Cup verdween in joelende erechaos JggËi AJAX TROK LIJN OP STATISTIEK DOOR Glasgow weet nog van niets Van minuut tot minuut r- Y "WTl DONDERDAG 1 JUNI 1972 LEIDSE COURANT PAGINA 11 ROTTERDAM De dorre statistiek waarop in even dorre cijfers was uitgemaakt dat driemaal een ploeg een Euro pa Cupfinale in eigen land had gespeeld en ook drie keer als overwinnaar te voorschijn was getreden, werd door Ajax geen geweld aangedaan. In 1957 had Real Madrid in eigen stad de Cup veroverd op Fiorentina, in 1965 had In- ternazionale hetzelfde gedaan tegen Benfica binnen de ei gen stadsmuren en in 1968 had Manchester United, welis waar in Londen maar toch op eigen grond, eveneens Ben fica van de Cup afgehouden. De lijn op de dorre statistiek werd doorgetrokken door Ajax. Op Feyenoords heilige grond werd zonder merkbare moeite het succes van het vorige jaar geprolongeerd, binnen de eigen landsgrenzen. Onder de vele duizenden kilowatt op de vier hoeken van het veld werd niet alleen de finale van het Europa Cup toernooi 1971/1972 gespeeld, maar ook het fenomeen van het voetbal opgeroepen, die ondefinieerbare magie, waar aan een bevolking van een kleine stad, opgepakt op de tri bunes, zich volledig overgeeft. Toen Internazionale nog vooruitzichten had op de Europa Cup blies de Italiaanse supporter er nog lustig op los. Later zou zijn trompet geschal wegvallen in het gejuich van het Amsterdamse legioen. De supporter rechts) voorspelt dat al. Het wonder van de saamhorig heid. zij het verdeeld in twee kampen, het Nederlandse en het Italiaanse, efl'k ziijn eigen lands aard tonend. Het klonk uit het donderende Ajax-Ajax, het drif tige Inter-Inter, vergelijkbaar met het zware gedragen Wilhel mus en het pittige Italiaanse volkslied waaruit het vurige bloed spreekt. Dat niet te ver- (Van onze sportredactie) ROTTERDAM Willie Waddel. de manager van Europa Cup Il-winnaar Glasgow Rangers, was gisteren in Rotterdam. In de eerste plaats om Ajax—Inter bij te wonen, maar ook omdat hij wilde weten of de UEFA iets zal ondernemen naar aanleiding van de gebeurtenissen tijdens en na afloop van de wedstrijd, welke zijn ploeg vorige week in Barcelona speelde tegen Dyna mo Moskou. Oud-journalist Waddel, voordat de wijze mannen van de Europese voetbal unie in het Atlanta hotel rond de tafel gingen zitten: ,",Ik neem niet aan, dat ec vandaag over wordt gepraat, maar je kunt natuurlijk nooit weten. We hebben pas gisteren (dinsdag) van de UEFA telegrafisch het verzoek gekregen een rapport in te dienen". Een van de meest geïnt Jan Mulder. De speler kans op een transfer nac resseerde toeschouwers op de tribune was >an Anderlecht maakt nog steeds een grote Ajax. klaren hoewel psychologen zich er de tanden op stuk bijten wonder dat voetbal heet en een massa van zo'n 70.000 ge vangen houdt in een greep, waaruit geen ontkomen moge lijk is. De spanning ontlaadt zich in d.° duizendvoudige zucht als Ruud Krol tegen de rechterpaal schiet en men geeft zich schaamteloos over aan een hels gefluit als Sjaak Swart een doel punt maakt dat wordt afgekeurd omdat hij zijn handen heeft ge bruikt. Uren. dagen tevoren heeft de massa, als een kind naar een verjaardag, toegeleefd naar het hoogtepunt van het voetbalsei zoen. Er zijn vlaggen, banieren, spandoeken en de wonderlijkste kledingstukken te voorschijn ge haald. Wie zich geneert om zon der stropdas de straat op te gaan, vergeet zichzelf en zwaait met een vlag. Met auto's, vliegtuigen en treinen hadden vijftienduizend Italianen zich naar Rotterdam gerept. Het leger werd aangevuld met nog eens vijfduizend in Neder land en belendende landen werkzame Italianen. De somber gekleurde vlaggen, waarop het donkerblauw bijna overliep in het zwart, waren versierd met een vrolijk em bleem. typerend voor de Ita liaanse landsaard waarbij on tembare vreugde wordt gevolgd door onzegbaar leed. Daartegen over de nuchtere vlaggen van de aanhang van Ajax, een rode baan in een wit vlak. Verwisseld En dan ook de rivaliteit in de twee kampen. Het vurige Inter- Inter werd keer op keer over stemd door het galmende Ajax- Ajax. En zoals het steeds duidelijker werd dat Ajax de Cup zou gaan winnen, ebde het vuur uit de ogen van de Italianen om te worden verwisseld voor de in trieste blik waarvoor op vakan tie zijnde deernen ten lange les te toch zwichten. Maar niet Ajax. Dat verhief zich tot de grootheid waarvan het de naam heeft geleend. Het steeg uit bo ven de krachteloze acties waar van Inter zich noodgedwongen moest bedienen, omdat het de flair en de kwaliteit miste om zich vast te bijten in het doel dat Ajax-met-inhoud nastreefde, krachtiger en overtuigender dan Internazionale vermocht. Van de tribunes golfde de onge remde vreugde toen het eerste doelpunt daar was. De zeker heid klonk door de massale juichkreet bij het tweede doel punt. Het fenomeen dat voetbal heet. In de laatste uren dat het seizoen wordt geopend waarnaar een kleine miljoen hengelaars reik halzend uitzien, verslingerde de massa in het stadion en een sléchts bij benadering aan te geven veelvoud aan de beeld buis zich aan een magneet die dan wel niet de rust aan de plas brengt maar toch eenzelfde uit werking heeft: alles vergeten, jezelf overgeven aan wat in ie der opwelt: teleurstelling om de gemiste kans. tomeloze vreugde bij een doelpunt. Pardonneren Men voelt zich één met deze ac teurs en leeft zijn gevoelens zonder terughoudendheid uit. De hoopvolle schreeuw klinkt door de avondlucht als Facchetti de bal tegen zijn hoofd krijgt en bijna in eigen doel scoort. Het schaarse vuurwerk wordt afge stoken onder het rog en het ge hoor van Gustav Wiederkehr, de president van de Europese Voetbal Unie. die er zo'n afgrij selijke hekel aan heeft maar het pardoneert omdat het een derdeel is van de vreugde-uiting. Zoals de supposten ook de twee jongelieden laten betijen die een vlag uitspreidden, erop knielen en buigingen maken, een betere zaak wardig. Zoals eveneens een vechtpartijtje, veroorzaakt door een oververhitte toeschou wer voor de eretribune, in de kiem wordt gesmoord en de in groot aantal aanwezige recher cheurs en andere politiemannen moeten wegslikken omdat het aantal lieden met valse kaartjes zo gering was, dot het niet het legertje van de sterke arm recht vaardigde. Maar in Rotterdam wilde men geen enkel risico lopen. Het zou en moest, mis schien wel omdat het Ajax was in Rotterdams Kuip. perfect verlopen. Wie echter kan optornen tegen de jongelui die als vissen door de mazen van de hekken rondom het veld lijken te glippen als de Tup op de groene vlakte is gearriveerd. Het werd geen erc- londe maar een erechaos, waar voor men z.ich op de tribunes van de stoeltjes verhief en nog eenmaal het AJax-Ajax aanhief ais een ode aan de elf. Er was niet het ontroerende mo ment van 1970 toen Feijenoord als errs e Nederlandse ploeg de Europa Cup in ontvangst mocht nemen. Maar alla. het is eigen lijk al zo gewoon geworden dat na oe Rotterdammers Ajax het Europese voetbal beheerst. De grote foto's die in het tot pers- ruimle omgetoverde restaurant in hel stadion waren opgehan gen. leken voorbarig. Het gehe le Ajax stond erop en de woor den: ..Ajax winnaar Europa Cup '71-'72". Met nauw verholen ontstemming vingen de Italiaan se fotografen de plaat in hun lens. Ze waren de eersten die na de finale de platen van de muur plukten om ze als trofee mre te voeren naar Milaan. - Stille hulde Veel meer was er voor de Italia nen niet weggelegd: een gele kaart voor Boninsegna omdat hij zijn kleurstelling over de 2 Piet Keizer sticht het eerste gevaar voor Ajax. De bal verdwijnt voor langs het doel van Bor- don. 3 Piet Keizer neemt twee 5 Combinatie tussen Nees- kens-Swart resulteert in een trekbal naar Cruyff, die er net niet bij kon. 6 Frustaluppi vond Bonin segna met een diepte pass. Hulshoff ontnam hem de bal zeer correct. 8 Blankenburg haalde Giu- bertoni grof onderuit. De Italiaan bleef gebles seerd op het veld liggen en strompelde naar de kant. 8 Scheidsrechter Helles trad na dit incident on middellijk veel straffer op. 9 Giubertoni wordt vervan gen door Bertini. 10 Mazzola zocht de ruim te; kreeg de bal toege speeld van Jair en liep Hulshoff in een flits voorbij. Blankenburg redde op het laatste mo ment. 15 Na kopduels van Fachet- ti en Giubertoni beland de de bal bij Mlihrcn, die enkele centimeters naast schoot. 17 Krol. rustig opkomend vanuit de verdediging, lost onverwachts een schot dat tegen de paal stuitte. 20 Opvallend aspect. De Italianen verdedigden goed, maar werkten de bal slecht weg. 21 Cruyff ondernam een ge weldige solo langs zes verdedigers van Inter. Het hoofd van Giubertoni onderschepte echter de bal. die voor het doel van Bordon belandde. 25 Een keihard en verras send schot van Boninseg na ging net naast. 30 Swart maakt na een handsbal een doelpunt. Fachetti en Bordon had den deze overtreding tij dig door en lieten de Aiacied gewoon doorspe len. 34 Burgnich schoot wild weg, maar de bal trof het gezicht van Fachetti, die geblesseerd op het veld bleef liggen. 40 Cruyff zette de bal bij de hoekvlag verrassend voor; Keizer reageerde er onvoldoende op. Bor don kon met bravour dit gevaar wegwerken. RUST 1 Cruyff veroorzaakt een 2 Bordon en Orlali liepen tegen elkaar op, nadat Frustaluppi de bal kwijt was geraakt aan Suur- bier. De Ajacied gaf de bal toen hoog voor waar uit Cruyff kon scoren: 10. 3 Inter ging door deze ach terstand ineens veel be weeglijker spelen. 5 Fachetti lost een laag schot, dat in het zijnet van het doel van Stuy te recht kwam. 10 Jair verlaat het veld en Pelizzaro neemt zijn plaats in. 12 Keizer nam met enkele schijnbewegingen Bellugi in de boot. die daarop prompt zijn toevlucht in een overtreding zocht. 14 Pelizzaro kreeg de bal van Mazzola. Daaruit ontstond een gevaarlijke situatie voor het doel van Stuy. De bal ging uiteindelijk net iets te hoog over de Ajax-doel- 20 Doorbraak van Mazzola. Stuy onderschepte de bal fabelachtig goed. Eerste corner van Inter. Doel man Stuy greep zeer vertwijfeld in. 27 Inter moest komen en drong steeds meer op. Keizer zag dat en stelde Cruyff telkens in staat de ruimte op te zoeken. 30 Uit 'n vrije trap na een overtreding van Burg nich teeen Haan zette Keizer de bal hoog voor, waarna Cruyff weer scoorde. 33 Weer een vrije trap van Keizer. Ditmaal onder schepte Bordon de cf- fectbal echter wel. verspeelde rijke premie niet kon intomen en het wonderkof- fertje van verzorger Salo Muller een optater gaf. de wedstrijdbal voor Sandro Mazzola die hem net greep voor de chaos los barstte. waardoor Ajax, net als vorig jaar in het Wcmbleysta- dion waar de eerste Cup op Pa- nathinaikos werd veroverd, niet die eer kon worden gebracht die •le prachtige ploeg verdient. Het werd temidden van de joelen de fans op het veld, waar zich ook trgens de Cup moest bevin den, een stille hulde vanaf de tribunes na een spontane uit barsting van vreugde en res pect. De lofzang zal heviger doordringen in de eerstvolgende dagen. In Amsterdam waar Kristensen naar Feyenoord ROTTERDAM Op de dat? dat Afax speelde voor de Europa Gun heeft ook Feyenoord een daad ge steld. De Rotterdamse club contracteerde .Tttrpen Kris tensen van Sparta voor vier jaar. De Deense linksbuiten (25) zal In Feyenoord de plaats innemen van Coen Moulljn, die zl|n loop baan heeft bel'lndigd. Krislen- sen bezit de Nederlandse voet balnationaliteit. PSV contracteerde de nanvoerder van het Zweedse nationale elf tal, Björn Nordqulsl. De Zweed 29 jaar oud —die reeds fil mnal voor het Zweedse elftal speelde, tekende een contract voor twee Jaar. Hij wordt de opvolger van de Joe goslaaf Radovic, die zijn carriè re beëindigt. vanavond een rijtoer wordt ge houden (18 uur), waarna een huldiging volgt bij de Stads schouwburg en ploeg en begelei ders om 21 uur worden ontvan gen door het gemeentebestuur op het stadhuis. Zaterdag gaat het huldigingsprogrommn door met een ontvangst op het Cats- huis in Der Haag (12 uur) en 's middags om 15 uur met oen re ceptie in het Alphahotcl in Am sterdam. Want Nederland geeft zich spon taan over aan het fenomeen dat voetbal heet. HERMAN VAN BERGEM. I r f nS c :- jpj~~ 1 LMB -

Leidse Courant | 1972 | | pagina 11