Kabinetsberaad sociale wetgeving Meer openheid gewenst hij marine CeidoeSoma/rtt Geneeskunde kan vijand van gezondheid worden Polen onthalen Nixon hartelijk BELASTING OP BIJSTAND GEEFT TEVEEL WERK Consumentenbond protesteert tegen PTT-tarieven DONDERDAG 1 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 9 i Officieren van de Britse lucht macht houden de erewacht bij de katafalk met het stof felijk overschot van de her tog van Windsor, de vroegere koning Edward VIII. Het li chaam is gisteren uit Frank rijk overgebracht naqr Enge land, waar maandag de be grafenis zal plaats vinden. De Britse koningin-moeder Eli sabeth, schoonzuster van de overleden hertog van Windsor, draagt, evenals de andere le den van het Britse konings huis dezer dagen rouwkleding. Hier arriveert ze, samen met de Lord Mayor van Londen, in de St. Paul's, voor het bijwo nen van een plechtigheid. DEN HAAG (ANP) Drie leden van het kabinet-Biesheuvel heb ben gistermiddag op het Cats- huis in Den Haag overleg ge pleegd niet de voorzitters en de sociale deskundigen van de fracties in de Tweede Kamer van de vijf regeringspartijen. Het gesprek, dat van drie uur tot half zes duurde, handelde over de problematiek van de so ciale wetgeving. Van de zijde van het kabinet na men aan het gesprek deel mi nister-president Biesheuvel, mi- nister Boersma van Sociale Za- j ken en zijn staatssecretaris Rietkerk. Voorts waren aanwe- i zig: van de WD voorzitter Wie- j gel en de heer Van Aardenne. van DS '70 voorzitter Berger en de heer Koningh, van de CHU voorzitter Tilanus en de heer De Boo, van de ARP voorzitter j Aantjes en mejuffrouw Van Leeuwen en van de KVP voor zitter Andriessen en de heer Hermsen. Overlegd werd over de wijze, waarop in de komende weken, zowel vóór als onmiddellijk na het zomerreces van de Tweede Kamer - het reces is van einde juni tot half augustus - het ge meen overleg tussen regering en Kamer moet plaats vinden om de noodzakelijke voortgang te maken op het terrein van de so ciale wetgeving. Er zijn tal van onderwerpen, die dringend afge handeld moeten worden, zo als de verbetering van de positie van de werkende jongeren en de oud-invaliden en het optrek ken van de aow/aww. Scheidende dir.-gen. PTT H. Reinoud commandeur Oranje Nassau (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De scheidende di recteur-generaal van de PTT, de heer H. Reinoud, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje Nassau. De benoeming werd gisteren be kendgemaakt door minister Drees van Verkeer en Water staat tijdens een afscheidsbij eenkomst In Den Haag. De heer Reinoud, die met pen sioen gaat, wordt opgevolgd door drs. Ph. Leenman, die zijn voorganger tijdens de ajscheids- j bijeenkomst namens de PTT een speciaal vervaardigde af- scheidspenning aanbood en te vens aankondigde dat het nieu we computercentrum van de PTT genoemd zal worden naar de scheidende directeur-gene raal. De aanklager in het proces tegen de negeractiviste Angela Davis heeft J de jury twee revolvers getoond waarmee de moordaanslag is ge- pleegd waaraan Angela Davis medeplichtig zou zijn. De aanklager besloot gisteren zijn requisitoir en verwacht wordt dat de jury deze I week zijn beraadslagingen zal beginnen. In de rechtszaal worden j geen fotografen toegelaten. DEN HAAG (ANP) De tele foon- en giroklanten van de PTT worden weer eens mis bruikt om de tekorten bij de post op te vangen, zo zegt de Consumentenbond in een com mentaar op de aangekondigde tariefsverhogingen bij de PTT. De bond vindt deze verhogingen economisch gezien „zeer onge zond". „Elke sector van de PTT moet zichzelf kunnen bedruipen. En wanneer de post dat niet kan, moet een aantal posttarieven maar meer worden verhoogd dan in de bedoeling ligt. Wij denken daarbij aan het recla-" medrukwerk." Een verlaging van de rente op de postgirorekeningen vindt de bond verwerpelijk. De PTT gaat misschien wel tegen eigen zin met deze verlaging dezelfde weg op als de banken, waarte- geq wij al eerder een scherp protest hebben laten horen. „Gelukkig voor onder meer invali den en bejaarden worden de te lefoonabonnementen niet duur der, maar gesprekskosten wor den wel verhoogd, ondanks het feit dat in deze sector geen ver lies wordt gemaakt." De Consumentenbond betreurt het .dat de PTT-tarieven nog steeds ,,een speelbal zijn van politieke invloeden" en dat de bedrijfsre sultaten daaraan ondergeschikt worden gemaakt. Irak wijst aanbod af olieconcerns BEIROET (AP) - Irak heeft de westerse oliemaatschappijen die in het land opereren nog elf uur de tijd gegeven om aan de eisen van het land te voldoen. Beiroet eist hogere olie-inkomsten en meer zeggenschap in de exploi tatie van de olie-industrie. Minister van buitenlandse zaken Al-Haditi zei dat het jongste voorstel van de oliemaat- schappijen niet afweek van vo- j rige aanbiedingen die al ver- worpen 'zijn. De eisen van de Iraakse regering komen niet in aanmerking voor een compro- NOORDWIJK (ANP) De voorzitter van de Vereniging voor Belan- gen-behartiging van Schepelingen bij de Zeemacht, adjudant C. Koorn, vindt het een kwalijke zaak dat ruim 25 jaar na het beëindi gen van de tweede wereldoorlog geconstateerd moet worden, dat de j grootste oppositiepartij zich uitspreekt tegen de defensiebegroting. De adjudant zei dit vanmorgen in Noordwijk bij de opening van de 26ste algemene vergadering van zijn vereniging. De heer Koorn sprak de wens uit, dat de politici van deze partij zich van hun verantwoording bewust zullen zijn en zich in de toekomst zullen onthouden van dergelijke stunts, waarschijnlijk gepleegd uit overwegingen van het behalen van electorale winst. In het vervolg van zijn betoog merkte de voorzitter op, dat bij de aan de gang zijnde democratisering bij de Koninklijke marine een belang rijk facet daarvan sterk is achtergebleven, nl. de openheid. Is men bij de marineleiding misschien bang, dat de marineman een eerlij ke voorlichting niet zal kunnen verwerken, vroeg hij zich af. Een aantal problemen van in de Nederlandse Antillen gestationeerde leden, dat om een srocdige oplossing Vvraaj>t, is de morineleiding aangeboden. Vooral de Invoering van een gezinstoko dient op zeer korte termijn plaats te vinden. Overval op postagentschap mislukt ASSEN (ANP) Op het posta gentschap nieen supermarkt te Boven-Smilde is gisteren een mislukte overval gepleegd. Volgens de politie meldde zich aan het loket van het post agentschap een Zuidmolukse jongeman met baard en snor, die dreigend met een revolver geld eiste van de lokettiste. Toen het meisje gillend op de vlucht sloeg na ook de over valler ijlings de uenen. Later werd door de politie een 21-jarige Zuid-Molukker uit Smilde als verdachte van de overval aangehouden. Deze ont kende voorshands iets met de overval te maken gehad te heb ben. Regeerakkoord, speelbal en doelwit voor speculaties I AL afgezaagde uitdrukking „als een roeiboot op de woelige oceaan" doet hel deze week wel voor het regeerakkoord waarmee bijna een jaar geleden het kabinet-Biesheuvel in zee is gegaan. Vanwege de weinig beter geworden financieel-economische situatie ziet het voorlopig niet er naar uit, dat dit regeerakkoord waar gemaakt kan worden. Daardoor is het momenteel een speelbal voor politieke aspiraties en een doelwit van speculaties. Er zijn politici vooral aan het regeringsfront die vinden dat het kabinet zijn uiterste best moet blijven doen om zoveel mogelijk van het akkoord te zetten in daden. Er zijn aan beide zijden van de politieke scheidslijn politici die vinden dat de onhaalbaarheid van hetakkoord erkend moet worden. Maar sommigen men vindt hen vooral in V.V.D. en D.S. '70 betogen dat hot kabinet zelf in samenwerking met regeri-igsgezinde-fracties het onhaalbare ak koord moet aanpassen aan de realiteit. Daartegenover stelt de op positie, dat dan eerst maar het kabinet moet aftreden, als het kan met de afspraak van vervroegde verkiezingen. Daar tussenin lopen dan weer anderen te verkondigen, dat een kabinetsreorganisatie ook een redelijk middel is. Riskant WIE voelt voor een politieke crisis om desnoods tot een kabinet van andere politieke signatuur te komen, mag eerst wel eens bedenken welke risico's hij neemt. Ook de oppositie heeft op ogenblikken vivn bezinning toegegeven, dat voor een krachtig progressief beleid momenteel geen financiële mogelijkheden bestaan. Wel kunnen er accentverschuivingen komen, maar wie die wenst te aanvaarden zou eerst precies moeten weten, wat er dan veranderen gaat." Andere bezuinigingen en eer andere verdeling van fiscale lasten „klinkt als kreet aardig. M»ar vóór een burger of kiezer daaraan zijn fiat geeft, zou hij toch lerst moeten weten wat do vol gende regering dan precies doen gaat Laat men niet uit het oog verliezen uót niet alleen kabinetten zonder P.v.d.A. hun beloften niet hebben kunnen waarmaken, doch dat ook de ploeg Cals-Vondeling zich gedwongen zag een ander beleid to voeren dan de haar steunende partijen bij de verkiezingen en het kabinet bij zijn intronisatie in het vooruitzicht had gesteld. Zonder de „nacht van Schmezler" zou het kabinet-Cals waarschijnlijk even vóórtijdig aan zijn eind gekomen zijn als het kabinet-Marijnen. Koffiedik J£ET regeerakkoord hoegt trouwens, als tenminste de voorspellingen* van een komende verbetering in de conjunctuur waar zijn, niet* radikaal gewijzigd te worden. De komende miljardennota is een ge-* rede aanleiding voor aanpassingen. Aangezien de politieke situatie* nog altijd iets heeft van koffiedik, blijft het riskant nu te besluiten* uit de boot te stappen. Opleiding DELFT (ANP) In Delft is de Europese gemeenschap voor de opleiding van ingenieurs opge richt. Deze gemeenschap zal contacten onderhouden met hen, die in de verschillende Europe se landen verantwoordelijk zijn voor de ingenieursopleidingen. Het secretariaat zetelt te Brus sel. De oprichting van de Euro pese gemeenschap is voortge vloeid uit een congres van tech nische hogescholen en soortge lijke instellingen die ingenieurs opleiden. UTRECHT (ANP) - Reparatie van de organische stoornissen, waarop onze ziekenhuisgenees- kunde vooral is gericht, dreigt haar zin te gaan verliezen als de herstelden een steeds grotere kans lopen, in hun geestelijke gezondheid te worden getrof-" fen". Dit zei drs. F. A. Vissers, direc teur van het ziekenhuis Over- vecht in Utrecht, gisteren bij de officiële opening van dit zieken huis. Hij stelde, dat een onbe perkte medisch-technische ont wikkeling tenslotte de gezond heid bedreigt. De geneeskunde, zei hij, zou dan wel eens de vijand kunnen worden van de gezondheid. Volgens hem moet worden er kend, dat het huidige systeem van gezondheidsvoorzieningen en de financiering daarvan geen evenwichtssituatie in de gezond heidszorg hebben bewerkstel ligd. Groei van de ene sector binnen de gezondheidszorg be- andere sectoren. Waar enerzijds levens kunnen worden verlengd, aldus drs. Vissers, moeten an derzijds mensen in geestelijke nood aan hun lot worden over gelaten omdat geen financie ringsbronnen voorhanden zijn. Drs. Vissers pleitte voor een „na tionaal welzijnspian" dat de ge zondheidszorg ziet in verhouding tot het gehele maatschappelijke en economische bestel en dat daarop de prioriteiten afstemt, lemmert de ontwikkeling van Nieuwe voorzitter katholieke schoolraad UTRECHT (KNP) De Nederlandse Katholieke Schoolraad heeft gister middag in Utrecht de Nij meegse hoogleraar in de psychologie, prof. dr. G. Brenninkmeijer tot voor zitter gekozen. Prof. Brenninkmeijer zei daarbij de stellige over tuiging te hebben, dat „het bijzonder onderwijs in Nederland een veel grotere toekomst heeft dan het ooit heeft gehad, omdat steeds minder mensen geloven in zoiets als algemeen neutraal on derwijs". De scheidende voorzitter prof. dr. J. Kremers, kri tiseerde staatssecretaris Van Veen van Onderwijs, die volgens hem, via het bevorderen van zoge naamde samenwerkings scholen wat al te gemak kelijk en abrupt voorbij ging aan het confessionele fundament voor het bij zonder onderwijs. Hij bepleitte voorts een ge zamenlijk optreden van het Centraal Bureau voor het katholiek onderwijs, het Katholiek Pedago gisch Centrum en het Ho ger Katechetisch Insti tuut. Visie op ondernemingsstructuur yfan de drie vakcentrales is de christelijke waarschijnlijk die waar het meest wordt nagedacht om tot een andere, betere onderne- mingsstructuur te komen. De eigen opvattingen hierover kunnen er mede de oorzaak van zijn. dat het C.N.V. niet te winnen is v.x>r een1» snel overstapje op één federatieve vakbeweging en helemaal niet voor een fusie. j Voorzitter Lanser heeft deze week in Utrecht nog eens uiteengezet, wat de C.N.V.-leiding begeert: een ondernemingsstructuur die niet berust op exclusief zelfbestuur van werknemers, maar op gemeen schappelijk gedragen verantwoordelijkheid van „leiding on leden", met erkenning van het feit dat do bedrijfsgenoten het niet alleen voor het zeggen hebben; ze moeten ook rekening houden met de be langen van de hele gemeenschap. Dus bijvoorbeeld geen loon- en prijsbeleid voeren, waarvan derden de dupe kunnen worden. De anti-revolutionaire hoogleraar, prof Goudszwaard, heeft dit laatste in Utrecht nader uitgewerkt met zijn pleidooi voor een samenleving waar de onderneming (het pmduktic-apparaat) een minder domine rende rol gaat spelen dan nu het geval is en in elk geval een min der dominerende rol dan veten in de onderneming begeren. l?en en ander zal voor sommiige werkgevers en vakbondsleiders khn- ken als taal die ze niet verslaan. Voor werkgevers omdat ze dan winst, eigen schaalvergroting en produktlegroei niet meer als „heilige koelen" mogen vereren; /oor bepaalde vakbondsleiders omdat ze politiek en vakbeweging meer als gescheiden grootheden moeten gaan erkennen en h°t algemeen belang minder moeten ver eenzelvigen mot het belang van de mensen voor wie ze optreden. Wat de heer Lanser als ideaal ziet, lijkt ons sneller te realiseren bij kleine ondernemingen dan bij de zeer grote. Toch zal juist In die grote ondernemingen het beslissende woord moeten vallen. De uotuele misère is, dat daar bedrijfsgenoten werkgevers en werknemers beiden weigeren om een goed gebruik te maken van het beschikbare middel om tot een betere situatie te komen: op- nen redelijke tijd een gezonae herstructurering van het onderne- bouw en uitbouw van de ondernemingsraad; want daaruit kun bln- mingsbe9tuur voortvloeien. OPROER IN GEVANGENIS NAPLS NAPELS (AFP) De politie van Napcis heelt een gevangenis omsingeld waar duizend gevan genen vier vleugels bezet hou den. In het gebouw zijn ernstige vernielingen aangericht. De ge vangenen protesteren tegen de overbevolking van de gevange nis en de slechte hygiënische toestanden. WARSCHAU (UPI) Twee uur na zijn aankomst in Warschau voor een 24-uursbe-oek aan Po len, heeft president Nixon giste ren een onderhoud van 95 minu ten met partijleider Edward Gierek gehad. Volgens Poolse autoriteiten was Gierek van plan aan Nixon te vragen om het inluiden van een nieuw tijd perk in de Pools-Amerikaanse betrekkingen, door in te stem men met het verstrekken van langioper.de kredieten ter waar de van honderden miljoenen dol lars aan Polen. axon is in Polen hartelijker ont vangen dan in de Sovjel-Unie en Iran. De president was zicht baar ingenomen en in Warschau werd gespeculeerd dat men de 4an het onderhoud met Gierek was een kranslegging bij het 1 graf van de onbekende soldaat voorafgegaan. Het was hier dal de menigte het politiecordon doorbrak. Op zeker ogenblik i riep Nixon in het Pools „Levei de Pools-Amerikaanse vriend schap", zoals hij tijdens het di- ner herhaalde. Inspraak gemeenteraad burgemeesters benoeming (Van onze parlementaire' redac tie) OEN HAAG Minister mr. W. Geertsexna heeft de gemeentera den nu officieel Inspraak toege kend bij de benoeming van bur gemeesters. Hier en daar was deze Inspraak reeds Informeel gegroeid. Het dwingende voor schrift Is nu tot stand gokomoo bij algemene maatregel van be stuur, als nieuwe instructie voor De Westduitse politie heeft gisteren een grootscheepse klopjacht gehouden op le den van de Baader-Mcin- hofgroep die verantwoor delijk wordt geacht voor een aantal recente bom aanslagen irt de Bonds republiek. Zwaar bewapen de agenten, beschermd door een nieuw type har nas, hielden veel auto's aan voor een grondige controle. Vooral rond Stutt gart was de controle scherp. Mensendieck beschermd DEN HAAG (ANP) Het beroep van Mcnscndicckthernpeut ho-'.dlngs- en bewegingsleer zal binnenkort beschermd zijn. Dit is bekendgemaakt door- dc Nederlandse Mensendleckbond. De bescherming houdt onder meer in dat uitsluitend degenen, die een wettig diploma hebben, het beroep zullen mogen uitoefe nen en dat men de therapie slechts kun toepassen op „medi sche indicatie". De patiënt dient daarvoor in het bezit te zijn van een verwijsbrlef van zijn behan delend arts. de der koni President Nixon en zijn vrouw rijden door Warschau, omstuwd door een menigte geestdriftige Polen In de instructie staat. "daGde com missaris het initiatief moet ne men tot het horen van de ge meenteraad, teneinde het hoog ste orgaan in de gemeente de gelegenheid te geven zijn ge dachten over de aan de te be noemen burgemeester te stel'en eisen ven bekwaamheid en ge schiktheid te uiten. Plr. Geertsc-'e heeft laten weten, dat hetgeen hij met zijn Instruc- recht komt als de commissaris beiegde vergadering van de raad bijwoont en aan de zléh dan ontspinnende gednjchtenwis- sellng deelneemt. Dc gemeente raad kan zelf bepalen, of deze P.-ONINCEN (ANP) De beslissing van dc regering om ook belas ting te h ffen over bijstandsuitkeringen brengt zoveel extra werk mee bij de sociale diensten ven de gemeenten dat het eigenlijke werk bulpvcrlenii g op korte tgrmijn in de knel komt. zei de voorzitter van de verenijJng van directeuren van overheid*- scciaïë arbeid (Pivosa) la Gfoni'-gén bi hu c ~s ven zijn organisatie. Dc voorzitter, mr. A. H. van vc-k'iarde dat de belastingheffing veel voorschriften c i daardoor veel extra werk. nziens van een wijs beleid getuigen als het genoemd" r "t verder meer tot uitvoering zou worden gebracht" al dus m.'. Van den Brink. - Volgens deskundigen moet doze kopie van de beroemde Plita van Michel Angclo, die onlangs door een geestelijk gestoorde vernield werd, een van dc beste gelijke nissen van het gehavende origi neel zijn. Het beeld werd ontdekt In een Poolse kerk. liet zal nu als voorbeeld dienen bij de res tauratie van Michel Angelo's schepping. Er bestaat nog een kopie in Venetië maar deze la helaas ook verminkt.' Herziening pensioenen res.-offieieren DEN HAAG (ANP) Dc Tweeds Kamer is gistermiddag zondcf hoofdelijke stemming akkoord gegj an met oen wetsontwerp» dat bijna twaalf jaar geleden -n h l nr jaar v;.n I960 werI Ingediend. Het ontwerp betreft de verbete ring van de pensioenen van re serve-officieren van marine ei landmacht, die tijdens de oorlo] eervol ontslag kregen of mo groot verlof gingen, en wel ii ie zin dat bij de berekening va) het pensioen dc bezettingstijd al« onder de wapenen doorgo brachtc tijd wordt aungemerkt

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9