VERZEKERING TEGEN ZIEKTEKOSTEN DUURDER IN 1973 DE GEBEURENS VERTRAGING OP KLM-VLUCHT NAAR TEL AVIV Bommelding in bureau voor statistiek de Bijenkorf Ziekenhuizen onefficiënt Natuur- en scheikunde sluitstuk Mavo IV Opnieuw Franse concessies Passagiers onderzocht Veiligheids- officier voor KLM gevraagd Wat u ook moet weten PAGINA 8 LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 JUNI 1972 (Van onze onderwijsredactie) DEN HAAG Natuur- en schei- kundewerk vormden gisteren het sluitstuk van het mavo IV- examen. Het bestond uit twee delen. Twintig meerkeuzevragen die de kandidaten een hoop last bezor gen en een drietal losse vraag stukken. Deze laatsten waren weer onderverdeeld in a, b, c, d; veel werk dus. Menigeen zal in tijdnood gekomen zijn. De opgaven voor dit examenonder deel waren beslist moeilijker en pittiger dan het vorig jaar. Rijnvervuiling PARIJS (ANP) Aan het einde van de driedaagse conferentie van de internationale Rijncom missie in Parijs heeft Frankrijk opnieuw een concessie gedaan inzake de beperking van de ver vuiling van de Rijn. Nadat de Franse delegatie maan dag akkoord was gegaan met de gedeeltelijke opslag van het zout in de Elzas, hebben de Fransen gisteravond toegezegd de thermische verontreiniging door de kerncentrale op het eiland Fessenheim in de Rijn te beperken. De vergadering wordt op 12 en 13 juli voortgezet, d.w.z. nog vóór de ministersconferentie over de bescherming van de Rijn in Den Haag. die op 17 en 18 juli wordt gehouden. Dertig nieuwe functies voor Mellema ZEIST (ANP) De heer J. T. Mellema, die onlangs voorzitter is geworden van het Produkt- schap voor pluimvee en eieren, heeft er heel wat nieuwe funk- ties bijgckregen. Het bestuur van het schap besloot namelijk, hem te benoemen in of voor te dragen voor vrijwel alle functies die de vorig jaar overleden voorzitter van het produktschap, de heer H. H. Garrelds, vervulde. Dat bleken er een kleine dertig te zijn: het voorzitter- of lidmaat schap van commissies van het produktschap zelf, en het (be stuurslidmaatschap van tal van stichtingen, instellingen en raden waarmee de pluimveehou derij rechtstreeks of indirect te maken heeft (zoals de raad voor veterinaire aangelegenhe den, het centraal orgaan econo mische betrekkingen buitenland, de adviescommissie warenwet, het instituut voor pluimvee-on derzoek, enzovoorts). Van onze parlementaire redactie DEN HAAG De ziektekostenverzekeraars weten nu al vrijwel zeker, dat zij omstreeks de jaarwisseling hun premies met 22 25 pet. zullen moeten verhogen. Zij zien zich daartoe genoodzaakt wegens de kosten van genees kundige zorg elk jaar „exorbitant" stijgen. Zij hebben gisteren dan ook ernstig geprotesteerd tegen met name de kenhuistarieven en tegen de ongelijkheid van de specialis- wat zij noemen extravagante stijgingen van de zie- tentarieven (particuliere patiënten ten opzichte van zie kenfondspatiënten) De ziektekostenverzekeraars vra gen zich af, of de verhoging van de ziekenhuistarieven van jaar tot jaar maar kan blijven door gaan (in 1972: 27 pet.). Deze ta rieven worden langzamerhand onbetaalbaar, ook voor de zie kenfondsverzekerden. De verze- ke r ings-m aat schappi j en menen derzoek vaststellen of en waar er nog behoefte is aan de bouw van ziekenhuizen, psychiatrische inrichtingen en verpleegtehui zen. Er is dus een uitvoerige marketing en planning nodig en een betere organisatie en toe zicht erop voor de gang van za ken in de ziekenhuizen. dat men bij de ziekenhuisbouw Voor de verzekeraars In Dublin, de Ierse hoofdstad, is Joe Cahill, die leider is geweest van de provisionele vleugel de IRA in Belfast, gearresteerd. Hij werd gegrepen bij een poli- tie-inval in het kantoor vai Sinn Fein, de politieke tak van de IRA. Vorig jaar trad hij uit zijn functie in Belfast om te gaan opereren vanuit de Ierse repu bliek. A. Huilink maatschappelijk werker in Lisse Het bestuur van de Stichting Maatschappelijke Dienstverle ning heeft de heer A. W. H. Muilink benoemd als maat schappelijk werker in Lisse. Vanaf 1 juni is de heer MuSlink te bereiken op het bureau aan de Bondstraat. Zijn spreekuur is van maandag tot vrijdag van 9 tot 10 uur 's morgens. Voor een ander tijd stip kan een telefonische af spraak worden gemaakt. Tele foonnummer is: 025213325. Arbeidskaarten hij leerplichtzaken LEIDEN Het bureau leerplicht zaken van de secretarie-afdeling Onderwijs is met ingang van vandaag belast met het uitge- onvoldoende sober te werk dat de investeringen zo efficiënt mogelijk moeten worden benut en dat de bedrijfsvoering van een ziekenhuis zo rationeel mo gelijk moet zijn. In het bedrijfs leven is het heel gewoon, dat een onderneming, die niet effi ciënt werkt, verdwijnt. Dat be ginsel geldt niet voor ziekenhui zen, zelfs niet als er sprake is van wanbeleid. Inefficiëncy en wanbeleid -kunnen immers wor den afgewenteld op de patiën ten, bijvoorbeeld door hen onno dig (lang) op te nemen of door de tarieven te verhogen. Ver weer is onmogelijk omdat de patiënten (en hun verzekeraars) in een nood- en dwangpositie verkeren. De verzekeraars houden het voor mogelijk, dat de gemiddelde verpleegduur in de ziekenhuizen drastisch wordt verlaagd. Ge middeld één dag verkorting be tekent al een kostendaling van 5 pet. of van 150 miljoen gulden per jaar. Bezuiniging van een half miljard gulden per jaar is met goede wil mogelijk", aldus de verzekeraars, die erop wij zen dat men bij een kortere verpleegduur minder bedden en dus minder uitbreidingen nodig heeft. En elk nieuw ziekenhuis bed vergt een investering van 150 200.000 gulden. Helaas is er bij de ziekenhuizen geen eco nomische prikkel aanwezig voor een rationele bedrijfsvoering. ,,Komt men niet uit, dan wordt de verpleegprijs verhoogd", al dus de heer P. A. Zeven, voor zitter van de contactcommissie landelijke organisaties van ziek tekostenverzekeraars. De verzekeraars menen, dat de hele zaak opnieuw moet worden opgezet. Door alle plannen moet een streep worden gehaald en dan moet men het voorts een grief dat zij (d.w.z. hun cliënten) voor specialisti sche behandeling veel meer moeten betalen dan ziekenfond sen. Zo kost voor een particu lier een blindedarmoperatie 302 gulden, voor een ziekenfonds patiënt ruim 64 gulden, bijna het vijfde deel. Het wegnemem van tonsillen kost een particu lier 165 gulden, een ziekenfonds patiëntje no geen veertig gul den. Weliswaar zijn er afspra ken om de sterk uiteenlopende tarieven naar elkaar toe te brengen, maar in de praktijk lukt dit nog niet erg en zo het al zal slagen zal dit nog vele ja ren vergen. Deze kleine hagedis, bekend als skink, kwam bij een schoon maakbeurt in Amerika tevoorschijn. Toen het diertje pro beerde weg te lopen, renden de pootjes in tegengestelde rich ting, zodat het gemakkelijk gepakt kon worden. Tweekoppige hagedissen zijn al eerder gevonden, zo verklaarde een bioloog, maar dan met beide koppen aan dezelfde kant. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAGZeker 150 ambtenaren van het Centraal Bureau voor Statistiek aan de Gevers Deynootweg hebben gistermiddag drie kwartier in de stromende regen gestaan, omdat de directie op dracht had gegeven het gebouw te verlaten nadat een bom melding was binnengekomen. Omstreeks half twee belde een onbekende het C.B.S. op met de mel ding dat hij lid was van de „Rode Armee" en dat hij een bom in één van de kelders van het gebouw had geplaatst. Hij verzocht de telefoniste dit zo snel mogelijk aan de directie door te geven en het gebouw te laten ontruimen. Een groot aantal rechercheurs van de Haagse politie doorzocht later de kelders van het gebouw, maar kon echter niets vinden. Drie kwartier na de melding kon het personeel van het kantoor, waarin de afdelingen sociale en economische statistiek en landbouw- statistiek zijn ondergebracht, weer aan het werk. NIPO-onderzoek „Nederland en gezin zijn welvarend" (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Bij een opinie-on derzoek door het NIPO onder ruim 900 mensen heeft 55% van de ondervraagden gezegd dat er welvaart heerst in Nederland en in het eigen gezin. Dit is acht percent minder dan in juli 1070, toen 63 percent van de onder vraagden ons land welvarend vonden. Negen percent is van mening dat er welvaart heerst in ons land, maar niet n het eigen gezin. Vijftien percent vindt het gezin wel, het land niet welvarend. Bij de representatieve steek proef vond 18 percent dat er geen welvaart is, niet in het land, niet in het gezin. Twee jaar geleden zag 14 percent van de mensen geen welvaart in ons land. ven van arbeidskaarten. Voor heen werden de kaarten, be stemd voor jongeren, die defini tief van school afgaan en tussen de 15 en 18 jaar zijn, uitgereikt door de Sociale Dienst. De arbeidskaarten dienen om con trole uit te oefenen op de ge deeltelijke leerplicht van de werkende jongeren. Scholieren, die vakantiewerk willen doen, hebben geen arbeidskaart nodig. Zij moeten alleen een leeftijd van 15 jaar bereikt hebben. SCHIPHOL (ANP) Vlucht KL 529 van de KLM naar Tel Aviv heeft gisteren op Schiphol vele uren vertraging opgelopen door extra-veilig heidsmaatregelen van rijkspolitie en KLM-bedrijfsbeveiliging in verband met het bloedbad dinsdag op de luchthaven van Tel Aviv. Niet alleen werd, zoals gebruike lijk, op alle vluchten naar Tel Avrv de hand'babage van alle 134 réizigers grondlig geïnspecteerd en moesten zij zelf fouillering on dergaan, doch voor 't eerst werd nu ook .alle bagage geopend en nauwkeurig geinspecteerd, die in het vrachtruim van het vlieg tuig, een super DC-8, werd mee genomen. Uitgaande van de redenering, dat Rectificatie In de hele pagina Bijenkorf, in onze editie van gisteren, bevatte het onderste tekstgedeelte een onjuiste vermelding betreffende winkelmuziek, quick hairservice en wandkleden. De juiste versie - marionetten expositie - vind u onderin bijgaande advertentie vermeld. Wie wordt miss Levi s Win een kompleet verzorgde trip langs de circuits van Zandvoort, Francorchamps en Nürburgring als hostess bij dc Levi's Challenge Cup. Hoe Door voor io juni de meest originele foto in te zenden, waarop 'n Levi's voorkomt. Zwart-wit, kleur, dia, alles mag. T/m io juni maakt een Polaroid-fotografe bovendien gratis foto's in onze Levi-stand afd. Kleine Confectie. Da's leuk. Want je kunt meteen zien hoe de foto is en of je een kans maakt om hostess van Levi's te worden. Dc Bobo leeshoek Je eigen jeugdblad lezen, Pep, Bobo, Donald Duck, Sjors, Tina, Kijk, Sprookjesland of Disneyland. Je mag er nog eentje meenemen ook. Afd. Kiriderconfectie. Marionetten Een vcrkoopexpositic van de marionetten van Wil Lambrcgts. T/m 17 juni. Op de 3e verdieping. niemand een vliegtuig met een bom zal opblazen als hij zelf meevliegt, werd de bagage van het vrachtruim tot dusverre niet geopend. Zelfs al zouden er wa pens in deze koffers zitten, dan nog zou de eigenaar daarmee geen vliegtuig kunnen kapen, omdat hij zijn ruimbagage tij dens de vlucht immers niet kan bereiken. Wel moesten de reizi gers tot dusverre stuk voor stuk hun koffers op het platform aan wijzen, waarna deze in het ruim werden geladen, terwijl de eige naar zelf instapte. Op die wijze kan men voorkomen, dat ie mand poogt een koffer met een explosief aan boord te smokke len om dan zelf op de luchtha ven veilig op de grond te blij ven. De nieuwe maatregel vergde ette lijke uren. In groepjes van vijf moesten de passagiers uit de pier naar beneden afdalen en daar al de eigen koffers openen voor inspectie. Daarna moesten ze terugkeren naar de pier, waar ze bij de aviobrug een metaaldetector moesten passe ren, hun handbagage moesten openen en fouillering ondergaan. Zij legden zich vrijwel zonder uitzondering bij de tijd vergen de maatregel neer. Tenslotte werd deze ook in hun eigen be lang genomen. Alleen door ook de bagage van het vrachtruim te inspecteren kan men voorkomen, dat guer rillastrijders („of ander ge spuis" zoals een der politieman nen het uitdrukte) automatische geweren, handgranaten of ande- DEN HAAG (ANP) Het liberale kamerlid De Beer heeft de ministers van buitenland se zaken, van justitie en de staatssecreta ris van verkeer gevraagd, of de op Schip hol geft-jfi-én veiligheidsmaatregelen de re delijke zekerheid kunnen geven dat een drama als geschied in Tel Aviv, daar niet zal plaats hebben. In schriftelijke vragen dringt hij er op aan zo snel mogelijk op de KLM-vliegtuigen een veiligheids-officier te plaatsen, die alle binnenkomende passagiers controleert op wapenbezit. Het recente drama in Tel Aviv doet, naar de mening van de heer De Beer, vrezen dat de mogelijkheid bestaat dat terroristen een KLM-vliegtuig binnen komen met de bedoeling om in het vlieg tuig zelf of op een vliegveld terreurdaden te verrichten. re explosieven mee kunnen smokkelen in hun eigen koffers, zoals de drie Japanners dinsdag hebben gedaan. Zij stapten in Rome aan boord van een Air France machine die uit Parijs naar Tel Aviv vloog. In de aan komsthal van het vliegveld Lod bij Tel Aviv pakten zij normaal hun koffers van de transport band, haalden er hun automati sche geweren en handgranaten uit en velden daarmee lukraak tientallen onschuldige reizigers die op hun koffers stonden te wachten. P. Krekelberg mag leraar blijven DELFT (ANP) Het ambtena rengerecht voor het voorberei dend wetenschappelijk onder wijs sceft beslist dat pater Ed Krekelberg sj. leraar mag blij- De uitspraak van het ambtenaren gerecht houdt een nietigverkla ring in van het ontslag dat pa ter Krekelberg per 1 september is aangezegd door het Sint Sta- nislascollege in Delft. Een con flict met de leiding van de school leidde ertoe dat pater Krekelberg, die sinds jaar en dag aan het college les gaf, hiermee eind vorig jaar moest stoppen. Wassenaar handhaaft tarieven sporthal WASSENAAR Het gebruik van de sporthal wordt niet duurder. De verleden jaar voorlopig vast gestelde tarieven blijven ge handhaafd. Er komt zelfs een verruiming van de mogelijkheden. Men kan de zaal in de toekomst namelijk niet alleen in zo'n geheel huren, maar ook voor de helft of voor tweederde deel. De huurprijs voor gehele hal bedraagt f 27,50,-. Bij een wekelijkse huur in een aaneengesloten periode van tenminste 30 weken wordt een reductie van tien procent verleend. De vergaderruimte kan voor een tientje gehuurd worden. De nieuwe verordening zal als de raad akkoord gaat per 1 juli ingaan. Alle elementen zijn aanwezig voor het bekende kat-en-muisspelletje Maar een ding zit in de weg: de kooi. Voor een kat op den duur wel I frustrerend. WASSENAAR De raads commissie openbare werken en gemeente bedrijven bren gen volgende week een ad vies uit aan b. en w. voor de inrichting van 'n nieuw trans- formaitorSüaüron. B.. en w. vin den 't voormalige Jijkenhuisje het voormalige lijkenhuije aohter het oude politiebureau het meest geschikt. De in richting en verbouwing kost f 127.200,— in totaal. VOORSCHOTEN De Cul turele Commissie van Voor schoten houdt in het Culture le Centrum een openbare hearing op 15 juni 20.00 u. De hearing gaat over Vor- mings- en ontwikkelings- LEIDERDORP Op de Kruising Vronkenlaan-Enge- lendaal had gisteren om 15.30 u. een aanrijding plaats. De bestuurder van een Toyota, de heer L. uit Leiderdorp, verleende geen voorrang aan de op de Enge- lendaal rijdende Rotterdam mer. De twee mede-inzitten den van de Rotterdammer moesten in het ziekenhuis ter observatie worden opgeno- ROELOFARENDSVEEN De Vrije Jeugd Recreatie be sluit zondag 4 juni het sei zoen met een viswedstrijd. Deze wedstrijd wordt gehou den in de vijver langs de Po pulierenstraat. De deelne mers moeten zorgen voor een hengel, brood (geen le vend aas) en bij regen een regenpak of -jas. De wed strijd eindigt om half twaalf, waarna aan de hand van de vangst de prijzen zullen wor den toegekend. TER AAR De finale van de schoolvoetbalcompetitie wordt a.s. vrijdag gespeeld tussen Langeraar en Alke made. De wedstrijd wordt gespeeld op het terrein van Altior. Aanvang 18.30 u. ZOETERWOUDE— De int Jansfanfare geeft zaterdag avond een openlucht concert op het erf van compinghou- der C. de Jong in het Wes teinde. Bij slecht weer zal gebruik worden gemaakt van de stalkantine. o.l.v. Dirigent Jan Mey zal een veelzijdig programma worden gebracht dat om half acht begint. ZOETERWOUDE— Nu het visseizoen is geopend worden er ook viswedstrijden gehou den. De K.P.J. doet dat mor genavond in de Zuidbuurtse- vaart nabij de boerderij van Den Blanken. Leden kunnen vrienden en kennissen mee brengen. De totale lengte is bepalend voor de prijzen. Babel organiseert zaterdag een dergelijk evenement. LISSE Een 3-jarig meisje werd afgelopen vrijdag ern stig aan haar gezicht ge wond, toen ze aangevallen werd door een Duitse Her der. De eigenaar van de her der is nog niet bekend. Wie aanwijzingen kan geven, wordt verzocht zich in ver- binding te stellen met de fa milie Klein Nienhuis, Sper werstraat 17 Poelpolder.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 8