JAN LUBBERS MAAKT GEWICHT EN RECHTSVOOR STAAN DOET HEM NIETS Aan vooravond Europees titelgevecht half zwaargewicht Johan Cruyff„Het blijft een eer om door de premier te worden ontvangen AJAX MET CUP IN CATSHUIS Dynamo Moskou niet naar VS Roda JC nam vijf fullprofs in dienst MAANDAG 5 JUNI 1972 A 1 GEHOORD: AZ PLOEG MET 'N HART Moeiteloos AMSTERDAM Ook zal zou het voor een deel voortkomen uit nervositeit, dan nog heeft halfzwaargewicht Jan Lubbers zich zelf een dosis zelfvertrouwen ingepompt dat hem ten goede zal komen als hij dins dagavond 6 juni in de uitverkochte Royal Albert Hall in Londen om de Europe se titel bokst tegen Chris Finnegan, kam pioen van Europa, Groot Brittannië en de Commonwealth. Hij maakt zich, uiterlijk althans, nergens zorgen over. Ook niet over zijn gewicht, dat morgenmiddag tij dens de weging niet meer mag bedragen dan 79.378 kilo. Op z:jn volledig afgetrainde lichaam geen spatje vet erop slaand, roept Jan Lubbers in de boksschool van Piet ter Meulen in Amsterdam: „Als de weeg schaal van ome Piet goed is, hoeft nie mand zich zorgen te maken. Bemoeien jullie je nou maar met de rest, ik zorg dat mijn gewicht in orde is". Die woor den zijn dan gericht tegen Piet ter Meu len en matchmaker Henk Ruhliing, die in Londen als helpers achter Jan Lubbers zullen £taan, broer Rudii en amateur Grij- zenhout die met Jan Lubbers hebben geoefend, en wat toevallige „aanlopers". Dat gewicht zK vooral Henk Ruh- ling dwars. Piet ter Meulen heeft een niet meer gloednieuwe bascule staan waarvan de ge wichten nodig geijkt moeten worden. „Hij wijkt een ander halve kilo af maar dat verreken ik wel", bromt Piet ter Meulen. Aldus wordt vastgesteld dat Jan Lubbers zijn gewicht zal halen want hij is altijd enige kilo's er boven geweest. Nogmaals klinkt de waarschuwende stem van Henk Ruhling, die daardoor zijn onafscheidelijke sigaar zo waar uit de mond haalt. Maar Jan Lubbers ligt al languit op de massagebank en blaast uit. Zojuist heeft hij het stereotiepe programma van schaduwbok sen, touwtje springen, op de zandbak stoten en sparren ver werkt. Aamateur Grijzenhout staat rechtsvoor, Rudi Lubbers, al is het een beetje behelpen, ■K Chris Finnegan (foto) is 28 jaar. Hij bokste zijn eer ste profpartij op 9 december 1968 en won door t.k.o. in de derde ronde van Mick Fleetham. Acht dagen later stond hij weer in de ring en versloeg Dave Griffith door t.k.o. in de vierde ronde. In 1969 lever de Finnegan zeven gevechten, waarvan hij er een verloor, van Dan Ashae. In 1970 weer zeven partijen, waarbij het titelgevecht om de Europese titel half zwaargewicht op 27 augustus tegen de Deen Tom Bogs, die op punten won. In 1971 werd Finnegan Brits kampioen door een puntenzege op Eddie Avoth en bokste hij o.m. onbeslist tegen Conny Velensek die Europees titelhouder was. Op 1 februari 1972 kwam Finnegan wederom uit tegen Velensek en ver wierf hij de Europese titel door een puntenzege. In totaal leverde Finnegan 22 profduels, waarvan hij er een onbeslist bokste en twee verloor. Het titelgevecht tegen Finnegan gaat over vijftien ronden. Alles aan gedaan Jan Lubbers: „Sinds ik op 2 mei tegen Montcho heb gebokst, heb ik alleen maar rechtsvoorstaan- de sparringspartners gehad. Finnegan staat ook rechtsvoor". Het is vrijwel het enige dat de titelkandidaat van zijn tegen stander weet. Jan Lubbers is even naar Londen geweest om het contract te tekenen en heeft toen Finnegan-in-burger ont moet. Henk Ruhling, zwervend van ring naar ring, weet te ver tellen: „Finnegan is sneller dan Jan. Hij traint enorm hard voor dit gevecht maar voor de rest is hij niet zo bar serieus". Dat spreekt Jan Lubbers aan. „Ik heb er alles aan gedaan wat mogelijk is want je blijft in Ne derland een vreemd soort prof bokser. Je moet alles zelf doen. Ik heb geen staf verzorgers om me heen. Ik ben naar de dokter geweest, naar de masseur, naar het voedingsinstituut. Elke dag heb ik in het bos gelopen en 's middags getraind. Als ik thuis op de bank lig te relaxen, neem ik nog een gewicht van vijfen dertig kilo op mijn benen en hef dat constant langzaam op. Ik doe dat ook met mijn armen, altijd maar weer een gewicht liggend optillen". De palmares van Jan Lubbers toont 29 profgevechten, waarvan het eerste op 18 januari 1965, een onbeslist tegen de Belg Van Mecchelen. In dat jaar kwam h'ij niet meer uit. In 1966 bokste Jan Lubbers vijfmaal, in 1967 drie keer en in 1968 kwam hij niet in de ring. Eind 1969 maakte hij zijn come back met een zege op de Duitser Lembke. In 1970 bokste Jan Lubbers achtmaal, in 1971 negen keer en dit jaar won hij op 31 januari op punten van de Franse kampioen Poncelet en op 2 mei op punten van Expedit Mont cho uit Dahomey. In totaal 29 profpar tijen, waarvan twee onbeslist, een ver loren (op 27 april door t.k.n. in de zesde ronde van de Brit Roy Enifer). Door opgave of k.o. won Jan Lubbers tien keer. Op de foto Jan Lubbers voor zijn brood winning: de schiettent op de kermis. Hij heeft er alles aan gedaan om mor genavond zelf ook prijs te schieten. Jullie plakken er altijd vier rol len op. Mijn handen zijn in Lon den dan ook niet zo zwaar. Zoals Jan Lubbers net iets te druk praat, zo maakt hij ook een net iets te zorgeloze indruk. Het is een pose, waarvan hij zich nauwelijks bewust is. Ruim een maand heeft hij alles opzij gezet om zich zo optimaal mo gelijk voor te bereiden. Zondag middag heeft hij voor het laatst getraind. „Maandag ga ik naar Londen en dan doe ik niets meer. Dinsdag de weging en dan 's avonds om negen uur te gen Finnegan", van wie hij ver der nog weet dat hij op punten heeft gewonnen van de Duitser Conny Velensek, die vijf jaar ronde van Jan Lubbers verloor. Hii is de enige gemeenschappe lijke tegenstander. Veel houvast heeft Lubbers er geleden door k.o. in de tweede niet aan. Hij weet alleen dat Nederland na de oorlog op Mack na geen Europees kampioen heeft bezeten en dat hij de man is die zijn naam mor gen op de lijst van titelhouders kan laten schrijven. Henk Ruh ling draagt ertoe bij: „Hij heeft enorm hard getraind tegen rechtsvoorstaande boksers en dat heeft hij onder de knie. Ais hij nou ook gebruik kan maken van de counter die hij vroeger zo goed beheerste. Het wordt het gevecht van hoop en verwachting. Een open strijd tussen twee boksers die eikaars Kwaliteiten niet kennen. HERMAN VAN BERGEM ioot gemist Jan Lubbers had graag een trai ningskamp gemaakt maar het zat er niet in. Hij heeft tenslotte al zijn werk, waarmee hij zijn dagelijks brood verdient een schiettent op de kermis al die tijd in de steek moeten la ten. In feite een vreemde situa tie nu Nederland na vier jaar, toen Fighting Mack eigenlijk per ongeluk een Europese titel even in handen had, weer een titelkandidaat heeft. Iets te druk ln een steegje naast het politiebu reau aan de Singel bereidt Jan Lubbers zich in de boksschool met behulp van vrijwilligers in eenzaamheid voor op een duel dat hem meteen in de interna tionale schijnwerper kan plaat sen. Henk Ruhling toont een brief uit Amerika waarin zwart op wit staat dat Jan Lubbers bij de eerste tien op de wereldrang lijst wordt geplaatst als hij een goede prestatie levert tegen Finnegan. De net iets te druk pratende Jan Lubbers, die daar mee logenstraft dat hij geeste lijk geheel ontspannen naar Londen reist: „Ik sta al op die lijst, ergens achter in de veer tig. Maar ik besef nu pas dat ik een sloot geld ga verdienen", daarmee doelend op de voor Nederland enorme gage van omstreeks veertigduizend gul den. Zijn gedachten de vrije loop laten: „En ais ik Euro pees kampioen zou zijn. Er doemen visioenen op van re- vanchematches, uitdagingen, nog hogere beurzen. Enige da gen na de zesde juni verdedigt Europees zwaargewichtkam pioen Urtain in Madrid zijn titel tegen de Duitser Jllrgen Blin. Rudi Libbers, de belangrijkste kandidaat voor een titelgevecht met de winnaar, gaat erheen. Ruhling: „Jan, jij gaat ook". Jan Lubbers: „Ik peins er niet over. Ook al zou ik Europees kampioen zijn, dan blijf ik ge woon doorleven. Ik niet naar Madrid". Niet zo zwaar Zijn doel verdoezelt hij niet met de steeds terugkerende woorden „ais ik Europees kampioen ben". Hij is zich bewust van zijn kans maar heeft de handi cap van een geringe buitenland se ervaring. Hij stapt „blank" de ring in de Royal Albert Hall 7000 plaatsen, meevallende entreeprijzen van 1.25 pond tot 8.40 pond in met de summie re wetenschap dat Finnegan 1.82 m lang is („ik ben 1.84 m") en dat hij zijn bandages niet mag vastplakken met Leu koplast. Ruhling: „Ze zijn daarmee streng in Enge land. Je krijgt een klein stukje om de bandage vast te zetten. Jan Lubbers: „Mij een zorg. NEW YORK Dynamo Moskou, de verliezende finalist in het Europa Cup Il-toernool, ziet af van de voorgenomen toernec door de Verenigde Staten. Re den zou zijn de mogelijkheid van het overspelen van de flnn- le tegen Glasgow Rangers. Dy namo tekende protest aan tegen het verlies met S—2 In Barcelo na op 24 mei, wegens de door de Schotse supporters veroor zaakte ongeregeldheden. Overigens schiint de UEFA niet van plan te zijn het protest voor het einde van deze maand te behandelen. Daarom hoopt men In Amerika a'snog de Russen te kunnen ontvangen. Vooral in Amerikaanse diplomatieke krin gen schrok men van deze plot selinge afzegging. In het blad Troesd heeft Dynomo-mnnnger Lev Yashin de Schotse fans „liederlijk, losbandig en verdor ven" genoemd. (Van onze sportredactie) DEN HAAG Ajax kweet zich zater dag van de laatste plichten van dit sei zoen. Nadat de Amsterdammers de Eu ropa Cup voor de tweede keer hadden veroverd, barstte een reeks van festivi teiten en ontvangsten los. De Ajacieden ondergingen deze konsekwenties van hun zegepraal als een vanzelfsprekend heid. Toch merkte Johan Cruyff zater dag, na drie dagen huldigingen, op: „Het is toch nog steeds leuk om dit mee te maken. We voelen het als een eer om door de minister-president te worden ontvangen. Ondanks het feit dat het nu al de tweede achtereenvolgende maal is". Het Amsterdamse gezelschap maakte za terdag zijn opwachting in het Catshuis. Daar vormden Biesheuvel, minister En gels en staatssecretaris Vonhoff het ont vangstcomité voor de Europa Cuphou ders. Tijdens zijn openingssp ech, waarin mr. Biesheuvel erop wees dat de ruimte waar de Ams.erdammers zich bevonden doorga: rs is bcs.cmd voor het kabinetsberaad, zorgde me vrouw Biesheuvel voor een komische noot. „In deze zaal", aldus Biesheuvel, „worden vaak politieke bijeenkomsten gehouden. Maar die nemen doorgaans meer tijd in beslag dan dp negentig mi nuten van een voetbalwedstrijd". Op dat moment merkte mevrouw Biesheu vel tot hilariteit van allo aanwezigen op: „En dan winnen jullie ook niet eens altijd". Propaganda Nadat mr. Biesheuvel beleefd had meege- lachen, vervolgde hij zijn toespraakje. „Ajax heeft zich een goede ambassa deur van ons land getoond. Voor 300 miljoen mensen hebben zij een fraai stuk propaganda gevoerd". Vervolgens reikte de heer Engels aan alle Ajacie den, reserves en de trainers Kovacs en Grijzenhout de Bronnermedaille uit „Deze onderscheiding", aldus de minis ter, „wordt slechts zeer sporadisch toe gekend voor een culturele prestatie. Al leen Feijenoord heeft ais elftal eerder deze medaille ontvangen". Na het officiële gedeelte begaf het gezel- schep zich naar buiten waar de premier zich enige tijd met enkele Ajacieden on derhield. Gouden speld Wc er Jrtp van Praag van Ajax is onderscheiden met de gouden bonds- spc cl van de KNVB. Hij kreeg die za terdagmiddag uit handen van de vice- vco ;er van de KNVB, Jos Coler, lij ders de zeer druk bezochte receptie van Ajax in het Alphahotel in Amsterdam. In Van Praag werd heel Ajax door de KNVB geëerd. Jos Coler zegde ook een bijdrage toe voor de medische apparatuur, die Ajax ten behoeve van het publiek wil aanschaf ten. Daarvoor krijgen de Europa Cup- winnaars ook een som geld van de ge meente Amsterdam. Wethouder Wim Polak van financiën had het geld wel niet bij zich maar zegde snelle overma king toe. Voor Jaap van Praag was dit aanleiding om de wethouder te antwoor den: „We trekken het bedrag wel van de vermakelijkheidsbelasting af". Wethouder Polak, die in de plaats van de afwezige burgemeester Samkalden en de wethouder voor sportzaken Verheij sprak, („ik ben invaller maar wel lid van de kernploeg", aldus Polak) zei, dat Amsterdam in de wereld bekend is door het Concertgebouworkest, Ajax, de KLM en het Vondelpark. Andere sprekers waren o.a. Feijenoord- voorzitter uus Couwenberg, die aan kondigde iets van de drievoudige triomf van Ajax te willen gaan afknabbe en cn vertegenwoordigers van DWS, AFC, De Vo.ewijckers en Co Ahead Eagles. Nadat Jaap van Praag alle sprekers had bedankt, i m aanvoerder Piet Keizer het woord. Namens de ploeg bood hij de kennenontroerde scheidende twee de trainer, Han Grijzenhout en diens echtgenote, die naar België (Cercle Brugge) gaan, geschenken aan. ShHËMi Premier Biesheuvel en minister Engels van CRM vertegenwoordigden de regering bide ont vangst die Ajax zaterdagmiddag op het Catshuis werd bereid. De ploeg, trainer en bestuurders geschaard rondom de Europa Cup, in handen van mr. Biesheuvel en Piet Keizer. Naast Keizer minister Engels. De afvaardiging naar de Olympische Spelen in MUn- chen begint gestalte te krij gen. Voor diverse takken van sport zijn de deelnemers al aangewezen. Tot verba zing van zelfs de kracht sportwereld ook een worste laar, Kops uit Purmerend. Hoewel de verscheidene tak ken van sport moeilijk ver gelijkbaar zijn, vqlt wel op dat de ene sport enorm veel moet presteren om MUnchen te bereiken en de andere bij na moeiteloos de kwalificatie haalt. Zoals de worstelaar die op de Europese kam pioenschappen in de eerste ronde won van een Oostenrij ker. Voor de tweede ronde vrij lootte en zijn derde en vierde partij verloor. Een enkele partij bleek voldoende voor kwalificatie van de reeds vijfendertig jaar oude worstelaar. Hoeveel moeten daarentegen basketballers, atleten en zwemmers of zwemsters presteren. Het feestgedruis rondom Ajax verstomt langzaam. Maar nog lang zal de prachtige partij voetbal in de herinne ring blijven die Ajax speelde in de finale tegen Inter Mi lan. Nederland, dat op veler lei gebied Europees niveau bereikt, heeft zich in luttele jaren opgewerkt tot een grootmnent in het Europese clubvoetbal. Drie jaar ach tereen kwam de Europa Cup in Nederlandse handen. Na de Spaanse en Portugese overheersing volgt het ene Nederlandse succes op het andere. Met zulk een sterke ploeg moet het toch mogelijk zijn eindelijk eens het natio nale elftal ook op Europees niveau te brengen. Want als het om de Oranjeploeg gaat, heeft Nederland al net zoveel jaren de boot gemist als de clubploegen op de hoogste tree van het Europees scha votje hebben gestaan. tonde tafel Sinds eind april de algemene ledenvergadering van de Ne derlandse Sportfederatie gehouden, is een wrevehge verhouding ontstaan tussen de NSF en de Nederlandse Katholieke Sportfederatie. Op die vergadering lanceer de de algemeen secretaris van de NSF, dr. Wim van Zijll. een felle aanval op de NKS. Sindsdien worden nu over en weer minder prettige woorden gesproken. Men be schuldigt ten minste ver denkt elkaar te streven naar een machtspositie, de onderlinge verhoudingen zijn niet duidelijk meer en de wrevel neemt toe. Het is lo gisch dat de NKS zich niet in ten hoek wil laten druk ken en voortaan nis een min of meer „onmondige" in de NSF wil fungeren. Het is eveneens te begrijpen dat de NSF, beducht voor de sterke achterban van de NKS, zich zelf een „sterke houding" aanmeet. De botsing tussen de twee sportgiganten zou wel eens ernstige gevolgen kunnen hebben. Voor het zo ver is, ken en de wrevel, zo niet fei worden gevonden waar omheen de bestuurders zich kunnen verzamelen om een bewolkte lucht te laten op helderen. Men kan ervan overtuigd zijn dat belde or ganisaties het beste willen voor de sportwereld. Een ge sprek kan verhelderend wer en den de wrevel, zo niet geheel en al wegwerken, doen verminderen. MAASTRICHT De Lim burgse eerste divisieclub Roda JC heeft vijf spelers aangeworven, die als full- prof in dienst zijn getre den. Het zijn Jon Koervér (20, afkom stig van Haslou), Ger Botten- r>e g (17. UW), Piet de Wit (21. PSV) en Sjef Blatter (VW). IV uitron-'eilrg van Blatter zijn alle spelers afkomstig van ama- ieu- erenigingen. De eredivisieclub MW contrac teerde dn 17-jarige amateur Mortien Nleuwcndijk, die lid w. s r<n De Ster In Stein. Nleu wcndijk is UF.FA-jeugdlnterna- tional. Bennio Redcl, nog geen Jaar bij MVV, wil weer weg. Hij heeft zich op de tiansferlijst laten plaatsen.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9