KIP IS GEGROEID Lodewijkx werkt aan come-back Doris Brown strijdt voor laatste kans op Olympische Spelen '72 Tien elftallen kwalificeerden voor München ,Nu merk ik pas dat ik tweemeterzeven ben' ZATERDAG 10 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 15 AMSTERDAM— Harry Kip is gegroeid en hij mat al twee meter zeven. „Ik groei nog steeds", is zijn (verheugende) conclusie, wanneer hij na de optimale inspanningen van het pré-Olympische basketballtoernooi in zijn Amster damse flatje zijn vermoeide benen strekt. Dat belooft dan wat voor de toekomst, waarin ook voor hem misschien een reisje naar München in het verschiet ligt, Een jaar geleden nog, was Harry Kip een belofte en niet meer dan dat. Over die tijd praat hij dan zo, wanneer hij ook zelf heeft ontdekt dat hij inmiddels veel meer is dan jonge vent die ging basketballen omdat hij toe vallig de lengte daarvoor heeft. „Bij Treffers ging ik in de buc ket staan, tilde mijn armen om hoog en kreeg de bal. En dan gooide ik dat ding in het mand je. Andere dingen hoefde ik niet te doen. Staan en gooien. Af en toe ging je dan je verdediging helpen, maar dat was geen kunst met al die kleine kerel tjes. Als ik me goed herinner, heb ik het maar een keer moei lijk gehad. Tegen Donar, omdat daar Jan Loorbach in speel de.. Bij Levi's Flamingo's en het Ne derlandse team leerde Harry Kip waar. De waardering voor het werk dat hij verrichtte kwam in echt basketballen en binnen het jaar maakte hij zijn talenten verschillende vormen op hem af. „Aan het einde van dat pré-Olympische toernooi heb ik van de internationale pers punten gekregen voor het AI1- Stars team. Dat is een geweldi ge eer". Harry Kip werd ook geïnterviewd voor radio en tv, door landelijke kranten, terwijl hij tot dan toe alleen te maken had gehad met regionele ver slaggevers die zich massaal aan zijn lange armen vastklampten omdat zij toen al in hem de mogelijkheden hadden ge zien, die er nu ook inderdaad zijn uitgekomen. Er was meer. Van de Belgische bondscoach René Mol kreeg hij de uitnodiging in augustus een weekje stage te lopen in Brug ge, waar een heuse Amerikaan se coach wat trainingen zal ver zorgen. Levi's betaalt. Boven dien zoekt zijn Haarlemse club, die zo lekker in het geld zit, naar de mogelijkheid om Harry Kip evenals die andere lan gere man. Kees Akerboom naar een trainingskamp in Amerika te sturen, waar hij dan zou kunnen schaven aan zijn zwakheden die hem nog meer klasse onthouden. „Fysiek", weet hij nu al „moet ik nog sterker worden. Ik moet nog ho ger kunnen springen. Ik moet meer inhoud krijgen voor het duwwerk onder de basket". De fijnere kneepjes van de sport die hij nu op het hoogste niveau beoefent, heeft hij diep geïnha leerd tijdens de veelvuldige in ternationale contacten waar met name zijn nieuwe club, Levi's, voor zorgde, maar waar toch ook het nationale team een bij drage toe leverde. „We waren met het nationale team in Sofia voor een paar wedstrijden. Toen ben ik, als dat enigszins moge lijk was, onder de basket van de Tsjechen of de Polen gaan zitten. Wat die mensen doen is ongelooflijk. Het betere duw werk en geen scheidsrechter die het ziet. Prachtig verdedigen wat die mensen doen. Heerlijk uitblokken. Dat hebben we als ploeg in praktijk gebracht in dat pré-Olvmpisch Amsterdam". Harry Kip is gegroeid. Nu meet hij ai twee meter Harry Kip, de lachende optimist. Hij ziet de toekomst zonnig tegemoet Aanvaller Harry Kip was plotseling tale, hardwerkende, technische vaardige aanvaller die echter in zijn eigen verdediging het mees te opviel„Die gave was natuurlijk al lang aanwe zig, maar bij een club als Tref fers komt zoiets er niet uit. Bij Levi's aanvankelijk ook niet. Ik moest er helemaal aan wennen dat ik niet meer de grote jon gen was. Dat ik hele wedstrij den op de bank moest zitten". Wat Harrv Kip bij Levi's vooral aanleerde was de snelheid die hem nu een pré geeft op alle andere lange spelers, die wat stuntelig vooruit komen. „Toen ik daar begon in Haarlem wist Gr niet wat me overkwam. Ech te conditietraining had ik nog nooit gehad. Nu moest ik drie keer per week het Amsterdamse bos doorlo pen. Dat is een vreselijke over gang, maar nu heb ik natuurlijk wel een ijzeren conditie". De definitieve doorbraak van Har ry Kip vond eigenlijk plaats in de onvergetelijke Europa wed strijden waarin Levi's geschie denis schreef. „In de thuiswed strijden tegen Real Madrid en Ignis Varese kwam ik er eigen lijk niet zo aan te pas, maar in de uitwedstrijden werd ik steeds ingezet". „Ik kreeg meer lef daardoor. Je moet niet vergeten dat ik bij Levi's naast Gerhard Schreur speelde, dat was bij ons een dominerende figuur. Zijn hele manier van spelen is veel spectaculairder dan die van mij. Daar kijken de mensen naar. Dat vind ik niet erg, want dat leidt de aandacht van mij af. „In het Nederlands team kwam Harry Kip voorgoed uit de verf. Ik had mijn moeilijke tijd achter de rug. De periode dat ie je afvraagt of je nu wer kelijk wel zo goed bent als je zelf even hebt gedacht. Verandering Op de trainingen ging alles zo an ders als in Enschede. Ik moest mijn hele timing veranderen, want al die jongens sprongen hoger of waren langer dan, die ik hier speelde. Ik moest mijn schot veranderen, mijn manier van bewegen. Nu pas ben ik me bewust gewor den, dat ik twee meter zeven Een kwestie van training ner. „Ik heb van Janbroers en De Wit ontzettend veel geleerd, maar toch ook van Mol". De rest deed Harry Kip op de auto didactische manier. „Veel kij ken, zorgen dat je mentaliteit krijgt. Dat je harder wordt. Ik ging wat pionieren, Ik had in eens meer lef. Dan lukt je al les". Al in de ee ste wedstrijd waarin het Nedenandse team een kwa lificatie voor München trachtte af te dwingen, scheurde Harry Kip een spiertje in zijn rug. In allerijl werd hij opgelapt en toen hij terugkeerde steeg, merkwaardig genoeg, ook de vorm van het team dat puntloos onderaan stond. „Ik heb soms gespeeld dat ik verrekte van de pijn, toen merkte ik dat ik har der geworden ben. Vroeger zou ik zeker zijn uitgestapt". Nu niet meer. Harry Kip 'ro mers gegroeid JACQUES ROS (Van onze sportredactie) TUBBERGEN Drie keer is Paul Lodewijkx (25) tot nog toe gevallen. In Ulster door een linke manoeuvre van Angel N'ieto, in Tub- bergen omdat een nieuwe „racer" moeilijk stuurde op een kletsnat wegdek, en in Amsterdam toen bij op zdjn „toer-Kawasaki" slip te over wat herfstbladeren. Aan de val in Ierland heeft hij geen nadelige gevolgen overgehouden. Het koste hem alleen de wereldtitel, die hij ai bijna in zijn zak had. Maar zijn „crash" in Amsterdam heeft ingrij pend huisgehouden in zijn jonge onbezorgde leven. „Ik had een schedelbasis- fractuur en een hersenbloe ding. De doktoren hadden mijn ouders al min of meer gcondoleerd omdat ze echt dachten dat 'het met Lodewijkx afgelopen was, maar onkruid vergaat nu eenmaal niet". Hij kan er nu zittend in zijn ten tje en lurkend aan een mok koffie luchtig over praten, omdat de verwon dingen die hem aanvanke lijk fataal leken te worden, wonderbaarlijk geheeld zijn. „Ik had ook verlamd kunnen zijn, of dood, maar ik ben springlevend, ik kan weer racen, ik heb nergens meer last van. Dan moet je hartstikke blij zijn". tn de periode dat Paul Lodewijkx langzaam herstelde van zijn verwondingen, werkten zijn vrienden. Jan Thiel en Martin Mijwaart in een kleine werk plaats rustig door aan de ma chine die zij zelf hadden ge bouwd en waaraan ook Lode wijkx had meegewerkt. Aalt Toersen, Theo Timmer en Börje Jansson, de Zweed, bezetten in die tijd het zadel dat voor Lode wijkx was vooroestemd. „Ik heb altijd het gevoel gehad dat ik zou terugkomen. Drie maan den na het ongeluk zat ik al op een motor om te kijken of mijn reactievermogen er onder gele den had. Ik heb een paar rond jes gereden op Zandvoort, want ik wilde alles doen om weer te- Paul Lodewijkx in een fel duel gewikkeld me» Anscheidl. Op de finish beslist Paul Lodewijkx met enkele centimeters verschil de strijd in zijn voordeel. rug te komen in deze sport. Twijfels heb je alleen als je daar in dat ziekenhuisbed ligt en je hoort zo af en toe om je heen dat ze je eigenlijk alle maal al hebben opgegeven. Dan is het enige waaraan je denkt: hoe blijf ik in leven". Op 13 oktober '69 maakte Paul Lodewijkx op de Amsterdamse Weteringschans zijn ongelukkige val. „Ik reed erg langzaam, ik had mijn helm ook niet op, Jan Thiel en ik gingen samen naar huis. Dan hij, dan ik voorop. Achier het Leidse plein gebeur de het en ik weet nog steeds met hoe". Paul Lodcw.ikx, de eerste Nederlander die een Grand Prix race in de 50 cc- klasse won in 1968 in Assen werd in coma naar het zie kenhuis vervoerd. „Drie weken later ben ik weer bij kennis ge komen. Ik weet nier wat er in die tijd gebeurd is. Ze zeggen dat ik de raarste dingen heb lig gen doen. Dat ik voortdurend wartaal uitsloeg. Ze hebben me in ieder geval vast moeten bin den Maar dat weet ik allemaal niet. Toen ik bijkwam voelde ik me gewoon erg goed. Geen hoofdpijn of zo, en dat mag je toch verwachten met zo'n barst in je kop". Afgekeurd Met de Kerstdagen was Paul Lo dewijkx weer thuis, waar zijn vader en moeder hem de plech tige belofte afnamen dat hij nooit meer zou gaan rijden. En zelfs als hij dat gewild had ging het niet, want steeds als Paul Lodewijkx voor controle bij de artsen terugkeerde kreeg hij te horen dat hij definitief was afgekeurd. „Ik ben gewoon blijven werken bij Jamathi. want ik voelde dat ik zou her stellen. Ik ging naar alle races. Alles een beetje bijhouden en dan is het een vreselijk gevoel ais je die anderen daar ziet rij den cn je staat zelf langs de kant. Maar een dokter praat je niet gauw om. Als d<e man zegt dat je n et mag rijden dan rij je ook niet". De gevolgen van het ongeval wa ren bij Jamathi zichtbaar, de puur Nederlandse stal die alles inet eigen middelen doet, geen steun heeft van goedgevige sponsors en in de avon luren in een klein hok voorbereidingen trof voor de grote wedstrijden. Lodewijkx „We hebben daar wel eens een motor uitgepro beerd en dan gooiden de buren «tenen door de ramen omdat we zo'n herrie maakten. Af en toe kregen we het idee, dat we alles voor niks deden, hoe gek we er ook op waren. In januari hebben we gezegd: „Jongens laten we maar stopren, want zo is het natuurlijk niks. Toen is het blad „Motorsport" een actie voor ons begonnen. ,Een tank benzine voor Jamathi" dat heeft ons tot nog toe dertig- du zend piek opgeleverd. Daar hebben we nieuwe spullen van kunnen kopen. Kijk, en dan wil je wel weer. Zonder die hulp zouden we nu op straat hebben gestaan. We hebben al onze tijd er tegenaan gegooid, al onze zakcentjes. Dat kan ik doen. want ik heb aan niemand ver antwoording af te leggen. Mijn ouders hebben dan wel bezwa ren, maar ik ban voorlopig meerderjarig. Een meisje heb ik niet. Vrijgezel zijn betekent dan, dat ik kan doen wat ik wil zonder dat ik iemand op de teentjes trap". Gevaarlijk Ergens is Paul Lodewijkx in een gevaarlijke situatie terecht ge komen, want de coureur die eens de enige was die echt recht had op een wereldtitel, staat onder een druk die hijzelf onderkent. „We hebben nu de steun van Motorsport, maar dat duurt ook niet eeuwig. Als we volgend jaar aan centen wil len komen, zullen we resultaten moeten boeken en forceren wil ik me per se niet. Er is geen middenweg bij deze sport, of je racet wel, of je racet niet; je kunt niet zeggen: ik ga het rus tig aan doen. Dan willen de men sen je niet meer zien". Paul Lodewiikx en zijn Jamathi- team zijn niettemin vol vertrou wen op de afloop van het expe riment dat maandag in Tubber- gen start. „Als het kan wil ik dit jaar wrer een paar Grand Prix' meepikken. Dat blijft in je zitten hé. Al je weer eenmaal begonnen bent, wil je weer alles En dan zonder vrees. „Rijden op de straat is gevaarlijker dan op het circuit. Dat heb ik onder vonden. Als je zelf niet zo inten sief bij deze sport betrokken bent begrijp je eigenlijk ook pas waarom de meeste mensen er zo'n hekel aan hebben. Dan zie je alles met andere ogen. 's Avonds als Ik ging slapen lief ik het raam weieens open staan en dan kwamen die jongens langs, met open knalpijp weet je wel. Dat is een ramp, eerlijk waar". Maar hij zou toch niet zonder zijn 50-cctje kunnen leven. Paul l.o- dcw.jkx. Dat duurt zeker drie jaar voor je erover heen bent. Ik heb me weieens afgevraagd wat ik zou zijn gaan doen als ik inderdaad nooit meer in de ra ces mee had mogen rijden. Dan zou ik ieder geval toch bij de motoren blijven. SEATTLE Doris Brown, die op de Olympische Spe len van 1968 op de 800 meter op de vierde plaats ein digde, concentreert zich op de 1.500 meter op de Olympische spelen in München. Zij heeft de Ameri kaanse records 800, 1.500 meter en de mijl op haar naam staan en verde«* de wereldrecords voor de mijl en de halve mijl. Haar Olympische training houdt in dat zij 's morgens vroeg een parcours van acht km. door het Woodland park en rond Green Lake loopt. Daarna doceert zij de gehele dag lichame lijke opvoeding aan het Seattle Pacific ooilege. tramt vervol gens anderhalf uur op de baan van het college en besteedt de avond aan haar studie. „Zij traint ongelooflijk hard", zegt haar coach dr. Ken Fore man Toch heeft Doris nog niet voldaan aan de Olympische kwalificaties. Hierover zegt Foreman: „Haar kansen zijn goed om in de Amerikaanse Olympische ploeg te worden op genomen. Ze heeft zeker de capaciteiten om de Olympische ti tel te winnen, maar zij heeft altijd zoveel last gehad van blessures dat ik gewoon geen voorspelling durf te doen". Met haar 27 jaar zou dit de laatste kans op een Olympische medaille kunnen zijn. maar dan moet ze in München weer geen last krijgen van een peesontsteking, haar zwakke punt. MÜNCHEN —Tien dagen voor het einde van de perio de. waarin de kwalificatiewedstrijden voor het Olympisch voetbaltoernooi van München moeten rijn gespeeld, hebben reeds ongeveer tien landen zich geplaatst voor de eindronde. Marokko werd zeker van deelneming door in Bamako Mali met 4—1 tc verslaan. De negen landen, die voor Marokko het recht van deelneming verwierven, zijn West-Duitsland als gastland. Hongarije als winnaar van het Olympisch goud in Mexico en verder uit de kwalificatiewedstrijden Denemarken en Oo3t-Duiisland (Europa). Maleisië en Birma (Azië) Ver enigde Staten (Noord- en Midden-Amerika) Brazilië en Co lumbia (Zuid-Amerika). De beslissing om de resterende zes plaatsen valt o.a. in de wedstrijden Frankrijk—Sowjet Unie. IranNoord Korea, GhanaKameroen, Soedan—«Ethiopië en Gu atam al a—Mexico. De indeling voor de groepen van de eindronde zal in de eerste helft van juni plaats hebben. De grootste verrassing in de kwalificatie-wedstrijden, die tot nu toe achter de rug zijn. was de uitschakeling van Roemenië door Denemarken (1—2 en 23). Twaalf jaar geleden zorgde Denemarken ook voor een sensatie in het Olymp sch voetbaltoernooi. De Denen be reikten als volslagen „outsider" de Olympische wedstrijd in Rome, waarin zij met 13 verloren van Zuid-Slavië. Eens vierde Paul Lodewijkx triomfen; een verkeersongeluk maakte daar een einde aan. Nu traint hij weer hard om zijn rentree te maken.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 15