Betogers: ,Wij antwoorden met vuur...' Havo-examen werk van hogere kwaliteit Wajang pakje Mej. Klompé bemiddelde niet in Rome V erhoging collegegelden Ongeluk op achtbaan: drie doden Veel cijferwerk bij Mavo-wiskunde Wajang kuipjA vail (iOvoorX I el Slechte mei niet van invloed op komende zomer Kabinet wankelt niet Radio Portugal Ned. uitzending PATRIA DIGESTIVE fOENSDAG 31 MEI 1972 LEIDSE COURANT u gesloten front op weg naar het Binnenhof. „Duizend piek pikken we niet". DEN HAAG „De Brauw heeft ons een oorlogsverklaring voorge legd en die zullen we met vuur beantwoorden. Als het parlement het voorstel tot verhoging van collegegelden aanneemt, zal er een massale boycot volgen. Het bestuur van de universiteit in Amster dam heeft reeds toegezegd collegekaarten tegen het oude tarief uit te zullen blijven reiken. Andere universiteiten en hogescholen zul len volgen". LONDEN (AP) Drie kinderr zijn gedood en veertien mcns< - zijn gewond op de grote acl baan van de Londense Batte sca-kermls. Volgens een woordvoerder van politie had het ongeluk plan' toon een wagen met ongeve twintig personen er niet i slaagde om bovenaan een hc ling te komen en met gro snelheid achterwaarts de acl' baan afreed. De wagen stort tegen een gedeelte van de bi venbouw van d« achtbaan brak in stukken uiteen. Dr kinderen raakten bekneld tussi de wrakstukken van de wage en kwamen om. |EN HAAG Voor het laatst heeft het schriftelijk examen HAVO dit jaar het karaktr van een experiment gehad; volgend jaar zullen alle scholen van dit aan het eindexamen toe zijn. Of het nu op de expiri- mentscholen gehouden examen nog tot een evaluatie zal leiden „tot lering" van andere scholen, mag in twijfel worden getrok ken. Des te meer verheugend, dat het examenwerk dat afgelo pen acht dagen de kandidaten is voorgelegd, werk van hogere kwaliteit bracht dan in het ver leden. Een nuttige, zelfs noodza kelijke bijdrage om te voorko men, dat het HAVO de reputatie gaat krijgen van ,,ere-divisie MAVO". ïzicht en vaardigheid om zich duidelijk uit te drukken waren nodig om de vragen te beant woorden bij de Nederlandse tekstverklaring een nogal lang uitgevallen stuk uit „De Gids" van A. d'e Swaan, dat de titel „Een boterham met tevre denheid" droeg. Een titel met ironie, omdat de schrijver de uit enquêtes gebleken teevreden- heid van onze arbeiders niet ver trouwt en zelfs het woord „zelf bedrog" in de mond neemt. Bij de stelopdracht hebben waar schijnlijk weinig kandidaten zich gewaagd aan een verhan deling over de persoonlijke vrij heid van de mens in onze wereld met verplichte opname daarin van enkele tekstfragmenten.. Moderne talen ging weer volgens het multiple-choice-syteem; een examenmethode waarover de didactische wereld nog steeds verdeeld is. Intussen waren de opgaven voor Frans, Duits en Engels deels begrijpelijk, deels aan de pittige kant. Wie zijn idioom slecht kende, kon.wel in- paken. Met wat voor wis-, natuur- en scheikunde gevraagd werd, zou menig HBS-kandidaat zijn han- (Van., onze onderwijsredactiè) DEN HAAG De vijfde dag van het Mavo-examen begon met wiskunde, dat de kandidaten niet al te veel hoofdbrekens be zorgd zal hebben. Wel veel cijferwerk. In vraag lb bracht de cocinus-regel de eenvoudigste oplossing. Dankzij de toepassing van de statistiek kwam men bij de twee de opgave een heel eind. De derde som vroeg iets meer in zicht, evenals de vierde. Een enkeling zal moeite gehad heb ben met de vijfde opgave. Vooral het laatste onderdeel was niet gemakkelijk. Bij het examen Engels kregen de mavo-III en mavo-IV kan didaten eenzelfde tekst voorgeschoteld wel met verschillende vragen. Vergelijking van niveau is hierdoor mogelijk. De an dere teksten waren pittig genoeg om de kennis van de Engel se taal te toetsen. den vol hebben gehad. Bij wis kunde domineerden vraagstuk ken over functies en assenstel sels. Het ene stereometrische vraagstuk was niet aan de lasti ge kant Beslist geen „weggevertje" was de verzameling van vijf natuur kundige opgaven. Er waren simpele kennisvragen, zoals; wat is een transversale, en wat een vlakke golfbeweging? Wat zijn isotopen? Maar om zulke vragen heen waren pittige vraagstukken geformuleerd. Actueel was beslist het vraag stuk dat berekeningen vroeg omtrent twee ruimtereizigers die zich op enkeie meters van elkaar buiten hun ruimteschip bevinden en voorwerpen naar elkaar toewerpen. Zoals ook vorige jaren het geval was, bestond scheikunde uit twee onderdelen: een uur multi ple choice en twee uur „gewo ne" vraagstukken. Wie ver wacht mocht hebben, dat d'e 25 vragen welke in het uurtje „multiple choice" beantwoord moesten worden, een zacht-ge- kookt eitje zouden brengen, kwam bedrogen uit. In die ge vallen moest dan het „ortho doxe werk (vier vraagstukken in 2 uur) voor compensatie zor gen. Tenslotte de opgaven handelswe tenschappen; vijf stuks van een redelijk gehalte en - wat ook be langrijk is - van praktische bruikbaarheid. De kandidaten die tot de juiste conclusie kwa men wat betreft de keuze tussen mogelijkheden voor een per soonlijke lening, kunnen hier mee in het dagelijks leven zich zelf en kennissen tot voordeel zijn. De slotconclusie? In zijn totaliteit kan het examenwerk ertoe bij dragen de waardering van het HAVO-peil te doen stijgen; vooral de kandidaten met veel exacte vakken hebben werk moeten leveren dat beslist niet onderschat mag worden. Die voorspelling van Thewls Witts, die namens het Landelijk Over leg Grondraden sprak, werd gistermiddag met luid applaus van enige duizenden samenge dromde studenten op het Bin nenhof in Den Haag ontvangen. Het Binnenhof was het eindpunt van een demonstratieve optocht door de Haagse binnenstad. De demonstratie was gericht tegen de voorgenomen verhoging van school- en collegegelden van tweehonderd naar duizend gul den. Op het Binnenhof werden de studenten die rode vlaggen en spandoeken meedroegen met leuzen als „laat De Brauw ver trekken voordat wij verrekken", „defensie nee, onderwijs ja", Vuilstorting in Z.-Holland aan banden DEN HAAG (ANP) Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland willen de verordening ter be scherming van het landschap aanvullen om het probleem van bodemverontreiniging door vuil- stortingen op te lossen. Zij hebben aan Provinciale Staten voorgesteld in de verordening een bepaling op te nemen waar door de stortingen in het lande lijk deel van de Zuid-Hollandse gemeente verboden kan worden als daarvan ontoelaatbare ver ontreiniging van de bodem of van het milieu is te verwachten. Schoondochter knipt tong schoonmoeder af NAPELS (AP) De 25-Jartce Maria Somano Cardone is giste ren door de politie in hechtenis genomen nadat zij met een schaar de tong van haar schoonmoeder had afgeknipt. De twee vrouwen, die naast elkaar woonden, leefden al geruime tijd op gespannen voet met el kaar. Bij een van deze twisten sprong de schoondochter met een schaar in haar hand af op de open mond van haar schoon moeder. „Ik wilde haar niet verwonden. Ik wilde alleen dat zij haar mond hield", aldus Maria Cardone. Spelende kinderen bij explosie omgekomen IALDESE (UPI) Zes kinderen zijn gisteren in Valdese in de Amerikaanse staat Noord-Caro- lina om het leven gekomen toen de schuilkelder waarin zij speel den, door een gasontploffing volledig werd vernield. De schuilkelder stond in een tuin van een huis. (ADVERTENTIE) (Van onze weerkundige medewerker) DEN HAAG Het is maar gelukkig, dat wij in maart, toen wij een aantal warme en zon nige lentedagen kregen en bijna een week lang 's middags kon den zonnebaden in de tuin, niet wisten dat daarna een periode van koud en regenrijk weer zou aanbreken, die het tot juni zou vol houden; we zouden er minder van genoten hebben. Niet alleen april was een teleur stelling, ook mei gaf heel weinig mooie da gen, zodat wij wat pink steren betreft nog ge boft hebben. In een deel van ons land is dez<e maand meer dan 100 mm. regen ge vallen (normaal ruim 50 mm.). Plaatselijk behoort mei 1972 al tot de vijf natste meimaan den van de laatste honderddertig jaar. Toch behoeft dit ver joop geen enkele invloed op de zomer te hebben. Men vergeet vaak dat zomers weer in deze periode, dat ook in juni nog voortduurt, vaak funest voor het karakter van de zomer is. We krijgen dan vaak eind juni, soms begin juli een omslag weer naar een zoge naamde natte moes son. Hoe vaak in de zestiger jaren hebben wij deze situatie wel gezien? Een mooie mei, een vrij stralende juni die het vaak nog juist tijdens de Asser TT (laatste zaterdag in juni) volhield daar na afbrak, waarna men de zomer wel kon vergeten. Een krachtige west-cir culatie met veel de pressie-activiteit is gunstiger in mei dan in het midden van de zo mer, aangezien dan herstel vaak op zich laat wachten. Zoals het nu is, is het waar schijnlijk, dat begin juni zich een stabilisa tie met meer aktiviteit van hogedrukgebieden gaat aftekenen. Voorspellingen voor een zomer (en dit geldt ook voor een winter) zijn altijd uit de lucht ge grepen. Ten hoogste kan men bepaalde ten densen nagaan en op grond hiervan een waarschijnlijkheids kans geven. De Engel se weerdienst geeft al geruime tijd prognoses voor een maand. Dit gebeurt aan de hand van vergelijkingen en computerberekenin gen. Engeland ver wacht in de eerste helft van juni een pe riode van stabiel en goed zomerweer. van .56 iiKir/fl cl Mr. F. Andriessen: DEN HAAG ANP - Het jaarlijks kort voor de nieuwe rijksbegro ting terugkerende politiek ge vecht tussen oppositie en rege ringspartijen concentreert zich thans op de volgens de oppositie naderende val van het kabinet- Biesheuvel. Volgens de socialistische fractie voorzitter drs. Den Uul doen de regeringspartijen in dit geval de A.R. en de V.V.D. niet an ders dan moeilijkheden veroor zaken rond ministers en mede- regeringspartners. Hij zei dit gisteravond op een P.v.d.A.-bij eenkomst in Den Haag. Mr. F. Andriessen, fractievoorzit ter van de K.V.P. ontkende de zelfde avond nadrukkelijk dat het kabinet-Biesheuvel staat te wankelen. Hij vindt het welis- waar onverstandig van de bilc- rale fractievoorzitter H. Wiegel zich in de sociaal-economische I discussies tussen regering en bedrijfsleven te mengen. Maar, aldus mr. Andriessen, „Wij ho- I pen met dit kabinet de parle- j mentaire periode tot 1975 vol te maken." Ook al was hij het wel met zijn liberale collega eens, dat er wellicht over een „fase ring van het regeerakkoord ge sproken zal moeten worden". „ons geld is op, ons geduld ook", toegesproken door Eerste Kamerlid van de PvdA, E. Steen bergen. Hij sprak zich uit tegen schoolgeld voor leerplichtige kinderen en was tegen college geldverhoging zonder structure le herziening van het studie financieringsstelsel. Het Tweede- Kamerlid M. Bakker (CPN) zei hierna in een toespraak dat door de maatregel die minister De Brauv/ wil, een stap wordt terug gezet op de weg naar onderwijs- democratisering. Tegen de tijd dat hij sprak had inmiddels een derde deel van het in het begin aanwezige aantal demonstran ten het koude en winderige Bin nenhof verlaten. De Haagse politie die met hon- 'rd twintig man geüniformeer de politie op het Binnenhof aan wezig was hoefde geen enkele maal in te grijpen. De studen ten lieten alleen mondeling krachtig hun eisen blijken. Ook de mobiele eenheid die de poli tie op diverse strategische pun ten in Den Haag had uitgezet, hoefde niet op te treden. Donderdag zal op het Binnenhof wederom over het collegegeld van studenten worden gespro ken. In een hoorzitting van de onderwijscommissie van de Tweede Kamer zullen dan naar alle waarschijnlijkheid meer parlementaire termen worden gebruikt, dan die welke tijdens de demonstratie ten gehore wer den gebracht, zoals: „De Brauw aan een touw" en „Van Veen bezuinig op je zelf". Een felle Thewis Witts liet het landelijk overleg grondraden de eisen van de studenten weer klinken over het Binnenhof. Collegegeld vóór zomer in Kamer (Van onze parlementaire redactie. DEN HAAG Hoogstwaar schijnlijk 27 juni behan delt do Tweede Kamer het wetsontwerp van mi nister De Brauw (Weten schappen) over verhoging van het collegegeld tot dui zend gulden per jaar. Minister-president Biesheu vel had in een brief aan de Tweede Kamer ge vraagd om behandeling op 21 juni, omdat anders de Eerste Kamer het wetsontwerp niet meer vóór de zomer zou kun nen behandelen. Maar volgens het Kamerlid Dijkstra (D'66), voorzitter van de Kamercommissie die de behandeling van het wetsontwerp voorbe reidt, is 21 juni niet haal baar, vanwege de hoorzit ting die morgen nog over het collegegeld in de Ka mer wordt gehouden. „Kwestie Roermond SCHIPHOL (ANP) Na haar aankomst uit Rome heeft mej. dr. M. Klompé gisteravond op Schiphol verklaard dat niemand in Nederland haar enige op dracht heeft gegeven om in Rome iets te ondernemen inza ke de geschillen In het bisdom Roermond. Van bemiddeling is volgens haar helemaal geen sprake geweest. Mej. Klompé, die naar Rome is geweest voor de gebruikelijke vergadering van de sub-commissie van Jus- titia et Pax, heeft wel gesproken met mgr. Benelll, de substituut van de staatsecretaris, maar dan over allerlei zaken betref fende Justitia et pax. „De berichten over mijn bemidde lingspoging zijn waarschijnlijk in de wereld gekomen door de een of ander die mij in op spraak wil brengen en de in druk wil wekken, dat ik mij met zaken bemoei, die mij niet aangaan", aldus dr. Klompé. Over de mislukte bemiddelingspo ging van het kathedraal kapittel van Roermond zei mej. Klompé dat het haar bijzonder verdriet deed dat men er niet In ge slaagd is te bemiddelen. De ad vertenties pro en contra bisschop Gijsen hebben volgens haar een polarisatie-effect dat alleen maar schadelijk werkt en erg onchristelijk is. HERTOGIN WINDSOR ZIEK LONDEN (UPI)— Do hertogin van Windsor is vandaag niet met het stoffelijk overschot van haar echtgenoot naar Londen vertrokken. Zij heeft de Britse koninklijke familie laten weten dat de spanning van de afgelo pen dagen teveel voor haar Is geweest en dat zij nu hoopt vrij dag naar Londen te vliegen. Koningin Elizabeth had haar uit genodigd in Buckingham Palace te verblijven tot maandag de begrafenis van de hertog zal plaatsvinden. Oo Mijn leefnet blijft leeg. Kom dobber, beweeg. Ik wou dat ik nou 's wat ving. Maar snoek, karper, brasem, die geven geen asem. En de visser? Die neemt nog 'n King. AMSTER DAM/DEN HAAG Morgenavond om elf uur start radio Portugal met een dagelijks program ma van een half uur (31-02 meter band en 9670 khz) in de Nederlandse taal en gericht op Nederland. Zowel van de zijde van de Portugese ambassade als van het Portugees na tionaal verkeersbu reau in Amsterdam wordt met nadruk verklaard, dat de programma's geen politiek oogmerk zullen dienen, maar slechts over cultu rele en vooral toe ristische zaken zul len gaan. „Maar indien het An- golacomlté onjuiste mededelingen over Portugal doet, dan zal radio Portugal wellicht de kans aangrijpen eon en ander in het pro- grnmma voor Neder land recht te zet ten", aldus de Por tugese ambassa deur in ons land, de heor Carlos Ver- nandes. „Dat is echter niet do opzet van het program ma, en we hopen dot het nooit nodig zal zijn het daar voor te benutten", aldus de Portugese diplomaat. Iraanse kinderen bieden president en mevrouw Nlxon bloemen aan b, hun aankomst In de hoofdstad Teheran. De president en zijn gezci schap hebben een staatsbezoek van 24 uur aan Iran gebracht en e besprekingen gevoerd met de sjah. Een uur voordat president Nixo. vanmorgen een krans zou leggen bij een koninklijk graf buite Teheran ontplofte een bom bij de tombe. Een tweede bom explc deerde in het zeven verdiepingen hoge gebouw van de Amerikaans voorlichtingsdienst in Teheran. Vandaag zou Nlxon in de Pools hoofdstad Warschau aankomen voor een bezoek van 24 uur aa Polen, waar vooral handelsbesprekingen op het programma staar. Schmelzer voor I uitstel overleg Europese veiligheid BONN (ANP) Nederland heeft er geen bezwaar tegen, het be gin van multilaterale besprekin gen over een conferentie over Europese veiligheid en samen werking uit te stellen tot na de Amerikaanse presidentsverkie zingen, op II november. Dit heeft minister van Buitenlandse Zaken, drs. W. K. N. Sehm.-I--r, op de NAVO conferentie in Bonn verklaard. Reeds eerder had de Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken, William Pogers een der gelijk uitstel bepleit. Zonder do Brcznjev-doctrlne met zo veel woorden te noemen, ver klaarde drs. Schmelzer dat de beginselen die de betrekkingen tussen staten regelen ook moe ten gelden voor landen die tot eenzelfde socio-politiek systeem behoren. (ADVERTENTIE) volkorenbiscuits gozorido biscuit uit goud-gooi graan voordeel Spaanse stakers aangehouden VIGO (AFP) In de Spaanse ha venstad Vigo zijn gisteren vijf tien arbeiders van een werf aangehouden, waar gestaakt wordt wegens een loonconflict. Vorige week donderdag waren er gevechten geweest tufsen stakers en de pol;lie. De werfar- be'ders willen i'nin een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst de lonen met vijfden procent omhoog gaan. De directie heeft een verhoging van 3,5 procent aangeboden. ;.igeveer 4.000 arbeiders van an dere werven in Vigo hebben gis teren voor korte tijd het werk neergelegd uit solidariteit met hun stakende collega's. Extra betalen voor nieuwe auto (wrak) UTRECHT (ANP) - In 1980 kor van het auntal in Nederland voorkomende autowrakken een rij worden gevormd, die bum per aan bumper reikt van Am sterdam tot Wladlwostok. Dit stnat ln het rapport van d» werkgroep „autowrakken" vai de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Volgens dc werkgroep zijn er wei n:e r,-schikte mogelijkheden on de autobezitter te dwingen zijn ulowrak de laten verwerken. Op de lange termijn gezien kan de wet inzake de bodemveront reiniging uitkomst bicden. Uitgaande van het princ.pe „dn vervuiler betaalt" vindt de werkgroep het niet onredelijk, de koper van een nieuwe auto (of. zegt de werkgroep: de ko per van een potentieel wrak) bij aankoop van zijn automobiel een bepaald bedrag te laten be talen voor het te vorme» „wrakkenopruimingsfonds". i

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9