WETHOUDER DRENTH VAN LEIDERDORP SCHIEP VIJFTIG KM TOER MAAR RAAK Prijsvraag rond musea Boeren zullen profiteren van geasfalteerde paden TOP wil nieuw clubgebouw Technisch knap surrealisme hij Galerie Van der Vlist Uw mening LEIDSE COURANT PAGINA 5 LEIDERDORP Als de plannen van wethouder Drenth doorgaan dan kunnen liefhebbers van de natuur die tevens in het bezit zijn van een goed geoliede fiets hun hart gaan ophalen aan een kilometers lange tocr-maar- raak-ronde rond Leiden. Vijftig kilometers om precies te zijn, zo rekende de heer Drenth in samenv/erking met een bu reau van de ruimtelijke ordening uit. Langs uiterst smalle land weggetjes, door weilanden waar de roodbonte koeien als het ware het malse gras in het kiel zogvan uw achterspatbord met een slinkse beweging van de ransige tand naar binnen wer ken, vlak langs de maaiende wieken van de vele molens waarmee het polderlandschap rond Leiden zo rijkelijk mee is gegarneerd en ook nog langs die duizenden wilgen en berken die ook voor u op zo'n heerlijke fietsdag hun beste groene been- - tje gaan voortzetten. Al met al is de verwachting dat een ieder die compleet met een piastic zakje verse kadetten en een thermosflesje dampende koffie het zadel bestijgt, een fietstocht kan gaan maken om nooit meer te vergeten. De plannen van de heer Drenth, hij is medewerker aan het Rijksherbarium in Leiden, ver keren overigens nog in een pril I beginstadium. Dit voor enthou- I siastelingen die nu al naar de fietspomp grijpen. Het reuze- fietsplan heeft inmiddels wel ter inzage gelegen van een groot aantal officiële instanties. De commissie maatschappelijk wel zijn uit Leiderdorp bijvoorbeeld was bijzonder enthousiast over de ideeën van de heer Drenth en ging er dan ook prompt mee akkoord. De ANWB, Nederlands gioocste instarftie voor wat be treft de begeleiding van het toe risme liet ook al weten zeer te zijn ingenomen met de plannen van oe 25-jarige Leiderdorper. De gemeente Woubrugge was he lemaal enthousiast en Alkemaie zei het plan een verbetering te Vrienden en relaties zijn welkom ter bezichtiging van ons verbouwde hotel-restaurant op woensdag 14 juni van 14.0017.00 uur. Familie Oostdam Hotel-Restaurant „De Witte Raaf" noemen ten opzichte van de ieeds bestaande fie sroute t.w. het traject rond het Brassemer- n Hoe goed het toerp an bij de diverse gemeentes wel is ont vangen baj.<t u.t het feit dat juist van de zijde van de be trokken gemeentes suggesties werden gedaan om het geplande traject op bepaalde punten nog verder uit te breiden. De heer Drenth zegt zelf over de toer-maar-raak-ronde: „We heb ben in fe.te het reeds bestaande fietspaderaiet fors uitgebreid. Een deel van de Braassemroute nebben we er ook in opgeno men, zodat we bijna alle bestaan de fietsmogelijkheden in deze omgeving zoveel mogelijk kun nen gaan uitbuiten". Als u nu denkt dat 't grote fiets- plan zonder slag of stoot uitge voerd zal worden moeten wij toch wel even uw enthousiasme temperen want er blijken toch nog heel wat haken en ogen rond Honderden stappen nu al elke zondagmiddag op de fiets 't spaakfestijn aanwezig te zijn. Het plan is namelijk om gebruik te gaan maken van bestaande ontsluitingen van boerderijen. De kans is dan aanwezig dat al die pedaallus tige recreanten terwijl ze zojuist de dertiende kceienvla achter hun achterwiel hebben zien wegdraaien, zij krijgen om plat te gaan of met andere woorden in het gras gaan ziftten om de inwendige mens te gaan versterken. Op zich nog niet zo'n groot bezwaar ware het niet dat, zoals meer dan eens is gebleken, de plastic broodzaikjes en de schillen van sinaasappels en goudrenetten in het weiland terecht komen. Vooral voor koeien een levens gevaarlijke voedselbron en daarom lijkt het een onont koombare zaak dat van de zijde van de boeren nog al wat kri tiek geuit zal gaan worden op het pi an van de heer Drenth. Zelf is hij daar, hoewel de boeren over de fietsideetn nog niet ge hoord zijn, niet zo bang voor. „We gaan er voor zorgen dat er eenvoudige afzettingen geplaatst worden en dan zal het wel mee vallen". Diegenen onder het fietsvolk die geen versnaperingen hebben meegetorst, kunnen desondanks op het vijftig kilometer lange traject toch ruimschoots aan hun trekken komen want op en kele markante punten wil men stopplaatsen gaan inlassen waar even het Jeer van het zadel ge ruild kan gaan worden voor een wat gemakkelijke zit bij 'n re creatieplatje. Voor fietsers die er tegenop zien om tegen wind kracht zeven of acht op te tor nen zal op plaatsen waar de wind het meest vrij spel heeft, beschuttingen worden gemaakt. zo'n tien kilometer buitengaats bent en je bent toevallig je re genbroek die je met St. Nicolaas cadeau hebt gekregen, vergeten onder je snelbinders te steken. Ook aan dat probleem heeft de heer Drenth gedacht. Op enkele plaatsen is tevens een beschut ting tegen de regen aangebracht al zal het er voor sommige Met sers toch wel op uitdraaien dat ze toch nog een paar kilometer het Hollandse nat middenvoor krijgen want per slot van reke ning kan je geen vijftig kilome ter fietsroute regenveilig ma ken. Dan kan het natuurlijk ook nog plotseling flink gaan regenen en wat dan vraag je je af als je De jonge fietsplanontwerper ziet In de lange rit („men hoeft na tuurlijk niet per se vijftig kilo meter te rijden") een unieke kans voor olie binnenzitters om nu eens eindelijk de knoop door te hakken en wat te gaan trim men. U hoeft natuurlijk met een tweede Peter Poet te worden door elke dag de rondrit te maken maar er zo af en toe tussenuit dat zou toch beslist geen kwaad kunnen. En om u alvast een indruk te geven wat er zoal aan fie tewerk wordt gedaan verwijzen we even naar een fietsintensiteit-on- derzoek dat is gehouden op de Ruigkade. Met een notitieblok en een geslepen potlood in de hand werden er op die bewuste piaais aantekeningen gemaakt hoeveel fietsers er op de zondag middag tussen vier en vijf uur voorbij toerden. Dat bleken er niet minder dan 570 te zijn. Ook op een route langs de noordelijke oever van de Braas- sem werd zo'n onderzoek uitge voerd en daar waren er nog meer n.l. 900. De realisering van het plan-Drenth zal afhangen van de resultaten van de gesprekken met de pro vinciale uutoriteiten. Er stond namelijk al op stapel een pro vinciaal plan en daar blijft nu met deze nieuwe opzet waar schijnlijk bijzonder weinig van over. Wat het totale project uit eindelijk zal gaan kosten is nog met geen mogelijkheid te be- E.crst zal de goedkeuring moeten afkomen en pas daarna zal wor den bekeken welke onkosten zul len moeten worden gemaakt. Overigens de boeren zullen er beslist niet op achteruitgaan want de gebrekkige wegegtjes die zij tot nu toe voor hun trac toren gebruikten zullen worden geasfalteerd, 'n niet geringe ver betering. HERMAN VAN AMSTERDAM LEIDEN Het opmerkelijke suc ces dat de tijdens de paasva kantie gehouden „Museum Puz- zeltocht" opleverde, heeft VW Lelden en de musea' doen be sluiten ook de zomervakantie voor een actie rond de musea aan te grijpen. Men richt zich wederom tot de jeugd, die zich dit keer op het creatieve vlak kan gaan bewegen. Het gaat erom een affiche „Leiden Mu- seumstad" te maken. De affiche moet aan twee voorwaarden voldoen, ten eerste moeten alle musea de aandacht krijgen en ten tweede moet duidelijk tot ui ting komen dat het de stad Lel den betreft. )e affiche mag zowel in zwart als in kleur worden uitgevoerd. Daarnaast wordt alle vrijheid ge geven. Men mag tekenen, schil deren, fotograferen (alleen niet in de musea), opplakken van knipsels etc- Het maken van een collage hoort daardoor tot de mogelijkheden. Wel wordt als eis gesteld dat alle deelnemende musea worden bezocht. Dit kan men nagaan door aftekening op het verplichte museumpaspoort (kosten daarvan een gulden). Dat paspoort kan men vanaf 15 juni op het kantoor van de VW op het Stationsplein 3 afhalen. Men ontvangt .dan tevens een vel papier van 30 bij 40 centi meter. De werkstukken moeten uiterlijk 15 augustus op het WV-kantoor worden ingeleverd. Op 13 september worden de prijzen uitgereikt om vier uur 's middags in het Legermuseum. Alle inzencers krijgen bij die gelegenheid een souvenir van het Legermuseum. Er worden twee groepen gemaakt, een voor de jeugd tot en met 13 jaar, een voor die boven de veertien jaar. n 18.45- tdotlnsc: Geldlening Nic. Bovs IIEUWVEEN De voetbalver eniging Nicolaas Boys heeft aan de gemeente een lening ge vraagd van 25.000 ter veilig stelling van de financiering van het in aanbouw zijnde kleedlo kaal van de vereniging. D en 18-] lie. Boys kan zelf geen geld le- SaOtti nen om^at het te bouwen kleed lokaal niet op eigen grond staat en een eventueel door de ge- 1.30 "uril meente te garanderen geldie- ning van de vereniging om voor net vrU. goedkeuring door GS in aan- i ■15 uur: merking te komen een dermate laag rentepercentage zou moe- lacelijki ten hebben dat hiervoor geen las: van geldgever te vinden is. De raad an°14o£i za' dinsdag aanstaande een be- :o uur: slissing over deze zaak nemen. 00 u.1m![ verzoek van het RK schoolbe- uT ri.oA; s,uur aan de gemeente om het I nr. din»' ophogen en herstraten van het ^r^eeen speelterrein te financieren is aa door B en W. afgewezen omdat nien dit als onderhoud be ssen C'» schouwt. Wel toegewezen werd patiënte»! het verzoek tot aanbrengen van ï?3.Vdon' v^ste wastafels in de school. 8 'en 't Hier is een krediet van 2.600 dt 8 voor nodia. I Serenade voor J. Wesselin» SASSENHEIM Gisteren het volop feest op de Parklaan, waar 's avonds om 9 uur Adest Musica een serenade kwam brengen bij één van haar op richters, de heer J. Wesseling, die z'n 45-jarige huwelijksfeest viert en dezer dagen z'n 70ste verjaardag tegemoet gaat. Voordat Adest Musica kwam werd er in de Pancratius-kerl: een H. Mis ter intentie van he' bn>'dsnaar omgedragen. Om Half 9 kv/?»en <*n srhenrdor^ te-s uit Ai'c'prd fNw.-ZeelardP ort half é*n vrs het Jan van Ptit'en die ret z'n or"el voo" feestmuziek zo-g-^e. Vardaa" zal het p-ote feest veder in de familiekring gevierd worden, wa.arhii he" voor het bruidspaar een biizondere vreugde is dat hun zoons die 20 jaar geleden naar Nieuw-Zeeland emigreer den, ook aanwezig zijn waar- ze speciaal zijn overgeko- LEIDEN Zonneveld, heerser der Leidse Olympus, is gister middag door Agnes' aardlingen op zeer spontane wijze uitge wuifd. Het was voor de Agnes- scholengemeenschap ,.een won derlijk eind van het school jaar", stelde mej. T. van der Knaap vast, toen ze de schei dende rector op de eveneens vertekkende scheikundeleraar W. Sanders verwelkomde voor het front van de hun toever trouwde leerlingen. Wonderlijk, niet alleen door beider afscheid maar ook omdat hun afscheid vooraf ging aan de invoering van andere onderwijsvormen. Namens de schoolgemeenschap gaf Marietta van den Bosch voor zitster van hel schoolparle- ment uiting aan haar spijt over het afscheid van de rector, niet alleen omdat de straffen die hij oplegde op beperkt ble ven tot het oprapen van prulle- tfes in het plantsoen voor de school maar omdat hij altijd op timale kansen placht te bieden aan iedere leerling. Haar dank gold vooral ..de zwarste klus": op het ministerie bewerkte de heer Zonnelveld, dat het latijn voor het athenaeum behouden blijft. Hans van Vonderen en Louise Baars overhandigden ae rector als blijk van die dank een koperen ketel met houtblok ken. Maar het was geen onver deelde dank want door een rei van 5 gym riep de lotsgodin Moira de ..langbenige vader van 't Agnes" toe: ..Rector, o Rector, wat doe je ons aan". Namens het lerarencorps dank te de heer Duindam het schei dende schoolhoofd voor da sfeer van plezier-in-het-werk, die het in 14 faar op het Agnes ge creëerd heeft. Ook de heer San ders' aandeel daarin werd door de cabaretgroep bezongen. Tot slot van de bijeenkomst toonde de heer Zonneveld sich ..blij verrast door deze hulde. Dit Is een fijne school. Ik ben blij, dat ik daaraan heb kunnen bijdra gen". SASSENHEIM De korfbalver eniging TOP heeft de Remeente om financiële medewerking ge vraagd voor de uitbreiding van het clubgebouw. De kosten wor den geraamd op 41.000. De vereniging zelf neemt daar 10.000 voor haar rekening (dit geld hoopt men binnen te krij gen vla een actie onder de in woners). van de provinciale sportraad is eveneens een bij drage van 1 10.000 te verwach ten, resteert voor de Remeente 21.000. B. en W. adviseren de raad dit krediet te verlenen. Het gemeentebestuur maakt ech ter een restrictie. Men wil de uitbreiding verwezenlijken door het plaatsen van een demonta bel gebouw omdat het onzeker is op TOP de komende laren op het sportpark nan de Menneweg zal kunnen bliiven spelen. De geplande uitbreiding is nodig in verband met de groei van de vereniging. Op basis van het le denbestand van de afgelopen ja ren mag verwacht worden dat het aantal leden in de toekomst met ongeveer 20 per jaar zal stijgen, waardoor dit zal oplo pen van 2000 (het huidige aan tal) tot 300. Het voortbestaan van TOP lijkt gewaarborgd doordat men de beschikking heeft over een goed, jeugdig kader. Door wed strijden al op zaterdagmorgen half elf te laten beginnen, waar door op die dag meerdere wed strijden kunnen plaatshebben, is het mogelijk de wedstrijdpro gramma's op het eigen terrein en het schoolsportveld af te werken. Wat echter de moeilijk heden veroorzaakt Is de kleed ruimte, die absoluut ontoerei kend is en dat breekt de korf ballers vooral bij regenachtig weer op. Ook is geen kantine aanwezig, een feit dat men als een gemis ervaart. Daarom wil men het huidige ge bouw geheel als kleedruimte Raan gebruiken en naast het be staande clubgebouwtje een on geveer anderhalf maal zo groot clubgebouw optrekken. LEIDEN In galerie v.d. Vlist aan de Eotcrnarkt is een gevr-- zrde t - oorstel ling inericht van zeer ver schelden werk van verschil lende kunstenaars. Op de eerute p rats het we:k van de surrealistische schil der Johfrr. De:e kr: s aar, die in 1919 te Rotterdam werd geboren maar in Frankrijk woont en werkt is wel geroemd „de nestor van een opkomende generatie jonge schilders, die surrea listisch dan wel magisch of re, uitgewerkt tot in de derij „De Droom van een blir b.v. klein senfiguurtjes. knap geschil derd in plastic-ba o. en, neergezet in een onwezen- lijk-far.tastisch landschap. Daarnaast treffen een uitge kiend kleurgebruik en een uitnemende stofuitdrukking, hetgeen overigens een we zenskenmerk van de fijn- peir.ture is. Als treffende voorbee'den daarvan vie en ons op na: st het reeds ge noemde „De droom van een werken: ,pe bange bruid" en r Var (Tr - ri is er toch ook wel werk dat teveel doet d "ken aan l-.v, het al te gladde en zoctclrke z.g. religieuze sc' 'de-vv. rk uit de jaren rond de eeuwwis- kerken werden „opgeknapt". De Amsterdammer E. Dukkers exposeert een zestal tekenin- i sepia, die ook al min of meer in het fantastische v,ak ligp.en Voorts zijn er knappe, ovèr het a'gemeen daarbij de soms originele ge- i. oek v.'i .1 uit de beel den zijn bekeken en die dik wijls mooi perspectisch wer ken. Bob Brouwers uit Amsterdam toont een groot aantal kera mische figuren, ontleend aan de schilderijen van Jeroen Bosch. Niet groots, maar door hun dimensie toch wel aardige vondsten. Toch wat verwant - maar door de voorbeelden niet zo kitsche rig aan het min of meer s.ercoliepe heksje op de be- Tens.otte mogen we wil *en op enkele goede wandkleden van Micke Kern r iirg. l'coi kwasi-naief gecomponeerd in veelal aantrekkelijke kleur combinaties. Tot 15 Juli. WILLEM PRINS Bliksomaktie In de krant van 7 juni stond ver meld Opbrengst bliksrmaktle valt niet mee. Dit bericht berust volkomen op een misverstand. De leden van de kerkevelllng die altijd hun uiterste best doen hebben het bedrag tot een maxi mum weten te brengen. Het streefbedrag van 22 000 gulden is niet gehaald, maar ledereen hepft wel eens een streven, dat niet in vervulling gaat. Door de bank genomen is de aktle juist een daverd succes geworden. De bedragen van dl kerkovei- Hng werden ver overtroffen. Tot nu toe is er 13.778.12 binnen gekomen, een gemiddelde van 32,65 per envelop. Hierover ziin pastoor, kerkbestuur en de leden van kerkevelllng zeer te vreden. Hnrtflllk dank aan alle milde gevers en medewerkers. J. van Wieringen en De Wagennar, Rljnsatcrwoude. BODEGRAVEN De Ned. Ver van Hulsvrouwen afd. Bodegraven is een dagje naar Brussel geweest om daar enkele uren te winke len. De lunch werd in de bus gebruikt, maar het diner In restaurant Napoleon te Rijs bermen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 5