George Roy Hill filmt moderne Elckerlyc Mensen wegen onder water Onbekend meisje krijgt hoofdrol Roman „Slaughterhouse five" zware opgave voor regisseur Tsjechisch dorp als Dresden verwoest Je VRIJDAG 9 JUNI 1972 "Ik ben waarschijnlijk de regisseur, die het grootst aantal keren werd ontsla gen", constateert George Roy Hill nuchter. „Niet dat ik zo'n moeilijk mens ben, heen zijn wel eens moeilijk. Toen ik "Thoroughly Mo dern Millie" had gemaakt, was het een plezierig nie mendalletje van anderhalf uur. Plotseling wilden ze er toen een zogenaamde „roadshow" van maken, ruim twee uur lang met een pauze in het midden. Ik heb mij ertegen verzet, ze wil den er hele stukken inlas sen, die ik persoonlijk had afgekeurd maar ik trok aan het kortste eind. Ik kon vertrekken. Bij „Butch Cas- sidy and the Sundance Kid" was ik al ontslagen nog voor de opnamen waren be gonnen, omdat ik Robert Redford als de Sundance Kid wilde hebben. Ik ben toen verdrietig naar Paul Newman gestapt. Paul is een van de aardigste en meest loyale mensen, die ik ken, maar hij houdt er niet van om in ruzies te worden betrokken. In dit geval ech- Het sterretje Valerie Perrine, dat in Slaughterhouse Five" haar debuut maakt als Billy ter stapte hij naar de pro- Pilgrim's droomvrouwtje. ducenten en dreigde weg te lopen als ik mijn zin niet Tcreeg. Ik moet ze nageven, dat ze later toen we een maal met de opnamen be zig waren volledig achter mij stonden." Met „Butch Cassidy" heeft regisseur George Roy Hill een onverwacht groot kas succes geboekt, maar dat is hem beslist niet naar het hoofd gestegen. „Zoiets ge beurt maar zelden. Je moet niet verwachten dat je vol gende film dan ook meteen zoveel geld zal opbrengen. We! geeft zo'n plotseling succes je meer vrijheid voor je volgende films". George Roy Hill -verwacht dan ook niet, dat zijn „Slaughterhouse five" naar het gelijknamige boek van Kurt Vonnegut weer zo'n goudmijntje zal worden. „Eerst Wi'Ide ik deze ro man, die zo moeilijk gecon strueerd 'is .helemaal niet verfilmen. Het leek me een onmogelijkheid. Ik veran derde van mening toen ik vier maanden later Stephen Gellers eerste versie van Regisseur George Roy Hill, die na het suc ces van Butch Cassidy" meer de gele genheid kreeg zijn eigen voorkeur te laten gelden bij de keuze van zijn onderwerpen. het filmscenario las. Von- mee doet". Billy Pilgrim Michael Sacks op middelba re leeftijd met het filmsterretje Montana Wildhack (Valerie Perrinein hun futu ristisch verblijf op de planeet Tralfama- gehad in het schrijven van het boek, zei hij. zien jullie nou maar wat je er verder de wereld tegen te gaan. de Een ietwat dromerige fi- geschiedenis van de goed- guur. die op een gegeven moedige Billy Pilgrim, een moment heden en verleden man met afkeer van geweld niet meer kan scheiden en maar niet bij machte dit in tevens droomt van de pla neet Tralfamadore, waar hij met de fraai gevormde filmster Montana Wildhack (Valerie Perrine) helemaal zichzelf kan zijn. Evenals de roman maakt de film grote sprongen van Billy's gezapige burger- mansbestaan naar Billy's oorlogservaringen in de slag om de Ardennen en zijn krijgsgevangenschap in het zwaar getroffen Dres den met daar tussen door zo nu en dan een uitstapje naar de fantasie-planeet. Knap gevonden beeldover gangen ondersteunen het sterk geconstrueerde scena rio en er ontstaat een intel ligente legpuzzel die als alle stukjes aan elkaar zijn gepast een boeiend beeld geeft van een mensenleven. Onbekend Voor de rol van Billy Pil grim koos George Roy Hill de onbekende acteur Mi chael Sacks, die de zware opgave nu eens 25 jaar ou der te worden, dan weer een kwart eeuw te „verjon gen" prachtig volbrengt. ,,rk kon voor deze rol geen he-man als Burt Lancaster of zo gebruiken. Bovendien gaf ik de voorkeur aan „een onbekend gezicht" voor deze moderne Elcker lyc", zegt George Roy Hill, die zich persoonlijk aange trokken voelt tot deze Billy Pilgrim-figuur. In de twee de wereldoorlog en ook in Korea was de regisseur zelf oorlogsvlieger. „Wij dach ten voor een goede zaak te vechten. Daarna is het met het geweld in de wereld een beetje uit de hand gelopen. In Amerika heersten aan vankelijk grote weerstan den, men wilde niet in de tweede wereldoorlog betrok ken worden. Toen onze eco nomie eenmaal op oorlogs voering was ingesteld rol den we van de ene oorlog in de andere." Wat betreft het bombarde ment van de "open stad" Dresden, dat zo'n belangrij ke rol in de film speelt, zegt George Roy Hill nuch ter: "Het leek toen gemoti veerd. De Duitsers, die met hun bombardementen op Rotterdam en Londen, tel kens weer de „oorlogsspel regels" overtraden moesten maar eens aan den lijve on dervinden. wat dergelijke acties aan menselijk leed inhielden. Het resultaat was echter nihil, want door de strenge censuur in Nazl- Duitsland lekte het gebeu ren in Dresden pas veel la ter uit. Hitier was e gen 'jk de laatste échte schurk in de politiek. We praten nu .Slaughterhouse Five", over het gevaar van het communisme, maar het heeft geen eigen gezicht." Geen sneeuw Voor de opnamen in Dres den moest George Roy Hill naar Tsjecho-Slowakije. „Wat de cameraman Miros- lav Ondricek daar presteer de grenst aan het ongeloof lijke. Hij is geboren en ge togen in Praag en kende alle fijne plekjes. De mede werking van de bevolking was ook geweldig. Alleen de sneeuw wilde maar niet komen. Het was een van de mildste winters sedert ja ren. Voor de Ardennen-se- kwentie aan het begin van de film moesten we daarom naar Karlovy Vary. Voor de opnamen in het verwoes te Dresden gingen we naar het stadje Most. Daar was net steenkool ontdekt en men wilde juist het stadje met de grond gelijk maken. Op ons verzoek gebeurde dat op een manier, die aan de verwoesting van Dres den deed denken. Sommige beelden zien er precies zo uit als de foto's, die vlak na het bombardement werden genomen." Wat George Roy Hills ver dere filmplanner» betreft: hij speelt met het Idee een film over stuntvliegers te maken, waarvan nu al vijf tig bladzijden op papier staan. „Die kerels, die voor een paar dollars hun leven waagden, door met oude. met touwtjes aan elkaar ge bonden vliegtuigjes de lucht in te gaan, waren voor mij echte helden. De luchtge vechten. die zij voor de ca mera leverden in film als "Wings", "Hell's angels" en "Dawn patrol" vormden stuntwerk van de bovenste plank. Vrijwel niemand heeft deze waaghalzerij overleefd. Vroeg of laat gingen zij er allemaal aan." Het is duidelijk dat zo'n onderwerp Hill meer aantrekt, dan bijvoorbeeld Mitchners "Hawaii", een Zuidzee-melodroma, waar van George Roy Hill alleen nog maar weet, dat hij tij dens de opnamen twee keer werd ontslagen en eenmaal uit zichzelf wegliep. De rt'l van het pin-up-ster- retje Montana Wildhack in „Slaughterhouse Five" be tekent het debuut van Vale rie Perrine, een voormalige showgirl uit Las Vegas, die Amerika de rug toekeerde, wat door Europa zwierf en eigenlijk door een toeval haar eerste filmrol kreeg. Hill was al aan de opnamen begonnen, maar zocht nog steeds naar een meisje, dat B'illy Pilgrims „dream- girl" zou kunnen spelen. Een kennis van Valerie zorgde ervoor, dat zij op de set werd toegelaten. „George mocht mij in het begin niet erg" herinnert zij „Hij. was juist bezig aan een opname met luid zin gende mannen in een vlieg tuig. Iedereen moest erg stil zijn en ik had juist al lerlei verschrikkelijk rinke lende dingen aan. Ik kreeg het er zo benauwd van, dat, toen ik eindelijk aan hem werd voorgesteld, ik alleen nog maar kon fluisteren," Toch kreeg Valerie de rol en Hill was tevreden met haar prestaties. „Het was een geweldige ervaring voor me." zegt Valerie. „Ik speelde Montana zoals ik dacht dat ikzelf onder die omstandigheden zou hebben gereageerd. Het spannend ste moment was toen ik een baby moest vasthouden. Ik had zoiets nog nooit gedaan en transpireerde van angst, dat ik het kindje zou laten vallen. Later wilde ik het gewoon niet meer loslaten. Het was mijn baby gewor den. Al mijn verborgen moedercomplexen waren ontwaakt." Otto Milo. I KAMPEN Elke dag doet zich op talloze plaatsen de situatie voor, dat iemand met berouw in zijn ogen op de weegschaal en voor de spiegel staat en zich he- ,_vig voorneemt zijn zware lijf wat af te slanken. In huiska- mers, op kantoren krijgen men sen t te horen: „Jij hebt ook al een aardig buikje zeg", of nog erger: „Toen ik je trouwde, was je zo'n lekker slank mannetje". Het belang van een juist ge wicht weet iedereen. Maar hoe **\vordt dit bepaald? De Kampen- se huisarts dr. H.K. Muller heeft de oorlog aangebonden met een 1 tot dusver universele methode - i de gewichtstabel. Men kent de gang van zaken. Bij die- e i die lengte hoort dat gewicht. „En deze methode is volstrekt onbe- i trouwbaar", zegt dr. Muller die onlangs promoveerde aan de Leidse universiteit op een proef schrift, waarin hij aantoonde dat de lengte nauwelijks bepalend is voor een juist gewicht. Niet al leen de lichaamsbouw maar ook de lichaamssamenstelling speelt een rol. Dr. Muller verrichtte in 1967- 1970 onderzoekingen naar zowel de bouw als de samenstelling van de lichamen van een aantal mensen tussen 30 en 70 jaar. Daarbij maakte hij gebruik van een zelf ontworpen constructie, waarbij mensen onder water werden gewogen. En uit deze onderzoekingen die overigens ook al in het buitenland zijn ge- i o r.-.er.sen van dezelfde lengte t;«nd ideaal gewicht kunnen hebben. rampen hen kon overkomen als ze niet vermagerden. Ik wilde daarom goede argumenten ver zamelen in de stille hoop dat ze gehoor zouden geven aan mijn dringende wens. Ik ging naar Leiden, naar het instituut voor Sociale Geneeskunde en daar vroegen ze mij hoe ik hel ideale gewicht wilde bepa'.en. „Met ge- wichtstabellen", zei ik, „ha ha", 7«i-Jer. ze daar, „die deugen niet". We zaten kortom voor het prob eem, da: we niet wis.en \/a: ru wel 1ip! juiste gewicht was. Ik ging grasduinen in de literatuur en toen opende zich Dr. Muller vroeg de medewer king van zijn patiënten en colle- i.e.st verzamelde hij bij een groep bewoners van Kampen cn IJsscimuiden gegevens o\jr de lichaamsbouw (lengte, afmetin gen etc.), en uit deze groep se- iecreerde h'j 84 mann n en vrou wen tussen 30 en 70 jaar die hij onderwierp aan een tweede on derzoek: bepaling van de li chaamsstelling. Wat moet met zo'n gewichts tabel? DR. H. K. MULLER Dr. Mul'er: „Een lichaam be staat uit vetvrije massa (de or ganen, bo ren, spieren) en de vetmassa. Die vetmassa mag bij een man niet meer zijn dan 20% van zijn totaal gewicht en bij een vrouw 30". Een ruwe vuist regel is, dat je tot je 70ste r.... meer mag wegen can teen je tw intig was. Om te bepalen hoe groot de vetmassa is.moest ik de mensen onder water we- gi We s uurden ze een uitnodi- ng er. z- 'rvmen bij ons naar een filmpje kijken. Daar zagen ze de instc, u ie en ook hoe zes woger. De b?doe .ng was na tuurlijk om de vrees weg te ne- De cons'.ructie was heel simpel. Fen stellage van een meccano- docs voor grote mensen, een weegschaal ais in een groente winkel, een „bad" van spanten en eer. plastic lap. De mensen gingen op een soort brancard onder water en kregen gewich ten aan de armen om niet te zweven. Ze kregen een narcose- kap om de mond en konden zo ademen. U moet niet vergeten, een groot aantal mensen kon niet zwemmen en ze moesten natuur lij niet in paniek raken. Na een paar maal oefenen werden ze den gewogen. We visten het ge wicht boven water, het gewicht De door dr. Muller gebruikte weeg-techniek heeft als voordeel dat ook zeventigjarigen zich er zonder vrees aan onderwerpen kunnen onjer water en zo ook het volu me er het soortelijk gewicht van lie: 1 chaam. Dr. Muher ging vervolgens na of er verband bestond tussen vetvrije massa en een aantal sketet- en omtrekmaten. Toen bleek dat het verband tussen lengte en gewicht zo slecht was. dat het onverantwoord was om op grond van iemands lengte te bepalen dat hij of zij maar zo- vee! mocht wegen. Dr. Muller: „Wordt naast de lengte ook rekening gehouden met de omtrek van het boven been, dan wordt de nauwkeurig heid aanzienlijk groter". De be- zijn onderzoek Dr. Muller In zijn proefschrift: „Iemand met een relatief zware vetvrije maesa (zware bo ten en spieren) zal ten onrechte als vet- 7uchtig aangemerkt worden. Deze situatie heeft zich voorge daan bij leden van onze Olympi sche hockeyploeg, die tijdens de training voor de Olympische Spelen in Tokio ten onrechte een vermageringskuur moesten volgen hetgeeen tot ondervoeding leidde. Wellicht een bijdrage tot hun onverwacht minder gunstige Daarentegen zal iemand met als vetzuchtig een ondergc- ii aanleg zeer isa zal ten on- krijgen, wat herkend worden en iemand met llch c vetvrije mt rechte het advie ui komen". Maar ook op andere gebieden is het belangrijk om te weten wat iemands juiste gewicht is. De oude methode op basis van leng tetabellen kan vergaande maatschappelijke c.q. economi sche consequenties hebben. Dr. Muller: „Neem de veelvul dig voorkomende keuringssitua- tie. waarbij voor de betrokkene veelal grov belangen op het spel staan. Het zijn de keurin gen voor levensverzekeringen en verz keringen tegen arbeidson- ge - h ktlic.d waarbij een onjuis te beoordeling van de lichaamssa- rnensic,.ing van de gekeurde kan leiden tot premie-verhoging, Jltslultuig van bepaalde risico's e.d. die de betrokkene levenslang kunnen achtervolgen". Dr. Muller wil overigens zijn on derzoek nier verheven zien tot statistische zekerheden omdat hij daarvoor veel te weinig mensen heeft „gemeten". Hij is niet van plan om zich verder met re search bezig te houden.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11