TIJL UILENSPIEGEL monster productie van Walter v. d. Kamp op tv Linda van Dijk als Supergirl Hou het scherm in 't oog TERUGBLIK PAGINA 2 LEIDSE COURANT DONDERDAG 1 JUNI 1972 De snaakse snuiter Tijl Uilenspiegel izr.l in rrie afleveringen van vijf kwartier elk in het komende winterseizoen het AVRO-scherm opfru- ten met zijn schalkse verschijning. Deze goedhartige held van de humor, zwerver zonder vaste woon- of verblijfplaats, aandoenlijk zijn geliefde Nele toegewijd, staat echter niet in een bonte show van Breugheliaanse boertigheden. Hij wordt monter geplaatst in de tijd van de 80-jarige oorlog met zijn Beuzengcweld, pijnbanken, brandstapels, pracht en praal van kathedralen en koninklijke hoven, temidden van beeldenstormers, bloed en vuur. Zo heeft Charles de Coster het gewild, de Frans-Belgische schrijver, die ruim een eeuw geleden de legendarische grapjas Tijl Uilenspie- dag geboren als Philip II, de Spaanse koning. Die twee waren voor gel in zijn gelijknamige roman tot een figuur in het Vlaamse volks verzet maakte tegen de Spaanse overheersing. Tijl werd op dezelfde bestemd om elkaar in de haren te vliegen. Tijl vecht voor de over winning van het vrije geweten. In Tijl brandt de Vlaamse geest met het dualisme van rinnelljkhoid en godsdienstigheid, Bij zijn ver schijning werd dit boek gekarakteriseerd als een kermis rond de brandstapel. Wim Bijmoer maakte voor het tv-spel Tijl Uilenspiegel o.m. zes bijna levensgrote heiligenbeelden voor a' aankleding van de kathedraal. In deze geest wil tv-regisseur Walter v. d. Kamp zijn bewer king van dit boek op de buis weergeven. Hij heeft intussen deze tonnenverslindende mon- sterproduktie op de band staan in een reeks bonte beelden, ge schoten in natuurgetrouwe de cors van Wim Bijmoer, en met vele grote namen in de rond 40 rollen: Wim v. d. Grijn als Ui lenspiegel, Willeke Alberti als geliefde Nele, Ko van Dijk als keizer Karei V, Jeroen Krabbé als Alva, Jules Croiset als de vader van Tijl, Guido de Moor als Willem van Oranje en Lex van Delden als Philips II. Walter v. d. Kamp: „Ik kon voor de bezetting krijgen wie ik wil de. Daar ben ik erg gelukkig mee. Zij allen zetten zich volop in en beschouwen dit tv-gebeu- ren niet als een toneel-uitje. Wim Bijmoer maakte in meer dan 100 sets de stijl van die tijd zichtbaar, van gotische kerken tot gouden kandelaars. Floor manager Ton Bourgonje, die mijn regieregels in het oog hield, liet zich kennen als een verlengstuk van mijn ideeën. Als dit tv-spel mislukt, dan dient er maar een man blozend af te gaan en dat ben ik". Hij noemt Tijl Uilenspiegel een grandioos chaotisch boek, dat de bee'/'en als het ware uit zichzelf anrelkt. Aan de wis selwerk tussen beeld en dia loog heeft hij anderhalf jaar ge werkt. Zeven maal herschreef hij zijn tekst. Minstens zoveel maal herzag hij het script voor de beeldvolgorde, waarin een evenwichtige verhouding gevon den moest worden tussen sfeer en verhaal, massascènes en dia loog, tussen totale en close-op namen. Een proeve van be kwaamheid op dit punt heeft Walter v. d. Kamp afgelegd met Karakter van Bordewijk. In een filmisch tempo weet hij zijn beelden indringend over te brengen op de kijker. Ensemblewerk Ton Bourgonje: „Voor deze tv- Scène uit Tijl Uilenspiegel aan het hof produktie biedt de NOS-studio eigenlijk te weinig mogelijkhe den. Daar mag je wel een Clne- citta voor bouwen. Er is gewoe kerd met de ruimte en met de sets. Ik heb daar mijn plezier aan beleefd, want bij alle sbow- tjes en spelletjes, waar ik als floormanager bij betrokken ben, kan Ik voor wat Tijl Uilenspiegel betreft wel zeggen, dat er einde lijk weer eens wat gebeurt. Ik vind het geen kunst om v. d. Kamps gedachten te raden. Hij weet ze zelf puntgaaf op zijn mensen over te brengen. Voor mijn gevoel is daardoor met dit tv-spel een enorm sterk drama ontstaan. Het is gegroeid uit het ensemblewerk van alle betrok kenen, acteurs zowel als techni ci. In vijf dagen hadden we al les op de band staan. Dat kan alleen als een regisseur heel duidelijk is over wat hij staat te doen en als hij van iedereen volle overgave verkrijgt. Door zijn rnstige wijze van overreden krijgt hij zijn mensen daartoe". Willeke Alberti: Ik heb het altijd goed getroffen met mijn regis seurs. Maar er zijn altijd weer betere". Walter v. d. Kamp: „Het zal wel waar zijn, dat Willeke altijd goed is opgevangen, maar het belangrijkste is toch, dat zij ge voel heeft voor theater. Zij komt uit het goede nest, of zij vroeger nu gezongen of gespron gen heeft". Bijna op hetzelfde moment krijgt Walter v. d. Kamp gelijk. We zijn toe aan de scène, waarin de vader van Tijl, Klaas de kolen brander, wegens ketterij met bezwete tors en kop verzengt in het vuur van cle brandstapel. Terwijl de doodsklok luidt en het gehuil van het volk het ge knetter van de vlammen over stijgt, zenden Willeke en Tijl hartverscheurende noodkreten ten hemel. Je ziet voor je eigen ogen de truc van deze opna men: Jules Croiset wordt geen haar geschonden. Het vuur van fakkels wordt alleen in beeld vermengd met de takkenbossen aan de voeten van Jules. Maar zelfs bij deze doorgestoken kaart slaat de machteloze woe de om je hart, zo dramatisch aangrijpend wordt dit tafereel over de schermen gejaagd. Wim v. d. Grijn: „Het is weer heel wat anders dan Kees de Jongen, waar ik nu alweer bij na twee jaar in sta. Zou ik moe ten kiezen tussen Kees en Tijl, dan zou ik het niet weten. Tijl is evenzeer een grandioze jon gen met diepgang als Kees". Lex van Delden: de standvastige Katadreuffe in het tv-spel Ka rakter lag mij wel, Philips II, die ik nu speel, doet in innerlij ke gedrevenheid niet voor hem Overgangstijd Wim Bijmoer: „Ik droom mijn hole leven er al van om het boek Tijl Ullensplogel nog eens in beelden te zien. Moet je wel begrijpen, dat lk nis decorateur en toneel-aankleder altijd in beelden denk. Na het zien van Karakter op de tv zei ik tegen Walter v. d. Kamp, toen ik hem eens ontmoette: „Jij bent de Dijk. geknipte man voor Tijl van de Coster. Hij zei toen: „Ik ben inmiddels al met het script bezig". Toen ben ik gelijk gaan werken aan de decoratie. Het boek Tijl speelt in een overgangstijd tus sen de late middeleeuwen met zijn uitbundigheden en de strak ker gestileerde levensstijl van de renaissance. Daarvan ben ik uitgegaan bij het ontwerpen van de meer dan 200 kostuums, kerk interieurs, binnenhuizen, straat taferelen en het landschap. Daar komen nog bij al die honderden dingen, die uit eindelijk het beeld van die ruimten bepalen, gebruiksvoor werpen, teveel om op te noe men, kannen, luchters, kronen, wat niet al. En alles wat je maakt gebruikt Walter v. d. Kamp ook. Die man heeft hart voor zijn werk maar ook voor het jouwe. Door de snelle wisse lingen van beelden heeft hij ook veel aankleding nodig. Het is hem niet gauw te bont, maar wel staat alles op zijn plaats, tot de zes grote heiligenbeelden toe, die ik voor hem uit gips kneedde". Willeke Alberti heeft Tijl Uilen spiegel altijd een zwaar boek gevonden, waar zij echt niet zo gemakkelijk naar greep. De Coster is geen gemakkelijk schrijver, maar nu zij het ver haal In de beelden van Walter v, d. Kamp is gaan zien, heeft zij het boek ter hand genomen en is zij het allengs aan het verslinden gegaan. Van Twee op de wip naar Tijl is voor haar maar een wip. TON OLIEMULLER Ardi Strliwer, vroeger een Am sterdamse kunstschilder, maar tegenwoordig, nu hij in Zweden woont een belangrijk tv-man, maakte samen met Lasse Aberg, van origine grafisch ont werper maar beter bekend als komiek, voor de Zweedse tv een viertal programma's onder de titel Four Girls. Supergirl, dat vanavond op het scherm komt, is er hier een van. Het programma draait voorname lijk om de zangeres Linda van Dijk, de dochter van Leo de Hartogh en Teddy Schaank. Zij verhuisde naar Zweden, omdat jonge artiesten met talent daar meer kansen zouden krijgen. De naam Van Dijk nam zij aan als blijk van waardering voor haar stiefvader Ko van Dijk, van wie zij erg veel op toneelgebied leerde. Ned. 1 21.35 uur Ardi Strüwer, de Nederlandse kunstschilder-cartoonist die zijn heil in Stockholm heeft gezocht en van wie thans een tv-show op het Hollandse scherm komt. VPRO-musiek In deze aflevering van VPRO-mu- ziek unieke opnamen van het Charles Mingus-kwintet uit 1960, die tijdens het Jazzfestival in Antibes werden gemaakt. Te zien zullen zijn Ted Curson, trompet, Eric Dplphy, altsax, Charles Mingus, bas/piano, en Danny Richmond drums. Ned. 1 19.24 uur Block schools Bob Ris doet verslag van een bij zondere school in het oostelijk deel van Harlem, een wijk in New York waar voornamelijk Portoricanen wonen. De school is een dagverblijf, wordt be stuurd door de ouders die ook een aangepast leersysteem in voerden. De film vertoont ver der iets van het maatschappe lijk werk in Amerika dat daar meestal via de scholen wordt gedaan. Ned. 1 20.55 uur In gesprek met Joop van Tijn heeft een gesprek met de schrijver Willem Frede- rik Hermans. Hermans is op het ogenblik een van de meest gele zen schrijvers in ons land. Hij debuteerde nog tijdens de oor log als dichter. Later kwam zijn zeer persoonlijke visie op gods dienst, politiek en zijn mede mensen in zijn romans beter naar voren. Ned. 1 21.50 uur Wat een familie Jan besluit brunette te worden, omdat ze zich verloren voelt tussen drie blonde broers. Ned. 11 19.10 uur i Dijk als Super-Girl op Omnibus Het programma Omnibus zal ge heel in het teken staan van de finale om de Europacup voor landskampioenen, die gisteren tussen Ajax en Inter Milaan" in Rotterdam is gespeeld. Tijdens deze finale zullen de steden Am sterdam en Milaan geheel zijn uitgestorven. Drie TROS-came- rateams zullen tijdens de televi sie-uitzending beelden maken van de verlaten straten en plei nen in Amsterdam en Milaan en impressies van café's en huiska mers vastleggen. Een vierde team registreert de aankomst van het Ajax-legioen in en rond het Feyenoord-stadion. Ned. 11 19.35 uur. Drie radioprogramma's naar concours Sport (Van onze redactie en tv-redactie) HILVERSUMNaar het 24ste radio- en televi sieconcours om de Prix Italia, dat voor wat de radio betreft 18 tot en met 22 september a.s. in Turijn wordt gehouden, zullen 3 Nederlandse ra dioprogramma's worden ingezonden, alle 3 pro- dukties van de N.O.S.-rodio. h de categorie documentaires is dat het program ma Confrontatie met Auschwitz, dat werd samen gesteld door Bob Uschi en waarvoor de opnamen werden gemaakt door Kees Buurman. Het werd uitgezonden op donderdag 4 mei j.l. Hierin brengt een joodse Nederlander zijn gevoelens on der woorden bij het terugzien van het kamp Auschwitz, waar hij tijdens de oorlog gevangen De overige 2 Nederlandse inzendingen zijn produk- ties in de categorie muziekwerken met tekst. Het zijp de radiofonische opera Quauhquauhtinchan in den vreemde van Ton de Kruyf en Requiem ftir einen jungen Dichter van Bernd Alois Zim- door Albert Gols gemaakte film laat Tros-sport zien wat er allemaal komt kijken voor de dobbers weer in het water kun nen. Veel informatie, hier en daar wat visserslatijn en vooral veel aandacht voor de hengel sport als vorm van massare- creatie zijn de voornaamste in grediënten van deze speciale film. Ned. 11 22.05 uur. De herhaling van het tweede Ajax-doelpunt ging door een technische onvolkomenheid cle mist in. Het was het enige vlekje In de allerbeste voetbalreporta ge die we te zien kregen in de bijna zestien jaar dat we „prof kijker" zijn. De NOS ging de Europacupfinale met zwaar ge schut te lijf. Maar ze leverde dan ook een produkt af, dat, ge loven wij, kan worden bijge schreven in de „Hoogtepunten van de t.v.-geschiedenis." Die reportage is door zo'n drie honderdmiljoen kijkers gezien. Die miljoenen zullen op de eer ste plaats geëpateerd zijn ge weest door de enorme klasse van Ajax, elftal met een supe rioriteit waarover onze sportcol- lega's hun meest superieure su perlatieven mogen uitdenken. Over die superioriteit zwijgen we verder. Omdat onze taak is te zien hoe t.v. zo'n wedstrijd thuis ou de buis brengt. Eerlijk: het kan vrijwel niet beter. Eeelden uit een helikopter boden een voortreffelijke opmaat. De wed strijd zelf werd grandioos in beelden gevat, met voortreffelij ke herhalingen van spannende momenten. We hebben zo'n idee dat heel veel t.v.-mensen uit veler heren landen dit met rode oortjes heb ben aangezien. Driftig aanteke ningen makend over de wijze van t.v.-maken door Hollandse meesters. Voor binnenlands-gebruik waren er voor- en nabeschouwingen. Vooraf bleek er niet zoveel te melden, achteraf waren er boeiende reacties anv Ajacie- den, van trainer Kovacs („heel Europa heeft écht voetbal ge zien") en van Vasovic die ook tijdens de wedstrijd af en toe commentaar leverde. Vasovic zat naast commentator Kuiphof. Die liet maar weinig steken valleen en was in zijn wedstrijdbegeleiding precies op de goede temperatuur om de enthousiaste kijkers op de ge wenste manier te bedienen. De wedstrijd van gisteren is voet balhistorie en door de glanzende reportage ook tv-hlstorie gewor den. Ze zal ongetwijfeld een nieuw record gevestigd hebben wat de kijkdichtheid betreft. Sneu overigens voor de velen die niet konden meekijken. Voor de mensen in continudiensten, Ons idee: de NOS kan die mensen een ongelooflijke dienst bewij zen door de reportage op korte termijn te herhalen. Bij voor beeld op zaterdagmorgen a.s. Alle „verhinderden" zijn dan in staat te kijken en wellicht mil joenen zien graag een complete herhaling. De kosten zijn mini maal. de baten (talloze dankba re kijkers) optimaal! Vg. Coen Moulijn op de radio (Van onze radio- en t.v.-redactie) HILVERSUM Zaterdag 3 juni enkele weken vóór zijn laat ste voetbalwedstrijd in De Kuip werkt Coen Moulijn mee aan het Tros-Sportprogramma-radio. Hij vertelt o.a. over zijn carriè re als profvoetballer en beant woordt in de loop van het pro gramma (Hilversum 1 tussen 22.40 en 23,55 uur) vragen van luisteraars, die telefonisch aan hem gesteld kunnen worden. TELEVISIE HEDEN NEDERLAND I NOS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uu :r Journaal VPRO 19.05 uu ir Betty Boop 19.11 uu ir Beertje Colargol 19.24 uur VPRO-muziek 19.48 uu r Popeye 20.00 uu r Journaal 20.21 uu r Berichten uit de samenleving 20.55 uur East Harlem Block Schools 21.35 uu r Super girl 21.50 uu ir Joop van Tijn 22.35 uu ,r Journaal NEDERLAND II TROS 18.45 uur Fabeltjeskrant 18,55 uur Journaal 19.05 uur Callmero 19.10 uur Wat een familie 19.35 uur Omnibus 20.00 uur Journaal 1 20.21 uur Mission impossible 21.15 uur Marty Feldman 1 22.05 uur TROS sport extra NOS 22.40 uur Ter visie 23.05 uur Journaal MORGEN NEDERLAND EO: 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Ten Challenge 19.25 uur Voorwaarts 19.50 uur Tenslotte 20.00 uur Journaal KRO: 20.21 uur Brandpunt 21.10 uur Harten-vijf 22.45 uur Journaal NEDERLAND II AVRO: 18.45 uur Fabeltjeskrant 18.55 uur Journaal 19.05 uur Mary Tyler Moore show 19.30 uur Rallycross 20.00 uur Journaal 20.21 uur Perspectief 21.10 uur Voor de vuist weg NOS: 22.20 uur Uit de kunst 22.50 uur Journaal 22.55 uur Den Haag vandaag RADIO HEDEN 18.B0 vrije tijd: Fanfareorkest. 19.20 (S) Mu- ziek van het Leger des Hells. 19.35 Ontvoers, een radiospel voor de zo meravond. 21.00 Nederlands Kleln- kunsttheater. 21.20 (S) Promenade orkest en zangsollstenamusements muziek. 21.50 IS) Kerkurgelconcort: klassieke- eri seml-klassleke muziek. 22.20 Avondoverdenking. 22.30 Nieuws. 22.40 Den Haag vandaag. 23.55—24.00 Niev Om 18.00 Nieuws; 1S.11 u. Radiojour naal; 1S.20—1S.30 Uitzending van liet Gereformeerd Politiek Verbond 19.00 (S) Licht orkest met zangsollste. 19.25 Gesproken brief. KOR: 19.30 Kleur: vragen rondom schrift en sa menleving. AVRO: 20.00 u. Nieuws. NOS: (S) Ultwissellngsconcert Dres- Het muziekleven 1 22.05 Synthese: auteurs lezen voor uit eigen werk. afgewisseld door grammnfoonmuzlek. 22.65 Mededelin gen. 23.00 Nieuws. 23.10 Radlojour- ssay, klankbeeld 23.55 —24.00 NI oi BRUSSEL 324 M (NEDERLANDS) 8 00 Nieuws. 18.05 Voor de soldatei 18.28 Paardesportultslagen. 18.: Wegwijs Sportmagazl- i8.r~ •keslmuzlek. 19.00 Nieuw: ie. 18.65 Taalwenken. 18.5' orkestmuziek. 20.00 Operettefrag- 3.00 Lichte muziek. 23.40—23.45 MORGEN KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Eadlnerle: klassieke muziek (gr.) (7.30 Nieuws: 7.41— 7.50 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 Nieuws. 8.41 Voor de hulsvrouw. 9.40 uur Schoolradio. 10.00 (S) Planoreci tal: klassieke delingen t.b.v. land- 12.30 Nieuws; 12.41—12.50 Echo: 13,00—13.05 Raden maar. 14.05 Schoolradio. 14,30 (S) Interlokaal op vrijdag: muzlkanl middagprogram ma (15.30—15.32 Nieuws.) 17.00 Zon der grenzen: rubriek over missie en zending. 17.10 (S) Metropole Orkest. 17.25 Voor de kinderen. 17.30 Nieuws HILVERSUM II gaatje (gr.) (8.00 Nieuws: 8.11 Ra diojournaal: 8.30 De groenteman) 9.00 (S) Balletmuziek (gr.) 9.35 Wa terstanden. 9.40 (S) Dansen uit de" Renaissance (gr.) 10.00 Voor de. .•erk. 12.40 (S) Lichte (S) Promenade 2.50 Recht 3.00 lltelten. toeristische Infoi en buitenland. Matinee 14.25 si and: Informatie lnmaguzlne 'ace. Interviews, ko (Om 16.00 Nieuws; 17. Medec NOS- 9.00 Nieuws. 9.03 De Stok Show. VPRO: 5 Show, NOS: 15.00 Nieuws. 15.03' »deren Show. met. ndstnllec Top Tien. 16.03 Top-30 (17.00

Leidse Courant | 1972 | | pagina 2