Zendtijd in vijf jaar met 10 uur uitbreiden Meerjarenplan van de MOS: Omroepbijdragen bijna tweemaal zo hoog Indianen verdreven bi j aanleg van weg NieuwbouwNOS vergt nog 205 miljoen Hou het scherm in 't oog Montreuxweek op Nederlandse tv Auteursrecht beeldhanden op scholen ufflyiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiiiii PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 8 JUNI 1972 (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUMDe tv-zendtijd zou ieder jaar met twee uur per week uitgebreid moeten worden. Hiermee wordt een begin gemaakt per 1 oktober 1972 en zou per 1 okto- Ze,.fs bii het ontbreken ber 1976 moeten leiden tot 10 uur meer zendtijd dan jjfi "A thans. Zendtijduitbreiding is noodzakelijk of gewenst om tot een evenwichtige programmering te komen bij een stijgend aantal zendgemachtigden; om de uitwaai te voorkomen naar de buitenlandse zenders (België en Duitsland), die vroeger beginnen; om Ned. 1 dezelfde zendtijd te geven al sNed. II; en om meer te kunnen bie den bij verhoging van de omroepbijdragen. Wil men de zendkosten sluitend krijgen dan zou men per 1 jan. 1973 al naar een omroepbijdrage moeten van 140,-. Dit stelt de Ned. Omroep Stich- menteel op gericht om 70 pro- ting in haar rapport Meerjaren- cent in kleur uit te zenden, plan, waarom door het departe- De NOs stelt zich voor. dat de ment van CRM was gevraagd om bij het uitstippelen van de beleidslijn een richtlijn te heb ben voor de komende jaren. De samenstellers van het rapport merken hierbij echter op. dat er voor de toekomst teveel onge wisse factoren zijn dan dat zon der meer op alle punten verder gewerkt kan worden. Daarom is het gewenst dat eens per jaar een bijstelling plaats heeft. Met nadruk wordt gewezen op de noodzaak van de verhoging van de omroepbijdrage. Zou deze achterwege blijven dan dreigt een stilstand in de ontwikkeling van het om roep wezen. De kos ten voor kleurenprodukties lig gen 20 pet. hoger dan voor zwart-wit. Het streven is er mo- diozendtijd op korte termijn aanzienlijke uitbreiding zal kun- die 's nachts moeten werken. De omringende landen zenden sinds kort gedurende het gehele etmaal uit. infla tie en zonder zendtijduitbreiding zou de omroep over de jaren '73-76 voor een cumulatief te kort staan van 359 miljoen op een jaarlijkse begroting van 268.437.875.-. Om de begroting 1973 in evenwicht te houden zou men per 1 januari van het nieuwe jaar naar een verhoging van de omroepbijdrage van 36 pet. toe moeten. Actueel blijft het argument, dat de Ned. tv. kwalitatief opgewas sen dient te zijn tegen de bui tenlandse tv. Niet alleen omdat het zenderbereik van de buiten landse zenders toeneemt, maar ook omdat de kabel-tv meer bui- een uur lang programma van eigen produktie uit te zenden over elk der beide netten. Dit kan dan zijn drama, eigen film serie. opera, musical, show etc. Mutatis mutandis geldt dit ook voor de radio. Dit zou voor wat de tv betreft dan een kernpro gramma opleveren van rond 700 uur per jaar tegen een gemid deld uurbedrag van 50.000,-. Reclame Om de te verwachten tekorten in de naaste toekomst te dekken bestaat ook de mogelijkheid tot slechts mogelijk als de reclame zendtijd zou worden uitgebreid hetgeen met name voor de tv een wetswijziging zou implice ren of als de tarieven voor de reclame zouden worden ver hoogd. Bij de nu voorhanden prognoses is uitgegaan van een constante opbrengst van de STER-reclame van 95 mil joen per jaar. Voorts wordt erop gewezen, dat de kosten voor onderwijsultzen- dingen strikt genomen voor re kening dienen te komen van de onderwijsbegroting. nen ondergaan. Men wenst voor Hilversum 1 en 2 een jaarlijkse uitbreiding van 1600 uur en voor Hilversum 3 van 1850 uur. Deze zendtijduitbreiding valt in de nacht en dient ten behoeve van de belangrijke groep mensen. tenlandse uitzendingen in de Ned. huiskamers zal brengen. In dit meerjarenplan is geen poging gedaan opnieuw een gedetail leerd gewenst programma op te stellen. Uitgegaan is van de veronderstelling om iedere dag verhoging van reclame-inkom- Het huidige systeem van inciden- sten, alsmede een bijdrage uit de algemene middelen voor bepaal de taken en beëindiging van de financiering van de Wereldom roep uit de omroepbijdragen. Verhoging van de reclame-in komsten van de omroep is tele, drastische verhogingen van de omroepbijdragen zou zo spoedig mogelijk moeten wor den vervangen door een sy steem, waarbij de omroepbij drage jaarlijks met de loonin dex wordt gecorrigeerd. Popgroep Focus staat in Time Spirit, dat door de NOS wordt ingezonden naar het concours op de Prix Italia Time Spirit met Focus naar Italië (Van onze radio- en tv-redac tie) HILVERSUM De N.O.S. zal twee televisieprodukties in zenden naar het Concours om de Prix Italia, dat van 11 tot 26 september wordt ge houden in Turijn. In de categorie documentaires wordt ingezonden het VPRO-programma Anthony Imperiale, dat werd gemaakt door Hans Keiler. De docu mentaire gaat over de wijze waarop geweld in de Ameri kaanse samenleving is geïn tegreerd als een normaal so ciaal verschijnsel. Het is het verhaal van een voormalige eigenaar van een delicates- senwinkel, die een burger wacht heeft opgericht om de negers, wier eisen volgens hem zijn ingegeven door Moskou te bestrijden. In de categorie muzikale pro gramma's wordt ingezonden Time Spirit, een NCRV-pro- dukbie. Uitgevoerd wordt daarin de Vijfde Symfonie voor klarinet en orkest van Juriaan Andriessen door het Rotterdams Filharmonisch Orkest o.l.v. Jean Fournet. Medewerking verlenen de klarinetist George Pieterson, de popgroep Focus van Thijs van Leer en drie dansparen van Het Nationale Ballet. Vier eeuwen geleden zagen de Tnr,fei„ Embera-Indianen voor het eerst DtlitlaltJ spUl dl blanken. Dat waren de Span- Op Kreta, in Frankrijk en in de jaarden, die Colombia binnen- Alpen komen weinig bekende trokken op zoek naar goud. diersoorten voor, die nauwkeu- Toen bleek dat de Indianen niet rig zijn gevolgd door de camera voor de Europese veroveraars Van Eugen Schuhmacher. wilden werken ook niet nadat Ned. I 19.35 uur. velen van hen waren vermoord werden slaven uit Afrika 7ilvir>i-vn nmi geïmporteerd. Deze op hun ^ll4rr</l beurt hebben de Indianen nog Afsluiting van de actie de Zilve- (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM De bouwplannen voor het omroepkwartier Hil versum reiken zeer ver in de toekomst. Ze worden in fasen uitgevoerd en leggen een zware druk op de begroting. Hier door ontstaat het gevaar, dat deze plannen op de begroting een restpost gaan vormen en het vereiste tempo niet kan worden aangehouden om tot verbetering van de omroepmoge- lijkheden te komen. De eerste drie fasen zijn thans voltooid. Fase 4 ten bedrage van 55 miljoen omvat kantoren, tekenka mers, ateliers, zelfbedieningsrestaurant, telefooncentrales, computerafdeling en een parkeergarage. De vijfde fase, kos ten f 150 miljoen, behelst hoofdcontrolekamers, schakelcen trum voor regionaal net, diverse studio's, filmcentrum, meet- kamers, serviceruimten voor reportagewagens en een tweede energiecentrum. Bij de tekening: de nummering 1 en 2 omvat studioruimten met bijbehorende voorzieningen; pl en p2 zijn ondergrondse parkeergarages en dienen als groenstroken tussen de hoog bouw; 3a is het nieuwe décorcentrum, dat pas in gebruik is genomen; 4 behelst het nog te bouwen technisch centrum, het hart van het hele NOS-bedrijf; 5, 6 en 7 omvatten nog te bou wen voorzieningen als archiefruimten, bibliotheek, concert zaal, projectiezalen etc. verder het oerwoud ingedreven. En om hun lot definitief te beze gelen legt de Colombiaanse re gering op het ogenblik de Pan- American verkeersweg aan dwars door het restant van wat eens het Indiaanse grondgebied was. Ned. ren aap, die gericht was op het behoud van het Goenoeng Leu- ser-reservaat op Sumatra. Ook prins Bernhard heeft zich ach ter deze actie gesteld, reden waarom het slot van deze actie wordt gehouden op paleis Soest- dijk. I 20.21 uur. Geheime dienst Dit is de eerste aflevering van een serie, die gefwijd is aan het lot van de Indianen en die gaat j)e eerste film onder de titel Verdwijnende we- rje_ die gewijd reld. Op het tv-festival in Can nes won deze serie vörig jaar de eerste prijs in de categorie documentaires. Ned. II 20.35 uur. beroemde gevallen uit de historie van de Amerikaanse geheime dienst. Het verhaal handelt om vluchte- Ned. I 21.30 uur. Beertje Colargol Het beertje wordt scheepsjongen als hij op eigen gelegenheid het zeegat is uitgegaan en een boot tegenkomt. Ned. II 19.13 uur. Laurel en Hardy Op zoek naar een baan komen beiden in de bouw terecht. Maar het wordt alweer niks. Popeye Het vriendinnetje Olive van Po peye raakt in het nauw. Red ding is nabij. Ned. II 19.37 uur. De vereniging tot behoud van de botter krijgt in deze uitzending jJj£ Z€TlllWG het volle pond. De test betreft ditmaal het motorjacht de Doe- 1° doze filmserie ditmaal de titel rak 650. De dochter van Dracula. Dit beeldschone meisje laat het stoffelijk overschot van haar Wereld op water Ned. I 20.30 uur. Gezondheid vader verdwijnen als deze door een goed mens wordt gedood. 7nrrn Tkn J»7i/>7 /7nvii*e Arts G. Haneveld gaat wat dieper Zij gaat naar Londen waar de uu UUUUVl VU UIVUI S in op de vraag hoe men werke- moorden plotseling niet van de Ditmaal is een vriend in nood, die Van deze quiz wordt ditmaal de lijk ontspannen vakantie kan lucht zijn. Het meisje keert dan dringend hulp behoeft. einduitslag bekend gemaakt. vieren. weer terug naar het kasteel. Ned, I 19.10 uur. Ned. I 21.20 uur. Ned. I 22.05 uur. Ned. II 21.25 uur. Bestuursleden TERUGBLIK Wereldomroep Nederland opende gisteren de in- DEN HAAG (ANP) Met ingang van 29 mei zijn voor een ter mijn van drie jaar in het be stuur van de stichting radio Ne derland Wereldomroep benoemd tot lid én voorzitter H. Algra te Leeuwarden; tot lid en plv. voorzitter drs. H. A. Korthals te Leiden; tot leden prof. dr. A. D. Belinfante te Amsterdam, mr. G. A. Bos te Amsterdam, W. Ch. J. M. van Lanschot te Eind hoven, dr. J. E. de Quay te Beers, mr. M. van der Stoel te 's-Gravenhage en mr. J. in 't Veld te 's-Gravenhage. uitgezonden. Die gaan waar schijnlijk gewoon over kinderen. ternationale t.v.-serie Mensen kinderen, serie waarin het kind centraal staat en waarin tevens dat kind wordt geplaatst tegen de specifieke nationale achter- De film, Rene van Nie was de D" nle' orada' er f"" aardi6e maker, moet worden beoordeeld opgaven bedacht waren, maar In ..Spel zonder grenzen" werd IJsselstein vierde. De strijd speelde zich af in Bern en de Zwitserse t.v. maakte er een lauwe aangelegenheid van. vanuit het standpunt van de buitenlandse consument. We menen dat die film weinig ver telde over ,,het Nederlandse kind" en nogal hakkelde over onze nationale achtergrond. We menen dat buitenlandse con sumenten geen raad zullen we ten met Van Nie's werkstuk. Er zaten kinderen in, maar het ging eigenlijk en onduidelijk - voornamelijk over verkiezingen, Europacup en bloot. Holland Festival op KRO-radio (Van onze radio- en tv-redactie) IILVERSUM Op dinsdag 13 juni geeft de KRO-radio op Hil versum I van 20.00 tot 24.00 uur een Holland-Festivalavond met I Daar zat weinig specifiek-Neder- de componist Berio, die in dit lands bij, dachten we. Verkie-j evenement een belangrijke rol zingen zijn Europees gemeen- speelt. Hij doet dit onder de ti- goed, gevoetbald wordt er over- Wij zouden de pesterige vooral omdat de Zwitserse t.v.- techniek ontoereikend bleek om uit die opgaven optimale kijk- kansen te scheppen. De t.v.-re- gistratie bood nauwelijks span ningselement omdat het verloop van de strijd doodgewoon niet te volgen was. Door een zot gebrek aan coördi natie tussen beide t.v.-netten vielen gisteren Doek Green, vakkundige Britse tv-serie en de hoofdfilm op ,,I" eveneens een misdaad-verhaal - voor een deel samen. tel Muziek en muziek zijn twee, ■in opdracht van de KRO. De uit- j zending bevat zowel klank als woord. Frans van Rossum heeft j de regie. Het is voor het eerst, dat op de radio op een dergelij- ke wijze aandacht wordt besteed volgende afleveringen kunnen aan het Holland-festival. op een vroeger tijdstip worden al en bloot (inclusief ring) is sinds onheuglijke tijden overal hetzelfde. Er is hoog- verschil in ..onbevangen- voor coördinatie tussen beide t.v.-netten aansprakelijk is best eens in een donker laantje wil len ontmoeten. Hij zou er niet ongeschonden uitkomen Vg (Van onze radio- en tv-redactie) programma's uit 23 landen ih de gehele wereld. Werden tot dus- De z.g. Montreuxweek vindt plaats van donderdag 15 tot en met donderdag 22 juni. Elke dag, met uitzondering van de zaterdag, wordt een programma uitgezonden en wel in de hieron der vermelde volgorde. HILVERSUM ver de door de Nederlandse te levisie uit het Concours om de Gouden Roos van Montreux ge kozen programma's uitgezonden in een periode, die zich over vele maanden uitstrekte, dit jaar zal voor het eerst een ze vental producties in één week tijds op het scherm worden ge bracht. Het idee is afkomstig iri-t de NOS- werkgroep Amusement, waarin de chefs van de amusementsaf- delingen van de omroeporgani saties zitting hebben. Het voor naamste oogmerk is, dat de kij kers zelf nu ook eens een in een week samengevat en derhalve duidelijker beeld krijgen van hetgeen in Montreux aan televi sie-amusement wordt tentoonge spreid, een beeld dat bovendien betere vergelijkingsmogèlijkhe- den biedt. Dit jaar waren dat 27 Donderdag 15 juni opent de VPRO de rij met het Finse program ma AMitaiM, dat de Bronzen Roos verwierf; Vrijdag 16 juni laat de AVRO de winnaar van de Zilveren Roos zien, namelijk de Engelse BBC-productie The Goodies; In de middag van zon dag 18 juni zendt de NOS het Spaanse programma 360° autour de Marisol uit; maandag 19 juni zendt de KRO The best of the Comedy Machine uit, het door de Engelse ITV vervaardigde programma met Marty Feld- man, dat niet ailleen de Gouden Roos won, maar ook de prijs van de stad Montreux voor de grappigste inzending kreeg; dinsdag 20 juni vervolgt de NCRV de reeks met het door Noorwegen ingezonden pro gramma Olympicomediade; woensdag 21 juni zendt de VARA Baratzeartea uit, het Belgische BRT-programma met Liesbeth List, dat de persprijs en een speciale vermelding van de internationale jury verwierf; Donderdag 22 juni wordt de Montreux-week door de TROS besloten met Amont-Coeur, de Franse inzending met Marcel Amont, die door Jean Christo pher Averty werd geregisseerd, intussen is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat in de komende maanden toch af ©n toe nog een in Montreux vertoond program ma wordt uitgezonden en wel licht ook enkele buiten het con cours om vertoonde program- TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur 18.55 uur TROS 19.05 uur 19.10 uur 19.35 uur 20.00 uur 20.21 uur 21.30 uur 22.05 uur 22.30 uur Calimero Zorro De laatste sporen Journaal De zilveren aap De FBI Einduitslag Dubbel ei dwars Wereld op water Op uw gezondheid Journaal NEDERLAND II VPRO 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 19.13 uur 19.26 uur 19.37 uur 20.00 uur 20.21 uur NOS 22.25 uur 1 22.50 uur J Fabeltjeskrant Journaal Betty Boop Beetje Colargol Laurel en Hardy Popeye Journaal Berichten uit de samenleving Disappearing (tv-serie] De zenuwen gieren door mijn keel MORGEN NEDERLAND I taald behoeft te worden als bij het onderwijs gebruik gemaakt wordt van projectoren en ge- luids- en beeldcassettes en -re corders. DEN HAAG (ANP) In de Tweede Kamer bestaat verschil van mening over de vraag of bij het gebruik van audio-vi- suele middelen bij het onderwijs al dan niet rekening moet wor den gehouden met het betalen DS '70, WD. CHU, ARP en D'66 van auteursrecht. In het, thans zijn van mening dat er in deze bii de Kamer aanhangige rege- gevallen wel auteursrecht ver- i ingsvoorstel om de auteurswet schuldigd moet zijn. Als er een- te wijzigen wordt ervan uitge- maal een band is met geluid of gaan, dat geen auteursrecht be- beeld, dan kan hiervan naar be lieven gebruikt gemaakt worden en er kunnen ook kopieën wor den vervaardigd. De rechten van de auteurs zullen, indien men geen regeling voor het au- De si fracties dienden een amende ment in. waarin hun wens is neergelegd. reursrecht treft, aan de lopende bar.d overtreden worden. Op den duur zal niemand meer zin hebben voor onderwijsdoelein den mee te werken aan onder wijsmateriaal, dat op de band vastgelegd kan worden. De vijf :ialist Roethof schaarde zich achter minister van Agt van Justitie, die de aanneming van het amendement sterk ontraad de. Er moet een algemene uit zondering voor het onderwijs blijven, zo betoogden zij. EO: 18.45 uur 18.55 uur 19.05 uur 20.00 uur NCRV: 20.21 uur 21.00 uur 22.10 uur 22.55 uur 23.05 uur Fabeltjeskrant Journaal Ik zal nooit huilen Journaal Hier en nu Mensen, mensen, mensen Joegoslavië (documentaire) Het Katwijks mannenkoor Journaal NEDERLAND II VARA: 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Pipo op Bizarra 20.00 uur Journaal 20.21 uur Commissaris Maigret 21.45 uur en een zoen van de juffrouw NOS: 22.10 uur Uit de kunst 22.40 uur Journaal 22.45 uur Den Haag vandaag RADIO HEDEN HILVERSUM I 8.00 Copntryand Western-rubriek; 18.25 Op de man af. praatje, 18.30 Nieuws. 18.41 Wereldpanorama. 18.50 (S) Tijd vrij voor muziek in vrije y tijd: koorzang; geestelijke liederen. 19.20 Muziek van het Leger des lands Klein». Metropole orkes >nd. 21.00 (S) Nee iek. 21.50 (S) Kerk- orgciconcert: klassieke muziek (opn.). 22.20 Avondoverdenking. 22.30 22.40 Den Haag vandaag.. 23.55-24.00 Nieuws. DS '70). 19.00 fS> i ren; Fanfareoi brief. KOR 19.25 Gesproken AVRO: 20.00 Nieuws. 20 05 (S) Resi- se. afgewisseld door grammofoonmu- ziek. lezen auteurs uit eigen werk voor. 21.55 Tout a toi. 22.20 Partners In Europa. 22.55 Mededelingen. 23.00 w. 23.65-24.00 Nieuw; MORGEN HILVERSUM Echo). 8.24 Overweging. 8.30 - Nieuws. 8.41 Moeders wil is wet. 9.40 Schoolradio. 10.00 (S) Aubade; klassieke muziek (gr). (10.30-10.32 - Nieuws). 11.00 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. 12.00 (S) Van Twaalf tot Twee: gevarieerd programma. (12.22 WIJ van het land; 12.26 Mede- vrijdagmuzikaal mlddagm (15.30-15.32 Nieuws; 16 Vraaggesprek met een bekent (S) Metropole Or» HILVERSUM II 8.00 Nieuws en om 8.11 Ra diojournaal. 9.00 (S) Klassieke en moderne muziek (gr). 9.35 Water standen. 9.40 (S) Klassieke kamer-* muziek (gr) 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen; populair verzoekplatenprogramma met om 11.00 Nieuws. 11.30 (S) Horlepiep: volksmuziek. 11.55 Beursberichten, NOS: 12.00 Blik op de wereld: een informatief programma. 12.30 Overheidsvoorlichting: Ultzeending voor de landbouw. 12.40 (S) De Brassband. 12.50 Recht en slecht, praatje. 13.00 Nieuws. VARA: 13.11 HILVERSUM III NCRV; 7 00 Nieuws. 7.02 Zing. zing. zing: lichte vocale muziek. (8.00 Nieuws) NOS: 9.00 Nieuws. 9.03 De Jan Corduwener Show met o.a. Eu ropees Popparlement. (10.00 Nit uWs.) 11.00 Nieuws. 11.03 De Vin cent van Engelen Show. VPRO: 12.00 Nieuws. 12.03 The Joe Blow Show. 13.00 Nieuws. 13.03 De Fellx Meurders Show. NOS: 14.00 Nieuws, 14.03 Nordrlng '72. 15.00 Nieuws. 15.03 De Hugo van Gelderen Show BUI SS KL 324 m. (Nederland 2.00 Nieuws, mededelingen berichten. 12.08 Voor de 1; 12.15 Kleinkunstkronlek. 12 16.10 Amusementspro

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2