Turnsters imponeerden ondanks de handicaps r Manescu verraste met overwinning TOPCRICKETERS BEDANKTEN VOOR EER NEDERLANDS XI Orantes sterkste Rescouse won Prix de Diane Promotie HMS door wegblijven dames Athene SPORTBIJLAGE MAANDAG 12 JUNI 1972 A 5 HOORN Ondanks de zware nederlaag die de topturnsters tegen Roemenië leden, was trainster Bartha tevreden: „Die nederlaag tegen Roemenië dat op de wereldkam pioenschappen te Ljubljana vijfde werd, stond immers van tevoren vast, stelde zij nog eens nadrukkelijk na af loop: „Maar ik vind het een winstpunt dat we nu bijna vijf punten meer hebben gescoord dan in de interland te gen Zweden". En dat zegt toch wel iets. Want in de interland tegen Zwe den scoorde het inmiddels al definitief voor München aan gewezen team het hoogste aantal punten ooit door een Ne derlandse ploeg vergaard. en Margot Hilders in Hoorn niet eens meemeden. ..Ik heb beide meisjes gespaard. Linda Toorop is maar pas hersteld van een bronchitis en Margot Hilders is pas genezen van een voetblessu re. Ze hadden wel mee kunnen doen, maar ze missen toch wel veel oefening. Daarom heb ik anderen opgesteld". De Nederlandse ploeg heeft meer handicaps. „Ten eerste was er de oefenstof die met het oog op München aanzienlijk verzwaard is en die nu voor het eerst in praktijk werd gebracht." Dat de stof er nog niet geheid in zat bleak op de brug met ongelijke leggers, waarbij het program ma vooral zwaarder is gewor den. Eerst viel Ikina Morsch en daarna pakte ook Margot Vele- ma de hoge legger niet goed beet, hetgeen haar op een voet blessure kwam te staan. De ge volgen bleken ook nog in de oe fening op de evenwichtsbalk, waaruit zij enkele onderdelen moest laten. En in traag tempo turnend kreeg zij een jury aftrek van 0,45 wegens te wei nig werk. lit en het na de valpartijen hy pernerveuze werken op de brug deed Eva Bartha verzuchten „De meisjes missen gewoon ook nog wedstrijdroutine. Dat merk je bij de brug. Daar lieten die Roemeense dames zulke sterke staaltjes zien bij het inturnen, dat het zelfvertrouwen van de Nederlandse meisjes een schok kreeg. Ook die valpartijen en die oefening van Margot Velema duidden op een tekort aan wed strijdervaring. Hoe is het an ders te verklaren, dat de meis jes op de trainingen allemaal stuk voor stuk veel meer preste ren. Het is een punt waar voor München nog moeilijk verande ring in te brengen zal zijn". STORMACHTIG Dat tekort aan routine is echter ook een logisch gevolg van de stormachtige ontwikkeling die de turnsport in Nederland heeft ondergaan. De jonge talentjes hebben in een k twee jaar zo wat de hele gevestigde turngar- de weggevaagd. Mag hun dan tekort aan wedstrijdroutine kun nen worden verweten, gebrek aan talent is er zeker niet. L." i Gerwen was van de Nederlandse ploeg veruit de sterkste stof werkend (dus zonder al te veel risico's nemend) slechts 2,5 punt achter bleef op de gerouti neerde Roemeense ploeg. Daar bij viel vooral het sterke turnen van Ans van Gerwen op. De na tionale kampioene slaagde er zelfs in bij twee onderdelen (brug en vrije oefeningen) met een gelijk puntentotaal als de Roemeense kampioene Elena Ceampelea te eindigen. De ster ke Roemeense won wel op de balk. Maar bij het paardsprin- gen moest zij haar landgenote Paula Ion laten voorgaan. Op de tweede dag bleek echter de wat zwakkere mentaliteit van de Nederlandse turnsters, die er bijna niet meer in slaagden om de wedstrijdzenuwen onder con trole te houden. Dat zich al liet aanzien bij de paardsprong waarop Roemenië meteen ver uitliep, vooral door de formidabele sprong met 9,60 punten gewaardeerd, van Elena Ceampelea. Op de brug moest de ploeg met uitzondering van Ans van Gerwen en de constant en zonder wedstrijdzenuwen draaiende Ans Dekker veel prijs geven. Ook op de evenwichts balk voor de turnsters toch al een zenuwentoestel, werd de strijd beïnvloed door de extra spanningen. Hetgeen wel begrij pelijk was, omdat nadat Ikina Morsch en Jeannette van Ra- venstein al van de balk af ge vallen waren, de Roemeense Elisabeta Turcu zodanig onge lukkig neerkwam dat zij een hoek van de balk in haar ribben kreeg. Aanvankelijk vreesde men dat enkele ribben gebroken waren, maar een onderzoek in het ziekenhuis wees uit dat de Roemeense slechts wat lichte kneuzingen had opgelopen. FORMAAT Ans van Gerwen, die pas enkele weken geleden bij een interna tionale ontmoeting in Boekarest zesde werd achter vier Roe- meensen, behaalde een tweede plaats. Hetgeen, als men weet dat Elena Ceampelea als vijf tiende bij de Europese kam pioenschappen, werd geklas seerd, een prestatie van for maat is. De Nederlandse verbe terde bovendien haar persoon lijk record. Zij lijkt dan ook wel zeker van uitzending voor de Olympische Spelen. In ieder ge val heeft ze in de interland tegen Roemenië al werd die dan met meer dan negen punten verschil verloren, het zoveelste bewijs geleverd dat de turnsport in Ne derland snel stijgt. BERT VOSKUIL Dp Nederlandse damesturnploeK heeft de Interlandwedstrijd tegen Roeme- iet Individuele eindklassement Is (achtereen volgens verplichte oefe ningen paardsprong. brug ongelijk, evenwichtsbalk. verpl. vrije oefe ning. totaal verplichte paardsprong. brug ongel wlohtsbnlk. vrije oefening Ceampelet 9.20 9.30 3G.20 89.16 9.10 9.65 9.40 73.40. Jtefanle Bacos (Roem 9.15 S 90 S.96 9.30 36.30 8.95 9.20 9.26 9.50 73 20 Vns van Gerwen (Nedl 9.30 9 30 9 20 9.55 37.35 9.20 9 40 9.45 0.60 74 90 kina Morsch (Ned) 9 10 S 60 8.90 9.15 35.75 9.10 7.70 8.66 9.30 PARIJS De merrie Rescousse, gereden door de Franse jockey Yves Saint Martin, heeft giste ren op de baan van Chantilly de ren om de Prix de Diane ge wonnen. Het paard leidde van start tot finish. De voorsprong op de als tweede aankomende Prodice (met de Engelse kampioen Lester Pig- got) bedroeg uiteindelpijk een halve lengte. Paysanne, een stalgenoot van Rescousse, ein digde als derde. De ren was ge doteerd met een bedrag van 1.820.000 francs. ongeveer 1.275.000 gulden. EPSOM 8 De Engelse merrie Gi- nevra. gereden door Tony Mur ray. heeft zaterdag op de baan van Epsom de traditionele Oaksren gewonnen. Ginevra fi nishte anderhalve lengte voor outsider Regal Exception, met Maurice Philipperon. Arkadina, met Lester Piggott, eindigde als derde. Ginevra stond bij de bookmakers 8 tegen 1 geno teerd, Regal Exception 100 te gen 1 en Arkadinu 6 tegn 1. De winnaar, eigendom van de Brit St. George, bracht een prijs van 29.879 pond sterling (ongeveer 250.000 gulden) op. DEN HAAG De dumesploeg van HMS uit Utrecht is gepro moveerd naar de eerste klasse veldhandbal west. Tegenstand ster Athene uit Den Haag was gisteren niet opgekomen voor de tweede beslissingswedstrijd nadat het een verzoek om uit stel van de wedstrijd (wegens vakantie van speelsters) was af gewezen. HMS won reglemen tair met 50. In de eerste klas se west-heren werd nog ge speeld de wedstrijd AttilaZee burg 107. .O Velcmn (Ncd) 9.20 8 80 8 9.25 35.55 8.85 8.10 8 80 9.15 70 45 Ja net te Ravenstcin (Ned) K.fiO s 8.90 9.00 35.20 8.76 8.76 8.50 8 TOKIO. De Japanse dames- badmintonploeg heeft de Uber- I Cup behouden door in dc finale in Tokio Indonesië te verslaan met 6—1. (Van onze paardesportmedewerker) DEN HAAG De internationale ren voor ama teurs heeft gisteren op Duindigt een prachtig veld van 22 volbloeds opgeleverd met een absolu te hegemonie van de buitenlanders. Winnaar werd zeer verrassend de Westduitser Possberg met Manescu. Dit duo verraste Vicmead cn Time, die naar het scheen om de winst duelleer den. Aan de binnenkant kwam echter nog Manes cu, die kennelijk goed gespaard was en zich ij- lings een weg zocht langs Tristam, de leider tot het laatste rechte eind. Van de Nederlandse paarden was Beemster vijfde en Honey's Rocket zesde. Met een formidabele eindsprint kon Gallant Way zich in de hoogste klasse bij de dravers nog ret redden en bevestigen dat hij niet voor niets de grote favoriet was in deze koers. Detra was met een na de start al fout en kon toen alleen door grote inspanning nog een vierde prijsje halen. Florrissant, derde, liep een beste koers. Hij kwam al snel naar voren en werd met gering verschil geklopt voor de tweede plaats door Beachcomber, die een goede bui had. Opmerke lijk goed was Jonathan, die ditmaal op de 2520 meter foutloos rondkwam, terwijl allerlei grote favorieten in galop gingen. Ida" de Mercelle was later in het program nog een verrassende win naar. Zij bleef voor de laat opgekomen Jeannini D en Jaspis du Bois, die tegen het slot door een fout gestoord werd. In het uitstekende programma dat Hilversum mor genavond op zijn draversbaan geeft, springen al weer de vijfjarigen eruit met een koers van bij zondere allure. Het is ditmaal een race van 1600 meter, een sprint dus, die enige uiterst sterke dravers aan de start gaat brengen. Ironie heeft het eerste startnummer en zijn prestaties zijn dit jaar nog best geweest. Daarom durven wij hem niet voorbijlopen als favoriet. Maar een Illya Kuryakin, een Ilina en misschien ook, wanneer zij zich niet geheel uitput in een vroege vlucht Ineke Hanover, zouden als winnaar in een dergelijke koers ook niet misstaan. De e Lente - Geisha Double Joyce. Outsider: Gonav Hlddum. Toekomstbekor n (2040 m.. voor amateurs)Jungle Boy - Imke Way - Graat Callant. Outsider: Impereur. Gesnerlaprljs (2000 m., autostart, eerste afd. met trio) litis Hollandla - Hideaway - Ike Hollandia. Sprlntersprljs der Vijfjarigen (1600 m.. autostart)Ironie - Illya Kuruyakln - Illna. Outsider: Ineke Hanover. Toekomstbeker (tweede afd., met trio)Jupiter - Joris Six - Herllta V. Gesnerlaprljs (tweede afd Henry Belwln - Glorlant - Hortence. Hortenslaprljs (2440 m.. met trio)Holgaplulo Gerda - Gyas - Furie O. Outsider: Hispano. Fuchslaprljs (2440 m.>: Jamaica Boy - Johnny Baker - Krone Buitenzorg. Woensdag Bij de dravers hebben de leerlingen woensdagmid dag op Duindigt de paarden niet de hoogste win- som in handen. Misschien dat Leo Lange nu slaagt met Vigriano, die kennelijk wel wat kan, maar de twee keer dat hij op deze baan startte nog niet veel geluk had. Dan is een aardig aspect het wederoptreden van Hercules V, die na lange rust weer eens uitkomt op de mijl. Hij treft daar Gieteling S, die altijd goed is om partij te geven, en van de rest waar schijnlijk Istanbul als de meest constante. Om half drie is de eerste start. Het programma met onze Eikenhorstprljs (2140 r Jokkebrok - Jap. Boschgeestprljs (2140 lo)King Westlandla - - Judlt Buitenzorg - i de binnenkant Judy Buitenzorg. Ter HorstprIJs (2000 m.. autostart, met trio): Jassana - Jazon Buitenzorg - Imca Six. Outsider: Ina Hollandla. Reabprljs 'ren. 1800 m.l: Snowboy - Ronald - Surprlcc. Konlngsbosprijs <2000 m., autostart, met trio) Inca - Jos Westlandla - HaJa Westlandla. Outsider: Jefferson. Duttendelprljs <2140 nv. voor leerlingen): Vigriano - Gudo van Bonnl - Feny Hollandla. KUthoekpriJs (2009 nv. autostart, met trio» Hannle Jud- son W - Hilda Z - Ilse Hanover FeuerglanzprIJs (ren, 1350 nv): Artols - Linota - Jork ZorgvlietprlJs (1690 nv, autostart, met trio) Hercules V - Gieteling S - Istanbul Te Werveprljs (2140 m.l: Jojo Buitenzorg - Hovl Lady - Freeloader. Niet alleen aanvallend blonk Eduard Abendanon uit maar ook aan bat. Hier slaat hij de bal voor zes hoog over de boundery. Wicketkeeper Van Nispen tot Sevenaer en Oostra zijn getuigen van dit brok geweld. HAMBURG Manuel Orantes heeft opnieuw een grote over winning behaald in een belang rijk tennistoernooi. De 23-jarige Spanjaard versloeg in de finale van het open kampioenschap vn West-Dultsland in Hamburg de Italiaan Adriano Panatta met 6-3 9-8 6-0. ïanatta had voor een verrassing gezorgd door in de halve finales Jan Kodes te verslaan. Helga Masthoff veroverde de titel bij de finale van de Europese zone Linda Tuero te verslaan. Rusiand heeft zich geplaatst voor de finale vna de Europese zone ,,yan het toernooi om de Davis Cup door een zege van 3-0 op Polen. Betty Stöve, verrassend doorge drongen tot twee finales van "^rn/vni ia Chichester, be hoefde niet in actie te komen wegens overvloedige regenval. De Rotterdamse, die in het en kelspel tegen Karen Krantzcke moest uitkomen en in het dub belspel met Francois Durr te gen Lesley Hunt en Sharon Walslie, verdiende op deze ma nier twee halve eerste prijzen. LONDEN —Vier Nederlandse speelsters zijn direct geplaatst in het hoofdtoernooi van de Wimbledonkampioenschappen, dat op 26 juni zal beginnen. Het zijn Ada Bakker, Betty Stöve, Marijke Schaar en Trudy Wal hof. Voor de eerste maal in vele jaren zal Nederland niet vertegen woordigd zijn bij de heren. Voor promotie naar hoofdklasse A is het duel Shot DDV 'ge speeld: 6-5 (Shot promoveert). (Van onze cricketmedewerker) DEN HAAG Het voorlopige Nederlands Elftal heeft zaterdag ge wonnen van een elftal van de Flamingo's. In deze wedstrijd waren Beekman (50) en Abendanon (6-31) voor Flamingo's en Oostra '(10) en (4-32), Rijkens (54) en Smits (4-46) bij het Nederlands elftal de uitblinkers. In deze in knock-out vorm gegoten wedstrijd toog de Flamingo's als eerste naar de wickets. Het drassige veld en de druilerige regen waren er debet aan dat er af en toe gestopt moest worden, wat Beekman er niet van weerhield om zijn eerste vijftig dit seizoen in de boeken te laten schrijven. In zijn innings, die een erg langzame start had, toonde hij zich een goed afstraffer van ballen buiten de legside, getuige zijn vele hooks. Rikse (13) en Van Vonderen (16) gaven Beekman de gelegenheid om zijn halve century te bereiken, waarna Abendanon het kijkspel aantrekkelijker maakte door in zijn korte innings 21 runs te scoren waaronder twee zessen. Lindeboom (20, 1x6) en Cornelis (20, 2x6) gingen op dezelfde voet door en voor al laatstgenoemde sloeg twee knalharde zessen, waarvan er één bijna op de aangrenzende tennisbaan belandde. Nadat Cornelis op het bowlen van Smits achter het wicket gevangen was, was het elftal van de Flamingo's all out voor 165, in 50 overs. Bij het voorlopige Nederlands elftal onderscheidde zich keeper Van Nispen tot Seve naer die als een kat achter de palen zat en op ieder stumpkansje loerde. Het was dan ook geen geluk, maar louter klasse dat de La- noy Meyer op onnavolgbare wijze werd gestumpt. Verder eiste deze bescheiden wicketkeeper ook nog de scalpen van Beekman en Cor nelis voor zich op. Van Nispen: „Inderdaad was het een zeer snelle tump, maar als ze mij een kansje geven dan ben ik er voor om ze direkt te benutten, hetgeen geschiedde". Oostra (4-32) en Smits (4-46) waren bij de voorlopige keurselectie de grote boosdoeners, waarmee zij hun goede vorm van de afgelopen weken bevestigden. Het Nederlandse team dat nu moest gaan batten beschikte niet over enkele spelers die wél opgeroepen waren maar hadden bedankt, waardoor de kracht van dil elftal maar een schamele afschildering was van wat het had kunnen zijn. Door een geschil met de begelei dingscommissie van het bondsbestuur hadden enkele top-spelers be dankt voor deze wedstrijd, omdat de cofnmissie van beroep, be staande uit oud-cricketers, nog geen uitslag had gegeven over het geschil. De begeleidingscommissie wilde niets los laten over deze kwestie, maar het feit dat er nog geen centrale training is en dat mensen zoals ex-aanvoerder Bakker, Schoonheim, Van Wel en Dero- gée niet meedoen wijst er op dat de situatie niet erg rooskleurig is. Hierdoor was het ook mogelijk dat Rijkens aanvoeder van dit elftal werd. Rijkens: „Ze vroegen mij als aanvoerder wat ik natuurlijk graag doe. Ik heb niets gehoord over een ruzie, maar wel begrijp ik dat er iets niet in de haak is. Ik vind het fijn om aanvoerder te zijn en ik hoop het beste er van te maken". Glerum en Maas, twee bekenden in de Nederlandse cricketsport gis ten beide naar de afloop van de wedstrijd. Glerum voorspelde winst voor de Flamingo's, doordat het Nederlands elftal na 28 overs all out zou zijn. Maas geloofde het omgekeerde en beweerde dat na 40 overs het Nederlandse elftal zou winnen. Beiden kregen ongelijk, maar laatst genoemde zat er toch wel het dichtst bij de werkelijk heid. doordat de keurploeg won, zei het in bijna 50 overs. Door het accurate bowlen van Abendanon was het moeilijk om runs te scoren en de stand 3 voor 37 was verre van florissant. Doordat Van Laer (13), Lubbers (12) en Trijzeiaart.'15) al snel hun wicket verloren, waren het Oostra en Rijkens die het getij keerden door met slim spel de 100 op het bord te brengen. Oostra, die er 40 scoorde was een goede all-rounder. Rijkens die in zijn captains in nings 54 runs scoorde bracht de toeschouwers in extase door de ge renommeerde bowler Vriens in twee ballen twee keer voor zes te slaan. Rijkens: „Al voor dat de bal gebowled was, dacht ik: die moet ik voor zes slaan. Gelukkig timede ik precies goed". Na dit vuurwerk was het voor Onstein geen kunstje om de winning hit te slaan. Het was jammer voor Trijzelaar dat hij zijn prestaties van afgelopen weken niet kon herhalen. Trijzelaar daarover: „Ik speelde vandaag met een nieuw bat dat iets groter is dan mijn vorige waardoor ik niet zo fijn speelde. Het is altijd even wennen om met een nieuw bat te spelen". Het «electieteam had de 165 voor het verlies van 7 wickets gepas seerd. Abendanon, die opvalt door het enthousiasme waarmee hij de cricketsport bedrijft kreeg door steeds maar het wicket aan te val len, de prachtige cijfers 6 voor 30 in 16 overs. Verder had Cornelis nog 1 voor 44 en deed twee goede vangen in het verre veld. Soms vraagt men zich nog wel eens af of zo'n selectiewedstrijd enige vruchten afwerpt, zeker met zoveel afwezigen. Toch kan gesteld wor den, dat Oostra, Rijkens, Smits en Abendanon hun kandidatuur voor het Nederlands elftal gesteld hebben. Opvallend was het dat zowel Vriens als Rikse, beide vaste keus in de „Kroonelf", tijdens de wed strijd weinig met de bal presteerden. Bert Kops (links) gaat fraai winnen (Van onze speciale verslaggever) OSS Bij de zaterdag gehouden Benelux worstelkampioen schappen Is de reeds voor Mün chen geselecteerde Bert Kops bijzonder goed voor de dag ge komen. De Purmerender won zijn drie partijen op overtuigen de manier. Kops maakte dc Belg Leballly en de Luxemburger Philippe duide lijk dat de beslissing van het Nederlands Olympisch Comité om hem naar München uit te zenden terecht is. Kops behaal de in de recordtijd van acht mi nuten en vijf seconden drie overwinningen op touche en ver diende daarmee de titel. In het toernooi reikte de Neder landse A-ploeg naar de eerste plaats met 41 punten voor België met 27 punten, Nederland B met 24 plinten en Luxemburg met 13 punten. Bondstnainer Stoltz toonde zich bijzonder ingenomen met de zes Individuele titels, terwijl de Belgen slechts vier maal de hoogste eer grepen. De Belgen die met v:er (1) worste laars naar de Olympische Spe len gaan zagen hun kandidaat van Lanckacrt op kinderlijke wijze tenondergaan tegen dc Nederlander v.d. Paver in een overigens fraaie partij. Van der Paver was eveneens voorgedra gen voor uitzending naar Mün chen, maar werd afgewezen. Landenwedstrijd: 1. Nederland-1 van de Belg Leballly 41 pnt., 2. België 27 punt. 3. Ne derland-B 24 pnt., 4. Luxemburg 13 pnt. 48 kg.: I. Slagmolen (Ned-A) 2. Dechamps (Ned-B). 52 kg.: I. Hulsacrt (Bel.), 2. Horch (Ned-A), 3. Baggerman (Ned-B). 57 kg: I. Lammers (Ned-A), 2. Ram (Ned-B) 3. Graf (Lux). 62 kg: 1. Van Landeghcm (Bel.). 2. Steenbakker (Ned.-A), 3. Pee- ers (Ned.-B). 68 kg: 1. Victor (Bel.), 2. Grosveld (Ned.-B), 3. Scholte (Ncd.A). 74 kg: I. Van de Paver (Ned.A), 2. Van Lancker (Bel.), 3. Stijlaart (Ned.-B). 82 kg: 1. Beus (Bel.), 2. Kooyman (Ned.-A). 3. Morth (Nux.). 90 kg: I. Kops (Ned.-A), 2. Phi lippe (Lux.), 3. Leballly (Bel.). 100 kg: 1. Vogelzang (Ned.-A), 2. Schummcr (Lux.), 3. Van Leeu wen (Ned.-B). Boven 100 kg: I. Dolman (Ned.-A) en Duprie (Ned.-B), 3. Adrugnu (Bel). Sportwereld HAMBURG. Het jeugdelftal van Feyenoord heeft dit week einde in Hamburg een interna- I tionaal toernooi gewonnen. De Rotterdammers versloegen in de finale MSV Duisburg door het beter nemen van strafschop pen. Na de normale speeltijd was de stand 00.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13