Titel Dijksman bewees breedte van sabeltop Kanotop niet aanwezig bij sprintstrijd Vitale G. Kruyver beëindigde enorm aantal activiteiten aat: n MAANDAG 5 JUNI 1972 A 3 ide zifc I'rijï» [>7.357,3. ste pr|i VLAAR DINGEN MUnchen. De meeste sabreurs ontwe ken het woord tijdens de nationale kampioenschappen angstvallig, maar hun gedachten konden zich niet losma ken van de magische aantrekkingskracht, die de Zuid- beierse stad uitoefent. Al maanden bestond de twijfel, die zelfs langzaam maar zeker overging in ongeloof. Hans Ja cobs bijvoorbeeld ziet de naaste toekomst zelf somber te gemoet. Na alle besprekingen die de voorzitter van de technische commissie met het Nederlands Olympisch Co mité heeft gevoerd, noemt hij de kansen voor uitzending van een sabelploeg zeer gering. „De definitieve beslissing is nog niet gevallen, maar ik heb de indruk dat we geen kans maken. Zelfs de individuele uitzending hangt nog af van een medische keuring". Hans Jacobs, de 55-jarige animator, is niet gelukkig met de houding van het NOC. Als zijn verwachtin gen uitkomen, is ook de toegepaste „tactiek" van de Schermbond al lang geleden werd beslist, dat alleen de sabelploeg, die interna tionaal het hoogst in aanzien stond, kandidaat zou zijn voor Miln- chen tevergeefs geweest. „Waarschijnlijk vindt men de prestaties niet voldoende. Maar voorlo pig gaan landen, die gelijknamige prestaties kunnen leveren, wel". Toen later Jan Dijksman in de laatste partij tegen titelhouder Ham door een verrassende triomf de nieuwe kampioen werd, voegde Hans Jacobs nog aan zijn woorden toe: „Jan Dijksman is de twee de man, die ik er graag bij zou hebben". De voorzitter van de technische commissie heeft dus weinig hoop meer, de sabreurs zelf echter geven de moed niet op. Het toernooi in sporthal De Vijfsluizen te Vlaardingen sterkte hun wil nog. Want na gisteren moet toch ook de twijfel bij de keuzeheren van het NOC alleen maar groter zijn geworden. De nationale le titelstrijd bewees, dat de breedte een eerste vereiste voor een ploeg wel degelijk aanwezig is. Bondscoach Kardolus juicht® dan ook na afloop: „Zie je nu wel, dat de breedtebasis aanwezig is. Alle kernploegleden kwamen in de finale en ze ontliepen elkaar niets. Dan zeg je toch: we zouden een ploeg naar de Olympische Spelen moeten zenden". Zijn nauwgezette training, geheel afgestemd op MUnchen had zijn nut bewezen. Maar dan „slechts" op de nationale titelstrijd. De manier waarop Dijksman zijn eerste titel veroverde, was tekenend voor de breedte van de top. Met slechts een partij meer gewonnen dan Sauerbier, Janssen en Makk bleek de Rijswijkse leerling, van school Abrahams de sterkste. Voor Dijksman was het de beloning van de trainingsijver. „Na zoveel finales in de laatste jaren wilde ik eindelijk eens eerste worden. Daarvoor heb ik ontzettend veel ge traind met Sauerbier. Zeker vijf keer per week besteedden we veel aandacht aan de specifieke conditie. Voor dit toernooi hebben we ook tegen elkaar gezegd: We trainen zoveel, dat we samen de prij zen moeten behalen". De 29-jarige sabreur slaagde in zijn opzet. Over MUnchen wilde hij niets zeggen. „Dat laat ik aan het NOC over. Als we niet gaan, /.ou het een enorme teleurstelling voor mij zijn". De prestatie van Hans Sauerbier, die door een beter gemiddelde tweede werd, is, nog groter. „Nee", zegt de 32-jarige tandarts uit Voorschoten, „dit was het kampioenschap van Dijksman. Hij heeft nu gezien dat een kampioenschap binnen bereik komt als je echt se rieus bent". Hans Sauerbier, ook van school Abrahams borg zeven maanden geleden zijn floret op waarmee hij zestien jaar had uitgeblonken en koos voor sabel. „In Nederland had ik alles bereikt maar in het buitenland kon ik niet verder komen. Met sabel ik ben het explo sieve type kan ik meekomen in de internationale schermwereld. Het was een hele grote overgang, maar in Dijksman vond ik dc ideale trainingspartner". De eerzucht van Sauerbier stond borg voor een snelle doorbraak naar de top. Zo snel zelfs, dat hij meteen in aanmerking kwam voor de Olympische ploeg van Kasper Kardo lus. Over MUnchen kent Sauerbier geen zorgen. „Als het nee is: jammer. Hans Sauerbier: Anders gaan we een half uur staan juichen. Ze kunnen nu e tastisch team opstellen. Zo'n goed team hebben we in jaren niet ge had". Ondanks zijn teleurstellende vijfde plaats blijft Eddy Ham in geval van individuele uitzending de grote favoriet. Daar heeft de 22-j.i- rige pupil van School Kardolus een te grote indruk voor gemaakt tijdens de internationale kwalificatiewedstrijden. Van de blessure het NOC heeft eerst een medisch onderzoek geëist zegt Ham geen hinder meer te hebben. Daarom lijkt voor hem de weg naar MUnchen vrij. „Als er één moet gaan, ben ik het. Ik heb toch de beste resultaten geboekt dit jaar. Maar als ze dit kampioenschap meetellen, weet ik het niet". De uitslag was: 1. Dijksman 4 gew. part.; 2. Sauerbier 3 (15 ontv. treffers. 22 gegeven); 3. Janssen 3 (17-19) 4. Makk 3 (19-20); 5. Ham 2, 6. v. Baal 0. KEES KOOMAN iar et •st, heel ssing he hap klei AMSTERDAM Languit in het gras lag bondstrainer en coach Joop Venhorst de kanowedstrijden op het Noordhol lands Kanaal te bekijken. Lui overeindkomend zei hij glimlachend: „Volgende weeK tijdens de Zaanregatte kan ik dit niet doen. Dan ben je werkelijk van begin tot eind in touw. Dit hier is wel aardig om rustig naar te kijken". Daarmee waren de als nationale sprintkampioenschappen korte baan aangekondigde wedstrijden wel voldoende ge kwalificeerd. Joop Venhorst: „Deze wedstrijden zijn voor de top niet interessant. Waarom zouden ze helemaal naar Amsterdam komen. Om hier 125 meter te sprinten? Dat doen ze tijdens de training al tenminste acht keer." Veria. ch gis- zege Noord- stiende voor De kanotop kan zijn tijd nuttiger besteden. Joop Venhorst, sinds 1 nov. in dienst bij de bond: „Iedereen is momenteel zo hard mogelijk aan het trainen om uit gezonden te worden naac Bran denburg, waar op 1 en 2 juli de laatste kwalificatiewedstrijden worden gehouden. Hierna zal de bond het NOC zijn voordracht voor MUnchen moeten doen. Een voordracht waar bondsvoor zitter Jos Verwilligen zich al lang mee bezig houdt. „Bij de dames is de zaak vrijwel rond. Met bijna honderd procent ze kerheid kan ik zeggen dat Mie- ke Jaapies (K 1) en Maria Blij- deven (K2) Nederland op de Spelen /uilen vertegenwoordi gen. Voor de heren ligt de zaak veel moeilijker. Over twee we ken, tijdens wedstrijden in het Engelse Northfolk, moet blijken hoe de krachtverhouding tussen de nationale top en het buiten land is. Daarna hebben we nog die wedstrijden in Oost-Duits- Jand. Als de heren geen kans zien om zich ten minste voor de finales te plaatsen, zullen wij geen voordracht doen. Het bete kent voor de kanosport alleen maar een blamage als de heren in MUnchen al tijdens de series uitgeschakeld zouden worden. Als wij iemand voordragen, zijn wij ervan overtuigd, dat hij op Europees- en wereldniveau een behoorlijk woordje kan meespre ken. Wij willen de kanosport .propageren, maar niet op kos ten van het NOC, dat toch al krap in het geld zit." Kandidaten Joop Venhorst kan de woorden van zijn voorzitter volledig bea men. „Bij de dames is alles voor MUnchen oké. Voor de he ren weet ik het ook niet. Er zijn verschillende kandidaten. Wat moet je denken van een erg sterk opkomende Lo Jacobs. Voor de KI is dit een uitsteken de kracht. Daarnaast laat ook Tichelaar veel van zich horen. Vooral op de langere afstand is deze vrij slanke jongen erg sterk. De vergelijking met atle- Tichelaar: sterk op de lange afstand. tiek gaat op. Op grotere afstan den is de bloeddoorstroming in de spieren belangrijiker dan de spierkracht zelf. Tichelaar is daarvan een sprekend voor beeld. Toen Jood Venhorst enkele maan den geleden zijn benoeming als bondstrainer aanvaardde, was er van vele kanten kritiek op zijn aanstelling. „Inderdaad, ik wist vrijwel niets van kanoën af. Daarvoor had ik les gegeven in boksen, judo en zwemmen. Voor ik met mijn werk begon, ben ik een weekend bij de vori ge trainer. Karei Muys, gaan kijken. Meer niet. Maar je hoeft iemand als bijvoorbeeld Mieke Japies, die al zo'n acht jaar op het water zit, geen techniek meer bij te brengen. Wel condi tie, en daar ben ik. gezien mijn sporttechnische loopbaan uitste kend voor geschikt. Conditie Rustig pratend gaat Joop Ven horst. kleine pretoogjes in een met een woeste baard omringd gezicht, verder: „Dokter Paulis van de Vrije Universiteit in Am sterdam heeft in november de conditie van de kanoploeg opge meten. Die bleek toen lager te liggen dan het peil van een vol- leybalploeg. Bij recente onder zoekingen is gebleken dat dit een stuk verbeterd is. Als men commentaar op mijn werk heeft, hoef ik alleen maar deze cijfers te tonen en voor mezelf ben ik dan weer gerustgesteld". Volgende week wacht het eerste grote examen voor Joop Ven horst: de Zaanregatta. „Een eerste confrontatie met buiten landse ploegen. Dan weten we hoe ver we zijn. Daar worden ook alle afstanden gevaren. Deze wedstrijden '.ijn leuk voor de jeugd." I was de echte top dan r.iet aan wezig, iedereen vermaakte zich toch wel. Een enkele keer maakte de uit zes luidsprekers galmende radio Veionica ge sprekken onmogelijk, maar dat was voor niemand een bezwaar. Slechts een persoon was diep ongelukkig met de aanwezigheid van de kanoërs. Dat was kaste lein Rob van het enige in de verre omgeving aanwezig zijnde café. „Al die deukte in je zaak en dat op de vroege zondagmor gen" vormde zijn zacht gemom peld commentaar, terwijl hij de kassa weer aansloeg. PAUL HOVIUS Billie King won „Parijs" UTRECHT Jhr. mr. Veith, de voorzit ter van de Nederlandse Sport Federa tie, was een onverwachte spreker op de afscheidsreceptie, die Ger Kruyver za terdag in de prachtige foyer van het Jaarbeurs Congres- en Vergadercen trum in Utrecht door de Nederlandse Katholieke Sporefederatie werd aange. boden. Meer dan vijftig jaar heeft de heer Kruyver zich ingezet voor het Nederlandse sportleven en omdat de NSF, waarin hij als voorzitter van de NKS een zetel in het bestuur bekleedde, een leeftijdsgrens kent en zijn zittingsperiode was beëindigd, vond Ger Kruyver het noodzakelijk dat de nieuwe NKS-praeses A. Vriends zijn plaas inneemt, zodat hij zijn activiteiten voor de NKS afsloot. Er is de laatste tijd enige onenigheid tussen NKS en NSF. Vandaar dut jhr. mr. Feith de gelgenheid te baat nam het woord te voeren. „Er kunnen tegenstellingen zijn", zei hij tot Ger Kruyver en over diens hoofd tot de sport wereld „maar er zijn ook intermenselijke ver houdingen, die een belangrijke rol spelen en som te veel worden verwaarloosd. Ik neem af scheid van een man, die ik heb gewaardeerd en gerespecteerd en ik dank u zeer voor alles wat u hebt gedaan". Dat „alles" releveerde de heer D. Metselaar, wethouder van Kruvvers woonplaats Zaandam. Hij somde een indrukwekkende lijst op van acti viteiten in de sport, te beginnen met 1916 toen i uitzending naar MUnchen, althans volgens bondsvoorzitter Verwilli- PARIJS Billie Jean King heeft de titel in het damesenkelspel van de internationale kampioen schappen van Frankrijk ver overd. De Amerikaanse ver sloeg in de finale Evonne Gool- agong (Aus) met 6—3 6—3. Het open Franse kampioenschap was de enige titel die Billie Jean King nog nooit had ver overd. De 28-jarige Amerikaan se heeft in haar ruim tienjari ge loopbaan alles al gewonnen: Australië, Forest Hills en Wim bledon zelfs drie keer, doch ..Parijs" ontbrak nog op haar erelijst. Evonne Goolagong, dc winnares van 1971. heeft Billie Jean King niet kunnen bedrei gen. De 20-jarige Wimbledon- kampioene. die eerder deze week al had gezegd op de trage banen niet uit de voeten te kun nen was kansloos tegen de hardslaande Billie Jean. De Amerikaanse serveerde sterk, rukte vaak op naar het net, om daar met scherpe volleys veel punten te maken. Evonne Gool agong had geen moment het ini tiatief. Betty Stöve en haar partner Billie Jean King hebben zaterdag in het Roland-Garros-stadion nog geen 35 minuten nodig gehad om internationaal dubbelspel kampioen van Frankrijk tie wor den. Met 6—1 en 6—2 verplet terden zij de Britse meisjes Winnie Shaw en Nell Truman. Betty en Billie Jean verdienden 3500 gulden. De Spanjaard An dres Gimeno (34) heeft de finale van het herenenkelspel gewon nen door de Fransman Patrick Proisy te verslaan met 4—6, 6 —3, 6—1, 6—1. De wedstrijd moest tengevolge van de regen een uur en 10 mi nuten worden onderbroken. Het is Gimeno's eerste overwin ning in een groot internationaal tournooi. Kruyver de voetbalclub VVZ opgerichtte. Een greep uit zijn onwaarschijnlijke hoeveelheid ac tiviteiten: secretaris-penningmeester Diocesane Haarlemse voetbalbond op zeventienjarige leef tijd al voorzitter district West I van de KNVB, bestuurslid KNVB, voorzitter Bureau Medische Sportkeuring in dc Zaanstreek, bestuurslid tech nische commissie KNVB betaald voetbal, be- stuuurslid NKS en laatstelijk voorzitter, be stuurslid Nntionale Sportttotallsator, mede-opge- richter en bestuurslid Zaanse Stichting voor Li chamelijke Opvoeding, voorzitter Sportraad voor Noord-Holland, de enige functie die hij nog aanhoud. De heer Metselaar deed de mededeling dat Ger Kruyver is benoemd tot ereburger vun Zaan dam, een zeer schaars verleende onderschei ding. In de grote foyer stonden twee personen in het brandpunt: de vitale, op 6 juni 75 jaar worden de, Ger Kruyver, en zijn echtgenote^ Zij werden overspoeld door de lofwoorden van het bewust gereduceerde aantal sprekers. Van Marle, vice-voorzitter KNVB, releveerde het profijt dat de grootste sportbond heeft ge had „van je leiderschap, vriendschap, collegiali teit en technische gaven, waardoor zelfs een deel van het succes van Ajax op jou afstraalt". Namens alle twintig afdelingen van dc KNVB bood Van Marle een geschenk aan, benevens een cadeau van de „oude vrienden". Er vielen Ger Kruyver dankte alle spelers op zijn gevat- rieel. Onderscheidingen bleven uit. Ger Kruyver heeft in zijn tientalen jaren van onvoorstelbare activiteit, altijd blijmoedig uitgevoerd, alle denkbare onderscheidingen reeds verworven. Namens de Ned. Christelijke Sport Unie bracht de heer Grashhof in herinnering dat Kruyver het overleg tussen NKS en NCSU op gang had gebracht. De vlce-voorzitter van dc Ned. Kath. Gymnas- tiekbond, de heer Soil, roemde dc stiptheid en dc punctualiteit, de feeling voor organiseren en de werkzaamheden op het principiële vlak van Ger Kruyver. Namens NKS-voetbal merkte de heer J. Th. Es- sers op dat het verwijt dat de NKS de prestatie minder belangrijk zou achten is gelogenstraft, door het feit dat Kruyver vele jaren in de tccfi- nische commissie van de KNVB heeft gezeten. „Maar de NKS heeft wel de taak de sporters to taal te begeleiden en dat hebt u gedaan". Ger Kruyver dankte alle sprkers op zijn gevat te. indringende wijze, die werd samengevat £n zijn credo: „De sportjeugd ervan doordringen dot er nog ander waarden zijn dan sport al leen". HERMAN VAN BERGElU GER KRUYVER vele activiteiten, altijd blijmoedig

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11