DRIEDUIZEND MIJL ALLEEN OP .SECOND LIFE' Oceaan zelfs voor zeiler Gerard Dijkstra nog altijd vol „verrassingen' ZELF OPNAMEN MAREN VEERDE SOLORACE ZATERDAG 10 JUNI 1972 Amsterdam Een van de zonen van het zee varend volk aan de Noordzee is Gerard Dijk stra jr. Zijn blonde haar ligt in warrige wol krulletjes op zijn hoofd, zijn ogen zijn blauw en verscholen achter een bril die nim mer afgaat en met zijn achtentwintig jaar heeft hij een stel zeebenen gekweekt, die sterk genoeg bleken om de weelde te kunnen dragen te worden uitverkoren om als enige Nederlander deel te nemen aan de vierde Single-Handed Transatlantic Race. Op 17 juni zal Amsterdamse Gerard Dijkstra met een formidabel zeejacht, dat „Second Life" is gedoopt, vanuit de haven van Plymouth „de hoek omgaan" en de immense vlakte van de Atlantisch Oceaan voor zich zaen.Om- streeks drie weken later hoopt hij de haven van Newport op Rhode Island, vlakbij New York binnen te lopen. Dan zal Gerard Dijk stra, ongeacht de plaats dlie hij temidden van de andere zesenvijftig deelnemers aan dit gigantische zeegebeuren inneemt, even met het hoofd knikken en nuchter constate ren, dat hij het geklaard heeft. Eerste, tweede, derde, vierde plaats, hij weet het rvog nJiiet. Maar zijn gewddig schip is good voor een klassering onder de eerste wijf. De eenzame schip per Genard Diijiksöna. Maar, om een afgezaagde voetbailibenm te gebruiken: de bail lis rood. En zo i'igt er voor Gerand Dijkstra letterlijk een oceaan vol voetangels en klemmen in het verschiet. Zijn hor denrace met een schip van 21.8 meter lengte, 5.30 meter breedte en 2.50 meter diepte over golven, een zaamheid, varmoerienijs, slaap en nog wat van d'ie on aangename factoren is een avontuur dat doet denken aan eeuwen her toen er nog geen allesversliindende zucht naar snelheid was maar de zefflen werden gehe sen en de schipper hoopte dat de wind zo vriendelijk zou willen zijn erin te blazen. En als er geen wind was, welnu, dan duurde het maar wat langer. Hoewel, voor Gerard Dijkstra en zajn uitgekookte con currenten is snelheid niet te verwaarlozen. Het gaat er immers om wie het eerst in zijn moederaieldooie eentje zijn schip de drieduizend mijlen van Ply mouth naar Newport laat afleggen. Maanden tevoren heeft Genard Dijkstra een frequen te pendeldienst onderhouden van zijn huis in de Am sterdamse wan Baarlestraat mar de werf van de Sou thern Ocean Shipyard Limited in Engeland, waar de „Second Life" op stapel stond, een schip waarvan het casco is ontworpen door de Nederlandse mees ter Van de Stadt, de zeilen en tuigage door Gerard Dijkstra, wiens dagelijks werk het is als directeur en cnLge werknemer van de Ocean Sai/ïing Deveiop- "V-- '"*%Z ST'.'* «S I De „Second Life" het tweede leven van zeezeiler G. Dijkstra jr., waarmee hij de grote sprong alleen van Plymouth naar Rhode Island gaat maken. G. Dijkstra jr.: volledig geconcentreerd op wind ment Holland zeilen en jachtboslag te ontwerpen. Er kan altijd neg wel iets verbeterd worden, er kan ge streefd worden raar het zo gemakkelijk mogelijk hanteren van de tuigage, de ze..on kunnen neg meer geperfectioneerd worden. Daarmee is Gerard Dijk stra al zo'n jaar of Mier bezig nadat hij een tijdje vliegtuigbouw had gestudeerd. Groot formaat Maar hij was al zo'n edhit fervent zeüler dat hij hoe langer hoe meer getrokken werd naar het zilte wa ter en de mateloze oneindigheid van het luchtruim hem steeds minder geschikt voorkwam voor een schepsel, dat alle, of vrijwel a'lle, eigenschappen in zich had om uiiit 'te 'groeien tot een zeiler wan groot formaat. Deze weienschap komt niet van Gerard Dijkstra zelf - hij zou er zelfs aijn bescheiden glim lach niet voor over hebben - maar van de belenden de zeezeilers die hem tot in de diepste roerselen van Zijn aiiel kennen. Z'ij getuigen wam hem dait hij een be genadigd naiwiigaltor is - en de Single-Handed Trans-at- lanüic Race steunt voor een belangrijk deel op de kunst van het navigeren - een „kouwe" die niet snel in paniek zal raken of zelfs maar de ogen zal sluiten om even aan de werkelijkheid te ontkomen een nuchtere die nooit over de schreef zal gaan en preoies weet wat wel kan en niet, een uitnemend zeiler, die voelt wait er gaat en moet gebeuren. Geen geldprijs Gerard Dijkstra jr. is hiermee geboetseerd als zeiler die het gaat opnemen tegen kanonnen als Sir Fran cis Chicester, die als snelste alleen om de wereld zeilde, als de Fransman Yves Teriain die met het grootste schip deelneemt, de ..Vendredi Treize" van negen en dertig meter. Hij trotseert met de naam van zijn schip bij voorbaat alle ongeluk. Of de Brit se majoor Martin Mlimter Kemp, die met zijn „Strung- bovv" een gooi doet naar de zegepraal, die overigens geen cent oplevert. Gerard Dijkstra: „Nee, er zit geen geldprijs aan vast. Je vaart om het «aren. Natuurlijk ook om de eer maar voor mij is het voornaamste te bewijzen hoe goed dit schip is, dat alle n.euwe snufjes ook in derdaad verbeteringen zijn en dat mijn zeilen, tuiga ge en beslag '.n orde zijn. De apparatuur aan boord ondergaat diezelfde test. Ik heb er het volste ver trouwen in want het is een geweldig schup." Dit zeg gend blikt Gerard Dijkstra in het rond in de ruimte waar vier kooien tegen de wand geplakt hangen en een werkbankje staat want je kunt noodt weten of er niet wat gerepareerd moet worden tijdens die drie duizend mijlen. Hij kan nog verder naar voren in zijn schip, naar de ruimte waar de lappen zeil lig gen opgeslagen, een totale oppervlakte van tweehon derd en vijftig vierkante meter. „Je kunt niet met volle zeilen varen want dat is door een man niet te bedienen. Ik hoop toch een snelheid te kunnen berei ken om beneden de 25 dagen 20 uur en 35 minuten te komen waarmee de laatste race, in 1968, werd ge wonnen. Ik dacht dat het moet kunnen dicht bij de drie weken te komen." Onwaarschijnlijk Dat zegt Gerard Dijkstra dan op een toon waarmee men pleegt aan te kondigen een straatje om te gaan. En toch moet bij de vierentwintig ton die hiij al die tijd onder zijn zeelaarzen heeft in zijn eentje beman nen. Er is plaats aan boord voor een man of zestien, Een cameraploeg van de NOS heeft een film gemaakt van de voorbereidingen van de Transatlantische solorace. Tijdens de tocht zal Gerard Dijkstra opnamen maken om de docu mentaire af te ma ken. De film zal vijf- en dertig tot veertig minuten duren en op 16 augustus op het te levisiescherm worden gebracht. de normale bemanning voor een dergelijk groot sdhip in een wedstrijd. Gerard Dijkstra laat er vijf tien thuis en doet het alleen. Een omvaarschijnlijke prestatie, voor velen een gruwelijke onderneming Er rijzen spookbeelden op van een man die lamge slagen is door de aanblik van alleen maar water en lucht, van iemand die een prooi van onverdraagza me eenzaamheid is geworden. Gerard Dijkstra daarentegen: „Er is de hele dag wel wat te doen. Ik ben van plan viermaal twee uur te gaan slap>en. Dan schakel ik de auto-pilot in, de zelfstuurinrichting. Ik heb er een die geheel automa tisch is. En als ik vrije tijd heb, ga ik lezen, ont spanningslectuur met grote letters." Voor hem geen problemen. Hij heeft het schip kun nen testen toen hij tweemaal een kwalificatietocht van vijfhonderd mijl moest maken. De eerste wai foutief. Solozeiler Dijkstra had een stuk van de scheepvaartroute van het Kanaal genomen en dat Week niet juist te zijn. Doodgemoedereerd „ze htadden gelijk want ik had een ander idee van begin en eind van het Kanaal" deed hij het nog eera ton vooruit te branden maar ook hoe het schip zid over en slaagde cum laude. Hij had intussen kunne» dei:, die is toegelaten tot de solorace van Plymoui gedraagt bij een behoorlijke windkracht. meettnaken hoe het is met windstilte de vierentwintig Gerard Dijkstra jr. is niet alleen de eerste Nederlan- naar .Newport, hij is ook de eerste zeiler die op een dergelijke grootscheepse wijze wordt gesponsord Een lnele lijst van bedrijven,' met de werf waar d» „Second Life" werd gebouwd als grootste sponsr, verzorgjen het financiële gedeelte van de ondera miaig. Gerard Dijkstra had aJ lang contact met de werl waarvoiur hij menigmaal een schip naar West Indii bracht. Ze kenden hem als een bekwaam zeiler en toen het plan werd geboren om deel te nemen aan de Single-Handed Transatlantic Race werd Gerard Dijkstra, een van de zonen van het zeeivarend volk aan de Noordzee, waardig gekeurd het spiksplinter nieuwe schnp alleen naar een zo hoog mogelijke klas sering te varen. Want de plaats mag dan voor Dijk stra onder.gjescbikt zijn, de werf wil graag terwille van de publiciteit en de daaraan verbonden reclame een ereplaats. Experts geven Gerard Dijkstra een beste kans op de zege. Zelf is hij wat gematigder, hoewel zekiw niet pess'mistisch. „Hoe langer een scb.p is, des te sneller vaart het. Theoretisch dan al tijd. Als dat in deze race uitkomt, zou Terlain moe- ten winnen. Maar zijn landgenoot Alain Colas is ook een kwaaie «sn voorts moet ik de Amerikaan Tom Follett noemetn. Ik dacht dat Chicester geen favoriet is. Mij bevalt zijn tuigage niet." En Gerard Dijk stra, die niet anders doet dan ontwerpen en verbete ren, mag dat ze-ggen. Hij heeft zijn sporen als zeezeiler meer dan ver diend. Ook de befaamde Fastnetrace staat op zijn palmares. Als adviseur voor de Friese zeilmaker Douwe Gaastra heeft hij voor hem vele wedstrijden gezeild. Gerard Dijkstra gaat een avontuur tegemoet waarover nog in stripboeken wordt geschreven en door jonge nazateai uit het land van Piet Hein alleen maar wordt gedroomd. Met weinig zeil, zoals Gerard Dijkstra zich voorneemt omdat het nu eenmaal ni« anders kan, zo snel mogelijk Newportwaarts. Als hij terugkomt iu Plymouth zal hij, evenals na de kwalificatietochten, op de weegschaal gaan staan. „Wonderlijkerwijs was ik maar twee kilo afgevallen na die vijfhonderd mijl." En als de „Second Life" dan nog niet verkocht is, zal dat alsniog gebeuren. Het schip heeft om en nabij achthonderdduizend gjulden gekost. Het is, nu al, te koop voor de helft. HERMAN VAN BERGEM. Al lange tijd waren er die een zeilrace van En geland naar Amerika wilden organiseren maar eerst in 1960 achtte de Organisatie van Zeezei lers in Engeland, de RWYC, het verantwoord een dergelijke wedstrijd te organiseren. Initiatief nemer was Hasler, die voor zijn plannen werd ondersteund door Fran cis Chicester, die ook de eerste race won. Er wa ren slechts vijf deelne mers. Chicester deed over de drieduizend mijl iets meer dan veertig dagen. Er was bewezen dat het mogelijk was alleen over de oceaan te zeilen. Chicester, In 1964 werd de tweede race gehouden: vijftien deelnemers, winnaar Eric Taberley die 27 da gen nodig had. Vier jaar later startten vijendertig schepen in Plymouth. Winnaar G.J. Williams volbracht de tocht in 25 dagen. 20 uur en 35 mi nuten. Het was een nog al rauwe race en niet meer dan zeventien deel nemers haalden het eindpunt binnen de Óp 17 juni om twa» uur 's middags voor cie vierde sinds 1960 zevenenvijl boten startn.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 12