Herenploeg ontspande zich in zweminterland AANVAL ZEILERS NA SELECTIE Hans Brugman beste ruiter Wereldrecord speerwerpen in weekeind vol topprestaties ROYALE ZEGE OP ZWAK ITALIË Olympische deelnemers geen vertrouwen meer in leiding SPORTBIJLAGE MAANDAG 12 JUNI 1972 A 3 ÓRONINGEN De royale overwinning, die de nationale herenzwem ploeg te Groningen op Italië behaalde (94—62), bevestigde dat Ne derland vorig jaar te Turijn tijdens de wedstrijden om de Euro pa Cup voor B-ploegen terecht voor Italië eindigde. Met de nationale records van Roger van Hamburg op de 460 meter wisselslag en Ton van Klooster op de 400 meter vrije slag vormde die grote zege ei genlijk het enige positieve, dat de tweedaagse interland in het 50 meter bad van de „Papiermolen" opleverde. De Nederlandse ploeg maakte de indruk de wedstrijd als een verplicht nummer op te vat ten en coach Nico van Dam bevestigde dat na afloop ook, toen hij stelde: „Topprestaties konden hier niet worden verwacht. Al onze mensen doen op het ogenblik niets anders dan op conditie trainen. Ze moeten allemaal vijftien kilometer per dag afwerken. Dat lange werk gaat ten koste van de snelheid. Veel waarde hecht ik dan ook niet aan de tijden, die nu zijn gemaakt. Scherpe tijden verwacht ik pas bij de zomerkampioenschappen eind juli in Utrecht". Waarom die zinloze interland dan werd gehouden midden in de pe riode, tijdens welke de Neder landse zwemploeg zich met een duurtraining op de Olympische Spelen te München voorbereidt? Nico van Dam: „We moesten een oude afspraak met de Ita lianen nakomen. En ofschoon de prestaties aan de matige kant waren, ben ik niet eens zo onte vreden over wat hier gebeurd is. In de eerste plaats was deze wedstrijd voor de ploeg een soort ontspanning, want de sleur van het iedere dag maar weer vele kilometers zwemmen werd even onderbroken. Boven dien konden de jongens eens met elkaar praten over de training. De verschillende tijden zijn me eerlijk gezegd niet eens tegengevallen. Er was in ieder geval geen enkele echte teleur stelling. Ik geloof dan ook niet dat er ook maar iemand gede moraliseerd is, omdat hij niet zo hard ging als hij zelf mis schien wel had gewild. Er is door ons van te voren trouwens ook gewaarschuwd voor tegen vallende prestaties. Toen wij in december in Las Palmas waren werd Gunnar Larsson er keer op keer door onze mensen uitge- zwommen. Hij excuseerde zijn matige tijden door te stellen, dat hij alleen maar lang werk deed tijdens de training. Onze ploeg verkeert nu in dezelfde si tuatie. Ze moeten in de komen de vier a vijf weken keihard blijven trainen en niet denken aan de tijden, die in Groningen zijn gezwommen". Op pad Om er zeker van te zijn, dat dat laatste ook werkelijk gebeurt, zullen Nico van Dam en zijn drie collega-bondsadvlseurs de komende weken herhaaldelijk op pad gaan om zich te verge wissen van de activiteiten der kandidaten voor München. Van Dam: „Er zal vanaf nu door ons regelmatig objectief worden gechequed wat iedereen doet". De magere prestaties te Gronin gen de zwakte van Italië maakte het winnen tot een voor Nederland gemakkelijk te reali seren opgave de wel in sterke samenstelling naar Groningen gekomen 'Italianen triomfeerden op slechts vier van de veertien nummers impliceerden uiter aard. dat er geen nieuwe ge zichtspunten kwamen ten aan zien van de afvaardiging naar München. Roger van Hamburg bracht het in april te Rome door hem gevestigde record op Ton de 400 meter wisselslag van 4.50,7 op 4.48,9, maar Van Ham burg was voor die afstand met de 200 meter wisselslag toch wel zijn specialiteit al voorlopig geselecteerd. Ton van Klooster was dat niet en zal dat ook niet worden, hoewel hij een- tiende seconde afknabbelde van het vorig jaar in Den Haag ge zwommen record op de 400 me ter (van 4.15,3 naar 4.15,2) om dat hij toch nog royaal boven de Olympische limiet van 4.07,6 bleef. Mogelijk is, dat Van Klooster straks tijdens de natio nale zomerkampioenschappen wat dichter in de buurt van de t Klooster op weg naar het nationaal record 400 m vrije slag Opmerkelijk Van de voorlopige selectie ver richtte naast Van Hamburg al- ieen Frangois van Kruiswijk een opmerkelijke prestatie. Op de 200 meter wisselslag bleef hij zaterdag met 2.17,1 slechts een halve seconde verwijderd van evenaring van het nationale re cord. Bob Schouten kon zowel op de 100 als 200 meter rugslag zijn persoonlijke en Nederlandse toptijden bij lange na niet bena deren. De wedstrijden in Groningen vormden overigens een pleidooi om de zomerkampioenschappen onder identieke omstandigheden te houden als In München, dus in een overdekt bad. Regen en wind hadden immers tijdens het afgelopen weekeinde soms onaan gename consequenties voor de deelnemers. Nico van Dam: „Het zou inderdaad beter zijn als er binnen wordt gezwom men. De limieten zijn erg scherp gesteld en Ik vind dat de kandidaten daarom ook recht hebben op optimale omstandig heden". TON VAN DALEN KRIMPEN A/D IJSSEL Hans Brugman met Arjo heeft gisteren in Krimpen aan de IJssel het hoofd nummer gewonnen van het nationale concours hippi- que. Brugman, die in dit laatste num mer met hindemissen tot een hoogte van 1 meter 40, met Sky High ook nog de gedeelde twede prijs opeiste, kreeg de prijs voor de beste ruiter. Tot de bes te amazone werd Arlette Weser- huis uitgeroepen. Uitslagen: Springconcours tabel A. (Lengte parcours 600 meter, 13 hinder nissen tot een maximale hoogte an 1.20 meter, rijtijd 102 secon den, na barrage): 1. Mevr. Wie- ring-Van der Leek (Gilze) met Grey Artiste 0 fouten, 40.4 se conden; 2. Mooy (Delft) met Easy Rider, 0-42,6; 3. Wouters van den Oudenweyer (Eist) met Idorette, 0-43,0; 4. Monique van der Bor (Soest) met Sporting Monarch 4-39,7; 5. Mooy met Pe tit Jument 4-43,4 Springconcours tabel A (Lengte parcours 600 meter, 12 hinder nissen tot een hoogte van 1,30 meter, 14 sprongen, rijtijd 98 se conden): 1. Marianne Zweegers (Geldrop) met Jack II, 0-83,5; 2. Mooy met Wnlco 0-85.2; 3. Mevr. Wagemakers (Beek) met Soir de Paques 0-92,4; 4. Van Vught (Mierlo) met Blue Moon 4-76,5; 5. Anja van der Plas (Hoogerheide) met My Monarch 4-78,9. Springconcours tabel A (Lengte parcours 680 meter, 14 hinder nissen tot een hoogte van 1,40 meter, 17 sprongen, rijtijd 109 seconden): 1. Brugman :Ambt Delden) met Arjo 4 3/4- 161; 2. Brugman met Skv High en Nooren (Gouda) met Hack On 7-107.6; 4. J. Maathuis (Geeste- ren) met Drusus 8-94,0; 5. Brug man met Goldy 8-97,7 Jeugdspringconcours, tabel A (dertien hindernissen tot een max. hoogte van 1.20 meter met 14 sprongen, lengte parcours 660 meter, toegestane rijtijd 112 sec): 1. Nicole Mekkering (Amersfoort) met Glider 4-82,7; 2. Peter Loeb (Amsterdam) met Glenn Crea 4-92; 3. Anja Nuy (Nijmegen) met Shapiro 11-98,2 Nationaal springconcours, tabel 1 (13 hindernissen tot een hoogte van 1,20 meter met vijftien sprongen, lengte parcours 660 meter, toegestane rijtijd 112 sec): 1. Mevr. P. Wiering-Van der Leek met Grey Artiste 0- 82,8 sec, 2. Visser (Amsterdam) met Sun and Sky 0-85.1; 3. Anja van der Plas (Hoogerheide) met Swepps 0-85.5; 4. Heyman (Swalmen) met Pirouette 0-91.8; 5. Cocky Revm (Rotterdam) met Inchaich l.addy 3-101.9; 6. Huet (Noordwijk) mot Medrano 3-105.2 Parijs springconcours (lengte 400 m, 5 hindernissen) na tweede barrage: 1. Bergman (Tilburg) met Henriette en Bergman met Johnny Walker 15 pnt. KIEL Ben Staartjes - Kees Kurpershoek (Tem pest), Heike Blok - Nico de Jong - Rolf Kurpershoek (Soling) en Fred Imhoff - Simon Korver (Flying Dutchman) zijn de équipes die door het Nederlandse Zeilverbond aan het NOC worden voorgedragen voor afvaardiging naar de Olympische Spelen. Aan het Europees kampioen schap Finnjollen in Me- demblik zullen deelnemen Kees Kruyer, Kees Douze en Boudewijn Binkhorst, één van hen zal op de laatste dag van dit kam pioenschap als Olympische kandidaat worden aange wezen. Direct na het staken van de strijd, trok dc zeilwedstrijdcom missie van het Watersportver- band zich terug om te beslissen wie zouden worden voorgedra- Ben Staartjes (links) heeft reden om te lachen. Hij bereikte in de Tempestklasse de tweede plaats achter de zeiler die hij gelukwenst, de Duitser Heinz Laprell. 90udewijn Binkhorst zit er somberder bij. Hij moet nog met Kees Douze en Kees Kruyer strijden i (AV 4met pinnj0i naar Kiei ie mogen. (Metro,, gen voor deelneming aan de Olympische Spelen. De enige klasse die problemen veroor zaakte was die der FinnjoHen. Maar het was toch een verras sing toen Hans van Eist en Frits Beck zonder argumentatie werden gepasseerd. Voor de meerderheid van de wel geko zen Olympische kandidaten was dat de aanleiding voor een aan val op de begeleiders met name de chef d'équipe Tom Kizimier en Klaas Schat. FD-bemannings:;d Simon Korver: „De meerderheid van de nu voorgedragen zeilers heeft geen vertrouwen meer in de leiding. De heren lopen maar in mooie pakken rond, maar ze doen werkelijk niets voor ons. Ik voorzie op deze manier grote problemen als er tijdens de Olympische Spelen van hen werkelijk iets wvordt verwacht. Wij willen een begeleiding die kan wedijveren met die van an dere landen, mensen die open staan voor onze moeilijkheden en die niet zonder argumentatie of discussie van bovenaf alles dicteren". Het was duidelijk dat in deze sfeer van een goede Olympische voorbereiding geen sprake meer kon zijn. Zaterdagavond laat vond er daar om veer het eerst een gesprek plaais tussen de heren Kazirnier en Schat en de Olympische kan didaten. Bondscoach Jack van He.'lemend: „Iedereen heeft el kaar de waarheid gezegd. Dat luchtte cp en ik ben blij dat we nu weten waar we aan tce zijn. De beslissingen zullen voortaan niet meer zonder crver'.eg van bovenaf warden genomen." Het resultaat van de besprekingen is een compromis, waarbij Klaas Schat, tegen wie de gehe le ploeg overtuigende bezwaren aanbracht, r.iet tot de begelei ding vor de Olympische Spelen zal behoren. Kazirnier blijft chef "équipe en Gerrit Bakker, ce sal'ngzeiler is door de ploeg geaccep.eerd in plaats van Schat. DOBBERDEN De besluiten werden genomen na afloop vart de Kieler Woche. Van le laatste dag van de ne ger..Lgs.e aflevering van deze traditionele zeilweek is totaal nie s terecht gekamen. De wind liet he: afweten en aile duizend deelnemers dobberden uren lang over het vlakke water. Na enkele startpogingen werden a"? races afgelast en was de K.c'?r Woche ten einde. Daarbij de Finnjollen wegens het te ge ringe aan.al wedstrijden niet het slechtste resultaat mocht warden afgetrokken, stegen Kees Kruyer en Bcudewljn Binkhorst plotseling sterk in het klassement en eindigden fraai bij de eerste tien. Kruyer die door zijn uitstekende resultaten begin dit jaar weer een plaats kreeg in de Olympische selectie, heeft aan zijn zevende plaats bij wedstrijden in Hyeres en aan zijn achtste ir. de Kieler Wochte danken dat hij kandidaat num mer een is voor uitbreiding van de Olympische ploeg tot vier boten. Binkhorst eindigde direct achter Kruyer als negende. De w.nnaar in deze klasse was reeds na vijf races bekend: de Zweed Thomas Lundqvist. Bij de Flying Dutchmen won de engelse marine-officier Rodney Pattison, de Olympische kam pioen van Mexico de hoofdprijs. Imhoff werd zesde. De Duitse Tempest-winnaar Laprell was reeds vrijdag naar huis vertrok ken en daar de laatste race niet doorging bleef Europees kam pioen Ben Staartjes tweede. Kroonprins Harald van Noorwe gen zegevierde in de Soling- klasse. De Nederlandse boten, bemand door Blok, Bakker en Klein kwamen niet verder dan de 29e, 38e en 54e plaats. Draken. 1. Hoey Jensen (Den) 9 pun ten. 2. Mogens Nielsen (Den) 26.9 pnt. 3. Nyman (Flnl.) 43. Tempest: I Laprell (Wld) 10,1 pnt. 2. Staartjes (Nod) 19 pnt. 3. Warren (Eng) 24.6. Flying Dutchman: 1. Pattlsnn (Eng) 0 punten. 2. Llbor (W.Dtd) 11.4 3. Htlttner (O.Did) 20.1 pnt. 6. Inihoft (Ned) 3G.1. Sollnr:: i. Har&Jd van Noorwegen 32.2 pnL 2. Jörgcnsen <Don> 32.:. pnt. 3. Elvström iDen) 3«6 pnt. Star: (B:-a) 8.5 pnt 2. Pettersson (Zwel 13.5. 3. Kuhwclde (W.Dïd) ivolste ruiter in Krimpen aan de Usel was Hans Brugman (foto) POTSDAM De Oostduitse Ruth Fuchs heeft gisteren tijdens at letiekwedstrijden in Potsdam het wereldrecord speerwerpen dames met bijna drie meter verbeterd en gebracht op 65.06 meter. Het oude wereldrecord stond sedert de Olympische Spe len van Tokio met 62,40 meter op naam van de Russin Elena Gorsjkakova. In Boekarest wierp de Poolse Ewa Gryziecka 62,80. derhalve ook boven het oude record. De tweevoudige verbetering van dit wereldrecord was het meest opzienbarende van een weekein de vol topprestaties in de inter nationale atletiek. In Potsdam waar Oost-Duitsland zowel met de heren- als damesploeg tegen Bulgarije uitkwam, sprong Ste fan Junge (O.Did) 2,23 m hoog en leverde daarmee de beste wereld-selzoenprestatie. Bij de dames sprong Jordanka Blago- jeva (Buig) 1.86 m hoog. Ruth Fuchs kwam met de speer vijfmaal boven de zestig meter. Na een eerste worp van 60.14 m volgde in dc tweede poging het ■wereldrecord. De Oostduitse wierp daarna: 63.10, 62.30, 60.80 en 58.26 m. Enerverend In Boekarest waar de Westduitse dames tegen Polen en Roeme nië uitkwamen, verbeterde Eva Gryziecka (Pol) het wereldre cord speerwerpen eveneens. Zij was met 62.40 meter echter De Duitse atlete Heide Rosendahl boekte in het afgelopen weekeinde twee overwinningen. In Moskou i zij de vijfkamp. Ze vloog ijlings naar Boekarest en won daar het verspringen. maar kort recordhoudster. Enerverend in de Roemeense hoofdstad, waar het dertig gra den was, verliep dc 800 meter. Hildcgard Falck, de wereldrc- cordhoudster die met 1.58.5 als enige vrouw ter wereld onder de twee minuten kwam, zege vierde in 2.00,0. Zij sleepte de Roemeense Ileana Sllai m»e naar een nationaal record van 2.002. Heide Rosendahl (WDld) die na dc vijfkamp in Moskou naar Boekarest was komen vliegen, won het verspringen met 6.69 meter. Het duel tussen de dis cuswerpsters Liesel Wester- mann (W.Dld) en de Roemeen se Argentina Menis werd in do voorlaatste worp beslist door de Duitse; 63.76 m tegen 63.50 m. Vuleri Bufanu (Room.) liep de 100 meter horden in 12.7 sec, wat ook de beste woreld-sei- zoenpreetatie op dit nummer be tekende. Teresa Sukniowicz (Po len) werd tweede in 12.8. Onbeslist In Varkaus (Finland) sprong Jan Dahlgren (Zwc.) 2.20 m hoog. Tijdens dc damesinterlandwed strijd Engeland—Nederland Oost-Dultsland, die zaterdag op Crystal Palace in Londen werd gehouden, hep Peter Stewart (Schotland) de mijl in 3.55.3, de beste tijd dit seizoen in de we reld gemaakt. Foster (3.55.9) en Douglas (3.56.0) bleven slecht» weinig bij de Schot achter. In Maracaibo liep de Venezolaan Feliz Mata dc 100 meter in 10.1 sec. De meerkamp - Interlandwed strijd tussen Rusland en West- Duitsland die In Moskou werd geh- u 'en. is onbeslist geëin digd. Dc Russische heren won nen bij de tienkamper* met 69 574 - 60.175 punten terwijl de Duitse vljfkampsters zegevier den met 21.552 - 21.108. Nikolai Avilov, vierde bij dc Olympi sche Spelen in Mexico, wns de beste tienkamper. Zijn totaal van 8084 punten was de beste wereld-scizoenprestatlo, Heide Rosendahl zegevierde in de vijf kamp met 4574 punten.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11