PTT-tarieven zullen weer hoger worden Unctad III: schouwspel van eigen belang en nationaal egoïsme Frankrijk uit de pas in NAYO-beraad et :e< Gebouwen bezit hervormde kerk toegenomen KORTE METTEN KORTE METTEN „Ontwikkelingshulp' Korea voor Duitse verpleging Goede argumenten om met de ABN over uw vakantie te praten: Algemene Bank Nederland Tenminste 50.000 doden bij massamoord Boeroendi Senator Van Huiten heeft een knobbel WOENSDAG 31 MEI 1972 LEIDSE COURANT De wereldhandelsconferentie Unctad III in Santiago de Chili heeft naar de mening van de voorzitter van de Vaticaanse dele gatie mgr. Ramon Torrella Cascante, meer schaduw dan licht gebracht. „De hoop, die men bij het begin van de conferentie nog had is tijdens het verloop van de besprekingen vervlogen, zodat tegen het eind van de conferentie er een algemene stemming van pessimisme was, om niet te zeggen een totale ineenstorting; zo verklaarde Cascante voor Radio Vaticaan. Volgens mgr. Cascante was er in Santiago alleen maar sprake van allerlei vragen over besluiten, maar is er geen vooruitgang geboekt over de belangrijke kwestie van het open stellen van de geïndustrialiseerde landen voor de onbewerkte- en indus- strlële produkten van de ontwikkelingslanden. De conferentie heeft ook geen beslissing genomen om één pro cent van het bruto-nationaalprodukt van de rijke landen aan ontwikkelingshulp te besteden, ondanks het feit dat daar reeds de vorige keer in New Delhi op was aangedrongen. „Tegen deze achtergrond kan men dan ook alleen maar vaststellen dat de wereldsituatie ernstig in gevaar is", aldus mgr. Cascante. De ontwikkelingslanden verkeren nog altijd in een situatie van volkomen afhankelijkheid. Volgens de bisschop is iedereen het er over eens, ook de ontwikkelingslanden zelf, dat deze situatie alleen door onderhandelingen veranderd kan worden en niet door wapengeweld. De Unctad III bood volgens de bisschop ditmaal een schouw spel, van eigen belang en nationaal egoisme. De noodzakelijk heid om te komen tot een mentaliteitsverandering wordt vol gens hem dan ook steeds dringender. „Men is nog ver af van een algemene internationale solidariteit", aldus de Vaticaanse vertegenwoordiger op de Unctad. In het radio-interview liet de delegatieleider weten dat de kerk tij dens Unctad III alle begrip getoond heeft voor de problemen voor de armsten, door opnieuw het reeds tijdens de bisschop pensynode geformuleerde beginsel dat de goederen der aar de rechtvaardig onder alle mensen verdeeld moeten worden onder de aandacht te brengen. Het kruis als symbool en het kruis als werkelijkheid ont moeten elkaar in Vietnam. Zuidvietnamese vluchtelin gen, komend uit Kontum, verdringen zich op een ka tholiek complex ten zuiden van de stad. Het complex omvat een kerk, een zuster klooster en een weeshuis en werd gesticht door een Amerikaanse vrouwelijke dokter. Het schijnt inmid dels al bezet te zijn door de Noordvietnamese troepen. De zorg voor de vluchtelin gen rust op de schouders van de bisschop van Kon tum, mgr. Paul Seitz, een Fransman, wiens vermagerd en zorgelijk gezicht de zwaarte van de taak illus treert. De Nederlands hervormde kerk heeft in hel afgelopen jaar be langrijk meer hervormde kerken en kerkelijke gebouwen ge bouwd of gerestaureerd, dan er in dat jaar zijn afgestoten. Een en ander blijkt uit het Juist verschenen jaarverslag 1971 van de bouw- en restauratiecommlssic van de hervormde kerk. Er kwamen in 1971 zestien nieuwe kerken gereed voor gebruik door de plaatselijke hervormde gemeente, al of niet in samen- v.l king met anderekerkgenootschappen. In tweeënvijftig plaatsen werden restauraties van kerken en torens uitgevoerd. Van de zestien plaatselijke kerken, die vorig jaar betrokken kon den worden, zijn er elf volledig hervormd, drie zijn bestemd voor gemeenschappelijk hervormd cn gereformeerd gebruik cn één kerk kwam tot stand op grond van een hervormd-gerefor- meerdo r.-k. combinatie. In het afgelopen jaar werden zes hervormde kerken gesloten. In het jaarverslag wordt ook gewezen op de voor vijf jaar Inge stelde stop voor het toezeggen van rijkssubsidies voor de res tauratie van monumenten. Ook voor kerkgebouwen die nu reeds voor restauratie in aanmerking komen zal tot 1976 gewacht moeten worden. In een brief aan de minister van CRM heeft de bouw- en restauratiecommissie erop gewezen, dat tengevol ge van de grote achterstand in het uitbetalen van de subsidies (eind 1970: 9S6 gevallen) de desbetreffende colleges van kerk voogden in fnanciële moeilijkheden geraken. Onder de titel „Kardinaal Mindszenty - het geweten der wereld"- is dezer dagen bij uitgeverij J.W. Neumann te Wlirzburg een boek ver schenen over de nu in Wenen in ballingschap levende pri maat van Oostenrijk. Het biografische deel van het boek is verzorgd door dr. Jo sef Vecsey, destijds een van de naaste medewerkers van de kardinaal. De historie van de kerkelijke strijd door dr. Carlo Navalis, terwijl de al gemene bespreking van het leven van de kardinaal van de hand is van dr. Emil Franzel. Kerk aan de Paleisstraat in Den Haag 'n interkerkelijke conferentie gehouden, waar op onder meer gesproken zal worden door de directeur van de Bijbelzending, Sa muel Doctorian uit Beiroet. De heer Doctorian sprak al in meer dan zestig landen, waaronder ook Nederland. Ook in vele andere plaatsen van ons land zal Samuel Doctorian in de komende tijd het woord voeren. In de P.otonde-Kerk van Hee renveen-Verband worden tot begin september weer sei zoendiensten gehouden voor mensen onderweg. Deze korte diensten voor toeristen en anderen worden elke zondag om half tien gehouden. In de diensten, die ongeveer twin tig minuten duren gaan pro testantse en katholieke pas tores voor. Mr. C. B. Bavinck, studen tenraadsman aan het Jaffna- college 'in Vaddukoddai op Ceylon is door de gerefor meerde kerken benoemd tot staflid in de sector wereld- diaconaat. Hij zal op het al gemeen diaconaal bureau worden belast met secreta riaatswerkzaamheden voor do sectie werelddlaconaat en ad visering over concrete hulp verleningsprojecten. In Mexico Is overleden kar dinaal Jose Garibi y Rivera (83), emeritus aartsbisschop van Guadalajara. Het college van kardinalen telt nu nog 118 leden, van wie er 89 ge rechtigd zijn aan een paus keuze deel te nemen. Het derde concilie van de Russisch-orthodoxe kerk in het buitenland zal in 1974 worden gehouden en wel in Jordanville in de Amerikaan se staat New York. Voorzit ter zal zijn de metropoliet van New York Filaret. De Evangelische werkgemeen schap voor wereldmissie in Hamburg is een waarschu wingscampagne begonnen te gen het feit dat de Bonds republiek Duitsland misbruik maakt van het verpleegsters overschot in Korea. In Duit se ziekenhuizen werken op dit moment ruim tweedui zend gediplomeerde ver pleegsters en ongeveer dui zend gediplomeerde hulp-ver pleegsters uit Korea. „Door de werving van Ko reaanse zusters onthouden wij de Koreanen het recht op gezondheid en doen hun menselijke waarden te kort", aldus de werkgemeenschap. Tijdens een discussie, die de initiatiefnemers van de actie, tezamen met beroepskrach ten uit ziekenhuizen, kerken en ontwikke'ingshulporganisn- ties voerde, bleek evenwel duidelijk dat de werving van Koreaanse zusters naar Eu ropa en Amerika de verple ging in Korea niet in gevaar brengt. Wel werd duidelijk vastgesteld dat de gezondheidsdiensten zich in Korea alleen maar ontwikkelen in de grote ste den en op het platteland zo goed als nlot bestaat. Men stelde vooral vragen naar de werkwijze van ontwikkelings hulp, die door de bouw van ziekenhuis en de opleiding van verpleegsters en artsen in wezen alleen de gegoede klasse begunstigt. De verschillende deelnemers aan het gesprek constateer den met enig onbehagen dat de Duitse samenleving niet bij macht is zelf voor haar zieken en bejaarden te zor gen. Men verwacht dat er in 1980 een tekort In Duitsland zal zijn van ongeveer 90.000 verplegers en verpleegsters. Ierse kinderen op verhaal in Nederiand In augustus komen dank zij de samenwerking tussen de Ser vice International in Noord Ierland, de Vrijwillige Inter nationale Actie, De Stichting vice International in Noord- Europa Kinderhulp en de Interkelijkelljke werkgroep Amsterdam-Belfast, veertig Noordierse kinderen een va- kantic in Nederland door brengen. Kinderen in de leeftijd van 9 tot 12 jaar zullen drie weken bij pleegouders worden on dergebracht. Ze zijn afkom stig uit katholieke en protes tantse gezinnen. De oorlogs- Kerk en Wereld- situatie In Noord-Ierland, de uitzichtloosheid daarvan en de ontwrichting van het nor male (gezlns)leven, plaatst ook kinderen onder een grote psychische druk De vakantie weken in Neder land zijn bedoeld om deze si tuatie enigszins te doorbre ken. Meer aandacht van kerk voor vrijheids bewegingen De Nederlander drs. B. C. Sjol- lema, secretaris van het pro gram ter bestrijding van het racisme van de Wereldraad van Kerken In Genève, heeft er tijdens een bijeenkomst in DUsseldorf op aangedrongen dat van Duitse kerkelijke zij de contact wordt opgenomen met bevrijdingsbewegingen in de derde wereld. Ben der gelijk initiatief van de Duitse kerken acht drs. Sjollema noodzakelijk omdat de argu menten van de vrijheidsbe wegingen te weinig worden gehoord. BONN (ANP) Voorbereidend overleg over troepenver mindering in Midden-Europa lijkt een voorwaarde te wor den voor het beleggen van een conferentie over Europese veiligheid en samenwerking, maar jde ministers van bui tenlandse zaken van de NAVO-landen, die tot en met van daag in Bonn vergaderen, wensen dit formeel niet te zien als een voorwaarde. De meerderheid van de vijftien NAVO-landen. maar niet Frahk- rijk, is het er over eens dat een of andere band moet bestaan tussen een veiligheidsconferen- M^n kan zjch voorstellen, zo werd wederzijdse en evenwich- jn Bonn opgemerkt, dat de Sov- het feit dat het overleg hierover niet iater mag worden gehouden dan het beraad over een veilig heidsconferentie. tige troepenvermindering. Over de aard van deze band is men het nog niet eens, wel-over Voorspoedige bevalling in KLM-bus SCHIPHOL (ANP) Op wel heel ongebruikelijke, zij het wel zeer natuurlijke wijze, heeft gister middag een chauffeur van een KLM-bus van Schiphol op weg naar Rotterdam een extra-pas sagier gekregen. Ter hoogte van Leiderdorp 6chonk een van de passagiers van chauffeur Zuidema, een 25-jarige Turkse vrouw, het leven aan een zoon van zes en een half pond. De vrouw was in gezelschap van haar echtgenoot, een Turkse gastarbeider, en haar anderhalf jaar oude zoontje op weg van de luchthaven naar haar woon plaats Zwijndrecht toen de ge boorte zich aankondigde. De heer Zuidema, die om half vier van Schiphol was vertrokken kon niets anders doen dan per mobilofoon om deskundige hulp vragen en de passagiers verzoe ken even uit te stappen. Per ambulance werden moeder en kind overgebracht naar het dia- konessen-ziekenhuis in Leiden, waar de gezondheidstoestand! van beiden „uitstekend" wordt ge noemd. Met een uur vertraging kwamen de passagiers van de KLM-bus in Rotterdam aan. Acupunctuur in Frankrijk MARSEILLE (AP) Een Franse chirurg en 'n Oosterse deskundi ge op 't gebied van acupuntuur hebben gisteren verklaard dat zij een man die aan hernia leed met succes hebben geopereerd door hem te verdoven door mid del van acupunktuur (naalden in bepaalde zenuwbanen). De gezondheid van de man liet slechts een plaatselijke verdo ving toe. jet-Unie met een conferentie over veiligheid en samenwer king bevestiging van de status quo in Europa nastreeft en de voorwaarden wil scheppen voor economische en financiële hulp aan het Westen voor zo ver het samenwerking betreft. Het Westen verstaat onder samen werking de vrije uitwisseling van personen, ideeën en infor- rtjatie, het toepassen van het be ginsel van nlet-inmenging in el- kaars binnenlandse aangelegen heden, ook tussen landen die tot hetzelfde blok behoren, en wat betreft veiligheid: vermindering van de militaire dreiging, met andere woorden troepenvermin dering. COSTADELSOL COSTABRAVA JOEGOSLAVIË RIMINI ROEMENIË •vanaf 430 gulden •vanaf 404 gulden "vanaf 470 gulden •vanaf 472 gulden •vanaf 438 gulden 'twee weken vol pension 3DAGEN LONDEN Als u een appartementwilt, liggen bovenstaande prijzen trouwens nog lager. U wilt nóg wat argumenten? 0 Ten eerste is dit maar een klein aantal van onze vliegreisaanbiedingen, we hebben ook nog andere. 0 Ten tweede kunt u al uw reisbeslommeringen door ons laten regelen zoals: verzekeringen, vreemd geld, vakantiesafe, alles. 0 Bovendien krijgt u van onze medewerkers vakkundig advies. 0 U zult ontdekken dat er géén makkelijker manier is om een vakantievliegreis te boeken. KAMPALA (Reuter) Volgens het radiostation van de Boeroendlsche regering, do „stem van de revolutie", zijn sedert do mislukte staatsgreep in dit kleine Oostafrikannse staatje ten minste 50.000 mensen om het leven gekomen. In een Franstalige uitzending werd gezegd dat groe pen vrijwilligers „50,000 doden hadden gevonden. Daarbij zijn niel gerekend degenen die worden vermist of di© naar Tanzania en Zaire zijn ge vlucht". In het nauwkeurigste verslag tot nu toe van de massamoord die op 29 april begon, zei de radio dat de autoriteiten niet alleen te maken hadden met een zorgvuldig voorbereide coup om de rege ring van president Midhol Micomboro omver te werpen maar ook met eon „misdadig plan", om de regerende Toestsi-ellte uit te roeien. De Toct- stam maakt 14 procent van de bevolking uit en vormt bijna de gehele regering terwijl de I loetoc- dc regerende Toetsl-ellte uit te roeien. Do Toetsl- sfcam 85 procent van de Boeroendiürs vertegen woordigt. DEN HAAG Binnenkort is een verhoging van vrijwel alle PTT-tarieven te ver wachten en het is waar schijnlijk, dat de giro dienst haar rente, net als de banken voor salarisre- keningen, tot anderhalf procent zal terugbrengen. Deze onplezierige medede ling moest directeur-gene raal H. Reinoud gisterert doen aan de vooravond van zijn pensionering. Zijn op volger drs. Ph. Leenman achtte het niet uitgesloten, dat ook in 1973 verdere ta riefsverhogingen nodig zijn om het staatsbedrijf goed te laten functioneren. De heer Reinoud zei, dat het overleg over de eerstvolgende (tariefsverhoging bijna is afge rond. Ingangsdatum en omvang wilde hij nog niet mededelen. Wel leek het erop, dat het gewo ne briefport van 30 op 35 cent zal komen. Bij de telefoondienst zal het gesprekstarief omhoog gaan, niet het vastrecht en het entreegeld. Van dit laatste heeft men afgezien, omdat bij een vo rige verhoging van die twee ta rieven een stortvloed van klach ten is gekomen van bejaarden en gehandicapten, waarvoor zo wel minister Drees als de PTT- leiding zeer gevoelig zijn geble ken. De girodienst zal beslist niet over gaan tot het invoeren van een tarief voor overschrijvingen, kas- chèques en girokaarten. Bin nenkort zal worden bekendge maakt, dat men gedurende een maand tot duizend gulden „rood" mag staan, waarvoor wei rente wordt berekend. Uit het gisteren gepubliceerde jaarverslag van PTT blijkt, dat het bedrijf vorig jaar een winst boekte van nog geen 75 miljoen gulden,, minder dan de helft van de winst van 1970 en onvol doende om de kapitaaluitgaven te dekken. De schatkist zal dan ook in het financieringstekort moeten bijpassen. De discussie rond de tariefsverhoging houdt dan ook sterk verband met de toestand van de rijksschatkist. In groot optimisme had PTT aan vankelijk voor 1971 een winst geraamd van 363 miljoen gul den. Later kwam men met een herziene Taming, die 220 miljoen vermeldde, maar de uitkomst is nog geen derde daarvan. Omdat men de bui zag hangen stond minister Drees (verkeer) de vo rige zomer al een tariefsverho ging toe, mede ook om de be drijfsresultaten van 1972 gunstig te beïnvloeden. Voor het nu lo pende jaar had men een winst van 500 miljoen geraamd, juist genoeg om ook aan de flnancic- ringskant rond te komen. Nu lijkt het batig saldo op 300 h 325 miljoen te komen. De nu op korte termijn te verwachten ta riefsverhogingen zullen dat ,gat' van 200 miljoen gulden niet dichten. De overheid moet dit jaar dan ook al bijspringen, ter wijl het investeringsprogramma met 70 miljoen gulden zal wor den verminderd. De voor een half jaar bedoelde personeels stop is geprolongeerd. Wiskundig bewezen: (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het Eerste Kamerlid Van Huiten (PPR) heeft een wiskun deknobbel. Dat is wel ge bleken tijdens de al maan den slepende schriftelijke polemiek tussen hem en de minister van Defensie, De Koster. De heer Van Hui ten zou met zijn knobbel geen gek figuur slaan als officier bij de Artillerie. Officier bij de Artillerie wordt je immers alleen als je zo'n knobbel hebt. Vorig maar oktober meende de heer Van Huiten al, dat er opmerkelijke verschil len zaten in de straffen, die werden gegeven aan Nederlandse dienstplichti gen in de legerplaats Hoh- ne (West-Duitsland). Zo zouden de straffen bij de 41 Pantsergeniecompagnie gemiddeld een dag korter duren, dan die bij het 41 Tankbataljon. Die verschil len zouden zich vooral voordoen in de periode kort voor het verlof van de dienstplichtigen. Aan de hand van grafieken Dr. Van Hullen: „nl P(i0,5 V 5,0 2,5X V i 0,5)" Voor hel front van de Iroep en statistieken trachtte mi nister De Koster de heer Van Huiten toen duidelijk te maken, dat het met die ■verschillen best meeviel. Het beschikbare cijferma teriaal was in elk geval en variantie o2 m n (N3-D) 3 N(N-l) 14 waarin: N n m cn D 2 t.met tj aantal straffen i= 1 van i dagen in de gezamenlijke steekproef. De nulpunthypothese dient verworpen tc worden (bij twee zijdig toetsen met een betrouwbaarheid van 95 pet.) indien: W-p <-1.96 of >1.96 is. niet voldoende om de bewe ring van de her Van Huiten tc staven. De heer Van Huiten heeft het er niet bj laten z'itten. Hij heeft in zijn kennel) <k overvloedige vrije tijd haarfijn uitgerekend - aan de hand van talrijke wis kundige formules - dat hij toch gelijk heeft. In zijn toelichting lezen we im mers, dai de nulhypothese A 5.0 2.5X, waarin A de strafduur in tijdvak A en X de N (0,1) verdeelde sto chastische variabele is, ge toetst kan worden door te bepalen: etc

Leidse Courant | 1972 | | pagina 7