Europa s beste is nog beter HET ANDERE SUCCES VAN AJAX Kovacs: „De triomf op het negatieve „Ajax moet zich overal laten zien' Piet stak Keizer boven iedereen uit'' DE MOEILIJKE KEUS VAN SANDRO MAZZOLA DONDERDAG 1 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 13 (Van c sportredactie) Rotterdam Toen Ajax het vorige sei zoen de Europa cup won, verbaasde het de Europese voetbalwereld prompt door een afwijzend gebaar te maken tegen de strijd om de wereldcup. Zal dat nu weer gebeuren? Stefan Ko- vacs: „Vorig jaar ging het niet door, omdat er slechts overleg was tussen de spelers en bestuur. Als nieuweling kon ik er weinig aan bijdragen. Nu ben ik er wel bij. En ik geloof dat Ajax zich overal moet laten zien, in Oost en West en desnoods in Noord- en Zuid-pool". Dus waarschijnlijk durft Ajax de uitdaging nu wel aan? het gisteren in de Kuip de dag van zijn leven. Daarom liet ROTTERDAM Ró- bert Helles, de flit- send-snele scheids rechter uit Toulon, bedankte met een echt Franse omhel zing nog op het veld 55 zijn beide grensrech ters Wurtz en Vigiali. Scheidsrechter Helies: „Het was het minste wat ik kon doen voor de twee mensen die mij zo geweldig heb ben geholpen. Ik meen te mogen zeg gen dat onze samen werking voortreffe lijk is geweest. Maar ik moet er natuurlijk wel aan toevoegen dat het geen moeilij ke wedstrijd was. Ik heb in Frankrijk vaak meer proble men gehad bij wed strijden tussen bij voorbeeld Nice en Marseille. Deze ont moeting is gelopen zoals ik mij had voorgesteld. Dat ge beurt echter gewoon lijk bij de wedstrij den, die ik fluit", voegde Helies er glimlachend aan toe. Voor de wedstrijd had Robert Helies gezegd Ajax een betere ploeg te achten dan Inter. „Daaraan heb ik nu niets toe te voegen. De hele we reld heeft het van avond kunnen zien. Het was een verruk kelijke ontmoeting in een geweldige sfeer. Het publiek was midabel voor beide ploegen". Helies vertelde verder het doelpunt Swart in de eerste helft te hebben afge keurd wegens incor rect gedrag tegen over hem (praten) en de soigneur Ajax (het weggooien van het koffertje van Salo Muller). Heeft een scheidsrechter in zo'n wedstrijd gelegenheid een blinker te ontdekken? Helies: „Gewoonlijk niet, maar één man stak zo ver boven al les uit dat ik het wel moest zien. Piet Kei zer. Geweldig die man kan. Onge looflijk wat hij als aanvaller een hoe veelheid werk verzet. Zo'n combinatie talent en werklust heb ik nog nooit meegemaakt". ROTTERDAM Piet Keizer, zeer per tinent: „Dit was een ander succes". Wat hij bedoelde was duidelijk: Ajax, sinds gisteravond voor de twee de maal Europacupwinnaar, heeft de afgelopen maanden een grote veran dering ondergaan. In die zin, dat dit elftal meer dan ooit zichzelf is. „De inspraak voor de spelers was dit sei zoen groter dan vroeger. En dat is in deze wedstrijd gebleken. Er ging véél karakter van de spelers uit." Pe- soonlijk genoot Piet Keizer er met volle teugen van. Hij was de inspira tor, de geestelijke vader, die deze op zet bij Ajax sterk propageerde. „De spelersraad, althans het beter functio neren ervan in de praktijk, was dit seizoen dan ook een heel groot winst punt voor Ajax. Als we er in slagen dït systeem en deze groep van spelers de komende jaren zo te laten door draaien als nu het geval is, misschien met een wisseling op een of twee plaatsen in het elftal, dan verwacht ik, dat een inzinking in de toekomst zeer beslist zal uitblijven". Zonnige taal van Piet Keizer, de nuchtere. Hij weet waarom hij het zo formuleerde ook. Toen trainer Kovacs, na de wedstrijd tegen Benfica uit Lissabon terug kwam. moest de Roemeen bij het bestuur van Ajax op het matje komen omdat de verstandhouding met de spelers veel te wensen overliet. De im mer grappenmakende Oosteuropeaan, die na de triomf van zijn leven („Herberger, de Westduitse coach heeft ooit 58 jaar op zo'n succes moeten wachten. Ik maar 51") zicht baar in vorm groeide, trok geen kwaad ge zicht toen hij met de harde waarheid van het afgelopen seizoen werd geconfronteerd. Inderdaad, we hebben elkaar dit seizoen ve le malen verkeerd begrepen. Er zijn ook wel kleine meningsverschillen door ontstaan. Maar je ziet het resultaat. Toch weer de Eu ropacup, hè. Laat ik nu eens heel eerlijk zijn: De discipline was er onder mijn leiding altijd in voldoende mate aanwezig. Waar het hele probleem zich vaak op toespitste, was een individuele vrijheid. Waneer moest die individuele vrijheid toegestaan worden? En ik welke mate?" Velibor Vasovic, in 1971 naar Zuid-Slavië teruggekeerd om er zijn studie af te maken, was ook onder de indruk van de metamorfose van Ajax. „Ik kan niet anders zeggen dan dat dit elftal is gegroeid. Het heeft zich nog beter ontwikkeld dan ik voor mogelijk had gehouden. Negatief Kovacs kon gisteren natuurlijk niet anders dan blij zijn. Temeer, omdat hij zich als de overwinnaar zag van het negatieve voetbal. Want wat Inter gisteravond in de Kuip liet zien, was puur destructief. „Een ander woord heb ik er niet voor". Kovacs, die zelf schrok van deze uitspraak, haastte zich er aan toe te voegen: „Denk nu niet, dat ik op slechte voet leef met Inter. Het bestuur en ook de spelers zijn stuk voor stuk vrienden van mij. Maar zo liggen nu eenmaal de fel- Ergens was dit resultaat een pak van zijn hart. Hij had voor het begin van de eind strijd de twijfel bij zijn spelers geconsta teerd en daar was hij toch wel een beetje van onder de indruk gekomen. „Ik had dat eigenlijk niet verwacht. Ajax was rustiger, dacht ik. Maar nu alles voorbij is, geloof ik dat ik van een diajnant een briljant heb ge maakt. Daar ben ik blij om. Dat ik daaraan heb mogen meewerken is voor mij een eer". Waardering Stnfrn Kovacs, de gentleman, vergat zijn hof- 'd:heid niet. Met de eigenschap, waarmee hij het afgelopen seizoen zeer veel vrienden in Nederland maakte, had de Roemeen zijn waardering uitgesproken. Gianni Invernlzzi, de jonge trainer van Inter, was zijn tegen pool. Door zijn opvliegend temperament, dat hij tot voor deze finale goed had weten te verbergen, deed hij uitspraken, waaruit heel duidelijk zijn grote teleurstelling naar voren kwam. En dat was toch iets, waar zelfs de Italiaanse verslaggevers hooglijk van op ke ken. De man, die Inter zo pijlsnel naar de Europe se top terugbracht, met alleen deze restric tie, dat het in de eindstrijd afstand van zijn ambitieus streven moest doen, zei onder meer, zonder een tel er bij na te denken of wat hij zei wel verantwoord was: „We heb ben een uitwedstrijd gespeeld. Heel duidelijk was dat aan scheidsrechter Helies te mer ken. Een zuivere homerefery in mijn ogen". Mazzola, die door Invernizzi werd afge maakt met de opmerking: „Hij was een van de slechte spelers van Inter", bestreed die beschuldiging: „Ik weet niet hoe hij dat be doelt, maar in mijn ogen floot die man uit stekend". De Inter-coach kon zijn onredelij ke klaagzang niet beëindigen voordat hij nog had verklaard: „Er was verder nog iets. Ajax is door een ongelukje aan dat eerste doelpunt gekomen. De klasse van dit elftal was toen dat het van de situatie zeer goed heeft geprofiteerd. Anders kan ik het niet noemen". Verloren C? beslissing was voor Invernlzzi al veel eer der gevallen. „Toen Giubcrtoni al vrij snel geblesseerd raakte was de wedstrijd voor Inter al een verloren zaak." De gestroom lijnde machine van Inter stokte even. Ajax echter niet. Het bleef ongestoord doordruk ken. Invernizzi verder: „Daarna kwam ik erg on der de indruk van de wijze, waarop Ajax op balbezit kan spelen. De ploeg geeft haast nooit een bal weg. Het past allemaal volko men in elkaar." Giancinto Fccchetti, de lan ge verdediger van Inter, was het meest rea list. „Ajax speelde kien. En ik vond dat ze beter was. maar dat is eigenlijk ook logisch als je driemaal in vier jaar de finale be reikt." Jan Mulder viel Invernizzi duidelijk af. Hij prees Ajax om zijn eenheid en inzet en con cludeerde dan ook dat deze uitspraak de eni ge juiste was. „Bovendien", en in dat op zicht ging hij met Kovacs mee, „Is het goed voor het Europese voetbal". Ajax heeft de besprekingen met Anderlecht over de trnnsfer van Jan Mulder woensdng niet kunnen afronden zoals in de bedoeling lag. De bekrachtiging met de vereniging uit Brussel over wat al met Mulder was afge sproken, kon niet plaats vinden. Voorzitter Van Praag ontving gisteren een te legram uit de Belgische hoofdstad met de mededeling dat de Anderlecht-bestuursleden Roosen en Vandenstock niet naar Rotterdm konden komen wegens de feestelijkheden waarin Anderlecht de laatste dagen betrok ken was. Zij vroegen het bestuur van Ajax een afspraak voor een latere datum te mo gen maken. Johan Cryijff tenslotte, de man toch, die deze Europacupfinale in een zeer bealngrijke mate naar zijn hand zette: „Wij wisten van te vo ren dat we heel lang zouden moeten wach ten voor de beslissing zou vollen. Het hele elftal heeft in dat opzicht zeer beslist goed het koppetje gebruikt en het verstand laten zegevieren". Hij noemde twee speler* van Ajax in het bij zonder. „Suurbier en Neeskens waren voor mij de uitblinkers." Doorbordurend op zijn doelpunten, zei hij: „Je ziet zo'n bal aanko men en als je merkt, dat twee Italianen toe- stormen. dan heeft het geen zin daar tussen te gan staan. Dus wat deed ik? Ik mankte een stapje terug. Toen was het meegeno men, dat ze met elkaar in botsing kwamen". HANS DE BRUYN Orinli kwnm in de eerste helft tot een goede prestatie toen hij er menigmaal in slnngde zijn func tie van bewaker van Cruyff nauwgezet uit te voeren met een conscouente „kleefactle" maar ook hij moest in de twee de helft het meesterschap van Cruyff erkennen, hoewel hij hem niet veel bewegingsvrijheid gunde. Cruyff schiep die echter zelf. Met de zwoegende, actieve Mazzola bezat Inter in deze spelers evenwel te weinig ware klasse om het Ajax al te lntig te mnken. Ajax, wnnrln Sjaak Swart zeker nie onvoldoende was maar de brille van zijn team genoten niet kon evenaren. Zo rationeel, zakelijk en effectief speelde Ajax dat de Italianen niet anders konden dan zich zo goed mogelijk teweer stellen. Zij deden dat op een ongedachte wijze, waaraan minder „venijn" te pas kwam dan mocht worden verwacht. Daaraan was mede debet de uit nemende Franse scheidsrechter Robert Helies en zijn secondan ten. Hij trad weliswaar te lank moedig op bij de overtreding van Horst Blankenburg tegen Glubertonl, die het veld moest ruimen voor Bertini, maar nam daarna ook resoluut het heft in Hl) floot meteen straf, was gedecideerd In zijn beslis singen en onderscheidde knap het commedia dell'arte van de werkelijkheid. Hij was ook reso luut met de gele kaart toen Bo- nlnseena het werkelijk te grof maakte. Zijn leiding gaf Ajax de zekerheid die uitgroeide tot het doceren van modern voetbal. HERMAN VAN BEPGPM j Hoog reikt Piet Keizer, die daarin wordt geassisteerd door Arie Haan de Cup. Op dit moment had Ajax het geftele succesvolle seizoen afgestemd. ROTTERDAM Italië's teleurstelling was niet ver van woede af toen Johan Cruyff tot Europees voetballer nummer één werd gekroond. Niet de Amsterdamse ve dette maar hun bloedeigen Sandro Mazzo la, de besnorde lieveling van Milaan en ver daarbuiten, had die eer te beurt moe ten vallen. Het vergelijkingsmateriaal werd gisteravond op de grasmat van sta dion Feyenoord gelegd. Twintigduizend Italiaanse getuigen kunnen het thuisfront bezweren dat niet Sandro Mazzola maar inderdaad Johan Cruyff de onderschei ding toekomt. Waar Ajax kon steunen op een speler, die in staat is een wedstrijd te beslissen, ontbeerde Internaziona'e de man die het elftal gestalte kon geven. En dat had Sandro Mazzola moeten zijn. Zelfs in zijn betere vorm, waarmee Johan Neeskens als bewaker van de Milanese grootheid ervaring opdeed, was Sandro Mazzola niet de speler die zijn gedeci meerde aanval kon injecteren. En toen hij het eenmaal zelf probeerde, stuitte hij op Horst Blankenburg, in het homogene en kwaliteit volle Ajax een van de uitblin kers. Wait Mazzola ook toen niet kon, presteerde Johan Cruijff herhaalde malen met magnifieke soli, waarvan het rende ment van de laatste pass niet steeds kon worden verzilverd tot geluk van Inter nationale overigens maar waarmee hij zich plaatste boven de toch waarlijk niet geringe „inhoud" die zijn medespelers ten toon spreidden. En waarmee hij verre verheven was boven elke Italiaanse te genstander. Met zijn twee doelpunten kreeg Johan Cruijff bovendien een per soonlijke triomf aan zijn grootste spel. Sandro Mazzola kon zijn landgenoten nog deze uitspraak meegeven toen hij na af- ■TV Met een simpele voetbeweging heeft Johan Cruijff de score voor Ajax geopend. De toestormende Bedin kan de blunder van zijn achterhoede niet meer goedmaken. loop zijn mening gaf: „In deze vorm is Johan Cruijff de grootste voetballer ter wereld." Besraven punt van Ajax mocht dan een gevolg zijn van een gruwelijk misverstand tussen de twee minst ervaren spelers van Inter, doelman Bordon en verdediger Oriali, waarvan Cruyff koel profiteer de, het tweede was een prachtig staaltje van „eenheid" tussen Plet Keizer die uit een vrije schop de bal zo knap voor het doel plaatste dat Johan Cru-ijff, temidden van forsere en grotere verdedigers, kon inkopen. Bovendien vierde Ajax de triomf van het aanval lende voetbal, van het prille be gin af, en werd het catenaccio, het spel met het accent op ver dedigen, begraven. Met zijn twee treffers voltooide Cruyff, en Ajax, de begeerde trilogie: nationaal kampioen, bekerwin naar en Europa Cup. Deze zege had ook meer waarde dan die van vorig jaar op Panathinai- kos. Inter mag dan niet meer de on aantastbare formatie zijn van zeven, acht jaar geleden, de Ita lianen hebben toch nog voldoen de klasse om hoger te worden aangeslagen dan de Grieken. En omdat Ajax In deze finale nimmer in moeilijkheden kwam, was deze triomf niet alleen Im- ponerender maar ook zo duide lijk dat er geen twijfel over bleef welke ploeg de Europa Cup volkomen waard Is. Door de mand Inter zat zo vastgebakken aan het stramien, waarin de verdedi ging de hoofdrol speelt, dat het door de mand viel toon Ajax kort na de rust de leiding nam en die nog uitbreidde. Inter moest do stellingen verlaten maar bezat niet de kracht noch de kwaliteit om aanvallend tot een prestatie te komen. Slechts twee keer werd Stuy werkelijk op de proef gesteld. Inter kon de vergelijking met de complete ploeg Ajax op geen stukken na nnn. Ajax had dnnr- enboven, behalve de sublieme Cruyff. exponenten: Neeskens als breker van formaat op het middenveld, Hulshoff een verde diger die Boninsegna bitter weinig kans gaf, Keizer een lin kervleugelman die met Bellugl meestal deed wat hij wilde, MUhren een middenvelder die met afstandschoten gevaar -i stichtte. De aanvalsdrift van Ajax bleek ook uit de drie en twintig scho ten waarvan twee doeltreffend die de jeugdige doelman Bor don kreeg te verwerken. Dat de score niet hoger opliep was voor een belangrijk deel aan hem te wijten. Met Bordon Is een van de schaarse uitblinkers bi] Inter genoemd. Moederschap

Leidse Courant | 1972 | | pagina 13