N ixon-Br ez j n j e v bereid tot samenwerking CeidócSoivta/nt U niver siteitsstaking nu vrijwel volledig Donorkaart voor afstaan van organen Collegegeld-demonstratie A msterdam ANTIEK KOPERWERK Baader- Meinhof bedreigt Stuttgart FAMA I DINSDAG 30 MEI 1972 LEIDSE COURANT MOSKOU (Reuter-UPI-AFP- DPA) President Nixon van de VS en de Russische partijleider Leonid Brezj- jf nev hebben zich in een ge meenschappelijke verkla ring voorstanders getoond van vreedzame samenwer king, voor een Europese topconferentie en voor vre de in het Midden-Oosten. Zij zijn er niet in geslaagd tot overeenstemming te ko men over de kwestie Viet nam. De onderhandelingen hierover noemde Nixons adviseur Kissinger „lang, moeilijk en soms zeer ge detailleerd". a de ondertekeningsplechtighe den vertrok Nixon naar de hoofdstad van de Oekraïne, Kiev, waar hij inmiddels, zij het niet zonder vertragingen, is aangekomen. Voor het vertrek bleek het Hjoesjinvliegtuig een motorstoring te hebben, zodat een reservevliegtuig gebruikt moest worden. Dat bracht enige verwarring teweeg op het vlieg veld van Moskou, waar het mu ziekkorps opvallend vaak het refrein van de laatst gespeelde mars herhaalde. Premier Kosy- gin haalde er de minister van luchtvaart, Boris Boegalev, bij. „Wat moeten we met hem doen?" vroeg hij met strak ge zicht aan Nixon. „Bevorderen", antwoordde deze, „tenslotte is het mankement vóór het vertrek President en mevrouw Nixon verlaten de lljoesjin-62 als ontdekt Het P.ussisch-Amerikaans topge- sprek heeft niet geleid tot een handelsakkoord, hoewel beide partijen wat dat betreft dichter tot elkaar zijn gekomen. Ten aanzien van Vietnam zijn de standpunten precies hetzelfde gebleven als vóór het topge- sprek. Geheime afspraken zijn, volgens Amerikaanse en Russi sche woordvoerders, niet ge maakt. De kwestie van de joden in de Sovjet-Unie wordt door de VS gezien als een volstrekt bin nenlandse aangelegenheid. Over China is, naar Kissinger zei, nauwelijks gesproken. In de verklaring staat verder dat ,de Sovjetleiders een uitnodiging voor een bezoek aan de VS heb ben aanvaard. Er moet alleen nog een -datum worden vastge steld en men moet nog uitma ken wie van het Russische drie manschap de reis zal maken. Kosyriin is al eens in de VS ge weest. In Bonn heeft de secretaris-gene raal van de NAVO, mr. J. Luns verklaard dat de voorbereidin gen voor een algemene confe rentie over Europese veiligheid en samenwerking, tijdens welke ook gesproken zal worden over een vermindering van troepen sterkte, niet voor het einde van dit jaar voltooid kunnen wor den. Luns verklaarde dit op'een persconferentie aan de voor avond van de tweedaagse ver gadering van de ministers van buitenlandse zaken van de NA- VO-landen in Bonn. Fokker werkt aan „stille" Friendship McGovern leidt in enquête WASHINGTON (Reuter) Sena tor George McGovern stond gis teren in de democratische voor- verkiezingen voor de Ameri kaanse presidentsnominatie voor het eerst op de eerste plaats van meest populaire kandidaat van de democratische kiezers. De enquête vam het Ha'nrtis->insbi- tuut voor de publieke opinie contrasteert met een enquête van Gallup die vrijdag werd ge publiceerd, en waaruit senator Hubert Humphrey met ruime voorsprong als meest populaire kandidaat naar voren kwam. Volgens Harris wordt McGovern nu door 21 procent der Ameri kaanse democraten verkozen, Humphrey door 20 procent. Se nator Edward Kennedy wordt door twintig procent verkozen, hoewel hij zegt geen kandidaat Zwolle wil rijksdiensten ZWOLLE (ANP) Vestiging van rijksdiensten in Zwolle en meer bedrijven in de dienstensector «in West-Overijssel. Dit bepleit de sociaal-economische advies- v raad voor West-Overijssel in een rapport dat gisteren aan verschillende Kamerleden is aangeboden. SCHIPHOL Bij wijze riment werkt Fokker versie van de F-27 „Friend ship", die minder lawaai zal ma ken. Deze „stille" „Friend ship", wordt daartoe uitgerust met vier in plaats van twee Rolls Royce schroefturbinemoto- ren, die om het zelfde vermogen te produceren dus slechts op halve kracht hoeven te draaien. Hoewel in de luchtvaartwereld steeds meer de nadruk wordt gelegd op geluidsarme vliegtui gen, ziet het er toch niet naar uit, dat er een nieuwe succes volle markt voor de viermotori ge „Friendship" zal opengaan, zelfs als( proeven uitwijzen dat dit type aan de „stille" ver wachtingen van Fokker voldoet. Fokker heeft de Nigeriaanse luchtvaartmaatschappij drie straalverkeersvliegtuigen van het type „Fellowship" verkocht, waarmee een bedrag van vijftig miljoen gulden is gemoeid. Voedsel vergiftiging in Saarland SAARBRÜCKEN (AFP) - In het Duitse Saarland lijden ongeveer honderd mensen aan voedsel vergiftiging na het eten van in geblikte kersen uit Napels. Vol gens de Saarlandse autoriteiten bevatten de conserven een te hoog zink-oxyde gehalte. De twee banden van de Jumbojet die bij de start waren verbrand, worden hier door een truck weggereden. Daaronder vlieger Harold Sherwood met een deel van zijn bemanning na de perfecte nood landing in Rome. (Van een onzer verslaggevers) EPE Het Nederlandse Rode Kruis wil binnenkort een donor- kaart uitgeven, die een wettelijk erkend middel zal zijn voor mensen om bij overlijden be paalde organen voor transplan tatie jer beschikking te stellen. Directeur-generaal A. van Emden deelde gisteren in Epe mee, dat er steeds meer transplantaties komen en dat een uniforme re geling daarbij belangrijk is. De kaart met foto zal uit drie delen bestaan: één voor de betrokke- ne zelf, één voor de familie en een voor de huisarts. De kaart is al klaar, en het Rode Kruis hoopt, dat het parlement de kaart zal erkennen in de nieuwe wet op de lijkbezorging. Het Nederlandse Rode Kruis zal ruim tachtigduizend gulden overmaken voor hulp aan slachtoffers van de oorlog in Vietnam. De wijze van beste ding wordt overgelaten aan het internationale Rode Kruis. De gift is bestemd voor heel Viet nam. De heer Van Emden ont kende, dat Nederland niets zou doen voor de slachtoffers in Noord-Vietnam. „De hulp aan Noord overtreft die aan Zuid- Vietnam verre". Ook wordt een bedrag beschikbaar gesteld voor medische hulp aan circa 30.000 Indianen in Brazilië. AMSTERDAM (ANP) De sta king van de studenten van de Universiteit van Amsterdam is vrijwel volledig. Gisteren wer den er nog nauwelijks colleges gegeven. ASVA-voorzitter Gerrit Salmink verklaarde gisteravond dat uit de staking blijkt „dat wij in staat zijn om het univer sitaire leven gedurende langere tijd te ontwrichten. Dat bctektn dat wij, als de collegegeldverho ging er door komt, in september wel degelijk effectief kunnen optreden". Ruim 2000 studenten, ouders en leerkrachten hebben gisteravond door Amsterdam een demon stratieve optocht gehouden om te protesteren tegen de college geldverhoging. Aan het eind van de tocht werd iederen opgeroe pen vandaag naar Den Haag te komen om deel te nemen aan de optocht van het Malieveld naar het Binnenhof. Ook deze optocht is bedoeld als protest tegen het onderwijsbeleid van de rege ring-Biesheuvel. Minister De Brauw van Onderwijs heeft laten weten de uitslag van' de collegegeld-enquête, die in maart gehouden is door studen ten van de juridische faculteit van de Amsterdamse universi teit in twijfel te trekken. Vol gens hem zou een onderzoek on der andere belanghebbenden, zoals belastingbetalers, een po sitieve uitslag hebben gegeven. Aantal slagers loopt terug DRONTEN (ANP) Het aantal slagersbedrijvcn zal ln do ko mende jaren verder afnemen, zo verwacht de voorzitter van de Algemene Slagershond. Hij zei gisteren op de jaarvergade ring van de bond op de Flevo- hof dat een aantal slagers deels door de beperkte vooropleiding van vroeger, deels door licha melijke oorzaken niet meer is opgewassen tegen de proble men, zorgen en lasten. Het is ook moeilijk vakbekwaam personeel voor slagerijen aan te trekken, zo stelde voorzitter D. Groeneweg. De arbeidsbureaus wijzen volgens hem te weinig op de mogelijkheden in slagerijen. Kamerleden bewoners DEN HAAG (ANP) Dt Lande lijke Vereniging van Woonwa genbewoners (LVW) heeft de le den van de vaste commissie voor Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk uit de Tweede Kamer uitgenodigd, het liefst met hun gezinnen,, in de vakantie enkele dagen de gast te zijn van woonwagenbewo ners. De woonwagenbewoners willen op die manier de volks vertegenwoordigers inzicht bij brengen in de noodsituatie, waarin de woonwagenbewoners op het ogenblik verkeren. In een brief aan de Kamerleden stelt het bestuur van de LVW, dat een gewone vakantieganger op een openbaar woonwagencen trum geen standplaats mag in nemen. Erger vindt de vereni ging het, dat het een echte woonwagenbewoner niet ver gund is in vakantietijd op een gewoon kampeerterrein te vee- blijven. Een nadere kennisma king kan veel onbegrip wegne men, meent de LVW. (ADVERTENTIE) Geelkoperen kandelaars, 20 - 25 cm hoogte f 40, Bronzen vijzels met stampers f 70,- Oude pondsgewichten f 15,50 Turkse koffiemolens. Prima werkendf 47,50 Kleine ronde puddingvormen f 29,50 Turkse snavelkannen, zeer decoratief 70,- Fa. J. C. VAN RUITEN ZN. ANTIQUAIR - JUWELIER KORT RAPENBURG 12 - LEIDEN STUTTGART (DPA) - In Stutt gart zijn gisteren onder strenge geheimhouding maatregelen ge nomen om de 600.000 Inwoners te beschermen tegen bomdrel- glngen van de zijde van de llnks-extremlstische Baader- Meinhofgroep. De Baader-Meinhofgroep heeft in fotocopiebrieven aan persmedia meegedeeld dat op 2 juni in Stuttgart drie auto's met elk 30 kilo springstof opgeblazen zullen worden. De brieven zijn onder tekend door „Commando 2 juni". Als motief voor de aan slagen wordt de oorlog in Viet nam genoemd. In Bonn zijn in tussen veiligheidsmaatregelen genomen rond de NAVO-minis- tersconferentie die er vandaag en morgen onder voorzitter schap van secretaris-generaal Joseph Luns begint. Eerst selectie, daarna loten /GROOTSTE misser van de instanties die de mammoetwet hebben ontworpen en goedgekeurd (het parlement!is dat men niet voldoende vooruit heeft gezien. Zeker financieel niet, in de tweede plaats wat betreft de groeiende bel angst el ling voor het hoger onder wijs. Nu minister De Brauw zijn plan doorzet om langs wettelijke weg voor een aantal studierichtingen tijdelijk een „numerus fixus" (vastge steld maximum-aantal) in te voeren, is dit vooral een gevolg van het gebrek aan geld. De regering kan het op haar budget niet ver antwoorden om op korte termijn tot uitbreiding vun universiteiten, wetenschappelijke medewerkers en universitaire docenten over te gaan. Met als gevolg dat diit jaar en volgende jaren een aantal jon- gemensen met diploma gymnasium, atheneum en h.b.s. niet de stu die kunnen gaan volgen welke bij h«»n als no. 1 op het lijstje staat. Waarschijnlijk hangt dit lot de a.s. studenten in zes ii zeven studie richtingen boven het hoofd; onder andere in de faculteit der medi- oijnen. ANVANKELIJK ging 't gerucht dat er simpel geloot zou worden; in tweede instantie heeft minister De Brauw zijn keuze laten val len op een selectie qua eindexamenresultaten en pas daarna voor de eventueel nog beschikbare plaatsen een loting. Natuurlijk zit er aan het systeem van deze selectie een groot be zwaar; eindexamen resultaten zijn soms niet representatief voor de kennis en het kunnen vun een leerling. Maar een enkelvoudig sy steem van loten doet dat ook niet. Zelfs is de vraag of een onder zoek door bevoegde instellingen voor toegepiaste psychologie als daar nog tijd voor was meer zekerheid zou geven op een redelij ke uitkomst voor het „numerus fixus"-systeem. Niet ten onrechte zijn studentenorganisaties hun nieuwe offensief tegen minister De Beauw's plannen al begonnen met de opmerking dat de overheid nu kiest voor een systeem dat de eerst vastgestelde rechten van een diploma praktisch uitholt. Minister De Brauw's sterkste verweer zal wel moeten zijn: „Om een chaos te voorkomen, ben ik in elk geval tot een maatregel gedwon gen". De studenten maken het zich te gemakkelijk wanneer ze al leen maar repliceren met „Geeft de universiteiten meer geld". In de eerste plaats omdat het onderwijs wel recht heeft op een hoog plaatsje op de urgentielijst van onze maatschappelijke béhoeften. maar tevens de realiteit heeft te erkennen, dat er meer nationale taken zijn met een aanspraak op zo'n plaats. In de eerste plaats omdat geen zinnig mens kan ontkomen aan de conclusie dat de groei in de belangstelling voor wetenschappelijk onderwijs ook haar grenzen moet hebben. Want de behoeften van de samenleving moeten ook in het oog gehouden worden, aangezien het kweken van overbodig a cade rai s c h-g evormd potentieel zowel tot persoonlijke als maatschappelijke problemen leiden zal. W/IE ongeremd kiest voor het systeem vun zoveel mogelijk jonge- 7* mensen naar universiteit of hogeschool, kiest in feite voor een ander soort wetenschappelijk onderwijs dan dat wait Nederland nu heeft. Onze hogescholen en universiteiten zijn over het algemeen specialistisch ingesteld; wanneer de externe democratisering van liet onderwijs, a! of niet met behulp van verdere verlenging vun de leerplichtige leeftijd, straks tot gevolg zal hebben dat een veel hoger percentage jongeren tot omstreeks hun 22ste jaar onderwijs gaal volgen, moet liet niveau na bet voortgezet onderwijs minder een specialistisch karakter krijgen dan nu het geval is. Dan moet men in feite gaan denken aan een soort van universitaire „middenschool" met een uanlal hoofdrichtingen maar nog weinig exclusieve specialisatie. Het accepteren van de „numerus fixus" betekent alleen maar het be vorderen van een noodoplossing. Maar het verwerpen van beperkte maatregel, is een onverantwoord speculeren op de kans dat ook hier de wal het schip wel keren zal. Boemerang VOOR André van der Louw schijnt het een medelijdcn-verdienende zaak te zijn, dat N.K.V.-leden nog steeds lid van de Katholieke Volkspartij blijven. Voor hen heeft hij zaterdug op de partijraad do deur voor „een gezamenlijk progressief beleid „open gezet. Niet de voordeur, want die blijft om andere socinlisten niet al te boos te maken voorbehouden aan „natuurlijke bondgenoten „uls D-'Ö6 en de P.P.R. Nu de communisten open en bloot ervoor uitkomen, dat zij bezig zijn de invloed van de C.P.N. binnen het N.V.V. Ie versterken, kan de medclijdcn-tnktiek nog wel eens op een kwade dag voor de Partij van de Arbeid als boemerang gaan werken. De zukenwanrnemers van Paul de Groot zelfs een bekwaam politicus nis Marcus Buk- ker doet alsof hl) zich voor die rol leent zullen clan proberen N.V.V.-leden door hun achterdeur naar binnen te duwen onder het motto dat buiten de C.P.N. elke linkse politiek soep-zonder-bouillon- en-zonder-ballen is. Voor een drs. Den Uyl moet het niet zo leuk zijn, dat zijn partijge noot Ter Heide in diens N.V.V. een club krijgt die even lastig wor den kan als een zwerm horzels in een hete zomer. Het zul op die manier maar je progressieve front worden. En het vervelendste is dat de PvdA daurvan de schuld niet eens aan het kabinet-Biesheu vel kan geven. Lading Vietnam gelost in Chinese haven PEKING (AFP) Drie Poolse schepen hebben ln een Chinese 1 haven goederen gelost die be- stemd zijn voor Noord Vietnam. I De Poolse schepen zouden oor-1 spronkelijk naar de Noordvict- namese havenstad Haiphong va ren. Toen do Amerikanen die haven met mijnen blokkeerden, nam Polen onmiddellijk contact op met China. De goederen wor den nu per spoor naar Noord- Vietnam doorgezonden. De Russische verzoeken om ge bruik van Chinese havens voor £en Duitse vrachtwagen boorde zich gisteren In do gevel van hotel het transport van goederen rncl bellevue in Valkenburg. De chauffeur en zi/n bl/rl/der werden slechts bestemming Noord-Vietnam zijn licht gewond. De vrachtwagen kan pas uit de gevel getrokken wor- nog niet ingewilligd. den nadat deze gedeeltelijk is afgebroken of gestut. Uit handen van prinses Margriet, lid van het dagelijks bestuur van het Nederlandse Rode Kruis, ontving de hoofdredacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode gisteren de Rode Kruis-persprijs. Dit blad besteedde vorig jaar veel aandacht aan het Rode Kruis in een aantal artikelen. Afperser dreigt met builenpest Bouwbonden willen hogere WW-uitkering ARNHEM (ANPJ De drie bouwbonden zullen de werkge vers binnenkort twee voorstellen doen om de volgens hen be staande sociale onrechtvaardig heid bij de nog steeds heersendp grote werkloosheid in de bouw nijverheid het hoofd te bieden. CRYSTAL BAY (UPI) In Crys tal Bay in de Amerikaanse staat Nevada heeft de eigenaar van een casino een dreigbrief ontvangen, daarin stond dat zijn speellokaal met builenpest zou worden besmet als hij niet een milioen dollar zou betalen. De brief zat in een pakje, dat ook i Mesje bevatte, waarin rich De twnden' 240 0°° werk nemers in de bouw- en houtnij verheid zijn aangesloten, willen verhoging i de wer.uoosiieids- uitker.ngea en werktjjdverkor- I ting b.j c.'.j bepaald percentage werkloosheid. Beide voorstellen zullen ook op de tafels van de I drie vakcentrales worden ge- I legd, omdat deze centrales bij I de verwezenlijking ervan een 1 rol zullen spelen. Hoewel in het flesje geen pestba cillen werden aangetroffen, de poneerde de eigenaar van het casino toch, zoals de afperser had geëist, het gevraagd geld in had geëist, het gevraagde geld in een gstolen auto die bij het casino stond geparkeerd. VOORHOUT Leerlingen van de Antoniusschool hebben ter gelegenheid van het 50-jarig beslaan van de school gisteren aan de ouders een gevarieerd programma laten z ?n. Voor de pau:n n~etde dans, sketch en declamatie elkaar aj. Het sluitstuk van de avond, de jeugdmunical „De wonderlijke typema- ch'ne van prof. Knap" werd uitgevoerd door leerlingen van de ze trie kUir,. De regie was in handen van het hoofd van de school, de heer Went. In de pauze bood de heer Krol namens het oudercomité een schoolradio met tafel aan. Twee onderwijzeressen, mevr. Vink en mevr. Pampus hre"en ook een her innering aangeboden. Vandaag werd het feest voortgezet met een eucharistieviering en een feastontbijt op de speelplaats. Donderdag gaat de hele school een dagje uit. Het jubileum worclt vrijdag afgeslo ten met een groot feest voor alle leerkrachten, het schoolbestuur, het oudercomité en andere geno digden. GROTE KOOI van 28.60 voor24.95 r WATERSCHILDPAD 7.95 IIAMSTERKOOIEN vanaf 14a— JONGE HAMSTERS 2.95 DIVERSE AQUARIUMS 20% korting KANARIEKOOI van 24.76 voor 19.95 RREESTRAAT 8 - TEL. 38811

Leidse Courant | 1972 | | pagina 9