rim* tEt $|1È| Derde etappe Roger De Ylaeminck Haagse jeugd hield Aj ax bedwang in De jongen die verdwaalde en troost vond bij een paard DE AVONTUREN VAN PIET POTLOOD Pulchri Studio biedt koningin erepenning aan i ZATERDAG 10 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 7 "9 B19-72 DICHT bij het huis waar de jongens zijn komen te wonen. loopt een rijksweg en daarachter ligt het bos. Geen wild en ondoordringbaar bos met vossen, herten of tijgers, maar een mooi aangelegd bos zoals je dat gelukkig in ons land nog kunt vinden. De paadjes en smalle wegen slingeren zich tussen dennen, eiken en berken waarin vogels tierelieren en soms een eekhoorntje springt, en langs warri ge struiken waaruit konijntjes te voorschijn huppelen. In dat bos gingen de grote jongen van acht en de kleine van vijf dik wijls met hun moeder fietsen of wandelen. Dat wil zeggen: moeder wandelde en vertelde een verhaal of noemde de namen van plantjes en bloemen die zij tegen kwamen, maar natuurlijk speelden de jon gens ook en holden, rollebolden of deden Indianen en cowboys na. Als ze er een goed uurtje voor namen, liepen ze zo ver tot ze aan een tweede rijksweg kwamen. Aan de overkant van die weg ging het bos weer net zo voort, met dezelfde soort bomen en dieren. Maar de moeder zei: „Verder gaan we niet." Hun „eigen" bos lag dus precies tussen de twee rijkswegen, waarover auto's suizen en brommers brommen. De kleine jongen van vijf was altijd het dichtst bij moeder. Dat vond hij gezellig. Maar de grote van acht bleef wel eens achter of liep vooruit. Dan keek hij stil naar een konijn of bespiedde een ritselend beestje'onder de blaren. Of hij stoeide met een hond van andere wandelende mensen want die grote jongen van acht hield veel van dieren. Hij kon zelfs paardrijden en praatte met de paarden als met vriendjes. Al gauw kende hij in het bos heel goed de weg. Hij wist welke boom op een kruispunt van paadjes stond, waar het mos dik en zacht was en waar je holletjes en kuilen kon vinden. Daarom maakte moeder zich niet ongerust als hij wegliep: soms was hij al thuis voordat zij aankwam. Een andere keer kwam hij wat later opdagen. Op een mooie wintermiddag trokken zij er met hun vieren op uit; va der maakte de wandeling mee en juist daarom stapten zij stevig aan en doorkruisten hun „eigen" bos veel vlugger dan anders. Om dat het zo'n bijzondere dag was, keerden ze voor het eerst niet om bij de tweede rijksweg. Aan de overkant waar het bos weer voort ging met dezelfde soort bomen en dieren, wandelden zij een hele tijd. Pas toen ze opnieuw terug waren gekomen in het welbekende bos, zei de moeder een beetje boos: „Nou is onze grote jongen alweer voor uit gehold". Ja, ze waren nog maar met zijn drieën. „Dat is niet voor de eerste keer", bromde vader, „hij kent gelukkig de weg". Maar ze keerden terug in huis en. de grote jongen van acht was er niet. Ze wachtten een poosje en de zon ging dalen. Het werd koud, maar het pleintje waarover hij moest komen aanholen, bleef leeg. „We gaan hem zoeken", besloot vader. Haastig fietste hij met moe der naar het bos. Zij speurden de bekende paden af, riepen en ke ken achter struiken en in kuilen. Zij kwamen een vriendelijke man tegen en vroegen hem: „Hebt u soms een jongen van een jaar of acht gezien?" „Ja", zei de man, „die heb ik gezien, maar niet hier. Hij liep in de tweede helft van het bos, daarginds over de rijksweg. Ik vroeg hem nog: weet jij hier de weg wel? Maar hij gaf geen antwoord en ren de weg". „Dank u wel", zeiden de vader en de moedfer. Zij begrepen best waarom hun jongen geen antwoord wilde geven en was weggerend. Zij hadden hem toch goed geleerd nooit met vreemden te praten! Nu wisten ze tenminste dat hij in het tweede bos was geweest. Na tuurlijk kende hij daar de weg niet... misschien had hij de tweede rijksweg voor de eerste aangezien en was hij verdwaald. De vader fietste naar de ene kant, de moeder naar de andere. Zij zochten en riepen, maar vonden hun jongen niet. Het was al bijna donker en heel koud toen de moeder ook het tweede bos al had doorkruist. De bomen lagen achter haar terwijl een groot weiland zich voor haar uitstrekte. Er lag een witte nevel overheen waardoor zij in de verte vaag een groot en eenzaam paard zag staan. De moeder liep langs het weiland met de fiets aan de hand. Hier was zij nooit eerder geweest, hier zou haar jongen toch niet zijn? Maar opeens maakte zich in de verte een klein fi guurtje los van het grote paard. „Mammie!!", riep een doodsbe nauwde stem. En daar kwam hij aanhollen om zich snikkend in haar armen te verbergen. „Mammie, ik zag je wel maar ik herken de je niet. Ik dacht dat je een slechte man was." Misschien zou de moeder wel heel boos geweest zijn als haar jongen niet zó'n angst had uitgestaan. „Ik ben verdwaald..." hakkelde hij, „en ik zag het paard in de wei en ik had het zo koud en toen ben ik tegen .hem aan gaan leunen en hij aaide mij met zijn neus. En ik had zo'n honger, maar er lagen wortels bij hem op de grond en daar heb ik er een van opgegeten..." De moeder zette hem achter op de fiets en reed over de rijksweg hard naar huis. Een behulpzame buurman zocht vader op en die avond werd de grote jongen van acht als een klein manneke gewas sen en naar bed gebracht terwijl zijn broer van vijf hem vermaan de als een grote vent: „Nou moet je maar eens afleren weg te lo pen". Vader en moeder vonden dat hun jongen niet alleen dom, maar toch ook heel flink was geweest. Hij zou liever de hele nacht bij het paard zijn gebleven dan met een vreemde mee te gaan. JUNIOR-HOEK Nog een paar recepten om op een vuurtje te bereidenVorige week stonden er een paar in de Junior - hoek en er is gevraagd of we er meer hadden. Jawel, alles kan en hier volgen ze. rood Maak beslag van meel en water. Neem wat suiker, zout en gist en doe dat erbij. Dan maak je van het deeg een „worst", dus lang uiteen rollen. Je moet wel eerst een mooie en schone, dun ne tak opzoeken die je in de deegworst rolt nadat je hem bo ven het vuur een beetje warm hebt gemaakt. Dat moet je voor. al niet vergeten want anders heb je hans dat je brood, dat je gaat bakken, niet lekker smaakt om dat je de sappen van de tak er door proeft. Nou en dan maar het beslag om de tak zo'n twin tig tot dertig minuten boven het vuur omdraaien. De zaak wordt bruin en je hebt een brood. Worstebrood Nooit van gehoord? Kun je ook bakken. Je moet dan de tak aan het eind zo snijden dat je een doodgewoon worstje eraan kunt spietsen. Dan het beslag om het worstje rollen en stevig aandruk- De tekenaar was helemaal in de war toen hij deze clown maakte. Dat kunnen jullie beter. Knip de stukken uit en leg die zo aaneen dat je een fijne clown krijgt. Volgende week hoor je, als je er niet uit kon komen, in welke volgorde je de stukken aaneen moest plakken. Oplossing Als je bij de helft Indiaan van de vorige week nummer 2 plakte, kreeg je een hele Indiaan zon der gebreken. Als iemand goed uit de voeten kan, is het mogelijk dat hij per uur vijfendertig kilometer hard loopt. Maar natuurlijk niet vele uren achter elkaar. Maar een windhond kan 58 km per uur halen en een paard 64 km. Een varken haalt altijd nog wel zo'n achttien kilometer. Nou, voor een varken met die korte poot jes. Het jachtluipaard is het snelste zoogdier. Hij kan 112 hm per uur halen. Vogels overtreffen alle zoogdieren. Een gier kan 143 km per uur vliegen, een ko ningsadelaar zelfs 193. Record houder is de slechtvalk: 290 km per uur. ken. Vervolgens doen als met het brood zonder worst. Smaakt uit stekend, hoor. Edwards (GB A) 40.06.34. 5. Priem (Ned.) 40.07.39. e Nederlander strijd gestaakt De plaatsingen van de Nederlanders zijn verder: 35 Bal. 4.30.49, 49. Kooken z.t., 54. De Boer 4.43.4fi. Algemeen klassement: 33. Kooken (40.17.23. 34. Bal. 40.19.47. 50. De Boer 41.02.18. 53. Allng 41.06.21. eindsprint versloeg Rosiers zijn landgenoot Aerts. Evert Dolman werd vierde in 4.52.46. Hij toon de zich de snelste van een groepje van zes renners. De Oostenrijker Fredy Sitzwohl heeft de negende etappe van de ronde van Oostenrijk gewonnen. Het was een rit over 80 op een circuit in de omgeving van We NOS wil kleine omroepen weren nen. Zijn landgenoot Wolfgang Steinmayer behoudt de leiding in de algemene rangschikking. Uitslag: 1. Sitzwohl (Oost). 1.50.51. 2. Pruscha (Oost) zelfde tijd 3. Oberst (Oost) 1.51.28. 4. Plenzynskl (Pol.) 6. Rommes (Belg.), 8. Van Katwijk (Ned.) z.t. 11. Ex aequo Van der Hoek. Van Dongen^ Spetgens en HILVERSUM (ANP) Het be stuur van de NOS heeft de rege ring voorgesteld de ledendrem pel voor aspirant-omroepen te verhogen van 15.000 naar 40.000. Het mlnimum-lldmaatschapgeld AS1AGO Roger de VIeeminck per Cerfll (So 1 op 10.02. 5. Panli,» heeft in de achttiende etappe l' op van de ronde van Italië zijn De Zweed Hardy Gorgenssen Alg. klassement: 1. Steinmayer (Oost) 31.24.18, 2. Mlttcregger (Ooslt 31.26.02. 3. Morelli (It. t 31.31.22. 4. Obcrndorfer (Oost) 31.34.13. 5. Lan van vijf naar tien gulden per jaar. derde rit gewonnen. Eddy heeft de 11e etappe van de ron- Merckx blijft ook na de rit van de van Engeland gewonnen. De gen (Ned.) 31.37.30. 8. Van Katwijk (Ned.) 31.45.41. 9. Van Dongen (Ned.) 31.46.15. 23. Van der Hoek (Ned.) 32.19.33, 24. Spetgens (Ned.) Het MOS-bestuur meent verder, meter leider in het algemeen der. klassement. 32.20.40. roep. die zijn zendtijd verliest, Uitslag: 1. Gorgenssen (Zwel. 2. Ko- De uitslag: 1. Roger de Vlaemlnck necny (TsJ.-Sl.) 3. Havelka (TsJ.- (Belg), 2. Lasa (Spat. 3. Swerts SI.). 4. Edwards (Gb. A.l. 5. B-ur- (Belg 4. Bergamo <IU.), 5. Gl- reau (Fr.) 7. Priem (Ned.) 8. Kul- mondl (Ita.). per (Ned.). 10. Allng (Ned.). Algemeen klassement: 1. Merckx Algemeen klassement: 1. Duehemln (Belgi. 9255.09, 2. Fuente (Sp.) op (Fr.) 40.04.59. 2. Kvilper (Ned.) ""3.44, 3. Galdos (Sp.) op 8.51, 4. Lo- 40.05.25, 3. Zwlrko (Pol.) 40.06.17, 4. De Belg Roger Rosiers heeft de eerste etappe van de wielerron de van Luxemburg gewonnen. Hij legde de 195 km van Luxemburg naar Bettembourg af in 4 uur 52 min 3 sec. In de een termijn moet worden ge steld. waarbennen geen nieuwe zendtijdaanvrage kan worden ingediend. Gedacht wordt aan bijvoorbeeld drie jaar. Suske en Wiske De gekke gokker Yvdtii dit vooreen voeel? I/ijj Jft dubt dit die key ren in smoking... y Lucky Luke Tender foot w.'D/nmr&i' i Broom- Hilda Rep en Sjoerd Ruiter, dreigde het Haagse elftal al onmiddel lijk na het begin onder de voet te lopen, maar bij het rust- signanl van Leo van der Kfoft had slechts Hllster doeltreffend kunnen uithalen. Doordat beide teums nadien nog eenmaal scoorden werd de ematand be paald op 2-1. HAMBURG In de kwartfinales damesdubbelspel van het toer nooi in Hamburg verloor de Ne derlandse combinatie Marijke Schaar—Trudy Walhof van het Westduitse duo Helga Masthof en Heide Orth. De cijfers waren 6—4 4-6 6-1. (Van or>ze sportredactie) DEN HAAG De aankondiging dat Cocn Moulijn voor het laatst op de televisie in actie zou ko men heeft het FC Den Haag- jeugdtoemooi zeker een flink aantal toeschouwers gescheeld. Toch hadden zich voor de twee de avond nog ruim duizend be zoekers in het Zuiderpark ge meld, van wie enkele tientallen echter halverwege het tweede duel toch maar liever naar huls togen om althans nog een helft 'in Rotterdam te kunnen zien. Deze weglopers hadden in zoverre ongelijk dat juist de vierde wed strijd van het toernooi in het Zuiderpark tot dusver de aan trekkelijkste was. Ajax en het Haagse jeugdelftal, vervanger ter elfder ure van Schalke 04 le verden eon boeiend gevecht dat de Amsterdammers, die zich net als hun „grote broers" in cirkelvorm presenteerden, slechts met 2-1 in hun voordcel konden beslissen. Daarvoor had FC Brugge met het kleinst mo gelijke verschil (1-0) afgerekend met het behoorlijk tegenvallen de Sparia. De Belgen toonden over een aan zienlijk beter ploegverband te beschikken en konden zich daar door de beste kansen scheppen. Doelman Mom van Sparta was echter tct halverwege de tweede helft een te groot obstakel. Op de fabelachtige omhaal van I.a- kriet was hij echter kansloos. In de Brugse formatie acteerde Johnnie N'ieuwenburg de eerste helft sterker dan erna. De jeugd van Ajax, met Johnnie DEN HAAG (ANP) Koningin Julia in heeft vrijdag op het pnlel* Huls ten Bosch in Den Hnag de eerste jubileum-penning In zilver van het 125-jaar bestaande schilderkundig genootschap „Pulchri Stud'o" in Den Haag l.i ontvangst genomen. Hiermee is een actie gestart om gelden in te zamelen voor de res tauratie van de grote zalen van het Pulchri-complex aan het Lange Voorhout in de residentie. Voor de restauratie is naar schatting f 350 600.— nodig. De zilveren jubileum-penning, ontworpen door Dirk Bus, kan worden verkregen als iemand duizend gulden schenkt. Het gehele jaar worden activiteiten ontplooid in het kader van het ju- bileum. In september zal c.-n expositie worden gehouden van wer ken van levende leden van Pirichri. De eerste zilveren penning is de koningin aangeboden door een dele gatie onder leiding van de voorzitter van het jubileumwerkcomité, oud-burg-meester Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, die in gezelschap was van o.a. prof. Sierk Schröder en Dirk Bus, voorzitter van het genootschap.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7