Maak parkeerplaats kindersp eelterrein De „Scheve Zeven" Sneven Het valt MMS doek voor Huize Bijdorp Nieuw gedeelte op en in het Rijksmuseum van Oudheden Wethouder Kret belooft te adviseren: Flora omgeven met boomgordels ■eNVe Drama brengt Oidipous-mythe in het LAK-theater 'OENSDAG 31 MEI 1972 LEIDSE COURANT H Rot LEIDEN De vergadering van laj, de commissie stadsontwikkeling, gisteravond ten stadhuize, was laag bedoeld als informatief. Twee punten, uitbreiding speelgelegen- heid en het doorlopend busba- Aj6 nentracé, stonden op de agenda. Ondanks het informatieve ka rakter kan voorzitter, wethou der Kret er niet onderuit te be loven in de eerstvolgende B en W-vergadering te zullen aan dringen op beëindiging van het huurcontract met het Hoog heemraadschap Rijnland voor het parkeerterrein aan het Pie terskerkgracht, waardoor daar een veilige en doelmatige speel plaats zou kunnen worden ge maakt, eventueel door de be langhebbende ouders zelf. Bo vendien zou de heer Kret zich samen met de wethouder van CRM, mevrouw Den Haan, op korte termijn gaan buigen over tijdelijke voorzieningen op ande re plaatsen. Deze hoopvolle uit spraken deed hij na vurig aan dringen door mevrouw Kerling en de heer Gerkema, die een aardig applausje van het aan wezige actiecomité speelruimte binnenstad kregen. Behalve om de Pieterskerkgracht ging het om nog zestien andere punten in de stad, waar de si- tuatie te gevaarlijk en te be nauwd voor kinderen is Bernardstraat, Ververstraat, Leehgwaterstraat, Uiterste gracht, Leeuwenhoekstraat/Pas teurstraat, Haverstraat/Gorter- straat (inclusief Schoolplein), Prinsenstraat, Waldeck Pyr- montstraat e.o., Zwarte Pas, Stadhouderslaan, Bloem isten- - laan, Rijndijkstraat, Lombok- straat/Formosastraat, Lombik- straat/Javastraat, Celebesstraat en Hermanstraat. De meeste van deze projecten zijn reeds of worden binnenkort goedgekeurd door CRM. Sommi ge bezwaren van bijvoorbeeld in de straat gevestigde bedrijven, zoals in de Ververstraat en Prinsenstraat, zijn nagenoeg uit de weg geruimd. Toch zal het, volgens de wethouder, bij plan nen moeten blijven, zolang niet het geld dat de gemeente moet spenderen aan deze projecten (de helft betaald CRM) los komt. Dat bedrag (ongeveer 240.000 gulden) staat op de be groting van '72, maar die is, zoals bekend, nog niet goedgekeurd. De heer Gerkema noemde dit wachten en niets doen „ambtelijk perfectionisme". „Tussen nu (dat is niets) en het wachten tot je een duur terrein kunt maken, is er een andere, goedkope mo gelijkheid." Hij illustreerde dit met foto's van de bezettingsac- 1 tie van het Rijnlandparkeerter rein. „In zeer korte tijd was er voor niets een speelgelegenheid in optima forma en bovendien 1 door eigen creativiteit van de kinderen." •Refererend aan een proefschrift van de heer Akkermans, vroeg v Gerkema zich bovendien af of het wel nodig was voor de Rin- deren zulke kostbare speelgele- genheden te(bedenken. Een een- a voudige en goedkoper speelter rein spreekt de kinderen vaak veel meer aan. Voor de Ververstraat (,,een le vensgevaarlijke race-baan") deed hij de suggestie aah één kant twee paaltjes te zetten, om de doorgang voor auto's te be- - letten. Ondanks de toezegging dat hij die paaltjes er eventueel zelf wel in zou slaan, wees de heer Kret dit voorstel van de hand. „Dat schept preceden ten", was het argument. Mevrouw Kerling noemde het spe ciale parkeerterrein voor Rijn land onnodig en onverstandig. „Je moet het Hoogheemraad- schap niet teveel verwennen" Het eerste punt nam veel tijd in beslag, maar woog dan ook bij zonder zwaar. Uiteindelijk is j, speelruimte een acute zaak, ter wijl de busbaanplannen nog in een vrij praemature fase van ontwikkkeling zijn en zelfs in de raad pas na het zomerreces aan m de orde zullen komen. 12.' 1 De plannen werden letterlijk ont- ,,B1' vouwd. Een aantal prachtig ge kleurde en voor insiders onge- -lM twijfeld heldere projecttekenin- Busbanen voor sneller open baar vervoer te nemen en de auto te laten staan. Daarvoor moeten de in terlokale en lokale bussen in de binnenstad vaak en onge stoord kunnen rijden. Het plan is nu een speciaal busbaan-tra ject aan te leggen vanaf de Rijnsburgerweg, hoek Warmon- aerweg door de fietserstunnel via het Stationsplein, Steen straat, Prinsessekade, Bree- straat naar de Lammenschans- weg. Van de andere kkant zou er een baan komen vanaf de Lam- menschansweg, eerste halte, via de Korevaerstraat naar de nu reeds bestaande Marktroute. Op het levendaal zou in de richting va nhet centrum ook een aparte busbaan moeten komen. In te genovergestelde richting levert de doorgang nauwelijks proble- De grote bottle-neck is de Prin sessekade. Deze zou aan de kant van het Galgewater ver breed moeten worden door een wal-dam. In de wielrijderstun nel bij de Rijnsburgerweg zou een stuk van het trottoir afgaan en op de Lammenschansweg zou een stuk van de groenstrook tussen rijbaan en ventweg. Het hele plan zal, na goedkeuring, in verschillende fasen uitge voerd worden, waarbij telkens rekening wordt gehouden met eventuele nieuwe ontwikkelin gen. In het project is ingecalcu leerd, dat de toekomstige Noord Zuid tangent het verkeer in de binnenstad aanzienlijk zal ont- Als de plannen de Commissie Verkeer, de adviesraad binnen stad en de gemeenteraad zijn gepasseerd, zullen ze worden aangeboden aan het ministerie van verkeer en waterstaat, dat voor een financiële bijdrage moet zorgen. Na zijn bezoek vo rige week aan ae minister van dit departement, Dr. Drees, meende de heer KRet vrij posi tief te kunnen zijn over de goed keuring van de plannen door het ministerie. LEIDEN Vrijdag geeft de Neder landse groep Gol den Earring een concert In do stadsgehoorzaal, aanvang 20 uur, onder auspiciën van thenterbureau Wim Bosman. Overzicht van de t afdeling, die morgen wordt opengesteld. LEIDEN In het Rijksmuseum van Oudheden wordt morgen een vernieuwde afdeling voor het publiek opengesteld. In ver gelijking met de grote Egypti sche en Nederlandse afdelingen, die eind 1968 in een totaal ge moderniseerde gedaante in ge- bruflk werden genomen, betreft het ditmaal slechts een klein ge deelte. Maar dit herbergt een belangrijke collectie, nl. de be schilderde Griekse vazen en het De opbouw van de Egyptische Etrusklsche en Romeinse vaat- tempel laat wegens de economl- werk. sche omstandigheden nog op zich wachten, maar de vernieu- Ook deze nieuwe inrichting is ont- wing van het museum zelf aan worpen door A. Verhoeven uit het Rapenburg gaat door. Den Haag en grotendeels uitge voerd door het technische perso neel van het museum zelf. Over enige maanden hoopt men bo vendien de rijke glascollectie in een gloednieuwe omgeving te kunnen presenteren. Zo zullen de steeds in aantal toenemende bezoekers weer meer van het nationale bezit aan oudheden in een fraaie opstelling kunnen be wonderen. LEIDEN In de hevige zoildwed- ster sneuvelde vorige week rond het middagurru een van de ze ven lindebomen aan het begin van het Steenschuur. En het blijft niet bij deze ene boom: zeker drie andere moeten val len. Want hoewel ze er ondanks hun tachtig jaren nog puntgaaf uitdien, blijken ze - evenals de omgewaaide boom - onder de straat-verrot en uitgehold. Sommige zijn scheef komen te staan en vertonen scheuren. Dat levert direct gevaar op, waar om de plantsoenendienst ook na overleg met een bekend boom chirurg, met het rooien is be gonnen. Het omgewaaide exem plaar was zeker niet het slecht ste. Oorzaak van deze interne verrot ting moet vermoedelijk gezocht worden in 1964, toen de walmu- ren van het Steenschuur zijn vernieuwd en er straatriolering is aangebracht. Er is toen alles aan gedaan om de bomen voor het Steenschuur te sparen. Toch blijkt de schade aan het wortel bestand van de bejaarde linden groter te zijn geweest dan was gehoopt. Zo het enigszins moge lijk is - wat uit diepgaand on derzoek moet blijken - blijven twee of drie bomen deze zomer gehandhaafd. In het komende najaar hoopt de plantsoenen dienst tien of twaalf nieuwe, zo groot mogelijke exemplaren van het lindengeslacht aan te plan ten. Behalve dat ze dan wat dichter bij elkaar komen, zullen ze ook dichter bij de gracht worden geplaatst. Het sneven van de .Scheve Zeven" Boompjes leden van het weer LEIDEN De gemeenteraad van Lelden leverde maandag kritiek op de armelijke toe stand van (o.m.) de nieuwe bomen aan de Beestenmarkt. De gemeentelijke plantsoe nendienst heeft het nu voor de „sprietjes" opgenomen. Hun armetierig uiterlijk heeft twee oorzaken. Ten eerste zijn de boompjes laat in het seizoen geplant, waardoor de groei is uitgesteld. Ten twee de hebben ze vooral de laat ste weck geleden onder de onfortuinlijke combinatie van stormwind en zeezout, die het nog jonge groen hebben aangetast. Do plantsoenen dienst verwacht dat de bo men zich daarvan wel zullen herstellen, hoewel ze dit Jaar de achterstand wel niet meer helemaal kunnen wegwerken. CCP-VOORHOUT: NOORHOUT De plaats voor de velling Flora zal In overleg met de gehele streek moeten worden vastgesteld. Moet de veiling ln de Elsgeesterpolder over deze plaats wordt het meest ge sproken komen, dan zullen de bouwbeperkingen voor dc kwekers daar moeten worden opgehovcn. De velling zal het landschap niet mogen ontsieren en daarom omgeven moeten worden met brede boomgordels. Dat word gisteren door dr. Udo gezegd op een bijeenkomst ln dc BNS waarop de CCP de struc tuurschets voor de bollenstreek onder de loep nam. Oud-raads lid Van der Tang merkte over de zauk-Flora nog op dat hij had gedocht dat er voor Voor hout wel wat tegenover de komst van de velling zou staan, de bouw van een zwembad bij voorbeeld. Dr. IJdo, dc ruimtelijke orde- ningsspeciallst van de CCP schetste de situatie in de Bollen streek. Het gebied heeft een agrarische bestemming gekre gen omdat het fultuurgronden bezit die vrijwel onvervangbaar zijn. Voorhout komt afgaande op de bodemgesteldheid nog het meent in aanmerking voor uit breiding. Die zou dan in zuide lijke richting moeten plaats heb ben. Men is in Voorhout echter niet van plan van die gelegen heid overvloedig gebruik te gaan maken. Voorhout gnat slechts uilbreiden voor de eigen economische gebonden woning zoekenden. De overloop van Den Haag en omstreken wordt niet opgevnngen. Dr. IJdo noemde het gewenst dat men na het plan „Spoorlaan och nog maar iet.-, meer woningbocw moest plegen en wei bij dc be- jaardenwon'ngen die achter de HORLOGES KLOKKEN De moolete en de rulmeto keuzo, in de allerbeste merken, SEIKO - ETERNA - CERTINE CITIZEN - PRISMA - LASITA JUNGHANS - EWE ANCRE. Voor ƒ39,50 heeft u bij ons al eon ocht Anker uurwerk, schokvrij, onbr. veer. Door eigen ateliers, de beste vok-oervlce. Uw horloger v.d. WATER Haarlemmerstraat 181 Lelden J. Kleyburg weg bij MEB OEGSTGEEST Do heer J. Kleyburg heeft gistermiddag af scheid genomen als hoofd van de Elektronen-Technische Maga zijnen bij dc Murine Bedrijven. Hij gaat zich vestigen in Den Hel der, waar hij gedelegeerd wordt van het hoofdbureau bevoorra dingen. BIJ het afscheid toonde de directeur van het MEB, kolo nel Glasor zich teleurgesteld over het vertrek van de heer Kleyburg. Hij prees hem om zijn beminnelijke werkwijze. De kolonel en ook de rij sprekers die na hom kwam, lieten hun woorden vergezeld gaan van ge schenken als bloemen en plan ten. TREVISE Anthony Richardson I is Internationaal militair boks- j kampioen geworden in het zwaarweltergewicht. Onze land- gen bekleedden de commissie-1 genoot verloeg gisteravond op de finale-avond van de CISM- kampioenschappen te Trevise de Tunesiër El Mejri op punten tafel. In het kort komt het hier i,: op neer: -ln het kader van de actie „Auto oc Weg uit de binnenstad", zal hethe tweede Nederlandse militaire openbaar vervoer optimaal ser-1 bokser, die tot de finales was <,h vice moeten kunnen bieden, zo- doorgedrongen, James Vrij, kon 1 dat het voor autobezitters inder- het tegen de Ghanees Ankundey daad aantrekkelijk wordt de bus njet bolwerken. LEIDEN Op 10 juni brengt eNVe Drama in het LAK-theater een i opvoering van de „Oldipous Mythe", aanvang 20.15 uur. plegen mensen hebben zich intensief bezig gehouden met het verhaal en de figuur van Oidipous onder leiding van Dick van Gendt, ver- j bonden aan de Academie voor expressie in woord en gebaar in Utrecht. De productie is een stuk groepstheater waarin beweging. woord en regie een geheel vormen. Daarbij zijn zij geïnspireerd j 1 door de tegenstellingen en overeenkomsten tussen heden en verle den en door de vraag hoe ziet de blinde en hoe ziet de ziende? Te- gen een sobere achtergrond vormen de kostuums kleurige accenten. De groep heeft zoveel mogelijk gebruik gemaakt van de mogelijkhe- A*>n JLc. I AU-theater biedt. VOORSCHOTEN Vrijdagmiddag om twee uur valt het doek de finitief voor de M.M.S. Huize Bijdorp. Op die dag worden de laatste diploma's uitgereikt en daarna is de M.M.S. historie. De Franse school van de zusters Dominicanessen is bijna 100 jaar geworden. In 1S79 werd in het buitenhuis „Bijdorp" het pensio naat gesticht „Onze Lieve Vrouw van Lourdes" en geleid door de zusters Dominicanessen. De Franse school werd geruisloos omgezet in de Middelbare Meisjes School en de inwonende meisjes „internen" inplaats van „pensionrires", maar veel van het oude bleef, zoals de docente, die steeds „soeur" a!s aanspreektitel had, de speelplaats, die de „cour" genoemd werd en nog vele andere gebruiken uit de Franse tijd zijn thans nog gangbaar, nu de M.M.S. minder geruisloos omgezet is in een H.A.V.O.-school voor jongens en meisjes. Sinds twee jaar is de heer Van Noort directeur van deze schoolgemeenschap, terwijl de religieuze do centen aangesproken worden met mev/ouw. Om de goede oude tijd waardig te besluiten zal vrijdagmiddag nog eenmaal de M.M.S. en de Franse school herdacht worden. De laatste direkïrice van de M.M.S., Zr. Cyrilla O.P., thans docente aan de H.A.V.O., zal zeker nog eenmaal in het zonnetje gezet worden. Vrijdag voor het laatst de zusters in 't zonnetje met een beetje veel weemoed om het definitieve verdwijnen van het goede oude. Huize Bijdorp.

Leidse Courant | 1972 | | pagina 3