CcldócSoincmt Investering sbeperking benadeelt Randstad Berging in Rhodesische mijn gestaakt BEDRIJFSLEVEN IN VERZET SANOceL Vrouwen Belfast vegen vloer aan met herriemakers 1398. McGovern wint in Californië W et-Posthumus niet vóór 1974" Koningin incognito op Floriade Opknapbeurt voor Kon, Schouwburg fjmim Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. 0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal 23,60; jaar 91,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA: Ned. I: 20.41 uur He who rides a tiger, film; 22.20 uur Mensen kinderen, film. Ned. II: 19.05 uur Eddy ready go; 20.21 uur Dock Green; 21.05 uur Spel zonder grenzen. HET WEER Zonnige perioden maar tijdelijk ook veel bewolking en plaatse lijk een bui. Matige tot vrij krachtige zuidwestelijke wind. Minimum temperaturen circa 9 graden. Maxima morgen van 16 graden aan zee tot 20 graden in het binnenland- NEW YORK (AP)- Senator McGovern heeft vandaag de Californische voorver- kiezingen voor de democra tische kandidatuur voor het presidentschap gewon nen. Toen 43 percent van de stem men geteld was Week McGovern een voorsprong van 10 procent te hebben op zijn voornaamste tegen stander, senator Hubert Humphrey. De winst in Californië bete kent dat McGovern alle 271 stemmen van de Californi sche gedelegeerden op de conventie achter zich krijgt. McGovern had in New Mexico van Wallace gewonnen en ligt op Humphrey voor in New Jersey. (ADVERTENTIE) Belangstelling voor opleiding in bouwvak gedaald UTRECHT (ANP) Het aantal leerlingen via het leerlingenstel sel in opleiding bij de Stichting Vakopleiding Bouwnijverheid is j afgenomen van 13.500 in 1966 tot 9.500 nu. Belangrijke factoren die meespe len zijn de discontiniïteit en het feit dat de bouwnijverheid altijd de sluitpost is van 's lands be groting. Dit zegt mr. A. van i Abeelen, directeur van de stich- j ting in ,.De Steiger", het blad van de Bouw- en Houtbond NKV Het valt mee met 'materialisme' (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG— De Nederlanders zijn niet zo erg materialistisch ingesteld. Dat blijkt uit een re cente Nipo-enquete. Van het Ne derlandse volk meent 14 procent dat men onder welzijn moet verstaan „royale levensstan daard". Maar een even groot aantal heeft het niet zo erg op dat stoffelijke welzijn en vindt dat ..tevredenheid" de beste vertaling is voor welzijn. Er is een geringe meerderheid in Nederland, 48 procent, die vindt dat er momenteel in ons land geen welziijn heerst. Maar daar staat tegenover dat 44 procent van menóng is dat er wel dege lijk welzijn heerst. (ADVERTENTIE) DEN HAAG ANP De universi teiten en hogescholen dringen er bij de regering op aan dat de wet-Posthumus over de her- strukturering van het weten schappelijk onderwijs niet vol gend jaar maar in 1974 te laten ingaan. Zij vrezen anders zeer grote moeilijkheden. Dit kwam gisteren tot uiting tij dens de hoorzitting van de vaste Tweede Kamercommissie voor wetenschappen. De universitei ten en hogescholen hadden wei nig goede woorden over voor het wetsontwerp tot hervorming van het wetenschappelijk onder wijs. Het grote ongenoegen ging vooral uit naar het feit, dat volgens de vertegenwoordigers van het we tenschappelijk onderwijs het wetsontwerp alleen maar nieu we verbodsbepalingen kent, „nieuwe verbodsborden, terwijl nieuwe wegen dienen te worden ontsloten", aldus de delegatie van de Groningse universiteit. PLAN REGERING Omroepgeld op 1 januari fors omhoog Van een onzer verslaggevers DEN HAAG De regering wil met ingang van 1 ja nuari de omroepbijdrage verhopen met 30 gulden tot 105 gulden per jaar. Al eerder was een verho ging aangekondigd; men dacht toen dat die niet verder zou gaan dan 90 gulden. De nu aangekondigde extra verhoging, waarover het parlement nog een oor deel moet vellen, word.t gebruikt om de pers fi nancieel te steunen. De omroepen vragen al lang om een verhoging van de omroepbijdrage omdat zii de sterk geste gen kosten niet kunnen onvnngen. Ook zouden de STER-tarieven omhoog moeten. Uit tot nu toe be kende ciifers van de te korten bij de omroepen zou een omroepbijdrage- verhoging met 50 tot 75 procent moeten vo'gen, zo is het standpunt van de omroepen. WANKIE (RHODES1E) (Reu ter) Uit vrees voor verde re gasontploffingen in de steenkoolmijn te Wankie, zijn de reddingswerkzaamhe den gestaakt. In de mijn zit ten meer dan 460 mijnwer kers opgesloten. Volgens de mijndirectie is de hoeveel heid dodelijk methaangas in de mijn te groot geworden. De explosie van gisterochtend is vermoedelijk veroorzaakt door ontploffing van n- thaangas. Tot dusver is slechts een overlevende. Drie lijken zijn geborgen. Ten tij de van het ongeluk waren er 435 negers en 33 blanken in de mijn. Tot dusver zijn er geen aan wijzingen, dat iemand van de ingeslotenen nog in leven is. De ongeveer honderd man sterke reddingsploeg zal haar werkzaamheden hervat ten zodra de hoeveelheid me thaangas in de mijn tot een aanvaardbaar peil is ge daald. Aan de ingang van de 480 km ten westen van Salisbury ge legen mijn hebben zich meer dan duizend verwanten van de mijnwerkers verzameld. De kracht van dc explosie de mijn van Wankie vernielde de hoofdventilatieschacht. Mogelijk bouw kerncentrale op Maasvlakte DEN HAAG (ANP) De Maas vlakte wordt als een van de mo gelijkheden gezien voor de eventuele bouw van een kern centrale. De elektriciteitsbedrijven bestude ren thans de offerten, die voor deze bouw zijn uitgebracht. Mi nister Langman (Economische Zaken) heeft dit aan de Tweede Kamer meegedeeld in antwoord op vragen van de Kamerleden. LEIDEN/DELFT De Ka-ners van Koophandel <n r. v n j.?:dz.i. Dc.'.":. Rotterdam, Dor drecht, Gcu;a en Vlaard' h: ;ben grote bc- Z'.var. tcgc-n het veer:tel de regering de in- vcsteringen in de Randsiad Rolland af te rem men. Zij hebben deze bezwaren gezamenlijk ken baar gemaakt aan de Sociaal Economische Raad. Volgens deze Kamers zijn cr veel te wei- aig wettelijke waarborgen en zekerheden. De Kamers vrezen voor het be drijfsleven, dat met het investe- ringsvoorstel voor de Randstad planning en programmering van bedrijfsinvesteringen ernstig verstoord kunnen worden. Een vlucht van belangrijke bedrij ven naar het buitenland wordt daardoor niet ondenkbeeldig. En zouden de maatregelen, die de regering voorstelt, werkelijk ten goede komen aan het noorden en zuid-Limburg, vragen de Ka mers zich gezamenlijk af. Eerder had de Haagse Kamer van Koophandel en Fabrieken de SER al dringend verzocht de selectieve investeringsregeling voor de Randstad zonder meer van een afwijzend advies te voorzien. De acteur Desi Arnez jr., zoon van de t.v.- producer Desi Arnez heeft zich verloofd met Liza Minelli, dochter van producer Vineo Minelli en Judy Garland. Tijdens film opnamen in Tokio bezegel den beide acteurs hun verloving voor de camera's Via VVDM WA voor dienst plichtigen UTRECHT (ANP) De Vereniging van Dienst plichtige Militairen (VVDM) heeft voor huar leden ralson van een premie van 25 mille per jaar een collectieve wet telijke aansprakelijkheids verzekering afgesloten. De premie komt neer op één gulden per VVDM-lld per jaar. De W A-verzekering dokt persoons- en zaakschade buiten de kazerne en bin nen de kazernemuren ul- leen persoonsschadc. Bij zaakschade is voorzien in een eigen risico van f 50, bij persoonsschade is er geen eigen risico. Men is verzekerd voor maximaal 250.000 per gebeurtenis. De VVDM constateert dnt binnen het totale stelsel van rechtsbescherming van dienstplichtige mili tairen het verzekeringsas pect nog onvoldoende ge regeld was. Militairen die in of buiten de diensturen door hun eigen schuld brokken maken bleken vaak niet te zijn verze kerd. Bij zijn aankomst in de Pool se hoofdstad werd pre mier Fidel Castro verwel komd door de Poolse par tijleider Edward Gierek (midden) en premier Piotr Jaroszewicz. Castro had lichte hartaanval NEW YORK (EFE) Pre- mier Fidel Castro van Cuba heeft gisteren een lichte hartaanval gehad. Dit heeft het Amerikaans radiostation uit Poolse bron vernomen. Fidel Castro brengt op het ogenblik een bezoek aan Polen. Volgens een Poolse functionaris vertoonden zich gisteren in Warschau bij Castro de eerste symptomen van een hart aanval. De 45-jarige Cu baanse leider was juist uit Boedapest gearri veerd. Achter de auto waarin Castro en zijn Poolse gastheren door Warschau reden volgde een ambulance. Het offi ciële programma van zijn bezoek is minder zwaar gemaakt. Volgens de Poolse autoriteiten is Cas tro „vermoeid". ngin Juliana heeft gister middag enkele uren incogni to rondgewandeld tussen dui- De vorstin werd vergezeld door twee vriendinnen. Ze werd tijdens de rondgang over het uitgestrekte terrein begeleid door voorzitter, Ba ron van Dedem, van de Flo riade. Nagenoeg alle afdelin gen werden d~:or de koningin bezocht. Zij kon ook onopge merkt gebruik maken van het „treintje" dat bezoekers over grote afstanden over het terrein vervoert. De Koninklijke Schouwburg krijgt, in verband met dc jubi leumfestiviteiten, nog dit jaar een opknapbeurt. De Haagse raad heeft het voorstel ontvan gen om hiervoor een krediet van ongeveer 160.000 gulden be schikbaar te stellen. Met dit geld, te besteden voor één september, zullen de deuren en ramen in de voor- en zijgevels grondig hersteld worden en zal het hout- en ijzerwerk in de ge vels een goede verfbeurt krij gen. Ook aan de ventllatieroos- ters en aan de treden van d>e toegangsbordessen zal het een en ander gedaan worden. Vóór de Koninklijke Schouwburg komen dan nog vijf bloemscha len, waarvan de begroeiing aan het jaargetijde aangepast kan worden. Illegaal parkeren al daar zal dan ook niet meer mo gelijk zijn. de enige matras met de juiste celbalans BELFAST (UPI) De katholieke vrouwen van de Noordierse hoofdstad Belfast, schij nen ernst te willen maken met hun enige tijd geleden ar..>2c::ondlgde s. even het ge weld in de stad de kop in te drukken. De blonde knaap met de cowboylaarzen floot zeer opgewekt een marsdeuntje. „Hier komt het moeders-leger, jongens", riep hij zijn kameraden toe. Aan het begin van de straat verscheen een groep grimmig-kij- kende, vastberaden vrouwen. Ongeveer 150 wijk Andersonstown stenen naar Britse wijk Andersonstown stenen naar Britse 10- trceoen hadden gegooid, stonden siil en ke ken toe. Enkelen van hen grinnikten. Ande ren begonnen te roepen: „links, rechts, links, rechts" op de maat van het nader- bijkomende vrouwenleger. De vrouwen gingen naar de bevelvoerende officieren van het leger. „Haal uw mannen hier weg", zeiden zij hun. „Wij zullen dit wel even opknappen." Enkele ogenblikken later trokken de troepen zich uit de straat terug en bleven op af stand staan kijken. De vrouwen stapten toen naar de grinnikende jongelui. „Komt u ons een kopje thee aanbieden, schat?" vroeg een strijdlustig uitziende jongeman. De grijze huisvrouw glimlachte wat. „Nee", zei ze, „ik kwam je dit geven" en ze gaf hem een flinke klap in het gezicht. Verbaasd deinsde de jongen terug en zocht j een veilig heenkomen tussen zijn kamera- den. De andere vrouwen baanden zich du wend en stotend een weg door de groep jongelui heen. Een van de vrouwen greep een knaap bij een oor en zei hem; „Jij gaat naar huis en blijft daar". Binnen een paar minuten begonnen de jongelui zich te verspreiden, kleine hopen stenen en flessen achterlatend. BLAUPUNKT kleuren t.v. adviesprijs 2248.- maessenpremie 250.- inmilpremie T95S7 1 jaar oud toestel 600.- Westeinde 47 Den Haag - lel. 184835 winkelcentrum Leidsen- hage tel. Ó1761 - 474Ï

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1