Bij Peiger vechten werknemers tegen werknemers NOG PLAATS VOOR NIEUWE KUNSTGALERIE Oud-vertrouivensman NVV: Handig Anker-slot voor buitenbrievenbus PTT DONDERDAG 1 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 17 (Van een onzer verslaggevers) EMMEN „Ik wil het nog eens een keer goed zeggen: we ver dommen het om ons voor het karretje van Platje Jr. te laten spannen. We laten ons niet door hem ringeloren. We zijn niet van plan het bedrijf naar de knoppen te laten gaan om één man. Deze staking is volkomen waanzinnig en ongegrond. Daar om doet een groot deel van de produktiepersoneelsleden van Peiger er niet aan mee". Th. Noorlander (51), voorman draaier bij Peiger in Emmen, die zegt namens bijna alle werkwillenden, zo'n 40 in getal, te spreken, is verbolgen op de industriebond NVV („zijn bond") en de stakers. „Tot drie maanden geleden ben ik lid geweest van de bond. Vijf tien jaar lang. Ik zat in het af delingsbestuur van de industrie bond. Jarenlang heb ik mij het vuur voor de bond uit de sloffen gelopen. Ik heb ervoor bedankt. Het gaat er ondemocratisch toe. De wijze waarop enkele maan den geleden hier het1 aktiecomi- té in het leven is geroepen, is gewoon en lachertje. Er is niet eens gestemd over de mensen die er in zitting zouden nemen. En Platje maakte zichzelf tot voorzitter. De bond heeft dat geslikt. Daar heb ik voor be dankt." „Zo hebben meer mensen in dit Het nieuwe Anker cilinderslot: nieuwe PTT-buitenbussen wor met één hand kan het op de den aangebracht en afgenomen MILJOENFJNORDER (Van een onzer verslaggevers) IF.NGELO De slotenfabriek Ahrend-Anker N.V. te He. gelo heeft van de PTf opdracht ont vangen (milioenenorder), voor het leveren van (voorlopig) 400.000 cilindersloten van een geheel nieuw type, bestemd voor het afsluiten van buitenbriven- bussen voor particulieren, die de PTT gratis ter beschikking stelt aan bewoners van alle huizen, waarvan de ingang meer dan 10 meter van de grens van de openbare weg is gelegen. Ook het plaatsen geschiedt voor re kening van de PTT. Deze maat regel past in de „stroomlij ning", ifie de PTT de laatste jaren toepast. De PTT bereikt hiermee een besparing van twee miljoen gulden per jaar. Het slot werd speciaal ontworpen voor deze geheel uit kunststof vervaardigde bussen. Een jaar research en ontwikkeling in sa menwerking met de PTT en de heer Friso Kramer, industrieel vormgever, is aan deze op dracht voorafgegaan. Geheel nieuw is de constructiewijze: messing, alsmede 'n hoogwaar dige kunststof worden hier sa men toegepast. Dit laatste ma teriaal onder meer voor het slot- huis en de grendel. Het slot zal worden uitgevoerd in de kleur rood, waardoor dit duidelijk af steekt bij de groene brievenbus. Een hand Bus en slot zijn zodanig gecon strueerd, dat het slot met één hand gemakkelijk kan worden aangebracht en afgenomen: zelfs het aanbrengen in het don ker is zonder meer mogelijk vanwege een zich op de bus be vindende geleidebaan. Ter voor koming van misbruik zal het slot woTden vervaardigd met een groot aantal verschillende sluitingen. De posterijen gaan in de komende twee jaar deze buitenbrievenbussen gratis ter beschikking stellen. Waarschijnlijk wordt gestart in Limburg, omdat de bevolking hier al enigszins vertrouwd is met het verschijnsel buiten brievenbus. In België namelijk kent men deze bus Teeds, zij het. dat de Belgen de kosten zelf moeten dragen, met gevolg, dat enige uniformiteit in de bus sen niet is te vinden. Zoals reeds eerder bekend werd gemaakt, werd de opdracht voor het maker van de bussen eveneens verstrekt aan een in dustrie in het oosten des lands, namelijk aan de Wavin te Har- denberg. Het leveren van de be- vestigingspalen en het plaatsen van de bussen zal worden toe vertrouwd, respectievelijk aan Houthandel Wijma en Zn. te Apeldoorn en aan J. Th. Ruijs i.o. te Varsseveld. Meer personeel Voor het uitvoeren van deze opdracht, waarmee ongeveer 18 maanden gemoeid zal zijn zal Ahrend-Anker, dat eer* perso neelsbestand heeft van ongeveer 75 personen, een tiental nieuwe werknemers aantrekken. Deze zullen na de produktie van de 400.000 siolen ook nog wel in het bedrijf blijven, want in de eersfe plaats zuilen op een gegeven moment bepaalde sloten van ge noemde 400.000 (vernieling) ver vangen moeten worden en bo vendien zal er in de toekomst naar verwachting een levendi ge handel op de vriie markt ont staan. Waarbij nog komt. dat het buitenland waarschiinliik ook wel belangstelling zal tonen voor dit handige slot. Intussen zal de PTT de maatregel van het deponeren van de post in de nieuwe bus soepel hante ren, b.v. ten aanzien van invali den en bejaarden. Discussies over staken ja of nee bij Peiger. bedrijf hun lidmaatschap opge zegd. Op die manier verliest de industriebond tal van waarde volle kaderleden. En wat krijgt het ervoor terug? Jonge onervaren mensen, die tijdens de staking ineens lid zijn gewor den in de hoop, dat ze ook een stakingsuitkering zouden krij gen". NooTlander vertelt, dat hij in beginsel evenals de ande re niet-stakers achter de aktie stond. „Toen ging het om de metaal-cao, dat was een landelijke zaak. Daarna begon het gedonder. Be drijfsleider Zeeman werd, zo wordt gezegd, gedegradeerd. Platje pikte het niet en riep een staking van een uur uit. Op grond daarvan werd hij ontsla gen". Volgens Noorlander is die Zee- man-kwestie helemaal verkeerd beoordeeld. „Het gaat hier om een man die gewoon te veel hooi op z'n vork had genomen. Hij kon zijn werk niet aan. De directie heeft toen ingegrepen. Is dat zo gek? Van een vermin dering van het salaris is hele maal geen sprake". Zo gelooft het voormalige kaderlid van de industriebond NVV, dat de hui dige 43 stakers, die op 8 na al len zijn ontslagen (8 stakers zit ten nog in het leerlingenstelsel en kunnen als zodanig niet wor den ontslagen) de hele situatie verkeerd beoordelen. Zoals bekend eisen de stakers de instelling van een onderne- mingsraad en harmonisatie van de lonen. Tevens moet dan hun ontslag weer ongedaan worden gemaakt. Op deze conditie zijn zij bereid weer bij Peiger aan het werk te gaan. Hierop zegt Noorlander: „De vorming van een ondernemingsraad is geen probleem meer. Het concept-re glement is gereed. Dat is inder daad niet gemakkelijk gegaan. Dat geef ik toe. Directeur Boot stond er in het begin zeer nega tief tegenover. „We hebben toen anderhalf uur met hem gepraat, en geloof me. het is echt niet poeslief gegaan. Wij zijn geen schaapjes. Wij hebben hem toen ook gezegd, dat de consequenties voor hem waren als hij niet wilde toege ven. Dat is wel gebeurd. Met klem wijst Noorlander erop, dat de vakbond herhaaldelijk is uit genodigd om de besprekingen over de vorming van de onder nemingsraad bij te wonen. De industriebond weigerde echter zolang de stakers als ontslage nen werden beschouwd. „Als je zo'n standpunt inneemt, dan is er geen basis meer voor onder handelen. Dit is gewoon een ul timatum". En dan het punt van de loonhar- monisatie waar de stakers zo op aandringen. Ook dit is volgens Noorlander geen probleem meer. Van grote verschillen in de lonen onderling voor mensen die hetzelfde werk doen en even oud zijn zal straks geen sprake meer zijn. Binnen het raam van de CAO blijven evenwel ver schillen van enkele procenten. „Maar het blijkt overduidelijk, dat het NVV de stakers niet goed heeft voorgelicht. De jon gens denken namelijk dat de nieuwe bepalingen in de cao vaak verbeteringen zijn. Maar volgens de nieuwe functiebe schrijving die in de cao is gere geld, kan het wel eens zo zijn, dat je in werkklasse 2 in plaats van werkklasse 3 thuishoort, zonder dat je er overigens op achteruit gaat Daar weten ze niets van". Verder is er ook nog het hete hangijzer van het vakbondswerk in het bedrijf, het zogenaamde bedrijvenwerk. Ook dit zal bij Peiger een wensdroom zijn. Noorlander wordt nu giftig: „over bedrijvenwerk spreken ze. Wie is hier jarenlang de ver trouwensman van het NVV ge weest? Dat was ik. Een officiële bedrijfskontaktman was gewoon niet haalbaar omdat er te wei nig NVV-leden in dit bedrijf wa ren. Maar ik heb altijd zo goed Wachlen op de afloop van een slaking hard tegen hard en zo kwaad als het ging het kontakt met de bond onderhou den. En ineens wordt dan Platje tot kontaktman gebombardeerd omdat ik het in de akties niet met hem eens ben. Notabene Platje die nog maar anderhalf jaar bij Peiger werkt". Dit alles nog eens overwegende komt Noorlander tot de conclu sie dat er alleen gestaakt wordt om de figuur Platje. „Hij wil zich rehabiliteren en zich waar maken. dit geldt in feite ook voor de industriebond. Er zijn geen reële argumenten te be denken om te staken. Wij als niet-stakers hebben de indruk gekregen, dat de Industriebond ook eens z'jn tanden wil laicn zien, omdat er tijdens het me- taalkonflikt in het noorden en oosten van het land door de werknemers zeer lauw werd ge reageerd in tegenstelling tot le den in het westen". Zowel Noorlander als de andere werkwillenden, waaronder het kaderlid van de Christelijke Me taal Bedrijfsbond G. J. van Oe nen (33) weigeren zich, zoals ze het uitdrukken, voor het com munistische karretje te laten spannen. „Daar begint het na melijk nu op te lijken", aldus beide Peiger-werknemers. „Plat je heeft altijd beweerd, dat hij geen lid is van de CPN. maar op het onlangs gehouden CPN- congres waren zowel zijn vader als hij aanwezig. Platje jr. bleek al jarenlang vooraan staand lid te zijn en nog wel lid van verdienste. Hij is zelfs ge kozen in het congrespresidium". „Nu hebben wij er geen bezwaar tegen als iemand lid is van de CPN, maar zo'n figuur dient zich wat zijn aktiviteiten die met zijn werk te maken hebben, in te zetten voor de vakbond en niet voor eigen politieke doelein den. Dat gebeurt nu. De stakers worden gewoon misleid. En de bondsvoorzitter Groenevelt maar volhouden dot hij niet had geweten dat Platje lid van de CPN was, terwijl hij als CPN'er al lid van de vakbond was voor dat het communisten-aTtikel uit de NVV-reglcmenten werd ge schrapt". Volgens Noorlander betreuren ulle werkwilligen het in hoge mate, dat de Industriebond bereid Is het bedrijf kapot te muken als de door de bond gestelde eisen niet worden ingewilligd. „Door onze eigen bond worden we als vuilnis behandeld. Ook wij we ten wel, dat het in dit bedrijf nog aan heel vqel dingen man keert. Maar door overleg zullen we bereiken wat we ons hebben voorgesteld. En wat bereikt men ermee als dit hele bedrijf kapot gaat? Niets. We sluan dan allemaal op straat". Noorlunder gelooft in Peiger. „Toen directeur Boot hier twee jaar geleden kwam. was het be drijf bijna aan de grond. In een paar jaar tijd heelt hij het voor elkaar weten te krijgen dat wc weer werk volop hebben, on danks het verouderde machine park. Maar kan hij daar wat aan doen? Er wordt een goed produkt gemaakt en we zitten weer vol met orders. En als er dan zo'n slecht bedrijf is met zo'n slecht klimaat zoals bemid delaar ir. Bosma heeft beweerd, dun zijn in de periode van hoog- conjuctuur toen iedere jonge werknemer zor.der enige moeite ergens kon werken, geen men sen weggegaan? Kennelijk viel het dus nogal mee." Noorlander ziet niet zo direct een oplossing van het konflikt. „Het zal moeilijk worden om alle sta kers weer te accepteren. Ook voor mij. Ze hebben mij gemo lesteerd en getreiterd en ook andere mensen. Door de vak bond is mij altijd geleerd, dat we niet mogen provoceren en molesteren. De opvulling is ken nelijk veranderd. Vraag aan Vun Oenen: Wui doet u als de CMB zich achter de in dustriebond schaart? Van Oe nen: „Dan zeg ik direkt mijn lidmaatschap op. Ik zou dat overigens een onbegrijpelijke zauk vinden, want de jongens worden hier misbruikt en mis leid. In wezen vechten werkne mers tegen werknemers. Een droevige zaak. Commentaar van de 'koffie-drin- gende sinkers in het uktiecen- irum: „Dit is het bekende ver hard van lieden die niet durven. Elke morgen komen we zo bij de poort tegen. Met gebogen hoofd gaan ze dan nnur binnen. Eigenlijk zijn ze het met ons eens. Maar ja, hun baantje, de vrouw en de kinderen. De man van no. 23: Peter Wagner, gezellige, grijze zestiger, heeft een nieuwe kunstgalerie geopend aan het Koningsplein te Den Haag, nummero 23, in een huis waar aan Ellne Vere wel eens voor bij gegaan zal zijn. Wagner woont in Amsterdam, maar hij is een geboren en getogen Ha genaar. Woonde als kind zelfs in deze buurt. Wij bedenken dat er toch wel enige moed voor nodig is om zo'n nieuwe galerie te beginnen, want er zijn er al zoveel in Den Haag en er komen er nog steeds bij. „Nog niets in vergelijking met Amsterdam", zegt Peter Wag ner ons in zijn nieuwe zaal, waar hij de werken van Rudy Mausz aan het ophangen was. „Ik schat ze in de hoofdstad op een kleine vijftig, en telt u ze nu in Den Haag maar eens." Hij had dit huis hier toch staan en wilde het wat rendabel maken. Neen, we moeten goed begrii' er zal heus geen grote winst uit ko men. maar dat is ook niet no dig. Als je zelf kunstenaar bent, dan bekijk je die kwestie anders. Wat hij wil is dit: mensen de gelegenheid geven hier tegen een redelijke ver goeding te exposeren: ze ge woonweg een kans te geven. Jongen, ouden, iedereen die iets goeds doet. Is hij zelf kunstenaar? Was ja renlang in dienst bij de Bijen korf als etaleur en decoratie ontwerper en richt nu nog over- al tentoonstellingen in voor grote firma's. Dat brengt veel werk met zich mee: ontwer pen, tekenen, ten dele uitvoe ren; het is een artistiek vak, waarin tegelijk een hoop zake lijke kwesties meespelen. „U bent dus kunstenaar en za kenman, een combinatie die niet zo veel voorkomt." „U zegt het precies en daarom kan ik de kwesties ook objec tief bekijken. De kunst is en blijft hoofdzaak, maar je helpt de mensen niet door alles en iedereen te nemen." Natuurlijk komt de „geldbeleg ging", de vlucht in de kunst, nog even ter sprake: Neen, daar gelooft hij niet direct in, natuurlijk komt het wel eens voor, maar hij kent families (zakenrelaties) die zeer ver mogend zijn en vreselijke din gen aan hun wand hebben han gen. Neen, je moet het toch van de echte liefhebbers heb ben. Hijzelf werkt abstract, misschien een reactie op de al te sterk figuurlijke inslag van de vroegere loopbaan. Kan zijn, maar hij wilde de nieuwe galerie niet openen met eigen werk; dat komt nog. Nu zijn Rudy Mausz met zijn zilverige reliëfs. Jos Burcksen met zijn bekende tekeningen en Jan van Tol met zijn prachtig hout werk aan de beurt. (Over de laatste schreven wij het vorig jaar een artikel). Nog even over de durf om zo'n bussines te beginnen. Enig risi co zit er natuurlijk altijd aan vast, maar je moet iets willen PETER WAGNER: jonge kunstenaars een kans geven wagen. Dat heeft Peter Wag ner wel meer gedaan in zijn leven. Het verhaal heeft niets met die galerie te maken maar de man in kwestie heeft eens héél wat gewaagd, name lijk door de Duitsers tegen te werken in de bezettingstijd, waarvoor hij in het Oranjeho tel terecht kwam. Een celge noot werd gefusilleerd, maar Peter haalde de eindstreep van 5 mei 1945. Een Duitse vriend had hem laten weten: de Duit se bewaking is al ontwapend en Herr Berg. de comman dant. kwam hem zelf uit zijn cel halen: „Herr Wagner si sind frei". - „Aber sie nicht" antwoordde Peter, greep de heer Berg vast en duwde hem zijn eigen cel in Een kunstenaar-zakenman-ver zetstrijder heeft wel het een en ander meegemaakt in zijn le ven. maar dot komt Je alleen maar te goede voor anderen en jezelf, vindt Peter Wagner, die vooral in Amsterdam veel relaties heeft en graag wat jonge kunstenaurs uit de hoofdstad hier wil introduce- Deze eerste expositie in de Ga lerie 23 duurt tot en met 17 juni. J.V.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 17