzieningen zoveel mogelijk moeten worden geconcentreerd of niet. In Tilburg gaat dat om de vraag of er één ziekenhuis van 1300 bedden moet komen of twee van elk 750 bedden. De specialisten, een onderzoekcom missie onder leiding van oudmi- rvister Veldkamp en het gemeen tebestuur voor één groot zieken huis. maar het ziekenhuisbe stuur vondt dat er twee kleinere ziekenhuizen moeten komen. De zaak is aan minister Stuyt voor gelegd. In Frankrijk wordt het meest gedronken SE VILLA (AP) Van de West- Europese landen wordt in Frankrijk het meeste alcohol gedronken. Portugal Is goede tweede, aldus een rapport dat zaterdag werd overhandigd aan een internationale conferentie voor alcoholisme en verdovende middelen. Panov wegens straatschenden veroordeeld MOSKOU (AP) Valery Panov, de voormalige leidende danser van het Kirovballet in Lenin grad die ontslagen werd omdat hij een verzoek had ingedien-l naar Israël te megen emigreren, is veroordeeld tot vijftien dagen gevangenisstraf wegens „straat schenderij". ROME (AP) Dlno de Laurentiis, eens de groot se filrroroducent van rijn land, heeft al zijn perso neel ontslagen. De ont slagbrieven rijn vrijdag avond uitgegaan naar alle 85 employees. In de bre ven werd gezegd, dat hun arbeidsovereenkomsten beëindigd waren. Het personeel ging onmid dellijk over tot bezetting van het in 1961 gebouwde rentiis. De waarde van dit centrum wordt ge raamd op 90 miljoen gul den. Het centrum zou oorspron kelijk aan 9000 mensen werk verschaffen. De Laurentiis heeft de laat ste tijd echter met finan ciële moeilijkheden te kampen. Hij heeft her haaldelijk geprobeerd het complex aan andere pro ducenten of aan de staat te verkopen. Tot dusverre heeft hij echter geen aan nemelijk bod ontvangen. De Laurentiis produceerde twee beroemde films, die door Federico Felllni werden geregisseerd „La Strada" en Le notti di Cabiria". Verder pro duceerde hij spek: ak el- stukken als „De Bijbel" en „Waterloo". Rotterdamse burgemeester verdedigt bezoek keizer SCHIPHOL (ANP) Burgemees ter Thomassen van Rotterdam is zondagochtend op Schiphol te ruggekeerd van zijn bezoek aan Japan. Hij verdedigde daarbij strijdvaardig zowel het bezoek aan de keizer en het uitreiken van een Rotterdamse penning, als het verleden van de keizer, „die een gevangene van het sy steem was". De burgemeester vond het bijzon der te betreuren, „dat Neder land, in een wereld waarin ge poogd wordt een nauwere sa menwerking tot stand te bren gen, nog meent met schimp woorden erbij te moeten morali seren over anderen". De Rotter damse burgemeester werd door de keizer ontvangen, omdat deze vorig jaar in Rotterdam te gast is geweest. Het toenmalige bezoek van keizer Hirohito aan Nederland is niet ter sprake ge weest. De penning die de keizer kreeg is er een die geslagen werd ter ge legenheid van de vijfhonderdste geb<x>rtedag van Erasmus in 1969. De penningen zijn vrij in de handel verkrijgbaar en de gemeente Rotterdam heeft er een aantal gekocht als relatie geschenk. Behalve de heer Thomassen maakten van de Rotterdamse delegatie twee wethouders, twee raadsleden, vier hoofdambtena ren en vertegenwoordigers van acht Rotterdamse bedrijven deel uit. Hoofddoel van de reis van het maken van reclame voor Rotterdam als haven. Senator George Mc Govern, een van de grote kanshebbers voor de De mocratische nominatie bij de presidentsverkiezingen, heeft gisteren een bezoek gebracht aan medekandidaat gouverneur George Wallace van Alabama. Wallace is herstellende van een aanslag, twee maan den geleden gepleegd tijdens een verkiezingstournee. Rufm een half mllfoen schade ontstond zaterdagmorgen bij een felle uitslaande brand in een opslagplaats van het recreatiepark ,,De Beekse Bergen" te Hilvarenbeek. De brandweren van Tilburg en Hilvarenbeek honden niet anders doen dan trachten uitbreiding van de brand te voorkomen. WASHINGTON Een speciale onderzoekscommissie van het Amerikaanse huis van afgevaar digden die zich bezig houdt met defensiezaken, houdt vandaag een openbare hoorzitting over de vraag waarom dc opperbe velhebber van de luchtstrijd krachten ln Indo China, generaal J. Lavelle, in maart plotseling uit zijn functie werd ontheven. De New York Times schrijft het ontslag van Lavelle toe aan het feit dn', hij, bambardemen:e«i op militaire doelen in Vietnam be volen zou hebben, zonder dat hij daartoe de bevoegdheid had. Herhaalde malen gedurende de eerste drie maanden van dit jaar hebben zegslieden van de regering met zeer veel nadruk verklaard dat geen bombarde menten op militaire doelen in het noorden ziin uitgevoerd, met uitzondering van die operaties die als „beschermende acties van oeperkte duur" werden om schreven. Beweerd wordt dat generaal La velle de pauzes tussen doze bombardementen als excuus aangreep om meer dan honderd luchtaanvallen te ondernemen togon vijandelijke troepencon centraties in Noord-Vietnam. UTRECHT (ANP) Een samen werking van de vakcentrales is alleen zinvol als zij ook kan worden doorgetrokken naar de bonden in de bedrijfssectoren. Maar de boycot door de Indu- De NW'e NKV-bond voorgedragen kan didaat-werknemerscommissaris, de heer E. Hulshof. Dat had tot gevolg dat de stemmen staakten de verkiezing ongeldig werd »r.den dat de NKV- striebond NVV van een door In dustriebond NKV voorgedragen kandidaat-werknemerscom missaris voor Hoogovens Hoesch heeft het vertrouwen van de industriebond NKV ln de NVV-organlsatle ernstig ge schaad. Aldus de heer P. Brussel, voor zitter van de Industriebond NKV, vandaag op de vergadering van de centrale raad van zijn bond in Utrecht, waar het voorlopige standpunt van de bond werd be paald te»» aanzien van de plan nen voor een federatieve sa menwerking tussen de vakcen trales. De industriebond NKV is erg boos over het feit dat de fractie van de Industriebond NVV zich in de ondernemingsraad van het Hoogovens Hoesch van stemming onthield, toen de verkiezing aan de orde kwam van de door de kandidaat voldoende kennis de Duitse taal en internationale ervaring ontbeerde. Eensgezindheid PPR en PSP AMSTERDAM (ANP) De PSP en de PPR denken over actieve vredespolitiek, beheersing van economische machtsstructuren en dergelijke ln grote lijnen ge lijk, maar benaderen deze on derwerpen alleen op een andere manier. Dat is gebleken tijdens een gesprek dat de besturen van dc beide partijen vrijdag en za terdag :n de Keyenberg In Ren- kum hebben gevoerd. Over de manier waarop het con tract tussen de twee partijen zal kunnen worden voortgezet zal nog gepiekerd moeten worden in verband met de verschillen in partijpolitieke strategische benadering, die tijdens het ge sprek aan het licht kwamen. Dc grote mate van inhoudelijke overeenstemming tussen de be leidsnota's die dc beide partijen elk voor zich onlangs publiceer den was aanleiding tot de ont moeting in Renkum. Gezamenlijke strijd tegen laM'aai Schiphol HOOFDDORP (ANP) Ruim twintig gemeenten zijn vrijdag avond In het gemeentehuis Hoofddorp bijeengekomen verte genwoordigd door hun burge meesters, om gezamenlijk strijd aan te binden tegen de luchthaven Schiphol. Men vindt het onverantwoord, dat twee jaar moet worden gewacht op een beslissing omtrent de tweede nationale luchthaven. Voor de eerste maal zat men nu gezamenlijk rond de tafel oi geluidsh.nderproblemen te be spreken. Uitgangspunt was on der meer het feit, dat het infor matiecentrum Geluidshinder Schiphol (ICS) waarin vijf ge meenten zijn vertegenwoordigd, te weinig slagvaardig wordt ge vonden. Vier mensen lilt een gezin verdronken ROTTERDAM (ANP) In Rot terdam zijn gisteravond vader, moeder cn twee zoons In hun auto verdronken. Een kind kon worden gered. Door nog onbe kende oorzaak reed de auto van het gezin het water van dc Parkkade In. Kikvorsmannen hebben lange tijd naar de vier mensen gezocht. F.crst In de loop van de nacht werden de stoffelijke overschot ten gevonden. Bij een autobotsing nnn de Spaan se grensovergang La Junquern is de 18-jarige Nicole Mulder uit Den Hang om het leven geko men. De 17-jarige Hugo Wcrnos werd ernstig gewond. Bij een verkeersongeluk bij het Duitse Groenenbach zijn zater dag twee Rotterdam mers om het leven gekomen. Bij dit onge luk werd ook een Duitse auto mobilist gedood. Mastodont- kiezen opgevist ZIERIKZEE (ANP) Tijdens dc jaarlijkse vaartocht van mede werkers van het geologisch in stituut in Leiden op de Oostcr- schclde zijn zaterdag o.m. drie knobhelkiezcn van mastodonten opgevist. Ook beenderen van reeds lang niet moer voorko mende diersoorten zijn naar bo ven gebracht. President Nixons persoonlijke adviseur Henry Kissinger brengt een driedaags bezoek aan Japan. Hij had o.m. een gesprek met de Ja panse minister van buitenlandse zaken Takeo Fukuda, die genoemd wordt alt opvolger van premier Sato, wiens aftreden deze week wordt verwacht. TEL AVIV (Rcuter/DPA) Israël heeft waarschuwingen ontvangen dat leden van de anarchistische Baader-Melnhofgroep plannen be ramen om deze week een Zwitsers passagiersvliegtuig tc kapen en het naar Israël over te brengen. ZIJ zouden het op het vliegveld Lod bij Tel Avlv willen opblazen nis Israël de enige overlevende van de Japanse zelfmoordbrigade die op 30 mei een bloedbad op deze luchthaven aanrichtte niet onmid dellijk vrijlaat. Volgens het Israëlische persbureau Itim heeft Israël deze Inlichtingen uit betrouwbare bronnen in Europa. Dc Israëlische autoriteiten houden de Japanner Kozo Okam to met twee landgenoten op het vliegveld Lod het vuur op wachtende reizi gers opende. Daarbij vielen 25 doden en ongeveer tachtig gewonden. Twee van drie Japanners kwamen bij de schietpartij om. Uit de zelfde bronnen wus vernomen dat vijftien Arabieren tegelijk zouden proberen vijf andere vliegtuigen te kapen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7