£eidóc (Soti/to/rtiM BEGROTINGSTEKORT 90 MILJOEN GROTER China wil oorlog in Vietnam opnemen in milieuverklaring iwj m Uitlevering Tsjechische kapers geëist Eerste rails voor Zoetermeer DATSUN Problemen rond ontslag bij Wescon Drie van Breda voor onderzoek in observatiek 1 iniek (r 63e jaargang, no. 18.717 ZATERDAG 10 JUNI 1972 TV-SELECTIE Zaterdag, Ned. I: 20.35 uur Wie is Loesje! 21.15 uur De slag om Montecassino. Ned. II. 19.05 uur Stephen Stills; 22.05 uur Carol Burnettshow. Zondag. Ned. I: 20.25 uur Jerry Lewis: 22.00 uur Daar komen de schutters. Ned. II: 19.05 uur The Partridge Family. ENKELE BUIEN Vrij veel bewolking met plaatse lijk buien, maar ook enkele zon nige perioden. Zwakke tot mati ge wind uit oostelijke richtin gen. Maximumtemperaturen omstreeks IS graden. BONN/PRAAG/SCHIPHOL (AP/AFP/ANP) Zowel de Tsjechoslowaakse regering als de Amerikaanse vereniging van ver keersvliegers heeft de Westduitse regering gevraagd de tien Tsje chische kapers die donderdag naar West-Duitsland vluchtten on middellijk aan Praag uit te leve ren. De officier van de Beierse plaats Weiden heeft de zeven mannen en drie vrouwen in staat van beschuldiging gesteld wegens kaping, waarbij de 52-jarige pi loot Jan Micica doodgeschoten werd. De kapers hebben alle politiek asiel ge vraagd in de bondsrepubliek. Zij bevin den zich in de gevangenis. Bij verhoor bleek, dat zij de kaping al weken tevo ren hadden voorbereid. De straf die hen in Duitsland boven het hoofd hangt va rieert van vijf tot vijftien jaar gevange nisstraf. Het wordt niet erg waarschijn lijk geacht dat ze aan Tsjechoslowakije zullen worden uitgeleverd. Het vliegtuig, dat op een binnenlandse vlucht naar Praag gekaapt werd, is gis teravond, door Tsjechische vliegers op gehaald en, met het lijk van de gedode piloot aan boord, naar Praag terugge vlogen. Een tweede toestel bracht de drie passagiers terug die niets met de kaping te maken hadden. Inmiddels heeft de internationale federa tie van verkeersvliegersverenigingen IFALPA de veiligheidsraad van de Ver enigde Naties verzocht doeltreffende maatregelen te nemen om kaping te voorkomen en tevens de raad op de hoogte gesteld van het plan dat op 19 juni alle vliegers in de wereld zullen staken. De internationale federatie van lucht vaartmaatschappijen IATA heeft ver klaard begrip te hebben voor de beslis sing van de piloten, maar hoopt dat de staking niet door zal gaan. Ook de KLM-directie heeft zich in dergelijke bewoordingen uitgelaten. De KLM zal geen enkele invloed uitoefenen op de j besluitvorming van de Nederlandse pilo- i De Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart heeft ingestemd met de in stelling van een speciaal fonds om aan klagers van kapers schadeloos te stel- len. Vijf luchtvaartmaatschappijen heb- j ben al 50.000 dollar gestort. Prinses Irene in verwachting MADRID (ANP/DPA) Prinses Irene verwacht in november haar tweede kind. Dit heeft het bureau van de Spaanse Carlis- ten in Madrid gisteren bekend gemaakt. Ook het particulier se cretariaat van de koningin be vestigde dit bericht. Prinses Ire ne en prins Carlos hebben al één zoontje. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De regering heeft dezer dagen ijlings maat regelen getroffen om haar uitgaven in 1972 te verminde ren met 218 miljoen gulden. Daardoor kon zij bereiken, dat het vorig jaar met prinsjesdag voor 1972 geraamde begrotingstekort volgens de laatste inzichten met slechts 90 miljoen gulden wordt overschreden. Tal van departe menten moeten een veertje laten. Anderzijds moeten snel enkele inkomstenposten worden verhoogd. Zo zal verkeer en waterstaat binnenkort met een aantal maatregelen ko men betreffende bestemmingsheffingen, tarieven en uit- gavenombuigingen. Minister dr. W. J. Drees van verkeer en water staat (tweede van links) gaf gistermiddag in Zoetermeer het officiële startsein voor de aan leg van een tweede railverbinding tussen Den Haag en Zoetermeer. Hij kroop daartoe in de kabine van een hijskraan en zwengelde op aanwijzing van president-directeur mr. M. G. de Bruin van de Nederlandse Spoorwegen (tweede van rechts) het eerste stuk kant- en klaar-rails boven het keurig opgemaakte grindbed Burgemeester mr. V. G. M. Marij- nen van Den Haag en zijn collega J. W. Weg- stapel van Zoetermeer hielden het stalen ge vaarte met behulp van touwen in het juiste spoor. Na afloop van de onderneming gaven de Grote Vier op deze wijze uiting aan hun wens tot eendrachtige samenwerking. Aan de hand van het uitgavenpa troon tot eind maart en de in zichten betreffende de inkom sten eind mei was de regering wel genoodzaakt, duidelijk bij te sturen. Bij de uitgaven werden overschrijdingen voorzien van in totaal 504 miljoen. Vastgesteld werd dat hiervan 218 miljoen (zogenaamde relevante uitga ven) moesten worden gecom penseerd door uitgavi deringen elde.s. Voorts IJmond wil I ïehuwde pastor laten voorgaan in eucharistie 1A.4RLEM (KNP) Het bestuur van de kritische gemeente IJ mond is van plan zijn modera tor J. Ruijter als gehuwd pries ter voor te laten gaan in de eu charistievieringen. Bisschop i Zwartkruis van Haarlem heeft j dit voornemen veroordeeld. Met I het bestuur van de kritische ge-1 meente zal nader overleg ge- pk-tgd worden. lij de oprichting van de kritische I gemeente IJmond is een statuut: opgesteld waarin werd overeen-1 gekomen, dat de gemeente prin- cipieel werkt binnen de kerkor-1 dehjke grenzen. Met betrekking j 'ol de gehuwde priesters zijn er i duidelijke grenzen, aldus de bis- I schop, en die grenzen worden nu door de gemeente overtre- den. De bisschop heeft een drin gend beroep gedaan op de kriti sche gemeente „om niet door Overschrijding van de aan ons i allen gestelde grenzen een breuk in de gemeenschap der gelovigen te riskeren." Geruisloos glijden drie jonge be zoekers van het strand bij de I Amerikaanse stad Pontiac met j hun bootje onder een brug door en ontsnappen daarmee aan het politiecordon waarmee het strand was afgezet om zonnende jonge ren op het gebruik van verdoven de middelen te kunnen contro leren. De politie gebruikte traan gas toen de menigte van 4000 tot .ïOOO jongeren met flessen en .ste nen ging gooien. Nieuw pension voor gast- arbeidsters KATWIJK Het nieuwe pension voor de Joegoslavische gastar- beidsters van de firma Ouwe hand is gereed. Gisteren, terwijl de werklieden nog de laatste hand aan het gebouw legden, zijn de veertig meisjes ver- Van het oude Synthese aan de In dustrieweg is niets meer te her kennen. Het is veranderd in een uiterst modern en functioneel pension. Maximaal kan het ge bouw aan 74 personen onderdak verschaffen. Momenteel werken er slechts veertig meisjes bij de lirma Ouwehand, zodat de ac commodatie ruim voldoende is. De firma Ouwehand denkt ge middeld niet meer dan 55 meis jes in het gebouw onder te bren gen. ADVERTENTIE De grote winnaar in stijl en techniek Officieel DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK de overschrijdingen geheel den gecompenseerd zij niet van incidentele aard wa ren en derhalve zouden kunnen doorwerken naar de volgende jaren. Voor 1972 stijgen de uit gaven nu met 286 miljoen tot 38.117 miljoen. De belastingontvangsten zullen volgens de nieuwste ramingen mee 500 miljoen stijgen. Bij de niet-belastingontvangsten wor den daarentegen ernstige tegen- vailers verwacht (per saldo 304 miljoen: lagere winsten bij Ne derlandse Bank, P.T.T., aard gas en K.L.M.). Aldus stijgen de ontvangsten met 196 miljoen lot 34.860 miljoen. Wat de begrotingsoverschrijdin gen betreft: Onderwijs en We tenschappen dreigde met 71,9 miljoen over de schreef te gaan, vooral door een hoger aantal wettelijk verplichte onderwij zers bij het basisonderwijs en een sterkere stijging van het leerlingental bij het voortgezet onderwijs. Daar stond tegen over, dat de regering ervan biijft uitgaan, dat het hogere college-, inschrijf- en examen geld zal worden gerealiseerd. Verkeer en waterstaat heeft als tegenvaller een lagere uitkering door P.T.T. van 192 miljoen gul- oen. Deze „pech" wordt terug gedrongen tot 55 miljoen door een tariefsverhoging (opbrengst 67 miljoen) en een verlaging van de investeringen met 70 miljoen. Daarnaast komen dan nog enkele maatregelen (nieuwe heffingen, hogere tarieven bij de spoorwegen, uitgaven ombui gingen), die nog enig verder soelaas moeten brengen. Pikante punten aan de kant van de voorgenomen inkomstenver hogingen: de gerechtelijke boe ten zullen 1,5 miljoen meer (moeten) opbrengen en de kof fie- en theetarieven in de rijks diensten zullen worden ver hoogd, wat dit jaar drie en ko mende jaren zes miljoen zal opbrengen. UTRECHT (ANP) Het zal een hele dobber worden om ontsla gen beambten van Wescon in Utrecht, het tot het V M F-con- cern behorende constructiebe drijf waar zoals gemeld de di rectie nog dit jaar 325 man per soneel wil laten afvloeien, el ders aan de slag te krijgen. Dit heeft de heer G. Belwinkel, di- recteur van het gewestelijk ar beidsbureau in Utrecht meege deeld. „Bom" in vliegtuig McGovern PITTSBURGH (AP) Een door de Amerikaanse senator George McGovern gecharterd verkeers vliegtuig is gisteren gedwongen een landing te maken in Pitts burgh, omdat een bedreiging was ontvangen, dat er zich een bom aan boord zou bevinden. De inzittenden verlieten met glijbanen het toestel, waarbij vier personen gewond raakten. Er werd echter geen bom in het vliegtuig gevonden. De senator was onderweg naar Oklahoma City, toen bij de New Yorksé politic de telefonisch^ bommelding binnenkwam. In tegenstelling tot de verwachtin gen heeft senator Edward Mus- kie zich niet achter McGovern gesteld, maar zet hij zijn eigen campagne voor de presidents kandidatuur voorl. Het actief campagnevoeren heeft hij ech ter gestaakt wegens gebrek aan geld. Muskie zei, dat McGovern op de conventie toch op 1200 tot 1300 stemmen kon rekenen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De drie Duitse oorlogsmisdadigers Kotalla, Fischer en Aus der Fünten zullen op verzoek van minister Van Agt van Justitie een onderzoek ondergaan in de psy chiatrische observatie kliniek van het gevangeniswezen in Utrecht. Naar op het ministerie van Justitie wordt ver wacht, zal er in september plaats vrij komen in de P.O.K. voor deze gedetineerden. STOCKHOLM (ANP AP/UPI) China heeft gisteren op de milieuconterentie in Stockholm laten weten, dat het een veroordeling van de oorlog in Zuidoost-Azië opgenomen wil zien in de voorgestelde verklaring over het menselijk leefmilieu. „Natuurlijk kan de oorlog in Indochina niet worden genegeerd, omdat die nauw verband houdt met de bescherming van het leefklimaat", aldus de Chinese afge vaardigde Pi Tsji-Loeng. De Amerikaanse delegatie heeft duidelijk te verstaan gegeven, dat zij van mening Ziijn, dat dit onderwerp niet op de conferentie thuishoort. Van Agt heeft de kliniek op dracht gegeven een lichamelijk, psychologisch en psychiatrisch onderzoek in te stellen naar de huidige toestand van de drie puitsc oorlogsmisdadigers, die momenteel gevangen zitten in de Bredase Koepeigevangenis. De klir.iek zal zich niet uitspreken over hetgeen uit de bevindingen van de onderzoekers zou moeten worden geconcludeerd met be trekking tot de te nemen beslis singen op de gratieverzoeken. Ministei Van Agt heeft in een vergadering met de vaste com missie voor Justitie uit de Tweede Kamer Op 4 maart al meegedeeld dat de „Drie van Breda" naar de P.O.K. zullen wonder overgeplaatst om te worden onderzocht op hun fysie ke en psychiatrische toestand. Al naar gelang de uitslag ,Va, Fonds luclit- Prins Bernhard vroeg als spreker op de milieuconferentie speciale aandacht voor de dierenwereld, ondermeer voor de bedreigde walvissen. wil overigens de gehele verklaring ter discussie stellen in de plenaire vergadering. Al gemeen leeft in Stockholm de vrees dat men in grote, tijdnood zal geraken. Er moeten in de commissies nog tweehonderd aanbevelingen besproken wor den. „Teveel zaken zijn van on dergeschikt belang. We hadden ons op een paar fundamentele zaken moeten concentreren", al dus een Afrikaanse afgevaardig de. Nadat prins Bernhard daar reeds op aangedrongen had, heeft een commissie van de conferentie met grote meerderheid een plan aanvaard waarin een tienjarig verbod op de walvisvangst wordt afgekondigd. De beteke nis ervan wordt echter ver zwakt omdat Japan, de grootste uitroeier van walvissen, tegen stemde. In de voltallige verga dering zal het voorstel ook gro te instemming krijgen, maar Japan is niet verplicht zich aan de aanbevelingen van de confe rentie te houden. Een aantal landen, onder leiding van Peru, heeft in scherpe be woordingen de Franse kernproe ven in de Grote Oceaan veroor deeld en de conferentie ge vraagd dit ook te doen. Frank rijk heeft de bezwaren verwor- Zeven van de twaalf landen die actief zijn op het Zuidpoolgebied hebben gisteren een verklaring ondertekend, die een einde moet maken aan het afslachten van zeehonden aan de Zuidpool. Ver wacht wordt, dat de andere vijf landen het verdrag ook spoedig ondertekenen. Secretaris-generaal van de confe rentie, Maurice Strong, toonde zich tevreden over het verloop van de conferentie. Hij zei zich weinig zorgen te maken over de diverse meningsverschillen. Op timistisch was ook de Neder landse minister Stuyt, die gis termiddag op Schiphol terug kwam. „Alleen al het feit dat deze conferentie gehouden kon worden noem ik een succes". Staatssecretaris Westerterp van Buitenlandse Zaken zal volgen de week de Nederlandse delega tie leiden. Het aantal deelnemende landen is inmiddels tot 114 gestegen: ook Bangladesj doet nu mee. (ADVERTENTIE) TOPDANSAVOND iedere zondag 8 00 uur. ANT. CLUBHUIS - LEIDEN (Van or.ze parlementaire redac- j tie) DEN HAAG De ministerraad i heeft gisteren het ontwerp-be- siuit „fonds luchlveronl reini ging" behandeld. Dil besluit is oen van de belangrijkste uilvoe- ringsbesluiten van de wet inza- i ke de luchtverontreiniging. Ie- j dereen die schade heeft geleden door luchtverontreiniging waar van de bron niet kan worden vastgesteld, kan om schadever goeding uit het fonds verzoeken. Het fonds wordt gevoed uit d^ I luchtverontreinigingsheffingen. Verwacht wordt, dat het (onds over enkele maanden in wer king zal kunnen treden. hc onderzoek zei de minister zich het recht voorbehouden om in individuele gevallen gratie te verlenen aan een van de gedeti neerden. Minister Van Agt heeft destijds moeten buigen voor de wil van de Tweede Kamer, die zich in een motie in grote meer derheid had uitgesproken tegen het collectief vrijlaten van de „Drie van Breda." Minder geld van Rijk voor openbaar vervoer parlementaire redac tie) DEN HAAG Door een aantal wettelijke maatregelen wil de reger.ng de rijksuitgaven voor he: openbaar vervoer verlugen. Men denkt aun bestemmingshef- lingen. tariefswijzigingen en omhii ging van uitgaven. Minis- •er Nelissen van financiën deel de d t gisteren mee in de aan de Kamer aangeboden voor- De uiteindelijke aard en omvatlg van ue maatregelen zullen wor den bepaald bij opstelling van Je rijksbegroting voor 1973. Deze maatregelen zullen voor 1973 een besparing op de rijks uitgaven betekenen van 113.7 miljoen gulden, voor 1974 van 119,4 miljoen en voor 1975 van 124.3 miljoen gulden. Volgens de voorjaarsnota zal dit juar voor het openbaar vervoer twintig miljoen gulden minder worden uitgegeven. MEMMY BOES principieel bezien,beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1