Verontwaardiging en afschuw over bloedbad Lod Gevolg investeringsrem zou nu desastreus zijn Zes miljard gulden „zoek" «rwr-jt Onderzoek naar mogelijkheden tot renovatie gaat beginnen Werkgelegenheid stemt minister pessimistisch Bevrijdingsleger Palestina slaat toe Tarieven bij P.T.T. per 1 j'i omhoog Studenten en vrouwen protesteren op Binnenhof Onderzoek bij Haagse zakenman V/2 &mha€ommii Kort Rapenburg 2, Leiden, postbus 11, telefoon 22244* - Giro 103003 - Bank: Amro-bank N.V., Leiden - Directeur: drs. J. H. M. Brader. Hoofdredacteur: F. J. Plug. Chef-redacteur: H. P. M. Heruer. Advertenties (excl. B.T.W. ƒ0,26 p. mm. Telefoontjes 2.37. Klachten bezorging: tel. 22244* (18 tot 19 uur). Abonnement per week 1.83, kwartaal ƒ23,60; jaar 91,55. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 63e jaargang, no. 18.708 WOENSDAG 31 MEI 1972 NOG STEEDS KOUD T.V.-SELECTIE HEDENAVOND Ned. I: 20.21 uur Ajax—Internazio- nale Milan; 22.45 uur Nabeschou wing van de wedstrijd Ajax Inter Milan. Hier en daar buien maar ook op klaringen. Matige westelijke wind. Min.temp. omstreeks 9. maxima rond 16 graden. Een beeld van de aankomsthal van de luchthaven Lod, waar achtergelaten bagage en bloedsporen de stille getuigen zijn van het bloedbad. O (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Op 1 juli wordt een aantal P.T.T.-tarieven aan merkelijk verhoogd. Dit is vol gens de Centrale Directie van de P.T.T. noodzakelijk om de verliezen te kunnen dekken. De verhoging van de tarieven zal gemiddeld twee procent bedra gen. De prijsveranderingen zijn: de briefport gaat omhoog van ïaar 35 cent, de gesprekskosten van de tele foon stijgen eveneens vrij sterk, i d'J tarieven voor telegrammen, telex, mobilofoon, aangetekende en expresse stukken, postwis sels, postincasso en briefkaarten worden hoger, de rentevergoeding van de postgiro gaat per 1 juli omlaag van 2.5 naar 1,5 procent. 0 De P.T.T. wil zijn service ver hogen. Zo kan men binnenkort bij de postgiro persoonlijke lenin gen sluiten tot een bedrag van 10.000 gulden, af te lossen in twee of drie jaren. (ADVERTENTIE) SeidóaQowuwt VANDAAG UIT STAD EN STREEK Hoop voor speelplaat sen in de binnenstad pag. 3 Oude bomen op Steenschuur gaan verdwijnen pag. 3 Alphens lyceum krijgt dependance in de Marihastichting pag. 4 UV5 verslaat belofte vol LFC pag. 4 Raad Koudekerk: Groen gaat voor parkeerruimte pag. 5 VVD: Meer sociale woningbouw in Hazerswoude De pastoor van De Rip jubileert pag. 6 CCP-Voorhout: boomgordels rondom nieuwe Flora pag. 6 pag. 5 TEL AVIV (Rtr/AP) Diepe verontwaardiging en afschuw zijn de reacties uit de gehele wereld op het bloedbad dat een Japanse zelfmoord commando van drie leden gister avond heeft aangericht in opdracht van het Palestijnse Bevrijdingsfront op het vliegveld Lod bij Tel Aviv. De aafslag eiest 26 doden en zeventig gewonden. Premier Golda Meir heeft haar vakantie afgebroken en haar kabi net i spoedzitting bijeengeroepen. Vice-premier Allon sprak van massamoord in het wilde weg. De Japanse re gering is onmiddellijk met een onderzoek begonnen en heeft straffe maatergelen aangekondigd tegen de ex treem-linkse Japanse guerillaorganisatie Het Rode Leger, waar de zelfmoordbrigade deel van uitmaakte. (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN Het op 13 maart in de gemeenteraad beloofde onder zoek naar de renovatiemogelijk- heden van vooroorlogse gemeen tewoningen gaat beginnen. De betrokken bewoners uit Leiden Noord en het Haagwegkwartier zijn uitgenodigd voor een verga dering in De Burcht aanstaande dinsdag, waar over deze proble matiek gepraat gaat worden. Het gaat om 680 woningen die al lemaal meer of minder ernstige gebreken vertonen en bovendien niet meer aan de huidige nor men voldoen. Vaak ontbreken douches, bergruimten en bij bo venwoningen balcons. Men gaat allereerst bekijken of renovatie nog mogelijk is. Daarna krijgen de bewoners via een uitvoerige enquête de gelegenheid hun wensen en verlangens in te brengen. Aan de hand van deze gegevens wordt voor iedere wo ning een plan opgesteld. Deze plannen worden dan weer aan de bewoners voorgelegd. Men heeft dan inmiddels ook be rekend wat de verbeteringen gaan kosten en welke huurver hoging daarvan het gevolg is. Voor mensen die niet meer huur kunnen betalen moet bekeken worden of hun huis toch opge knapt kan worden. De comité's Plan Noord en Haagwegkwar tier hebben al aangekondigd dat zij zich vooral op dit punt zullen inzetten. Tijdens het onderzoek en de uitwerking van de plan nen worden de huren van deze hiiizen niet verhoogd. Mocht blijken dat voor sommige blok ken geen renovatie mogelijk is, dan zal de Nationale Woning raad hiervoor redelijke huren vaststellen. In het Haagwegkwartier gaat het om de gemeentewoningen tus sen Genestetstraat, Toussaintka- de en Potgieterlaan, in Plan Noord om de woningen rond de Van Hoogendorpstraat, in de Anna van Saksen- en Waldeck Pyrmontstraat, Sophiastraat en stukken van de zijstraten daar van, tussen Sophiastraat en Bernhardkade, Os- en Paarden- laan en Lusthoflaan. Dr drie mannen van de Japanse zelfmoordbrigade waren met een toestel van Air France op het vliegveld Lod aangekomen, et de nadere passagiers werden zij naar het stationsgebouw ge reden. Daar haalden zij plotse ling handgranaten te voorschijn die zij in de menigte wierpen en openden het vuur met Russische automatische geweren van het type Kalatsjnikow op passagiers en afhalers in hef wachd' '"lal. Binnen enkele seconden heerste er een ontzettende chaos. Gil lende mensen vluchtten alle kansen op, terwijl het en der verspreid lichamen in .ploelen bloed lagen. Een van de schut ters pleegde zelfmoord door op een handgranaat te springen, een tweede werd getroffen door 'de kogels van een van zijn met gezellen. Zijn lijk was doorzeefd met kogels. De derde werd ge grepen. Hij bekende gehuurd te zijn door het Palestijnse Bevrij dingsfront, die wraak wilde ne men voor de dood van twee Arabische kapers, die drie we ken gededen werden gedood bij de kaping van een Sabenatoe- stel met 96 passagiers. Vier guerillastrijders dreigden toen he Sabenatoestel op te blazen. Bij een overrompelingsaxtie van het Israëlische leger werden twee kapers gedood, een ge wond en de vierde gevangen. Bij de aanslag van gisteravond werd de bekende Israëlische hoogleraar in de fysische che mie, professor Haron Hatzir ge dood. Enkele vliegtuigen waar onder een toestel van Air Fran ce en El Al zijn beschadigd. Den Haag Duizenden de monstranten hebben gisteren in Den Hang geprotesteerd. De grootste groep demon stranten bestond uit een twee kilometer lange optocht van naar schatting achtdui zend studenten en aanhan gers die tegen de voorgeno men verhoging van de In schrijf- en collegegelden, protesteerden. Daaraan vooraf ging een de monstratie van zo'n vijfhon derd dames van de Neder landse Vrouwen Beweging, met als motto „geen NAVO- geld, meer huishoudgeld". Beide demonstraties verlie pen zonder incidenten. De politie, die «net ruim twee honderd man paraat was, hoefde geen enkele maal in te grijpen. Ook de ge vreesde verkeerschaos rond hel avondspitsuur bleef uit. Hoogstens deden zich hier en daar wat verkeersopstoppin gen voor a!s gevolg van de massale onderwijsdemonstra- tie. Het hoogtepunt van de onderwijsdemonstratle vond p'aats op het Binnenhof. Dicht op elkaar gepakt luis terde hier de studentenmas sa naar diverse toespraken van onder meer Tweede Ka merlid Marcus Bakker (CPN). De. studenten gaven luidkeels blijk van hun aan wezigheid door leuzen te roe pen als „1, 2, 3, 4 wat doet die regering hier - 5. 6. 7. 8 gooi die rotzooi in de gracht" en „De Brauw, bal gehakt". Vermoedelijk B.T.W.-fraude van 6,5 ton (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG/AMSTERDAM De 48-jarige Haagse zakenman J.W.P., die maandag in zijn wo ning is aangehouden wordt door de fiscale recherche verdacht van knoeierijen met de BTW. Dit zou volgens voorzichtige ra mingen tot een bedrag van 6,5 ton kunnen oplopen, liet zijn de 6,5 ton, die de aangehouden Ha genaar dit jaar op het ParlJ- se vliegveld Le Bourget volgens eigen zeggen kwijt geraakt zou zijn bij een beroving. De man was toen, aldus zijn ver klaringen bezig met het wisselen van geld, toen zijn koffertje, waarin het bedrag zat, gestolen zou zijn. Dit verhaal klonk de fiscale re cherche nogal ongeloofwaardig in de oren. De verklaringen van P. baseren zich op beleggingen voor derden in Zuid-Frankrijk waarvoor hij destijds voorschot ten ontvangen zou hebben tot een bedrag van 6,5 ton. De fis cale recherche vond zoveel duis tere punten In de verklaringen, dat P. maandag aangehouden is voor verder verhoor. Thans is deze recherche in de boeken gedoken van de Hage naar, die zich bezig houdt met bouwaktivltelten. Ook andere partijen moeten gehoord wor den, om een duidelijker beeld te kunnen krijgen van de omvang van de mogelijke BTW-zwendel. LEIDEN De Kamer van Koop- noemen de Kamers een slag in moeten overgaan tot nieuwbouw handel en Fabrieken voor Rijn- de lucht. en concentratie, land zijn helemaal niet gelukkig De Leidse en de Goudse Kamers De Kamers voegen or aan toe dat met het voor-ontwerp Investe ringsheffing, waarover de rege ring advies heeft gevraagd bij de Sociaal-Economische Raad. Samen met de andere Kamers van Koophandel in Zuid-Holland heeft ze een bezwaarschrift in gediend bij de SER, waarin een sterk waarschuwend geluid naar voren wordt gebracht. „Het zo opvallend etaleren van een koersverandering in het Ne derlands beleid zal het vertrou wen schokken van het bedrijfs leven, aldus de Kamers, die kri tiek hebben op het wetsontwerp, omdat er o.m. niet in staat hoe de achtergebleven delen van het Westen tot een verbetering zul- passing toe zijn. Rationalisatie concentratie van bedrijven in dit gebied kan volgens de Ka mers alleen worden gereali seerd wanneer nieuwe behui zing in gebruik kan worden ge nomen. In de plaatsen met een woonfunctie is bovendien onvol doende werkgelegenheid. Daar komt nog eens hij dat de werk gelegenheid in typische indus trietakken als de laken- en wolnijverheid in Leiden af neemt. len moeten komen. De voorgc- Door de buitenlandse concurrentie stelde consequenties van het worden de bedrijven tot her ontwerp (afremming in het wes- structurering gedwongen en dat ten en opleving in het noorden) betekent dat zij in vele gevallen van Koophandel hebben ook nog ook de dienstensector onvol- eens afzonderlijk hun bezwaren doende vertegenwoordigd Is in naar voren geb acht. Het noor- dit gebied, waardoor er een den en oosten van Zuid-Holland zeer sterke uitgaande pendel is. noemen zij achtergebleven ge- Het invoeren van een investe- bieden die nu pas aan een aan- ringshefflng zou daarom vol- Zeven gewonden bij auto-ongelnk in Leiden LEIDEN Op de Brahmslaan, hoek Apollolaan zijn gisteren twee auto's op elkaar gebotst en totaal vernield. De juiste toe dracht is nog niet bekend. Vermoedelijk heeft een van beide wagens geen voorrang verleend. De bestuurder van de ene auto (een 32-jarige Nootdorper) zijn vrouw en vier jonge kinderen moesten in het Diaconessenhuis- ziekenhuis worden behandeld voor snijwonden en kneuzingen. Twee kinderen (4 en 6 jaar) zijn ter observatie in het zieken huis gebleven. DEN HAAG (ANP) Bijna zes miljard gulden in de vorm van bankbiljetten is in Nederland „zoek". Niemand weet waar het is of wil ervoor uitkomen het te weten. •r Fidel Castro van Cuba Is voor een officieel bezoek in Boe dapest aangekomen. Een klein jongetje, lid van de jonge pio niers, mocht de baardige bezoe ker op het vliegveld begroeten. Links partijleider Kadar. DEN HAAG (ANP) Minister Boersma (Sociale Zaken) is niet optimistisch over de ontwikkeling vrn de werkgelegenheid. In de Eerste Kamer zei hij gisteren niet te verwachten dat de werkgele genheid nog vóór de tweede helft van dit jaar zal „aantrekken". Mocht zulks inderdaad niet het geval zijn dan wacht ons „een zeer slechte ont wikkeling", aldus de minister. Die ontwikkeling zal ertoe leiden dat er in novem ber 150.000 of mogelijk meer werklozen zullen zijn. Minister Boersma deelde mee dat de afgelopen maand „een betrekkelijk bescheiden" daling van de werkloosheid werd geconstateerd. De daling wes iets lager dan waarop was gerekend. In dc afgelopen maand daalde de werkloosheid van 86.2D0 tot 77.900 mannen. De minister gaf de Kamer een overzicht van de re cente zijns inziens „wat minder pessimistische" verwachtingen over de algemene economische si tuatie van het Centraal Planbureau. Hij conclu deerde dat de nieuwe CPB-cijfers aanleiding kun nen geven om te gaan denken aan het passeren van het dieptepunt. „Ik hoop het", aldus de be windsman. Dit is het resultaat van eer on derzoek van het Instituut voor Actuariaat en Econometrie van de Universiteit van Amsterdam onder leiding van prof. dr. J. S. Cramer en drs. G. M. Reekers. Zij hebben een uitgebreid bank- biljettenonderzoek gedaan om te achterhalen waar het Neder landse bankpapier zich nu ei genlijk bevindt Er is rond 9,5 miljard gulden aan biljetten in omloop, maar de onderzoekers vonden slechts 3.5 miljard te rug. De onderzoekers vermoeder, dat zowel bedrijven als particulie ren geld oppotten en dat sprake is van veel zwart geld. Dit zwart geld wordt bulten de ad ministratie gehouden om be paalde heffingen t« ontduiken. Bij de oppottingen is moge jk geen sprake van fiscale fraude, maar var weinig vertrouwen In het toevertrouwen van geld aan banken. De onderzoekers misten vooral biljetten van 100 en 1000,gulden. Veel conclusies uit hun bevin dingen durven zij nog niet te trekken. Er zal een nader derzoek naar het ondergedoken geld worden ingesteld. gens de Leidse Kamer vnn Koophandel desastreus zijn. Zij wijst er bovendien op dat grote terreinen in dit gebied bouwrijp liggen. Het niot ln exploitatie nemen van deze terreinen gaat de gemeenten «rnorme bedra gen kosten. Vliegtuig kaping mislukt SAO PAULO (ANP) - Man schappen vun dc Braziliaanse luchtmacht hebben gisteravond met traangasgranaten een ge kaapt vliegtuig bestormd. De kaper pleegde niet een revolver zelfmoord voordat hij gearres teerd kon worden. Enkele minuten tevoren had de kaper de 80 passagiers ln het vliegtuig vrijgelaten tegen beta ling van een losgeld van 250.000 dollar. De kaper schoot zichzelf door het hoofd met de revolver, die hij ook had gebruikt om heer en meester over het vlieg tuig te worden. De herovering van het vliegtuig zien op de Braziliaanse televisie. (Vni Ge«J. nnn de unlv. van Gronl voor doet. ex. 2c god. Keneesk. D, E. Josephus Jltta, Wassenaar, R. Luyendljk, Lelden. A. F. Stemfoort, Den Haag. D. R. Walburnh Schmidt. OcKutKcest. F. Wcstrouwen-Van I Meeleren, Den Haag. Verbod tot verkoop schriftelijke cursussen anti de deur parlementaire redac tie) DEN HAAG De verkoop van cursussen voor schriftelijk on derwijs door colporteurs ann de deur moet radicaal worden ver boden. Dat Is de mening vnn PvdA, D'66, PPR en een deel van do KVP In do Tweede Ka- Zij willen dat in de komende wet op het Schriftelijk onderwijs het huisbezoek door mensen van een Instelling voor schriftelijk onderwijs wordt strafbaar ge steld. Alleen op schriftelijk ver zoek van een adspirnnt-curslst of als het gaat om uitleg te ge ven over een al lopende cursus, zou huisbezoek geoorloofd moe ten zijn. Schilderijen en kcrnmlck van Louis Visser, aquarellen van Annemarie van Zanten en bron zijn sculpturen van Joep Cop- pens zullen tot 3 juli te zien zijn in kunstzaal de Vuurt te Hilvcr- principieel bezipp.hpter!

Leidse Courant | 1972 | | pagina 1