£etdóc (Bouxa/nt Twaalf pet. geparkeerde wagens niet op slot Demonstraties bij de Thorbecke-herdenking Christelijke fracties zijn maandag bijeen DATSUN Betty uit Peyton Place was even in Nederland Angela Davis even inzet voor vliegtuigkaping 63e jaargang, no. 18.711 ZATERDAG 3 JUNI 1972 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND SELECTIE TV-PROGRAMMA Ned. II: 20.55 uur De zaak Dett- linger (toneel); 22.25 uur In klei nere bezetting. Zondag Ned. I: 16.15 uur De toe komst in de dans; 20.25 uur Toon Hermans. Ned. II: 19.05 uur The Partridge family; 21.35 uur Thorbecke (ge dramatiseerde documentaire). Wolkenvelden, maar ook opklarin gen en hier en daar een bui. Matige, en aan de kust krachti ge zuidwestelijke wind. Maxi mum temperaturen ongeveer 17 graden. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede-Kamerfracties van KVP, AR en CHU zullen maandag voor het eerst samen vergaderen. De gehele dag zullen zij in het conferentie-oord „Kontakt der Kontinenten" in Soesterberg spreken over de samenwerking fus- sen de drie fracties. Het gaat daarbij om de vraag op welke wijze de samenwerking intensiever kan worden en hoe de fractiesecretariaten met elkaar moeten gaan sa menspelen. KVP-fractievoorzitter Andriessen en A.R.-fractievoorzitter Aantjes zullen in een inlei ding hun kijk op de nauwere somenwerking uit eenzetten. Het resultaat van deze eerste geza menlijke fractievergadering van de drie confes sionele partijen zal zijn dat in de Tweede Kamer steeds meer één woordvoerder voor de drie frac ties zal optreden. De voorzitter van de CHU, mr. O. Baron van Ver schuer heeft gisteren op de vergadering van de Unieraad gepleit voor de opstelling van „een soort interim-regeringsprogramma". Dat pro gramma zal moeten dienen voor de resterende regeringsperiode tot 1975, omdat het oorspronke lijke regeringsprogram „helaas noodzakelijk dient te worden bijgesteld". Regering en regeringspartijen staan voor een enorm moeilijke opgave, aldus de CHU-woord- voerder. De regering allereerst om een vertrou- De regering staat, aldus mr. Van Verschuer, voor het probleem de begroting 1973 sluitend te ma ken. ,,Wp zijn ons bewust geworden dat aan een periode van steeds meer op velerlei gebied een eind is gekomen". Over het beraad tussen KVP. AR en CHU zei mr. Van Verschuer, dat de discussies zich volgens hem te veel beperken tot de christelijke grond slagen van het politieke denken en handelen. „Het lijkt wel of we drie kerken aan het samen brengen zijn in plaats van drie politieke partijen. Het mens- en maatschappijbeeld, de voortduren de kritiek van het evangelie en de politieke op stelling moeten samen kunnen functioneren en wij mogen niet belanden in exegeses over de be tekenis van het evangelie, die in de kerken thuis- Mr. Van Verschuer liet duidelijk blijken weinig te voelen voor de suggestie van A.R.-voorzitter Veerman om de samenwerking in de vorm van een unie te gieten: „Wij moeten een federatie of unie afwijzen als dat betekent dat één lijst, één kamerfractie niet door één orgaan met grote be voegdheden kan worden bestuurd. Wel vind ik", aldus mr. Van Verschuer, „dat aan de basis - in gemeenteraden en provinciale staten, ruimte moet bestaan om naar de samenbundeling toe te groeien". Barbara Parkins, in ons land beter bekend nis Betty Anderson in de schier onuitputtelijke serie „Peyton Place", was voor een bliksem bezoek in Nederland. Eigenlijk zou ze al vier weken geleden ge komen zijn naar aan leiding van de premiè- haar „Puppet i s zij v hinderd. Barbara, die nu al twee en een half jaar in Londen woont, dit weekeinde maar over om terloops óók nog even haar opwachting te maken in „De Vuist". Willem Duys, als een kloek wakend, dat zij niets zou zeg gen, dat hij later op de dag in zijn pro gramma zou kunnen gebruiken, was er na tuurlijk ook. Barbara, Canadese van nationa liteit. had zich al veel eerder gevestigd in Londen - „een verruk kelijke stad met een geweldige geschiedenis en minder geweld op straat" - als een ze venjarig contract voor de t.v.-serie haar dat niet verboden had. Zij was destijds, geen to neelopleiding en een theaterervaring die zich beperkte tot het verkopen van snoep goed. erg blij met de aanbieding geweest. „Maar dat nooit meer. Ik moest andere aan lokkelijke rollen laten lopen, omdat ik er eenvoudig geen tijd voor hnd. Trouwens, meerjarige contracten bieden zij Je .vordt per film geëngageerd". Ze filmde daarna in Frankrijk met René Clément - „maar dat nooit weer. niet met hem; hij is de slecht ste regisseur die ik ken" - en was ook niet zo te spreken over John Huston, met wie zij „The Kremlin let ters" maakte. „Hij was meer geïnteres seerd in het scenario. Als actrice had ik niets aan hem". Als Betty Anderson geeft zij de voorkeur aan Rodney boven Steven Cord. „Hij is veel aantrekkelijker en dus prettiger om mee te spelen". KNTU krijgt uitstel ALMELO (ANP) De Almelose rechtbank heeft de Koninklijke Nederlandse Textiel-Unie NV te Enschede voorlopig uitstel van betaling verleend. Als bewind voerder is aangewezen mr. E. P. M. Domsdorf uit Oldenzaal, als rechter-commissaris mr. C. J. van Zorge te Almelo. Marokkaan gezocht voor moord op schoonmaker ROTTERDAM (ANP) Recher- cheurs van de Rotterdamse po litie zijn op zoek naar de man, die gisterochtend vroeg in de keuken van het Rotterdamss restaurant Bellevue de 61-jarige schoonmaker Roelof Kniipinga met twee messteken om het le ven heeft gebracht. De politie heeft vooral belangstel ling voor een 23-jarige Marok kaan, die enkele weken geleden bij Bellevue werd ontslagen. „Er zijn geen direkte aanwijzin gen tegen deze man, maar wel willen we hem graag spreken over deze zaak", aldus de poli- Rechercheurs postten bij het huis van de Marokkaan, maar sedert de politie zich na ontdekking van het misdrijf met deze z^ak is gaan bemoeien, is hij spoor loos. (Van een onzer verslaggevers) Ruim twaalf pet van de op straat geparkeerde auto's was vannacht niet afgesloten. Dit bleek uit een massaal onder zoek, dat de politiekorpsen van Delft, Rijswijk, Voorburg, Wassenaar, Leidschendam, Naaldwijk, Monster en Al phen aan de Rijn tussen twaalf en vier uur vannacht in hun gemeenten instelden. Uit de auto's zijn onder meer meepenomen 17 rijbewijzen, 13 camera's, 18 radio's, 221) 'kentekenbewijzen, 11 paspoorten, een semafooninstallatie, 28 tassen, een accordeon, een kampeeruitrusting, een tel- mach'ne, een spaarbankboekje met machtiging ter waar de van f 1.450,en een stiletto. i De Koningin bleef er ondanks de demonstraties vriendelijk bij De actie, waaraan 38 teams met in totaal 139 politiemensen deel namen. was bedoeld om het pu- bliek te waarschuwen voor het I risico van diefstal. De meegeno men voorwerpen in totaal 501 I konden vandaag aan de ver schillende politiebureaus worden teruggehaald. In de niet-afgeslo- ten auto's, waarin géén voor werpen van waarde zijn aange-1 troffen, liet de politie een folder 1 met waarschuwende tekst ach- Inspecteur J. M. Hafkenscheid, voorzitter van de intergemeen telijke commissie Crime Pre vention. die deze unieke actie op touw zette zelfs het NOS- journaal was de hele nacht aan wezig toonde zich ongerust over het resultaat. De noncha lance van het publiek had hem bijzonder onaangenaam verrast. Hij vertelde hoe in Voorburg een niet afgesloten auto met sema foon was gevonden, waarna de eigenaar een arts die met veel moeite was opgespoord heel lakoniek informeerde waar al die drukte voor nodig was. ..Hij staat toch niet in brand", was het commentaar. Afvalstoffen oorzaak van gezwellen bij mens en dier Visplaats voor gehandicapten ARKEL (ANP) - In een natuur gebied aan het riviertje de Lin- ge bij de plaats Arkel - ten noorden van Gorkum - staat vanaf vandaag een visplaats ter beschikking van lichamelijk ge handicapten. Op een terrein van Staatsbosbe heer is een ruim plankier aan gelegd met een afrastering. Dertig hengelaars kunnen hier van de natuur genieten en zo mers de levendige vaart op de Linge zien met op de achter grond het gothische kerkje van Spijk met zijn ranke torentje. Twee doden na autobotsing AMSTERDAM (ANP) Een ver- keersongeluk in Amsterdani- Noord heeft gistermiddag het le ven gekost aan de marinekorpo raals S. van der Vliet (19) en J. Visser ((32). De wagen, waarmee zij op weg waren naar hun woonplaats Den Helder, kwam omstreeks half vijf op de Leeuwarderweg in botsing met een tegenligger, die door nog onbekende oorzaak op de verkeerde weghelft was ge raakt. Een derde inzitende, werd licht gewond. Hij kon na behandeling in een ziekenhuis naar huis, evenals de bestuur der van de andere auto. de 51- jarige F. van den B. uit Am sterdam. LEIDEN De herdenking van de honderdste sterfdag van de libe rale staatsman Thorbecke. gis termiddag in de Leidse Pieters kerk en bij een tentoonstelling in het academiegebouw van de rijksuniversiteit, is voor enkele linkse groeperingen uit de bur gerij aanleiding geweest om ko ningin Juliana, talrijke minis ters en Kamerleden en de hon derden overige genodigden te wijzen op de situatie waarin de stad Leiden, als armste ge meente van ons land verkeert. Bij her betreden van de kerk kreeg iedereen een pamflet aan geboden, waarin werd gewezen op de meer dan honderdduizend gulden die aan de herdenking van de „dode Thorbecke in de ftud Leiden" was besteed. Dit geid, aldus de tientallen met spandoeken gewapende demon stranten. had beter besteed kun nen worden aan speelruimte voor kinderen, hoognodige wijk- voorzieningen. huisvesting en aar. verbetering van stinkende 1 rioleringen. Volgens het pamflet voert dezelfde regering, die j sommen geld uitgeeft voor her- denkingen („Is één dode Tor- becke (in de alternatieve spel- ling zonder h) meer waard dan i duizenden levende Leide- naars?") een beleid dat - om Thorbece te citeren - „de ar men steeds armer en de rijken steeds rijker maakt". „Dat de heren en dames maar een fijn dagje uit mogen hebben" was de slotwens van het pamflet, j dat door de meeste genodigden. onder wie premier Biesheuvel j en dt ministers De Koster, en j Geertsema werd geaccepteerd. I PvdA-voorman Joop den Uyl was de enige politicus die. alvo- rens de plechtigheid een aan vang nam. de tijd doodde met uit de kerk te komen en goedge mutst ging praten met „het volk". Burgemeester Vis van Leiden negeerde het hem toege- stoken „communiqué". De ko-1 ningin werd van achter de door i politie bewaakte dranghekken begroet met boe geroep en de I mededeling „VVD-elite is om op 1 te schieten". Jog even het pamflet: „Deze her denking is weggooien van geld voor de ogen van mensen dte het werkelijk nodig hebben, in een stad die verklaard is tot of ficieel woningnoodgebied. Her denkingen ter ere van „de be- 1 roemde voortbrengselen van de j universiteit, terwijl de bevolking j kan verrekken". Politiecommis- saris mr. C. Barend vond de po- j gingen tot „ordeverstoring" best meevallen: „de klachten 1 zijn ergens nog wel te begrijpen ook". Premier Biesheuvel keek niet op of om toen hem achter na werd geroepen: „Hé, meneer Biesheuvel, dit zal P. Krekelberg kan eervol ontslag vragen DEN HAAG (ANP) De com missie van beroep voor katho lieke voortgezet onderwijs heeft in de zaak tussen pater E. J. H. Krekelberg S. J. en de St.-Willi- brordusstichting beslist dat de stichting, „schoolbestuur van het St.- Stanislas-college in Delft", aan pater terecht ont slag als leraar heeft verleend. De commissie was echter van oordeel dat pater Krekelberg alsnog aanspraak kan maken op eervol ontslag. Het is om deze reden dat het ontslag op 14 fe bruari door de raad van beroep is vernietigd. Babv 's HEERENHOEK (ANP) Een gezin uit 's Heerenhoek op Zuid-Beveland wordt geplaagd door een vreemde ziekte, die gezinsleden en huisdieren ge zwellen oplevert. Volgens het hoofd van het gezin, de heer J. Goense, zijn de pas serende treinen met afvalstoffen van de industrie in het Sloege- bied de grote boosdoeners. Be wezen is er echter nog niets. De huisdokter heeft bij de twee jongste kinderen gezwellen ter grote van een eende-ei met pe- nici'line kunnen wegwerken. De zelfde afwijking hij lammeren en kalfjes bracht deze dieren op het slachthuis. Aan de Prinses-Mariannelaan in De chemische afval van Hoechst Voorburg vond de politie in een en Pechiney wordt in grote Amerikaanse slee een leren jas- tanks afgevoerd, maar op de ri- je met liefst vier kentekenbewij- chels er. uitsteeksels blijft het zen. De eigenaar wordt dezer stof liggen, dagen op het bureau ontboden. Angela Davis en haar dochter. Vlicgtuigkapers eisten haar ..vrijla ting". Angela staat momenteel terecht in San Jose wegens haar vermoedelijk aandeel in de dramatische bevrijdingspoging van enige gevangen negers uit de gevangenis te St.-Rajael. Gisteren kon de jury nog geen uitsluitsel over haar schuldvraag geven. SAN FRANCISCO (Rcuter-AP) Vier mannen, die zelden bommen in hun bezit te hebben, hebben vannacht nabij Seattle een straal vliegtuig van de Western Airlines met 98 personen aan boord ge kaapt. Zij cisten een losgeld van een half miljoen dollur en, aanvan kelijk, vrijlating van de negerleidster Angela Davis, wier proces in San José aan de gang is. Hangende dit proces bevindt Angela Davis zich nog steeds op vrije voeten (ADVERTENTIE) TOPDANSAVOND iedere zondag 8 00 uur. ANT. CLUBHUIS - LEIDEN HENNYBOE vermoord Mr. Van Rantwijk onderscheiden AMSTERDAM (ANP) De alge meen secretaris van de Neder landse Vereniging van Journa listen mr. A. E. van Rantwijk is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De versier selen werden hem uitgereikt door dr. J. Verhoeve, directeur- generaal voor de Volksontwikke ling en recreatie van het minis terie van CRM. met vijftig messteken GLASGOW (AP) Een 18-maan- den oude baby, die vijftig keer met een mes werd gestoken toen zij in haar wagentje zat voor het huis van haar groot moeder, is gisteren in het zieken huis overleden, ondanks uren lange pogingen van de artsen om haar leven te redden. De baby, Judith Clark, werd door haar grootmoeder verzorgd ter wijl haar ouders aan het werk waren. De politie heeft een vrouw gearresteerd die van de daad verdacht wordt. De, grote winnaar in stijl en techniek OHicieal DATSUN-DEALER AUTO HEEMSKERK Bezoekt de Bingo dansavond ZATERDAGAVOND 3 IUNI HUIZE v. d. PLOEG HOOG MADE Mooie prijzen te winnen. Gratis toegang voor ledereen. Aanvang 8 00 uur Prof. Basliauns pleit voor collega Speijer OEGSTGEEST De ontslagna me van prof. Speijer als direc teur van de Jelgersmakliniek in Oegstgeest heeft niets te maken met een eventuele benoeming van prof. Meyerink tot directeur van de stress-kliniek, die In Oegstgeest in aanbouw is. Deze kliniek voor oorlogslachtof fers met een zgn. kz-syndroom gaat nauw samenwerken met de Jelgersmakliniek. Prof. Speyer en prof. Meyerink zouden elkaar na de Denncndul-affaire niet zo best meer liggen. Volgens prof. Bastiaans. nok directeur van de Leidse psychiatrische universiteitskliniek, heeft het vertrek van prof. Speijer te ma- i ken met de moeilijke situatie waarin de Leidse universiteit verkeert en als gevolg waarvan de Leidse psychiatrie het ook niet gemakkelijk heeft. Prof. Speijer voelt zich door deze ont wikkeling geremd. „Het kan zijn grote organisatietalent niet I ontwikkelen", aldus prof. Bas- !tiaans die het bestuur van de universiteit inmiddels heeft ver zocht alles in het werk te stel len om prof. Speijer voor de I Leidse psychiatrie te behouden. De gekaapte Boeing-727 landde op bevel van de kapers in Seattle en vertrok vervolgens naar San Francisqo, waar. op epn afgele gen piek van het vliegveld, met de kapers onderhandeld werd. De kapers lieten daar de eis ten aanzien van Angela Davis val len, maar handhaafden het los geld van 500 000 dollar, welk be drag met een helikopter naar het vliegveld werd gebracht. In Seattle hadden de kapers inmid dels al vijf parachutes ontvan gen. Angela Davis zelf was nogal ver rast door het Rebeurde. Ze gaf verder geen commentaar, maar liet dit over aan haar medestan ders, die zich haastten bekend te maken, dat zij het niet eens waren met deze methode om Angela Duvis builen rechtsver volging Ie stellen. Angela Davis had met haar advokalen wel een gesprek met de recViter, die haar verzocht „Te blijven waar zi| was en niet naar het vlieg veld van San Francisco te gaan" Ze wordt thans bewaakt. Later bevalen de kapers dat het inmiddels bijgetankte vliegtuig weer moest opstijgen. Volgens de laatste berichten cirkelt hel boven San Francisco in afwach- ling van een ander toestel, dut beter geschikt is voor vluchten over langere afstand. principieel bezien,beter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1